• Konkurs Historyczny

          • Pamiętamy o generale Józefie Hallerze

             

            W maju przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Historycznym „Generał Haller i Błękitna Armia”. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków. W tym roku odbyła się XXIV edycja tego konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych.

            Drużyna ZPO w Kopance była w następującym  w składzie: Victoria Sikora (klasa 6a), Krzysztof Balon i Jan Baran (klasa 7a).

            Konkurs składał się z dwóch etapów:

            I etap: 8 maja 2023 r. obejmował plener malarski w Jurczycach przy Dworze Hallerów pod opieka plastyczną mgr Mariana Strzebońskiego. Dzieło malarskie zostało wykonane przez Victorię Sikorę.

            II etap: 12 maja 2023 r. obejmował konkurs wiedzy. Należało  odpowiedzieć (drużynowo) na pięć zadań pisemnych (m.in. test wyboru, zadania z luką, zaznaczanie na mapie, praca z obrazem,  opis sztandaru Błękitnej Armii), a następnie na trzy wylosowane  pytania. Odpowiedzi oceniało jury w składzie którego byli m.in. Maria Przybyszewska, Elżbieta Kołodyńska i  płk Stanisław Grodecki.

            W rywalizacji wzięli udział reprezentanci 11 szkół z gminy. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, pytania trudne i wymagające dużej wiedzy, skupienia i  umiejętności współpracy w zespole. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za udział w zmaganiach – dyplomem i książkami. Ponadto uczniowie biorący udział w konkursie mieli okazję zobaczyć dawny Dwór Hallerów i zwiedzić teren należący w przeszłości do rodziny Hallerów (przewodnikiem był p. Leszek Krupnik autor wielu publikacji o Hallerach).

            Nasza szkolna drużyna zajęła w rywalizacji szóste miejsce. Pamiętać należy, że najważniejszy był udział.

          • Festiwal Zawodów - Kraków Małopolska EXPO 2024

          •  

            Sprawozdanie z udziału w Festiwalu Zawodów 2024

             

                  Za nami ekscytujące wydarzenie jakim był udział w Małopolskim Festiwalu Zawodów zorganizowanym w Kraków EXPO. Uczestnikami tego wydarzenia byli uczniowi klas: 7a i 8a.

            Podczas zwiedzania uczniowie mogli zapoznać się z ofertą szkół branżowych z dużego obszaru w Małopolsce, zobaczyć interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż, spróbować, samodzielnie wykonać prace związane z danym zawodem, porozmawiać ze starszymi uczniami, którzy wybrali już profesję. Podczas trwania targów uczniowie mieli również możliwość porozmawiać z przedstawicielami świata mediów, kultury, edukacji, nauki, biznesu i samorządu oraz skorzystać z konsultacji z zakresu doradztwa zawodowego oraz uczestniczyć w warsztatach tematycznych.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            E.Słomiany

             

          • Sprawozdanie z DBI 2024

          •  

            Sprawozdanie z działań w ramach Ogólnopolskiej Akcji

            Dnia Bezpiecznego Internetu 2024

             

            Tegoroczne działania rozpoczęły się, jak co roku, dnia 6 lutego 2024 i trwały nieco dłużej niż w latach ubiegłych,  do początku kwietnia. W tym dniu uczniowie  naszej szkoły uczestniczyli (online) w Gali Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowanej w Teatrze Palladium w Warszawie. Głównym partnerem DBI 2024 jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka.

            Przez następny miesiąc podczas zajęć komputerowych oraz informatyki, uczniowie wszystkich klas analizowali tematykę bezpieczeństwa w sieci, zarówno z nauczycielem uczącym, jak i podczas zajęć z ekspertami saferinternet.

            Dla przedszkolaków z grupy II (5,6 latki) zostały zorganizowane warsztaty online pt. „Z Internetem świat jest bliski”. Lekcja ta nawiązała do piosenki edukacyjnej „Z internetem świat jest bliski”, która powstała w ramach projektu Plik i Folder. Celem tych zajęć   było to, aby w przystępny sposób promować wśród dzieci higienę cyfrową, która w obecnych czasach jest coraz ważniejsza, i wspierać budowanie pozytywnych praktyk. Nie zabrakło ruchu i zabawy.

            W klasach 1-3 w ramach zajęć komputerowych, został przeprowadzony projekt edukacyjny „Necio.pl Poznajemy Internet”. Dwuczęściowe zajęcia rozpoczęła bajka edukacyjna pt. „Mój przyjaciel, Necio”. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach o tematyce: Co to jest internet i do czego służy, Zagrożenia w sieci, Mów, jeśli co jest nie tak, Za dużo internetu – i co dalej, Za długie używanie i jego konsekwencje. Podczas wspólnych dyskusji, uczyliśmy się jak reagować na spotykane zagrożenia i  mocno akcentowaliśmy, by zawsze informować o tym osoby dorosłe. Efektem tych warsztatów są pięknie opracowane plakaty na temat bezpieczeństwa w sieci, które uczniowie klasy 3a wykonali w wersji elektronicznej.

            Starsze klasy:  4-6 oraz 7-8 uczestniczyły w lekcjach z ekspertami saferinternet pt. „Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?”, na których analizowaliśmy różne formy cyberprzemocy i nazwaliśmy ich rodzaje. Ponadto poznaliśmy profil osoby stosującej i doświadczającej hejtu. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie istnieją skuteczne sposoby reagowania i techniki pomocne w przeciwdziałaniu i radzeniu sobie z hejtem. Lekcja oparta była na bazie scenariuszy Cyberlekcji 3.0, które powstały w wyniku współpracy NASK i Ministerstwa Cyfryzacji.

            Na zajęciach świetlicowych - w ramach Świetlicowego Koła Informatycznego wraz z uczniami klas 1-3 „przeszliśmy” przez Misję Bezpiecznego Internetu. I wspólnie z „Sieciakami” rozpracowaliśmy „Sieciuchy”, czyli główne zagrożenia Internetu.

            12 kwietnia na podsumowanie tych wszystkich działań odbyły się warsztaty z udziałem gościa specjalnego - starszego inspektora Straży Miejskiej pana Tomaszem Morawy. Uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-4 i 5-7 obejrzeli pouczającą prezentację oraz uczestniczyli w kierowanej pogadance na temat: cyberprzemocy i jej rodzajów, kto jest na nią narażony, jakie są jej skutki i jak się możemy przed nią chronić. Szczególnie mocno wybrzmiały konsekwencje prawne z niewłaściwego korzystania w sieci, które mogą prowadzić do katastrofalnych skutków. Całość zajęć przebiegła w sympatycznej atmosferze, która sprzyjała swobodnym i otwartym wypowiedziom dzieci i młodzieży.

             

            Koordynatorem i realizatorem wszystkich szkolnych działań tegorocznej akcji DBI była p. Elżbieta Słomiany.

             

             

             

             

    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Biuletyn informacji publicznej