• FINAŁ SKAWIŃSKICH DEBAT OKSFORDZKICH

      • Pierwsze miejsce... - Przecza

        FINAŁ SKAWIŃSKIEJ LIGI DEBAT OKSFORDZKICH

        WSPANIAŁE ZWYCIĘSTWO!!!

         

        23 kwietnia 2024 roku w pałacyku Sokół odbył się finał Skawińskiej Ligi Debat Oksfordzkich realizowanej w ramach projektu „Dialog Młodzieżowy w Małej Ojczyźnie”, którego celem było propagowanie idei debatowania i wdrażanie uczestników w aktywności mające pozytywny wpływ na rozwój kluczowych umiejętności, takich jak: krytyczne myślenie, zdolności interpersonalne, budowanie merytorycznej argumentacji, praca w grupie,  umiejętność autoprezentacji.

        Realizacja projektu obejmującego kilkumiesięczne działania możliwa była dzięki współpracy i zaangażowaniu organizatorów: Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Cenne i ważne było wsparcie Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Pana Norberta Rzepisko, który serdecznie pogratulował uczestnikom debat oraz podziękował Jolancie Kozłowskiej (dyrektorowi ZPO w Kopance), która jest prekursorem całego przedsięwzięcia  i Krystynie Droździewicz (dyrektorowi Biblioteki Pedagogicznej) za inicjatywę i działania, które poszerzają ofertę edukacyjną w naszej gminie.

         W debacie nt. Telewizja nie powinna organizować talent show, w których TV występują dzieci uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim (propozycja) zmierzyli się z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach, którzy wystąpili po stronie opozycji. Obie strony przedstawiały trafne argumenty, jednak tę debatę wygrała drużyna Zespołu Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim zajmując ostatecznie III miejsce w Lidze Debat Oksfordzkich.

          W debacie finałowej pt. „Rodzice powinni zniechęcać dzieci do aspirowania do nierealistycznych marzeń, takich jak zostanie najlepszym piłkarzem na świecie lub pierwszym człowiekiem na Marsie”  po stronie propozycji wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Rzozowie, a po stronie opozycji uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance. Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Boroń (7a), Joanna Kochana (7a), Maja Mosór (7a), Natasza Kochana (7a), Krzysztof Balon (8a) i Jan Fabian (7a), Jakub Juszczak (7a); uczniowie przygotowywali się do debaty pod opieką i kierunkiem p. Joanny Pukło.

        Obie drużyny przytaczały silne i celne argumenty poparte materiałami źródłowymi, licznymi przykładami i badanami. Decyzją sędziów zwycięzcą tej debaty, a tym samym całej tegorocznej Ligi Debat Oksfordzkich została drużyna Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka  w Kopance.

        Ostateczne wyniki prezentują się następująco:

        • Miejsce I – Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka
          w Kopance
        • Miejsce II – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Rzozowie
        • Miejsce III – Zespół Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim
        • Miejsce IV – Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach

        Uczestnicy debat usłyszeli wiele słów uznania. Pięknie i godnie zaprezentowali siebiei swoje szkoły. Wraz z gratulacjami uczniowie otrzymali cenne  upominki oraz życzenia dalszych sukcesów w podejmowaniu kolejnych zadań i wyzwań.

         

        WIELKIE GRATULACJE DLA NASZYCH DEBATANTÓW
        I DLA P. JOANNY PUKŁO!

         

    • MŁODZIEŻ DEBATUJE -  LIGA DEABT OKSFORDZKICH RUSZYŁA!

       

      20 marca 2024 r w Pałacyku „Sokół” odbyło się niezwykle ciekawe i wyjątkowe spotkanie uczniów szkół podstawowych. Turniej debat oksfordzkich – realizowany w ramach projektu „Dialog w Małej Ojczyźnie. Debaty Oksfordzkie” – pozwolił młodzieży na podjęcie wspaniałego wyzwania. Przygotowanie do debat było dla uczniów  procesem projektowym, sama debata sprawdzianem umiejętności prezentowania i wypowiadania się. Na każdym etapie debatowanie fundamentalnie związane jest z wykorzystywaniem myślenia krytycznego, budowaniem logicznej argumentacji i prowadzeniem  dyskusji z zachowaniem zasad kultury
      i poprawności językowej.

      W dyskusji nad pierwszą tezą „Rodzice powinni mieć dostęp do kont w serwisach społecznościowych swoich dzieci” zmierzyły się dwie drużyny (Szkoła Podstawowa im. K.Makuszyńskiego w roli propozycji i Zespół Placówek Oświatowych im. J.Korczaka w roli opozycji). Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Boroń (7a), Joanna Kochana (7a), Maja Mosór (7a), Natasza Kochana (7a), Krzysztof Balon (8a) i Jan Fabian (7a); uczniowie przygotowywali się do debaty pod opieką i kierunkiem p. Joanny Pukło.

      W drugiej debacie – „W szkole podstawowej powinien obowiązywać zakaz używania telefonów komórkowych” – spotkały się drużyny  Zespołu  Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim (propozycja) i  Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Rzozowie (opozycja).

      Młodzi debatanci wykazali wysoki poziom przygotowania, zaprezentowali kulturę i kunszt sztuki argumentacji z jednoczesnym poszanowaniem oponentów, wspaniale podejmowali polemikę reagując adekwatnie do pojawiających się w dyskusji argumentów. Poziom spotkania był wyrównany. Marszałek spotkania – p. Jakub Kozłowski – mocno podkreślał wysokie kompetencje poszczególnych mówców. Sędziowie tych debat w składzie: p. Kalina Krzemińska (Krakowskie Stowarzyszenie Mówców), p. Dariusz Storoń (Krakowskie Stowarzyszenie Mówców), p. Katarzyna Żak (Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie) oraz
      p. Agnieszka Bartnicka (Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie), nie mieli łatwego zadania. Punktacja, oceny i komentarze sędziowskie do wystąpień poszczególnych drużyn potwierdzają wspaniałe przygotowanie wszystkich uczestników debat. Ostateczny werdykt wyłonił finalistów, którzy zmierzą się w debacie finałowej – będą to drużyny z
      ZPO Kopanka oraz SP Rzozów. Natomiast o kolejne miejsca „powalczą” SP Jaśkowice i ZPO Borek Szlachecki.

      Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY!

      Organizatorzy: Krakowskie Stowarzyszenie Mówców, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie, Zespół Placówek Oświatowych w Kopance, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapraszają na finałowe spotkanie.

      Zapraszamy do gaelrii zdjęć:

      https://photos.app.goo.gl/X617GzR2xA1wpFAS7  - zdjęcia z debaty

      Jolanta Kozłowska

       

       

      • DIALOG MŁODZIEŻOWY W MAŁEJ OJCZYŹNIE

      • Debaty Oksfordzkie - XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy

        DIALOG MŁODZIEŻOWY W MAŁEJ OJCZYŹNIE – DEBATY OKSFORDZKIE

         

         

              17 stycznia 2024 roku uczniowie szkół podstawowych naszej gminy wzięli udział w pierwszym spotkaniu szkoleniowo-warsztatowym w ramach  projektu „Dialog młodzieżowy w małej ojczyźnie. Debaty Oksfordzkie”. Spotkanie odbyło się w Pałacyku „Sokół”, a uczestniczyli w nim uczniowie najstarszych klas Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance, Zespołu Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim, Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Rzozowie i Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach.

        Spotkanie prowadził trener Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców pan Jakub Kozłowski  – Mistrz Polski Debat Oksfordzkich oraz wielokrotny sędzia Akademickich Mistrzostw Debat Oksfordzkich – który w przystępny i ciekawy sposób zapoznał młodzież ze specyfiką i zasadami prowadzenia dyskusji w formacie  debaty oksfordzkiej.

        Podczas dwugodzinnego spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in., iż debata oksfordzka to uporządkowana forma dyskusji, której celem jest przekonanie do stanowiska swojej drużyny. Debata ma ściśle określone reguły. Dzięki temu ludzi uczą się kulturalnej dyskusji opartej na szacunku dla oponentów i zaczynają rozumieć, że każdy ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie bez przerywania. To ważne zarówno w rozwoju indywidualnym mówców, jak i dla poziomu debaty publicznej. Debatowanie ma wpływ na rozwijanie wiele ważnych kompetencji przemawiającego – między innymi umiejętność autoprezentacji, radzenia sobie z tremą, współpracy w grupie, krytycznego myślenia.  Esencją debaty jest merytoryczna dyskusja na argumenty, dlatego debatanci powinni umieć zarówno argumentować,  jak i osłabiać argumenty oponentów.

        Po części teoretycznej uczniowie przystąpili do zajęć w formie warsztatowej. Pracując w czteroosobowych grupach przygotowywali się do debaty. Pierwsze próby debatowania –  pełne wrażeń i emocji – zakończyły się sukcesem. Młodzi adepci tej metody znakomicie poradzili sobie w nowej sytuacji wykazując się  kreatywnością i adekwatnym reagowaniem na pojawiające się w dyskusji argumenty.

        Do „próbnej” debaty zgłosiła się drużyna z naszej szkoły (Brawo!) w składzie: Joanna Kochana (7a), Natasza Kochana (7a), Emilia Królik (8a) i Maja Mosór (7a). Dziewczęta wspaniale prowadziły argumentację (występując w roli opozycji) podważając tezę, iż lektury szkolne powinny być nieobowiązkowe.

        Gratulacje za odwagę i piękne wystąpienia!

        Spotkanie bardzo podobało się młodzieży, czego wyrazem były wysokie oceny i słowa uznania.

        Organizatorzy spotkania – Krakowskie Stowarzyszenie Mówców, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie i Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance – zapraszają na kolejne spotkania, podczas których młodzież pozna tajniki sztuki argumentacji oraz  wystąpień publicznych.

        Jolanta Kozłowska

         

      • Liga Debat w Skawinie 2023/2024

      • LIGA DEBAT OKSFORDZKICH W SKAWINIE

                    21 listopada szkoleniem w sali obrad skawińskiego Ratusza rozpoczęta została realizacja projektu „DIALOG MŁODZIEŻOWY W MAŁEJ OJCZYŹNIE”, którego celem jest szerzenie idei debatowania wśród uczniów szkół podstawowych. Jest to nowatorski projekt Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, oparty na formule debat oksfordzkich, który promując właściwe postawy i rozwijając nowy kierunek działań edukacyjnych w naszej gminie, jednocześnie rozwija potencjał dzieci i młodzieży. Uczniowie będą  mogli doskonalić swoje kompetencje dotyczącej kulturalnej dyskusji, odwagi i umiejętności wypowiadania własnego zdania, szacunku dla rozmówcy, krytycznego myślenia, radzenia sobie z tremą i stresem, współpracy w grupie. Debata poszerza również horyzonty uczestników, pokazując wiele perspektyw patrzenia na pozornie oczywiste tematy. Zwieńczeniem tych działań będzie turniej debat oksfordzkich, podczas którego młodzież zaprezentuje zdobyte umiejętności.

                    Dzięki działaniom p. Krystyny Droździewicz – dyrektora Zespołu Specjalistycznych Placówek Wspierania Edukacji oraz p. Jolanty Kozłowskiej – dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance realizacja projektu stanowiącego podwaliny Skawińskiej Ligi Debat Oksfordzkich stała się możliwa. Projekt współtworzony jest przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców i Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie. Uczestnikami projektu są: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach, Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Rzozowie, Zespół Placówek Oświatowych  w Borku Szlacheckim, Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance.

        Aprobata i wsparcie p. Norberta Rzepisko, Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, to istotny czynnik wskazujący na rangę przedsięwzięcia.

        Projekt „DIALOG MŁODZIEŻOWY W MAŁEJ OJCZYŹNIE”, to nie tylko okazja do poszerzenia oferty edukacyjnej naszej Gminy, ale także sposobność na promocję aktywności kulturalnej i społecznej.

         

         
          logo nasze


        logo_sowa_ZPO_Borek_Szlachecki_RGB_72dpi-01           

         

                     

      • 2023/2024

      • Debaty Oksfordzkie - XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy

         

        DEBATY OKSFORDZKIE…

        CZAS START!!!

         

        Od kilku lat uczniowie naszej szkoły sukcesywnie poznają i doskonalą umiejętności debatowania.

         

        Debaty oksfordzkie to bardzo uniwersalne narzędzie dydaktyczne. Jest to uporządkowana forma dyskusji, której celem jest przekonanie do stanowiska swojej drużyny. Debata ma ściśle określone zasady, dzięki którym zabronione jest wchodzenie sobie w zdanie, przeszkadzanie oponentom, czy obrażanie. Dzięki temu ludzie uczą się kulturalnej dyskusji i zaczynają rozumieć, że każdy ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie bez przerywania. To ważne zarówno w rozwoju indywidualnym mówców, jak i dla poziomu debaty publicznej.
        Debatowanie ma wpływ na wiele ważnych kompetencji przemawiającego – między innymi kwestie radzenia sobie z tremą, współpracy w grupie oraz krytycznego myślenia.  Podstawą debatowania jest oczywiście poznanie zasad i formatu. Esencją debaty jest merytoryczna dyskusja na argumenty, dlatego debatanci powinni umieć zarówno argumentować,  jak i osłabiać argumenty oponentów.

         

        Nasza szkoła była prekursorem Debat Oksfordzkich w gminie. Cieszymy się ogromnie, że możemy te działania kontynuować i promować ideę debatowania. Wkrótce kolejne informacje…

        J.K.

      • 2022/2023

      • Debaty oksfordzkie

        DEBATA OKSFORDZKA PO RAZ

        PIĄTY!

         

        24 kwietnia 2023 r. w Zespole Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance odbyła się Międzyszkolna Debata Oksfordzka. Pomysłodawcą i równocześnie organizatorem debaty   od samego początku jest dyrektor naszej szkoły- p. Jolanta Kozłowska.  Natomiast czasem, wiedzą, umiejętnościami oraz bogatym doświadczeniem dzieli się z uczniami naszej szkoły współorganizator Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich – p. Jakub Kozłowski. Dzięki ich współpracy i zaangażowaniu w szranki debatowania stanęły dwie czteroosobowe drużyny: jedna z SP w Jaśkowicach i druga z SP w Kopance. Naszą szkołę reprezentowały: Anna Zajda jako mówca pierwszy, Wiktoria Fudalej jako mówca drugi, Wiktoria Kochana jako mówca trzeci i Joanna Kochana jako mówca czwarty. W gotowości do debatowania  był również Julian Stępski i Krzysztof Balon.

        Teza tegorocznej debaty oksfordzkiej brzmiała: „Polski system edukacji sprzyja rozwojowi zainteresowań uczniów”. Tym razem uczennice klas ósmych i uczennica klasy szóstej musiały zająć stanowisko opozycji, czyli nie zgadzały się z tak postawioną tezą. Argumentami, przykładami, wysoką kulturą osobistą i równocześnie przy zachowaniu zasad debaty uczennice wskazywały na mylność założenia.

        Debata oksfordzka stała się już cyklicznym wydarzeniem organizowanym w naszej szkole. Wydarzeniem uczącym pokonywania niepewności i stresu związanych z wystąpieniami publicznymi. Wydarzeniem ćwiczącym: modelowanie intonacją, zachowanie spokoju podczas zabierania głosu i przykuwanie uwagi słuchaczy. Wydarzeniem uczącym: wielostronnego spojrzenia na temat, krytycznego myślenia oraz szacunku do grupy przeciwnej. W końcu… debata oducza pustosłowia. Debata „kocha” wiedzę i konkret.

        Anna Zajda, Wiktoria Fudalej, Wiktoria Kochana i Joanna Kochana podczas debatowania „grały pierwsze skrzypce”. Bardzo ważnymi uczestnikami debaty byli również Julian Stępski i Krzysztof Balon. Wszyscy ci uczniowie  od samego początku do końca pracowali nad „linią argumentacyjną” własnej drużyny oraz nad „linią argumentacyjną” grupy propozycji w celu jak najlepszego przygotowania się do  debaty.

        W pierwszym spotkaniu przygotowującym do debaty uczestniczyli także: Maja Mosór, Jan Baran, Krystian Dźwigał, Filip Mocha i Aleksandra Rypina.

        Wszystkim uczniom należą się wyrazy podziękowania za zaangażowanie i chęć dzielenia się swoimi uwagami i pomysłami.

        Joanna Pukło

      • 2021/2022

      • DEBATA OKSFORDZKA

         

        NIE CZAS NA NUDĘ!

        14 czerwca 2022 roku to dzień, który zapisał się w kalendarzu ważnych wydarzeń szkolnych i środowiskowych. Po raz kolejny zorganizowaliśmy debatę oksfordzką, w której uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z uczniami Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach.

        Debata oksfordzka nt. „Krótkie wyjazdy turystyczne są lepsze niż długie podróże” była finałowym wydarzeniem projektu profilaktycznego realizowanego w ramach tegorocznej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, w działania której uczniowie obu szkół są mocno zaangażowani. Jest to nowatorski projekt, który promując właściwe postawy i rozwijając nowy kierunek działań profilaktycznych w naszej gminie, jednocześnie rozwija potencjał dzieci i młodzieży. Realizując założenia kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł  uczniowie mogli doskonalić swoje kompetencje dotyczącej kulturalnej dyskusji, odwagi i umiejętności wypowiadania własnego zdania, szacunku dla rozmówcy, krytycznego myślenia, radzenia sobie z tremą i stresem, współpracy
        w grupie.

        W szranki debatowania stanęły dwie 4-osobowe drużyny. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 7a i 7b: Wiktoria Fudalej, Wiktoria Kochana, Jakub Skrzypoń i Anna Zajda. Uczniowie przygotowywali się do debaty pod kierunkiem  p. Joanny Pukło. Nad prawidłowym przebiegiem, formą i strukturą spotkania czuwał marszałek debaty i wiceprezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców – pan Jakub Kozłowski. Młodzi debatanci nie tylko podjęli trudne wyzwanie, ale wykazali wysoki poziom przygotowania, zaprezentowali kulturę i kunszt sztuki argumentacji z jednoczesnym poszanowaniem oponentów, wspaniale podejmowali polemikę reagując adekwatnie do pojawiających się w dyskusji argumentów. Było to niezwykle ciekawe dla wszystkich wydarzenie i przeżycie. Obie drużyny zaprezentowały wysoki i jednocześnie wyrównany poziom dyskusji!

        Młodzi adepci debatowania dyskutowali w pięknym stylu, a tej ciekawej i profesjonalnej dyspucie przysłuchiwała się publiczność, uczniowie SP w Kopance i uczniowie SP w Jaśkowicach.

        Uczestnicy debaty usłyszeli wiele słów uznania i podziękowania od p. Jolanty Kozłowskiej – dyrektora ZPO w Kopance i p. Andrzeja Morawy – dyrektora SP w Jaśkowicach.

        GRATULACJE!!

      • 2020/2021

      • DEBATA OKSFORDZKA

         

        19 maja 2021 roku to dzień, który zapisał się w kalendarzu ważnych wydarzeń szkolnych i środowiskowych. W tym dniu uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance zmierzyli się w debacie prowadzonej w formule  oksfordzkiej z uczniami Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach.

         

        Debata oksfordzka nt. „Duża popularność youtuberów takich, jak Ekipa wśród młodych osób – przynosi więcej szkód niż pożytku” była finałowym wydarzeniem projektu profilaktycznego realizowanego w ramach tegorocznej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, w działania której uczniowie obu szkół są mocno zaangażowani. Jest to nowatorski projekt, który promując właściwe postawy i rozwijając nowy kierunek działań profilaktycznych w naszej gminie, jednocześnie rozwija potencjał dzieci i młodzieży. Realizując założenia kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł  uczniowie mogli doskonalić swoje kompetencje dotyczącej kulturalnej dyskusji, odwagi i umiejętności wypowiadania własnego zdania, szacunku dla rozmówcy, krytycznego myślenia, radzenia sobie z tremą i stresem, współpracy w grupie.

         

        Realizacja projektu, w tym debaty oksfordzkiej, możliwa była dzięki współpracy
        i  zaangażowaniu organizatorów: p. Małgorzaty Kopeć – kierownika Centrum Wspierania Rodziny UMiG w Skawinie i Koordynatora Kampanii ZTU na terenie naszej gminy, p. Jolanty Kozłowskiej – dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance (pomysłodawcy projektu) oraz  p. Elwiry Biel – dyrektora SP im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach. Ścisła współpraca z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców (współorganizatorem Akademickich Mistrzostw  Polski Debat Oksfordzkich) zaowocowała wspaniałym spotkaniem.

        W szranki debatowania stanęły dwie 4-osobowe drużyny. Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance reprezentowali: Dorota Dubin, Julia Szczudło,  Piotr Dąbrowski i Jakub Skrzypoń . Uczniowie przygotowywali się do debaty po kierunkiem nauczycieli – p. Joanny Pukło i p. Kamilli Jaśnikowskiej-Toboły.  Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach reprezentowali: Antonina Pasierbek, Amelia Torba, Oliwia Nogawka i Mikołaj Knapik. Opiekę merytoryczną i pedagogiczną nad drużyną z Jaśkowic sprawowała p. Katarzyna Brzeska oraz p. Mariola Wrzoszczyk. Nad prawidłowym przebiegiem, formą i strukturą spotkania czuwał marszałek debaty i wiceprezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców – pan Jakub Kozłowski, a głównym sędzią debaty był p. Krzysztof Buła – prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.

        Młodzi debatanci nie tylko podjęli trudne wyzwanie, ale wykazali wysoki poziom przygotowania, zaprezentowali kulturę i kunszt sztuki argumentacji z jednoczesnym poszanowaniem oponentów, wspaniale podejmowali polemikę reagując adekwatnie do pojawiających się w dyskusji argumentów. Było to niezwykle ciekawe dla wszystkich wydarzenie i przeżycie. Dwie drużyny  zmierzyły  się w dyskusji nad postawioną tezą – drużyna propozycji (SP Jaśkowice),  która w debacie broniła tezy, i opozycji (ZPO Kopanka), która starała się tezę obalić. Poziom spotkania był tak wysoki i wyrównany, że sędzia podjął decyzję o wyniku remisowym.

        Młodzi adepci debatowania dyskutowali w pięknym stylu, a tej ciekawej i profesjonalnej dyspucie przysłuchiwała się publiczność. Gośćmi spotkania byli: p. Małgorzata Marecik z Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie, p. Norbert Rzepisko – Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, p. Witold Grabiec – Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina oraz p. Marek Marzec – kierownik Wydziału Edukacji UMiG. Każdy z zaproszonych gości był pod dużym wrażeniem umiejętności uczniów. Pan Norbert Rzepisko w serdecznych słowach skierowanych do uczestników debaty wyraził swój podziw i uznanie podkreślając znaczenie nabywanych przez młodzież umiejętności. Pan Burmistrz wskazał na wartość debat, które poszerzają horyzonty przyszłych liderów, pokazując wiele perspektyw patrzenia na pozornie oczywiste tematy. Swe uznanie wyrazili także pan Witold Grabiec oraz pan Marek Marzec – odnoszący się w swych wypowiedziach do wysokiego poziomu debaty oraz do wartości profilaktycznych promowanych przez młodzież.

        Gratulacje i podziękowanie organizatorom i uczestnikom złożyła pani Małgorzata Marecik z MKO w Krakowie, która podkreśliła niezwykłą dojrzałość i wnikliwość uczniów przejawiającą się w doborze argumentów i kontrargumentów, ich wysokie kompetencje oraz trud włożony  w przygotowanie wydarzenia.

        Uczestnicy debaty usłyszeli wiele słów uznania i podziękowania od p. Małgorzaty Kopeć,  p. Elwiry Biel – dyrektora SP w Jaśkowicach oraz p. Jolanty Kozłowskiej – dyrektora ZPO w Kopance. Pięknie i godnie zaprezentowali siebie i swoje szkoły. Wraz z gratulacjami wszyscy uczestnicy otrzymali cenne  upominki, sfinansowane przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz życzenia dalszych sukcesów w podejmowaniu kolejnych zadań i wyzwań.

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej