• WYNIKI 2023

      • WYNIKI

          EGZAMINU  ÓSMOKLASISTY

        2023

        Uczniowie nominowani do nagrody Burmistrza MiG Skawina za wynik egzaminu ósmoklasisty:

        Wiktoria Kochana

        Anna Zajda

         

        GRATULUJĘ WSZYSTKIM UCZNIOM
        I NAUCZYCIELOM!!!

        Jolanta Kozłowska

         

      • ŚWIĘTO RODZINY

      • ŚWIĘTO RODZINY

        KL. I i III

         
         


        „Rodzina to mały świat, stworzony przez miłość”

         

         Dzień Rodziny został zorganizowany w naszej szkole 21  czerwca 2023 roku. Łączy on dwa ważne święta – Dzień Matki i Dzień Ojca. Dzieci, aby podziękować swoim rodzicom za to, że są obecni w ich życiu, przygotowały piękny montaż słowno-muzyczny, laurki i słodką niespodziankę.

        Uczniowie zaprezentowali swoje aktorskie talenty w dwóch  inscenizacjach: w pierwszej „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” autorstwa Sam McBratney oraz przedstawieniu teatralnym  „Calineczka” inspirowane znaną baśnią Hansa Christiana Andersena. Występy teatralne przeplatane były piosenkami i wzruszającymi życzeniami dla Rodziców.

        Mali aktorzy wcielając się w rolę króliczków, a także bohaterów „Calineczki”  za pomocą gestów i słów starali się przekazać, że  doświadczanie bezwarunkowej miłości od najmłodszych lat przekłada się na zdrowe podejście do życia także, kiedy już dorośniemy. Chcieli przypomnieć, że miłość jest bardzo ważną częścią ludzkiego życia. To ona dodaje skrzydeł, raduje serce i wypełnia je ciepłem.

        Wszystkim Mamom i Tatom życzymy zdrowia, uśmiechu i pociechy z tak wspaniałych dzieciaków.

         

        Bernadetta Mazur

        Magdalena Raputa

      • Projekt czytelniczy - klasa 1a

      •    Podsumowanie projektu

            „Kwiatki czytelnicze”

           Kl. I

         

        „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

         

        Wisława Szymborska

         

         

        Czytanie książek pobudza wyobraźnię, ułatwia komunikację, wzbogaca słownictwo, zwiększa wrażliwość, wiedzę ogólną i uczy myślenia. Dzieci, które lubią czytać dla przyjemności z dużą swobodą piszą wypracowania, są kreatywne, tolerancyjne, pięknie wypowiadają się, posiadają dużą wiedzę o otaczającym świecie.

        W ramach promocji czytelnictwa w naszej szkole w drugim semestrze nauki w klasie I a  realizowany był projekt „Kwiatek czytelniczy”.  Przedsięwzięcie miało na celu wspieranie nawyków czytelniczych  oraz propagowanie codziennego czytania jako skutecznej i przyjaznej metody wspomagania wszechstronnego rozwoju.

        Każde dziecko otrzymywało swój kwiatek czytelniczy.  Zadaniem uczniów było zakolorowanie jednego płatka za każde 15 min czytania w domu. Oczywiście rodzice musieli nadzorować czytanie i kolorowanie, o czym zostali poinformowani i wyrazili wcześniej na to zgodę.
        Gdy dziecko pokolorowało wszystkie płatki, przynosiło swojego „kwiatka czytelniczego”  do szkoły, a nauczyciel wymieniał mu go na nagrodę w postaci oceny do dziennika.

        Kwiatki zawieszane były w przygotowanym na to miejscu, a uczeń otrzymywał kolejny kwiatek do uzupełnienia.

        W mojej klasie sposób ten sprawdził się bardzo dobrze. Każde dziecko wypełniło  po kilka kwiatków, a od rodziców wiem, że dzieci naprawdę chętniej czytały w domu. Projekt ten okazał się również  sposobem na zmotywowanie dzieci do czytania. Ważnym efektem  było to, że każdy pierwszoklasista opanował technikę czytania w stopniu bardzo dobrym lub celującym. Serdecznie gratuluję uczniom klasy pierwszej opanowania tej umiejętności i dziękuję za wszystkie kolorowe kwiatki😊

        Bernadetta Mazur

      • Projekt Edukacyjny - klasa 1a

      •  
         


        PROJEKT UNIWERSYTET DZIECI-KLASA 1a

         

         

        Klasa 1a w czerwcu zakończyła realizację projektu: Uniwersytet Dzieci pt. „Czy wiesz jak żyje jeż”?   

        Pierwsze lekcje miały na celu integrację grupy oraz oswojenie ich z emocjami. Omówione zostały tematy związane z koncentracją uwagi oraz z empatią:

        - Jak być dobrym przyjacielem.

        - Jak się uczyć koncentracji uwagi.

        Wiodącym tematem projektu było poszerzenie wiedzy przyrodniczej. Każde spotkanie poprzedzone było kilkuminutowym wykładem  lub projekcją filmu. Specjalista wprowadzał dzieci w świat emocji i uczuć oraz wiedzy przyrodniczej. Uczniowie zabrani zostali w podróż po fascynującym świecie przyrody! Podczas lekcji poznali prawa, panujące w naturze oraz przekonali się, jaki wpływ ma na nią człowiek. Poznawali wiele gatunków roślin i zwierzą.   Zajęcia oparte były o zadania ruchowe, plastyczne, konstrukcyjne, a także badawcze
        i doświadczenia. Dzieci zdobywały wiedzę i umiejętności w sposób dla nich atrakcyjny
        i ciekawy.
        Prowadziły proste obserwacje przyrodnicze, wykonywały doświadczenia
        i samodzielnie wyciągały wnioski. Zostały omówione następujące tematy: 

        - Czy ptaki mają zęby?

        - Jak chronić wodę przed zanieczyszczeniem ?

        - Jak oczyścić brudną wodę?

        - Jak zwierzęta przystosowują się do otoczenia?

        - Co znaczy, że rośliny żyją?

        Dzieci były bardzo zaangażowane w swoją pracę, podejmowały różnorodne wyzwania i śmiało konfrontowały swoje odkrycia i osiągnięcia.  Przekonali się, dlaczego warto!

        Realizowany projekt pozwolił wesprzeć uczniów w rozwoju istotnych kompetencji, takich jak: kreatywność, otwartość, myślenie krytyczne i analityczne, innowacyjność, empatia oraz umiejętność pracy projektowej i współpracy. Gratuluję!

         

        B. Mazur

      • Wycieczka klasa 1a, 2a

      • WYCIECZKA DO OGRODU DOŚWIADCZEŃ  IM. STANISŁAWA LEMA

         

        Muzeum Inżynierii i Techniki – Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema :  ADAMED SmartUP

         

         

         

         

         

         

        5 czerwca uczniowie klasy I i III odwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, w którym zapoznali się z tajnikami różnych dziedzin nauk. Głównym celem tego Ogrodu jest zainteresowanie zwiedzających nauką poprzez zabawę.

        Zwiedzając zakątek optyki dzieci poznały zasadę kalejdoskopu, spirali , krzywego zwierciadła i ukrytych kolorów. Kolejnym punktem zwiedzania była hydraulika, z której uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje wir wodny, a także mogli zważyć się na wadze hydraulicznej. Następnie zapoznali się z elementami mechaniki, gdzie zobaczyli platformę równowagową. Dużym powodzeniem  cieszył się tor saneczkowy i labirynt.  Dzieci uczestniczyły również w  warsztatach pt. „Fizyka balonika” podczas, których poznaliśmy wszechstronne zastosowanie balonika w eksperymentowaniu z fizyką. Uczniowie byli wyjątkowo zadowoleni z tak ciekawej lekcji, a większość doświadczeń wykonywali sami pod czujnym okiem Naukowca. Na zakończenie wycieczki wszyscy udaliśmy się na kulkowe  lody i pyszne gofry.

         

                                                                                                                          M. Raputa

                                                                                                                         B. Mazur

      • BIBLIOTEKA

      • NA PRZEŁOMIE MAJA I CZERWCA BIBLIOTEKA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W TURNIEJU CZYTELNICZYM UCZNIÓW KLAS I – III, który odbędzie się 31 maja 2023 r.  Poszczególne klasy reprezentowane będą przez trzyosobowe zespoły, a więc nie będzie żadnego stresu, a raczej dobra zabawa. Zapraszam! Która klasa lepiej zna wiersze? Okaże się! Oczywiście dzieci otrzymają zadania zróżnicowane dostosowane do ich możliwości.

        TURNIEJ CZYTELNICZY W BIBLIOTECE

        „ZNAMY I LUBIMY WIERSZE JULIANA TUWIMA I JANA BRZECHWY”

                                                 

         REGULAMIN TURNIEJU:

        1. Uczestnikami turnieju są wybrani przez klasy I-III przedstawiciele.
        2. Drużyna każdej klasy powinna liczyć 3 osoby.
        3. Drużyny klasy II i III pracują zespołowo w obrębie każdej klasy. Rozwiązują krzyżówkę, zagadki, oraz rozpoznają wiersze po wskazanych fragmentach. W części praktycznej drużyny opracowują prostą grę planszową w oparciu o wybrany wiersz J.Tuwima lub J.Brzechwy. Gra powinna zawierać jasno określoną instrukcję postępowania, jasne kryterium wygranej, 5 zasadzek oraz 5 niespodzianek pozytywnych dla graczy. Gra będzie miała formę przesuwania się po polach od startu do mety, planszę i zasady opracowują dzieci. Liczy się pomysłowość, nawiązanie treścią do wybranego wiersza oraz szata graficzna projektu.

        Konkretna punktacja będzie podana drużynom przed rywalizacją. Dzieci będą pracowały z materiałem zróżnicowanym ze względu na stopień trudności i wiek.

        1. Drużyna klasy I wybierze sobie 3 różne wiersze ze zbiorku Juliana Tuwima. Każde dziecko przygotuje piękne, głośne czytanie wybranego wiersza  oraz wykona pracę plastyczną związaną z jego treścią.
        2. Cel turnieju:

        Pobudzenie aktywności czytelniczej dzieci, rozwijanie umiejętności współpracy
        w grupie, dobrze rozumianej rywalizacji międzyklasowej oraz umiejętności reprezentowania swojej klasy, spotkanie z wesołymi wierszami Tuwima i Brzechwy.

        1. Termin:

        Turniej jest planowany na koniec maja /początek czerwca 2023. Termin będzie uzgodniony z wychowawcami klas.

        1. Osoby reprezentujące klasę otrzymają uwagi pozytywne oraz drobne upominki.
        2. Wychowawcy będą proszeni o opinie na temat gier i prac plastycznych dzieci.
        3. Wyniki turnieju zostaną ogłoszone do tygodnia po rozgrywkach.
        4.  Tytuły wierszy których znajomość obowiązuje podczas turnieju, zostaną podane drużynom na miesiąc przed wydarzeniem, dzieci zostaną zaopatrzone w tomiki wierszy.

        Jolanta Chojnacka

      • Konkurs o Hallerze

      • Pamiętamy o generale Józefie Hallerze

         

        W maju przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Historycznym „Generał Haller i Błękitna Armia”. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków. W tym roku odbyła się XXIV edycja tego konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych.

        Drużyna ZPO w Kopance była w następującym  w składzie: Victoria Sikora (klasa 6a), Krzysztof Balon i Jan Baran (klasa 7a).

        Konkurs składał się z dwóch etapów:

        I etap: 8 maja 2023 r. obejmował plener malarski w Jurczycach przy Dworze Hallerów pod opieka plastyczną mgr Mariana Strzebońskiego. Dzieło malarskie zostało wykonane przez Victorię Sikorę.

        II etap: 12 maja 2023 r. obejmował konkurs wiedzy. Należało  odpowiedzieć (drużynowo) na pięć zadań pisemnych (m.in. test wyboru, zadania z luką, zaznaczanie na mapie, praca z obrazem,  opis sztandaru Błękitnej Armii), a następnie na trzy wylosowane  pytania. Odpowiedzi oceniało jury w składzie którego byli m.in. Maria Przybyszewska, Elżbieta Kołodyńska i  płk Stanisław Grodecki.

        W rywalizacji wzięli udział reprezentanci 11 szkół z gminy. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, pytania trudne i wymagające dużej wiedzy, skupienia i  umiejętności współpracy w zespole. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za udział w zmaganiach – dyplomem i książkami. Ponadto uczniowie biorący udział w konkursie mieli okazję zobaczyć dawny Dwór Hallerów i zwiedzić teren należący w przeszłości do rodziny Hallerów (przewodnikiem był p. Leszek Krupnik autor wielu publikacji o Hallerach).

        Nasza szkolna drużyna zajęła w rywalizacji szóste miejsce. Pamiętać należy, że najważniejszy był udział.

         

                                                                                                                                        Kamilla Jaśnikowska- Toboła

      • Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Skawinie

      • WYCIECZKA DO MUZEUM REGIONALNEGO W SKAWINIE

        Prezentacja dyrektora odnośnie działań Muzeum Regionalnego w Skawinie w  roku 2020 - InfoSkawina

         

         

         

         

         

         

         

               05 maja 2023 roku uczniowie klasy 1a i 3a uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Regionalnego w Skawinie. Dyrektor p. Czesław Gąsiorowski wspaniale opowiadał skawińskie legendy, pobudzając wyobraźnię najmłodszych słuchaczy. Przybliżył historię naszego miasta oraz ważne dla nas wydarzenia historyczne. W tym dniu zwiedziliśmy również najważniejsze skawińskie zabytki. W alejkach Parku im. Józefa Piłsudskiego podziwialiśmy  przepiękny Pałacyk Sokół i wysłuchaliśmy ciekawej  historii obiektu. Zwiedzanie nie mogło obejść się bez podróży po skawińskim rynku. Z tego miejsca oglądaliśmy Ratusz z charakterystyczną wieżą. Podziwialiśmy również  zabytkowy kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Szymona i Tadeusza Judy.

         Uczniowie w tym dniu przekonali się, że mała miejscowość może  oferować wspaniałe zabytki.

         

        M. Raputa

        B. Mazur

         

      • 3 MAJ  - UROCZYSTOŚĆ

      • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja | Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6  im. Jana Pawła II we Wrześni

         

         

         

         

         

         

         

         

        3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

        Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej - na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy.

        28 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który przygotowały klasy VI a  i V a. Opiekunami uroczystości były p. Kamilla Jaśnikowska-Toboła oraz p. Dorota Morek. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie zaprezentowali krótką scenkę z „życia książek”, która przeniosła widzów do wieku XVIII i pozwoliła przypomnieć ważny moment uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Ustawy Rządowej, regulującej ustrój prawny naszego państwa. Ten ważny moment naszej historii należy pamiętać, dlatego w tym dniu wszyscy uczniowie uczestniczący w apelu byli ubrani w strój galowy. Wzorowo i pięknie zaprezentowały się także nasze przedszkolaki, które w skupieniu , w galowych strojach i biało-czerwonymi chorągiewkami w dłoniach, uczestniczyły w szkolnej uroczystości.

      • FESTIWAL ZAWODÓW

      • Festiwal Zawodów- Kraków EXPO

        Obraz znaleziony dla: festiwal zawodow 2023 kraków expo

        W dniu 27 kwietnia uczniowie klas: 7a, 8a, 8b uczestniczyli w X Festiwalu Zawodów w Kraków-EXPO.

        Oferty ponad 80 szkół ponadpodstawowych, pokazy i prezentacje zawodów, profili to niewątpliwie ciekawe i nowe doświadczenie dla młodzieży, który stoi przed wyborem dalszej drogi kształcenia. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze specyfika poszczególnych zawodów, a także mogli uzyskać informacje od pracodawców i doradców zawodowych.

        W Halach „festiwalowych” ustawiono  ponad 100 stoisk wystawienniczych wg stref tematycznych:

        • strefa turystyczno-gastronomiczna: 16 stoisk,
        • strefa handlowo usługowa: 17 stoisk,
        • strefa elektryczno-informatyczna: 14 stoisk,
        • strefa mechaniczno-transportowa: 7 stoisk,
        • strefa medyczno-społeczna: 8 stoisk (w tym 4 uczelnie medyczne),
        • strefa rolno-leśna z ochroną środowiska: 6 stoisk,
        • strefa budowlana i energetyczno-chemiczna: 13 stoisk,
        • strefa służb mundurowa (Karpacki Oddział Straży Granicznej, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa, Izba Administracji Skarbowej w Krakowie, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze),
        • strefa pracodawców/przedsiębiorców,
        • 5 stanowisk doradców zawodowych,
        • stoisko Województwa Małopolskiego,
        • pokazy tematyczne na scenie.

        W drugiej części, uczniowie skorzystali z konferencji tematycznej pt:

        1. Barometr zawodów – poznaj bliżej małopolski rynek pracy”,

        2. „Jak uniknąć błędów w wyborze szkoły i zawodu”.

         

        Elżbieta Słomiany

      • Dzień Ziemi - klasa 3a

      •  

        Obchody Dnia Ziemi w klasie III

        Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze. Musimy być przyjaciółmi przyrody, ekologami i dbać o środowisko. W naszej klasie obchodziliśmy ten dzień 21 kwietnia. Świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu edukacyjnego, podczas którego dowiedzieliśmy się, jakie nasza planeta ma dla nas dary oraz co ją zatruwa i niszczy. Następnie przeszliśmy do działania wspólnie rozwiązując quiz i sprawdzając zapamiętaną wiedzę. Kolejnym elementem było ułożenie haseł zachęcających i promujących poprawne zachowania dotyczące tego, jak dbać o naturalne środowisko. Każdy uczeń mógł rozwiązać łamigłówkę lub kartę z zakodowanym obrazkiem. Podczas wykonywania  pracy plastycznej, uczniowie zastanawiali się nad osobistymi obietnicami związanymi z dbałością o wspólne dobro, jakim jest nasza planeta. Prace te zdobią korytarz szkolny, będąc jednocześnie  przypomnieniem, że Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok.

         

        Magdalena Raputa

         

         

      • DEBATA OKSFORDZKA

      • Debaty oksfordzkie

        DEBATA OKSFORDZKA PO RAZ

        PIĄTY!

         

        24 kwietnia 2023 r. w Zespole Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance odbyła się Międzyszkolna Debata Oksfordzka. Pomysłodawcą i równocześnie organizatorem debaty   od samego początku jest dyrektor naszej szkoły- p. Jolanta Kozłowska.  Natomiast czasem, wiedzą, umiejętnościami oraz bogatym doświadczeniem dzieli się z uczniami naszej szkoły współorganizator Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich – p. Jakub Kozłowski. Dzięki ich współpracy i zaangażowaniu w szranki debatowania stanęły dwie czteroosobowe drużyny: jedna z SP w Jaśkowicach i druga z SP w Kopance. Naszą szkołę reprezentowały: Anna Zajda jako mówca pierwszy, Wiktoria Fudalej jako mówca drugi, Wiktoria Kochana jako mówca trzeci i Joanna Kochana jako mówca czwarty. W gotowości do debatowania  był również Julian Stępski i Krzysztof Balon.

        Teza tegorocznej debaty oksfordzkiej brzmiała: „Polski system edukacji sprzyja rozwojowi zainteresowań uczniów”. Tym razem uczennice klas ósmych i uczennica klasy szóstej musiały zająć stanowisko opozycji, czyli nie zgadzały się z tak postawioną tezą. Argumentami, przykładami, wysoką kulturą osobistą i równocześnie przy zachowaniu zasad debaty uczennice wskazywały na mylność założenia.

        Debata oksfordzka stała się już cyklicznym wydarzeniem organizowanym w naszej szkole. Wydarzeniem uczącym pokonywania niepewności i stresu związanych z wystąpieniami publicznymi. Wydarzeniem ćwiczącym: modelowanie intonacją, zachowanie spokoju podczas zabierania głosu i przykuwanie uwagi słuchaczy. Wydarzeniem uczącym: wielostronnego spojrzenia na temat, krytycznego myślenia oraz szacunku do grupy przeciwnej. W końcu… debata oducza pustosłowia. Debata „kocha” wiedzę i konkret.

        Anna Zajda, Wiktoria Fudalej, Wiktoria Kochana i Joanna Kochana podczas debatowania „grały pierwsze skrzypce”. Bardzo ważnymi uczestnikami debaty byli również Julian Stępski
        i Krzysztof Balon. Wszyscy ci uczniowie  od samego początku do końca pracowali nad „linią argumentacyjną” własnej drużyny oraz nad „linią argumentacyjną” grupy propozycji w celu jak najlepszego przygotowania się do  debaty.

        W pierwszym spotkaniu przygotowującym do debaty uczestniczyli także: Maja Mosór, Jan Baran, Krystian Dźwigał, Filip Mocha i Aleksandra Rypina.

        Wszystkim uczniom należą się wyrazy podziękowania za zaangażowanie i chęć dzielenia się swoimi uwagami i pomysłami.

        Joanna Pukło

      • Dzień Ziemi klasa 1a

      • DZIEŃ ZIEMI- Klasa 1a

         

        22 kwietnia to wyjątkowa data, bowiem tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Święto to promuje dbanie o naszą planetę, a tym samym proekologiczne zachowania. Klasa 1a świętowała ten piękny dzień w piątek 21 kwietnia realizując szereg zadań których celem było promowanie ekologicznych postaw.

        Uczniowie ubrani w  zielone stroje wykonywali ciekawe ćwiczenia dotyczące tego zagadnienia: rozwiązywali krzyżówki, rebusy, oglądali filmy o ochronie środowiska i prawidłowej segregacji odpadów. Klasa wykonała także gazetkę oraz prace plastyczne pod hasłem Dnia Ziemi. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była realizacja dwóch lekcji Uniwersytet Dzieci o tematyce ekologicznej „Jak chronić wodę przed zanieczyszczeniami?” oraz „Jak oczyścić brudną wodę? Najwięcej emocji przyniosło przeprowadzenie eksperymentów przyrodniczych:

        1. Podlewanie róży jerychońskiej - Celem tego zadania było zwrócenie uwagi uczniów na to, jak istotną rolę w środowisku odgrywa woda.
        2. Zbudowanie makiety wioski zaopatrywanej w wodę ze studni. Uczniowie  sprawdzili w ten sposób, czy wysypisko śmieci jest w stanie zanieczyścić ich źródło wody pitnej. Celem aktywności było zbadanie przez uczniów, jak śmieci rozkładające się pod wpływem deszczu zatruwają wody podskórne.
        3. Wykonanie mechanicznych filtrów do wody domowej roboty. Głównym założeniem tego doświadczenia było przepuszczenie zanieczyszczonej wody przez kolejne warstwy filtrujące o stopniowo zmniejszającej się przepuszczalności, aby zatrzymać w miarę możliwości jak najwięcej zanieczyszczeń o różnej grubości. Woda, którą uzyskaliśmy była wyraźnie czystsza.

         

        Dzień ten przyniósł wszystkim wiele wrażeń, ale najważniejsze, że przyczynił się do podniesienia świadomości ekologicznej.

        Mam nadzieję, że zaowocuje on wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

         

        B. Mazur

      • Wycieczka do Auschwitz- klasy 8a, 8b 

      • Zwiedzamy Miejsce Pamięci - były obóz Auschwitz i Auschwitz-Birkenau

         

        „Ludzie ludziom zgotowali ten los…”

        Zofia Nałkowska

         

        31 marca 2023 roku klasy 8a i 8b uczestniczyły w wyjeździe do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Auschwitz i Auschwitz-Birkenau.

        Auschwitz - miejsce to stało się symbolem zagłady i ludobójstwa. Obóz na przedmieściach Oświęcimia założono w 1940 r. początkowo jako obóz koncentracyjny dla Polaków, od 1942 r. stał się obozem zagłady.

        Uczniowie naszej szkoły zwiedzali powstałe w miejscu zagłady Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz wędrowali śladami byłych więźniów obozu. Poznali  historię hitlerowskiego obozu zagłady, zobaczyli najważniejsze relikty poobozowe - teren dawnego obozu, baraki mieszkalne, barak sanitarny, rampę wyładowczą (tam przyjeżdżały transporty z więźniami i dokonywano selekcji), pozostałości komór gazowych i pieców krematoryjnych. Przewodnik przypomniał im pojęcia związane z  „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej”  i polityką III Rzeszy podczas II wojny światowej.

        Zwiedzanie muzeum – jednego z największych cmentarzy w historii ludzkości - odbywało się w ciszy i skupieniu, każde oglądane miejsce czy pamiątka, wzbudzały ogromne emocje. Jedno jest pewne - nie wolno nam zapomnieć…

                                

        K. Jaśnikowska-Toboła

      • Sprawozdanie z działań w BIBLIOTECE

      •  

        CO  NOWEGO
        W BIBLIOTECE?

        Podsumowanie międzyklasowych projektów bibliotecznych:

        „Książka z listem” (uczniowie wypożyczali książki zakupione w ramach II edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, po przeczytaniu zwracali książkę z listem zawierającym opinię o niej, polecającym lub nie do przeczytania).

        „Plakat reklamowy wybranej książki” (uczniowie w grupach lub indywidualnie wykonywali plakat reklamujący wybraną książkę).

        Projekty zostały ogłoszone w lutym 2023 r. Do poszczególnych klas od III – VIII zostały skierowane listy do przeczytania i przedyskutowania na godzinach wychowawczych, zawierały one informacje o znaczeniu czytania dla ogólnego rozwoju człowieka, a także zaproszenie do projektów i ich objaśnienie.

        W bibliotece przygotowałam wystawki książek dla poszczególnych grup wiekowych, doradzałam uczniom przy wyborze pozycji, potem monitorowałam przebieg projektów kontaktując się z łącznikami i zainteresowanymi osobami. Wyniki, a więc plakaty
        i najciekawsze listy są prezentowane do końca kwietnia na gazetce bibliotecznej.

        NAJBARDZIEJ ZAANGAŻOWANE KLASY TO KLASA III a ORAZ VII a.

        Klasa III podzielona na grupy wykonała 3 piękne plakaty,  wiele osób z klasy VII zaangażowało się w projekt „Książka z listem”.  Szczególne podziękowania należą się:

        ·       całej klasie 3aza udział w  projekcie „Plakat reklamujący książkę”;

        ·       Sarze Stępskiej i Basi Zaremba – Śmietańskiej z klasy IV a;

        ·       Emilce Lipiarz, Klaudii Duda z kl. VII a;

        ·       Przemkowi Balon i Szymkowi Gołąb z klasy V a,;

        ·       Ani Zajda z klasy VIII a.

        Serdecznie dziękuję: Klaudii Duda, Emilii Szczurek, Emilii Królik, Emilii Lipiarz, Jankowi Baran, Krzysztofowi Balon, Marcelowi Korczak z klasy VII a, Alicji Sadowskiej, Przemkowi Balon, Filipowi Sermet z klasy Va, Alicji Gworek z klasy III a, Antoninie Kruk z klasy IV a, Julianowi Stępskiemu i Annie Zajda z klasy VIII a  za ciekawe listy dotyczące przeczytanych książek.

        Wszyscy biorący udział w projektach zostali nagrodzeni uwagami pozytywnymi.

         

         

        KOŁO BIBLIOTECZNE

        Chętni uczniowie z klasy II i III spotykają się w środy o 12.45, aby wspólnie poczytać, porozmawiać, porozwiązywać zagadki, ilustrować teksty, słuchać muzyki relaksacyjnej….

        Podobne koło działa dla dzieci z klasy I w piątki również o 12.45.

         

        CO JESZCZE SIĘ DZIEJE?

        Dzieci z klasy I a otrzymały pierwsze zeszyty lektur, które ufundowała im Rada Rodziców. Oczywiście w tym miejscu dziękuję Rodzicom serdecznie za współpracę, na Radę Rodziców zawsze mogę liczyć.

         

        TURNIEJ

        W maju zostanie rozegrany turniej czytelniczy pomiędzy klasami II a i III a, do rywalizacji została zaproszona również klasa I a. Klasy wybierają drużyny, powstaje regulamin turnieju, te informacje również zostaną przedstawione na stronie. Turniej będzie dotyczył twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, czyli najpopularniejszych poetów dziecięcych, których wiersze znamy już od przedszkola.

         

        Jolanta Chojnacka

         

        • DBI 2023

        • Sprawozdanie z działań DBI 2023

          W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach ubiegłych, przystąpiliśmy do realizacji zadań w ramach projektu DBI. Na przełomie lutego i marca 2023 r. zostało zrealizowanych szereg działań w ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy razem!”. Dziś nikt już chyba nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu, który bardzo sprawnie wkradł się w każdą dziedzinę naszego życia. Tegoroczne obchody dały nam również możliwość promowania pozytywnych jego aspektów.

          Za organizację Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce odpowiadają Polskie Centrum Programu Safer Interenet, które tworzą: NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Nie chcemy również pominąć, faktu, że obchody DBI objęte zostały honorowym patronatem  Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz  Ministerstwa Edukacji i Nauki.

          I dzięki takiej współpracy w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne/ lekcje online z powołanymi przez w/w instytucje ekspertami dla każdej grupy wiekowej. Wymienić należy:

          • Lekcja „Sieciaki- pięć zasad bezpieczeństwa” klasy 1-3;
          • Lekcja „Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie? klasy 4-6;
          • Lekcja „Cyfrowy ślad” klasy 7-8;
          • Lekcja „Dzieci Sieci Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów” klasy 4-6;
          • Lekcja „Jak odróżnić fake od newsa?” klasy 7-8;
          • Lekcja „Siła uważności” klasy 0-3.

          Niezwykle ważne w tej części zajęć okazały się wspólne dyskusje po zakończonych warsztatach połączone z burzą mózgów, a także mapą myśli dla uwieńczenia oraz dłuższego zapamiętania tematu.

          Kolejną odsłoną tych działań był zorganizowany w szkole konkurs plastyczny na plakat pt. „Bezpieczeństwo w sieci - skutki cyberprzemocy” skierowany dla uczniów klas 1-4. Spośród kilkunastu prac wyodrębniono 1, 2 i 3 miejsce oraz dwa wyróżnienia. Komisja w jury oceniała plakaty pod kątem: zgodności z tematem, samodzielności, estetyki i kreatywności.

          Ale, to nie koniec działań…

          Nie zapomnieliśmy również o „starszych”  uczniach. Dla klas 5-7 zorganizowaliśmy ESCAPE ROOM – potyczki międzyklasowe – w którym uczniowie interaktywnie sprawdzali swoją wiedzę oraz z odrobiną humoru- grali w tematyczną grę  w programie Scratch. I również w tych zmaganiach wyróżniliśmy klasę, która zdobyła największą ilość punktów: pod względem wiedzy, czasu oraz współpracy i odpowiedniego zachowania.

          I może to wszystko, byłoby dosyć oczywiste, gdyby nie fakt: że WSPÓŁORGANIZATORAMI oraz REALIZATORAMI tych działań byli uczniowie klas 8a i 8b uzyskując tym samym tytuł „AMBASADORÓW BEZPIECZNEGO INTERNETU”…bo to właśnie oni osobiście dopilnowywali przebieg konkursu plastycznego: codziennie chodząc po klasach i zachęcając do wzięcia udziału, zbierając plakaty i zgody, dekorując korytarz szkolny i  biorąc udział
          w obradach komisji.  I to również oni, przygotowali ankietę dla każdej klasy w Formularzu Google, stworzyli animację w programie Scratch i dopilnowali porządku w trakcie escape room.

          Ogromne podziękowania należą się:

          Annie Zajda (8a), Krystianowi Dźwigał (8a), Wiktorii Kochana (8a), Jakubowi Majcherek (8a), Julii Godzik (8a), Piotrowi Kolstrung (8b), Nikolii Kawaler (8b), Wiktorii Fudalej (8b), Szymonowi Kawaler (8b), Paulinie Knapik (8b), Jakubowi Kaźmierczak (8b)

           

          Ogłosznie wyników w Konkursie Plastycznym/Plakat:

          I miejsce- Natalia Tyrka (klasa 4a)

          II miejsce-  Antonina Kruk  (klasa 4a)

          III miejsce- Patryk Duda (klasa 2a)

          Wyróznienia: Amelia Pyzik (klasa 3a),  Jan Kolstrung  (klasa 3a)

           

          W ESCAPE ROOM - I miejsce zdobyła klasa VIa (nagroda: Bon na dzień bez pytania i kartkówek ;)

          Z wyrazami szacunku, Elżbieta Słomiany- koordynator DBI.

           

      • IV Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „POZNAĆ ŚWIAT I ZROZUMIEĆ SIEBIE”

      • W dniu 14.03.2023r w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skawinie uczniowie naszej szkoły Szymon Kawaler kl.8b, Jakub Majcherek kl. 8a, Anna Zajda kl. 8a wzięli udział w IV Powiatowym Konkursie Przyrodniczym. Uczniowie pracowali w zespole (Do konkursu przystąpiło 8 szkół z miasta i gminy Skawina).

        Zespoły miały do wykonania zadania z biologii i chemii, w tym zadania  praktyczne. Ważna i oceniana również była współpraca w grupie.

        Za współpracę w grupie oraz zadania z biologii uczniowie otrzymali maksymalną ilość punktów. Z chemii uczniowie osiągnęli wysokie wyniki, co pozwoliło im na zajęcie III miejsca  w konkursie.

        Wszystkim uczniom serdecznie gratuluję za tak wysokie osiągnięcie z wiedzy biologicznej i chemicznej.

        Do konkursu uczniowie byli przygotowywani przez Panią mgr Ewę Wrzoszczyk
        z biologii oraz Panią mgr Annę Tysiąc z chemii.

                                                                                       Ewa Wrzoszczyk

      • Wiosenne wydarzenia kulturowe klasy 1-3

      • Witam w Pierwszy Dzień Wiosny - życzenia i wierszyki z okazji wiosny 2023 -  Radiosupernova.pl             

         

         WIOSENNE WYDARZENIA KULTURALNE

        KL.I- III

         

        21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń. We wtorek 21 marca wszystkie Dzieci z klasy I i III świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, uczniowie przyszli ubrani na zielono. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od krótkiego filmiku przedstawiającego pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie, a także  zagadek i prac plastycznych związanych z tematyką pór roku.

        22.03.2023r. dla uczniów Klas I-III odbyły się zajęcia profilaktyczne z p. Lidią Ippoldt dotyczące emocji jakie towarzyszą uczniom.

         

        24.03.2023r. Uczniowie klasy I i III wybrali się na przedstawienie teatralne pt. „Dorotka” na podstawie powieści L. Franka Bauma „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Trąba powietrzna  porywa dom Dorotki w raz z nią, przenosi go do krainy Oz i zrzuca wprost na złą Czarownicę. Dziewczynka w nagrodę dostaje jej niezwykłe trzewiki, a dobra Czarownica każe jej iść aż do Szmaragdowego Grodu, gdzie mieszka potężny Czarnoksiężnik. Podobno tylko on może spełnić jej życzenie: powrót do domu. Po drodze Dorotka spotyka kilaka osób, które stają się jej przyjaciółmi są to: Strach na Wróble, Blaszany Drwal i Tchórzliwy Lew. Przedstawienie mówi o wierze w siebie, o możliwości spełniania własnych marzeń, o tym że wszystko zależy przede wszystkim od nas. Spektakl był bogaty w dekoracje, piękne stroje, oprawę wizualną, muzyczną a także efekty świetlne. Aktorzy wyszli naprzeciw oczekiwaniom dzieci- było wiele śmiechu i dobrej zabawy.

         

        27.03.2023r. Uczniowie klasy III świętowali obchodzony 25 marca Międzynarodowy Dzień Gofra. Choć tradycja jedzenia gofrów wywodzi się z Belgii to znane i uwielbiane są już na całym świecie. Kształty gofrów są przeróżne. Począwszy od najbardziej tradycyjnej kwadratowej kratki, przez serduszka, po modne ostatnio bąbelkowe rożki. Uczniowie klasy III pod okiem wychowawcy samodzielnie przygotowali ciasto, dodatki i upiekli gofry, a zapach roznosił się po całej sali.

         

        28 marca br. uczniowie z klas I oraz III pojechali na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Skawinie. Jej celem było poznanie skawińskich tradycji związanych z Wielkanocą.

         Z uśmiechem na twarzy z żartem na ustach Pan Kustosz zaprosił nas na  warsztaty poświęcone skawińskim zwyczajom wielkanocnym.  Podczas warsztatów muzealnych uczniowie dowiedzieli się o skawińskich tradycjach związanych z Niedzielą Palmową. Dowiedzieli się z czego robiło się palmy, jak ona wyglądała i co symbolizowała palma wielkanocna. Każdy uczeń wykonał wg. instrukcji  wielkanocnego kurczaka z plasteliny i kolorowego papieru. Podczas prowadzonych zajęć dzieci wykazywały duże zaangażowanie, uwagę oraz aktywność, a wykonane własnoręcznie ozdoby na pewno trafią już niedługo do koszyków wielkanocnych.

         

         

                                                                                                                      Magdalena Raputa

                                                                                                                      Bernadetta Mazur

      • Projekt edukacyjny Uniwersytet Dzieci- klasa 1a


      •                                                                            

         

         

                                               Lekcja 2: „Czy ptaki mają zęby?”

        Kolejna lekcja przyrody z projektu edukacyjnego Uniwersytet Dzieci w Klasie dotyczyła odżywiania się ptaków. Uczniowie klasy pierwszej wspólnie z nauczycielem przygotowali ptasią stołówkę, aby przeanalizować które pokarmy są odpowiednie, a które nie są dobre dla ptaków. Aby utrwalić przyswojoną wiedzę uczniowie wykonali kartę pracy zaznaczając, które pokarmy mogą znaleźć się w ptasim jadłospisie?

        Ciekawym elementem lekcji był film z mini wykładem pracownika naukowego  Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

        Kolejny punkt lekcji to nauka przez doświadczenie i samodzielność w zdobywaniu wiedzy. Uczniowie zostali podzieleni na grupy według narzędzi z którymi pracowali. Celem tego zadania było złapanie przez uczniów pokarmu za pomocą narzędzi imitujących dzioby, dzięki czemu przekonali się, że nie każdy dziób może przenosić każdy pokarm. Analizowali kolejne gniazda – dopasowywali do nich ptaki i uzasadniali swój wybór. Kolejnym celem tego zadania było poznanie mechanizmu pobierania pokarmów  przez poszczególne narzędzia-dzioby.

        Nasze wnioski po zrealizowanej lekcji:

        Dzięki różnorodności ptaki mają różne miejsca przy przyrodniczym „stole" – dla każdego wystarczy pożywienia i nie podbierają go sobie. Żyją w przeróżnych środowiskach, mają wyjątkowe dla siebie przystosowania, a my możemy zachwycać się różnorodnością w ich wyglądzie.

         

        B.Mazur

         

      • Teatr z Nieba

      • IV Gminny Festiwal Form Teatralnych „MELPOMENA” | CKiS

        Dnia 24.03.2023 roku nasza szkolna grupa teatralna Teatr z Nieba wzięła udział w IV Gminnym Festiwalu Form Teatralnych „Melpomena 2023”. Przegląd obył się w Pałacyku Sokół w Skawinie, gdzie nasz występ był oceniany przez trzyosobowe jury. Zaprezentowaliśmy skróconą wersję spektaklu pt. „(Nie)znajomy”. Występ wymagał od nas sporo zaangażowania, musieliśmy przygotować scenografię dostosowaną do skawińskiej sceny, zabrać wszystkie kostiumy i w sposób płynny skrócić spektakl. Sprostaliśmy wyzwaniu, a nasi aktorzy w doskonały sposób poradzili sobie z nową sytuacją. Z wielką radością pragniemy poinformować, że po obradach jury zostało nam przyznane drugie miejsce.

        Wioleta Łosiniecka

         

        GRATULUJĘ MŁODYM AKTOROM TEATRU Z NIEBA – oto Ci, którzy swoimi umiejętnościami i zapałem wzbudzili zainteresowanie i podziw:

        Boroń Klaudia

        Brańka Roksana

        Dunaj Kamil

        Dźwigał Krystian

        Kolstrung Piotr

        Kot Lena 

        Łata Anna 

        Mocha Filip

        Rypina Aleksandra

        Sadowska Alicja 

        Sikora Victoria

        Suder Amelia

        Szczerbak Martyna

        Zajda Patrycja

        Zajda Anna

        Wyrazy uznania kieruję również do p. Wiolety Łosinieckiej (scenariusz, reżyseria, pełna opieka  sceniczna) oraz do p. Elżbiety Bularz (dekoracje).

        BRAWO!

        Jolanta Kozłowska

      • Uniwersytet Dzieci - klasa 1a






      • UNIWERSYTET DZIECI W KLASIE

        Realizacja projektu- klasa 1a


        W roku szkolnym 2022/23 w drugim semestrze nauki  klasa 1a przystąpiła do realizacji  projektu  Uniwersytet Dzieci w Klasie-„Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?”

        Podczas lekcji uczniowie będą poznawać prawa panujące w naturze oraz przekonają się, jaki wpływ ma na nią człowiek. Będą prowadzić proste obserwacje przyrodnicze, wykonywać doświadczenia i samodzielnie wyciągać wnioski. Poznając wiele gatunków roślin i zwierząt przekonają się, dlaczego warto szanować przyrodę.

        Rozpoczynamy  z klasą naukową przygodę! 

        Lekcja 1

        Temat: „ Co to znaczy, że rośliny żyją?”

        Czy rośliny żyją? – takie pytanie padło na początku zajęć. Rośliny żyją bo rosną, rośliny żyją bo piją wodę, rośliny żyją bo mają owoce. Tak odpowiadali pierwszaki. Większość dzieci zgodziła się z takim stwierdzeniem. Problem pojawił się przy kolejnych pytaniach: czy rośliny oddychają, czy reagują na bodźce, czy się rozmnażają?

         W celu zrozumienia definicji organizmów żywych, uczniowie wykonali szereg zadań: w sali zgromadzili  materiały przyrodnicze, przynieśli na zajęcia  wycinki z gazet, zdjęcia przyrody ożywionej i nieożywionej, obejrzeli film, w którym naukowiec opowiedział o zróżnicowanym tempie wzrostu roślin, wykonali pracę plastyczną, która przedstawiała czynności życiowe organizmów. Ważnym elementem lekcji był spacer po najbliższej okolicy. Wspólnie zastanawialiśmy się nad pytaniem: „Czy wszystkie elementy, które dostrzegamy stanowią część przyrody?” Uczniowie w tym dniu zwracali szczególną  uwagę na wszystko, co ich otaczało.

        Po przeprowadzonych zajęciach uczniowie poznali odpowiedź na pytania kluczowe tej lekcji. Co możemy zaliczyć do organizmów żywych? Co możemy zaliczyć do nieożywionych elementów przyrody? Co potrafią istoty żywe, czego nie potrafią elementy nieożywione? Jaką rolę pełnią nieożywione składniki przyrody?

        Brawo Pierwszaki!

        Na koniec ciekawostka😊

        Naukowcy niedawno odkryli super malutkie jednokomórkowe bakterie,

        które są tak małe, że na czubku ludzkiego włosa może się ich zmieścić ponad 150.000!


        B. Mazur

         

         

      • Międzynarodowy Konkurs Informatyczny "BÓBR 2023" - wyniki

      •  

         

         

         

         

         

        Sprawozdanie z Międzynarodowego Konkursu Informatycznego

         BÓBR 2023

        Jak co roku, również w tym - 2022/2023 - nasza szkoła „starowała” w rozgrywkach informatycznych w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „BÓBR 2023”, którego celem jest  rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

        Konkurs ten odbył się w dwóch terminach: testowym i faktycznym.

        W kategorii BENJAMIN dla klas 4-6 uczestniczyli:

        Lena Mieczkowska – klasa 4a

        Jeremi Orzeł - klasa 4a

        Ivan Tretiakov - klasa 4a

        Natalia Tyrka – klasa 4a

        Przemek Balon – klasa 5a

        Damian Dźwigał – klasa 6a

        Jan Fabian – klasa 6a

        Jakub Juszczak- klasa 6a

         

        W kategorii JUNIOR dla klas 7-8 uczestniczyli:

        Krzysztof Balon – klasa 7a

        Janek Baran – klasa 7a

        Krystian Dźwigał – klasa 8a

        Jakub Majcherek – klasa 8a

        Wiktoria Kochana – klasa 8a

        Julina Stępski – klasa 8a

        Kamil Dunaj – klasa 8a

        Anna Zajda – klasa 8a

        Piotr Kolstrung – klasa 8b

         

        Tegorocznym  Bobrem Informatycznym okazał się

         Janek Baran z klasy 7a uzyskując 90.00 pkt i zdobywając WYRÓŻNIENIE.

        GRATULUJEMY!!!

        Wśród osób, które uzyskały bardzo wysoką ilość punktów znalazły się również:

        Anna Zajda (kl.8a)

        Krzysztof Balon (kl. 7a)

        Damian Dźwigał (kl. 6a)

        Jan Fabian (kl. 6a)

        Przemek Balon (kl.5a)

         

        Wszyscy uczestnicy odczuwali radość i zadowolenie z udziału w tym Konkursie, ponieważ są świadomi, że  największym sukcesem jest wykazanie gotowości, aby zmierzyć swoje siły informatyczne.

        Elżbieta Słomiany

         

      •  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

      • Przysięgali Rzeczypospolitej….

        1 marca  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

        Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  klasy uczestniczyły  w wyjątkowych  lekcjach historii poświęconych Żołnierzom Niezłomnym. Uczniowie poszczególnych klas pracowali w małych grupach uzupełniając karty pracy. W pracowni historycznej znajdowało się sześć stacji zadaniowych.  Stacje zawierały instrukcję oraz zadania  o różnym stopniu trudności, które aktywizowały różne zmysły i uwzględniały rozmaite formy aktywności.  Uczniowie „odwiedzali” stacje w dowolnej kolejności. Zmiana stacji następowała po wykonaniu zadania.

        Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie wyjaśnili wspólnie m.in.  znaczenie  terminów „Żołnierze Wyklęci” (skazani przez komunistów na zapomnienie) i „Żołnierze Niezłomni” (walczyli do końca mimo małej szansy na zwycięstwo) oraz  zrozumieli, dlaczego Niezłomni walczyli („My walczymy za świętą sprawę, za wolną, niezależną, sprawiedliwą Polskę […]”). Przypomnieli  sobie  również życiorysy dwojga Żołnierzy Wyklętych - Danuty Siedzikówny „Inki” i Witolda Pileckiego.

        Dlaczego tak ważna jest pamięć o walce toczonej przez Niezłomnych? Bo walczyli o wolną Polskę. Oto, jak uzasadniał walkę jeden z nich – Zygmunt Szendzielarz  pseudonim Łupaszka - „My chcemy, by  Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie
        i wybranych przez cały Naród...”   
        Tylko i aż tyle…

         Cześć i chwała Bohaterom!                                

                                                                                              Kamilla Jaśnikowska-Toboła

        • "Ozobotem przez świat" - klasa 1a

        • 28   lutego uczniowie klasy 1a wraz z wychowawcą i opiekunami wybrali się do Biblioteki Miejskiej w Skawinie.

          Z pośród ciekawej oferty zajęć edukacyjnych organizowanych przez Bibliotekę dla grup szkolnych, uczestniczyliśmy w warsztatach pt: „Ozobotem przez świat”.  

          Zajęcia podzielone były na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W pierwszej części dzieci wysłuchały wiadomości na temat charakterystycznych cech danych kontynentów i zwierząt je zamieszkujących. Następnie każdy uczeń dostał zagadkę do rozwiązania- miał przyporządkować wylosowane zwierzątko do jego krainy geograficznej.

          W kolejnej części dzieci poznały małe i sympatyczne roboty- Ozoboty stworzone specjalnie z myślą o nauce programowania. Dzieci miały za zadanie  zaprojektować trasę dla Ozobota (rysując flamastrami) według wcześniejszych wskazówek nauczyciela. Zadanie to  spowodowało mnóstwo frajdy i wspaniałej rozrywki.

          Warsztaty z wykorzystaniem robotów Ozobot, pozwoliły utrwalić wiedzę na temat kontynentów, charakterystycznych zwierząt, które je zamieszkują oraz  zainteresować się programowaniem.

          Dziękujemy pracownikom Miejskiej Biblioteki w Skawinie za bardzo ciekawe warsztaty, przekazaną wiedzę oraz przemiłą atmosferę.

           

          Uczniowie klasy I a z wychowawcą.

      • DBI 2022/2023

      • https://www.saferinternet.pl/pics/136-o.jpg










        Mamy przyjemność poinformować, że w naszej szkole - jak co roku odbędzie się szereg działań w ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) 2023!

         Po feriach ruszyły zajęcia online z ekspertami SaferInternet. W spotkaniach uczestniczą uczniowie klas 1-8 w ramach zajęć świetlicowych.  W dniach 22.02.- 24.02. wszystkie klasy uczestniczyć będą w zajęciach, których tematyka oscylować będzie wokół zagadnień dotyczących bezpiecznego poruszania się w sieci, zagrożeń w cyberprzestrzeni, reagowanie na niewłaściwe sytuacje, które mogą zagrażać bezpieczeństwu.

        Ponadto zostanie ogłoszony konkurs plastyczny/ plakat- dla uczniów klas 1-4
        o temacie „ Bezpieczeństwo w sieci i skutki cyberprzemocy”.

        Pomyśleliśmy również o starszych uczniach naszej szkoły i dla was – kochani- przygotowujemy escape roomm wiedzowy ze specjalnymi zagadkami!

        Nowością a zarazem innowacją tegorocznych obchodów jest fakt, że współorganizatorami powyższych działań są uczniowie klasy 8a i 8b jako przyszli Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu pod kierunkiem p. Elżbiety Słomiany.

      • Bal karnawałowy

      •                          

        „W karnawale wszyscy urządzają bale.
        To tradycja bardzo stara,
        strojów pięknych co niemiara.
        Niech się bawią duzi , mali
        zgromadzeni na tej sali”

         

        Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Podczas takiego wydarzenia dzieci mogą wcielić się w kogoś innego, przebrać się za znaną i lubianą postać bajkową i wyglądać inaczej niż zwykle. Tak też było u nas w dniu 15.02.2023r. odbył się bal karnawałowy. Dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. Pierwsza klasa zaprezentowała się w samodzielnie wykonanych strojach, natomiast druga i trzecia klasa zaprezentowała sposoby świętowania karnawału w Polsce i za granicą. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu pięknych balowych kostiumów.

         

         

                                                                                                  Wychowawcy klas 1-3

      • BIBLIOTEKA

      • CO NOWEGO W BIBLIOTECE?

         

        Za nami pierwszy semestr 2022/23.

        Przedstawiam wyniki monitoringu czytelnictwa poszczególnych klas, przypominam, że oprócz książek wypożyczonych w naszej bibliotece „liczą się” także książki z domowej biblioteczki lub z innych bibliotek, które uczniowie mi zgłoszą. A więc:

        KLASA II: 57 książek

        KLASA III: 133 książki

        KLASA IV: 102 książki

        KLASA V: 103 książki

        KLASA VI: 16 książek

        KLASA VII: 129 książek

        KLASA VIIIA: 64 książki

        KLASA VIIIB:70 książek

        GRATULACJE DLA KLASY III – NAJLEPIEJ CZYTAJĄCEJ KLASY W SZKOLE!

        AKTYWNI CZYTELNICY : Klaudia Boroń, Szymon Kawaler, Julia Wilk, Wiktoria Kochana, Anna Zajda, Krzysztof Balon, Jan Baran, Emilia Królik, Anna Łata, Przemysław Balon, Lena Kot, Daria Ziembański, Sara Stępska, Barbara Majcherek, Antonina Kruk, Natalia Tyrka, Amelia Pyzik, Jan Kolstrung, Alicja Gworek, Maksymilian Siwek, Marcel Kiebuła, Yuliia Vovchuk, Oliwia Zagórska, Patrycja Wyrwa, Mikołaj Rypina.

         

        NOWI CZYTELNICY

        Z ogromną przyjemnością przyjęłam do grona czytelników uczniów klasy pierwszej. Na pierwszym spotkaniu odbyła się próba dzielności, bystrości i otwarcia na przygody nowych czytelników podczas wspólnej zabawy. Dzieci podpisały bardzo ważny dokument – Mały Regulamin Biblioteki, ja również złożyłam swój podpis pod obietnicą, że zrobię wszystko, aby dzieci dobrze się czuły w bibliotece. Wypożyczyliśmy pierwsze książki, również wychowawczyni, pani Bernadetta Mazur chwaląc nasz księgozbiór, wybrała książki, które przeczyta wspólnie z synem. Brakło czasu…Na kolejnym spotkaniu z klasą pierwszą zapoznam dzieci z konkursami bibliotecznymi.

         

         

         

        WALENTYNKI W BIBLIOTECE

         

        To sympatyczne święto na stałe weszło już do naszej polskiej tradycji. Również biblioteka chciała mieć swój wkład w jego obchody. Uczniowie odwiedzający bibliotekę, mogli się przekonać, że literatura wiele i na różny sposób mówi o miłości. Każdy mógł wylosować cytat mówiący o miłości na sposób romantyczny i na sposób realistyczny. Romantyk stwierdzi: „bywają wielkie zbrodnie na świecie, ale największą jest zabić miłość”. Realista powie: „kochał ją bez pamięci i …dlatego szybko o niej zapomniał”, albo „podobno ci co szaleją z miłości, już przedtem byli wariatami”. (oczywiście potraktowaliśmy tak poważny temat trochę
        z przymrużeniem oka).

         

        KOŁO CZYTELNICZE

         

        W drugim semestrze rozpoczęliśmy z chętnymi dziećmi spotkania koła czytelniczego. Grupa z II i III klasy będzie spotykać się ze mną w środy od 12.45 do 13.30, a grupa pierwszoklasistów w piątki o tej samej porze. Cieszę się, że wśród wielu zajęć pozalekcyjnych udało nam się znaleźć czas na te spotkania. Wspólnie poczytamy, porysujemy, spróbujemy rozwinąć wyobraźnię, posłuchamy słuchowisk, pobawimy się zagadkami, krzyżówkami, słowami…Piszę „pobawimy się”, bo chciałabym, aby pewien wysiłek intelektualny, który dzieci będą musiały włożyć w zajęcia, był dla nich przyjemny.       

         

        Jolanta Chojnacka       

         

        • Teatr z Nieba- koło językowo-teatralne

        • Powrót Teatru z Nieba

           

          Dnia 26.01.2023 odbyło się w naszej szkole przedstawienie pt. „(Un)Known - (Nie)Znajomy” przygotowane przez koło językowo – teatralne Teatr z Nieba. Spektakl przedstawiliśmy dwa razy: w godzinach przedpołudniowych dla uczniów i nauczycieli oraz wieczorem dla rodziców, zaproszonych gości i wszystkich mieszkańców Kopanki. Teatr z Nieba powstał kilka lat temu. Dzięki oddaniu i twórczości uczniów wystawiliśmy wówczas sześć spektakli. Przez pewien okres czasu działalność koła była zawieszona głównie z powodu mojej nieobecności. Po powrocie z wielką radością na nowo rozpoczęłam pracę z młodymi aktorami.  Jak zawsze ich zaangażowanie i trud, który wkładają w przygotowanie sztuki, są imponujące.

          (Nie)Znajomy to historia osób żyjących w małej wiosce i zmagających się z różnymi trudnościami. Nałóg alkoholowy w rodzinie, dzieci pochłonięte życiem „w sieci”, samotność, to tylko niektóre problemy bohaterów. Niespodziewanie w wiosce pojawia się człowiek, który okazuje się nie do końca być nieznajomym i jest źródłem kolejnych kłopotów. Jednak czas Bożego Narodzenia i interwencji samego Zbawcy sprawia, że mała wioska na północy Polski dostaje „nowe życie”. Spektakl mimo poważnej profilaktycznej tematyki dostarcza też widzom sporą dawkę dobrego humoru.

           

          Wioleta Łosiniecka

        • Warsztaty Edukacyjne z Druku 3D

        • Obraz znaleziony dla: warsztaty z druku 3d

          Źródło: GettyImages-1140075616-1-1000x667.jpg (1000×667) (przemyslprzyszlosci.gov.pl)

          Warsztaty edukacyjne z Druku 3D 25.01.2023

           

          W środę 25 stycznia w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne z druku 3D dla uczniów klas 1-4 w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Przedstawicielka Agencji Szkolno-Przedszkolnej LUPUS przywiozła ze sobą 5 „otwartych” drukarek i  wprowadziła dzieci w świat tych niezwykłych maszyn. W trakcie trwania warsztatów, uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w tej technologii. Dowiedzieli się, co można wytworzyć za pomocą różnego rodzaju drukarek – począwszy od małych elementów i prototypów, skończywszy na skomplikowanych konstrukcjach, a nawet domach. Przez cały czas trwania zajęć, dzieci pilnie obserwowały pracę drukarek 3D. Oprócz obejrzenia samego procesu druku dzieci mogły wybrać model 3D, kolor filamentu oraz samodzielnie spróbować rozpocząć proces druku. Po zajęciach każdy otrzymał dyplom uczestnika.

          Elżbieta Słomiany

      • Akademia Bezpiecznego Puchatka - klasa 1a

      •      

         

         

         

         

         

        Klasa 1a zakończyła realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka, który obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w pięciu strefach: na drodze, w domu, w szkole, w internecie, a także w relacji z rówieśnikami.  Głównymi celami programu były: edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole; wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia.

        W ramach projektu najmłodsi poznali zasady bezpiecznego zachowania się na drodze, udzielania pierwszej pomocy, bezpiecznego poruszania się w internecie, właściwego korzystania z niebezpiecznych przedmiotów, odpowiedniego reagowania w kontaktach z nieznajomymi, a także wtedy, gdy sytuacja będzie wymagała samodzielnego pozostania w domu. Cenne wskazówki pierwszoklasiści zdobywali dzięki materiałom programu, przygotowanym w oparciu o techniki szybkiego uczenia się, zapamiętywania i wspomagania kreatywności. Program ponadto zawierał filmy rysunkowe, wyjaśniające podstawowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem, prezentacje, pomoce dydaktyczne a także karty pracy  dla każdego dziecka

        Dzięki projektowi świeżo upieczeni uczniowie mogli zdobywać przydatną wiedzę na temat zasad dbania o bezpieczeństwo, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, z którymi mierzą się na co dzień.

        Podsumowaniem uczestnictwa w programie „Akademia Bezpiecznego Puchatka” był udział pierwszoklasistów w  Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie rozwiązywanym on-line.  W wyniku podjętych działań szkoła otrzymała  Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka” w roku szkolnym 2022/2023, a pierwszoklasiści Dyplomy Bezpiecznego Puchatka.

        certyfikat_a8d7edf19505c3bb9425af19bd9c61ab_(1).pdf

         

        Bernadetta Mazur

      • MR SCROOGE- Teatr Banialuka

      • MR SCROOGE | Banialuka

         

         

        „Patrz, oto teatr, przyszedłeś boś chciał, 

        Bo tu mądrzej lub chociaż zabawniej.

        Bo wiadomo, kto gra, Z kogo śmiech, nad kim łza. 

        I że nic się nie stanie naprawdę.”

         

        CHARLES DICKENS I MR SCROOGE ODWIEDZAJĄ  TEATR BANIALUKA

                   

        9 stycznia uczniowie kl.: 4a, 5a, 6a, 7a i 8a udali się do Teatru Banialuka w … Bielsku- Białej na przedstawienie pt. „Mr Scrooge”. Przedstawienie to, oparte na grze aktorów i „grze” lalek, jest twórczym i zaskakującym „dialogiem” z „Opowieścią wigilijną” napisaną przez Charlesa Dickensa.                                                                                                                                  

        Na początku występu oczom widzów ukazują się białe postaci „z niebios”, które w różnych językach zwracają się do widzów, aby poznać miejsce, w którym zupełnie „przypadkowo”... znalazły się. Wreszcie, po krótkiej konwersacji (rozmowie), dzieci i młodzież słyszą język polski! Jak miło i uroczo usłyszeć „anioły” mówiące w naszym ojczystym języku! Po chwili dzieją się jeszcze dziwniejsze „rzeczy”! Przed oczami publiczności, na szczudłach- podestach, staje autor „Opowieści wigilijnej”. To „sam” Charles Dickens zaprasza zgromadzonych do obejrzenia spektaklu. „Przenosi” nas do Londynu i do XIX wieku. Mówi nam także, abyśmy UCZYLI SIĘ NA CUDZYCH BŁĘDACH, czyli mamy... uważnie oglądać przedstawienie i nie popełniać tych błędów, które popełnił tytułowy MR SCROOGE.I na scenie, za sprawą niezwykłej twórczej „magii”, szczudła- podesty „zamieniają się” w meble, a kostium Charlesa Dickensa … staje się scenografią. Nagle „ubranie” jest częścią Londynu sprzed dwóch wieków. I jest zabawnie, i radośnie!  Zgromadzeni w teatrze śmieją się z wypowiedzi aktorów (humor słowny- językowy) i z zachowania bohaterów (humor sytuacyjny).

        Ale jeśli ktokolwiek myśli, że widzowie tylko śmieją się, to jest w wielkim błędzie! Na „deskach teatru” jest i smutno, i poważnie. To za sprawą duchów, które przenoszą tytułowego bohatera w minione, teraźniejszą i w przyszłą Wigilię. Mr Scrooge musi „zmierzyć się” z konsekwencjami niegodnego zachowania, brakiem empatii w stosunku do innych ludzi i z następstwami okropnego skąpstwa, które wpędza jego pracownika wraz z rodziną w bardzo trudne położenie. I oto – za sprawą wizji – pan Scrooge staje się zupełnie NOWYM CZŁOWIEKIEM! Dobrym, radosnym i szczęśliwym, który niesie uśmiech i pomoc potrzebującym!       Przemiana – metamorfoza bohatera, ale i każdego człowieka, jest możliwa na każdym etapie życia i zależy od chęci zmiany. I oby to zawsze była zmiana na lepsze, tak jak w przypadku głównego bohatera „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa.
         

         

      • "Serdeczna Kartka"

      • „SERDECZNA KARTKA”

        UŚMIECH NA GWIAZDKĘ!

         

         

        W tym roku uśmiech zagościł na twarzach dzieci z  Domu Małego Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie

         

        Szkolny Projekt Edukacyjny “SERDECZNA KARTKA” kolejny raz został zakończony sukcesem. Dzieci z Domu Małego Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie otrzymały piękny Dar Serca od uczniów Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance oraz przedszkolaków. Piękne świąteczne kartki wykonane przez uczniów klas I - VIII rozpromieniły świąteczny czas i wywołały uśmiech na twarzach wszystkich mieszkańców Domu Małego Dziecka. Piękne Dary Serca przekazano pracownikowi Domu Małego Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie 21 grudnia 2022 r.

         

         

        Serdecznie dziękujemy!

         

         

        Wioletta Wełna

         

         

      • Jasełka i Dzień Babaci i Dziadka

      •   JASEŁKA                

         

         

                   „Była noc. Zwyczajna i ziemska.

                            Tak jak dziś- albo może jak wczoraj…..”

         

         

         

         

        Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

        Magię świąt w naszej szkole można było poczuć właśnie za sprawą jasełek wystawionych 22 grudnia przez uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich, którzy wcieli się w postacie biblijne. Scenariusz Jasełek zawierał najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzinom Jezusa, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Sceny biblijne były przeplatane życzeniami, wierszami, wypowiedziami narratorów, które skłaniały do  refleksji.

        W rolę narratorów i recytatorów wcielili się uczniowie klas starszych: piątych i ósmych. Przedstawienie jasełkowe było dla wszystkich lekcją wzajemnego zbliżenia, miłości, zadumy i refleksji, sposobnością do wejścia w piękną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

        5 stycznia Jasełka były wystawiane po raz drugi, a na widowni zasiadły Babcie i Dziadkowie,  bowiem przedstawienie było prezentem właśnie dla nich z okazji Dnia Babci I Dziadka.

        Spotkanie przepełnione było radością dzieci oraz wzruszeniem Babć i Dziadków i dumnych ze swych pociech Rodziców. Na zakończenie dzieci złożyły swoim Dziadkom życzenia oraz wręczyły przygotowane prezenty, dziękując im za wyrozumiałość, cierpliwość i miłość. Do życzeń dołącza się cała Społeczność Szkoły Podstawowej w Kopance życząc: zdrowia, szczęścia, długich lat życia wypełnionych radością i życzliwością. Życzymy , aby każdego dnia omijały Was zmartwienia, troski i choroby, a zdobyte doświadczenie i życiowa mądrość służyły innym.

         Dziękujemy małym artystom za włożoną pracę i serce. Chcemy również podziękować wszystkim, którzy przybyli na przedstawienie.  Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w organizację uroczystości, przygotowanie strojów dla dzieci, niezastąpioną pomoc i słodkości na stole.

         

        Wychowawcy klas I-III.

      •  

                                                   

         

         

         

        MIKOŁAJKI KL. I i  III

         

        6 grudnia- dzień na który nie tylko dzieci czekają cały rok😊

        Ten  wyjątkowy dzień   zaczął się oczywiście wyjątkowo dla najmłodszych uczniów.

        Zaraz po przyjściu do szkoły  dzieci odwiedził  oczywiście Święty Mikołaj. Każdy dostał słodki upominek i ku zdziwieniu wszystkich nie było ani jednej rózgi. Następnie pojechaliśmy do Cinema City w Krakowie na film pt. „Świąteczna niespodzianka”. Tuż przed seansem mieliśmy chwilę, aby zakupić niezbędne przekąski i zorganizować mały piknik. I w końcu długo oczekiwany film pt. „Świąteczna niespodzianka”. Film o norweskiej dziewczynce pragnącej dostać na święta pluszowego misia. Wymarzony Teddy okazuje się jednak niesfornym egoistą, który woli bogatego właściciela i życie pełne przygód. Splot nieoczekiwanych zdarzeń powoduje, że miś dostaje nauczkę, a Marianna upragnioną przytulankę! Po seansie czekała na nas jeszcze jedna miła niespodzianka, odblaskowe misie.

        Taki dzień, mimo deszczowej pogody będzie dla nas na długo miłym wspomnieniem.

        Pozostaje nam tylko powiedzieć:

        DZIĘKUJEMY ŚWIETY MIKOMOŁAJU! DO ZOBACZENIA ZA ROK!

        M.Raputa

        B.Mazur

      • Andrzejki 2022

      • Zapraszamy na klubowe Andrzejki!!! – Zantyr Sztum

         

        Dnia 24 listopada zapanowała w naszej Szkole magiczna atmosfera, ponieważ odbyła się  tego dnia zabawa andrzejkowa.

        Andrzejki to czas wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada.

        Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. W naszej Szkole ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których uczniowie mogli poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość  😊

         

        Wróżby przeplatane były tańcami przy skocznej muzyce. Uczniowie podczas imprezy bawili się znakomicie.  Cała impreza była organizowana przez Samorząd Uczniowski oraz  Szkolny Wolontariat.

      • Konkurs recytatorski, klasy 1-3

      •   WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU  RECYTATORSKIEGO

        POEZJI PATRIOTYCZNEJ

        „POLSKA TO MÓJ DOM”

        https://zpokopanka.edupage.org/elearn/pics/news/5491d03602a29cdfdf8450875b88dc4bd7ee66cd.png

         
           

         

         

         

         

        Listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu – symbol wolności i niewoli. O Polsce pięknie można mówić również rymem.

        “Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród.
        Nie damy pogrześć mowy,
        Polski my naród, polski lud,
        Królewski szczep piastowy.”


        Za przykładem wielkiej patriotki, uznanej poetki  chcemy przybliżać młodemu pokoleniu wartości patriotyczne i miłość do ojczyzny.

        15 listopada 2022 roku w ramach OBCHODÓW ROCZNICY  ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI, odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej dla uczniów klas I – III.

        Celem konkursu było: pielęgnowanie postaw patriotycznych, upowszechnianie kultury języka wśród uczniów, popularyzowanie poezji opiewającej piękno naszej Ojczyzny, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań poezją patriotyczną, rozwijanie recytatorskich uzdolnień dzieci, promocja talentów.

        Po wysłuchaniu pięknych recytacji wszystkich uczestników konkursu, jurorzy przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:

        I miejsce : Alicja Gworek kl. 3 oraz Patrycja Wyrwa kl. 2

        II miejsce : Tymon Karpiel kl.1 oraz Kacper Rutkowicz

        III miejsce: Zlatoslava Kharchenko kl.1a

        Wyróżnienia – Jan Kolstrung kl.3a oraz Kamil Zemła- 1a

        Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i dziękujemy za dostarczone wrażenia artystyczne oraz refleksję nad słowami „POLSKA TO MÓJ DOM .

        Bernadetta Mazur

        Magdalena Raputa

      • Wycieczka do Krakowa - klasy 5a, 6a

      • Spacer po Katedrze Wawelskiej,  czyli niezwykła lekcja historii…

         

        16 listopada 2022 roku klasy 5a i 6a wzięły uczestniczyły w lekcji historii w „terenie”. Uczniowie wędrowali śladami naszych królewskich i książęcych przodków po Wzgórzu Wawelskim, słuchali legend z nim związanych (czy wiecie, że Smok Wawelski ma już 50 lat?) oraz oglądali znajdujące się na nim budowle (po kilku zostały tylko fundamenty…).

        Następnie udali się do wyjątkowego miejsca, prawdziwego skarbca licznych źródeł historycznych – Katedry Wawelskiej. Tam zobaczyli wszystko, co najistotniejsze dla Polaków: konfesję św. Stanisława z relikwiami patrona Polski św. Stanisława ze Szczepanowa, sarkofagi  królów Polski, Dzwon Zygmunta oraz kryptę wieszczów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Zeszli  również do podziemnych krypt katedralnych, gdzie spoczywają władcy Polski i wielcy Polacy zasłużeni dla naszego kraju (m.in. wielki bojownik o niepodległość - marszałek Józef Piłsudski).

        Uczniowie zachwycali się gobelinami zdobiącymi ściany katedry, drewnianymi stallami, renesansową dekoracją wnętrza Kaplicy Zygmuntowskiej (tej, która na zewnątrz ma kopułę pokrytą złotą łuską!) oraz insygniami królewskimi (szczególnie pierwszego króla kobiety – Jadwigi - wykonanymi z drewna!).

        Dzięki wycieczce piąto- i szóstoklasiści poznali  polskich władców i postaci wielkich Polaków związanych z Katedrą Wawelską, rozpoznawali i nazywali style w sztuce oraz przypomnieli sobie daty ważnych wydarzeń historycznych związanych z Katedrą Wawelską (i historią naszej Ojczyzny). Zrozumieli również  rolę i  znaczenie katedry dla Polaków – szczególnie w okresie zaborów.      

                            

        K. Jaśnikowska-Toboła

      • Wieczornica Patriotyczna z okazji Dnia Niepodległości

      • Narodowe Święto Niepodległości – 104. rocznica odzyskania Niepodległości |  Oficjalny portal miasta Siedlce

         

                  

         

         

         

         

         

         

         

          10 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w której uczestniczyli: Pani Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły, Uczniowie oraz zaproszeni Goście.

        Ważne rocznice narodowe to szczególna okazja do przypomnienia wydarzeń historycznych, które w ciągu wieków kształtowały nasz patriotyzm i miłość do Ojczyzny.

        W czasie uroczystości wróciliśmy pamięcią do wydarzeń z 1918 roku, kiedy Polacy, wykazując się wielką odwagą i odpowiedzialnością za los Ojczyzny, wywalczyli niepodległość po 123 latach niewoli. Przywiązanie Polaków do Ojczyzny podkreśliły przywołane na początku Wieczornicy słowa papieża Jana Pawła II: „Słowo ojczyzna  posiada dla nas takie znaczenie […], którego, zdaje się, nie znają inne narody Europy
        i świata. Te zwłaszcza, które nie doświadczyły takich jak nasz Naród dziejowych strat, krzywd i zagrożeń”.

        Chwilę refleksji i zadumy przyniosły wspomniane w czasie uroczystości wydarzenia II wojny światowej, które ponownie uświadomiły nam, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Mocne ostrzeżenie przed złem i nieszczęściem, jakie niesie ze sobą wojna, stanowiło przypomniane przemówienie prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego wygłoszone 20 września 1939 roku. Przejmująco zabrzmiały również słowa wiersza poświęconego Ofiarom Katynia.

         

        Uczniowie naszej szkoły z pełnym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie Wieczornicy.
        W roli prowadzących uroczystość wystąpili uczniowie klasy 8: Piotr Kolstrung oraz Anna Zajda. Wiersze o tematyce patriotycznej recytowali: Wiktoria Fudalej, Anna Zajda, Jakub Majcherek Julian Stępski, Klaudia Boroń (z klasy 8) oraz Roksana Brańka i Kacper Truszczyński (z klasy 5). Pieśni związane z tradycją niepodległościową zaprezentowali uczniowie klasy 6.

         

        Pamiętajmy o naszych bohaterach.

        Heroizm polskiego żołnierza, miłość i poświęcenie dla Ojczyzny nie mogą iść w niepamięć.

         

                                                                                         Marcin Szczypczyk

         

      • Wycieczka do Wadowic- klasy: 8a i 8b

      • Wycieczka do Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach

         

        W dniu 18.10.2002 dwie klasy 8- 8a i 8b pod opieką wychowawców i pani N. Tyran udały się na ekscytującą wycieczkę do Muzeum Jana Pawła II  w Wadowicach. Muzeum to mieści się  
        w przebudowanym Domu Rodzinnym Jana Pawła II.  To nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, która nie tylko pozwala poznać lub odkryć na nowo życie, działalność i nauczanie człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata, ale też zabiera zwiedzających w podróż w czasie, dotykając najnowszej historii Polski.

        Około 1 200 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej na czterech kondygnacjach budynku podzielono na szesnaście stref, które prowadzą śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Najważniejszą strefą – sercem Muzeum – jest Mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat.

         

        Muzeum zostało podzielone na strefy:

        Mała Ojczyzna

        Mieszkanie Wojtyłów

        Krakowie, dziękuję ci

        Wypłyń na głębię

        Przebaczam zamachowcy

        Cały Twój

        Pokój Tobie, Polsko

        Kościół zbudowany na skale miłości

        A domem stał się świat

        W poszukiwaniu jedności, dialogu i pokoju

        Papież rodziny

        Tryptyk Rzymski

        Wy jesteście moją nadzieją!

        To przemijanie ma sens…

        W Duchu Świętym

        Testament

        Na koniec

         

        Jak to zazwyczaj bywa na wycieczkach- nie zabrakło też dobrego jedzenia: „słodkości” wadowickie- czyli papieskie kremówki oraz w drodze powrotnej „przekąski” w KFC bardzo umiliły nam czas przy pięknej (niemal wiosennej) pogodzie.

      • Wycieczka do Krakowa na Wawel, klasy 1-3

      •  

        Miejsce Mocy: Wawel - Akademia Ducha

        28 października klasa I, II, III były na wycieczce w Zamku Królewskim na Wawelu. Uczniowie zwiedzali komnaty królewskie. Pani przewodnik, która oprowadzała grupę interesująco opowiadała o historii zamku, jak i również o postaciach mających wpływ na jej przebieg. Dzieci uważnie oglądały i podziwiały słynne arrasy, zamawiane przez króla Zygmunta Augusta oraz portrety królów i piękne renesansowe włoskie meble. Największe wrażenie na uczniach zrobiła  sala Senatorska, w której odbywały się ważne uroczystości państwowe i dworskie bale.

      • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

      •  

         

        Wybory do Samorządu Uczniowskiego

        W dniu 10 października odbyły się wybory Prezydium Samorządu Uczniowskiego. W gronie kandydujących znalazły się: Wiktoria Kochana, Nikola Kawaler, Wiktoria Fudalej, Amelia Suder, Anna Zajda oraz Emilia Królik. Ostatecznie Samorząd funkcjonuje pod przewodnictwem Wiktorii Kochana, którą zastępuje Emilia Królik. Skarbnikiem została Amelia Suder. Pozostałe funkcje pełnią: Anna Zajda, Wiktoria Fudalej oraz Nikola Kawaler.

        Opiekunami Samorządu Uczniowskiego są Pani Natalia Tyran oraz Pani Ewa Wrzoszczyk.

         

         

      • PROJEKTY Przedszkole- grupa 5,6 latków

      • CO SŁYCHAĆ  U  PRZEDSZKOLAKÓW…

        1. Dzieci z II grupy w tym roku szkolnym, realizują ogólnopolski, czytelniczy projekt edukacyjny „Bajeczna księga”. Księga będzie zaprojektowana i wykonana przez wychowawcę grupy, a autorami tekstu i ilustracji są dzieci wraz z rodzicami. Księga opowiada o przygodach zająca, który miał wielki problem, bo chciał wziąć udział w zawodach, ale niestety dopadła go choroba…Jaka? I co było dalej? Tego jeszcze nie wiemy, gdyż kolejne strony opowiadania dopiero powstają. Dzieci myślą, rodzice piszą i dzieci rysują. Możecie się dowiedzieć o przygodach zająca zaglądając do naszej księgi. Chętnych zapraszamy do wypożyczenia, jak tylko zakończymy opowieść.
        2. Drugi projekt realizowany przez dzieci z II grupy to ogólnopolski projekt ekologiczno-plastyczny, „Z darami natury świat nie jest ponury”. Projekt ten realizowany jest poprzez ciekawe zajęcia i prace plastyczne z wykorzystaniem darów natury.

        W ramach projektu z darami natury… dzieci brały udział w zajęciach „Boso przez świat”, czyli ścieżka sensoryczna pod stopami z wykorzystaniem szyszek, traw, kwiatów, kory itp. Zadaniem dzieci było chodzenie po ścieżce boso, co umożliwiło odbieranie różnych bodźców sensorycznych, czasem przyjemnych a czasem trochę mniej. Zabawy było co nie miara i rywalizacji również, kto da radę…

        1. W ramach projektu z darami natury… dzieci zrealizowały kolejne zadanie podczas zajęć plastycznych pt. „Rzeźba z natury”. Pracowały w grupach tworząc z kartonu zwierzęta leśne: dzika, niedźwiedzia i lisa. Dzieci – pracując w grupach –  miały za zadanie pomalować farbami duże kartony przedstawiające poszczególne zwierzęta. Na koniec trzeba było uprzątnąć stanowisko pracy i … do wykonania pozostało już tylko wspólne zdjęcie z „dziełem sztuki”.

        Rzeźba z natury to również obrazy z materiału przyrodniczego. Podczas zajęć matematycznych dzieci przeliczały, tworzyły zbiory, a na koniec stworzyły piękne obrazy, drzewa, jeże na spacerze i inne co tylko wyobraźnia mogła podpowiedzieć.

        1. Kolejnym zadaniem, które dzieci zrealizowały w ramach projektu Z darami natury….. był jeżowy domek. Korzystając z pięknej jesiennej pogody dzieci wraz z wychowawcą wybrały się do pobliskiego zagajnika, gdzie z gałęzi i liści zbudowały domek dla jeża na czas zimowego snu. Dzieci były bardzo podekscytowane zadaniem, gdy usłyszały, jak bardzo  jest to ważne dla tak małych stworzeń w zimowy czas. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem, a przy tym bawiąc się wesoło.
        2. Realizacja kolejnego zadania z projektu ekologicznego pt. „Lecą na głowę liście kolorowe” - to zabawy w plenerze z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Zadaniem dzieci było zebranie dużej ilości liści, umieszczenie ich na chuście i stworzenie niesamowitej scenerii tańca liści w powietrzu. Wszystkim podobało się zadanie, zabawa była udana, mnóstwo radości ze wspólnie spędzanego czasu.
        3. Smacznie, zdrowo, kolorowo – zajęcia kulinarne w II grupie. Wdrażane dzieci do zdrowego stylu życia poprzez aktywny udział w przygotowaniu posiłku – to cel realizowanych zajęć. Zadaniem dzieci było samodzielne obranie warzyw, pokrojenie i wymieszanie. Muszę przyznać, że obawy trochę były przy tak licznej i energicznej grupie, ale niepotrzebnie. Dzieci zgodnie pracowały z wielkim zaangażowaniem, zainteresowaniem i starannością. Po prostu mali kucharze na medal! Jestem z nich dumna.

         

        Beata Jaskuła

      • Przedszkole- grupa 5,6 latków

      • Powitanie jesieni w grupie 5 – 6 latkówZobacz obraz źródłowy

        Dzień ten obfitował w zajęcia tematycznie związane z jesienią, poprzez które dzieci przyswajały sobie wiadomości

        o rozpoczynającej się porze roku. Celem zajęć było również integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Wspólnie z Panią Jesienią dzieci układały jesienne kompozycje, śpiewały, tańczyły, rozwiązywały jesienne zagadki oraz uczestniczyły w jesiennych konkursach. Dzieci będą poszerzać swoją wiedzę, obserwować zmiany, jakie przyniesie nowa pora roku podczas kolejnych zajęć i spacerów.                                 

                                                                                              Anna Janik 

                                                                                                  Beata Jaskuła

          

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

      • Ślubowanie klas pierwszych | Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w  Raszkowie13 października 2022 roku odbyło się   ślubowanie najmłodszych uczniów. Uroczystość ta połączona była
        z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, a przygotowali ją uczniowie klasy pierwszej, drugiej, trzeciej dedykując wszystkie artystyczne dokonania Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły i przedszkola.
        Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy Nauczycieli, ich poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. 


        Doniosłym momentem w tym dniu było  ślubowanie uczniów klasy pierwszej.

        Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia długo, wytrwale ćwicząc teksty wierszy, piosenek i układów tanecznych. Dzieciom bardzo zależało, aby wypaść jak najlepiej i zadziwić gości, rodziców, nauczycieli, koleżanki i kolegów, którzy uczestniczyli w uroczystości. Zadanie nie było proste. W końcu, co roku o tej porze, podczas uroczystości ślubowania, dzieci prezentują wiersze, piosenki, rozwiązują zagadki. Jedna uczennica podczas występu zasugerowała więc, że aby Ślubowanie było wyjątkowe przydałby się pajac lub magik, który wyczaruje zająca z kapelusza, albo znany muzyk, który publiczność rozrusza na widowni.

        Nie było magika, nie było pajaca, nie było znanego muzyka….a uroczystość i występ pierwszoklasistów  urzekł publiczność! Bo było klasycznie😊

        Przedstawione scenki dramowe „wspomnienia z wakacji”, zaśpiewane wesoło  piosenki o szkole, recytacja wierszy o Polsce, wykonanie  dwóch tańców: taniec do muzyki Tytusa Wojnowcza „Uwertura do M",  taniec rock and roll ,  spowodowały, że Pierwszoklasiści zadziwili wszystkich na sali, a ich występ był długo oklaskiwany.

        Najważniejszym momentem uroczystości było oczywiście złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów. W niezwykle podniosłej atmosferze, stojąc przed  Sztandarem Szkoły uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Jolanta Kozłowska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Od tej chwili Pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej rodziny.

         Serdecznie gratulujemy!

        Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor złożyła serdeczne życzenia wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance oraz podziękowania za sumienną codzienną pracę.

        Pani Dyrektor podziękowała również organizatorom tej pięknej uroczystości przygotowanej przez p. Bernadettę Mazur we współpracy z p. Magdaleną Raputą, p. Olgą Wielgus-Wosatko, p. Wiolettą Wełną, p. Elżbietą Bularz, p. Natalią Tyran, p. Ewą Wrzoszczyk. Oprawę plastyczną  przygotowały: p. Anna Janik, p.Beata Jaskuła, p. Elżbieta Bularz, p. Natalia Światłoń.

        Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej zaprezentowali się wspaniale!

        • Ekologia - klasa 3a

        • W tym roku szkolnym uczniowie klasy 3a wzięli udział w lekcji edukacji ekologicznej pod tytułem „W Gminie Skawina nie próżnują- odpady segregują!”, które było współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Celem akcji była promocja zasad właściwej segregacji odpadów. Podczas zajęć uczniowie przypomnieli i utrwalili sobie zasady właściwej  segregacji śmieci, a także wzbogacili swoją wiedzę na temat wykorzystania surowców wtórnych.

           

                                                                                                                 M.Raputa

        • Dzień chłopaka- klasa 3a

        • „W kalendarzu wielka draka,

          30 września- Dzień Chłopaka,

          My dziś o Was pamiętamy

          I życzenia wam składamy”.

           

          Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny, szkoły. Dlatego też 29 września w naszej klasie obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki wspólnie z wychowawczyniom złożyły bohaterom dnia najserdeczniejsze życzenia. Oprócz życzeń było też dużo śmiechu i zadań do wykonania takich jak: recytacja, śpiew, układanie puzzli na czas, ćwiczenia gimnastyczne, jedzenie ciasta bez pomocy rąk, których pilnie strzegły dziewczynki, żeby były rzetelnie wykonane. Nie zabrakło również drobnych słodkich upominków dla każdego.

           

                                                                                                                          Wychowawca

                                                                                                                       Magdalena Raputa

        • Dzień kropki- klasy 1-3

        • 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności. Tego dnia uczniowie klasy I,II i III swoje zajęcia zaczęli od obejrzenia krótkiej opowiastki autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci- Petera H. Reynoldsa„ The Dot” (Kropka). Dzieci tworzyły różnorodne prace plastyczne, których motywem przewodnim była kropka, a nauczyciele zorganizowali zajęcia, które pozwalały uczniom dostrzec drzemiące w nich umiejętności.

                                                                                                             

                                                                                                                                              Wychowawcy klas I-III

        • Dzień kropki- świetlica

        • DZIEŃ KROPKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ


                 Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest na całym świecie 15 września jako święto kreatywności, talentu, zabawy i odwagi w pokonywaniu trudności. Uczniowie w tym dniu biorą udział w działaniach, które pomagają im odkrywać talenty oraz poznawać  mocne strony. 

          Uczniowie klas 1a, 2a i 5a, uczęszczający na zajęcia świetlicowe, aktywnie
          i twórczo spędzili ten dzień. Wspólnie obejrzeliśmy film animowany „The Dot – Kropka”, opowiadający o małej bohaterce Vashti, która nie wierzyła we własne możliwości, ale dzięki kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki dziewczynka uwierzyła w siebie. Dzieci chętnie brały udział w pogadance na temat talentów
          i wiary w siebie. Następnie stworzyły przepiękne pracy plastyczne, w których myślą przewodnią była
          KROPKA.

          Monika Lempart

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej