• Wycieczka - klasa 2a
          • Wycieczka - klasa 2a

          • Wycieczka do Multicentrum i Muzeum Regionalnego - klasa 2a

             

            Warsztaty „W GŁĘBI MÓRZ I OCEANÓW”

             

             

            28 listopada klasa 2a wybrała się na zajęcia edukacyjne organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Skawinie  oraz do Muzeum Regionalnego na lekcję muzealną pt. „Zabawy andrzejkowe.”

            Pierwszym punktem wycieczki były warsztaty przyrodnicze  pt. „W głębi mórz i oceanów”. Temat okazał się bardzo ciekawy dla moich uczniów. Zainteresował młodych odbiorców od samego początku. Dzieci zanim obejrzeli niezwykłą prezentację mieli bardzo dużo pytań o podwodny świat do prowadzących zajęcia. Sami też musieli rozwiązywać morskie zagadki. W tym dniu drugoklasiści przyswoili najważniejsze informacje dotyczące zagadnienia mórz i oceanów. Obejrzeli niezwykłe morskie zwierzęta ( pławikonika australińskiego, baranka morskiego i wiele innych). Dowiedzieli się również jakie znaczenia mają dla nas morza i oceany. Lekcja w oparciu o technologie informacyjne i komunikacyjne z elementem kodowania z wykorzystaniem robotów Ozobot całej klasie jednogłośnie bardzo się podobała. Po  warsztatach udaliśmy się na drugie śniadanie do Live-Book Cafe 😊 

             

                                                       Lekcja muzealna- Zabawy andrzejkowe

             

             

            Lekcja muzealna zaczęła się od opowieści jak to kiedyś do wieczoru andrzejkowego należało się odpowiednio przygotować. Prowadzący zwrócił uwagę na to, jakie to było wyjątkowe wydarzenie, taki wieczór andrzejkowy dla mieszkańców Skawiny. Andrzejki był to czas dobrej zabawy, ciekawych wróżb i często spotkań mieszkańców.  

            Podczas tej lekcji dowiedzieliśmy się, że dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie. Poznaliśmy również typowe wróżby andrzejkowe dla mieszkańców Skawiny. I najważniejsze mieliśmy możliwość powróżyć! Chociaż wszystkie zabawy traktowaliśmy z przymrużeniem oka, emocje były ogromne.

            Zapraszam do galerii zdjęć.

             

            Bernadetta Mazur

          • Warsztaty interaktywne "Poczuj chemię do fizyki"

          • „ZAELEKTRYZOWANI - POCZUJ CHEMIĘ DO FIZYKI”

             

            24 listopada 2023 r. naszą szkołę odwiedzili Zaelektryzowani – grupa animatorów z Lublina, która specjalizuje się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji poprzez przedstawienie interaktywnych pokazów i doświadczeń, wyjaśniając zjawiska fizyczno- chemicznego i nie tylko.
            Uczniowie aktywnie uczestniczyli w eksperymentach, badali prawdziwość teorii fizycznych i doświadczali ich na własnej skórze. W ramach pokazów uczniowie mogli obejrzeć m.in. eksperymenty z wodorem, helem, powstanie pary wodnej, latający balon, zabawić się ciekłym azotem i wziąć udział w ciekawym eksperymencie poznawczym tzw. efekcie Stroopa oraz poznać zasadę przemieszczania się poduszkowca i jego tajemnicę unoszenia się nad powierzchnią. Dziękujemy za atrakcje i miłe spotkanie.

            Grupa ZAELEKTRYZOWANI pokazała wszystkim, że nauka może być wesoła, widowiskowa, ciekawa i pasjonująca.

            Wioletta Wełna

             

          • Prelekcja z zakresu Doradztwa Zawodowego

          • „Żywa” lekcja z zakresu doradztwa zawodowego – Poznajemy zawody

             

                        W dniu 23 listopada br. w naszej szkole odbyła się prelekcja z zakresu doradztwa zawodowego na temat pracy geologa. Prelekcję poprowadziła pani Edyta Sermet - pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Odbiorcami zajęć byli uczniowie klasy 7a i 8a.

            Podczas zajęć uczniowie zdobyli obszerną wiedzę na temat pracy geologa. Już na pierwsze pytanie postawione przez naszego gościa: „Z czym kojarzy się wam praca geologa?”; uczennica trafnie odpowiedziała, że „z badaniem skał”.

            Uczniowie dowiedzieli się również, że:

            • do najważniejszych zadań geologa należy badanie skorupy ziemskiej;
            • geolodzy potrafią opisać procesy zachodzące na- i pod powierzchnią Ziemi,
            • w okresie wielu tysięcy lat, oceniają stan gruntu, jakość wód, sprawdzają, jakie minerały znajdują się w skałach i w glebie.

            Uwagę słuchaczy przykuł fakt, jak bardzo „wiele rzeczy” wykorzystywanych w codziennym życiu zależy od pracy geologów:

            Praca geologów ma ogromne znaczenie z punktu widzenia współczesnej gospodarki i ochrony środowiska. W naszym życiu codziennym i każdym obszarze działalności gospodarczej użytkujemy kilkaset surowców mineralnych o różnym znaczeniu gospodarczym.

            Osoby z odpowiednią wiedzą są w stanie prognozować, jakie zmiany strukturalne będą zachodzić w skałach i na powierzchni Ziemi w przyszłości, np. powstawanie osuwisk.

            Co więcej, zaawansowana wiedza i umiejętności geologów wykorzystywane są m.in. podczas przygotowania terenu przed rozpoczęciem inwestycji budowalnych, w zagospodarowaniu przestrzennym, a także w przemyśle wydobywczym”.

            A jak wygląda praca geologów?

            Główne zadanie geologów to przygotowanie dokładnych ekspertyz dotyczących budowy i stanu konkretnego obszaru. Na podstawie analiz i badań laboratoryjnych przygotowują dokumentację geologiczną, która później jest wykorzystywana między innymi podczas przygotowania terenu przed inwestycjami lub przy pracach w przemyśle wydobywczym ( tak jak np. przed budową tunelu na „Zakopiance”).

            Cała prelekcja wzbogacona została o treściwą prezentację multimedialną.

            Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni na międzynarodową wystawę minerałów, skamieniałości i biżuterii do Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

             

            Serdecznie dziękujmy p. Edycie Sermet za poświęcony czas i niezwykle ciekawy,
            a jednocześnie barwny i urozmaicony wykład.

            Elżbieta Słomiany

          • Wycieczka - klasa 1a, 2a

          • Wycieczka do Apliandii klasy 1a i 2a

             

            Apilandia - zobacz ile pracy pszczoła musi włożyć w produkcję miodu.  Prawdziwie bzyczące miejsce w Małopolsce! | Skomplikowane

             

             

             

             

            23 listopada klasa 1a i 2a wybrały się na fascynującą wycieczkę do Apilandii - Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa. Podczas wizyty dzieci miały okazję zdobyć wiedzę na temat pszczół, ich roli w przyrodzie oraz pracy pszczelarzy.

            Pierwszym punktem programu było przywitanie przez przewodnika, który opowiedział dzieciom o znaczeniu pszczół w przyrodzie. Następnie uczniowie zwiedzali ekspozycję, która prezentowana jest za pomocą różnorodnych technologii multimedialnych, interaktywnych instalacji, a także animacji.

            W dalszej części wizyty dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których miały możliwość samodzielnie wykonać świece. To było nie tylko edukacyjne doświadczenie, ale także świetna zabawa.

            Na zakończenie wizyty klasy miały okazję skosztować różnych rodzajów miodu i dowiedzieć się, jak różnorodne mogą być smaki tego naturalnego słodzika.

            Wycieczka do Apilandii była nie tylko edukacyjnym wydarzeniem, ale także doskonałą okazją do zintegrowania się klasy i zdobycia nowych doświadczeń związanych z przyrodą i pszczelarstwem.

            M. Raputa

                                                                                                                                                    B. Mazur

             

          • LIGA DEBAT OKSFORDZKICH W SKAWINIE

          • LIGA DEBAT OKSFORDZKICH W SKAWINIE

             

                        21 listopada szkoleniem w sali obrad skawińskiego Ratusza rozpoczęta została realizacja projektu „DIALOG MŁODZIEŻOWY W MAŁEJ OJCZYŹNIE”, którego celem jest szerzenie idei debatowania wśród uczniów szkół podstawowych. Jest to nowatorski projekt Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, oparty na formule debat oksfordzkich, który promując właściwe postawy i rozwijając nowy kierunek działań edukacyjnych w naszej gminie, jednocześnie rozwija potencjał dzieci i młodzieży. Uczniowie będą  mogli doskonalić swoje kompetencje dotyczącej kulturalnej dyskusji, odwagi i umiejętności wypowiadania własnego zdania, szacunku dla rozmówcy, krytycznego myślenia, radzenia sobie z tremą i stresem, współpracy w grupie. Debata poszerza również horyzonty uczestników, pokazując wiele perspektyw patrzenia na pozornie oczywiste tematy. Zwieńczeniem tych działań będzie turniej debat oksfordzkich, podczas którego młodzież zaprezentuje zdobyte umiejętności.

                        Dzięki działaniom p. Krystyny Droździewicz – dyrektora Zespołu Specjalistycznych Placówek Wspierania Edukacji oraz p. Jolanty Kozłowskiej – dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance realizacja projektu stanowiącego podwaliny Skawińskiej Ligi Debat Oksfordzkich stała się możliwa. Projekt współtworzony jest przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców i Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie. Uczestnikami projektu są: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach, Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Rzozowie, Zespół Placówek Oświatowych  w Borku Szlacheckim, Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance.

            Aprobata i wsparcie p. Norberta Rzepisko, Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, to istotny czynnik wskazujący na rangę przedsięwzięcia.

            Projekt „DIALOG MŁODZIEŻOWY W MAŁEJ OJCZYŹNIE”, to nie tylko okazja do poszerzenia oferty edukacyjnej naszej Gminy, ale także sposobność na promocję aktywności kulturalnej i społecznej.

             

            logo nasze


            logo_sowa_ZPO_Borek_Szlachecki_RGB_72dpi-01           

             

                         

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA

          • 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości! Jaka jest historia tego Święta?  - Związek Polaków na Białorusi

             

            10 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w której uczestniczyli: Pani Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły i Uczniowie.

             

             

            Historia uczy nas, że suwerenność Ojczyzny jest wielkim dobrem. Na przestrzeni wieków naród polski wielokrotnie musiał bronić swej wolności i niepodległości. W czasie uroczystości przypomnieliśmy wydarzenia z okresu niewoli narodowej, kiedy Polacy próbowali zbrojnie wywalczyć niepodległość, składając dowody bohaterstwa i patriotyzmu. Radość z odzyskanej wolności podkreśliły przytoczone w trakcie akademii słowa generała Józefa Hallera:

             

            „Oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Zawdzięczamy to przede wszystkim Miłosierdziu Bożemu, a potem tym wszystkim, którzy w walce nie ustawali”.

             

            Uczniowie naszej szkoły z pełnym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie uroczystości.
            W roli prowadzących wystąpili uczniowie klasy 7: Jakub Juszczak oraz Martyna Szczerbak. Wiersze o tematyce patriotycznej recytowali: Amelia Pyzik, Yuliia Vovchuk, Marcel Kiebuła i Jan Kolstrung  z klasy 4, Roksana Brańka i Kacper Truszczyński z klasy 6 oraz Victoria Sikora z klasy 7. Pytania dotyczące historii Polski zadawał Gabriel Szablak z klasy 4. Pieśni związane z tradycją niepodległościową zaprezentowali uczniowie klasy 5 i 7.

             

            Uroczystość zakończyły wzruszające słowa poety:

             

            „Polska. To Wielka Rzecz, bez wątpienia,

            lecz trzeba Ją jak kwiat pielęgnować.

            Przykładów szukać w Polski korzeniach.

             

            I jeszcze słowo – Uczcie się Polski!

            Bądźcie Jej wierni!

            Przecież te miasta, pola i wioski

            są naszym wspólnym skarbem niezmiernym...”

             

             

                                                                                                          Marcin Szczypczyk

          • SZKOLNY KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ „Merry Christmas Songs”

          • REGULAMIN

            I.  CELE KONKURSU:

            • Prezentacja umiejętności wokalnych i językowych uczniów;
            • Rozbudzanie zainteresowania językiem angielskim oraz kulturą państw anglojęzycznych, a zwłaszcza zwyczajami bożonarodzeniowymi;
            • Propagowanie nauki języków obcych poprzez formę piosenki;
            • Utrwalenie i wzbogacenie leksyki;
            • Praca nad poprawną wymową;
            • Promocja nowych talentów;
            • Budzenie wiary uczniów we własne siły i talent;
            • Przygotowanie uczniów do publicznych wystąpień - przezwyciężenie tremy i stresu, umiejętność zachowania się na scenie;

            II. TERMIN KONKURSU:  6 grudnia 2023 r.

            III. TERMIN SKŁADANIA ZGŁOSZEŃ: 22 listopada 2023 r.

            IV.  WARUNKI UDZIAŁU W KONKURSIE:

            1. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch częściach:

             - Część I – występy solistów;

            - Część II – występy duetów i grup do 5-ciu osób;

            2.  Zasady  konkursowe  części I, tj. występów solistów:

             - obowiązują  dwie kategorie wiekowe, tj.

            • Klasy I-III SP
            • Klasy IV-VIII SP

            - każdy solista/solistka wystąpi z jedną wybraną piosnką w języku angielskim, o tematyce świątecznej bożonarodzeniowej,

            - piosenka nie może być dłuższa niż 5 min.

            3.  Zasady obowiązujące  w części II, tj. w kategorii duetów i grup do 5-ciu osób:

            -  brak podziału na kategorie wiekowe,

            - dopuszczalne są wspólne występy uczniów z różnych klas,

            - każdy duet/grupa przygotowuje jedną wybraną piosenkę w języku angielskim, o tematyce świątecznej bożonarodzeniowej,

            - piosenka nie może być dłuższa niż 5 min.

            4. Podkładem muzycznym podczas przesłuchań konkursowych może być akompaniament własny, bądź nagranie instrumentalne (bez warstwy tekstowej, tzw. półplayback) – dostarczone na pendrivie lub płycie CD.

            Dopuszczalne jest także wykonanie piosenki a cappella (tj. bez podkładu i instrumentów).

            5. Tekst piosenki zgłoszonej do konkursu nie może zawierać wulgaryzmów,  treści obraźliwych lub rasistowskich.

            6. W przypadku solistów, duetów i grup warunkiem niezbędnym do wzięcia udziału  w konkursie jest zgłoszenie się u jednego z organizatorów konkursu do dnia 22 listopada 2023 r.oraz:

            - podanie tytułu i wykonawcy piosenki,

            - dostarczenie podkładu (nagranego na płycie CD lub pendrivie),

            -  dostarczenie tekstu wykonywanego utworu,

            1. Organizatorzy konkursu nie ponoszą odpowiedzialności za jakość nagranego podkładu.

            V. OCENA UCZESTNIKÓW:

                  1. Wykonawców oceniać będzie jury złożone z nauczycieli naszej szkoły.

                  2.   Jury oceniać będzie:

            - dobór repertuaru;

            -  poprawność wykonania pod względem językowym, tj. wymowę, poprawność gramatyczną, znajomość tekstu, rozumienie treści;

             - poprawność wykonania pod względem muzyczno-woklanym;

            - ogólny wyraz artystyczny (tj. m.in. interpretację piosenki, choreografię, stroje, pomysłowość).

            W każdym kryterium, każdy członek jury będzie mógł przyznać max. 7 punktów.

            Przy końcowej ocenie decydujące będzie kryterium wykonania pod względem językowym.

                  VI. NAGRODY:

              1. Dla zwycięzców konkursu w części I, tj. w kategorii solistów, w obu kategoriach wiekowych, nagrodą będzie dyplom pamiątkowy, medal, cząstkowe oceny celujące z języka angielskiego i muzyki oraz nagrody rzeczowe.
              2. Dla zwycięzców konkursu w części II (duety/grupy) przewidziane są dyplomy pamiątkowe, cząstkowe oceny celujące z języka angielskiego i muzyki (oprócz klasy VIII – ej, w której możliwe są tylko oceny              z j. angielskiego), a także dodatkowe dni wolne od pytania, dodatkowe braki zadań oraz drobne upominki rzeczowe.
              3. Lista zwycięzców oraz sprawozdanie z konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

             

            Serdecznie zapraszmy do udziału w konkursie!

             

                           Organizatorzy: E. Kaczmarzyk, O. Wielgus-Wosatko N. Tyran, W. Łosiniecka                    

          • Wycieczka do Multicentrum - klasa 1a

          • „W GŁĘBI MÓRZ I OCEANÓW”

             

            15 listopada klasa 1 udała się na fascynujące zajęcia do Multicentrum w Skawinie. Głównym celem wyprawy było poznanie tajemniczych głębin mórz i oceanów.

            Po przybyciu na miejsce zostaliśmy serdecznie powitani przez Panią prowadzącą zajęcia. W jednej z sal mieliśmy okazję uczestniczyć w interaktywnej prezentacji na temat różnorodności morskiego życia. Poznaliśmy egzotyczne ryby, koralowce, a także stworzenia , które zamieszkują głębiny.

            Najbardziej ekscytującą częścią zajęć okazał się być ozobot - mały robot. Dzięki programowaniu ozobota, mieliśmy okazję samodzielnie decydować o jego trasie.

            Wizyta w Multicentrum w Skawinie była nie tylko edukacyjna, ale również dostarczyła nam wiele emocji i radości z odkrywania nieznanych zakątków oceanów. Dzięki ozobotowi włączyliśmy się aktywnie w proces nauki, co sprawiło, że całe zajęcia były niezapomniane. Ostatecznie wróciliśmy do szkoły z głowami pełnymi wrażeń i nowej wiedzy na temat fascynującego świata mórz i oceanów.

          • KONKURS „RODZINNY STROIK BOŻONARODZENIOWY”

          • Ozdoby Choinkowe, Girlanda świąteczna. | Premium Wektor

            REGULAMIN KONKURSU NA

            „ RODZINNY STROIK BOŻONARODZENIOWY”

             

            1. ORGANIZATOR KONKURSU

            Zespół Placówek Oświatowych w Kopance.

             

            2. PRZEDMIOT KONKURSU

            Przedmiotem konkursu jest wykonanie stroika bożonarodzeniowego.

             

            3. CEL KONKURSU

            Celem konkursu jest:

            • Pielęgnowanie zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
            • Zaangażowanie całej rodziny w podtrzymywanie tradycji.
            • Kultywowanie tradycji tworzenia stroików świątecznych z pokolenia na pokolenie.
            • Doskonalenie umiejętności twórczych.
            • Rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej, umiejętności twórczych dzieci oraz dorosłych.

            4. UCZESTNICY

            Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-III i ich rodzin.

             

            5. WARUNKI UDZIAŁU W KONKURSIE

            • Każda rodzina może zgłosić maksymalnie jeden stroik.

            • Wykonanie stroika bożonarodzeniowego o dowolnym kształcie.

            • Możliwość zastosowania dowolnych technik.

            • Przytwierdzenie do pracy metryczki zawierającej następujące informacje:

            imię i nazwisko Uczestnika.

            • Organizator nie zwraca prac dostarczonych na konkurs.

            6. OCENA PRAC

            Przy ocenie stroików bożonarodzeniowych Komisja Konkursowa zastosuje następujące kryteria:

            • Ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu.
            •  Dobór i wykorzystanie materiałów.
            • Wkład pracy.
            •  Estetyka pracy.
            • Walory plastyczne ( kompozycja, kolorystyka, dodatki)

             

            7. Okres trwania Konkursu

            Prace należy dostarczyć w terminie do 11.12.2023r do p. Bernadetty Mazur i p. Magdaleny Raputy.

            Ogłoszenie wyników nastąpi 22 grudnia 2023 r.

             

            7. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

            • Wykonane prace konkursowe zostaną przekazane na kiermasz świąteczny.
            • Spośród zgłoszonych do konkursu stroików, komisja wybierze prace, które zostaną nagrodzone.

             

             

            Ozdoby Choinkowe, Girlanda świąteczna. | Premium WektorBernadetta Mazur

            Magdalena Raputa

        • Wycieczka do Opery w Krakowie - klasa 1a i 2a i grupa 2 Przedszkole
          • Wycieczka do Opery w Krakowie - klasa 1a i 2a i grupa 2 Przedszkole

          • OPERA KRAKOWSKA

             

            W dniu 31 października 2023 roku grupa uczniów z naszej szkoły i przedszkola miała okazję uczestniczyć w wycieczce do Opery Krakowskiej, gdzie mogliśmy obejrzeć spektakl pt. "Profesor Wiolinek i Dziwny Dzwonnik". Opera Krakowska jest jednym z najważniejszych miejsc kulturalnych w naszej okolicy, więc to było dla nas wyjątkowe przeżycie.

            Spektakl rozpoczął się o godzinie 12:00, kiedy wszyscy uczestnicy wycieczki zajęli swoje miejsca w pięknie udekorowanej sali operowej. Od samego początku byliśmy oczarowani widowiskiem. Aktorzy i śpiewacy na scenie zaprezentowali nam historię Profesora Wiolinek i jego muzyczną podróż w poszukiwaniu Pani nocy.

            Najbardziej zapadające w pamięć były występy wokalne. Soliści opery wykazali się niezwykłym talentem i głosami o niezwykłym brzmieniu. Wszyscy byliśmy zachwyceni pięknem muzyki, która towarzyszyła całemu przedstawieniu. Oprawa sceniczna była równie imponująca, z pięknymi kostiumami i scenografią, która oddawała klimat opowieści.

            "Profesor Wiolinek i Dziwny Dzwonnik" to nie tylko spektakl muzyczny, ale także pełna emocji historia o przyjaźni i magii. W trakcie przedstawienia mogliśmy śledzić losy głównych bohaterów, współczuć im i śmiać się z zabawnych sytuacji, które się wydarzały.

            Na koniec spektaklu widownia nagrodziła artystów owacjami. Byliśmy pod wrażeniem wykonania i talentu wszystkich osób zaangażowanych w produkcję tego przedstawienia.

            Cała wycieczka do opery była niezapomnianym doświadczeniem. Spektakl "Profesor Wiolinek i Dziwny Dzwonnik" pozostawił w naszych sercach wiele pięknych wspomnień. Dzięki tej wizycie w Operze Krakowskiej nasza grupa zyskała większe zrozumienie i szacunek dla opery jako formy sztuki.

            Jesteśmy pewni, że to wyjątkowe przeżycie na długo pozostanie w naszej pamięci i będzie inspiracją do dalszego odkrywania świata kultury i sztuki.

                                                                                                                            Wychowawcy

          • XVIII Olimpiada Informatyczna Juniorów

          • Logo Olimpiady Informatycznej

            26 października br w naszej szkole odbyła się XVIII Olimpiada Informatyczna Juniorów - zadania testowe, w której wzięli udział uczniowie klasy 8a: Krzysztof Balon i Jan Baran.

            Olimpiada Informatyczna Juniorów jest olimpiadą przedmiotową, która działa zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 29 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad.

            Uczestnictwo w Olimpiadzie to ciężka praca, ale jej efekty pozostają na całe życie. Na najlepszych już w tej edycji czekają atrakcyjne nagrody. Wszyscy finaliści Olimpiady mają zagwarantowany wstęp na dowolne studia informatyczne w Polsce, a laureaci otrzymują wysokie stypendia ufundowane przez NASK - PIB.

            Naszym uczniom - życzymy powodzenia!

          • DEBATY OKSFORDZKIE...

          • Debaty Oksfordzkie - XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy

             

            DEBATY OKSFORDZKIE…

            CZAS START!!!

             

            Od kilku lat uczniowie naszej szkoły sukcesywnie poznają i doskonalą umiejętności debatowania.

             

            Debaty oksfordzkie to bardzo uniwersalne narzędzie dydaktyczne. Jest to uporządkowana forma dyskusji, której celem jest przekonanie do stanowiska swojej drużyny. Debata ma ściśle określone zasady, dzięki którym zabronione jest wchodzenie sobie w zdanie, przeszkadzanie oponentom, czy obrażanie. Dzięki temu ludzie uczą się kulturalnej dyskusji
            i zaczynają rozumieć, że każdy ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie bez przerywania. To ważne zarówno w rozwoju indywidualnym mówców, jak i dla poziomu debaty publicznej.
            Debatowanie ma wpływ na wiele ważnych kompetencji przemawiającego – między innymi kwestie radzenia sobie z tremą, współpracy w grupie oraz krytycznego myślenia.  Podstawą debatowania jest oczywiście poznanie zasad i formatu. Esencją debaty jest merytoryczna dyskusja na argumenty, dlatego debatanci powinni umieć zarówno argumentować, 
            jak i osłabiać argumenty oponentów.

             

            Nasza szkoła była prekursorem Debat Oksfordzkich w gminie. Cieszymy się ogromnie, że możemy te działania kontynuować i promować ideę debatowania. Wkrótce kolejne informacje…

            J.K.

          • Tydzień Korczakowski - klasa 4a

          • W związku z Tygodniem Korczakowskim w klasie IVa zostały przeprowadzone w dniu 16.10 zajęcia wychowawcze poświęcone Patronowi. W czasie zajęć zwróciliśmy przede wszystkim uwagę na to, że Janusz Korczak poświęcił całe swoje życie dzieciom - opiekował się nimi jako lekarz i dyrektor Domu Sierot. Przypomnieliśmy, pozostał w pamięci także jako pisarz. Omówiliśmy również okoliczności śmierci Janusza Korczaka, co wymagało nakreślenia kontekstu historycznego i przywołania smutnych doświadczeń II wojny światowej (prześladowanie osób pochodzenia żydowskiego przez hitlerowców, przeniesienie Domu Sierot do getta oraz wywiezienie Janusza Korczaka wraz z dziećmi do obozu zagłady
            w Treblince).

            M.Szczypczyk

          • Tydzień Korczakowski - świetlica

          • "Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się całświat" - Janusz Korczak

             

            Dzień Patrona w świetlicy szkolnej

            W dniach od 16 do 20 października Zespół Placówek Oświatowych w Kopance obchodził Tydzień Korczakowski.  Dni Patrona naszej szkoły - Janusza Korczaka - świętowaliśmy także w świetlicy szkolnej. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z sylwetką Janusza Korczaka czytając jego życiorys oraz rożne ciekawostki związane z tym wybitnym Człowiekiem. Wspólnie wykonano piękną wystawkę prezentującą postać Patrona naszej szkoły w sali na świetlicy oraz udekorowaliśmy korytarz szkoły złotymi myślami poety. Uczniowie utrwalili w sobie przekonanie, za którym opowiadał się Janusz Korczak, że na szacunek zasługuje każdy człowiek, nawet ten najmniejszy.

            Dodatkowo podczas w ramach świetlicowego koła informatycznego wspólnie z uczniami wyszukiwaliśmy sylwetkę Janusza Korczaka w Internecie, a następnie wydrukowaliśmy. Zgromadzone materiały posłużyły do dekoracji sali 13 i stworzenia gazetki pt. „Janusz Korczak-Przyjaciel Dzieci” oraz „Janusz Korczak –oczami dziecka”.

            Na kolejnych zajęciach świetlicowych zaprosiliśmy uczniów klasy 2a, którzy pod kierunkiem wychowawcy wspólnie z uczniami przebywającymi na świetlicy (klasa 3a) czytaliśmy fragment książki „Król Maciuś I”. Celem tych zajęć było kształtowanie kompetencji informatycznych, integracja między uczniami oraz przypomnienie pięknych dzieł Janusza Korczaka.
             

             

            Wychowawcy świetlicy

          • Tydzień Korczakowski - klasa 1a

          •  

                TYDZIEŃ KORCZAKOWSKI W KLASIE IA

             

            W ciągu całego Tygodnia Korczakowskiego uczniowie klasy 1a mieli okazję bliżej poznać historię i działalność swojego patrona, Janusza Korczaka. Tydzień ten był pełen edukacyjnych i kreatywnych zajęć, które pomogły uczniom zrozumieć wkład tego wybitnego pedagoga w dziedzinie edukacji i opieki nad dziećmi.

            Rozpoczęliśmy naszą podróż po życiu Janusza Korczaka od wspólnego oglądania bajki "Król Maciuś  1". Ta klasyczna historia pozwoliła uczniom zrozumieć ważność opieki nad dziećmi i prawa dziecka, które były jednymi z głównych zaangażowani Korczaka. Następnie uczniowie mieli okazję wyrazić swoją twórczość, prezentując plakaty dotyczące działalności i przekonań Janusza Korczaka. W trakcie tych zajęć młodzi artyści wyrażali swoje myśli i wrażenia na temat patrona szkoły poprzez rysunek i słowo pisanie. Uczniowie mogli kontynuować swoje eksploracje, kolorując malowanki związane z życiem i pracą Janusza Korczaka. To było wspaniałe ćwiczenie, które pozwoliło im na głębsze zrozumienie znaczenia jego działań i przekonań. Tydzień Korczakowski był okazją do poznania historii naszego patrona szkoły oraz do refleksji nad wartościami, które reprezentował. Dzięki różnym formom aktywności, uczniowie mieli okazję do zrozumienia, jakie znaczenie ma działalność Janusza Korczaka dla ochrony praw dziecka i edukacji.

            Wszystkie te zajęcia pomogły uczniom lepiej zrozumieć, dlaczego Janusz Korczak jest patronem naszej szkoły i inspiracją dla nas wszystkich w dziedzinie edukacji i opieki nad dziećmi.

            M. Raputa

          • Wycieczka do Skawiny - klasa 1a

          •  MUZEUM REGIONALNE

                                                                   Tradycyjny wyrób masła

                                                                    z wykorzystaniem maselnicy.

             

             

            Masło jest jednym z podstawowych składników wielu potraw na całym świecie. Warto więc poznać tajniki jego wytwarzania, a jednym z ciekawych sposobów jest produkcja masła w maselnicy. Uczniowie kl. Ia w dniu 24 października mieli okazję uczestniczyć w takich  warsztatach. Na początku zajęć dokładnie omówiliśmy, jakie surowce są potrzebne do wyprodukowania masła w maselnicy, oraz kroki procesu produkcyjnego. Następnie przystąpiliśmy do działania…

             

             

             

                           IZBA PAMIĘCI

             

             

            W dniu 24 października klasa 1A odwiedziła Izbę Pamięci znajdującą się w Skawinie przy ul. Wesołej 2, by poznać historię  Polskiego 2 Korpusu. Zajęcia rozpoczęliśmy od zapalenia  znicza i minuty ciszy upamiętniając w ten sposób poległych żołnierzy. Nasza wizyta była niesamowicie pouczająca i inspirująca. Izba pamięci jest pełna eksponatów związanych z dziejami i walkami żołnierzy. Zobaczyliśmy stare mundury, odznaczenia i zdjęcia. Uczniowie poznali również historię niezwykłego żołnierza NIEDŹWIEDZIA WOJTKA, który dzielnie pomagał żołnierzom podczas bitew.

             

            M. Raputa

             

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej