• Wspomnienia klasy VIII

    • „Jaki będzie po nas ślad,

     co zostanie, a co zginie...

     Tysiąc zalet, milion wad,

     biały ekran w pustym kinie.

     Beczką śmiechu jest ten świat,

     szczypta życia pod chmurami,

     bilans zysków, bilans strat,

     a my ciągle dorastamy...”

      

     Drodzy Rodzice i Uczniowie!

      

     Nasi wyjątkowi Absolwenci postanowili zostawić po sobie ślad i na pamiątkę dla siebie i nas wszystkich  przygotowali prezentacje. Dzięki nim udamy się w podróż sentymentalną. Ujrzymy słodkie przedszkolaki, przejętych pierwszoklasistów, poważnych uczniów i rozbawionych nastolatków.

     Trudno uwierzyć, że to wszystko już na Nimi! Jakaś mądra osoba kiedyś powiedziała, że życie składa się z powitań i pożegnań. I właśnie- za pomocą prezentacji-Uczniowie klasy ósmej mówią nam: „Do widzenia!”

      

     Wspomnienia_klasa_8_wersja_1.pptx

     Wspomnienia_klasa_8_wersja_2.pptx

     WSPOMNIENIA_MALA(1).mp4

      

      

     Klasa 8

     Joanna Pukło

     Elżbieta Słomiany

    • POŻEGNANIE KLASY VIII

    • Drodzy Absolwenci!

     Szanowni  Rodzice!

     Wspaniali Uczniowie!

      

                     W imieniu klasy siódmej żegnamy Was - naszych Absolwentów. Każdemu z osobna mówimy: „Kiedy światło na górach daje znak- wstań i idź”. Nie odkładaj niczego na później! Delektuj  się każdą chwilą życia i przede wszystkim: szukaj własnej drogi!

     Czego jeszcze życzymy?! Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w prezentacji, przygotowanej specjalnie na tę okazję.

     Gorąco zapraszamy do obejrzenia!


     Pozegnanie_klasy_8__scenariusz_klasy_7.pptx

     Klasa 7

     Joanna Pukło

                                                                         

   • SUKES  MIKOŁAJA!

     

    SERDECZNIE GRATULUJEMY

    MIKOŁAJOWI ZAREMBA-ŚMIETAŃSKIEMU

    UZYSKANIA TYTUŁU FINALISTY

    W XIV OLIMPIADZIE INFORMATYCZNEJ JUNIORÓW.

    Słowa podziękowania i gratulacji kieruję również do pani Elżbiety Słomiany, za opiekę dydaktyczną i merytoryczną.

    Jolanta Kozłowska

     

     • Olimpiada Informatyczna Juniorów- SUKCES SZKOŁY!

     • Olimpiada Informatyczna Juniorów (OIJ) (do 2019 Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów) – to przedmiotowa olimpiada szkolna 
      z zakresu informatyki skierowana do uczniów szkół podstawowych. Olimpiada organizowana jest corocznie od 2006.

      Olimpiada jest trójstopniowa. Na wszystkich stopniach zawodów (poza turą testową I stopnia) zawodnicy muszą rozwiązać zadania programistyczne
      i przedstawić rozwiązanie w postaci kodu źródłowego w jednym z dozwolonych języków programowania (C++ lub Pythonie).

      Zawody I stopnia odbywały się 16 września 2019 do 13 stycznia 2020 w trzech turach.

      Do zawodów II stopnia zostało zakwalifikowanych 281 zawodników.

      Mamy zaszczyt poinformować, że wśród tych zawodników znalazł się uczeń naszej szkoły Mikołaj Zaremba – Śmietański zajmując 41 miejsce ( jak drugi
       w Małopolsce!).

      Zawody II stopnia odbyły się 10 czerwca 2020 i zostały przeprowadzone
      w szkołach zawodników. Komitet Główny OIJ nagrodził 104 finalistów z 79 szkół.

      Wśród tych finalistów, znalazł się również Mikołaj reprezentując naszą szkołę!

      Finalistom Olimpiady Informatycznej Juniorów przysługuje wolny wstęp do szkół ponadpodstawowych i ocena celująca z informatyki.

      Jesteśmy dumni z naszego ucznia i życzymy dalszych sukcesów w tej dziedzinie na nowym etapie edukacji! J

      Elżbieta Słomiany

     • CZYTAM Z KLASA - lekturki spod chmurki

     • III MODUŁ

      “POLSKIE LEKTURKI SPOD CHMURKI”

      Klasa IIa Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance im. Janusza Korczaka zrealizowała III MODUŁ innowacji pedagogicznej “CZYTAM Z KLASĄ - lekturki spod chmurki”. W domowych pieleszach podczas zdalnego nauczania, uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami, które czekały na nich w ostatnim module Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego. III MODUŁ realizowany był przez uczniów zdalnie w domowym zaciszu, na szczęście nie przeszkodziło to dzieciom w doskonaleniu umiejętności czytania i recytacji oraz co najważniejsze w świetnej zabawie. Każdy uczeń wybrał z ogromnym entuzjazmem i zaciekawieniem dowolny wiersz J. Tuwima i wykonał zadania, które następnie udostępnił wychowawcy i swoim rówieśnikom  przesyłając swoje dokonania. Wychowawca natomiast umieścił poczynania dzieci i ich realizację na stronie internetowej szkoły, aby każdy mógł podziwiać wykonane przez uczniów prace. Było ciekawie wesoło i kolorowo.

      Klasa IIa rozpoczęła III MODUŁ Ogólnopolskiego projektu od zapoznania się z twórczością  oraz życiorysem J. Tuwima, a następnie wpisania zdobytych informacji oraz tytułów wierszy do swoich zeszytów - na wzór lekturnika. Dzięki temu postać autora wierszy J. Tuwima stała się dla uczniów bliższa i śmiało mogą dzisiaj powiedzieć, że znana. 

      Pierwsze wykonane zadanie w tym module dało początek drugiemu, co z kolei pobudziło wyobraźnię uczniów i skłoniło do zaprojektowania plakatu o samym autorze wierszy. Uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniem, wielu uczniów wspomagało się rzetelnymi informacjami z różnych źródeł i umieściło je na swoich plakatach. Pojawiał się też sam autor w wykonaniu dzieci, jego postać lub zarys, co uatrakcyjniło plakat i wzbogaciło dzieło uczniów.

      Trzecie zadanie sprawiło dzieciom ogromną frajdę i pobudziło fantazję oraz kreatywność. Uczniowie zorganizowali pokaz mody baśniowej w swoim domu. Mieli do dyspozycji dowolne materiały oraz kolejny wybrany wiersz J. Tuwima. Z przyjemnością oglądało się przesłane zdjęcia oraz pomysły dzieci, które nie znały granic. Widownia choć wirtualna, a  trud uczniów podziwiała zza ekranu, była zachwycona i oczarowana efektami wykonania zadania.

      Ostatnie wykonane zadanie w III MODULE, było niemalże teleportacją do  teatru. Uczniowie klasy IIa dali nam możliwość przeniesieniem się do miejsca bardzo ważnego dla kultury i sztuki. Każdy uczeń stworzył w swoim domu własny teatr i wcielił się w rolę aktora, który prezentuje, a co najważniejsze odgrywa ulubiony wiersz J. Tuwima. Widownia ponownie zdumiała i zaniemówiła z zachwytu, a przedstawienie po wielokroć odtwarzała na swoich monitorach. Wspólna zabawa okazałą się wspaniałą nauką, jednocześnie podróżującą po wspaniałych lekturach, które uczniowie klasy IIa zostawią w pamiętniku wspomnień na zawsze.

       

      Wioletta Wełna


       

     • WAKACYJNY PRZYJACIEL - IIa

     • Czas wakacji i beztroski zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie klasy IIa postanowili przygotować się do niego w sposób szczególny, w myśl słów “Razem możemy więcej…”. Każdy uczeń klasy IIa przygotował swojego wymarzonego przyjaciela, aby razem z nim przeżyć niezliczone i niezapomniane przygody wakacyjne. W ramach edukacji plastycznej uczniowie wykonali prace pt. “Mój wakacyjny przyjaciel z plasteliny”.

      Wioletta Wełna

     • WYSTAWA ZESZYTÓW KLAS  I-III

     • Uczniowie klas I-III serdecznie zapraszają na wystawę najpiękniejszych zeszytów w roku szkolnym 2019/2020. 

      Zeszyt to mały fragment świata ucznia, który każdego dnia powiększa się i nabiera nowych barw. Uczniowie z wielką pieczołowitością dbają o swój mały papierowy świat, pracując  w nim oraz starając się, aby wyglądał jak najpiękniej. Jednak przede wszystkim zdobywają, każdego dnia coraz to nowe umiejętności, które skrupulatnie i dokładnie notują w swoich zeszytach, aby móc powracać do nich, kiedy nadejdzie taka potrzeba. Ciężka pracy wielu uczniów, zasługuje na wyjątkowe wyróżnienie poprzez wystawę najpiękniejszych zeszytów w mijającym roku szkolnym.

       

      Wioletta Wełna
       

     • Przedszkolaki nie próżnują - pięknie pracują ☺

     •  

      Kolejny miesiąc edukacji zdalnej za nami. Dzieci z naszego przedszkola dostają propozycje kart pracy, propozycje prac plastycznych i różne pomysły jak spędzić wolny czas. Prezentowane zdjęcia świadczą o tym jak pięknie najmłodsza grupa pracuje w domach.

      W ubiegłym miesiącu dzieci wykonywały pojazdy oraz zwierzątka mieszkające na łące i kwiaty, które możemy tam znaleźć różnymi technikami. Z wiosenną łąką kojarzą nam się oczywiście biedronki, zajączki, ślimaki… wszystkie te zwierzątka znalazły się w pracach dzieci przepięknie wykonane.

      Jednym z ostatnich zadań było zorganizowanie pikniku, oczywiście tylko ze zdrowymi przekąskami☺ Część przedszkolaków postanowiła sama przygotować posiłki na piknik i zabawiła się w małych masterchefów ☺ Brawo!

      B. Mazur

    • ŻYCZENIA

    • 66 [FREE] AESTHETIC BACKGROUNDS RAINBOW DOWNLOAD HD ZIP

     Drodzy Uczniowie…Drogie Przedszkolaki…

     1 czerwca to wyjątkowy dzień w roku; to dzień , w którym dziecięce oczy i serca wypełnia uśmiech i radość.

     Patron naszej szkoły i przedszkola powiedział,  że „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Tego właśnie Wam i sobie życzę, bo Wasza radość daje nam siłę i motywuje do działania , bo dzięki Waszej radości i wesołości nasza szkoła tętni barwnym życiem ….bez Was jest w niej smutno i pusto.

     Życzę Wam zdrowia, nieustającego optymizmu i wiary, że potraficie
     i możecie spełniać swoje marzenia. Niech nie opuszcza Was pogoda ducha, niech umacnia Was
      przyjaźń i życzliwość innych , niech pomyślność, odwaga, wytrwałość i nadzieja prowadzą Was do sukcesów i osiągnięcia wymarzonych celów.

     Codziennej radości, szczęścia oraz wielu pięknych , kolorowych dni…
     i wspaniałych prezentów
     J !!!

     Dziękuję Wam za życzliwość, serdeczność i tysiące uśmiechów, które rozpromieniały każdy wspólny dzień
     w naszej szkole i przedszkolu.

      

     Jolanta Kozłowska

      

      

      

    • KONKURS "ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ"

    • Szanowni Państwo!

     Nasza szkoła, jak co roku, realizuje zadania wynikające z ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Nie poddajemy się,
     i chociaż sytuacja zdrowotna w kraju uniemożliwiła i wstrzymała realizację wielu działań we wszystkich sferach życia społecznego, gospodarczego, rodzinnego…to właśnie teraz podejmujemy działania, które – dostosowane do okoliczności i możliwości – wzmacniają oraz integrują rodziny i społeczeństwo.

     Zapraszam zatem do wspólnej rodzinnej zabawy, która wzmocni więzi rodzinne, a dodatkowo promuje pozytywne wzorce i wartości.

      

      W ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2020 r” serdecznie zapraszam

     rodziny uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym pt.

      

     „DORASTAMY ASERTYWNIE”

      

     Jolanta Kozłowska

      

     REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

                                             „ Dorastamy Asertywnie”

     Konkurs realizowany jest w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”

     1. Cele konkursu

     Celem konkursu jest:

     - rozwój umiejętności plastycznych wśród uczniów;

     - edukacja uczniów  w zakresie samoakceptacji;

     - promowanie postaw asertywnych, umiejętności i odwagi odmawiania;

     - wspólne spędzanie wolnego czasu; alternatywna propozycja spędzenia czasu dla rodzin propagująca społecznie akceptowane formy .

      

     2.Organizator Konkursu

     Organizatorem konkursu jest Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka  w Kopance.

      

     3. Założenia organizacyjne

      Konkurs zostanie przeprowadzony w następujących kategoriach wiekowych:

     - klasy 1-3

     - klasy 4-5

     - klasy 6-8

     Praca powinna  być wykonana w kategorii rysunku/plakatu w formacie A3-A4.                        

     Każdy rodzina może wykonać jedną pracę.

     Praca plastyczna winna być opisana:

     imię, nazwisko, klasa.

     Zgłoszenie prac jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich.

     Ocena prac konkursowych

     Prace należy wysłać na adres  zpokopanka@gimail.com   do 31.05.20r

     4. Jury pod uwagę weźmie:

     - zgodność pracy z tematem

     -jakość/estetyka wykonania

     -oryginalność

     5.Ogłoszenie wyników konkursu

     Wyniki konkursu zostaną ogłoszone   04.06.20r   na stronie internetowej szkoły

      

     6.Nagrody

    • JAN PAWEŁ II

    • „ Pokój Tobie, Polsko ! Ojczyzno moja!”

     Tymi słowami witał ojczyznę Jan Paweł II w 1983 roku. Polska przeżywała wtedy trudny czas niewoli komunistycznej. Dziś również żyjemy w czasie wielkich wyzwań i zagrożeń. Słowa Jana Pawła II zawsze niosły ze sobą nadzieję, pokój i umocnienie. Pamięć o jego nauczaniu jest nam dziś wszystkim bardzo potrzebna.

     W słowach kierowanych do Polaków wyrażał się głęboki patriotyzm Naszego Papieża.

     „Patriotyzm –jak sam pisał – oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania.”

     Polska stanęła przed takim zagrożeniem w 1920 roku. Bitwa Warszawska zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez naszą ojczyznę i uratowała Europę przed rządami bolszewickimi. Jan Paweł II z wdzięcznością wspominał później wielką ofiarę uczestników Bitwy Warszawskiej.

     „Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem”.

     „Nie lękajcie się!”

     To przesłanie papieża jest powszechnie znane. Obecny świat doświadcza wielu lęków: o zdrowie, życie, pracę, przyszłość. W związku z epidemią pojawia się lęk przed człowiekiem. Jan Paweł II uczył, że Miłość zwycięża wszystko. Cechowała go wielka troska o ludzi prześladowanych i pokrzywdzonych. Prosił nas o wyobraźnię miłosierdzia – otwarcie umysłu i serca na drugiego człowieka. Podkreślał rolę solidarności międzyludzkiej. Wypowiedział pamiętne słowa: „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie”. Podczas pielgrzymek do różnych krajów świata upominał się o poszanowanie godności człowieka i jego praw. Szczególnie bliska jego sercu była młodzież, w której pokładał wielkie nadzieje na przyszłość. Przez całe życie jej szukał.

     „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”

     Przeżywaliśmy wszyscy kanonizację Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Uroczystości towarzyszył portret wykonany na podstawie fotografii papieża z 1989 roku - zdjęcie powstało w czasie spotkania z dziećmi. Może właśnie najbardziej osobowość Jana Pawła II uwidaczniała się w jego relacjach z dziećmi. Dzieci wysyłały do papieża wiele listów. Basia napisała tuż po wyborze: „Byłam szczęśliwa widząc Cię w telewizji i bardzo podobało mi się, gdy rozłożyłeś ramiona, jakbyś chciał nas przytulić do serca!”. Z kolei dzieci z rzymskich parafii pewnego dnia zapytały go: „Czy jesteś zadowolony, że jesteś papieżem?”. A on: „Oczywiście. Chyba nie potrzebujecie smutnego papieża!? Papież powinien być radosny, zadowolony. Wystarczy zobaczyć to, co robię. Jeśli mnie wybrali, żebym był papieżem, jeśli Jezus wybrał mnie, żebym był następcą Piotra, jestem zadowolony…”. Może dlatego tak bliska papieżowi była pieśń „Barka”, a zwłaszcza słowa:

     „O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś,

     Twoje usta dziś wyrzekły me imię”.

      

                                                                                                                                                     Marcin Szczypczyk

   • NAGRODY STATUTOWE

    Decyzją Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w kopance – na wniosek wychowawcy klasy – w dniu
    30 kwietnia 2020 r. udzielone zostały kolejne nagrody statutowe.

    Pochwałę Dyrektora otrzymują uczniowie klasy 3a:

    Jakub Juszczak

    Uczeń wyróżnia się wysoką kulturą osobistą oraz zaangażowaniem w życie klasy i szkoły. Godnie reprezentował  szkołę w konkursach gminnych zdobywając wyróżnienie oraz w konkursach ogólnopolskich. Reprezentował szkołę w zawodach sportowych.  Brał aktywny udział w przygotowaniu uroczystości klasowych i szkolnych. Uczeń wyróżnia się także pilnością, sumiennością i wytrwałością w wypełnianiu obowiązków. Jakub może być wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników.

    Joanna Kochana

    Uczennica wyróżnia się wysoką kulturą osobistą, wzorową postawą, zdyscyplinowaniem i punktualnością oraz zaangażowaniem w życie klasy i szkoły. Angażowała się w projekty klasowe i akcje charytatywne. Godnie reprezentowała klasę i szkołę w konkursach szkolnych, gminnych i ogólnopolskich osiągając w nich sukcesy.

     

    Natasza Kochana

    Uczennica godnie reprezentowała szkołę biorąc udział w konkursach gminnych i ogólnopolskich. Z pełnym zaangażowaniem uczestniczyła w organizacji uroczystości klasowych i szkolnych. Uczennica wyróżnia się wysoką kulturą osobistą i wzorową postawą, która może być wzorem do naśladowania dla rówieśników.

    Filip Raputa

    Uczeń godnie reprezentował szkołę w konkursach szkolnych i międzyszkolnych oraz zawodach sportowych. Z wielkim zaangażowaniem włączał się w organizację uroczystości szkolnych, również o zasięgu lokalnym. Aktywność, zaangażowanie i wzorowa współpraca z nauczycielami i rówieśnikami oraz wysoka kultura osobista w pełni uzasadniają przyznanie uczniowi nagrody statutowej.

    Wyróżnionym uczniom oraz ich rodzicom  - z dumą i radością - przekazuję gratulacje !!!

                                                                          Jolanta Kozłowska

    • 3 MAJA

    • Drodzy Uczniowie i Rodzice...

      

     Oto kartka z kalendarza!

      

     3

     MAJA

     ŚWIĘTO NARODOWE

     TRZECIEGO MAJA

      

     Stanisław Aleksandrzak

     ROCZNICA

     „Trzeci Maja radością wiosenną

     wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,

     Sztandarami biało- czerwonymi

     umaiła się Rzeczpospolita.

      

     Umaiły się też pierwszym kwieciem

     łąki, pola i w ogrodach drzewa,

     Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny

     zgodnym chórem z ludzi rozśpiewał.

      

     Rozpłynęła się już pieśń radosna

     głośnym echem po ojczystym kraju

     - Witaj, witaj , Majowa Rocznico,

     pamiętny Trzeci Maju.”

      

     W związku z tak ważnym dla Polski świętem, chłopcy z klasy siódmej przygotowali pierwszą cześć  projektu „Narodowe Święto Trzeciego Maja”. Dzięki ich prezentacjom możemy się wiele dowiedzieć na temat Konstytucji 3 Maja. Zatem zapraszam do lektury!

      

     Z patriotycznymi pozdrowieniami

     Joanna Pukło

      

     Drodzy Uczniowie i Rodzice...

      

     Oto kolejna kartka z kalendarza!

      

     3

     MAJA

     ŚWIĘTO NARODOWE

     TRZECIEGO MAJA

      

     Ignacy Krasicki

     HYMN DO MIŁOŚCI OJCZYZNY

     „Święta miłości kochanej ojczyzny,

     Czują cię tylko umysły poczciwe!

     Dla ciebie zjadłe * smakują trucizny,

     Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.**

     Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,

     Gnieździsz w umyśle rozkoszy*** prawdziwe,

     Byle cię można wspomóc, byle wspierać,

     Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.”

      

     *zjadłe- jadowite

     **niezelżywe- takie, które nie przynoszą hańby; nie są obelgą

     ***rozkoszy- dziś: rozkosze

      

      Dzisiaj kolejna odsłona  projektu „Narodowe Święto Trzeciego Maja”. Uczniowie klasy siódmej zaprojektowali kartki upamiętniające tak ważną i wyjątkową – w związku z sytuacją, w jakiej się znaleźliśmy- rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dziewczęta i chłopcy w swoich pracach nawiązali do symboli i barw narodowych: bieli i czerwieni. Kolor biały oznacza białego orła, a kolor czerwony- pole tarczy herbowej. Biel symbolizuje również srebro i wodę, a w zakresie wartości duchowych: czystość. Natomiast czerwień należy utożsamiać z ogniem i z krwią, a w zakresie cnót- z odwagą  i walecznością.

     W tym miejscu chciałabym przypomnieć o wzajemnym wspieraniu się i wysyłaniu sobie życzeń z okazji 3 Maja (o tej propozycji pisałam wcześniej). Można to uczynić np. za pomocą  e-maili.

      

     Już z Majowymi pozdrowieniami

     Joanna Pukło

     Drodzy Uczniowie i Rodzice...

      

     Dzisiaj kolejna, już ostatnia, odsłona  projektu „Narodowe Święto Trzeciego Maja”... Dziewczęta z klasy siódmej zabawiły się modą i przygotowały „pokaz” pt.  „Moda patriotyczna”. Ich propozycje, związane ze Świętem 3 Maja, są dla każdego i oczywiście na tę wyjątkową okazję. Wszyscy znajdziemy „coś” dla siebie, ponieważ są tu stroje: eleganckie, zwiewne, klasyczne, wygodne i bardzo odważne. Adresatem  tych  pomysłów są nie tylko kobiety i mężczyźni, ale też dzieci i młodzież. Barwą dominującą są, naturalnie, biel i czerwień, „od stóp do głów”.  Nie brak też ciekawych dodatków: złotej korony; wianka z polnych kwiatów rosnących na polskich łąkach, „królewskiej” peleryny i nietuzinkowych kolczyków...

     Zapraszam do oglądania.

     Pozdrawiam

     Joanna Pukło

      

      

     3 MAJA

     ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

     Święto Konstytucji 3 Maja- polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791, ustanowione w 1919  i ponownie w 1990.  3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Wyprzedziła m.in. konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

      

     3_Maja__prezentacja_nr_1.pdf

     3_Maja__prezentacja_nr_2.pptx

     3_Maja__prezentacja_nr_3.pptx

     3_Maja__prezentacja_nr_4.pptx

     3_Maja__prezentacja_nr_5.pptx

      

      

      

     • "CZYTAM Z KLASA - LEKTURKI SPOD CHMURKI"

     •  

      “ZWIERZĘCE LEKTURKI SPOD CHMURKI”

      Uczniowie klasy IIa zakończyli zabawę z kolejnym II MODUŁEM Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego “Czytam z  klasą - lekturki spod chmurki”. Lektura którą uczniowie mieli okazję przeczytać i bliżej poznać  bohaterów to  “CUKIERKU, TY ŁOBUZIE”. 

      Zabawa z lekturą rozpoczęła się od samodzielnego przeczytania książki i zapamiętania jej fabuły. Kolejnym ważnym krokiem było uzupełnienie lekturników, w których każdy uczeń mógł się wykazać wspaniałą i bogatą wiedzą z zakresu znajomości lektury “CUKIERKU, TY ŁOBUZIE”. Lekturniki uczniów nabrały  kolorowych barw i zostały wzbogacone o treści dotyczące przeczytanej książki.

      Następnym krokiem uczniów była wspaniała zabawa na forum klasy, a mianowicie rozpoczęcie klasowego konkursu pięknego czytania. Każdy uczeń przygotował swój ulubiony fragment lektury i zaprezentował go w klasie. Następnie został wyłoniony zwycięzca i pozostali laureaci. Konkurs pozwolił przypomnieć uczniom, ich najwspanialsze chwile i momenty
      z lekturą.

      Ogromną przyjemność sprawiło uczniom wykonanie kolejnego zadania. Klasa IIa zaprosiła do swojej szkoły w ramach lekcji edukacyjnej i realizacji zadania II MODUŁU Gościa specjalnego -  Panią, która profesjonalnie zajmuje się hodowlą psów. Ku uciesze dzieci pojawił się czworonożny przyjaciel wraz ze  medalami, które zdobył w swojej karierze psa wystawowego. Gość specjalny z ogromnym zapałem i zaangażowaniem opowiedział o  pracy z psami i opieką nad nimi. Dzieci słuchały z uwagą, pieszcząc i rozbawiając jednocześnie swojego nowego czworonożnego przyjaciela “Rysia”.

      Klasa IIa radośnie wykonała ostatnie zadania mieszczące się w II MODULE. Była to dla dzieci ogromna przyjemność, bowiem pomysłem było stworzenie legowiska dla pieska “Rysia”, który odwiedził ich w ramach lekcji edukacyjnej ze swoją Właścicielką. Uczniowie wykonali podobizny “Rysia” i piękne ozdoby, które miały przystroić “po królewsku” super legowisko pieska. Dzieci nie zapomniały, również o miękkim kocyku, na którym “Rysio” mógł wygodnie spocząć. To zadanie była prawdziwą przyjemnością i super zabawą dla każdego ucznia.

       

      Wioletta Wełna

     • UROCZYSTOŚĆ

     • 1 marca Pamiętamy! Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

         5 marca 2020 r. Pani Dyrektor Jolanta Kozłowska, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w akademii poświęconej  Żołnierzom Niezłomnym. Podczas niej przypomniano genezę święta (ustanowionego 3 lutego 2011 roku), krótki rys historyczny powojennej historii Polski zależnej wówczas od ZSRS oraz postaci niektórych „Wyklętych”:  Danuty Siedzikówny (ps. Inka), Łukasza Cieplińskiego (ps. Pług), Witolda Pileckiego (ps. Witold), Augusta Emila Fieldorfa (ps. Nil) i Zygmunta Szendzielorza (ps. Łupaszka). Całość spotkania uzupełniały wyjątkowe pieśni i piosenki patriotyczne.

      Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - zgodnie ze słowami Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - to miał być wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwa męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

      W uroczystej  akademii udział wzięli Aleksandra Truszczyńska i Paweł Płonka (uczniowie klasy 8) oraz Aleksandra Rypina i Julian Stępski (uczniowie klasy 5a), którzy wspaniale poradzili sobie z rolą narratorów i recytacją wierszy. 

      Cisza towarzysząca uroczystości była niezwykle wymowna. Równie zrozumiałe jest płynące zeń przesłanie. Należy pamiętać o Tych, którzy zachowali się jak trzeba i zapłacili za swoją postawę i oddanie Ojczyźnie najwyższą cenę – oddali życie.

       

      Cześć i chwała Bohaterom!!!

       

                                                                     Kamilla Jaśnikowska-Toboła

                                                                                  Marcin Szczypczyk

     • XI Halowe Mistrzostwa Skawiny w Lekkoatletyce

     •       W dniu 4.03.2020 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XI Halowych Mistrzostwach Skawiny w Lekkoatletyce szkól podstawowych.Uczniowie startowali w następujących konkurencjach: 30m, 100m, 300m(400m), skok w dal z miejsca, rzut piłką lekarską oraz sztafeta 4x100m, rywalizując w klasach 3-4, 5-6, oraz 7-8.

      Nasza szkołę reprezentowali uczniowie:

      klasy III: Damian Dźwigał, Jakub Juszczak( 2 MIEJSCE na 100m! 2 MIEJSCE w skoku w dal!) Filip Raputa i Wiktoria Sikora. 

      klasy IV: Krzysztof Balon, Dawid Dąbrowski( 3 MIEJSCE w rzucie piłką lekarską!), Aleksander Jurek, Katarzyna Skowronek( 3 MIEJSCE na 100m!) i Emilia Szczurek( 3 MIEJSCE w skoku w dal!)

      oraz kasy Va i V b: Krystian Dźwigał. Wiktoria Fudalej, Bartłomiej Mieczkowski, Julian Stępski i Anna Zajda.

      BRAWA DLA WSZYSTKICH!!!

      Halowe Mistrzostwa Skawiny w Lekkoatletyce wróciły do sportowego kalendarza po kilku letniej przerwie. Dziękujemy za zaproszenie i doskonałe przygotowanie zawodów organizatorom: UKS Jedynka, SP 6 w Skawinie i CKiS w Skawinie, oraz gospodarzom nowej Hali przy LO i SP 2 w Skawinie, mamy nadzieję że za rok spotkamy się znowu!

       

                                         Ze sportowym pozdrowieniem, Marcin Dudała

     • WYCIECZKA DO TEATRU

     •           Dnia 4 marca 2020 r.  grupa uczniów z klas siódmych i ósmych pod opieką Pani Natalii Tyran oraz Pani Olgi Wielgus -Wosatko  wybrała się  do teatru „Variete” w Krakowie, aby obejrzeć sztukę pt. „Frankenstein” autorstwa Mary Shelley. Współczesna historia szalonego naukowca Wiktora Frankensteina, który powołał do życia straszliwe Monstrum, wzbudziła niesamowite emocje, było trochę grozy i sporo śmiechu.
      Po zajęciu miejsc, czekaliśmy zniecierpliwieni na rozpoczęcie przedstawienia. Kiedy rozbłysły światła reflektorów i na scenie pojawili się aktorzy, odczuliśmy prawdziwą magię teatru.
      Osobliwość spektaklu polegała na tym, że aktorzy grali w języku angielskim. Młodzi ludzie zgromadzeni w teatrze „Variete” mieli możliwość kontaktu z „żywym” językiem angielskim, byli zaciekawieni i bardzo skupieni, bo zależało im na zrozumieniu przedstawienia. Żywiołowo i entuzjastycznie reagowali na humorystyczne elementy, w które obfitował spektakl. Efektom świetlnym towarzyszyła oprawa muzyczna, co podobało się uczniom, bo piosenki pomagały lepiej zrozumieć uczucia postaci, wprowadzały odpowiedni nastrój. 
      Taka forma rozwijania umiejętności językowych bardzo podoba się uczniom..
      Po przedstawieniu  rozległy się gromkie brawa i okrzyki radości. Wisienką na torcie okazało się wspólne pamiątkowe zdjęcie, które zrobiliśmy sobie z aktorami. Mamy nadzieję, że takie wyjazdy będą częściej organizowane w naszej szkole.
                                                                                              Natalia Tyran

       

     • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2020

     • 11 lutego w naszej szkole obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Początkowo obchodzony był tylko
      w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Zadania podejmowane w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu realizowane były pod hasłem „Działajmy razem!”. Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania inicjatyw na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Koordynatorem wszystkich działań związanych z realizacją Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole była pani Elżbieta Słomiany.

      Punktem kulminacyjnym tegorocznej akcji, a zarazem rozpoczęciem szeregu inicjatyw zorganizowanych w naszej szkole był wspólny apel dla całej społeczności szkolnej. Niezwykłą cechą tego wydarzenia, był fakt, że został on przygotowany a następnie zaprezentowany przez uczniów klas 1-8, którzy na ten dzień wykonali plakaty w formie papierowej, elektronicznej oraz prezentacje multimedialne. I tak uczniowie klasy 1a pod opieką wychowawczyni przygotowali duży plakat przedstawiający „wirusy komputerowe”, o których następnie opowiadali  swoim kolegom. Podobne plakaty przygotowali uczniowie klasy 2a pod opieką wychowawcy świetlicy. Klasa 3a również miała swoje indywidualne wystąpienia.W następnej kolejności prezentacje swoich prac wraz z ideą DBI przedstawili uczniowie klasy 4a: Emilia Lipiarz, Marcel Korczak – w formie plastycznej oraz Jan Baran i Krzysztof Balon w formie elektronicznej wykonanej w programie MS Paint. Uczennice klasy 5a,  Wiktoria Kochana i Anna Zajda, przygotowały prezentację tematyczną w programie MS Powerpoint. Natomiast uczeń klasy 5b, Patryk Tyrka, zaprezentował plakat. Uczniowie klas starszych, tj. 6a, 7a i 8a -  w nieco dłuższych wystąpieniach – bardzo dokładnie omówili  zarówno korzyści, jak i niebezpieczeństwa i zagrożenia, na które można być narażonym podczas nieumiejętnego korzystania z sieci.

      Dziękujemy zatem za przygotowanie prezentacji multimedialnych uczniom:

      Radosławowi Przebindzie z kl .6a, Małgorzacie Zaremba- Śmietańskiej- kl. 6a, Dorocie Dubin z kl. 7a, Amelii Maj z kl. 7a, Piotrowi Dąbrowskiemu z kl.7a, Tomaszowi Mocha
      z kl.8a, Kamili Królik z kl. 8a, Julii Szczypczyk z kl.8a, Karolinie Stopa z kl. 8a, Katarzynie Dźwigał z kl.8a,

      Całość tego wydarzenia zakończył teledysk fundacji Dzieci Niczyje pt. „Przytul Hejtera”

                  Szkolne obchody DBI w tym roku były realizowane również przez inne działania. Przygotowane zostały tematyczne gazetki, na których zamieszczono materiał dotyczący bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Podczas zajęć programowych najmłodsi uczniowie szkoły – oddział 5, 6-latków zapoznał się z materiałem edukacyjnym „Necio.pl”, po którym z wielką ochotą dzieci przedstawiały swoje plastyczne wizje. Na zajęciach komputerowych w klasach 1 i 3 odbyły się pogadanki, burze mózgów, scenki, z wykorzystaniem kreskówek dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy w oparciu o scenariusze DBI. Świetnie sprawdził się program „Zuźka i Tunio poznają Internet”. W klasie 4 przez bezpieczny Internet „przeprowadził” uczniów znany kierowca rajdowy, Krzysztof Hołowczyc, realizując kurs „3…2…1…Internet!” omawiając 5 znanych internetowych zagrożeń, po których następowała przerwa na dyskusję z możliwością wyboru dalszego postępowania. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w  Internecie. Pod koniec zajęć uczniowie dyskutowali, dzielili się swoimi doświadczeniami, wyciągali wnioski. W trosce o bezpieczeństwo korzystania z Internetu zapoznano dzieci i młodzież ze stronami internetowymi, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.bezpiecznyinternet.pl.

      Uczniowie klas 5-8 na zajęciach informatyki wgłębili się w tematykę cyberprzemocy. W obecnym czasie coraz większą popularnością cieszą się serwisy społecznościowe.  Młodzi ludzie korzystają też z telefonów komórkowych (smartfonów) oraz innych urządzeń mobilnych z dostępem do sieci. Obok całej gamy pozytywnych zastosowań internetu, coraz częstszym zagrożeniem okazuje się przemoc rówieśnicza. Cechą specyficzną tego zjawiska jest to, że nawet pozornie błahe sytuacje potrafią stać się dla ich ofiar olbrzymim obciążeniem. Opublikowane w sieci ośmieszające zdjęcia, film lub złośliwa informacja potrafią w krótkim czasie zyskać rozgłos, a zamieszczone pod nim komentarze pogłębiają poczucie krzywdy u ofiary takiego zajścia. Uczniowie muszą znać granicę pomiędzy żartem, a aktem przemocy oraz konsekwencje ponoszone przez sprawców takich zachowań. Do prezentacji metod rozwiązania sytuacji związanych z tym zjawiskiem, posłużył film edukacyjny pt. „Gdzie jest Mimi?”.

      Cała akcja w miesiącu lutym przebiegała sprawnie i zaangażowała wielu uczniów i nauczycieli w dyskusję na temat bezpieczeństwa w sieci oraz zainspirowała do dalszej pracy. Przeprowadzone zajęcia pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, tj. uświadomiły uczniom zagrożenia czyhające na nich w Internecie. Wyposażyły również w umiejętności dotyczące zachowania w sytuacjach ryzykownych, wykazały potrzebę stosowania zasad bezpieczeństwa w Internecie (ochrona danych, ograniczone zaufanie, ochrona sprzętu przed zagrożeniami, legalność oprogramowania). Do tych działań włączeni zostali również rodzice, których zaproszono podczas dnia otwartego w szkole na prelekcję p.t. „Nadużywanie internetu przez dzieci i młodzież” wraz z broszurą informacyjną jak „Nauczyć nastolatka bezpiecznie korzystać z Internetu”.

                                                                                                                                                                                          Elżbieta Słomiany

     • KONKURS

     • 29 lutego 2020r w Szkole Podstawowej nr 2 w Skawinie odbyło się wręczenie nagród uczniom którzy brali udział w VIII edycji świetlicowego konkursu bożonarodzeniowego. Tematem przewodnim konkursu była ozdoba wieńcząca wierzchołek choinki. W konkursie udział wzięło 12 grup świetlicowych z terenu gminy. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Magdaleny Raputy wykonali pięknego anioła z masy porcelanowej, za którego  zdobyli wyróżnienie.

      Wyróżnieni zostali : Wiktoria Kochana z kl. Va, Natasza Kochana z kl. III, Joanna Kochana z  kl.III, Filip Raputa z kl. III

      M. Raputa

     • KONKURS

     • 25 lutego uczniowie klasy III: Damian Dźwigał, Jan Fabian, Jakub Juszczak, Joanna Kochana, Natasza Kochana, Victoria Sikora, Martyna Szczerbak, Patrycja Zajda, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Zuch. Konkurs polegał na samodzielnym rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu, którego treść była dostosowana do obowiązującej podstawy programowej i uwzględniała elementy edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej i matematycznej. Testy konkursowe zawierały pytania o różnej skali trudności, w związku z tym uczniowie mieli szansę sprawdzenia swoich umiejętności. W konkursie Zuch każde dziecko zostanie uhonorowane dyplomem.

      Wych. M. Przęczek

     • KONKURSY

     •          W dniu 21 lutego 2020 r. podczas kolejnego spotkania z uczniami pani dyrektor Jolanta Kozłowska z ogromną radością i dumą opowiadała o kolejnych sukcesach uczniów naszej szkoły. Gratulacje i wyróżnienia okraszone brawami zebranych popłynęły do Katarzyny Dźwigał z klasy 8a, która zdobyła wyróżnienie w XVI Gminnym Konkursie Polonistycznym. Podkreślić trzeba, że wielkim sukcesem w tym  konkursie jest zdobycie tytułu finalisty, a wyróżnienie to wyjątkowy i duży sukces. Kolejne słowa z gratulacjami zostały skierowane do uczennicy klasy 2a, Anny Łaty, która zdobyła wyróżnienie w Gminnym Konkursie Fotograficznym. Warto dodać, że praca Ani została wyróżniona spośród 480 prac. Udział w tym konkursie wzięła również uczennica klasy 7a, Dorota Dubin. Pani Dyrektor przypomniała także sukces ucznia klasy 3a, Jakuba Juszczaka, który został laureatem Gminnego Konkursu Plastycznego „Dzieci bajki ilustrują”. Pani Dyrektor pogratulowała także wszystkim uczniom klasy 1a, 2a i 3a, którzy wzięli udział w tym konkursie. Wśród nich znalazła się również Antonina Kruk, uczennica klasy 1a. Pani Dyrektor w sposób szczególny wyróżniła Antoninę za wyjątkową postawę i czyn, który wzbudza dumę, radość i wzruszenie, bowiem pierwszoklasistka bezinteresownie i z własnej inicjatywy przekazała piękny dar fundacji Rak’n’Roll - Wygraj Życie.
      Słowa podziękowania skierowane zostały także do nauczycieli, którzy pracowali z uczniami i pomagali w przygotowaniach do pokonywania zadań i wyzwań konkursowych. Pani Dyrektor podziękowała p. Joannie Pukło, p. Jolancie Chojnackiej i p. Ewie Wrzoszczyk.
      Wszystkim uczniom i nauczycielom gratulujemy!
      Kolejne wyzwania czekają na matematyków, mistrzów ortografii i historyków…trzymamy kciuki!

       

     • "ARCHIPELAG SKARBÓW"

     •        W dniach 17 i 18 lutego 2020 r. uczniowie klasy 7a i 8a wraz z wychowawcami uczestniczyli  w dwudniowych warsztatach realizowanych w ramach rekomendowanego przez MEN programu profilaktycznego „Archipelag Skarbów”.
      „Archipelag Skarbów”  to żywy i dynamiczny program profilaktyczny dla najstarszej młodzieży ze szkół podstawowych i pierwszych klas szkół ponadpodstawowych opracowany i nadzorowany przez specjalistów z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN). Program jest prowadzony przez ludzi z pasją, którzy łączą profesjonalizm z zaangażowaniem na rzecz dobra młodzieży. Trenerzy „Archipelagu Skarbów” stają się wiarygodni dla nastolatków, dzięki temu, że sami żyją w zgodzie z tym, co przekazują młodzieży. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniają grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbów, jakimi są głębokie szczęście, trwała miłość i przyjaźń oraz realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Młodzież trzeba umacniać w ich dobrych wyborach. Ta część, która się pogubiła, potrzebuje poważniejszego wsparcia i czeka na nie. Trenerzy programu pomagają młodym odkryć ogromny pozytywny potencjał, który znajduje się w każdym z nich i uwierzyć, że w ich życiu możliwa jest realizacja najgłębszych pragnień i marzeń, chociaż wymaga to trudów i wyrzeczeń. Doświadczenia „Archipelagu Skarbów” pokazują, że młodzież nie boi się wymagań, wysiłku, pracy nad sobą. Potrzebuje tylko zachęty i zrozumienia, że „OPŁACA SIĘ” te wyrzeczenia ponieść, jeśli dzięki temu można osiągnąć najważniejsze życiowe cele. 
      Celem programu jest także  wzmacnianie przekazu wychowawczego rodziców, którzy w świetle badań IPZIN są wskazywani przez zdecydowaną większość nastolatków jako najważniejsi przewodnicy życiowi. Pracując z młodzieżą trenerzy podkreślają wagę więzi z rodzicami i rodziną oraz pomagają  zrozumieć dobre strony rodzicielskich wymagań. Program uczy zdrowego i mądrego stylu życia łącząc atrakcyjność dla młodzieży z silnym przekazem w kilku dziedzinach profilaktyki jednocześnie. 
      Program znajduje się w bazie programów rekomendowanych przez powołane do tego agendy państwowe działające z ramienia Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. W ramach realizacji programu Rodzice uczniów odbyli spotkanie z realizatorami programu (21 stycznia 2020 r.), a tematyka spotkania oscylowała m. in. wokół następujących  zagadnień: jak rozmawiać ze swoim nastoletnim dzieckiem na tematy trudne; nieznane prawdy o nastolatkach – najciekawsze wyniki badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej nad współczesną młodzieżą; informacje o programie Archipelag Skarbów, które przydadzą się w rodzinnych rozmowach nad mądrymi wyborami życiowymi. 
      Podmiotem realizującym projekt w naszej szkole jest Fundacja Homo Homini im. Karola de Foucauld, licencjonowany partner Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej.
                                                                                                                                                                      J.K.
       

     • WARSZTATY W MULTICENTRUM

     • 10 lutego 2020 r. uczniowie klasy Va uczestniczyli w zajęciach w MultiCentrum dotyczących układu pokarmowego człowieka. Mogli oni poszerzyć swoje wiadomości na temat działania układu pokarmowo-trawiennego, budowy układów narządów, etapów trawienia. Uczniowie podczas warsztatów pracowali z modelami narządów oraz rozwiązywali zadania w formie m.in. gry memory, puzzli. Zajęcia zawierały elementy zdrowego stylu życia.


                                                                        Olga Wielgus - Wosatko
       

     • BAL KARNAWAŁOWY

     • Karnawał to czas balów i tanecznych szaleństw, którym towarzyszy muzyka i zabawa. To moment, kiedy można przebierać się do woli! Zabawy karnawałowe dla dzieci, to przede wszystkim, możliwość przeistaczania się w inne osoby.

      Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu odbył się oczekiwany przez dzieci „Bal Przebierańców”.

      Dla przedszkolaków to dzień szczególny, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Dzieci z naszego przedszkola również miały okazję wspólnie zintegrować się na balu. Tego dnia miały okazję przebrać się za różne postacie z bajek i nie tylko.  Można było spotkać królewny, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci a rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

      Bal prowadzony był przez wodzireja, który zachęcał dzieci  do tańca z przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna. Nie zabrakło również konkursów, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Atrakcją, która wywołała szczery uśmiech na twarzach zwłaszcza najmłodszych dzieci było łapanie i rozbijanie  baniek mydlanych, które puszczał nasz wodzirej.

      Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.

                                                                                   Bernadetta Mazur

     • KONKURS RECYTATORSKI

     • 16 stycznia odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski dla młodszych klas pt. POEZJA ŚWIATECZNA, ZIMOWA I NOWOROCZNA. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno języka polskiego. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i twórczo recytowały wiersze wprowadzając nas w atmosferę minionych Świąt, Nowego Roku oraz zimowej aury, której brakowało za oknem. Komisja konkursowa postanowiła wszystkim uczestnikom przyznać I miejsce, co wiąże się z otrzymaniem dyplomu i nagrody:

      • Amelia Malinowska – kl. 0
      • Amelia Pyzik – kl. 0
      • Emilia Biernat – kl. 0
      • Jan Kolstrung – kl.0
      • Jagoda Sałapatek – kl. 1
      • Sebastian Stefaniak – kl. 1
      • Oliwia Boroń – kl. 3
      • Joanna Kochana – kl. 3
      • Natasza Kochana  - kl. 3

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałego występu.

                                                                                              M. Przęczek

     • "CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI"

     • Uczniowie klasy 3 zakończyli I moduł ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”, który ma celu wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród uczniów. We wrześniu uczniowie zostali wprowadzeni w projekt  poprzez film instruktażowy, zorganizowanie kącika oraz ulepienie własnych „ Czytusiów’’. Kolejnym etapem było rozpoczęcie realizacji I modułu – wybór lektury, systematyczne wypełnianie lekturnika i realizacja wybranych przez klasę zadań. Uczniowie po przeczytaniu „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek’’ pokolorowali, wypełnili i opisali wybraną przygodę bohaterki w swoich lekturnikach. Dużą radość sprawiała im praca
      w grupach,  mogli bowiem połączyć swoje indywidualnie wykonane skarpetki w duży plakat zachęcający do przeczytania tej lektury. Na zakończenie realizacji I modułu zaprosiliśmy gościa - uczennicę klasy VII Amelkę Maj, która przeczytała uczniom dwa rozdziały drugiej części tej lektury  "Banda czarnej frotte. Skarpetki powracają’’. Uczennica tak pięknie czytała lekturę, że chętnie ponownie zaprosimy ją do naszej klasy. Obecnie przygotowujemy się do realizacji II modułu – uczniowie czytają już lekturę „O psie, który jeździł koleją’’

                                                                              Magdalena Przęczek

     • „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś…”


     • 23 stycznia 2019 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Kolęd i Pastorałek, w którym wzięły udział wszystkie klasy. Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek oraz umożliwienie uczniom prezentowania swoich umiejętności i zdolności wokalnych. Konkurs przebiegał w miłym, świątecznym nastroju. Jury wyłoniło zwycięzców według następujących kategorii: 
      - klasy 1-4: 
      I miejsce zajęła klasa I i II
      II miejsce zajęła klasa III i IV

      - występy indywidualne z kl. 1-4:
      I miejsce zajęła solistka Natasza Kochana oraz grupa uczniów: Joanna Kochana, Natasza Kochana, Oliwia Boroń, Filip Raputa
      II miejsce zajął duet: Emilia Lipiarz i Emilia Królik
      III miejsce zajął duet: Filip Sermet i Przemysław Balon

      - klasy 5-8:
      I miejsce zajęła klasa Va i Vb
      III miejsce zajęła klasa VIII
      wyróżnienie otrzymała klasa VI i VII

      - występy indywidualne z kl. 5-8:
      I miejsce zajął duet: Wiktoria Kochana i Anna Zajda
      II miejsce zajął Piotr Kolstrung
      III miejsce zajęła Małgorzata Zaremba-Śmietańska oraz duet: Jakub Prochownik i Patryk Dziedzic

      Na wszystkich występujących czekały nagrody. Za sprawą pięknie wykonanych kolęd i pastorałek mogliśmy wspólnie przeżywać Boże Narodzenie.


                                                                                                                                                                                            Olga Wielgus-Wosatko

    • REGULAMIN KONKURSU CZYTELNICZEGO "W ŚWIECIE BAŚNI"

    • Cele konkursu: 
     - rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
     - przypomnienie piękna bajkowego świata, zapoznanie się z baśniami Andersena.

     Uczestnicy konkursu: wszyscy chętni uczniowie klas II, III i IV

     Wymagania: uczniowie klasy II powinni wykazać się znajomością następujących baśni: „Czerwony Kapturek”, „Śnieżka”, „Kopciuszek”, „Królowa Śniegu”, „Księżniczka na ziarnku grochu”. Uczniowie klas III i IV powinni wykazać się znajomością następujących baśni Andersena: „Królowa Śniegu”, „Dzikie łabędzie”, „Nowe szaty cesarza”, „Świniopas”.
     *uczestnicy przynoszą z sobą kredki, pisaki (w celu wykonania pracy plastycznej).
     Kryteria oceny i zasady nagradzania: o zwycięstwie zadecyduje liczba punktów zdobytych podczas pracy z zagadkami tekstowymi, a także punkty przyznane za kreatywność i  estetykę prac plastycznych.

     TERMIN: konkurs odbędzie się w lutym 2020 r
     RODZICE uczestników zostaną zaopatrzeni w regulamin, zgoda na uczestnictwo dziecka będzie równoznaczna ze zgoda na przetwarzanie danych na potrzeby konkursu.

     • KONFERENCJA

     • 21 stycznia to dzień, który na długo pozostanie w  naszej pamięci. W tym dniu do naszej szkoły przyjechali wyjątkowi goście i wspaniali ludzie, który mają w sobie SUPERMOC POMAGANIA. I podzieli się z nami tą „SUPERMOCĄ…”. 
          W małopolskich szkołach w styczniu realizowana była kampania społeczna pod hasłem: „I Ty masz superMOC… pomagania!”  Fundacji „Odzyskaj Nadzieję” i Fundacji „ORLEN – DAR SERCA”. Celem kampanii jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych oraz wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Kampania ma rozpowszechniać wśród uczniów ideę wolontariatu oraz bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. 
          Do naszej szkoły zawitała Pani Beata Kurek – Prezes Fundacji „Odzyskaj Nadzieję”, która pięknie opowiadała uczniom o działaniach na rzecz innych, o tym, że warto pomagać. O istocie pomagania, o swoich doświadczeniach w tej dziedzinie opowiadał także piosenkarz Wacław Cieślik (Kordian). Pomaganie innym przynosi nie tylko wymierne efekty potrzebującym pomocy, ale buduje i umacnia wiarę w drugiego człowieka, daje radość i poczucie spełnienia oraz pewność, że dobro niesione innym jest wartością ponadczasową, uniwersalną, a przy tym bezcenną. Rozmowy z gośćmi, ich refleksje oraz opowieści młodych ludzi zaangażowanych w realizowanie wolontariatu (przekazane w filmie wyświetlonym podczas spotkania)  umocniły nas 
w przekonaniu, że warto pomagać , bo pomaganie jest „cool”… „bo to ma sens”…
      Komiksy , którego bohater Bronek  każdego dnia ratuje świat dobrymi uczynkami, to prezenty od naszych gości dla każdego ucznia.
      Wyjątkowym i niezapomnianym „upominkiem” dla nas był występ Kordiana, który śpiewając „noc…cicha noc…dziś ty i ja…każdy radość w sercu ma…bliżej gwiazd…” rozkołysał nasze serca i rozpromienił oczy. A wspólne zdjęcia, autografy, chwile rozmowy były dopełnieniem tego wyjątkowego styczniowego dnia. Dziękujemy!  

       

     • „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziśNiech kolęduje z nami cała Ziemia…”

     • Zaśpiewaliśmy pięknie, radośnie, z nadzieją i wiarą…

      Kolędy rozbrzmiewały i niosły się … i płynęły ich dźwięki „między Wisłą a Skawinką”… daleko… daleko…

      Boże Narodzenie to czas magii, radości i miłości. To czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o troskach dnia codziennego. Ten magiczny czas rozpoczął się w naszej szkole już 6 grudnia, kiedy zamigotały lampki na naszej szkolnej choince, a nas wszystkich ogarnął cudowny świąteczny nastrój. Tradycyjne Jasełka pozwalają jak najdłużej cieszyć się tą niepowtarzalną atmosferą.

      11 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbyło się  przedstawienie jasełkowe. Salę gimnastyczną, która zamieniła się na ten czas w salę teatralną, wypełnili licznie przybyli goście, wśród których przeważali rodzice i bliscy naszych uczniów i przedszkolaków; byli także przedstawiciele zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji i placówek, oraz nauczyciele, pracownicy i uczniowie szkoły. O piękne i wzruszające  przeżycia zadbali zdolni młodzi  aktorzy wcielający się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Nie zabrakło oczywiście wesolutkiego Diabełka, który nikogo nie wystraszył, za to rozczulił swoim zawadiackim uśmieszkiem i błyskiem w radosnych oczętach.

      Było to widowisko niezwykłe i bardzo innowacyjne, gdzie tradycja mieszała się z teraźniejszością. Udział najmłodszych aktorów -  przedszkolaków -  wywołał drżenie serc i wzruszenie wszystkich widzów, a popisy pasterzy wzbudziły aplauz i rozbawiły publiczność. Sceny Misterium Bożonarodzeniowego oparte na fragmentach z Biblii przeplatane współczesnymi tekstami lirycznymi zamieniły się w barwną paletę doznań, odczuć i wrażeń. W oczach i sercach widzów pojawiła się tkliwość, wzruszenie, zaduma, ale też radość, uśmiech i podziw.  Efekt spotęgowały liczne żartobliwe teksty oraz zabawne sytuacje, co stworzyło atmosferę wspólnej zabawy.

      Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że mogliśmy nadal czuć magię świąt.  Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście.

      Wielkim atutem tego przedstawienia była przepiękna scenografia (która zaprojektowana i wykonana została przez panią Elżbietę Bularz oraz panią Joannę Przybyło), niezwykle bogata, budząca zachwyt, wzmacniająca doznania estetyczne i artystyczne widzów.

      Sztuka bardzo się spodobała społeczności szkolnej oraz zaproszonym gościom – którzy byli pod dużym wrażeniem, czego nie ukrywali. Sami aktorzy byli
      z siebie bardzo dumni, słysząc wiele pochwał pod swoim adresem. Cieszymy się, że mamy tak wielu wspaniałych uczniów obdarzonych talentami recytatorskimi, wokalnymi, aktorskimi.

      Autorkami tego wspaniałego przedsięwzięcia są: pani Magdalena Raputa, pani Wioletta Wełna oraz pani Bernadetta Mazur.

      Pięknych doznań dostarczył dodatkowo występ scholi, która przy akompaniamencie m. in. skrzypiec, gitary rozśpiewała publiczność.

      Dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu Jasełek: uczniom – aktorom za ich piękną grę, ich Rodzicom, p. Konradowi Kochana – przewodniczącemu Rady Rodziców – za profesjonalną obsługę medialną (zdjęcia), dziękujemy mieszkańcom oraz  strażakom z OSP Kopanka  za pomoc przy budowie dekoracji
      i  przygotowaniu sali. Dziękujemy Dyrekcji  CKiS za życzliwość i pomoc, p. Krzysztofowi Skrzybalskiemu za obsługę medialną (Telewizja Skawina), paniom ze Stowarzyszenia „Między Wisłą a Skawinką” za „oprawę kulinarną” oraz wszystkim, dzięki którym mogliśmy uczestniczyć w tym wyjątkowym i niezapomnianym wydarzeniu.

      Na ten Nowy Rok proszę przyjąć życzenia: miłości, bo dzięki niej człowiek rozkwita, zdrowia, którego potrzebuje każdy z nas, pogody ducha, która sprawia, że codzienność jest łatwiejsza i radości. Niech Nowy Rok składa się wyłącznie z pogodnych dni, a problemy i troski nas omijają. Niech nasza wspólna przestrzeń zmienia się tylko na lepsze. Niech to będzie Nowy lepszy 2020 rok.

                                                                    Jolanta Kozłowska

     • Igrzyska Młodzieży Szkolnej Siatkówki Dziewcząt

     •      9 stycznia w Hali Widowiskowo-Sportowej w Skawinie odbyły się rozgrywki w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej Siatkówki Dziewcząt o „Puchar Inki”. Tym razem rywalizowały ze sobą drużyny z grupy B (SP Wielkie Drogi, SP Kopanka, SP 1 Skawina, SP 2 Skawina). Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły w składzie:

      Katarzyna Dźwigał

      Kamila Królik

      Julia Szczypczyk

      Aleksandra Truszczyńska

      Zuzanna Przybyło

      Karolina Stopa

      Weronika Skop

      wystąpiła w nowych strojach pięknie prezentując się na boisku. Dziewczętom nie zabrakło zapału i wigoru. Walczyły dzielnie. Wierzymy, że pod opieką p. Marcina Dudały kolejne mecze będą dostarczały zawodniczkom  coraz więcej satysfakcji i   przynosiły większe sukcesy. Brawo Siatkarki!

     • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA

     • W dniu 9.01.2020 r odbyła się zimowa sesja ogólnopolskiej olimpiady „Olimpusek’’, w której wzięło udział 7 uczniów klasy III – Damian Dźwigał, Jan Fabian, Jakub Juszczak, Joanna Kochana, Natasza Kochana, Victoria Sikora, Patrycja Zajda. Olimpiada OLIMPUSEK (sprawdzian zintegrowany) polega na rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu poruszającego zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej. Olimpiada OLIMPUSEK z języka polskiego pozwala uczniom sprawdzić umiejętność wyszukiwania informacji w tekście, znajomość podstawowych pojęć z zakresu wiedzy o języku oraz podstawowych zasad ortograficznych. Olimpiada OLIMPUSEK z matematyki pozwala sprawdzić uczniom umiejętność myślenia matematycznego, rozpoznawania podstawowych figur, rozwiązywania prostych równań, liczenia i porównywania miar. Każdy uczestnik olimpiady OLIMPUSEK, niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzyma dyplom uznania

      Dla najlepszych zostały przewidziane nagrody w postaci atrakcyjnych książek, dyplomów grawerowanych oraz dyplomów laureata.

      Magdalena Przęczek

       

       

     • "CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI"

     •                                         I MODUŁ

                   “FIKUŚNE LEKTURKI SPOD CHMURKI”

      Uczniowie klasy IIa z radością i ogromnym zaangażowaniem ukończyli I MODUŁ Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego “Czytam z  klasą - lekturki spod chmurki”. Wybrana lektura z którą uczniowie pracowali i mieli okazję bliżej się poznać to “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. 

      Na początku swojej przygody z lekturą dzieci obejrzały film, a następnie ulepiły Czytusie z plasteliny. Mali przyjaciele wygodnie odpoczywali na wykonanych chmurkach przez czas trwania I MODUŁU i podziwiali dalszą pracę uczniów klasy IIa. 

      Po wprowadzeniu w temat projektu uczniowie wraz z nauczycielem rozpoczęli wspólne czytanie lektury w szkole, a następnie skończyli ją samodzielnie czytać w domu. Kiedy każdy z uczniów poznał już dokładnie losy bohaterów książki uzupełniliśmy i pokolorowaliśmy lekturniki oraz zamieszczone w nich zadania. Niezapomnianą zabawą okazał się ogłoszony przez wychowawcę “SKARPETKOWY TYDZIEŃ” - uczniowie przychodzili do szkoły w kolorowych, zabawnych skarpetkach, które były biletem wstępu do klasy.

      Ogromną przyjemność sprawiło dzieciom wykonanie kolejnego zadania, a mianowicie zrobienie zakładek o tematyce lektury. Uczniowie z wielką precyzją i zapałem ozdabiali swoje zakładki, chcąc podarować je później swojemu najlepszemu przyjacielowi z klasy.

      Kolejnym ciekawym zadaniem, któremu sprostali uczniowie klasy IIa było wykonanie plakatów zachęcających innych uczniów do przeczytania lektury “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, a następnie przystąpili do projektowania plakatów. Efektem pracy była piękna, kolorowa i jedyna w swoim rodzaju gazetka szkolna obok, której nikt nie przeszedł obojętnie.

      Ostatnim zadaniem, które zostało wykonane w I MODULE było wykonanie ładnego i interesującego kącika czytelniczego, który mieści się obok klasowej gazetki i zachęca do dalszego uczestnictwa w projekcie oraz przeczytania kolejnej lektury. 

       

                                                                    mgr Wioletta Wełna
        

     • ZAPROSZENIE

     • „Na niebie już gwiazda świeci

      Kolędy śpiewają dzieci”

       

      Dyrektor, Nauczyciele i Uczniowie

      Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance

      serdecznie zapraszają na przedstawienie

      Jasełek Bożonarodzeniowych,

      które odbędzie się 11 stycznia 2020 r o godz. 16.30

      w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka
      w Kopance.

       

     • STYCZEŃ W BIBLIOTECE

     • W grudniu 2019 został przeprowadzony monitoring czytelnictwa za miesiąc listopad i grudzień. Oczywiście spośród czytelników zostali wybrani ci najbardziej aktywni. Osoby te zostały nagrodzone uwagami pozytywnymi oraz ocenami za aktywność czytelniczą.

      Oto lista aktywnych czytelników:

      KLASA I

      Tosia Kruk, Basia Majcherek, Jagoda Sałapatek, Sara Stępska, Adrian Trojan, Basia Zaremba – Śmietańska, Jeremi Orzeł

      KLASA II

      Ala Sadowska, Przemek Balon, Piotr Ziembański, Michał Wawro, Daria Adamus

      KLASA III

      Martynka Szczerbak, Damian Dźwigał, Oliwka Boroń, Amelka Suder, Patrycja Zajda, Victoria Sikora

      KLASA IV

      Krzysztof Balon, Jan Baran, Emilia Królik, Dawid Dąbrowski

      KLASA Va

      Ania Zajda, Ola Rypina

      KLASA Vb

      Klaudia Boroń

       

      OGŁOSZENIE

      Po feriach biblioteka organizuje konkurs czytelniczy dla klasy II i III.

      Tematyka konkursu to piękne baśnie Andersena i nie tylko.

      Baśnie które powinno się znać aby osiągnąć sukces w konkursie to dla klasy II: „Kopciuszek,” „Królowa Śniegu”, „Śnieżka”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Jaś i Małgosia”.

      Dla klasy III to następujące baśnie Andersena: „Królowa śniegu”, „Świniopas”, „Nowe szaty cesarza”, „Dzikie łabędzie”.

      Konkurs ma na celu w ten zimowo – świąteczny, karnawałowy czas wprowadzić nas w zaczarowany świat baśni. Nie będzie trudny. Będzie miał formę raczej literackiej zabawy słowem, zgadywanek, krzyżówek….

      Oczywiście dla zwycięzców przewidziane są nagrody, a dla wszystkich uczestników uwagi pozytywne za aktywność.

      Osoby, które chcą wziąć udział a nie dysponują tekstami baśni,
      w bibliotece otrzymają wszystkie potrzebne materiały. 

       

     • WARSZTATY W MUZEUM  REGIONALNYM

     •     12 grudnia 2019 r. uczniowie klasy Va wybrali się do Muzeum Regionalnego w Skawinie, aby uczestniczyć w lekcji muzealnej dotyczącej zwyczajów bożonarodzeniowych. Uczniowie mogli poszerzyć swoje wiadomości na temat tradycyjnych skawińskich strojów regionalnych. Dowiedzieli się również, w jaki sposób dawniej przygotowywano się do Świąt Bożego Narodzenia oraz jakich przedmiotów używano w życiu codziennym. Dzieci miały okazję zapoznać się z tradycjami związanymi z ozdabianiem świątecznym wnętrza domu przy pomocy podłaźników umieszczanych pod sufitem oraz przypatrywały się tradycyjnym ozdobom umieszczonym na choince. Podczas lekcji omówione zostały również potrawy, jakie można było spotkać na wigilijnym stole oraz jakie wróżby i obyczaje towarzyszyły temu szczególnemu dniu. Zajęcia były również formą warsztatów, uczniowie wykonywali element dekoracji podłaźnika zwany „światem”.

        

      Olga Wielgus-Wosatko

     • WARSZTATY "KODUJ Z GIGANTAMI"

     •          

      Bezpłatne warsztaty „Koduj z Gigantami” to wydarzenie promujące ideę nauki programowania wśród dzieci i młodzieży. Ma ono na celu zwiększenie świadomości o programowaniu, zapoznanie z programowaniem i narzędziami programistycznymi, nowymi technologiami, a dla starszych uczniów również zwiększenie świadomości o dalszej ścieżce edukacji i pracy w IT.

       

      Zajęcia programowania dla dzieci i młodzieży odbywają się w: Skawina- Korabnicka 3c

      w dniach 18 - 19.01.2020

      Zapisy już od 2.01.2020!

      telef: 664165143

        mail: skawina@giganciprogramowania.edu.pl

     • ŻYCZENIA

     •  

      Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy…Szanowni Rodzice i wszyscy Przyjaciele naszej  szkoły i przedszkola….

      Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym radość łączy się z zadumą; kiedy dobroć, życzliwość i serdeczność wypełniają ludzkie serca; kiedy w każdym człowieku umacnia się nadzieja, wiara i miłość.

      Życzę wszystkim najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia …świąt spokojnych, pogodnych, pełnych odpoczynku, uśmiechu, roziskrzonych blaskiem świec i serc. Niech otuli Was rodzinna bliskość, ciepło, miłość…

      Niech magiczna moc i radość Świąt bożego Narodzenia przeniesie się na cały nadchodzący Nowy Rok, by jego kolejne dni mijały Wam w zdrowiu, przynosiły pomyślność, sukcesy i spełnienie w wielu sferach życia.

      Pięknych Świąt i Do Siego Roku…

                                                                                  Jolanta Kozłowska

       

     • WARSZTATY MALOWANIA BOMBEK

     • We wtorek – 26 listopada – wszystkie przedszkolaki i uczniowie klas I-III  wzięły udział w warsztatach malowania bombek. Zajęcia rozpoczęły się od projekcji filmu prezentującego etapy powstawania ozdób choinkowych. Następnie dzieci przystąpiły ochoczo do pracy wykazując się ogromną kreatywnością oraz pomysłowością. Z otrzymanych bombek, kolorowych farb i brokatów wyczarowały swego rodzaju małe „dzieła sztuki”. Było wesoło i bardzo błyszcząco. Ozdobione własnoręcznie bombki dzieci zabrały potem do swoich domów, aby przystroić nimi własne świąteczne drzewka.   Efekty pracy przedszkolaków i uczniów klas I-III obrazują zdjęcia, do obejrzenia których  gorąco zachęcamy. 

     • MIKOŁAJKOWE SHOW

     • Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Dzieci  wykonują ciekawe prace plastyczne, na których króluje Mikołaj. Wszystkie grupy przygotowują również montaż słowno – muzyczny o Św. Mikołaju. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Kiedy nadszedł długo oczekiwany dzień, wszystkie dzieci już od samego rana z niecierpliwością spoglądały na drzwi i  nasłuchiwały Mikołajowych dzwoneczków.

      W tym roku  wstępem do wizyty Świętego Mikołaja  było przedstawienie teatralne  pt.  „Mikołajkowe  Show”, w którym diabeł i anioł ( o dziwo razem) zadbały o dobry humor małej widowni.   Oczywiście główną atrakcją było przyjście prawdziwego Świętego Mikołaja, który rozmawiał z dziećmi i rozdawał prezenty.

      To barwne widowisko, pełne humoru i dobrej zabawy, zakończyło wspólne, pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem.

      Ten dzień na pewno zapadnie w pamięci dzieci, przecież niecodziennie mamy w przedszkolu takiego Gościa.

     • MIKOŁAJKI - GO JUMP!

     • 4 grudnia klasy: III, IV, Va, Vb i VI wyjechały z okazji „Mikołajek’’ do najpopularniejszego parku trampolin w Małopolsce – GoJump. To tutaj na powierzchni 2000 metrów kwadratowych czekało na nasze dzieci zdobycie ponad piętnastu atrakcji oraz Powietrzne Miasto. Bez względu na to czy ktoś preferuje skoki w powietrzu, ćwiczenie równowagi czy zjazdy ze zjeżdżalni – każdy znalazł tutaj coś dla siebie. Wśród licznych atrakcji tego miejsca: areny do gry w zbijaka, salonu gier, zjeżdżalni pontonowych, basenów z gąbkami i przede wszystkim areny z trampolinami, które grały tutaj pierwsze skrzypce, nasze dzieci sprawdzały i rozwijały swoją sprawność fizyczną. Radości nie było końca……………….

     • MIKOŁAJ W SZKOLE

     • „Przyjdź do nas, przyjdź, Święty Mikołaju...”

      Nadszedł wreszcie ten dzień! Zaczął się już ten dzionek! Pełen miłości i ciepła, chociaż to już grudzień... Dokładnie 6 dzień grudnia...

      Oj, ciepło... cieplutko robi się na sercu. Wokół piękna ogromna choinka mieniąca się wyrazistymi barwami ozdób świątecznych i skrzące lampki. A pod nimi? Ho... ho... ho - całe kosze uroczych prezentów. 

      - A dla kogo? Dla kogo? Czy dla nas?- słychać szmer rozmów, pełne emocji głosy i …  I ogólnie ogromny entuzjazm wszystkich zgromadzonych tego dnia na parterze w holu. A było nas tego dnia wyjątkowo dużo. Przedszkolaki, starszaki, uczniowie klas młodszych i starszych, pracownicy i nauczyciele. No i oczywiście- Pani dyrektor. Wszyscy odświętni, radośni i w czerwonych ubraniach. Tak, tego dnia to był niewątpliwie  dominujący kolor. We wszystkich znanych nam odcieniach: jaskrawy, zdecydowany, soczysty, lekko przygaszony, malinowy... Tam- czapka Mikołaja, tu- nos renifera, a dalej... urocza opaska. Tego dnia Święty Mikołaj miał naprawdę dużo pomocników! I chętnie korzystał z ich pomocy. Uśmiechniętych buzi i wyciągniętych rąk po słodziutki podarek było tego dnia wyjątkowo dużo... Tym bardziej, że Święty Mikołaj gdzieś na chwilę przepadł! Nie można go było znaleźć! Może zjadł zbyt obfity posiłek i utknął w kominie? A może po prostu nie dotarł na czas, przecież śniegu jak na lekarstwo... i sanie nie mogły nabrać odpowiedniej prędkości.

      Nagle... piski, wrzaski i okrzyki: "Mikołaj... Mikołaj... Mikołaj...”

      Tak, to on! Jedno jest pewne- zszedł do nas z góry. Naprawdę z nieba! Powoli, majestatycznie i z uśmiechem od ucha do ucha.

      Jedno było istotne- nigdzie się nie zakleszczył... Zbyt szczuplutki i drobniutki...  Ma mnóstwo pracy, więc pewnie nie ma czasu na śniadanka i obiadki. W przyszłym roku musimy bardziej się o Niego zatroszczyć. Może przygotujemy słodkie herbatniki i ciepłe mleczko?

      Kochany Mikołaju, bardzo Ci dziękujemy za prezenty i do zobaczenia za rok...

     • GRUDZIEŃ W BIBLIOTECE

     • W listopadzie, w związku ze 101 rocznicą odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, a także nawiązując do 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, zorganizowaliśmy w bibliotece konkurs plastyczny„Pokój bezcenny dar – nigdy więcej wojny”. Technika i format pracy były dowolne, ważna była wypowiedź plastyczna i pomysł nawiązujący do tematu. Jako jury proszeni byli wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele, a w szczególności nauczyciel plastyki jako specjalista. Najwięcej punktów zdobyły prace Klaudii Duda oraz Emilii Królik, uczennic klasy IV. Wyróżnienia otrzymali: Jan Baran z klasy IV, Małgorzata Zaremba Śmietańska z klasy V, oraz Karol Sikora z klasy I. Dzieci otrzymały dyplomy oraz drobne upominki.

       

      2 GRUDNIA 2019 r.

       

      W tym dniu zaprosiliśmy panią dr Lidię Ippoldt, autorkę bajek i tekstów terapeutycznych, na spotkanie z klasami starszymi (było to kolejne spotkanie
      z autorką). Tematyka przeprowadzanych zajęć biblioterapeutycznych została poświęcona zagrożeniom płynącym z Internetu. Dziękujemy za to spotkanie 

      i tak ważny i wartościowy przekaz. 

       

      Biblioteka i czytelnicy dziękują serdecznie Nikoli Suder, Julii Szczudło, Emilii i Józefowi Królik oraz ich rodzicom za ofiarowanie książek dla dzieci
      i młodzieży. Dziękujemy Jankowi Baran oraz jego Rodzicom za ofiarowanie dwóch klawiatur do naszych komputerów.

       

      NA ZAJĘCIACH KOŁA CZYTELNICZEGO W LISTOPADZIE klasa I poznawała dokładniej baśnie „O szewczyku Dratewce”, o „Kopciuszku”.  Pozostaniemy w świecie baśni, ponieważ w planie jest zaproszenie pierwszoklasistów do pierwszego konkursu czytelniczego. Klasa II i III znalazła się w rzeczywistości wojennej za sprawą dwóch tekstów „Jest taka historia” oraz „Asiunia”. Klasa V będzie próbowała zredagować szkolną gazetkę,
      a pierwsze próby reporterskie były  sprawozdaniami z tego, co działo się
      w szkole w ostatnich miesiącach. Czytaliśmy i rozmawialiśmy również
      o szacunku i tolerancji, jakie ludzie powinni które to wartości są niezmiernie ważne w relacjach międzyludzkich. 

       

      UWAGA!!!

       

      Z radością zawiadamiamy, że uczeń klasy IV, Jakub Juszczak, został laureatem konkursu „Dzieci bajki ilustrują”, zorganizowanego w naszej gminie przez Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie. Rozdanie nagród odbędzie się 9 XII w Pałacyku Sokół w Skawinie. Gratulujemy!

     • ANDRZEJKI W NASZEJ SZKOLE

     •      Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani Natalii Tyran zorganizowali w dniu 28 listopada 2019 roku  szkolne „Andrzejki”. Uczniowie klas 4-8 z ochotą wzięli udział w radosnej dyskotece  z andrzejkowymi wróżbami i zabawami. Przy muzyce, słodko-słonych przekąskach, w doskonałych humorach, w towarzystwie kolegów, koleżanek i wychowawców wszyscy bawili się wyśmienicie. 

         O bezpieczeństwo, oprawę muzyczną i przekąski podczas dyskoteki zadbali sojusznicy szkoły – strażacy z OSP Kopanka pod przewodnictwem pana Bogusława Dąbrowskiego. Dziękujemy strażakom za pomoc i za to, że zawsze możemy na nich liczyć!

       
     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     • Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

      Garść misiowych faktów

      Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

      W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
      To historia, a jak jest dzisiaj?

      Duże , małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe Misie 25 listopada opanowały nasze Przedszkole. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone, wprost bajecznie ,kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy.
      Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Misiowa pobudka”, „Pluszowy miś”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, misiowe tańce. Jednak największą atrakcją dla dzieci było pieczenie i dekorowanie ciasteczek  w kształcie misia:-)

     • HAPPENING „NO PROMIL-NO PROBLEM”

     •          25 listopada 2019 r ... to data, która zapisze się w historii naszej szkoły i w naszych sercach. 
      Realizując założenia kampanii społecznej
      No promil No problem – do której włączyliśmy się z dużym zaangażowaniem i przekonaniem, że możemy mieć swój wkład w promowanie pozytywnych postaw – zorganizowaliśmy happening promujący bezpieczne i trzeźwe poruszanie się po drogach. Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania nietrzeźwego kierowcy. Jest to już XII edycja tej kampanii społecznej realizowanej w Małopolsce. Honorowy patronat nad przebiegiem kampanii na terenie gminy Skawina objął Norbert Rzepisko Burmistrz Miasta i Gminy Skawina.
      Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się bardzo starannie i długo. W szkole odbywały się lekcje, zajęcia, spotkania i akcje nopromilowe. Każda klasa przygotowywała plakaty z hasłami promującymi bezpieczne, bezpromilowe poruszanie się po drogach, uczniowie pracowali też nad listami zawierającymi podziękowania dla kierowców jeżdżących trzeźwo i bezpiecznie. Koordynatorem akcji NOP w naszej szkole była pani pedagog Ewa Wrzoszczyk. Punktem kulminacyjnym wszystkich działań była organizacja happeningu. 22 listopada na spotkaniu z uczniami i nauczycielami szkoły pani dyrektor dokładnie przedstawiła  program i harmonogram naszej akcji, przydzieliła zadania dla poszczególnych klas i wychowawców, a przede wszystkim przypomniała zasady bezpieczeństwa i precyzyjnie omówiła te zagadnienia. 
      I nadszedł 25 listopada…od rana pracowaliśmy, pakowaliśmy plakaty, ulotki, listy, banery…i o 9.00, wyposażeni w kamizelki odblaskowe, koszulki z logo No promil No problem, z pękami balonów w rękach i entuzjazmem w sercach wyruszyliśmy ze szkoły …
      W dniu 25 listopada br. na płycie Rynku w Skawinie odbył się uroczysty happening będący podsumowaniem tegorocznej XII edycji kampanii NO PROMIL NO PROBLEM realizowanej na terenie gminy Skawina. Pomysłodawcą i organizatorem była Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Pani Jolanta Kozłowska we współpracy z Małgorzatą Kopeć Kierownikiem Biura Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie – gminnym koordynatorem akcji na terenie gminy Skawina.
      W naszej akcji profilaktycznej udział wzięła cała społeczność  szkoły. Uczniowie wszystkich klas pod opieką wychowawców, nauczycieli, pracowników szkoły zgodnie, radośnie i pięknie zaprezentowali się podczas tej wspanialej imprezy profilaktycznej. 
      Do udziału w happeningu zaproszeni zostali także uczniów szkół, które realizują zadania kampanii No promil-No problem oraz pozostałych szkół , dając możliwość młodym mieszkańcom naszego miasta i gminy do przyłączenia się do naszego projektu i wyrażenia swego protestu oraz podziękowania dla tych, którzy jeżdżąc bezpiecznie i trzeźwo szanują zdrowie i życie wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Przyłączyli się do nas uczniowie z następujących szkół: Szkoły Podstawowej Nr 1 w Skawinie, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Skawinie, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Skawinie, Szkoły Podstawowej Nr 6 w Skawinie, Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach, Szkoły Podstawowej w Zelczynie, Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach, Szkoły Podstawowej w Radziszowie, Szkoły Podstawowej w Pozowicach, Szkoły Podstawowej w Krzęcinie. Do akcji gościnnie włączyła się również Szkoła Podstawowa z Sosnowic.
      W imprezie brali również udział: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Witold Grabiec, Komendant Komisariatu Policji w Skawinie nadkom. Marek Kowalik, Kierownik Wydziału Edukacji UMiG w Skawinie Marek Marzec, Małgorzata Kopeć  Kierownik Biura Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie – koordynator kampanii na terenie gminy Skawina, Wojciech Słonina reprezentujący Stowarzyszanie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki reprezentujący organizatorów kampanii na terenie Małopolski,  oraz dyrektorzy palcówek oświatowych, nauczyciele, szkolni koordynatorzy kampanii.  
      Pani dyrektor Jolanta Kozłowska z radością przywitała wszystkich zebranych, a następnie z uśmiechem i entuzjazmem czuwała nad przebiegiem całego wydarzenia, by wreszcie poprowadzić marsz wszystkich uczestników happeningu ulicami wokół Rynku. W marszu udział wzięli wszyscy zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele, a dołączyli się także mieszkańcy Skawiny, którzy poparli  akcję. Kolorowym i wyrazistym akcentem podczas marszu i całego spotkania były nie tylko plakaty i transparenty, ale też maszerujący  na szczudłach propagatorzy naszej akcji.
      W trakcie imprezy: uczniowie apelowali do dorosłych mieszkańców o bezpieczeństwo i trzeźwość na drogach, uczniowie apelowali również do świadków, aby mieli odwagę wymagać trzeźwości od osób prowadzących pojazdy, prezentowali transparenty, okrzyki nawiązujące do przesłania kampanii oraz odczytywali napisane przez siebie listy do kierowców.
      Wydarzenie swoją obecnością uświetniła Komenda Powiatowa Policji w Krakowie  a nad bezpieczeństwem czuwała Straż Miejska w Skawinie oraz policjanci z Komisariatu Policji w Skawinie. Byli z nami także nasi sojusznicy i przyjaciele szkoły, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kopance, którzy czuwali nad bezpieczeństwem oraz gotowi byli do pokazu z zakresu pierwszej pomocy.
      Dużą pomoc okazali przedstawiciele Centrum Kultury i Sportu w Skawinie .
      Organizacja imprezy o tak dużym zasięgu wymagała wielkiego wkładu i zaangażowania, ale przyniosła nam wiele satysfakcji, bo mamy poczucie, a nawet pewność, że my też możemy przyczyniać się do propagowania i promowania bezpieczeństwa w szerszym wymiarze. To było duże i ważne wyzwanie, ale podołaliśmy! Wszyscy uczniowie, od najmłodszych pierwszoklasistów do najstarszych, spisali się „na medal”!
      Mamy nadzieję i wiarę, że za rok będzie tak samo dobrze, a może nawet lepiej…bo wiemy, że potrafimy i że warto!

       

     • II GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA NAJMŁODSZYCH

     • 14 listopada uczennice klasy 1, Nataia Tyrka oraz Jagoda Sałapatek 
      wzięły udział w II GMINNYM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA NAJMŁODSZYCH (6 - 7 LAT) w Szkole Podstawowej im. Oskara Kolberga w Pozowicach. Uczennice wspaniale zaprezentowały naszą szkolę śpiewając angielskie piosenki oraz bezbłędnie udzielając odpowiedzi w konkurencjach sprawdzających znajomość angielskich słów i zwrotów za co zostały nagrodzone. 
      W zmaganiach wzięło udział 15 uczniów z różnych szkół. 

      Gratulujemy dziewczynkom udanego występu i życzymy dalszych sukcesów. 

     • WIECZORNICA PATRIOTYCZNA...

     • 16 listopada 2019 r  uczestniczyliśmy w niezwykłym i uroczystym,
      a jednocześnie radosnym wydarzeniu… w  wieczornicy patriotycznej. Pragnąc zatrzymać się i pochylić nad dziejową doniosłością tych wydarzeń, które zmieniły bieg  historii naszego narodu  i uczcić godnie pamięć tych wszystkich, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę – własne życie, jak również tych, których całe życie było -  bez względu na okoliczności i konsekwencje -  żywym świadectwem patriotyzmu, spotkaliśmy się w sobotni wieczór w naszej szkole.
       

      Póki pamięć o nich trwa – oni żyją”…

      Pani dyrektor Jolanta Kozłowska przywitała wszystkich zebranych:

      Witam Państwa  serdecznie na  dzisiejszej uroczystości. Witam Pana Norberta Rzepisko Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, witam mieszkańców Kopanki, Skawiny, nauczycieli i pracowników szkoły i przedszkola oraz was, drodzy uczniowie. Przyczyna naszego dzisiejszego spotkania jest szczególna. Przypomina nam o tym, jak trudną i bolesną drogę musieli pokonać Polacy , byśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością. Nasi przodkowie dali nam najpiękniejszą lekcję polskości, patriotyzmu, męstwa, odwagi, zdumiewającej siły  i wytrwałości. Dzisiejsze wydarzenie i praca nad jego organizacją pozwoliła nam wszystkim przywołać w pamięci słowa świętego Jana Pawła II,
      iż wolność jest nam dana, ale i zadana. Ale nade wszystko nie zapominajmy
      o poświęceniu, trudzie i często najwyższej ofierze tych, którzy z ufnością
      i drżeniem serca pozostawili nam w spadku ojczyznę wolną i niepodległą, gdyż, jak powiedział Józef Piłsudski
      „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

      Piękny wystrój oraz blask świec potęgował podniosły nastrój tego wydarzenia. Program poetycko-muzyczny w wykonaniu uczniów wzbogacony prezentacją multimedialną oraz wzmocniony udziałem harcerzy i harcerek NZH „Czerwony Mak” im. Bohaterów Monte Cassino dostarczyły uczestnikom wydarzenia wspaniałych, wzruszających i pięknych wrażeń i emocji.   Wieczornica miała charakter międzypokoleniowy, albowiem artystyczny występ młodzieży  i wspólne odśpiewanie wielu pieśni patriotycznych połączyło pokolenia: śpiewały przedszkolaki, uczniowie szkoły  oraz ich rodzice
      i dziadkowie.

      Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim, którzy  mocno zaangażowali się w przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia. Bukiet podziękowań powędrował więc do: pani Ewy Wrzoszczyk, pana Marcina Szczypczyka, pani Olgi Wielgus-Wosatko, pani Elżbiety Bularz, pani Joanny Przybyło i pani Magdaleny Majcherek. Piękne podziękowania skierowane zostały również do współorganizatorów spotkania, tj. do Pań ze Stowarzyszenia „Między Wisłą a Skawiną”, które pysznymi wypiekami wzmocniły siłę wrażeń oraz do Strażaków z OSP w Kopance. Podziękowania skierowane przez panią dyrektor do uczniów zawierały radość, wzruszenie i dumę z młodych artystów. A  ogromną pracą i zaangażowaniem w przygotowanie uroczystości wyróżnili się:

      Julian Stępski 5a

      Aleksandra Rypina 5a

      Wiktoria Fudalej 5b

      Piotr Kolstrung 5b

      Radosław Przebinda 6a

      Piotr Dąbrowski 7a

      Amelia Maj 7a

      Dorota Dubin 7a

      Julia Szczudło 7a

      Aleksandra Truszczyńska 8a

      Paweł Płonka 8a

      Mateusz Ludwig 8a

      oraz uczniowie klasy 5b, którzy swoim pięknym śpiewem wzbudzili zachwyt zebranych.

      Wydarzenie to poruszyło  w nasze serca i pozostawiło  piękne wspomnienia.

     • MULTICENTRUM

     • Uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach w MultiCentrum, realizując kolejny moduł z programu Multiprzyroda, dotyczący układu trawiennego. Uczniowie mogli poszerzyć swoje wiadomości na temat wartości  odżywczych naszego pożywienia, procesu przyswajania pokarmów, zdrowego żywienia. Zajęcia były również formą warsztatów, dzieci pracowałyz materiałem (modele narządów) i wykorzystywały zdobytą wiedzę do wykonania zadań. Zajęcia zawierały również elementy profilaktyki zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

     • XIV MIĘDZYNARODOWY KONKURS INFORMATYCZNY "BÓBR 2019"

     • W dniach 13 i 14 listopada 2019 odbyły się w naszej szkole, po raz pierwszy zawody Międzynarodowego Konkursu Informatycznego „Bóbr”.

      Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

      Honorowi patroni tegorocznej edycji: Minister Edukacji Narodowej,  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz ORE.

       

      Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

      Konkurs „Bóbr”  adresowany jest do uczniów wszystkich typów szkół.

       

      W tym roku z zadaniami konkursowymi w naszej szkole zmagało się 14 uczniów w kategoriach:

      • Junior (klasy VII-VIII):  Julia Szczudło, Hubert Paluchowski, Dorota Dubin, Mikołaj Zaremba- Śmietański, Igor Kadłuczek, Nikola Suder.
      • Beniamin (klasy V-VI): Krystian Dźwigał, Piotr Kolstrung, Wiktoria Kochana, Małgorzata Zaremba- Śmietańska, Patrycja Lelek, Patryk Mieczkowski, Radek Przebinda, Michał Wilk.

       

      Wszyscy uczniowie – przygotowywani do konkursu przez panią Elżbietę Słomiany, która czuwała także nad prawidłowym przebiegiem konkursu –  przez godzinę intensywnie pracowali, rozwiązując bardzo ciekawe zadania (składały się one z 24 pytań), dobrze przy tym się bawiąc.

       

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok.

                                                                                 Elżbieta Słomiany

     • KONKURS FOTOGRAFICZNY 

     • Dnia 13 listopada 2019r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla uczestników konkursu fotograficznego „ TO WSZYSTKO POLSKA”.

      Celem konkursu było: pokazanie wyjątkowości naszego regionu, miejscowości, kraju. Uczczenie 101 -rocznicy odzyskania niepodległości oraz upowszechnianie dziecięcej twórczości fotograficznej w środowisku społecznym.

      Tematyka zdjęć była różnorodna – fotografie przedstawiały zabytki jak również malowniczo ujęte fragmenty rzeczywistości przyrodniczej.

      Do konkursu zgłoszono 17  zdjęć.

      Podczas oceniania prac jury brało pod uwagę następujące kryteria:

      • oryginalność
      • pomysłowość
      • jakość
      • wyrazistość
      • ujęcie tematu zależne od kreatywności uczestników

         

      Po wnikliwych obradach i ocenie prac, komisja postanowiła nagrodzić fotografie następujących uczestników konkursu:

      I miejsce: Lena i Krystian Sermet (przedszkole), Filip Sermet (klasa II)

      II miejsce: Jakub Sadowski (przedszkole)

      III miejsce: Patrycja Skrzypoń (przedszkole), Lena Kot ( klasa II)

       

      Komisja konkursowa postanowiła dodatkowo wyróżnić pięć prac konkursowych. Wyróżnione osoby to: Alicja Sadowska (klasa II), Amelia Malinowska (przedszkole), Natasza Kochana (klasa III), Anna Łata ( klasa II), Sara Stępska (klasa I).

       

      Autorami pozostałych prac są: Alicja Gworek, Natasza Wójcik, Filip Sikora, Karol Sikora, Ignacy Lelek. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i piękne fotografie.

      Nagrody za zajęcie I, II i III miejsca zostały ufundowane przez studio fotograficzne „ FOTO CENTRUM” Sławomir Trzeciak, vouchery na świąteczną sesję zdjęciową.

      Pozostałe nagrody zostały ufundowane przez Panią  dyrektor Jolantę Kozłowską.

      Wystawa pokonkursowa fotografii znajduje się w holu naszej szkoły.

     • "SZKOŁA DO HYMNU"

     • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole rozpoczęliśmy już 8 listopada. Łącząc się myślami i sercami z uczniami z całej Polski, w odświętnym nastroju, w galowym ubiorze, spotkaliśmy się  o godzinie 11.00 na uroczystym apelu szkolnym, na którym nie zabrakło także przedszkolaków. Pani dyrektor z radością przywitała zebranych i w kilku słowach nawiązała do historii, ukazując wagę i wyjątkowość tego święta. Punktualnie o godzinie 11.11 rozległy się dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego” i zgodnym chórem, wszyscy – przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, pracownicy – odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy. 

      Finałowym, pięknym wydarzeniem i jednocześnie zakończeniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie wieczornica patriotyczna, do której przygotowujemy się z ogromnym zaangażowaniem. 

       
     • OGŁOSZENIA, AKTUALNOŚCI BIBLIOTEKI

     • Biblioteka prowadzi monitoring czytelnictwa. Co 2 miesiące są wybierani są aktywni czytelnicy w poszczególnych klasach, których Pani Dyrektor wyróżnia podczas szkolnych apeli. Na koniec roku szkolnego są wybierani najlepsi czytelnicy szkoły. Aktywność czytelnicza jest nagradzana jako aktywność uczniowska i polonistyczna. 
      Biblioteka zaprasza do korzystania z naszych zbiorów, ale zachęcamy również do korzystania z zasobów innych bibliotek oraz do tworzenia i wzbogacania biblioteczek domowych. Książki przeczytane przez dziecko, a nie wypożyczone w naszej bibliotece są również liczone w monitoringu, pod warunkiem, że dziecko przyniesie karteczkę z zapisanymi tytułami przeczytanych pozycji.
      BOOKCROSSING
      Przyjmujemy na półkę bookcrossingową książeczki dla dzieci i młodzieży, które już przeczytaliście i leżą bezużytecznie na półkach. Niech posłużą innym, jeśli Tobie nie są potrzebne.
      KĄCIK CZASOPISM
      Przyjmujemy też dziecięce i młodzieżowe czasopisma oraz komiksy.
      KĄCIK GIER
      Przyjmujemy gry planszowe, którymi możecie i chcecie się podzielić. Trochę już mamy, wiele osób w wolnym czasie przychodzi i spędza czas przy grach. Jest pomysł, aby zorganizować koło miłośników gier planszowych w bibliotece. Może się uda!

      WRZESIEŃ W BIBLIOTECE
      Uczniowie klas I – III wzięli udział w konkursie plastycznym pod patronatem Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie pt.: „Dzieci bajki ilustrują”. Naszą szkołę reprezentowało 14 osób. Dzieci ilustrowały bajkę „Pawie oczka”. Czekamy na wyniki.

      PAŹDZIERNIK W BIBLIOTECE
      Wraz z całą szkołą świętowaliśmy Tydzień Korczakowski poświęcony Patronowi Szkoły. Wszystkie klasy zostały zaproszone do międzyklasowego projektu plastycznego, który zrealizowaliśmy we współpracy z wychowawcami. Plakaty wystawiono na korytarzach szkoły.
      Klasy I – III realizowały tematykę: „Radosna szkoła”, „Gdzie w szkole jest mi najlepiej”.
      Klasy IV – VIII: „Jestem świadomym człowiekiem, znam swoje prawa i obowiązki”.
      Biblioteka zaprosiła też  uczniów na „Gawędę o Januszu Korczaku” .Na spotkaniach wykorzystano fragmenty „Prawideł życia” Janusza Korczaka oraz „Jest taka historia” Beaty Ostrowieckiej.

      LISTOPAD W BIBLIOTECE
      Biblioteka zaprasza do cyklu konkursów pod hasłem: „Pokój bezcenny dar –nie chcemy więcej wojny”. 
      Klasy I – III zaproszono do konkursu plastycznego. Format i technika pracy są dowolne. Prace będą przedstawione anonimowo na wystawkach i oceniane przez oglądających w kategoriach wiekowych I – III i IV- VI. Nauczyciel plastyki zostanie poproszony o dokonanie profesjonalnej oceny prac (dodatkowe punkty). Dla wszystkich uczestników przewidziane są uwagi pozytywne za aktywność, dla zwycięzców nagrody.
      Uczniowie klas VII I VIII zostali zaproszeni do konkursu literackiego na ten sam temat.
      Klasa VII – forma opowiadania
      Klasa VIII – forma rozprawki
      PRACE PLASTYCZNE I LITERACKIE PROSZĘ DOSTARCZY DO BIBLIOTEKI DO 18 XI.

     • 24 października 2019 roku odbyła się uroczystość PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA.

     •  „Pasowanie na przedszkolaka” to bardzo ważne wydarzenie w życiu najmłodszych przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli, którzy przez wiele dni przygotowywali dzieci do tej szczególnej chwili. To pierwsza  uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Tym samym zakończył się proces procesu adaptacyjny dzieci do warunków i zasad panujących

      w przedszkolu. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie.

      Dzieci w odświętnych strojach pięknie zaprezentowały program artystyczny  wszystkim zaproszonym gościom, m.in. recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły. W pełni ukazały swą gotowość przyjęcia zaszczytnego miana Przedszkolaka.

      Następnie Pani dyrektor Jolanta Kozłowska za pomocą magicznego ołówka dokonała pasowania przedszkolaków. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom  oraz drobny upominek. Po części oficjalnej zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek, specjalnie na tę okazję został przygotowany pyszny tort.

      Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców, jak i nauczycielek.

      Nad organizacją merytoryczną i artystyczną całej uroczystości czuwały: pani Bernadetta Mazur, pani Patrycja Lelek oraz pani Iwona Skrzypoń.

      O piękną oprawę plastyczną zadbała także pani Elżbieta Bularz i pani Joanna Przybyło.

     • WARSZTATY TEATRALNE

     • Patrz
      Oto teatr, przyszedłeś, boś chciał
      Bo tu mądrzej lub chociaż zabawniej....
      Bo wiadomo, kto gra,
      Z kogo śmiech, nad kim łza
      I że nic się nie stanie naprawdę

      Słowa tego pięknego utworu, w wykonaniu niezapomnianego Zbigniewa Wodeckiego,  przywitały uczestników Powiatowych Warsztatów Teatralnych zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Skawinie. Nastroju dopełniły również wyświetlane z projektora- ogromne, białe i tajemnicze - maski spoglądające na uczniów i ich opiekunów, którzy 29 października zgromadzili się w jednej z sal wyżej wspomnianej szkoły. I już nikt nie miał wątpliwości po co tu przyszedł i co będzie dalej... Nasi uczniowie (pod kierunkiem p. Joanny Pukło) również... Wiktoria Kochana, Aleksandra Rypina i Julian Stępski dobrze wiedzieli z czym przyjdzie im się zmierzyć. I z niecierpliwością czekali na rozwój zdarzeń...

      To dalej pojawiło się bardzo szybko. W sali błyskawicznie pojawili się wielcy pasjonaci teatru i podzielili uczniów na dwie grupy. Jedna z zapałem, w osobnej sali, doskonaliła emisję głosu i pracowała z własnymi emocjami. Natomiast druga stawiała czoło tremie, ucząc się swobodnego bycia na scenie  i kształcąc świadomość przestrzeni  i granej postaci.

      Potem nastała chwila wytchnienia, umilona przepysznymi przekąskami i luźnymi rozmowami. Po czym uczestnicy zajęć ponownie zabrali się do pracy. Tym razem nastąpiła zamiana ról. Ci, którzy doskonalili swój głos, teraz pochylali się nad ruchem scenicznym...  I odwrotnie...

      Na zakończenie warsztatów uczestnicy zajęć przedstawili zaskakujący efekt swojej pracy. Już nie w zespołach, ale wspólnie... Wszyscy widzowie, z pomocą  muzyki i rekwizytów, udali się do Afryki, gdzie świat współczesny przeniknął do świata tubylców. Cywilizacja i konsumpcja zderzyły się z kulturą pierwotną, czystą i wyjątkową.
      To tylko magia teatru sprawiła, że krzesło w ciągu kilku chwil było częścią autobusu, odkryciem wywołującym strach, cenną zdobyczą i nicią porozumienia.

     • ŚLUBOWANIE

     •  25 października pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kopance zostali pełnoprawnymi uczniami.

      W dniu Święta Patrona Szkoły najmłodsi uczniowie, 
      w  niezwykle podniosłej atmosferze, przed sztandarem, w  obecności swoich rodziców, nauczycieli, starszych kolegów i koleżanek oraz zaproszonych gości złożyli uroczyste przyrzeczenie. Pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, szanować nauczycieli, pracowników szkoły oraz kolegów, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom, zawsze godnie reprezentować imię szkoły. Po złożeniu ślubowania przez uczniów kl.1a, pani dyrektor Jolanta Kozłowska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kopance” i dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów gratulowała im i życzyła , by ta chwila stała się dla każdego z nich początkiem wyjątkowej wędrówki po ścieżkach edukacji i rozwoju. Wszyscy uczniowie pierwszej klasy otrzymali książki i pamiątkowe dyplomy. Dzieci obdarowane zostały także upominkami od rodziców, które wręczał przewodniczący Rady Rodziców, pan Konrad Kochana.

      Zanim jednak pierwszaki zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej, musiały przedstawić to, czego już nauczyły się w szkole. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Rozpoczęli dostojnie tradycyjnym polonezem, do którego zaprosili swoich rodziców. Wspólny taniec był wzruszającym przeżyciem dla wszystkich wykonawców, a także dla widzów. Następnie bohaterowie wydarzenia pięknie śpiewali, recytowali, dialogowali z widownią prezentując swe umiejętności i udowadniając gotowość do tego, by oficjalnie zostać włączonymi w grono uczniów szkoły.

      Zwracając się do dzieci i ich rodziców pani dyrektor Jolanta Kozłowska przekazała gratulacje i życzenia: „Drodzy Uczniowie, przez najbliższych osiem lat będziecie stanowili część wspólnoty naszej szkoły. Życzę  Wam, aby czas spędzony tutaj, był dobrym czasem, wypełnionym nauką, pracą, ale też zabawą, pięknymi chwilami. By był to czas Waszego rozwoju. Mam nadzieję, że z  godnością będziecie nosić miano uczniów naszej szkoły,  z dumą będziecie mówić o przynależności do grona naszych uczniów, a po latach, jako absolwenci, z przyjemnością będziecie wspominać lata spędzone w tej szkole. Natomiast Wam, szanowni Rodzice, gratuluję udanych pociech, dziękuję, że zaufaliście nam – pedagogom tej właśnie szkoły. Liczymy na współpracę, bo wspólne działania przynoszą najlepsze efekty edukacyjne i wychowawcze. Pragniemy, aby słowa ślubowania odzwierciedliły się w rzeczywistości, aby Wasze dzieci, opuszczając mury naszej szkoły miały wpojone właściwe wartości, aby radziły sobie na dalszych etapach edukacji oraz
      w codziennym życiu. We współpracy z Państwem przyczynimy się do wychowania młodych ludzi w poczuciu własnej wartości, mądrych, przedsiębiorczych, zaradnych i posiadających umiejętność realizowania swoich pasji i spełniania swych marzeń”.

      Pani dyrektor podziękowała pani Marii Pachel – wychowawczyni kl.1a – za przygotowanie uroczystości. Słowa podziękowania skierowane zostały także do pani Olgi Wielgus-Wosatko, pani Magdaleny Raputy , pani Elżbiety Bularz i pani Joanny Przybyło.

      Piękne życzenia, w imieniu Rady Rodziców, przekazał dzieciom pan Konrad Kochana.

      Następnie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia z przybyłymi na uroczystość gośćmi, na życzenia, podziękowania, uściski.

      Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu bliskich. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.  

     • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

     • W dniach 21 – 25 października 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Korczakowski. Były to wyjątkowe dni poświęcone wybitnemu Polakowi, lekarzowi, pedagogowi, wychowawcy. Człowiekowi o wielkim sercu, który pięknie żył  będąc wiernym zasadom i wartościom takim , jak: miłość, nadzieja, szacunek dla innych, wolność, pokój, dobro, piękno, godność, prawda, tolerancja, uczciwość, humanizm. 

      W trakcie zajęć edukacyjnych i wychowawczych uczniowie poznawali życie i twórczość Janusza Korczaka, jego dokonania , jego myśli, poglądy, szczególnie te, które wnikliwie i jakże stanowczo prezentują prawa dziecka i teorie dotyczące wychowania.

      Projekty plastyczne, czytelnicze,  rozważania i dyskusje w oparciu o wybrane cytaty z pism i wypowiedzi Korczaka; klasowe konkursy, quizy wiedzy n. t. Patrona; oglądanie filmów „Król Maciuś I” (klasy młodsze) i „Korczak” (klasy starsze) – wypełniały kolejne dni Tygodnia Korczakowskiego, którego zakończeniem było Święto Patrona, czyli 25 października. Klasa 4a, pod kierunkiem wych. p. Agaty Wiśniowskiej-Jędrusiak, przygotowała prezentację multimedialną z poetyckim komentarzem, poświęconą Januszowi Korczakowi.  Występ czwartoklasistów wsparły piękną recytacją uczennice klasy siódmej: Amelia Maj, Nikola Suder oraz Julia Szczudło.

      Ponadto uczniowie mogli obejrzeć  konkursowe  prezentacje multimedialne dotyczące życia i twórczości Janusza Korczaka przygotowane przez rówieśników. Wśród wyróżnionych znaleźli się :

       

      Patryk Mieczkowski i Radosław Przebinda z kl.6a

      Małgorzata Zaremba-Śmietańska i Julia Prochownik z kl.6a

      Michał Wilk z kl.6a

      Dorota Dubin i Julia Szczudło z kl.7a

      Bożena Prochownik i Natalia Prochownik z kl.7a

      Igor Kadłuczek z kl.7a

       
     • PRZEDSTAWIENIE

     • 21 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w interaktywnym przedstawieniu o tematyce ekologicznej.

      Rozbudzanie świadomości ekologicznej, kształtowanie postaw proekologicznych , szacunek dla przyrody, dbanie o środowisko – to ważne wartości , które dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły i przedszkola należą do priorytetowych zadań.

     • KONKURSY PRZEDMIOTOWE

     • MAŁOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY – etap szkolny

      23 października uczniowie klasy ósmej zmagali się z zadaniami konkursowymi, biorąc udział w szkolnym etapie Małopolskiego Konkursu Matematycznego. Z matematyką zmierzyli się:

      Kamila Królik

      Mateusz Ludwig

      Paweł Płonka

      Aleksandra Truszczyńska

      Mikołaj Zaremba-Śmietański

      Wszystkim serdecznie gratulujemy odwagi, by podjąć te matematyczne wyzwania!

      Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem pani Agaty Wiśniowskiej-Jędrusiak.

       

       

      MAŁOPOLSKI KONKURS CHEMICZNY – etap szkolny

      25 października przeprowadzony został szkolny etap Małopolskiego Konkursu Chemicznego, w którym udział wzięli:

      Katarzyna Dźwigał

      Julia Monika Szczypczyk

      Mikołaj Zaremba-Śmietański

      Gratulacje dla młodych zdolnych i odważnych!

       

      Opiekę dydaktyczno-merytoryczną nad uczniami sprawowała pani Ewa Król.

     • AKTYWNI CZYTELNICY

     • We wrześniu i październiku  księgozbiór szkolnej biblioteki został wzbogacony o wiele ciekawych pozycji. Uczniowie naszej szkoły mogą więc w pełni rozwijać zainteresowania czytelnicze. Do najaktywniejszych czytelników w szkole należą:

      Alicja Sadowska kl.2a

      Victoria Sikora kl.3a

      Joanna Kochana kl.3a

      Patrycja Zajda kl.3a

      Jakub Juszczak kl.3a

      Krzysztof Balon kl.4a

      Jan Baran kl.4a

      Wiktoria Kochana kl.5a

      Amelia Maj kl. 7a

      Julia Szczudło kl.7a

      Julia Małgorzata Szczypczyk kl.8a

       
     • SPOTKANIE Z POLICJANTEM KLASY I-III

     • 17 października gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Komisariatu Policji w Skawinie, którzy przygotowali dla uczniów klas młodszych prezentację oraz prelekcję dotyczącą zasad bezpiecznego zachowania się w szkole, domu, na ulicy, w miejscach publicznych, na placach zabaw. Mł. asp. Grzegorz Jucha rozmawiał z uczniami klasy I, II i III sposobach unikania zagrożeń. Najmłodsi uczniowie obdarowani zostali odblaskami, a  także mieli możliwość obejrzenia policyjnego radiowozu i sprzętu wykorzystywanego do poprawy bezpieczeństwa. Dziękujemy Panom Policjantom ☺

     • 14 PAŹDZIERNIKA OBCHODZILIŚMY UROCZYŚCIE DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     • To święto  stało się czasem podziękowań, radosnych życzeń, sympatycznych spotkań i okazją do refleksjio szkole i nauce.Na początku uroczystości Pani  Dyrektor Jolanta Kozłowska powitała serdecznie wszystkich przybyłych gości: emerytowanych nauczycieli i pracowników placówki, nauczycieli i pracowników obsługi i administracji, uczniów i rodziców. W wypowiedzi Pani Dyrektor pojawiła się krótka informacja o genezie tego święta, ale najważniejszą część stanowiły podziękowania oraz ciepłe życzenia dla wszystkich nauczycieli i pracowników.

      Uroczysty apel przygotowany został przez klasę 5a pod kierunkiem pani Olgi Wielgus-Wosatko. Część artystyczna wypełniona wierszami, piosenkami i humorystycznymi monologami dotyczącymi tematyki szkolnej wprowadziła zebranych w radosny nastrój. Pięknym uwieńczeniem uroczystości były drobne upominki dla gości, nauczycieli i pracowników przygotowane przez najmłodszych uczniów oraz Samorząd Uczniowski.

      Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor podziękowała wszystkim autorom tego wyjątkowego dnia w naszej szkole, a byli nimi: p. O.Wielgus-Wosatko, p. M.Raputa, p.M.Pachel, p.W.Wełna, p.M.Przęczek, p.E.Słomiany,p. N.Tyran, p.E.Król oraz uczniowie klasy 5a i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego

     • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

     • 09 października 2019 r. odbyło się spotkanie z policjantem w grupach przedszkolnych. Pan policjant przybliżył dzieciom zasady bezpieczeństwaw domu, w przedszkolu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Wyjaśnił, jak należy  dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia.

      Dzieci  z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjanta. Na pamiątkę spotkania wszystkie dzieci otrzymały elementy odblaskowe. Uzyskana wiedza na pewno naszym przedszkolakom się przyda. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.

     • LEKCJA Z KRÓLEM KAZIMIERZEM WIELKIM

     • Spotkanie klas I-III z królem Kazimierzem i Babettą w ramach współpracy z Muzeum Regionalnym w Skawinie. Poznanie legend związanych ze Skawiną oraz prace konstrukcyjne i plastyczne z podziałem na klasy.

   • REALIZACJA KOLEJNEJ INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ

               We wrześniu rozpoczęła się realizacja innowacji pedagogicznej:

    „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” – ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III.
    Innowacja realizowana jest w klasie drugiej pod kierunkiem pani Wioletty Wełny. Celem wiodącym tego projektu jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną, rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej. Program projektu opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. 
    Niech młodym czytelnikom towarzyszy nieustająca i wyjątkowa  radość, której źródłem jest literatura. 
    "Książki to są twoi najlepsi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”

     • BEZPIECZNY W DOMU I W SZKOLE     • Rusza całodobowa bezpłatna infolinia 

      dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli 

      800 080 222


            Od 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.  Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się  ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie  w najtrudniejszych sytuacjach.  Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których  nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.  Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się  po wsparcie. W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.  Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA  to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl.
      Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej ze środków  z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN. 

      Departament Informacji i Promocji  Ministerstwo Edukacji Narodowej . 

     • WYBORY  PREZYDIUM  SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

     • 22 września 2019 r uczniowie wybierali prezydium Samorządu Uczniowskiego. Po wielodniowej, pełnej inwencji i kreatywnej kampanii wyborczej przeprowadzone zostały demokratyczne i powszechne wybory przedstawicieli społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Janusz Korczaka w Kopance.

       

      Prezydium SU w roku szkolnym 2019/2020

      Przewodniczący:                                 

      Kamil Mieczkowski

      Zastępcy przewodniczącego:              

      Julia Steczko, Piotr Dąbrowski

      Skarbnik :                                            

      Katarzyna Dźwigał

      Członkowie:                                        

      Małgorzata Zaremba-Śmietańska                                                            

      Aleksandra Truszczyńska

      Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział w wyborach, głosującym za wysoką frekwencję, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.Nad przebiegiem kampanii wyborczej oraz prawidłowością wyborów czuwali opiekunowie SU : pani Ewa Król i pani Natalia Tyran. 


      24 września odbyło się spotkanie pani dyrektor Jolanty Kozłowskiej z uczniami klas IV-VIII. 

      Pani dyrektor przedstawiła nowych członków prezydium Samorządu Uczniowskiego. Gratulując zwycięstwa w wyborach, pani dyrektor życzyła  zarządowi SU zadowolenia i spełnienia w podjętych wyzwaniach. 
      Z dużą powagą i troską pani dyrektor odniosła się do spraw związanych 
z bezpieczeństwem uczniów zarówno w szkole, jak i poza szkołą. 

     • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

     • Dnia 13 września 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Uchwałą ustanowił Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Datę tego święta wyznaczono na 20 września. Celem ustanowienia tego święta była popularyzacja wychowania przedszkolnego oraz podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci. W naszym przedszkolu świętowanie rozpoczęło się od  zaśpiewania  przez  dzieci piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”. Następnie dzieci zostały zaproszone do wspólnych zabaw tanecznych, podczas których przedszkolaki mogły wykazać się doskonałym wyczuciem  rytmu oraz umiejętnością improwizacji ruchowej.  Nie zabrakło również wspólnych zabaw ruchowych, świetnym pomysłem na wspólną zabawę okazały się eksperymenty chemiczne dla dzieci. Po wspólnym świętowaniu na dzieci czekała słodka niespodzianka. 

            Dzień 20 września 2019 r. był w naszym przedszkolu dniem pełnym wrażeń, radości i pozytywnych emocji. Pamiętajmy, że „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.” /J. Korczak

     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

     •             Nowy rok szkolny rozpoczął się 2 września. Pani dyrektor mgr Jolanta Kozłowska serdecznie powitała wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. W słowach skierowanych do uczniów pani dyrektor przekazała, by kolejne dni tych wspólnych dziesięciu miesięcy przynosiły wszystkim wiele zadowolenia z własnej pracy, radości płynącej z czasu spędzanego z rówieśnikami. „Niech ten rok obfituje w sukcesy, niech wasza praca przyniesie oczekiwane efekty, niech spełniają się wasze plany, marzenia” - życzyła pani dyrektor. Zwracając się uczniów klas starszych, pani dyrektor prosiła, by ich postawy, zachowanie mogły być wzorem do naśladowania dla młodszych kolegów. Wyjątkowo ciepło zostali powitani pierwszoklasiści, którzy rozpoczynają swoją drogę edukacyjną. 

      Satysfakcji, zadowolenia i spełnienia zawodowego, to słowa skierowane do nauczycieli i pracowników szkoły i przedszkola. 
      W swojej wypowiedzi, pani dyrektor zwróciła uwagę na sprawy bezpieczeństwa w szkole i poza szkołą. 

       

         

  • Kontakty

   • Zespół Placówek Oświatowych w Kopance im. Janusza Korczaka
   • zpokopanka@gmail.com
   • zpokopanka@gmail.com
   • 12 276 32 24
   • ul. Skawińska 59, 32-050 Kopanka Poland
   • zpokopanka@gmail.com
   • 12 276 32 24
   • zpokopanka@gmail.com
   • 944-20-10-336
   • /ZPOKopanka/skrytka
   • Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Paweł Chochół e-mail: iodo@gminaskawina.pl telefon: 606487587
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Biuletyn informacji publicznej