Sprawozdanie z działań w ramach Ogólnopolskiej Akcji
Dnia Bezpiecznego Internetu 2024
Tegoroczne działania rozpoczęły się, jak co roku, dnia 6 lutego 2024 i trwały nieco dłużej niż w latach ubiegłych, do początku kwietnia. W tym dniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli (online) w Gali Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowanej w Teatrze Palladium w Warszawie. Głównym partnerem DBI 2024 jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka.
Przez następny miesiąc podczas zajęć komputerowych oraz informatyki, uczniowie wszystkich klas analizowali tematykę bezpieczeństwa w sieci, zarówno z nauczycielem uczącym, jak i podczas zajęć z ekspertami saferinternet.
Dla przedszkolaków z grupy II (5,6 latki) zostały zorganizowane warsztaty online pt. „Z Internetem świat jest bliski”. Lekcja ta nawiązała do piosenki edukacyjnej „Z internetem świat jest bliski”, która powstała w ramach projektu Plik i Folder. Celem tych zajęć było to, aby w przystępny sposób promować wśród dzieci higienę cyfrową, która w obecnych czasach jest coraz ważniejsza, i wspierać budowanie pozytywnych praktyk. Nie zabrakło ruchu i zabawy.
W klasach 1-3 w ramach zajęć komputerowych, został przeprowadzony projekt edukacyjny „Necio.pl Poznajemy Internet”. Dwuczęściowe zajęcia rozpoczęła bajka edukacyjna pt. „Mój przyjaciel, Necio”. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach o tematyce: Co to jest internet i do czego służy, Zagrożenia w sieci, Mów, jeśli co jest nie tak, Za dużo internetu – i co dalej, Za długie używanie i jego konsekwencje. Podczas wspólnych dyskusji, uczyliśmy się jak reagować na spotykane zagrożenia i mocno akcentowaliśmy, by zawsze informować o tym osoby dorosłe. Efektem tych warsztatów są pięknie opracowane plakaty na temat bezpieczeństwa w sieci, które uczniowie klasy 3a wykonali w wersji elektronicznej.
Starsze klasy: 4-6 oraz 7-8 uczestniczyły w lekcjach z ekspertami saferinternet pt. „Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?”, na których analizowaliśmy różne formy cyberprzemocy i nazwaliśmy ich rodzaje. Ponadto poznaliśmy profil osoby stosującej i doświadczającej hejtu. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie istnieją skuteczne sposoby reagowania i techniki pomocne w przeciwdziałaniu i radzeniu sobie z hejtem. Lekcja oparta była na bazie scenariuszy Cyberlekcji 3.0, które powstały w wyniku współpracy NASK i Ministerstwa Cyfryzacji.
Na zajęciach świetlicowych - w ramach Świetlicowego Koła Informatycznego wraz z uczniami klas 1-3 „przeszliśmy” przez Misję Bezpiecznego Internetu. I wspólnie z „Sieciakami” rozpracowaliśmy „Sieciuchy”, czyli główne zagrożenia Internetu.
12 kwietnia na podsumowanie tych wszystkich działań odbyły się warsztaty z udziałem gościa specjalnego - starszego inspektora Straży Miejskiej pana Tomaszem Morawy. Uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-4 i 5-7 obejrzeli pouczającą prezentację oraz uczestniczyli w kierowanej pogadance na temat: cyberprzemocy i jej rodzajów, kto jest na nią narażony, jakie są jej skutki i jak się możemy przed nią chronić. Szczególnie mocno wybrzmiały konsekwencje prawne z niewłaściwego korzystania w sieci, które mogą prowadzić do katastrofalnych skutków. Całość zajęć przebiegła w sympatycznej atmosferze, która sprzyjała swobodnym i otwartym wypowiedziom dzieci i młodzieży.
Koordynatorem i realizatorem wszystkich szkolnych działań tegorocznej akcji DBI była p. Elżbieta Słomiany.
