• Wyniki Egzaminu Ósmoklasisty

   • WYNIKI

      EGZAMINU  ÓSMOKLASISTY

    2021

     

    Przedmiot

    ŚREDNI WYNIK SZKOŁY

     

    Gmina

     

    Powiat

     

    Województwo

     

    Kraj

     

    Język polski

     

    64%

     

    59%

     

    65%

     

    64%

     

    60%

     

    Matematyka

     

    63%

     

    49%

     

    55%

     

    52%

     

    47%

     

    Język angielski

     

    74%

     

    61%

     

    73%

     

    69%

     

    66%

     

     

    GRATULUJĘ UCZNIOM I NAUCZYCIELOM!

     

    Jolanta Kozłowska

    • Wycieczka rowerowa klasa 1a

    • 11 czerwca klasa 1a wraz z rodzicami i wychowawcą wybrała się na wycieczkę rowerową. W trosce o bezpieczeństwo dzieci wybraliśmy  trasę rowerowo - widokową wiodącą wałem wzdłuż Wisły. Pokonując po drodze różne mostki dotarliśmy bezpiecznie nad stawy w Samborku, gdzie rozpoczął się piknik na którym nie brakowało różnych smakołyków, a zwłaszcza lodów… Pierwszaki chcąc uhonorować swoje mamusie i obecnych tez tatusiów zaprezentowały przygotowane wcześniej cytaty o mamie i tacie i poczęstowały „truskawkowym’’ kwiatkiem. Dokonując prezentacji pochwaliły się też swoją umiejętnością czytania. Dużą  radość na pikniku sprawiły dzieciom wspólne zabawy i gry ruchowe oraz pieszy spacer nad stawami połączony z pokonywaniem przeszkód i możliwością zobaczenia z bliska środowiska wodnego. Wróciliśmy wszyscy bardzo zadowoleni z wycieczki i wspólnego pobytu z rodzicami i wcale nie zmęczeni…………..

    • Klasa 1a

    • ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

      

     Uczniowie klasy 1a zakończyli realizację wiosennej części ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem’’ pod hasłem „Źródło życia i zdrowia – woda!’’. Realizacja tego zadania polegała na przeprowadzeniu lekcji i przekazaniu dzieciom wiedzy na temat wpływu wody na ludzi, zwierzęta i rośliny oraz funkcji i znaczenia wody w organizmie ludzkim. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób organizm traci wodę i jak należy uzupełniać wodę w organizmie oraz jaką wartość zdrowotną na woda. Realizacja zajęć przebiegała w formie zabawy, pogadanki, eksperymentów, pracy plastycznej, quizu o wodzie czy też burzy mózgów. Uczniowie wykazywali się dużą wiedzą, pomysłowością i wyobraźnią. Jednak najwięcej emocji wywołały eksperymenty z wodą. Zdobyta  wiedza przyczyni się do uświadomienia dzieciom, jak ważne jest picie wody oraz nauczy ich odpowiedzialności za właściwy lub niewłaściwy wybór tego, co jedzą i piją.

     Magdalena Przęczek

   • PIKNIK W KLASIE VIB

   •        Dzień 17 maja 2021 był dla klasy VI b szczególnie ważny –  w końcu doczekaliśmy się powrotu do szkoły! I żeby to „uczcić” zorganizowaliśmy w naszej klasie piknik. Każdy z uczniów chętnie zaangażował się aby umilić czas sobie i innym, i na tę okazję zaprezentował swoje wypieki kulinarne. Były ciasta i ciasteczka, różnego koloru babeczki, chrust i oponki, soki, woda oraz na ciepło kawa z mleczkiem- oczywiście zbożowa. A dla zdrowia - pyszna sałatka owocowa. Stół zapełnił się obficie. Wszyscy zgodnie zadecydowaliśmy, aby z radością poczęstować cały personel w szkole.

    Nie zabrakło dobrej muzyki, do której uczniowie chętnie prezentowali swoje talenty taneczne - szczególnie do znanych piosenek „Pszczółka Maja” lub „Kaczuszki”. Swój ciekawy debiut już z pewnym układem choreograficznym, zaprezentowała nam również Wiktoria - brawo za odwagę!

    Oczywiście nie zabrakło również ważnych informacji- przypomnienie zasad postępowania i procedur dotyczących nauki stacjonarnej.

    A na koniec, w myśl zasady „Sport to zdrowie” rozegraliśmy dwa mecze siatkówki.

    Klasa szybko i  świetnie się zintegrowała po tak długiej przerwie związanej z dystansem epidemiologicznym.

    Za co ogromnie dziękuje wychowawca, E. Słomiany  😊

   • DZIEŃ MAMY- świetlica

   • Każdy wie, że rola mamy w życiu dziecka jest bardzo ważna, że mądra miłość rodzicielska daje gwarancję tego, że dzieci będą radosne, życzliwe i otwarte dla innych, dlatego z tej okazji oprócz niewielkiego upominku uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe chcą przekazać swoim mamom szczere życzenia.

    Dzień Matki jest raz w roku,
    szczęśliwy i pełen uroku.
    W tym dniu pragnę złożyć Ci życzenia:
    Zdrowia, szczęścia i powodzenia.

    Kochana Mamo!
    Niech ten radosny dzień
    na zawsze Twe troski odsunie w cień.
    Niech się śmieje do Ciebie świat,
    blaskiem szczęśliwych i długich lat!

    Ile kwiatków w maju,
    Ile szczęścia w raju,
    Tyle radości i słodyczy
    Kochający synek życzy.

    Żyj nam Mamo wiele lat,
    bo bez Ciebie smutny świat.
    Bądź szczęśliwa i radosna,
    niechaj w Twoim sercu zawsze gości wiosna.
    Uśmiechaj się do świata,
    on Ci umili Twego życia lata.
    Kocham Cię Mamo!

     

   • DEBATA OKSFORDZKA

   • DEBATA OKSFORDZKA

     

    19 maja 2021 roku to dzień, który zapisał się w kalendarzu ważnych wydarzeń szkolnych i środowiskowych. W tym dniu uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance zmierzyli się w debacie prowadzonej w formule  oksfordzkiej z uczniami Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach.

     

    Debata oksfordzka nt. Duża popularność youtuberów takich, jak Ekipa wśród młodych osób – przynosi więcej szkód niż pożytku” była finałowym wydarzeniem projektu profilaktycznego realizowanego w ramach tegorocznej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, w działania której uczniowie obu szkół są mocno zaangażowani. Jest to nowatorski projekt, który promując właściwe postawy i rozwijając nowy kierunek działań profilaktycznych w naszej gminie, jednocześnie rozwija potencjał dzieci i młodzieży. Realizując założenia kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł  uczniowie mogli doskonalić swoje kompetencje dotyczącej kulturalnej dyskusji, odwagi i umiejętności wypowiadania własnego zdania, szacunku dla rozmówcy, krytycznego myślenia, radzenia sobie z tremą i stresem, współpracy w grupie.

     

    Realizacja projektu, w tym debaty oksfordzkiej, możliwa była dzięki współpracy
    i  zaangażowaniu organizatorów: p. Małgorzaty Kopeć – kierownika Centrum Wspierania Rodziny UMiG w Skawinie i Koordynatora Kampanii ZTU na terenie naszej gminy, p. Jolanty Kozłowskiej – dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance (pomysłodawcy projektu) oraz  p. Elwiry Biel – dyrektora SP im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach. Ścisła współpraca z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców (współorganizatorem Akademickich Mistrzostw  Polski Debat Oksfordzkich) zaowocowała wspaniałym spotkaniem.

    W szranki debatowania stanęły dwie 4-osobowe drużyny. Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance reprezentowali: Dorota Dubin, Julia Szczudło,  Piotr Dąbrowski i Jakub Skrzypoń . Uczniowie przygotowywali się do debaty po kierunkiem nauczycieli – p. Joanny Pukło i p. Kamilli Jaśnikowskiej-Toboły.  Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach reprezentowali: Antonina Pasierbek, Amelia Torba, Oliwia Nogawka i Mikołaj Knapik. Opiekę merytoryczną i pedagogiczną nad drużyną z Jaśkowic sprawowała p. Katarzyna Brzeska oraz p. Mariola Wrzoszczyk. Nad prawidłowym przebiegiem, formą i strukturą spotkania czuwał marszałek debaty i wiceprezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców – pan Jakub Kozłowski, a głównym sędzią debaty był p. Krzysztof Buła – prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.

    Młodzi debatanci nie tylko podjęli trudne wyzwanie, ale wykazali wysoki poziom przygotowania, zaprezentowali kulturę i kunszt sztuki argumentacji z jednoczesnym poszanowaniem oponentów, wspaniale podejmowali polemikę reagując adekwatnie do pojawiających się w dyskusji argumentów. Było to niezwykle ciekawe dla wszystkich wydarzenie i przeżycie. Dwie drużyny  zmierzyły  się w dyskusji nad postawioną tezą – drużyna propozycji (SP Jaśkowice),  która w debacie broniła tezy, i opozycji (ZPO Kopanka), która starała się tezę obalić. Poziom spotkania był tak wysoki i wyrównany, że sędzia podjął decyzję o wyniku remisowym.

    Młodzi adepci debatowania dyskutowali w pięknym stylu, a tej ciekawej i profesjonalnej dyspucie przysłuchiwała się publiczność. Gośćmi spotkania byli: p. Małgorzata Marecik z Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie, p. Norbert Rzepisko – Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, p. Witold Grabiec – Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina oraz p. Marek Marzec – kierownik Wydziału Edukacji UMiG. Każdy z zaproszonych gości był pod dużym wrażeniem umiejętności uczniów. Pan Norbert Rzepisko w serdecznych słowach skierowanych do uczestników debaty wyraził swój podziw i uznanie podkreślając znaczenie nabywanych przez młodzież umiejętności. Pan Burmistrz wskazał na wartość debat, które poszerzają horyzonty przyszłych liderów, pokazując wiele perspektyw patrzenia na pozornie oczywiste tematy. Swe uznanie wyrazili także pan Witold Grabiec oraz pan Marek Marzec – odnoszący się w swych wypowiedziach do wysokiego poziomu debaty oraz do wartości profilaktycznych promowanych przez młodzież.

    Gratulacje i podziękowanie organizatorom i uczestnikom złożyła pani Małgorzata Marecik z MKO w Krakowie, która podkreśliła niezwykłą dojrzałość i wnikliwość uczniów przejawiającą się w doborze argumentów i kontrargumentów, ich wysokie kompetencje oraz trud włożony  w przygotowanie wydarzenia.

    Uczestnicy debaty usłyszeli wiele słów uznania i podziękowania od p. Małgorzaty Kopeć,  p. Elwiry Biel – dyrektora SP w Jaśkowicach oraz p. Jolanty Kozłowskiej – dyrektora ZPO w Kopance. Pięknie i godnie zaprezentowali siebie i swoje szkoły. Wraz z gratulacjami wszyscy uczestnicy otrzymali cenne  upominki, sfinansowane przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz życzenia dalszych sukcesów w podejmowaniu kolejnych zadań i wyzwań.

   • QUIZ HISTORYCZNY

   • Wiwat Konstytucja!

    3 maja 2021 r. chętni uczniowie klas szóstych podjęli się ważnego wyzwania. Uczestniczyli bowiem w dniu naszego święta – 230. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja - w Internetowym Quizie o czasach Konstytucji 3 maja i Komisji Edukacji Narodowej. Oto doskonały przykład nowoczesnego patriotyzmu!

    Quiz był aktywny przez pól godziny, trzeba było w tym czasie udzielić odpowiedzi na 67 pytań zamkniętych – w tym kilku wielokrotnego wyboru. Test obejmował wiedzę o czasach rządów ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. To za jego panowania doszło do I i II rozbioru, Targowicy, walk powstańczych pod wodzą Tadeusza Kościuszki i wreszcie upadku Polski. Ale jego czasy, to również rozwój polskiego oświecenia oraz uchwalenie drugiej na świecie konstytucji…

    Swoją wiedzę historyczną w quizie odważyli się sprawdzić: Aleksandra Rypina i Anna Zajda z klasy 6a oraz Wiktoria Fudalej i Jakub Skrzypoń z klasy 6b. Gratuluję wszystkim Uczestnikom!

     

                                                                                                                                                                                                    K. Jaśnikowska-Toboła

    • Wyniki konkursu plastycznego „230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja”

     Z przyjemnością informuję, że konkurs plastyczny pt. „230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja” został rozstrzygnięty. Do 4 maja wpłynęło 35 ciekawych prac.

     Celem konkursu było przekazanie wiedzy w zakresie poznania ważnych wydarzeń z historii naszego kraju, budowanie poczucia wspólnoty narodowej, popularyzacja wiedzy o polskiej fladze i polskich barwach narodowych, kształtowanie wśród uczniów świadomości i emocjonalnego przywiązania do tożsamości narodowej, popularyzacja twórczości plastycznej uczniów prezentującej postawy szacunku do Ojczyzny oraz poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego.

      

     Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratuluję i zachęcam do wzięcia udziału w kolejnych konkurach.

     Nagrody dla zwycięzców będą wręczone podczas najbliższego wspólnego apelu w szkole.

     Lista zwycięzców:

     I miejsce – Kamila Płonka z kl. VII a

     II miejsce – Piotr Kolstrung z kl. VI b

     II miejsce - Martyna Szczerbak z kl. IV a

     III miejsce – Patryk Tyrka z kl. VI b

     Wyróżnienie:

     Dawid Dąbrowski z kl. V a

     Wiktoria Fudalej z kl. VI b

     Anna Zajda z kl.  VI a

     Przedszkolaki 

      

      Olga Wielgus – Wosatko

   • Wiwat Maj...Trzeci Maj...

   •  

    WIWAT MAJ…TRZECI MAJ…..

     

    4 maja wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pięknej lekcji historii przygotowanej przez klasę 5a pod kierunkiem wych. p. Agaty Wiśniowskiej-Jędrusiak.

     

    Prezentacja, wzbogacona pięknym słowem wstępu, efektami muzycznymi oraz filmem obrazującym najważniejsze wydarzenia z historii naszej Ojczyzny, przygotowana została z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

    W tej wyjątkowej lekcji uczestniczyli zarówno uczniowie pracujący w trybie zdalnym, jak i uczniowie klas młodszych będący w szkole. Nie zabrakło także naszych przedszkolaków. Dzieci, w galowych strojach, z pięknymi biało-czerwonymi kotylionami i chorągiewkami w dłoniach, z uwagą oglądały prezentację przygotowaną przez starszych kolegów.

     

    Gratuluję Wychowawcy i Uczniom klasy 5a!

                                      

                                                                    Jolanta Kozłowska

   • ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ- REGULAMIN KONKURSU

   • „SZCZĘŚLIWA CHWILA, SZCZĘŚLIWY DZIEŃ, SZCZĘŚLIWE ŻYCIE’’

     

    CELE KONKURSU:

    • rozwijanie zainteresowania komiksem wśród uczniów
    • zachęcanie do twórczej aktywności
    • rozwijanie wyobraźni i umiejętności artystycznej wypowiedzi
    • kształcenie łączenia umiejętności literackich i plastycznych
    • przeżywanie radosnych i pozytywnych emocji
    • wzmacnianie więzi rodzinnych

     

    KONKURS ODBYWA SIĘ W DWÓCH GRUPACH WIEKOWYCH

    • klasy 1-3 – praca plastyczna z krótkim opisem
    • klasy 4-8 – forma komiksu

     

    TECHNIKA PRAC KONKURSOWYCH:

    • malarstwo, rysunek, grafika (również komputerowa jeżeli chodzi
     o komiksy)
    • dowolny wymiar formatu
    • minimalna objętość pracy – 4 kadry (komiks)

     

    KRYTERIA OCENY PRAC:

    • zgodność treści pracy plastycznej i komiksu z tematem konkursu oraz czytelność zamieszczonych treści;
    • fabuła;
    • twórcza pomysłowość i oryginalność w zakresie przedstawienia tematu;
    • estetyka pracy;
    • oryginalność użytych technik plastycznych;
      

    TERMIN SKŁADANIA PRAC – 29 maja 2021 (p.M.Szczypczyk,p.M.Przęczek,p.O.Wielgus-Wosatko)

    ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU, NAGRODY CZEKAJĄ  

     

     

    REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNO-LITERACKIEGO

     „SZCZĘŚLIWA

    CHWILA, SZCZĘŚLIWY DZIEŃ, SZCZĘŚLIWE ŻYCIE”

     

    1. Konkurs rozpoczyna się 4 maja  2021 r. i trwa do 29 maja  2021 r.
    2. Uczestnikiem konkursu może być uczeń, uczennica  lub przedszkolak Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance.
    3. TEMAT I ZADANIA KONKURSU:

    Zadaniem uczestnika konkursu „Szczęście” jest wykonanie pracy plastycznej lub literacko-plastycznej (komiks), która pokaże szczęśliwą chwilę, dzień lub jak autor pracy wyobraża sobie szczęśliwe życie. Liczymy na Waszą kreatywność w podejściu do tematu.

    1. Prace plastyczne zgłaszane do konkursu mogą być wykonane dowolną techniką pozwalającą na utrwalenie obrazu (lub kształtu) na wybranym przez Uczestnika materiale. Mogą zatem być narysowane, namalowane, wyklejone przy użyciu plasteliny, kolorowego papieru, krepy, produktów spożywczych (np. ryżu), uformowane z modeliny, wykonane z kasztanów, żołędzi, zapałek, guzików itp.; również komputerowa, jeśli chodzi o komiks (minimalna objętość pracy  - 4 kadry).
    2. Praca konkursowa może zostać wykonana tylko przez jednego Uczestnika. Nie przyjmujemy prac grupowych.
    3. Każdy Uczestnik ma prawo złożyć dowolną liczbę prac konkursowych.
    4. ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW I NAGRODY:

     

    Ocena złożonych prac dokonywana będzie przez Jury.

    Jury kierować się będzie następującymi kryteriami przy wyłanianiu laureatów:

    • wartość artystyczna pracy,
    • wiek autora pracy,
    • spójność , zgodność przekazu wyrażanego w pracy z  tematem konkursu,
    • w przypadku prac w formie komiksu ważna jest także poprawna pisownia,
    • twórcza pomysłowość i oryginalność w zakresie przedstawienia tematu,
    • oryginalność użytych technik plastycznych,
    • estetyka pracy.

     

    1. OGŁOSZENIE WYNIKÓW I WYDANIE NAGRÓD:
    • Jury, biorąc pod uwagę  kryteria wymienione w pkt. 7, przyzna w konkursie nagrody główne.
    • Lista laureatów konkursu zostanie opublikowana na stronie internetowej Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance.
    • ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ- KOKURSY DLA RODZIN

    • Serdecznie zapraszamy uczniów wraz z rodzinami do udziału w ogólnopolskiej kampanii: ZACHOWAJ TRZEŹWY USMYSŁ – W POSZUKIWANIU SZCZĘŚCIA

                 Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa  rodzinne konkursy, które mają na celu:

         -  czerpanie radości ze wspólnie spędzonego czasu z rodziną

     - promowanie zdrowego trybu życia w swoich rodzinach

                       - rozwijanie umiejętności aktywnego spędzania czasu

      

     Każda rodzina może wziąć udział  tylko w jednym  wybranym konkursie: 

           1. RODZINNA WYPRAWA

     1. NAJCIEKAWSZA BUDOWLA  Z KLOCKÓW

                     

                                         Zachęcamy do zabawy! :-)

      

     Regulamin konkursu „RODZINNA WYPRAWA”

     1. Organizator konkursu:

     Organizatorem konkursu jest Zespół placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka  
     w Kopance.

      

     2. Temat: RODZINNA WYPRAWA”.

     3. Czas trwania konkursu

     04.05.2021 –  07.06. 2021r.

     4. Cele konkursu:

     - Czerpanie radości z czasu spędzonego wspólnie z rodziną.

     - Umiejętność cieszenia się z małych rzeczy.

     - Zwrócenie uwagi, że niezapomniane chwile, szczęśliwe momenty  towarzyszą nam podczas wspólnego spędzania wolnego czasu ( np. podczas wakacji, wycieczek).

     - Zapoznanie z dorobkiem przyrodniczym i historycznym Krakowa i okolic.

     - Poprawa sprawności fizycznego stanu zdrowia poprzez kontakt z naturą, budzenie stałych zainteresowań poznawczych turystyką.

     5. Uczestnicy

      Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów naszej szkoły, przedszkolaków i ich rodzin. 

     6. Zasady uczestnictwa

     Zadaniem uczestnika jest przygotowanie planu jednodniowej wycieczki wraz z opisem miejsc wartych zwiedzenia z własnoręcznie wykonanymi fotografiami bądź ilustracjami.

     Ocenie będzie podlegać również zaangażowanie poszczególnych członków rodziny
     w przygotowywanie  się do wycieczki oraz relacja (opis, fotografia, prezentacja, rysunki)
     z trasy,  z miejsca,  które rodzina zwiedziła, ze wspólnie spędzonego czasu.

     - Każda rodzina może zgłosić tylko jedną pracę konkursową.

     - Do każdej pracy należy dołączyć informację zawierającą imię nazwisko, klasę i  wiek uczestnika.

     -  Prace należy dostarczyć wraz z opisem do szkoły (można złożyć na portierni szkoły).

     7. Rozstrzygnięcie konkursu

     - Zgłoszone prace oceniać będzie jury, powołane przez organizatora.

     - Autorzy nagrodzonych prac otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.

     - Ogłoszenie wyników nastąpi  10.06. 2021r., a lista laureatów zostanie opublikowana  na stronie internetowej szkoły.

     8. Publikowanie prac

     - Zgłoszenie prac do konkursu oznacza wyrażenie zgody na ich wykorzystanie
     i opublikowanie na stronie internetowej szkoły.

      

     Regulamin konkursu „ NAJCIEKAWSZA BUDOWLA Z KLOCKÓW”

     1. Organizator konkursu:

      Organizatorem konkursu jest Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka
     w Kopance.

      2. Temat: „NAJCIEKAWSZA BUDOWLA Z KLOCKÓW”

     - Zadaniem uczestnika jest zbudowanie najciekawszej, dowolnej budowli z klocków,  jakie posiada w domu.

     3. Czas trwania konkursu: 04.05.2021 –  07.06. 2021r.

     4. Cele konkursu:

     -motywowanie do uczestniczenia w życiu rodziny

     - wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wykonywanie zadania

     - pobudzenie aktywności twórczej

     5. Uczestnicy

     - konkurs adresowany jest dla wszystkich uczniów naszej szkoły, przedszkolaków  i ich rodzin.

     6. Zasady uczestnictwa

     - każda rodzina może zgłosić tylko jedną sfotografowaną budowlę i opis, co ona przedstawia;

     - do każdej pracy należy dołączyć informacje zawierającą imię nazwisko, klasę i wiek uczestnika oraz imię i nazwisko opiekuna.

     - pracę należy przesłać na adres: bernadetta.mazur@onet.pl, magdalenaraputa@gmail.com

     7. Rozstrzygnięcie konkursu

     - zgłoszone prace oceniać będzie jury, powołane przez organizatora.

     - autorzy nagrodzonych prac otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe

     - ogłoszenie wyników nastąpi 10.06.2021: lista laureatów zostanie opublikowana  na stronie internetowej szkoły

     8. Publikowanie prac

     - zgłoszenie prac do konkursu oznacza wyrażenie zgody na ich wykorzystanie
     i opublikowanie na stronie internetowej szkoły.

     Przedstawiamy Państwu jeszcze kilka propozycji spędzenia wolnego czasu w gronie rodzinnym. Potraktujcie to jako oderwanie się od domowych obowiązków, których jest teraz pewnie więcej.

      - Stwórzcie kreatywny świat w pudełku

     - Zróbcie domową masę plastyczną

     - Wymyślcie własną grę planszową

     - Poczytajcie wspólnie książki

     - Pogimnastykujcie się- Upieczcie ciasteczka                                                               

     - Przygotujcie owocowe szaszłyki                                          

     - Pobawcie się w kalambury

      - Zróbcie pieczątki z warzyw

     - Pobawcie się w ciepło- zimno  

      

     Magdalena Raputa, Bernadetta Mazur                                  

   • KAMPANIA- ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ

   •  

    ROZPOCZĘLIŚMY KAMPANIĘ…

    Cała społeczność szkolna i przedszkolna Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance przystąpiła do realizacji założeń i zadań Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.  
    19 kwietnia rozpoczęliśmy aktywne działania związane z tegoroczną kampanią, której hasłem przewodnim jest
    „SZCZĘŚCIE”.

    Ostatni rok postawił przed nami wiele nowych wyzwań związanych z pojawieniem się SARS-CoV-2. Skutki światowej pandemii odczuli zarówno dorośli, nastolatki, jak i dzieci. Wprowadzone zmiany w życiu społecznym – konieczne dla ratowania sytuacji zdrowotnej społeczeństwa – pozostawiły negatywne skutki w osobistym rozwoju i funkcjonowaniu wielu ludzi, w tym dzieci i młodzieży. Napięcia, lęki, obniżony nastrój, obawa o zdrowie własne i najbliższych, dyskomfort psychiczny
    i emocjonalny…to tylko niektóre z tych skutków.

    „W poszukiwaniu szczęścia …” to kampania skupiająca się na budowaniu kompetencji, rozwiązywaniu problemów wśród uczniów, znajdujących się na różnym etapie rozwojowym. Natomiast dla rodziców stanowi kompendium wiedzy, jak radzić sobie z trudnymi stanami emocjonalnymi przeżywanymi przez dzieci
    w sytuacji izolacji społecznej, spowodowanej pandemią koronawirusa. Celem kampanii będzie zwrócenie uwagi na
    szczęście jako stan, który może się przejawiać  w różnych aktywnościach życia codziennego. Poszczególne zadania zostały tak dobrane, aby umożliwić uczniom doznawanie i przeżywanie radosnych, pozytywnych emocji przy jednoczesnym doświadczaniu pozytywnej atmosfery pracy. Badania pokazują, że troska  o prawidłowy rozwój psychofizyczny oraz budowanie poczucia wewnętrznego szczęścia są jednymi z ważnych czynników chroniących przed zachowaniami ryzykownymi.

    Adresatami inicjatyw profilaktycznych w naszej szkole w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” są wszyscy uczniowie oraz przedszkolaki, a także ich rodzice. Od 19 kwietnia realizowane są  zajęcia z wychowawcami, których myślą przewodnią jest tematyka szeroko rozumianego SZCZĘŚCIA.

    Uczniowie klas 1-2 -  realizują zajęcia: „Uczucia i emocje” oraz „Wyspa szczęścia”

    Uczniowie kl. 4-6 realizują zajęcia: „Rodzinne więzi” oraz „Droga do celu” (baza jaką jest rodzina i pozytywne więzi rodzinne ułatwia poszukiwanie i dążenie do szczęścia)

    Uczniowie kl. 7-8 realizują zajęcia: „Uczę się myśleć pozytywnie” oraz „Znam swoją wartość”.

    W ramach kampanii w okresie 04.05 – 07.06.2021 r. realizowane są konkursy:

    • Konkurs literacko-plastyczny „SZCZĘŚLIWA CHWILA, SZCZĘŚLIWY DZIEŃ, SZCZĘŚLIWE ŻYCIE’’
    • Rodzinny konkurs „RODZINNA WYPRAWA”
    • Rodzinny konkurs NAJCIEKAWSZA BUDOWLA Z KLOCKÓW”

    W dniach 5- 6 maja 2021 r. – dzięki współpracy z Centrum Wspierania Rodziny
    i p. Małgorzatą Kopeć – uczniowie klas 6-8 uczestniczyć będą w szkoleniu
    i warsztatach profilaktycznych, których finałem będzie międzyszkolna debata oksfordzka (19 maja 2021r.).

    Mamy nadzieję, że realizacja tegorocznych zdań przyniesie wszystkim uczestnikom i realizatorom  nie tylko  satysfakcję i radość, ale również pomoże odkryć drogę do SZCZĘŚCIA!

     

    Jolanta Kozłowska

    • Święto Narodowe Trzeciego Maja

    • Święto Narodowe Trzeciego Maja

     upamiętnia dzieło naprawy naszego państwa podjęte  na Sejmie Czteroletnim w końcu XVIII wieku. Polska znajdowała się wtedy w bardzo trudnej sytuacji. Narastało zagrożenie ze strony potężnych sąsiadów. Państwo osłabiała też wewnętrzna niezgoda. Konstytucja 3 maja miała te problemy rozwiązać z pożytkiem dla naszej ojczyzny. Ta jedna
     z pierwszych w dziejach ustaw zasadniczych zaczynała się od niezwykle ważnych słów.

      

     W imię Boga w Trójcy Świętej jedynego.

     Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu król Polski...

     Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucyi narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, [...] wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą Konstytucyję uchwalamy.

      

     Konstytucja uchwalona została 3 maja 1791 roku.

     Wzbudziła w Europie wielkie zainteresowanie i podziw. Była dowodem na to, że sami Polacy bez niczyjej pomocy są w stanie naprawić własne państwo i podnieść je z upadku. Konstytucja 3 maja usprawniała działania rządu, wprowadzała dziedziczność władzy królewskiej, nadawała prawa mieszkańcom miast oraz brała pod opiekę chłopów. Znosiła szkodliwą dla państwa zasadę liberum veto, która uniemożliwiała uchwalanie dobrego prawa w Rzeczypospolitej. Otwierała drogę do nowoczesnej przebudowy państwa polskiego. Stała się symbolem prawdziwej wolności i niepodległości Polski. Nic dziwnego, że pamięć o dorobku Konstytucji była zwalczana później przez władze państw zaborczych. Święto upamiętniające ustanowienie Konstytucji zostało zakazane również przez okupantów hitlerowskich i komunistyczne władze Polski. O znaczeniu Konstytucji w naszej historii pięknie mówił Jan Paweł II:

      

     „Nie sposób nie dziękować Bożej Opatrzności za to, że dokument taki stanął u progu ostatnich dwóch stuleci naszego historycznego bytowania. Zdumiewa on dojrzałością zawartej w nim prawdy i mądrości. Przemawia w nim dusza narodu  […], który czuje zagrożenia pochodzące nie tylko od zewnątrz, ale także z wnętrza własnych poczynań i działań [...]. Konstytucja 3 maja w tym właśnie dziejowym momencie, wobec bliskiej już groźby utraty niepodległości była dokumentem profetycznym i opatrznościowym. Ona sprawiła, że nie można było odebrać Polsce jej rzeczywistego bytu na kontynencie europejskim, bo ten byt został zapisany w słowach Konstytucji 3 maja. A słowa te, mając moc prawdy, okazały się potężniejsze od potrójnej przemocy, która spadła na Rzeczpospolitą”.

      

                                                                                 Marcin Szczypczyk

    • DZIEŃ ZIEMI

    • „Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy,

     i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody.

     Zacznijmy działać!”

     Dbaj o Ziemię i stań się bohaterem!

      

      

     Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby poruszyć temat świadomości przyrodniczej i uwrażliwić nas samych na kruchość natury. Światowy Dzień Ziemi w Polsce obchodzimy od 1990 roku. Tego dnia organizowane są różne akcje, które mają na celu zachęcić ludzi do wzięcia odpowiedzialności za naszą planetę. Chociaż samo święto Ziemi przypada na 22.04 postanowiliśmy zrobić dla NIEJ coś więcej i mimo pandemii oraz trudności w realizacji niektórych zadań – zorganizowaliśmy (TY)dzień Ziemi z prawdziwego zdarzenia. Każda z klas zaangażowała się w realizację różnych projektów poświęconych tematyce Ziemi.

     Klasa IVa przygotowała plakaty na temat „Każdy dzień – dniem dla Ziemi”. Wykazali się przy tym niezwykłą kreatywnością, a efekty ich pracy można obserwować na zamieszczonych niżej fotografiach.

     Klasa Va otrzymała list od Ziemi, która poprosiła ich o pomoc w znalezieniu klucza to tajemniczej walizki. Nie było to proste zadanie, gdyż uczniowie musieli posegregować odpady do odpowiednich pojemników, odpowiedzieć na podchwytliwe pytania czy podjąć decyzję jak zachowaliby się w codziennych sytuacjach, aby ochronić Ziemię. Poradzili sobie z tym zadaniem świetnie – uzyskali kod i udało im się pomóc Ziemi! Brawa dla najwytrwalszych Uczniów, którym udało się opuścić Escape Room! Ponadto na zajęciach każdy uczeń musiał posegregować wcześniej przygotowane śmieci do odpowiednich „pojemników”. Każdy z nich już doskonale wie, jak należy segregować odpady i do jakiego pojemnika wrzucić baterie, ręcznik papierowy czy karton po soku.

     Klasa VIa oraz VIb przygotowały prezentację na temat gatunków zagrożonych wyginięciem w Polsce. Zachęcamy do obejrzenia prac uczniów – być może już gdzieś widziałeś te gatunki? Czy wiedziałeś, że w Polsce są objęte ochroną?

     (PrezentacjaWiktorii Kochana https://www.canva.com/design/DAEWNqNZI6Y/zePwVeTADxyPUw9k6BQfzA/edit )

      

     Klasy VIIa oraz VIIIa wykonywały plakaty w formie elektronicznej. Zadaniem uczniów było wymyślenie hasła ekologicznego i wykorzystanie informacji zdobytych na lekcji Biologii. Dodatkowo klasa VIIIa przygotowywała w ramach realizacji tematu o ekologii model ekosystemu – las w słoiku. Poniżej przedstawiamy prace wykonane przez Uczniów.

     https://zpokopanka-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/klaudiakopacz_zpokopanka_onmicrosoft_com/EuosscOoT9JDkCCNWmKHTN0B8H9WWJd7F3Hu4iBYazfLWA?e=z7OdVE

     Ten (TY)dzień sprawił, że na chwileczkę wszyscy się zatrzymaliśmy, zastanowiliśmy co może być przyczyną tak złego stanu Ziemi, dlaczego niektóre gatunki są w niebezpieczeństwie i jak możemy je chronić, w jaki sposób segregować śmieci no i w końcu jak zachęcić innych do zmiany złych nawyków.

     Pamiętajmy – „Przyroda jest wieczna, jeśli jest bezpieczna!” Kto jak nie TY może jej pomóc? A razem mamy tę moc!

     Klaudia Kopacz

    • DZIEŃ ZIEMI- klasa 3a

    •           Światowy Dzień Ziemi obchodzimy co roku 22 kwietnia. Odbywa się podczas niego wiele akcji promujących dbanie o środowisko. O planetę powinniśmy troszczyć się przez cały rok, to właśnie w Światowy Dzień Ziemi mamy ku temu więcej okazji. Co ważne, do akcji ekologicznych włączają się wtedy nie tylko dorośli, ale również dzieci. Wszak Ziemia to wspólne dobro łączące pokolenia na całym świecie. Uczniowie klasy III “a” w obecnym roku szkolnym, dając wzorowy przykład innym  zaangażowali się w projekty promujące dbanie o środowisko, a co najważniejsze sprawia im to ogromną radość. To mali Ekolodzy, którzy zasługują na złoty medal! Dbają o planetę przez cały rok biorąc udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym “Czytam z klasą-lekturki spod chmurki” - edycja II EKOlogiczna i wykonują w każdym module zadania ekologiczne, które budzą zainteresowanie całej społeczności. Ciekawym sprawdzeniem swoich sił było skonstruowanie swojego małego eko stworka z odpadów oraz wykonanie makiety Ziemi w formie przestrzennej. Klasa III “a” uczestniczyła również w ciekawej lekcji ekologicznej na którą zapraszają również Ciebie, drogi czytelniku! :) -------> kliknij link:

     https://view.genial.ly/6081c04e64f90b0d9d9c9580/presentation-waterfalls-presentation

     Wioletta Wełna

    • Przedszkolaki z gr. II świętują Dzień Ziemi

    • 22 kwietnia obchodzimy najpopularniejsze i najważniejsze na świecie święto ekologiczne- DZIEŃ ZIEMI!

     Jest to doskonała okazja, by uczyć najmłodszych jak należy dbać o naszą planetę. Dzisiejszy dzień uświetniła nam prezentacja multimedialna wraz z ekologicznym quizem „Milionerzy” i piękne prace dzieci.

      

    • DZIEŃ ZIEMI- klasa 2a

    • 22 kwietnia to święto naszej planety – Dzień Ziemi. Celem obchodów Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi na stan przyrody i podjęcie działań, które pozytywnie wpłyną na środowisko przyrodnicze.

     Uczniowie klasy 2a naszej szkoły z okazji Dnia Ziemi wykonali piękne plakaty pt. „ Co możemy zrobić aby chronić Ziemię?”

     Zaproponowali szereg prostych działań,   które są możliwe do realizacji przez każdego. Te jakże  łatwe zadania mogą      zmienić przyszłość Ziemi i każdego z nas.

                                                               Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

     DZIEN_ZIEMI-_prezentacja.pptx

      

      

                                                                                  Uczniowie klasy  2a z wychowawcą.

    • DZIEŃ ZIEMI- klasa 1a

    • „Mamy tylko jedną Ziemię,

     a jej przyszłość zależy od każdego z nas...”

      

     „Pojedziemy dziś do lasu, zaśpiewamy kwiatom, drzewom……..

     Taką piosenką uczniowie klasy 1a rozpoczęli cykl działań mających na celu kształtowanie ekologicznych postaw wobec przyrody, budzenie wrażliwości na jej piękno oraz uświadomienie szkodliwego oddziaływania odpadów na środowisko przyrodnicze. Uczniowie oglądali filmik edukacyjny „Czysto, ładnie i bez śmieci’’, rozwiązywali zagadki i łamigłówki o tematyce przyrodniczej, zapoznali się z hasłami ekologicznymi, dla których sami wymyślali rymujące się zakończenie. Pierwszaki bawiły się również w tworzenie „ekologicznej sztuki’’ ze zgromadzonych odpadów i wykonały piękne rysunki i plakaty podkreślając, że są  „Przyjaciółmi Ziemi’’

     M. Przęczek

    • Klasa 1a

    • W POSZUKIWANIU WIOSNY……

     Wiosna w Polsce przychodzi w różnych terminach w zależności od regionu. Uczniowie klasy 1a rozpoczęli poszukiwanie oznak wiosny w marcu po realizacji tematów związanych ze zmianami w przyrodzie wczesną wiosną. Podczas spacerów dzieci miały możliwość obserwowania i odkrywania zwiastunów wiosny i budzącej się do życia przyrody oraz dokumentować to na zdjęciach. Wspólne odkrywanie trwało krótko, gdyż przeszliśmy na nauczanie zdalne. Jednak uczniowie szukali oznak wiosny na spacerach z rodzicami oraz we własnych ogródkach i tak stworzyli piękny album wiosennych kwiatów.

      Magdalena Przęczek

    • Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

    • GRATULACJE DLA

     TOSI I NATALII !

      

     W marcu 2021 r odbył się 66. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży było gospodarzem eliminacji rejonowych – dla rejonu krakowskiego. Turniej recytatorski-  obejmował 2 utwory poetyckie oraz prozę.

     Z przyjemnością informujemy, że uczennice klasy 2a Antonina Kruk i Natalia Tyrka zdobyły dwa miejsca na podium.

     Antonina Kruk została laureatką II miejsca, natomiast Natalia plasując się tuż za nią – zdobyła III miejsce.

     Przekazujemy serdeczne GRATULACJE dla dziewczynek. Brawo!

     Serdecznie dziękuję Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w realizację konkursu.

      

     B.Mazur

  • Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci
   i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych. Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy.
   Natomiast w przypadku, gdy placówka funkcjonuje w trybie zdalnego nauczania, za podróże punktowane
   w rywalizacji uznaje się przejazdy do dowolnego celu (rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach), które trwają minimum 30 min.
    Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

   Koordynatorem kampanii w naszej szkole jest p. Magdalena Raputa, natomiast działaniami przedszkolnymi koordynować będzie p. Jolanta Pieniążek.

   Wszystkie informacje o kampanii znajdziecie Państwo w zakładce „Rowerowy Maj 2021”

   ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA I WSPÓLNEJ ZABAWY!

    • ROWEROWY MAJ

    • ROWEROWY

     MAJ

     2021

      

     W maju rusza kolejna edycja kampanii „Rowerowy Maj”.

     Zadeklarowaliśmy udział w tej ogólnopolskiej akcji, która rozpocznie się 4 maja 2021. Nasi uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele i pracownicy szkoły i przedszkola z radością przygotowują się do tej akcji.

     Ważne jest przygotowanie naszych „pojazdów”, ale też trzeba zadbać o kondycję. Jednak najważniejsza jest właściwa motywacja, uśmiech i wyjątkowa radość pojawiająca się , gdy już poczujemy „wiatr we włosach…”.

     Niech te wspaniałe wrażenia i doznania nigdy nie przysłaniają nam tego, co najważniejsze: ZAWSZE PAMIĘTAĆ MUSIMY O  BEZPIECZEŃSTWIE!

    • Katyń – Pamiętamy!

    • „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości

     nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

     i nie ma prawa do przyszłości”

                                                    Józef Piłsudski

      

     Katyń – Pamiętamy!

                             

     13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Mianem Zbrodni Katyńskiej określamy zamordowanie przez NKWD  prawie 22 tysięcy wziętych do niewoli Polaków. Byli oni oficerami, żołnierzami, policjantami, nauczycielami, prawnikami, lekarzami, inżynierami, duchownymi, politykami, artystami, posłami, senatorami, dyplomatami…

     W obozach jenieckich w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku  polscy oficerowie znaleźli się po tragicznym wrześniu 1939 r., kiedy to Niemcy i Rosjanie zaatakowali Polskę realizując ustalenia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow (z 23 sierpnia 1939 r.). Dlaczego ich zabito? Bo według Rosjan nie rokowali żadnych nadziei na zerwanie z niepodległą Polską… Wniosek o egzekucji został rozpatrzony 5 marca 1940 roku i wkrótce zaczęto go realizować. Wyrok był jednoznaczny – najwyższy wymiar kary – rozstrzelanie. Oficerowie polscy byli mordowani i chowani w bezimiennych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

     Pamięć o tych wydarzeniach była przez dziesiątki lat zakazana, a prawda zakłamywana.

     Obowiązkiem nas, współcześnie żyjących, jest pamiętać - mimo upływu lat - i upominać się o pamięć o zmordowanych. Wiedzieć, kim byli, dlaczego zginęli i kto był winny zbrodni…

                                                                                                          Kamilla Jaśnikowska-Toboła

      

      

      

   • SUKCESY UCZNIÓW

   • GRATULACJE DLA AMELII!

    Z wielką radością składamy serdeczne gratulacje uczennicy kl.8a

    AMELII  MAJ

    Gratulujemy wspaniałego sukcesu, jakim jest zdobycie wyróżnienia w Gminnym Konkursie Polonistycznym „Między światami”.

    Amelia przygotowywała się do konkursu pod kierunkiem
    p. Joanny Pukło, do której również kierujemy słowa uznania.

           W II etapie konkursu – po niełatywcyh eliminacjach – udział wzięli także:  Paweł Dubin (7a),  Radosłw Przebinda (7a), Dorota Dubin (8a) i Julia Szczudło (8a).

    Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i odwagi w podejmowaniu kolejnych wyzwań!

     

     

    Jolanta Kozłowska

     

   • ŚWIETLICA

   • Drodzy uczniowie!

    Świetlica to miejsce, w którym spędzamy ze sobą dużo czasu. Malujemy ,wycinamy, odrabiamy lekcje, gramy w różne gry. Zachęcam Was gorąco abyście równie kreatywnie spędzili ten czas izolacji w domu z bliskimi. Możecie sami wykonać karty do gier lub pograć w wasze ulubione kalambury. Podaję też kilka pomysłów w postaci adresów do stron internetowych, znajdują się tam różnego rodzaju gry, kolorowanki, pomysły na prace plastyczne.

    www.matzoo.pl

    www.kreatywniewdomu.pl

    www.eduzabawy.pl

    www.sieciaki.pl

    www.buliba.pl

     

    Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam.

    M. Raputa

    • ŻYCZENIA KLASY 1-3

    • ŻYCZENIA!

      

     Życzenia ciepłe jak tchnienie wiosny,

     Składamy wszystkim w ten czas radosny.

      

     Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych,

     pełnych spokoju i radości,

     dobrego wypoczynku w rodzinnym gronie

     oraz optymizmu, nadziei na lepszą przyszłość.

      

     Uczniowie klas I-III z wychowawcami

    • Konkurs- rozstrzygnięcie

    • WIELKANOCNY ZAJĄCZEK-

     rozstrzygnięcie konkursu

      

     Pytał raz zająca zając,

     kręcąc noskiem i wzdychając:

     „Powiedz, drogi przyjacielu,

     wszak na rzeczach znasz się wielu,

     co dać dzieciom na Wielkanoc:

     czy marchewkę, świeże siano,

     pęk sałaty lub kapustę?

     Martwię się już tak od szóstej!”.

     A przyjaciel tak mu powie:

     „Po co tracić czas i zdrowie!

     Schrup marchewkę lepiej sam,

     bo ja inny pomysł mam.

     Zajączkowa niespodzianka

     wielkanocna to pisanka!

     Sposób prosty, mówię z góry:

     trzeba jajko wziąć od kury

     i na twardo ugotować.

     Gdy ostygnie, pomalować,

     w kwiatki, kropki, kreski, szlaczki.

     Ej, ucieszą się dzieciaczki!

     Napisz jeszcze swe życzenia –

     wielkanocne pozdrowienia.

     Wszystko już kolego wiesz,

     więc do pracy teraz spiesz”.

     Pomknął ucieszony zając

     ważne słowa powtarzając.

     A w świąteczny ciepły ranek

     wszystkie dzieci roześmiane

     otrzymały niespodzianki:

     dyngus, bazie i pisanki.

     Wraz z żółtymi żonkilami

     mała kartka z życzeniami:

     Niechaj dziś dla wszystkich dzieci

     wielkanocne słonko świeci.

     Dla starszaka i dla brzdąca

     pozdrowienia od ZAJĄCA!

      

     Przepiękne zające: cekinowe, z kartonu, wyklejane, z drewna, wycinane, stworzone z najróżniejszych materiałów, zachwycały pomysłowością i kunsztem. Dlatego wszystkie prace zostaną nagrodzone. Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, wręczenie nagród nastąpi po powrocie dzieci do szkoły. Jury przy ocenie prac brało pod uwagę, oprócz efektu końcowego także inwencję twórczą, staranność, trud i wysiłek włożony w wykonanie pracy.  Po ocenieniu wszystkich prac jury  postanowiło przyznać I i II miejscaJ 

      Zapraszamy do galeriiJ

      

     WYNIKI KONKURSU:

     I MIEJSCE:

      Roksana Brańka, Antonina Kruk, Amelka Pyzik, Ignacy Lelek, Kacper Stopa, Jan  Kolstrung.

     II MIEJSCE:

     Natalia Tyrka, Sebastian Stefaniak, Filip Sermet, Lena Mieczkowska, Barbara Zaremba- Śmietańska, Julia Vovchuck, Antoni Suder.

     Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

    • ŻYCZENIA- KLASA 6B

    • WIELKANOC - ŻYCZENIA

    • Wielkanoc to czas otuchy i nadziei, to czas odradzania się  miłości i wiary w potęgę życia i drugiego człowieka. Wszystkim mieszkańcom Kopanki,  Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance oraz sympatykom i przyjaciołom naszej szkolnej i przedszkolnej społeczności przekazuję piękne, wypełnione serdecznością i wiosennym tchnieniem życzenia świąteczne.

     Życzę , aby te wyjątkowe i szczególne Święta  Wielkanocne 2021 przyniosły   wzajemną życzliwość, wzmocnienie ducha i ciała, pokój w sercu oraz  moc siły pozwalającej przezwyciężyć trudności i z ufnością patrzeć w przyszłość. Niech radość Zmartwychwstania zagości w Waszych sercach, napełniając je nadzieją, wiarą i pokojem!

     Zdrowia, cierpliwości i wytrwałości…                                                   

     Jolanta Kozłowska

   • Profilaktyka "znamię"- prezentacje uczniów

   • Nawet 50% nowotworów można uniknąć – od Ciebie zależy, czy zachorujesz!

     

     Można śmiało powiedzieć, że obecnie nowotwory należą już do chorób cywilizacyjnych. Badania pokazują, że uwarunkowania genetyczne stanowią mniej jak 10% wszystkich przypadków zachorowań. Brzmi przerażająco prawda?  Co w takim razie przyczynia się do powstania nowotworów, w tym czerniaka – najgroźniejszego nowotworu skóry?  Przede wszystkim to nasz styl życia: zła dieta, papierosy, promieniowanie UV, brak aktywności fizycznej i stres. Te czynniki są główną przyczyną mutacji komórek prowadzących do zmian nowotworowych u niemal 80% wszystkich chorych pacjentów.

    Uczniowie klas: VII oraz VIII uczestniczyli w lekcji na temat czerniaka. Poznali,  czym jest czerniak, kto znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka, na co należy zwracać uwagę przy samobadaniu skóry, a także,  jak się przed nim uchronić i jakie są drogi jego leczenia.

    W ramach dodatkowej pracy część uczniów wykonała niezwykle wartościowe prezentacje poruszające tematy związane z czerniakiem. Serdecznie zapraszamy do ich obejrzenia.

    Badajmy się regularnie, obserwujmy sygnały, jakie wysyła nam nasze ciało, bądźmy czujni i dbajmy o siebie!

     mgr Klaudia Kopacz

     

    Prezentacja Doroty Dubin w MS Sway: https://sway.office.com/1VsPtAA7MklHEpnh?ref=email

    Pozostałe prezentacje w pdf:

    Piotr_Dabrowski__Maks_Plonka_Co_to_jest_czerniak.pdf

    Kamila_Plonka_Co_to_jest_czerniak.pdf

    Julia_Szczudlo_(prez.czerniak).pdf

    Amelia_Maj__Nikola_Suder.pdf

    • Projekt- klasa 2a

    • PROJEKT KLASA 2a- „Gdzie kryje się  matematyka?”

      

     Klasa 2a  zakończyła realizację projektu: Uniwersytet Dzieci pt.  „Gdzie kryje się matematyka”.  W ramach zajęć rozwijających kreatywność dzieci odkrywały praktyczne zastosowanie matematyki.  Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli odczytywanie godzin, poznali jednostki miar i wag oraz nauczyli się prowadzić obliczenia pieniężne. Uczestnicząc w projekcie dzieci rozwinęły również umiejętność samodzielnego i krytycznego myślenia. Zostały omówione następujące tematy: Jak płynie czas? Ile papieru jest w rolce? Czy wszystko da się zważyć i zmierzyć? Gdzie jest prawo, a gdzie lewo?

     Pierwsze lekcje miały na celu integrację grupy oraz oswojenie ich z emocjami. Omówione zostały tematy związane z koncentracją uwagi oraz z empatią.

     Koncentracja uwagi to coś więcej niż umiejętność efektywnego zapamiętywania przy rozwiązywaniu zadania domowego. Koncentracja pozwala nam na skierowanie myśli na jedną kwestię, jedno zadanie – zarówno przy wykonywaniu codziennych czynności, jak i przy rozwiązywaniu trudnego zadania. Jest zatem kompetencją poznawczo-mentalną. Właśnie dlatego ważnym jest, aby uczyć dzieci rozumienia własnego umysłu oraz rozwijać świadomość tego, co pomaga, a co przeszkadza w skupieniu myśli na danym zadaniu. Ważne jest, aby budować kompetencję rozumienia różnych stanów emocjonalnych jako przemijających, tak, aby dziecko mogło zrozumieć, że emocje nie determinują całkowicie przebiegu procesu pracy nad trudnym zadaniem.

     Kolejnym celem lekcji było zrozumienie  pojęcia empatia oraz uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jaką moc ma empatia? W tym dniu dużo rozmawialiśmy oczywiście o  emocjach, a pytania nasuwały się dzieciom same: Jakie emocje można odczuwać? Które emocje są przyjemne, które nieprzyjemne? Czy byłoby lepiej, gdybyśmy jakichś emocji nie odczuwali? Czy jakieś emocje są złe i nam niepotrzebne? Czy zawsze czujemy je tak samo mocno? Po czym poznajecie, jak się czujecie? Na te pytanie uczniowie uzyskali odpowiedź oglądając film na temat problematyki emocji u koni, analizując prezentację ( dostępna w galerii zdjęć) i  przeprowadzając ćwiczenia w grupach.

     Pozostałe lekcje związane były z wiodącym tematem projektu - praktycznym zastosowaniem matematyki.

     Zajęcia dotyczące kierunków zatytułowane: „Gdzie jest prawo, a gdzie lewo” chyba najbardziej podobały się klasie 2. Dzieci dowiedziały się np.   Skąd ptaki wiedzą, w jakim kierunku mają lecieć? Uczestniczyły w zabawie ruchowej – „wprowadzanie kierunków od siebie i innych”, ćwiczyły orientację na kartce papieru. Jednak najbardziej zainteresował ich temat labiryntów J Na kilku przykładach gotowych labiryntów oraz labiryntów zbudowanych przez siebie dzieci miały wskazać drogę dotarcia do wyjścia ( przy pomocy sformułowań:
     w górę, w lewo, w dół, w prawo). Nauka w tym momencie okazała się świetną zabawą!

     Kolejne zajęcia dotyczyły pomiarów. Wyjaśnialiśmy następujące pytania: Co to znaczy tuzin, kopa? Jakimi częściami ciała kiedyś mierzono? Czy kilogram żelaza waży tyle samo co kilogram pierza? Czy marchewka po pokrojeniu waży tyle samo co przed? Czy więcej jest wody w szklance wysokiej i wąskiej czy szerokiej i niskiej? Dlaczego stopa Faraona była tak ważna?

     Na te, i wiele innych pytań, udało nam się odpowiedzieć dzięki filmom, prezentacjom udostępnionym przez  Uniwersytet Dzieci, poprzez przeprowadzenie eksperymentów i wykonaniu licznych zadań.

     Na podstawie wieloletnich obserwacji zauważyłam, że uczniom najbardziej brakuje doświadczenia praktycznego wykorzystania wiedzy z matematyki. Dlatego też realizacja projektu „Gdzie kryje się matematyka?” była potrzebą kształtowania u uczniów umiejętności rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce życia codziennego.

     Gratuluję dzieciom klasy 2a zaangażowania, stawiania trafnych pytań do niełatwych zadań i twórczych pomysłów.

      

     B. Mazur

      

      

      

    • Projekt - klasa 1a

    • ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

      

     Uczniowie klasy 1a zakończyli realizację I etapu projektu „Zdrowo jem, więcej wiem’’, którego głównym celem jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.  Podczas zajęć lekcyjnych realizowaliśmy zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Lekcje były realizowane w formie krótkich pogadanek i dyskusji, prezentacji, doświadczeń i zabaw, które w prosty sposób przekazywały utrwalały wiedzę. Część zadań była realizowana w trybie nauki zdalnej przy współpracy Rodziców.

     Realizacja tego projektu jest dla jest uczniów szansą na zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych, a także zdobycie cennych umiejętności takich jak praca w grupie.

      

     Magdalena Przęczek

   • CZERNIAK- profilaktyka

   •  

    W A Ż N A   I N F O R M A C J A

     

    Coraz częściej słyszymy i coraz więcej wiemy na temat nowotworów.
    W ostatnich latach zaobserwowano wzrost zainteresowania czerniakiem, a jednak  świadomość Polaków na jego temat jest wciąż niska.

    Nasza Szkoła po raz kolejny uczestniczy w programie profilaktyczno-edukacyjnym Akademii Czerniaka „Znamię! Znam je?”. W jego ramach co roku w maju odbywa się także Tydzień Świadomości Czerniaka, który ma zachęcić społeczeństwo do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przez czerniakiem.

    Zapraszamy do obejrzenia krótkiego, lecz niezwykle wartościowego filmu na temat podstępnego nowotworu skóry.

    https://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/nasze-kampanie/kampania-znamie-znam-je/program-do-szkol/film-edukacyjny-dla-uczniow

     

    „Czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. Wczesne wykrycie pozwala jednak na całkowite wyleczenie aż w 90% przypadków. Dlatego poprzez czwartą edycję Tygodnia Świadomości Czerniaka chcemy nauczyć Polaków jak prawidłowo badać skórę oraz jak ważna jest profilaktyka” – prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości
    i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

     

    Zdrowie mamy jedno – najwyższa pora o nie zadbać!

     

    mgr Klaudia Kopacz

     

   • Niezwykła lekcja edukacji przyrodniczej w  IIIa!

   • Wdech i wydech - wykonujemy je codziennie bezwiednie, 15 razy na minutę. Oddychanie, poruszanie, jedzenie, jest nam niezbędne do życia, a na czym właściwie polega? Gdzie się odbywają te czynności w naszym ciele? Co jest potrzebne, aby człowiek mógł funkcjonować? Czy każdy to wie?

    Uczniowie klasy 3a na zajęciach edukacji przyrodniczej poznali mechanizm oddychania człowieka oraz budowę wewnętrznych organów, a dzięki małym eksperymentom zrozumieli, co znajduje się we wnętrzu każdego z nas i i co sprawia, że nasz organizm właściwie funkcjonuje. Uczniowie nauczyli się, jakie funkcje pełnią najważniejsze organy w naszym ciele. Podczas zajęć odbyła się ciekawa prezentacja z udziałem uczniów, którzy z niedowierzaniem podziwiali płuca, wątrobę, nerki, żołądek, serce, szkielet oraz odnajdywali je na swoim ciele. Dodatkową atrakcją zajęć było umieszczenie modeli wszystkich niezbędnych organów człowieka na ciele ochotnika, który z uśmiechem “użyczył” nam swoje ciało do celów naukowo - klasowych, pozostali uczniowie umieszczali poszczególne organy na specjalnych zaczepach.  Śmiech mieszał się ze zdziwieniem i niedowierzaniem, jednak zdobyta wiedza pozostanie z uczniami klasy 3a na zawsze.

    Wioletta Wełna 

   • "Biegane dyktando"- klasa IIIa

   • Uczniowie z klasy 3a w mijającym tygodniu przekonali się, że nauka nie musi być nudna. Tym bardziej nauka ortografii, która najczęściej spędza sen z powiek u niejednego ucznia. Połączenie ruchu i naturalnej dziecięcej radości, to świetna motywacja do nauki i super zabawa, którą każdy będzie mile wspominał.

    "BIEGANE DYKTANDO” - w którym uczestniczyli uczniowie klasy 3a, pomogło zapamiętać wiele zasad ortograficznych i rozbawić wszystkich uczestników. Uczniowie dobrali się w pary, jedna osoba pełniła funkcję „biegacza" (musiała podbiec do tekstu dyktanda na drugi koniec sali gimnastycznej i jak najwięcej zapamiętać), a druga – „pisarza" (zapisywała to, co usłyszała od kolegi). Tekst dyktanda najeżony był słowami z trudnościami ortograficznymi. Okazało się, że nie tak łatwo zapamiętać wers, szczególnie gdy należy również brać pod uwagę poprawną pisownię i interpunkcję.

    Taki sposób utrwalenia zasad ortograficznych bardzo się wszystkim spodobał. Dyktando zostało „odczarowane”.

    Wioletta Wełna

     

    • KONKURS PLASTYCZNY KLASY I-III

    • „ WIELKANOCNY ZAJĄCZEK ”

     KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I-III

      

     Cele konkursu:

     1. Kultywowanie, pielęgnowanie i propagowanie tradycji Świąt Wielkanocnych.

     2. Pobudzenie zdolności artystycznych w zakresie wykonywania przestrzennych form nawiązujących do tradycji i ozdób wielkanocnych.

     3. Poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.

     4. Promowanie twórczych dokonań młodych artystów.

      

     Regulamin  konkursu:


     1. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie zajączka wielkanocnego w formie przestrzennej, dowolną techniką plastyczną.

     2. Do każdej pracy należy dołączyć metryczkę: imię , nazwisko, klasa.

     3. Termin składania prac upływa 25 marca 2021 r. (czwartek). Prace należy składać do koordynatorów konkursu

     4. Prace będą oceniane według następujących kryteriów:
     – zgodność z tematem konkursu;
     – oryginalność;
     pomysłowość;
     pracochłonność techniki zdobienia;
     – wykorzystane materiały;
     – efekt
     wizualny;
     – estetyka pracy.

     SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

      

     Organizatorzy konkursu:

     M. Przęczek

     B. Mazur

    • DZIEŃ KOBIET - klasa VI b

    •         Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej na dzień 8 marca- Dzień Kobiet, w której ujęliśmy marzenia naszych koleżanek z klasy. Każdy z nas miał wyzwane, aby umiejętnie "zdobyć" takie informacje. Nasze Koleżanki na to zasługują! Dlatego z wielkim przejęciem - zachowując środki ostrości, dotarliśmy do domu dziewcząt i wręczyliśmy Im tulipana. Jak widać na zdjęciu, do tej pory są szczęśliwe :-) 

     Przesyłamy pozdrowienia- chłopcy z klasy VI b

      

     Dzien_kobiet-_ppt__6b.pptx

      

    • Akademia Bezpiecznego Puchatka- klasa I a

    • AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA

     Klasa 1a zakończyła realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka. Program obejmował tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w szkole w domu oraz w Internecie. Realizacja programu rozpoczęła się wraz z rozpoczęciem edukacji przez pierwszoklasistów w celu wyposażenia ich w wiedzę o bezpieczeństwie, która w szczególnych sytuacjach może okazać się bardzo przydatna. Program zawierał filmy rysunkowe, wyjaśniające podstawowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem, prezentacje, pomoce dydaktyczne a także karty pracy  dla każdego dziecka. Materiały edukacyjne zostały stworzone w oparciu o techniki efektywnego uczenia się i zapamiętywania, co  ułatwiało pierwszakom przyswajanie nowych zagadnień i było okazją do wspólnej zabawy. Materiały edukacyjne były dostosowane do nauki w trybie zdalnym, co  umożliwiło ich realizację podczas zajęć online. Na koniec dzieci sprawdzały zdobytą  wiedzę podczas stworzonej przez siebie gry planszowej oraz rozwiązując Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa – tu należy dodać, że rozwiązały go bezbłędnie – GRATULACJE! Rodzice otrzymali również materiały edukacyjne w formie prezentacji.

     M. Przęczek

   • REKRUTACJA- KOMUNIKAT

   • R E K R U T A C J A

     

    SZANOWNI  PAŃSTWO!

     

    TRWA POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE DO PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W KOPANCE.

     

    SZANOWNI  PAŃSTWO!

     

    TRWA POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE DO PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W KOPANCE.

     

    8 MARCA ROZPOCZYNAMY REKRUTACJĘ (ZAPISY) DO KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. JANUSZA KORCZAKA W KOPANCE.

     

    WSZELKIE INFORMACJE, MATERIAŁY ORAZ DOKUMENTY DO POBRANIA ZNAJDUJĄ SIĘ
    W ZAKŁADCE
    REKRUTACJA.

     

    Dokumenty, które należy złożyć w szkole/przedszkolu , dostępne są również na portierni szkoły.

     

     Dodatkowe informacje można uzyskać poprzez kontakt telefoniczny.

     

     

     

    • Nagłówek

    • KONKURS RECYTATORSKI KLAS I - III

     26 lutego 2021 roku odbył się w naszej szkole  Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I – III „Tuwim i Brzechwa dzieciom”.  Inspiracją do twórczej interpretacji młodych recytatorów były wiersze znanych i lubianych polskich poetów. W konkursie wystąpiło 14 uczestników z najmłodszych  klas. Uczniowie z dużym zaangażowaniem prezentowali przygotowane utwory wykorzystując swoje możliwości, kostiumy i rekwizyty. Komisja konkursowa w składzie: Pani Dyrektor Jolanta Kozłowska, Pani Magdalena Raputa i Pani Monika Lempart miała trudny wybór, żeby wyłonić finalistów. Biorąc pod uwagę wyrazistość mowy, interpretację tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny przyznała następujące miejsca:

      I miejsce:    Natalia Tyrka kl.2a

                    Przemysław Balon kl.3a

     II miejsce:   Alicja Gworek kl.1a

                    Amelia Pyzik kl.1a

     III miejsce:  Anna Łata kl.3a

                    Alicja Sadowska kl.3a

     Wyróżnienia: Jan Kolstrung kl.1a

                    Antonina Kruk kl.2a

                    Bartosz Juszczak kl.1a

                    Jagoda Sałapatek kl. 2a

                    Barbara Zaremba – Śmietańska kl.2a

                    Piotr Kapel kl.3a

                    Kacper Grzeszczyszyn kl.1a

                    Sara Stępska kl.2a

     Nagrody i dyplomy zostaną wręczone na uroczystym apelu szkolnym.

     Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej wraz z komisją konkursową gratulują wspaniałych recytacji (występów) wszystkim uczestnikom  konkursu.

     B. Mazur

     M. Przęczek

      

   • Zasługują na pamięć - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    1 marca 2021 r

    Koniec II wojny światowej nie oznaczał dla Polski niepodległości. Zmienili się jedynie okupanci – zamiast niemieckiego – sowiecki. Rządy
    w  kraju przejęli komuniści. Polscy patrioci byli wtrącani do więzień, torturowani i jakże często mordowani za to, że pozostali wierni wolnej Polsce. Dla wielu Polaków jedynym wyjściem z zaistniałej sytuacji była ucieczka do lasu i podjęcie na nowo walki partyzanckiej. Nazywamy ich Żołnierzami Wyklętymi, ponieważ komuniści skazali ich na zapomnienie. Używamy też określenia Żołnierze Niezłomni, bo wytrwale walczyli i mimo znikomej szansy na zwycięstwo pozostali wierni swoim przekonaniom do końca.

    Pamięć Żołnierzy Niezłomnych oficjalnie świętujemy dopiero od dziesięciu lat. Bowiem dopiero 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę
    o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dlaczego 1 marca? Otóż, w tym właśnie dniu w 1951 roku został zamordowany w komunistycznym więzieniu pułkownik Łukasz Ciepliński. Wraz ze swoimi współpracownikami Ciepliński kierował antykomunistyczną podziemną organizacją – Zrzeszeniem „Wolność i Niezawisłość”. Tuż przed śmiercią w liście do żony pisał:

    „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą
     i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska,
    a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona”
    .

     Pośród tysięcy Polaków, którzy przeciwstawili się komunistycznemu zniewoleniu można jeszcze wymienić rotmistrza Witolda Pileckiego – jednego
    z największych bohaterów II wojny światowej oraz Danutę Siedzikównę „Inkę” - sanitariuszkę w oddziale majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Dopiero po upadku komunizmu zaczęto przywracać pamięć
    o żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego. Do dzisiaj jednak często nie znamy miejsc, gdzie ci żołnierze zostali pochowani.

    Dlaczego powinniśmy pamiętać o Niezłomnych? Najlepszą odpowiedzią są słowa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

     

    Cześć i chwała Bohaterom!                                

                                                                          Kamilla Jaśnikowska-Toboła, Marcin Szczypczyk

     

    • Wycieczka w czasie pandemii

    • Dnia 23.02.2021r. uczniowie klas: IVa, Va, VIa oraz VIb odbyli wirtualną wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wejść w zakamarki poznańskiego ZOO oraz dowiedzieć się jak zwierzęta przystosowały się do życia w różnych warunkach środowiska. Młodzi podróżnicy mieli okazję poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania, na które mogli oczekiwać ze strony prowadzących szybkiej odpowiedzi. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi mogliśmy z bliska „przywitać się” z foką Wiki, leniwcem Michałem, strusiem, nietoperzem wampirem oraz cudowną rodziną żyraf: Leto, Wilmą, Soroti oraz Elsi, a przy tym dowiedzieć się sporo wartościowych informacji na ich temat. Elsi była tak zainteresowana zaistniałą sytuacją, że ani śniło jej się schodzić z kadru kamery naszego przewodnika, ale dzięki temu, że zaprezentowała nam się w całej okazałości prowadzący spotkanie wyjaśnili nam m.in. dlaczego żyrafy mają cętki na ciele, po co im są długie szyje i czy mogą płakać. Ponadto prowadzący uświadomili nam, że wiele zasłyszanych teorii jest dalekie od prawdziwych faktów biologicznych. Dzięki tej lekcji, każdy uczestnik już wie, że nietoperze wkręcają się we włosy tylko czarownicom i krasnoludkom, a strusie nie chowają głowy w piasek, gdy się boją a jedynie kładą ją na ziemi, aby schłodzić się w upalne dni.
     „Wycieczka” mimo iż w czasach pandemii dostarczyła nam niezapomnianych wspomnień i wiedzy, które bez wątpienia dzięki dozie poczucia humoru prowadzących zostaną z nami na bardzo długi czas.

                                                                                                                                                                                       Kaludia Kopacz

      

   • SUKCES WIKTORA 

   • WIKTOR WĄTROBA

    FINALISTĄ MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU BIOLOGICZNEGO!

    Z wielką radością i dumą informuję, że uczeń klasy VII a – Wiktor Wątroba – zakwalifikował się do wojewódzkiego – finalnego -  etapu Małopolskiego Konkursu Biologicznego. To wielki sukces o dużej randze i  znaczeniu, który już dzisiaj otwiera przed naszym uczniem nowe perspektywy. Wiktor jest w grupie najlepszych biologów wśród uczniów szkół podstawowych w całej Małopolsce!

    Przekazuję piękne i serdeczne GRATULACJE dla Wiktora oraz dla jego Rodziców.

    Gratulacje i wyrazy uznania kieruję również do pani Klaudii Kopacz, która przygotowywała Wiktora do konkursu.

    BRAWO WIKTOR!

    Jolanta Kozłowska

    • KÓLKO BIOLOGICZNE- cykl zajęć

    • Anatomia oczami uczniów klasy IV

     Zgłębiając tajniki anatomii człowieka uczniowie klasy IV wykonali modele układu pokarmowego. Zadanie nie należało do najprostszych, gdyż model należało wykonać z materiałów dostępnych w domu. I tutaj młodzi naukowcy się nie poddali i pokazali jak bardzo potrafią być kreatywni. Proszę tylko spojrzeć na zdjęcia modeli: od klocków lego, ekierki, sznurki aż po plastelinę!

     Domowe obserwacje

     Platon powiedział, że wiedza jest drugim słońcem dla ludzi. Jeżeli potrafimy obserwować otaczający nas świat i jeszcze do tego wykorzystywać zdobytą przez nas wiedzę można powiedzieć, że zdobywamy małą górę, natomiast najwyższe szyty zdobywamy dzieląc się tą wiedzą z innymi. Nawet w dobie pandemii uczniowie klasy VIb nie pozostają obojętni na naukę – chętnie obserwują, pytają i analizują otaczają ich przyrodę. Jakub Skrzypoń z klasy VIb zaobserwował tarło* brzanek sumatrzańskich - ryb akwariowych. Brawa za spostrzegawczość!

     *Tarło – okres rozmnażania u ryb. Nazwa pochodzi od specyficznego zachowania się ryb w tym okresie.

     Choroby krwi

     Krew jest jedyną tkanką płynną w naszym organizmie. Bez wątpienia – gdyby nie ONA nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Erytrocyty – transportują tlen, limfocyty – bronią nasz organizm przed patogenami, a trombocyty biorą udział w krzepnięciu krwi. Jakub Majcherek z klasy VIa przygotował prezentację na temat układu krwionośnego oraz o znaczeniu krwi przy wykonywaniu jej w trakcie przeszczepów, a Szymon Kawaler z klasy VIb wykonał prezentację o chorobach układu krwionośnego - białaczki i anemii.

     Zapraszam do obejrzenia prezentacji:

     Bialaczka_oraz_anemia_-_Szymon_Kawaler.pdf

     Uklad_krwionosny_-_Jakub_Majcherek.pdf

     Klaudia Kopacz

    • Pożegnanie karnawału- klasa 1a, 2a

    • POŻEGNANIE KARNAWAŁU

     Tłusty czwartek-  jak każe tradycja, każdy w ten dzień powinien zjeść pączka. Tak też było w naszej szkole. Od samego rana roznosił się zapach smażonych pączków i faworków, które przygotowywali uczniowie klasy 1a i klasy 2a , oczywiście z zachowaniem zasad i procedur sanitarnych. Uczniowie zainspirowani wyczynami telewizyjnego show,  też chcieli poczuć dreszczyk emocji przy kulinarnych zmaganiach. Dlatego  w przeddzień tego wydarzenia dzieci losowały, jaką będą drużyną(„faworkową” czy „pączkową”). Klasa pierwsza została drużyną czerwonych, drużyną niebieskich została klasa druga. Nie da się opisać zaangażowania, jakie włożyła w wykonanie pączków czy chrustu każda z klas. Dzieci zadbały o każdy szczegół: począwszy od dekoracji czapek kucharskich, odmierzania potrzebnych składników, wyrób ciasta, kontroli czasu pieczenia i oczywiście nakrycia stołów.

     Po degustacji, wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że Masterchef junior nie musi być tylko jeden.:-)

     Zakończenie karnawału było więc nie tylko udane, ale też smaczne!

      

     M. Przeczek

     B. Mazur

  • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

    

   9 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Był to wyjątkowy dzień, który wpisał się znacząco w kalendarz wydarzeń naszej szkoły. W dobie wszchobecnej cyfryzacji i nauki zdalnej, panoszącej się wirtualnej rzeczywistości, koniecznością staje się posiadanie nie tylko umiejętności posługiwania się technikami TIK, ale także umiejętnego i bezpiecznego poruszania się w przestrzeni cyfrowej.

   Tym nadrzędnym celom podporządkowane były zajęcia profilaktyczno-wychowawcze realizowane w tym dniu.

   Dziękuję i gratuluję pani mgr Elżbiecie Słomiany, która była organizatorem, koordynatorem i realizatorem tych działań.

   Jolanta Kozłowska

   • DBI 2021

   •  

                            Jak co roku, dnia 9 lutego odbyła się ogólnopolska akcja z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy razem!”. Organizatorem tego wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. Partnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

    Pomimo istniejącej sytuacji, nasza szkoła miała swój niebagatelny udział w tym wydarzeniu. Na ten dzień zaplanowano zajęcia profilaktyczne o tematyce bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Wychowawcy klas 1-7 prowadzili zajęcia – standardowo oraz zdalnie angażując uczniów do swobodnych wypowiedzi na temat zasad kulturalnego zachowania w sieci oraz unikania i odpowiedniego reagowania na potencjalne zagrożenia.

    Zanim rozpoczął się ten dzień, uczniowie klasy 4a przygotowali piękne plakaty informujące o tym wydarzeniu, pracując w grupach i kształtując kompetencje społeczne między sobą. Klasy starsze -w tym 6a oraz 6b opracowały w tym czasie zasady NETYKIETY oraz zagrożeń w necie posługując się poznanymi programami komputerowi.

    Oto sprawozdania z przebiegu tego wydarzenia z poszczególnych klas:

    W klasie I a zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne o właściwym korzystaniu z komputera i Internetu. Dzieci obejrzały filmy edukacyjne na stronie www.sieciaki.pl oraz filmiki wprowadzające  i utrwalające zasady bezpieczeństwa „Owieczki w sieci''. Na zajęciach dzieci nauczyły się: żeby nie spędzać zbyt wiele czasu przed komputerem, nie udostępniać swoich danych osobowych nieznajomym, nie umawiać się z nieznajomymi oraz wchodzić tylko na strony odpowiednie dla swojego wieku. A najważniejsze - żeby gry komputerowe nie zastępowały zabaw w realnym świecie i na świeżym powietrzu!  Na podsumowanie zajęć dzieci wykonały plakat POZNAJ BEZPIECZNY INTERNET. Był to dla uczniów bardzo ciekawy i pouczający dzień!

    Klasa II a w tym roku podczas obchodów DBI  zwróciła szczególną  uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Uczniowie zostali uświadomieni, że tak naprawdę każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Na zajęciach omówiliśmy także potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. Klasa II a, projektowała  plakaty i scenki komiksowe przypominające o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sieci, o prawach i obowiązkach użytkowników Internetu.

    Klasy: IIIa, IVa oraz Va zrealizowały scenariusz z mini wykładem online pt. „Jak bezpiecznie korzystać z Internetu”?

    Korzystając z Internetu możemy m.in. komunikować się z innymi użytkownikami oraz wymieniać informacjami. Na co jednak trzeba uważać, gdy publikujemy własne opinie lub swoje zdjęcia? Jakie są bezpieczne zasady umieszczania treści w internecie?

    Scenariusz przybliżył uczniom temat publikowania w sieci oraz zagrożenia z tym związane. Podczas lekcji uczniowie, na podstawie historii o Pocztówkowej Krainie, sprawdzili, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z umieszczaniem w Internecie swoich zdjęć czy informacji o sobie i innych. Uczniowie ułożyli kodeks zasad bezpiecznego publikowania w sieci. Dowiedzieli się także, jak się zachować, kiedy niepożądany materiał mimo wszystko trafi do internetu.

    Klasy: VI a, VI b oraz VII a wraz z wychowawcami zrealizowały projekty: „Jak zadbać o swój wizerunek” i „Jak reagować na cyberprzemoc?”

    Cyberprzemoc to jedno z najczęściej dotykających młodzież zagrożeń cyfrowej ery. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, czym różnią się przejawy tego zjawiska od innych niebezpieczeństw internetu. W małych grupach spróbowali też opracować działania, które powinny przedsięwziąć ofiary cyberbullyingu. Uczniowie mieli możliwość również debatować na temat najważniejszych sposobów i praktyk pozwalających na bezpieczne korzystanie z internetu.

    Oprócz zajęć z wychowawcami, każda klasa miała również spotkania z koordynatorem od spraw przebiegu DBI (E. Słomiany) w szkole, pogłębiając tematykę bezpiecznego komunikowania się w Internecie, odpowiedniego reagowania na grooming (uwodzenie w sieci), phishing (wyłudzanie danych osobowych, majątkowych) oraz prawdziwa „Lekcja bezpieczeństwa” skoncentrowana na zagadnieniach dotyczących prywatności online. Do starszych klas (5-8) „zawitał” (warsztaty online) do nas gość, ekspert w dziedzinie zagrożeń w cyberprzestrzeni - pedagog, psycholog, profilaktyk- pani Katarzyna Kudyba zwracając szczególną uwagę na rozważne korzystanie z popularnych portali społecznościowych.

    Chcemy przy tej okazji pochwalić uczniów za pełne zaangażowanie i współpracę oraz za pomysłowość i kreatywność podczas wykonywania różnych zadań.

    Plakaty - DBI 2021 – klasa 4a:

    Klasa_4a_plakaty_DBI_2020.docx

    Plakaty- NETYKIETA- ZAGROŻENIA–klasy 6a, 6b:

    PLAKATY_-_NETYKIETA__ZAGROZENIA__6A__6B.docx

     

    Animacje online klasy 5a:

    https://pl.padlet.com/agataj124/DBIKopanka

     

    Elżbieta Słomiany

   • KOMUKAT

   • TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO

    Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło  terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

    Najważniejsze informacje:

    • Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r.,
     z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r.
    • Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
    • Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
    • Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
    • W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.
     W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
    • W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
    • Nieprzedłożenie do 24 września 2021 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
    • Ogłoszony harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające (o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe) oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym (o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe).
    • W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022 przeprowadza się postępowanie uzupełniające w terminach określonych w tabeli.
    • Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
    • Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).

     

    Terminy_postepowania_rekrutacyjnego_na_rok_szkolny_2021-2022(1).pdf

   • SUKCESY UCZNIÓW

   • Sukcesy naszych uczniów!!!

     

    Z wielką radością i dumą spieszę poinformować, iż troje uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do kolejnego etapu XVII Gminnego Konkursu Polonistycznego „Między światami”. Są to:

    Paweł Dubin kl. 7a

    Amelia Maj kl.8a

    Dorota Dubin kl.8a.

    Gratulacje dla uczniów i nauczycieli – p.Joanny Pukło i p. Marcina Szczypczyka!

     

    Jolanta Kozłowska

   • BIBLIOTEKA- ogłoszenia

   • INFORMACJE Z BIBLIOTEKI

    1. TYTUŁ NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA W PIERWSZYM PÓŁROCZU 2020/21 NALEŻY DO UCZNIA KLASY Va:

                               JANA BARAN

    UCZEŃ WYPOŻYCZYŁ I ZGŁOSIŁ JAKO PRZECZYTANE (Z POTWIERDZENIEM) 48 POZYCJI KSIĄŻKOWYCH W TYM OKRESIE.

    1. KRZYSZTOF BALON Z KLASY Va, NATALIA TYRKA
     I SARA STĘPSKA Z KLASY IIa

    TO AKTYWNI CZYTELNICY, A WIĘC OSOBY, KTÓRE WYPOŻYCZYŁY WIĘCEJ KSIĄŻEK NIŻ KOLEDZY. NIE BYŁY TO TYLKO LEKTURY, ALE TAKŻE INNE KSIĄŻKI NIOSĄCE RADOŚĆ CZYTANIA.

     

    1. DZIĘKUJĘ „PRZYJACIÓŁKOM BIBLIOTEKI”: KLAUDII DUDA Z KLASY Va, LENCE KOT Z KLASY IIIa ORAZ SARZE STĘPSKIEJ Z KLASY IIa ZA RYSUNKI PRZEDSTAWIAJĄCE WYMARZONĄ BIBLIOTEKĘ.
     Z WIELU ZGŁASZAJĄCYCH SIĘ OSÓB, TYLKO ONE PAMIĘTAŁY O PODJĘTYM
     ZOBOWIĄZANIU MIMO NAUCZANIA ZDALNEGO.

     

    1. Z PRZYJEMNOŚCIĄ INFORMUJĘ, ŻE SZKOŁA OTRZYMAŁA ŚRODKI PIENIĘŻNE NA ZAKUP NOWOŚCI CZYTELNICZYCH W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA W WYSOKOŚCI 5000 ZŁ. PIENIĄDZE SPOŻYTKOWANO NA ZAKUP LEKTUR OBOWIĄZKOWYCH I UZUPEŁNIAJĄCYCH, KTÓRE W WIELU PRZYPADKACH SĄ NOWOŚCIAMI NA LISTACH LEKTUR. ALE NIE TYLKO…. ZAKUPILIŚMY RÓWNIEŻ KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY O RÓŻNEJ TEMATYCE. WARTO WSPOMNIEĆ O SERII FLANAGANA „DRUŻYNA”, CZY ZAKUPIONĄ NA PROŚBĘ PANI DYREKTOR SERIĘ „NELA, MAŁA REPORTERKA”.

     

    1.  PRZYPOMINAM O MOŻLIWOŚCI ZGŁASZANIA DO BIBLIOTEKI PRZECZYTANYCH KSIĄŻEK Z INNYCH ŹRÓDEŁ, CHOĆBY PO TO, ŻEBY AKTYWNYCH CZYTELNIKÓW BYŁO JAK NAJWIĘCEJ, ABY W NASZEJ SZKOLE NIE BYŁO MIEJSCA NA „MODĘ NA NIECZYTANIE”, ABY POKAZAĆ, ŻE CZYTAJĄCYCH, MYŚLĄCYCH, INTELIGENTNYCH LUDZI JEST WŚRÓD NAS DUŻO.

     

    1. UCZNIOWIE PRACUJĄCY W ZDALNYM TRYBIE NAUCZANIA MOGĄ SKŁADAĆ ZAMÓWIENIA NA KSIĄŻKI NA MOJEGO E-MAILA LUB NA DYŻURKĘ. MOGĄ PRZYJŚĆ DO BIBLIOTEKI, ABY  SKORZYSTAĆ Z OFERTY LUB PO PROSTU ODEBRAĆ KSIĄŻKI
     Z DYŻURKI. KILKA OSÓB SKORZYSTAŁ0 Z TEJ MOŻLIWOŚCI.

     

    POZDRAWIAM Z NADZIEJĄ, ŻE JUŻ NIEDŁUGO BĘDZIEMY PRACOWAĆ NORMALNIE.

     

     J. CHOJNACKA   

    • ZIMOWY EKO-POKAZ MODY- klasa III a

    • Ekologia to ważna sprawa. Wiedzą o tym wszyscy, ale najbardziej świadomi są tego uczniowie  klasy IIIa, którzy w ramach realizacji MIĘDZYNARODOWEGO PROGRAMU EDUKACYJNEGO “Czytam z  klasą - lekturki spod chmurki” II edycja EKOlogiczna, samodzielnie zorganizowali oraz przygotowali “ZIMOWY EKO-POKAZ MODY”. Na wybiegu pojawiły się dzieci ubrane w stroje z recyklingu, które zachwyciły widownię. Uczniowie zaprezentowali się znakomicie, każdy zaprojektował swój strój w domowym zaciszu zwracając uwagę na każdy szczegół, jednocześnie pamiętając o ochronie środowiska i korzystając z surowców wtórnych. Prezencja oraz ruch sceniczny w wykonaniu uczniów klasy IIIa zaprezentowany był na najwyższym poziomie profesjonalizmu. Głównym zadaniem modelek i modeli “Zimowego EKO pokazu mody” była promocja recyklingu oraz zachęcenie społeczności szkolnej, jak również lokalnej do dbania o nasze środowisko. 

      

     IMG_9313(1).m4v

     E23C978E-B505-4158-9DF5-6A851F21BE8E(1).mov

     Wioletta Wełna

    • KONKURS RECYTATORSKI

    •  REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO
     ,,Brzechwa i Tuwim dzieciom’’

                 1. Cele konkursu:

     1. popularyzowanie twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima;
     2. rozwijanie zdolności recytatorskich;
     3. zainteresowanie uczniów poezją;
     4. zachęcanie do występów
     5. prezentacja umiejętności uczniów;
     6. uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze;

      2. Zasady uczestnictwa:
     7. konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III;
     8. każda klasa zgłasza chętnych uczestników;
     9. konkurs będzie miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego Jana Brzechwy lub Juliana Tuwima;

      3. Kryteria oceny
      Komisja, której skład będzie podany dokona oceny wg następujących kryteriów:
     10. dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie;
     11. interpretacja tekstu;
     12. ogólny wyraz artystyczny ( uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój );

      4. Nagrody dla laureatów
      Laureaci I, II, III miejsca otrzymają nagrody  oraz dyplomy.
      Pozostałym uczestnikom konkursu zostaną wręczone dyplomy- podziękowania

           5. Konkurs odbędzie się 26 lutego 2021r.

      

      

      

      

     Organizatorzy:

     B. Mazur, M. Przęczek

      

   • Depresja w czasie zdalnej nauki...

    • KONKURSY

    • „Ludzie, którzy tracą czas, czekając, aż zaistnieją najbardziej sprzyjające warunki, nigdy nic nie zdziałają. Najlepszy czas na działanie jest teraz!”

     Mark Fisher

      

     W ostatnim tygodniu stycznia odbyły się kolejne – rejonowe - etapy konkursów przedmiotowych.

     26. 01.2021 uczeń klasy 7a – Wiktor Wątroba – zmagał się z zadaniami Małopolskiego Konkursu Biologicznego.

     28. 01. Uczennica klasy 8a – Julia Szczudło – podjęła wyzwanie, jakie stawia rejonowy etap Małopolskiego Konkursu Matematycznego.

     Gratulujemy Wiktorowi i Julii – to duży sukces i wiele pracy !

     Uczniowie przygotowywali się do konkursów pod kierunkiem swoich nauczycieli – p. Klaudii Kopacz (biologia) i p. Agaty Wiśniowskiej-Jędrusiak (matematyka).

     Do szkolnego etapu XVII Gminnego Konkursu Polonistycznego „Między światami” zakwalifikowali się uczniowie klasy 7a i 8a przygotowywani przez nauczycieli języka polskiego – p. Joannę Pukło
     i p. Marcina Szczypczyka.

     28.01. odbył się szkolny etap konkursu, w którym udział wzięli:

     Paweł Dubin kl.7a

     Radosław Przebinda kl. 7a

     Dorota Dubin kl. 8a

     Amelia Maj kl.8a

     Julia Szczudło kl. 8a

     Brawo!

     J.K.

   • Wycieczka online

   • Wycieczka w czasach pandemii

     

    23 lutego uczniowie kl. 4a, 5a, 6a i 6b odbędą wirtualną wycieczkę do Poznania, aby uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu. Będzie to lekcja online
    w poznańskim Ogrodzie Zoologicznym przy wykorzystaniu platformy ZOOM dla uczniów
    na temat zwierząt i ich adaptacji. Uczniowie będą mieli możliwość dowiedzieć się, jak zwierzęta przystosowały się do życia w różnych warunkach środowiska naturalnego, aktywności w różnych porach doby i różnych rodzajów pożywienia.

    Zajęcia umożliwią pokazanie uczniom mieszkańców Ogrodu Zoologicznego z zupełnie innej, ciekawszej perspektywy.

    Termin zajęć : 23.02.2020r. godz. 10:30 (rozesłanie linków uczniom poprzez e-dziennik), godz. 11:00 (rozpoczęcie zajęć)

    Czas trwania: 45-60 minut.

    Klaudia Kopacz

   • KAMPANIA SPOŁECZNA

   • Szanowni Państwo!

    Informujemy, że na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej powstała Kampania społeczna pod nazwą 

    „By powstał dom trzeba wiele troski. Nie pozwól mu się rozsypać”.

    Celem kampanii realizowanej w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie jest podniesienie świadomości społeczeństwa i uwrażliwienie go na zjawisko przemocy w rodzinie, szczególnie w okresie epidemii wywołanej przez COVID-19 oraz dotarcie do szerokiego grona polskiego społeczeństwa, jak również wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zagrożonych lub dotkniętych przemocą w rodzinie.

    W ramach Kampanii jej wykonawca (Agencja Reklamowa RADNA Sp. z o.o.) przygotował, między innymi, krótkie animowane formy filmowe dedykowane uczniom szkół podstawowych z uwzględnieniem grup wiekowych uczniów klas I-III i IV-VIII, które służyć będą realizacji założonych celów kampanii.

    Mając na uwadze szeroko rozumianą profilaktykę, w tym dedykowaną dzieciom i młodzieży szkolnej, przekazujemy Państwu linki do filmów adresowanych dla uczniów klas I-III oraz klas IV-VIII.

    201210_filmik_dla_klas_I-III_CHLOPIEC_(1)(1).mp4

    201210_filmik_dla_klas_IV-VIII_DZIEWCZYNKA_(2)(1).mp4

     

    J.K.

     

    • ŻYCZENIA DLA BABCI I DZIADKA- klasa IIa

    • ŻYCZENIA DLA BABCI I DZIADKA

     Dzieci klasy IIa napisały za co kochają babcie i dziadków.

     Pisemne wypowiedzi  i rysunki prezentujemy w albumie dołączając najserdeczniejsze życzenia!

     Dziękujemy, że jesteście
     wspieracie nas i pomagacie nam w każdej sytuacji.
     Dziękujemy za Waszą miłość, dobroć i troskę.

                                  Uczniowie klasy II a z wychowawcą

      

   • KLASA IIIa

   • WSZĘDZIE DOBRZE, ALE W SZKOLE NAJLEPIEJ!

    Ferie za nami, czas na naukę w miłym towarzystwie - kolegów i koleżanek.

    Uczniowie klasy III postanowili rozpocząć kolejny etap nauki od super zabawy.

    Lekcja wychowania fizycznego zamieniła się w figle i psoty na śniegu.

    Na szkolnym podwórku dzieci ulepiły ogromnego bałwana, którego z zapartym tchem podziwiały  przedszkolaczki z okien swojej sali.

    Dużo śmiechu i radości było podczas śnieżnej “bitwy”, toczenia ogromnych śniegowych kul.

    Na świeżym białym puchu powstały piękne “anioły”.

    Zabawa trwała w najlepsze, klasa III postanowiła wesoło “poszaleć” na pobliskiej górce zjeżdżając i ślizgając się z dużą ostrożnością i wprawą. 

    W takich warunkach nauka to prawdziwa przyjemność i radość!:) 

     

    IMG_9118(3).m4v

                                                                                                                                                                                                  Wioletta Wełna

   • ZEBRANIA RODZICÓW

   • Szanowni Rodzice!

    Informuję, że spotkania z wychowawcami klas odbędą się w następujących terminach:

     

    Klasa 1a – 27.01. g. 17.00

    Klasa 2a – 27.01. g. 17.30

    Klasa 3a – 27.01. g. 17.30

    Klasa 4a – 27.01. g. 18.00

     

    Klasa 5a – 28.01. g. 17.00

    Klasa 6a – 28.01. g. 17.30

    Klasa 7a – 28.01. g. 17.30

    Klasa 6b – 28.01. g. 18.00

    Klasa 8a – 28.01. g. 18.00

     

     

    Szczegółowe informacje dotyczące formy przeprowadzenia spotkania przekażą wychowawcy klas.

     

    Jolanta Kozłowska

    • Warsztaty z Muzeum Regionalnym - klasa 4

    • Legendy skawińskie

      

          14 grudnia 2020 roku klasa 4a wzięła udział w lekcji muzealnej pt. Legendy skawińskie. Lekcję poprowadził dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie, pan Czesław Gąsiorowski, odbyła się ona na platformie Teams. 

     Uczniowie poznali trzy skawińskie legendy: O krzywym palcu, O winie i Skawinie oraz Legendę o Babetcie. Podczas niej usłyszeli o postaciach związanych z historią Polski  – Bolesławie Śmiałym, biskupie Stanisławie i Kazimierzu Wielkim.  Wspólnie z prowadzącym ustalili, co zostało w Skawinie z dawnych legend. Na przykład, po królu Kazimierzu Wielkim, pozostałościami są m.in. samo miasto Skawina (król był jego założycielem), teren po nieistniejącym już zamku (zniszczonym przez Szwedów, dziś znajduje się tam Pałacyk Sokół),  ufundowany przez króla kościół parafialny oraz ulica Kazimierza Wielkiego, a po ukochanej króla księżniczce włoskiej  Babetcie – nazwa ulicy oraz… sklep spożywczy Babetta. Poznając legendy czwartoklasiści doskonalili ważną umiejętność historyczną -  odróżniania  postaci historycznych, czyli tych, które żyły naprawdę - od bohaterów baśniowych i legendarnych.

     W ramach pracy warsztatowej (oczywiście online) uczniowie kolorowali otrzymane szablony lub wykonali własne rysunki  nawiązujące do wybranej postaci z poznanych legend.

                                        

     K. Jaśnikowska-Toboła

    • SERDECZNA KARTKA- podsumowanie

    • „SERDECZNA KARTKA”

     dla dzieci chorych w specjalistycznych placówkach - Małopolskie Hospicjum dla Dzieci.

      

     Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas,  radości, dobroci, życzliwość i serdeczności, która wypełnia ludzkie serca. W tym magicznym czasie, zgodnie z tradycją wysyłamy do bliskich kartki świąteczne, które są przekazem  życzliwości, miłości, empatii i szacunku. Chcąc okazać swoje serce innym wystarczy tak niewiele….

      

     Szkolny Projekt Edukacyjny “SERDECZNA KARTKA” został zwieńczony sukcesem. Dzieci z Małopolskiego Hospicjum otrzymały piękny dar serca od uczniów oraz przedszkolaków Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance. Piękne kartki oraz drobne podarunki 18.12.2020 r.  przekazano pracownikom Małopolskiego Hospicjum dla dzieci, którzy osobiście przekażą życzenia dzieciom. Serdecznie dziękujemy za piękny dar serca!

      

     „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

     nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

     Jan Paweł II

                                                                                                                   Wioletta Wełna

    • Klasa III- warsztaty

    • KLASA IIIa 21.12.2020 r. podczas zdalnego nauczania wzięła udział w warsztatach świątecznych online pt. “TRADYCJE ŚWIĄTECZNE - KinoSzkoła - warsztaty LIVE dla klas I-III Szkoły Podstawowej”. Uczniowie z zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyli w szkoleniu. Było to ciekawe doświadczenie dla wszystkich uczniów- móc połączyć się z rówieśnikami z całej Polski i rozmawiać na temat Świąt Bożego Narodzenia. Zagadki, rebusy, ciekawostki, zwyczaje i tradycje…..zaprezentowane w formie prezentacji multimedialnej oraz  pogadanki wprowadziły każdego uczestnika w magiczny świąteczny nastrój. 

                                                                                                                               Wioletta Wena

   • PODZIĘKOWANIE ZA AKCJĘ ŚWIĄTECZNĄ

   • Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance

    Okres świąteczny to piękny i magiczny czas, kiedy otwierają się mocniej serca i z większą wrażliwością, empatią i serdecznością spoglądamy na otaczający nas świat. To czas, w którym w sposób wyjątkowy przeżywamy radość, jaką przynosi nam bliskość i życzliwość drugiego człowieka. Tej życzliwości, serdeczności i wrażliwości nie zabrakło Państwu i w tym roku. Bezinteresownie, z wielką otwartością podjęliście Państwo działania w ramach naszej akcji świątecznej pomocy. Podobnie jak w roku ubiegłym,  przedsięwzięcie zakończyło się wspaniałym efektem- świąteczne paczki przygotowane przez Państwa potwierdzają, że warto wierzyć w drugiego człowieka. Po raz kolejny nie zawiedliście. Dzięki tak pięknie zorganizowanej i sprawnej akcji dwie rodziny będą miały dostatnie i radosne święta, a 50 dzieci – podopiecznych Krakowskiego Hospicjum – spędzi, dzięki, Wam Kochani Uczniowie i Drodzy Rodzice, radosne, uśmiechnięte i słodkie świąteczne chwile. Dziękuję Wszystkim za ten piękny dar serca!

    Jolanta Kozłowska

    • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE- filmy

    • WESOŁYCH   ŚWIĄT …

      

     Szanowni i drodzy Nauczyciele,

     W tym roku nie możemy wspólnie świętować

     i kolędować…nie możemy przełamać się opłatkiem…

     Jednak nasi Uczniowie pamiętają o nas i przygotowali

     piękny i serdeczny podarunek – uczniowie klasy  1a, 2a,3a, 4a i 6a przesyłają swoim Nauczycielom świąteczne życzenia.

      

     Zapraszamy w ich imieniu do obejrzenia krótkiego filmu na stronie internetowej.

     zyczenia_Swieta(1).mp4

     zyczenia_2_(2).mp4

      

    • Konkurs Plastyczny No Promil - No Problem

    • Wyniki konkursu plastycznego NO PROMIL - NO PROBLEM

      

     Nasi uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym kolejnej edycji kampanii NO PROMIL NO PROBLEM. Do połowy grudnia 2020 r. wpłynęło na konkurs 35 prac.

     Tematem konkursu była walka z nietrzeźwymi kierowcami, ponieważ głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy.

     Jury oceniało prace uczniów pod kątem:

      1. Zgodności z tematem.

      2. Twórczego i oryginalnego podejścia do tematu.

      3. Atrakcyjności formy przekazu.

      4. Walorów estetycznych.

         

     Po obradach i ocenie prac, jury postanowiło nagrodzić plakaty następujących uczestników konkursu:

     I miejsce Klaudia Duda z kl. V a

     I miejsce Nikola Kawaler z kl. VI b

     II miejsce – Anna Zajda z kl. VI a

     II miejsce Małgorzata Zaremba – Śmietańska z kl. VII a

     III miejsce – Wiktoria Kochana z kl. VI a

     III miejsce – Emilia Lipiarz z kl. Va

     Wyróżnienie:

     Joanna Kochana z kl. IV a

     Patrycja Zajda z kl. IV a

      

      

                                                                                                         M. Raputa

                                                                                           O. Wielgus-Wosatko

    • Konkurs Fotograficzny

    • Wyniki Konkursu fotograficznego „Jesień w obiektywie”

     Z przyjemnością informuję, że konkurs fotograficzny pt. „Jesień w obiektywie” został rozstrzygnięty. Do 27 listopada wpłynęło 16 ciekawych prac.

     Celem konkursu było kształtowanie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań fotografią, uwrażliwienie na piękno otaczającego nas świata, zachęcenie do jego utrwalania w fotografii, zachęcanie do fotograficznej „interpretacji” otaczającej ich rzeczywistości, propagowanie walorów przyrodniczych regionu, w którym żyjemy oraz poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego. Jury oceniało estetykę, efekt wizualny, techniczną poprawność wykonania, oryginalne     ujęcie tematu.

     Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratuluję i zachęcam do wzięcia udziału w kolejnych konkurach.

     Nagrody dla zwycięzców będą wręczone podczas najbliższego wspólnego apelu w szkole.

     Lista zwycięzców:

     I miejsce Dorota Dubin z kl. VIII a

     II miejsce – Małgorzata Zaremba -  Śmietańska z kl. VII a

     III miejsce - Kamila Płonka z kl. VII a

     III miejsce – Paweł Dubin z kl. VII a

     Wyróżnienie:

     Wiktoria Kochana z kl. VIa

     Szymon Kawaler z kl. VIb 

      

      

     Olga Wielgus – Wosatko

    • Warsztaty z Muzeum Regionalnym - klasa 1

    • Na gałązce choinkowej.......

     Uczniowie klasy 1a uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Regionalne w Skawinie. Warsztaty były prowadzone online na platformie Microsoft Teams , połączone z zajęciami plastycznymi i prezentacją filmu z instruktażem wykonania choinki. Podczas wprowadzenia do lekcji uczniowie zostali zapoznani z tradycyjnymi ozdobami choinkowymi oraz mieli możliwość utrwalenia i poznania nowych wiadomości związanych ze zwyczajami bożonarodzeniowymi w dawnej Skawinie. Końcowym efektem tych warsztatów były pięknie wykonane przez dzieci choinki z kartonu ozdobione przygotowanymi wcześniej elementami dekoracyjnymi. Efektowne choinki w formie zdjęć zostały przesłane do muzeum.

     M. Przęczek

   • NAGRODY STATUTOWE

   • NAGRODY STATUTOWE!

     

    Z wielką przyjemnością  pragnę  poinformować, że decyzją Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance udzielone zostały nagrody statutowe – pochwały Dyrektora Szkoły –   uczniom:

    Julii Szczudło uczennicy klasy VIII „a”

    za godne reprezentowanie szkoły w środowisku lokalnym poprzez uczestnictwo w Międzyszkolnej Debacie Oksfordzkiej oraz za godne reprezentowanie szkoły w Małopolskim Konkursie Matematycznym (awans do etapu rejonowego); a także za zaangażowanie w pracę na rzecz klasy i szkoły, za postawę, która może być wzorem do naśladowania dla rówieśników.

    Dorocie Dubin uczennicy klasy VIII „a”

    Uczennica wyróżnia się wysoką kulturą osobistą oraz zaangażowaniem w życie klasy i szkoły. Aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu i realizacji Międzyszkolnej Debaty Oksfordzkiej godnie reprezentując szkołę. Postawa uczennicy może być wzorem do naśladowania dla rówieśników.

    Radosławowi Przebinda uczniowi klasy VII „a”

    Uczeń wyróżnia się wysoką kulturą osobistą oraz zaangażowaniem w życie klasy i szkoły. Brał  aktywny udział w Międzyszkolnej Debacie Oksfordzkiej oraz w konkursach przedmiotowych godnie reprezentując szkołę.  Postawa ucznia może być wzorem do naśladowania dla rówieśników.

    Wiktorowi Wątroba uczniowi klasy VII „a”

    Uczeń godnie reprezentował szkołę w konkursach przedmiotowych uzyskując awans do etapu rejonowego w Małopolskim Konkursie Biologicznym, co wymagało dużego zaangażowania i wkładu dodatkowej pracy. Wiktor reprezentował szkołę także w Międzyszkolnej Debacie Oksfordzkiej. Postawa ucznia może być wzorem do naśladowania dla rówieśników.

    Jakubowi Juszczak uczniowi  klasy IV „a”

    Uczeń wyróżnia się wysoką kulturą osobistą, wzorową postawą i dużym zaangażowaniem w życie klasy i szkoły. Jakub chętnie i aktywnie brał udział w przygotowaniu i realizacji  uroczystości i projektów szkolnych, a ponadto reprezentował szkołę w konkursach międzyszkolnych uzyskując tytuł laureata w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Języka Angielskiego.

    Gratuluję wyróżnionym Uczniom oraz ich Rodzicom !

                                                                                         Jolanta Kozłowska

    • Pomagamy zwierzętom w zimie- klasa 3

    •          POMOC ZWIERZĘTOM W ZIMIE

      

             W ubiegłym tygodniu klasa II w ramach edukacji wczesnoszkolnej dużo dowiedziała  się na temat, jak pomagać zwierzętom w zimie. Wypowiedzi dzieci na temat pomocy zwierzętom w przetrwaniu zimy, dokarmiania  ptaków zimą, a także odpowiednia literatura były inspiracją do zrobienia plakatów pt.” Pomagamy zwierzętom w zimie”.  Mam nadzieję, że wykonane prace plastyczne będą inspiracją do podejmowania działań w tym zakresie. Zapraszam do galerii.

     I jeszcze kilka informacji o których należy pamiętać:

     • Dlaczego nie wolno karmić ptaków chlebem?

     Eksperci ostrzegają nas, że dokarmianie ptactwa wodnego chlebem może prowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci zwierząt. „Ptaki to nie śmietniki – nie możemy traktować ich jako sposobu na utylizację domowych odpadków. Pleśń jest dla nich trująca, podobnie jak dla nas. Poza tym chleb ma bardzo niewiele wartości odżywczych, a przyjmowany przez ptaki przez dłuższy czas prowadzi do powstawania schorzeń układu pokarmowego.” Ekolodzy mówią też o innym problemie związanym z karmieniem pieczywem ptaków – „Niezjedzony chleb tonie i gnije, powodując poważne spustoszenia w ekosystemie.” „Gnijący chleb powoduje nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych, które pochłaniają tlen, gniją i wydzielają toksyny groźne dla ryb.

     • Czym karmić ptaki?

     Łabędzie i kaczki jedzą ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa, w trakcie surowej zimy specjalny granulat dla ptaków wodnych. Gołębie, sierpówki, kawki i gawrony jedzą grubą kaszę, pszenicę. Sikory jedzą surową słoninę, łuskane nasiona orzechów włoskich, słonecznika (łuskane lub w łupinach) oraz konopie. Kosy i kwiczoły jedzą przekrojone jabłka, morele, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, a także rodzinki i pokrojone daktyle. Należy unikać podawania suszonych owoców, gdyż pęcznieją w wolu, co w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości może być dla ptaka niebezpieczne. Wróble i mazurki jedzą proso, drobne kasze, łuskany słonecznik.

     • Dokarmianie dzikich zwierząt

     Należy pamiętać, że zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Osoby takie wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć.

     Wykładanie karmy ma zatrzymać  jak najwięcej zwierzyny w lesie. Poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą w okolice dróg, a tym samym zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami. Poza tym zwierzęta rzadziej wychodzą na pola uprawne, tym samym wyrządzając mniej szkód rolnikom.

      

      Mam nadzieję, że  uczniowie ( nie tylko II klasy)  będą zwracać uwagę na dobro zwierząt w czasie zimy. Naprawdę nie trzeba dużo, żeby pomóc zwierzętom, w tym trudnym dla nich czasie.

      

     B. Mazur

      

   • DEBATA OKSFORDZKA NO PROMIL- NO PROBLEM

   •  

    DEBATA OKSFORDZKA

    NO PROMIL – NO PROBLEM

     

              7 grudnia 2020 r odbyła się  debata oksfordzka nt. „Aktywni i byli sportowcy nie powinni reklamować alkoholu”. W szranki debatowania stanęli reprezentanci naszej szkoły oraz drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach. Debata oksfordzka to ważne wydarzenie w życiu naszej szkoły; pierwsze doświadczenie sztuki debatowania i nowe wyzwanie dla uczniów i nauczycieli. To kolejna inicjatywa realizowana w ramach kampanii społecznej „No promil - no problem”.

              Naszą szkołę reprezentowali: Dorota Dubin, Julia Szczudło, Wiktor Wątroba i Radosław Przebinda. Uczniowie przygotowywali się do debaty pod kierunkiem mgr Joanny Pukło i mgr Marcina Szczypczyka.

    Nad prawidłowym przebiegiem, formą i strukturą spotkania czuwał marszałek debaty i wiceprezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców – pan Jakub Kozłowski.

    Młodzi debatanci nie tylko podjęli nowe i trudne wyzwanie, ale wykazali wysoki poziom przygotowania, zaprezentowali kulturę i kunszt sztuki argumentacji z jednoczesnym poszanowaniem oponentów, wspaniale podejmowali polemikę reagując adekwatnie do pojawiających się w dyskusji argumentów.

    Gościem spotkania, oprócz dyrektorów obu szkół, była także pani Małgorzata Kopeć , kierownik Centrum Wspierania Rodziny oraz koordynator XIII edycji kampanii „No promil – no problem”  na terenie miasta i gminy Skawina.

              Było to niezwykle ciekawe i nowe dla nas wszystkich wydarzenie i przeżycie. Dwie drużyny  zmierzyły  się w dyskusji nad postawioną tezą – drużyna propozycji, która w debacie broniła tezy, i opozycji, która starała się tezę obalić.  Najważniejszy był  wspólny cel : edukacja i wpływ na zmiany
    w postawach i zachowaniach społecznych, bo bezpromilowo=bezproblemowo. Poziom spotkania był tak wysoki i wyrównany, że sędzia podjął decyzję o przyznaniu statusu zwycięzcy obu drużynom. Brawo!!!

    Uczestnicy debaty usłyszeli wiele słów uznania. Pięknie i godnie zaprezentowali siebie i naszą szkołę. Wielkie i piękne GRATULACJE, do których załączyliśmy upominki i decyzje o przyznaniu nagród statutowych.

   • NO PROMIL NO PROBLEM - DEBATA

   • http://cwr-skawina.pl/wp-content/uploads/2019/11/zaproszenie-004.jpg

     

                XIII EDYCJA KAMPANII SPOŁECZNEJ

    NO PROMIL – NO PROBLEM

             XIII edycja kampanii społecznej „No promil – no problem” przebiega pod hasłem „Prawdziwa wolność lubi bezpromilowe klimaty”. Podobnie jak w roku ubiegłym włączamy się w działania promujące właściwe postawy kierowców i pieszych  na terenie naszej gminy i województwa małopolskiego. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej (Covid-19) i ograniczeń wynikających z tego powodu, podjęliśmy  wyzwanie i sukcesywnie realizujemy zadania i cele  projektu społecznego. Zakres działań jest bardzo szeroki – dostosowany do obecnych warunków i możliwości, a ich zdecydowana większość odbywa się
    w przestrzeni cyfrowej. Wydarzeniem ważnym – podjętym w ramach kampanii – będzie międzyszkolna  debata oksfordzka nt. „Aktywni i byli sportowcy nie powinni reklamować alkoholu”. Organizatorem debaty jest Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance, przy ściślej współpracy z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców (współorganizatorem Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich). To spektakularne wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia i współdziałania  z Centrum Wspierania Rodziny.

    Debata odbędzie się w trybie online dnia 7 grudnia 2020 r, a w szranki debatowania  staną : drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kopance  oraz drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach. Uczniowie  przygotowują się do debaty pod opieką nauczycieli i trenera z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. Młodzi adepci sztuki debatowania pracują nad konstruowaniem przekonujących argumentów, doskonaleniem umiejętności ich przedstawienia. Dwie drużyny  zmierzą się w dyskusji nad postawioną tezą – drużyna propozycji, która w debacie bronić będzie tezy, i opozycji, która postara się ją obalić. Jednak najważniejszy jest wspólny cel : edukacja i wpływ na zmiany w postawach i zachowaniach społecznych, bo bezpromilowo=bezproblemowo.

    Jolanta Kozłowska

    • Konkurs plastyczny NO PROMIL NO PROBLEM

    • Witajcie Kochani!!!                            

     W związku z tym, iż ruszyła kolejna edycja kampanii NO PROMIL NO PROBLEM serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez naszą szkołę.

     Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy.

     Tematem konkursu jest walka z nietrzeźwymi kierowcami.

      

     WARUNKI UCZESTNICTWA

      1. Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich klas naszej szkoły, w kategoriach I-III, IV-VIII.

      2. Udział w konkursie polega na wykonaniu pracy zgodnej z celami konkursu, w formie wybranej przez autora.

      3. Jeden twórca może nadesłać na konkurs jedną pracę.

     4. Prace należy przesłać w formie zdjęcia do 11.12.2020 na adres olga.wielgus.wosatko@gmail.com

     FORMA PRACY KONKURSOWEJ

     1. Plastyczna np.: album, gazetka, plakatu, komiks, itp. Technika plastyczna dowolna (farba, tusz, kredka, witraż, collage, techniki własne).

     OCENA PRAC KONKURSOWYCH

     Praca powinna być wykonana osobiście i według własnego pomysłu, przy twórczym wykorzystaniu dostępnych źródeł wiedzy. Prace oceniane będą pod kątem:

      1. Zgodności z tematem.

      2. Twórczego i oryginalnego podejścia do tematu.

      3. Atrakcyjności formy przekazu.

      4. Walorów estetycznych.

      5. Ogłoszenie wyników nastąpi 15.12.2020.

      

     ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!!

                                                                                                           M. Raputa

                                                                                                   O. Wielgus-Wosatko

      

    • ANDRZEJKI 2020

    • Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada

      

     Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. 

     Niegdyś wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Los kobiet zamężnych był przesądzony, z kolei panny, podczas wieczoru wróżb miały się dowiedzieć, jak oraz czy znajdą kawalera. Wierzono, że przyszłość objawiają duchy, które zstępują na ziemię. Uważano, by w obrzędach nie brały udziału kobiety w błogosławionym stanie, ponieważ duchy mogłyby zaszkodzić dziecku. Kawalerowie nie brali udziału w andrzejkowych wróżbach, ponieważ mieli swój własny wieczór. Mężczyźni wróżyli sobie w noc poprzedzającą dzień św. Katarzyny, czyli w tzw. "Katarzynki".

      

     Andrzejki. Tradycyjne wróżby, ciekawostki

      

      

     • Standardową wróżbą jest lanie wosku. Co ciekawe jednak, najlepiej wykorzystać do tego stary klucz, należący do babci, a jeszcze lepiej użyć klucza od drzwi kościoła. Kształt wylanego wosku miał zdradzać cechy przyszłego męża np. kształt góry- skały mówił o jego gwałtowności, a kształt psa lub kota, że będzie dobrym przyjacielem.

      

     • Kolejną nieodłącznym elementem wieczoru wróżby jest (i było) wróżenie z kart. As kier oznacza spokojny i ciepły dom. As karo zapowiada dobrą wiadomość w sprawach miłości. As trefl mówi, że można spodziewać się niespodzianki w miłości. As pik zapowiada partnera władczego i solidnego.

      

     • Do wielu wróżb wykorzystywano nawet zwierzęta, najczęściej psy. Co ważne właścicielka psa nie mogła brać udziału we wróżbie (ponieważ była osobą, której pies po prostu słucha najbardziej). Dwanaście panien, stojąc w kręgu, trzymały w dłoniach kawałki kiełbasy bądź placuszki posmarowane tłuszczem. Tej pierwszej zwiastowano zamążpójście, do której pies podszedł po smakołyki. Jeśli pies zjadł rarytas na miejscu, panna jeszcze rok musiała poczekać. Natomiast jeśli wyniósł z domu, oznaczało to ślub jeszcze w tym samym roku. Zdarzało się, że do izby wpuszczano gąsiora z zasłoniętą głową. Którą pannę pierwszą uszczypnął, tej pierwszej zwiastowano zamążpójście.

      

     • Znaczenie mogą mieć również sny. Jeżeli w andrzejkową noc przyśni się coś dobrego, może to oznaczać powodzenie, szczęście. Niegdyś w sprowadzaniu dobrych snów pomagał pewien rytuał. Dawni mistrzowie magii zalecali, by przed snem spalić palmy wielkanocne i stanąć tak, by czuć dym. To miało sprawić, że w andrzejkową noc nadejdzie dobry sen.

      

     Propozycje wróżb na andrzejkowy wieczór

      

     • Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny
     • Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp. 
     • Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż.
     • Wróżenie ze skórki jabłka – panna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa; następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.
     • Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się “ku sobie", życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie -będziesz musiała dłużej poczekać na jego realizację.
     • Na własnym włosie odmierz palcami kolejne litery alfabetu. Jesli włos jest długi, trzeba powtórzyć liczenie aż do skutku. Litera która wypadnie na końcu włosa to inicjał imienia lub nazwiska przyszłego partnera.

      

    • Klasa 1

    • W trosce o środowisko naturalne uczniowie klasy 1a wzięli udział w programie edukacyjnym połączonym z konkursem, którego organizatorem jest sieć sklepów Biedronka. Przewodnikami po opowieściach byli bohaterowie Gangu Fajniaków  związani z czterema żywiołami– klasie 1a patronowała Chmurka Celinka (powietrze). Scenariusze prowadzonych lekcji były przygotowane zgodnie z podstawą programową i dostosowane również do pracy zdalnej, co umożliwiło realizację ostatniej części programu. Uczniowie uczestniczyli w działaniach mających na celu ochronę przyrody oraz mieli możliwość „eksperymentowania powietrzem’’( z zachowaniem zasad sanitarnych), obserwowania i formułowania wniosków. Na podsumowanie tych  lekcji dzieci wykonały prace plastyczne związane z żywiołem, które zostaną wysłane na konkurs „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”.

     Magdalena Przęczek

      

    • Klasa 2 Hodowla kryształków

    • Uczniowie klasy II przez dwa tygodnie przeprowadzali eksperyment związany z hodowlą kryształów. Do tego doświadczenia użyli roztworu nasyconego soli kuchennej (chlorku sodu).

     Uczniowie prowadzili doświadczenie, które miało pomóc w odpowiedzi na pytanie: Czy z roztworu wody z solą kuchenną można wyhodować kryształy soli? Najpierw dzieci odpowiednio zaplanowały całe doświadczenie. Następnie przygotowały swoje roztwory. Młodzi badacze byli bardzo zaangażowani w przedsięwzięcie i codziennie sprawdzali co dzieję się z ich próbkami. Po tygodniu były widoczne efekty doświadczenia, na sznurkach i ściankach naczynia zaczynała uwidaczniać się sól. W kolejnych dniach uczniowie zauważyli, że soli osadza się coraz więcej, zaś wody jest coraz mniej. Na sznurkach zbudowały się przepiękne kryształki. Uczniowie wyciągnęli następujące wnioski z doświadczenia:

     • Podczas parowania wody ze słoika sól ulegała krystalizacji i osadzała się na ściankach słoika oraz nitce.
     • Krystalizacja przebiegała w ciepłym pomieszczeniu, kryształy są małe.
     • Im dłużej będzie przebiegał proces parowania i krystalizacji, tym większe będą kryształy soli.
     •  Może warto jeszcze uzbroić się w cierpliwość i poczekać kolejne dwa tygodnie J

      

     B. Mazur

    • NO PROMIL - NO PROBLEM klasa 8

    •            Uczniowie kl.8 Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kopance dnia 18 listopada 2020 r. uczestniczyli online w szkoleniu dla liderów młodzieżowych, w ramach XIII edycji Kampanii No Promil - No Problem. Podczas trwania warsztatów zostali oni  zapoznani z  celami i misją tej kampanii społecznej.

     Uczestnicy szkolenia uświadomili sobie znaczenie  zbiorowej odpowiedzialności na rzecz poczucia bezpieczeństwa na drogach i nie tylko. Szczególne wrażenie wywarł na nich film kampanijny pt. „Dagmara”. Na podstawie autentycznej historii, co bardzo podkreślali , zauważyli jak wielką moc ma umiejętność stanowczego stawiania granic i równocześnie, jak tragiczne w skutkach mogą być konsekwencje ulegania wpływom innych osób. Zwrócili też uwagę na nieodwracalność skutków pewnych zachowań i moralną odpowiedzialność za swoje decyzje i działania.

      

     Joanna Pukło

   • XIII EDYCJA KAMPANII SPOŁECZNEJ NO PROMIL – NO PROBLEM

   •                                                                

              Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła  się do kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM, której organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z siedzibą w Wieliczce. Podobnie jak w roku ubiegłym włączamy się w działania promujące właściwe postawy kierowców i pieszych realizowane na terenie naszej gminy i województwa małopolskiego. Wspomnienia spektakularnego wydarzenia, jakim było zorganizowanie w ubiegłym roku uroczystego happeningu na płycie skawińskiego Rynku, mobilizują nas do kolejnych działań i inicjatyw. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej (Covid-19) i ograniczeń wynikających z tego powodu, podjęliśmy kolejne wyzwanie. W tym roku do działań przyłączyły się także nasze przedszkolaki, które w swoim udziałem chcą wyrazić protest przeciwko nieodpowiedzialnym zachowaniom  kierowców.

    Założenia kampanii w naszej szkole realizowane będą przez:

    • prowadzenie zajęć w klasach wg kampanijnych scenariuszy;
    • konkurs plastyczny (którym objęte zostały także przedszkolaki);
    • przygotowanie listów otwartych do kierowców z apelem o bezpieczną trzeźwą jazdę (listy publikowane będą na stronie internetowej szkoły);
    • akcji informacyjnej skierowanej do rodziców uczniów i przedszkolaków;
    • uczestniczenie w szkoleniach i warsztatach promujących akceptowane społecznie postawy i zachowania;
    • zorganizowanie online profesjonalnej debaty  międzyszkolnej (współpraca z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców – organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich).

     

    Dzięki kampanii NO PROMIL - NO PROBLEM możemy:

    • dbać o bezpieczeństwo dzieci i ich rodziców;
    • zwiększyć świadomość o odpowiedzialności za życie własne i cudze;
    • uświadomić, jakie mogą być skutki jazdy pod wpływem środków psychoaktywnych i alkoholu;
    •  wpłynąć na zmniejszenie  liczby wypadków samochodowych spowodowanych przez osoby w stanie nietrzeźwym;
    • nauczyć dzieci i młodzież, jak reagować w sytuacjach, gdy mogą być przewożeni przez nietrzeźwych kierowców;
    • powodować zmiany w postawach i zachowaniach społecznych.

    Jolanta Kozłowska

    • Przedszkole "DZIEŃ KREDKI"

    • Dzień Kredki

     „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,

     kolorowe kredki bardzo lubią mnie,

     kolorowe kredki kiedy je poproszę,

     namalują wszystko to co chcę.”

      

        W piątek 20 listopada br. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię.

     Tego dnia celem zabaw było zapoznanie i utrwalenie kolorów, integracja grupy, kształcenie sprawności manualnych, doskonalenie umiejętności liczenia oraz reakcji na sygnał dźwiękowy. Dzieci wysłuchały piosenki pt.Kolorowe kredki”, zastanawiały się, do czego można wykorzystać kredki. Poznały różnicę między rysowaniem a kolorowaniem. Dopasowywały obrazki do odpowiednich kolorów kredek, określały kolory, przeliczały kredki, ozdabiały je według własnego pomysłu. To był kolorowy dzień.

      

     Katarzyna Littner- Gucia

     Anna Janik

    • Przedszkole - konkurs "FLAGA POLSKI"

    •          Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczno - techniczny pt. „Flaga Polski” został rozstrzygnięty. Do dnia 10 listopada wpłynęło 7 ciekawych pięknych prac.

     Celem konkursu było promowanie twórczości dziecięcej, kształtowanie postaw patriotycznych przedszkolaków oraz możliwość rozwijania twórczości plastycznej poprzez rodzinne wykonanie pracy. Pani Dyrektor Jolanta Kozłowska i Pani Magdalena Raputa po naradzie wybrały cztery najciekawsze prace.

     Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkurach.

      

     Oto lista zwycięzców:

     I miejsce- Zuzanna Nędza i Lena Gucia

     II miejsce Maksymilian Wątroba

     III miejsce Lilianna Meres

      

     Katarzyna Littner- Gucia

     Anna Janik

    • SUKCESY UCZNIÓW

    •  

     W ostatnich tygodniach w naszej szkole odbywały się szkolne etapy konkursów przedmiotowych. Gratuluję wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i trud przygotowania się do tych konkursów.

     20 października odbył się etap szkolny Małopolskiego Konkursu Biologicznego. Uczniowie kl. 6, 7 i 8, przygotowywani przez p. Klaudię Kopacz, przystąpili do zmagań konkursowych. Udział w tym etapie Małopolskiego Konkursu Biologicznego wzięli:

     Wiktor Wątroba, Nikola Suder, Dorota Dubin, Małgorzata Zaremba-Śmietańska, Kamila Płonka, Amelia Maj, Julia Szczudło, Maksymilian Płonka, Paweł Dubin, Wiktoria Marczuk, Jakub Majcherek, Igor Kadłuczek, Jakub Sermet, Piotr Dąbrowski, Hubert Paluchowski, Julia Prochownik.

     Do II etapu konkursu zakwalifikował się Wiktor Wątroba z klasy 7a. Serdecznie gratulujemy!

      

     23 października zorganizowany został etap szkolny Małopolskiego Konkursu Matematycznego. Do zmagań konkursowych przystąpiły trzy uczennice: Dorota Dubin, Julia Szczudło i Małgorzta Zaremba-Śmietańska  przygotowywane przez p. Agatę Wiśniowską –Jędrusiak.

     Do II etapu konkursu zakwalifikowała się Julia Szczudlo. Wielkie gratulacje!

      

     17 listopada do zmagań konkursowych przystąpili znawcy geografii.
     W szkolnym etapie Małopolskiego Konkursu Geograficznego udział wzięli: Dorota Dubin, Amelia Maj, Nikola Suder, Małgorzata Zaremba-Śmietańska, Paweł Dubin, Radosław Przebinda.

     Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem p. Beaty Samek. Oczekujemy na wyniki licząc na sukcesy uczniów.

      

     Chcąc uatrakcyjnić naszym uczniom realizację obowiązkowych zajęć zaproponowaliśmy im udział w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Zgłosiliśmy więc szkołę do OLIMPUSA – instytucji, która już od wielu lat organizuje olimpiady. Stanowią one rozszerzenie programów nauczania, są urozmaiceniem zajęć, a także stanowią zewnętrzne źródło oceny poziomu wiedzy uczniów. Olimpiady przygotowane są przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. W tym roku w olimpiadzie z języka angielskiego udział wzięło 10 uczniów przygotowywanych przez p. Dianę Starowicz. Z zadaniami konkursowymi zmierzyli się:

     Natasza Kochana, Oliwia Boroń, Jakub Juszczak, Damian Dźwigał, Jan Fabian, Joanna Kochana, Klaudia Duda, Jan Baran, Szymon Kawaler, Piotr Kolstrung.

     Gratuluję!

        Jolanta Kozłowska

    • Prace klasy 1a

    •         Uczniowie klasy 1a realizując zagadnienia związane z przystosowaniem zwierząt do nocnego trybu życia, poznały różne ciekawostki związane ze zwierzętami prowadzącymi nocny tryb życia. Na koniec zajęć dzieci wykonały piękne sowy korzystając z dostępnych materiałów. 

                                                                                                                                           Magadalena Przęczek

   • Międzynarodowy Konkurs Informatyczny BÓBR 2020

   •                                                             

                 Po raz kolejny w naszej szkole odbył się  Międzynarodowy Konkurs Informatyczny BÓBB 2020. Głównym celem tego konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
    W szczególności konkurs miał na celu:

    • zwiększenie zaangażowania uczniów w stosowaniu komputerów i technologii informacyjnej podczas poznawania różnych dziedzin od samego początku pobytu w szkole, przyczynianie się do rozwoju i kształtowania twórczego podejścia przy zdobywania wiedzy i umiejętności,
    • sprzyjanie wyrównywaniu szans stosowania tej technologii w grupach dziewcząt i chłopców posiadających dostęp do komputerów, jak i nie mających takiego dostępu,
    • zachęcanie uczniów do zdobywania umiejętności potrzebnych w ich życiu osobistym i w przyszłej pracy zawodowej,
    • stwarzanie okazji do wymiany doświadczeń między uczniami i nauczycielami z różnych szkół w różnych krajach.

    Posługiwanie się technologią niesie w sobie wiele ważnych aspektów poznawczych, społecznych i kulturowych. W konkursie mocno zaakcentowane zostały elementy międzykulturowe i europejskie.

            Pomimo niesprzyjającej sytuacji związanej z pandemią covid-19, udało się zorganizować wszystkie etapy tegorocznych międzynarodowych „rozgrywek”.

    Do etapu próbnego oraz właściwego przystąpiło razem 13-ro uczniów z klas V-VIII, podzielonych w dwóch kategoriach wiekowych, których reprezentowali:

    • Junior- dla klas VII i VII – Małgorzata Zaremba- Śmietańska, Julia Szczudło Piotr Dąbrowski, Amelia Maj, Dorota Dubin, Nikola Suder, Maksymilian Płonka;
    • Beniamin- dla klas IV-VI- Jan Baran, Krzysztof Balon, Jakub Majcherek, Piotr Kolstrung, Szymon Kawaler, Anna Zajda, Wiktoria Kochana.

    Bardzo się cieszymy, że nasza szkoła ponownie była reprezentowana na „szczeblu międzynarodowym” i życzymy wspaniałych efektów uważając już za wielki sukces zmierzenie się z tymi zadaniami i wiarą w swoje możliwości.

    Elżbieta Słomiany

   • 11 LISTOPADA

   •             11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.

    Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole w tym roku  – zapewne jak w wielu szkołach w całej Polsce – mają szczególną formę i wymiar. Podobnie jak w roku ubiegłym, przystąpiliśmy do akcji „Szkoła do hymnu”. Niestety, nie mogliśmy spotkać się w szkole, by wspólnie, w odświętnych strojach i nastrojach, w obecności sztandaru szkoły, odśpiewać dumnie i godnie nasz hymn narodowy – pieśń, która jest symbolem naszej tożsamości narodowej. 

              10 listopada o godzinie 11.00 rozpoczęło się szczególne – bo prowadzone w formie on-line –    spotkanie całej społeczności szkolnej. Pani Dyrektor, Jolanta Kozłowska, z radością przywitała wszystkich uczniów i nauczycieli, a następnie w kilku słowach nawiązała do historii, ukazując wagę i wyjątkowość tego święta. W swojej wypowiedzi, Pani Dyrektor, odniosła się również do ubiegłorocznych szkolnych obchodów Święta Niepodległości, wspominając niezapomniany apel („Szkoła do hymnu”) oraz zjawiskową patriotyczną wieczornicę, piękne wydarzenie z udziałem mieszkańców Kopanki i Skawiny.

    Punktualnie o godzinie 11.11. rozległy się dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego”, i  wszyscy godnie, w uroczystym i refleksyjnym nastroju,  wsłuchiwaliśmy się w tę rytmiczną i jakże bliską naszym sercom, melodię. Najważniejsze, że mogliśmy być razem. Takie chwile uświadamiają nam, że tworzymy społeczność, integralną, tożsamą i wyjątkową.

    Do akcji tej włączyły się najmłodsze dzieci naszej placówki. Przedszkolaki, odświętnie ubrane, z biało-czerwonymi chorągiewkami w dłoniach, dumnie i głośno odśpiewały hymn.

              Kończąc to spotkanie, Pani Dyrektor skierowała do Uczniów i Nauczycieli słowa podziękowania i  uznania za obowiązkowość, rzetelność i odpowiedzialność w podejmowaniu wyzwań, z jakimi spotykamy się funkcjonując w  szczególnych warunkach spowodowanych sytuacją epidemiologiczną. Życząc wszystkim zdrowia, sił i wytrwałości, Pani Dyrektor podziękowała za to wyjątkowe spotkanie.

    • Święto Niepodległości

    • „Polska jest jednym z krajów najboleśniej doświadczonych na globie ziemskim. Jedną z ojczyzn najgłębiej przeoranych cierpieniem
     i równocześnie jedną
     z najbardziej miłowanych”.

      

     Jan Paweł II

      

      

      

     Nasza historia opiera się na dokonaniach wybitnych Polaków. Dzięki nim żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. Wolność nie jest dana raz na zawsze. Przekonali się o tym boleśnie Polacy, kiedy utracili własne państwo w XVIII wieku. Polski naród nie poddał się niewoli. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar w obronie wolności. Już w dwa lata po trzecim rozbiorze na apel generała Dąbrowskiego tysiące ochotników zgłosiło się do Legionów. Dopiero jednak po stu latach niewoli pojawiła się realna szansa na odbudowę wolnej Polski.

     Gdy Polska była w niewoli, rodzice opowiadali swoim dzieciom o utraconej ojczyźnie. Przypominali sławne zdarzenia z polskiej historii, wspaniałych dowódców i zwycięskie bitwy. Dlatego wielu młodych Polaków było gotowych walczyć o niepodległą Ojczyznę.

     W 1914 roku rozpoczęła się w Europie wielka wojna nazwana potem pierwszą wojną światową. Przeciwko sobie walczyły największe państwa, nasi zaborcy: Niemcy i Austria z jednej strony, a Rosja z drugiej. W Krakowie Józef Piłsudski utworzył pierwszy polski oddział wojskowy nazwany Pierwszą Kompanią Kadrową i wyruszył na wojnę przeciwko Rosji.

     Pierwsza Kompania Kadrowa składała się z przeszło 160 ochotników. Wszyscy dostali jednakowe siwe mundury, koce, skórzane tornistry, łopatki oraz nowoczesne karabiny. W Kompanii było wielu studentów, inni ukończyli już wyższe uczelnie. W plecakach mieli często spakowane tomiki wierszy wielkich polskich poetów. Wkrótce Kompania stała się zaczątkiem polskiego wojska – Legionów Polskich, które wsławiły się odwagą i poświęceniem. Legiony Polskie składały się z trzech brygad. Najsłynniejsza była Pierwsza Brygada dowodzona przez Józefa Piłsudskiego.

     Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli.

     Widząc zbliżający się koniec wojny, która przyniosła klęskę Niemiec i Austrii, Polacy zaczęli rozbrajać żołnierzy zaborców. Tak przejmowali rządy w swoim państwie.
     W wielu miastach ludzie okazywali ogromną radość, na ulicach wiwatowali i śpiewali, gdyż cieszyli się z tego, że znowu będą żyli w niepodległej ojczyźnie.

     Tak wspominał pierwsze dni wolności jeden z ówczesnych poetów:

      

     Ach, jakże mi nie mówić o tych dniach radości,

     O tej chmurnej jesieni, gdy w szumiącym wietrze

     Szedł nad miastem rodzinnym pierwszy powiew wolności.

     [...]

     Jakże Ciebie przywitać radosna swobodo?

     I czym uczcić najpiękniej? Chyba tym uśmiechem

     I młodzieńczej poezji burzliwą urodą,

     Co szła śpiewem przez miasto i wracała echem.

      

     Po objęciu urzędu Naczelnika Państwa Piłsudski rozpisał pierwsze w wolnej Polsce wybory powszechne do Sejmu. W momencie otwarcia jego obrad wypowiedział ważne słowa:

      

     Sąsiedzi nasi, z którymi pragnęlibyśmy żyć w pokoju i zgodzie, nie chcą zapomnieć o wiekowej słabości Polski, która tak długo stała otworem dla najazdów i była ofiarą narzucania jej obcej woli przemocą i siłą.

      

     Słowa te sprawdziły się w 1939 roku i nadal są bardzo aktualne.

      

                                                                                              Marcin Szczypczyk

      

     11_listopada.pptx

      

      

    • Konkurs Plastyczny klas 1-3

    • BEZPIECZEŃSTWO ….WAŻNA SPRAWA !!!

     Jesień, to pora roku, podczas której elementy odblaskowe mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo pieszych na drodze. Wiedzą o tym najlepiej laureaci Konkursu Plastycznego „Jestem widoczny na drodze”.

     W piątek (6 listopada ) miało miejsce rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego dla uczniów klas I-III pod hasłem „Jestem widoczny na drodze” .

     Głównym celem konkursu było propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze, a przede wszystkim – uświadomienie dzieciom, jak bardzo ważne jest noszenie elementów odblaskowych zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

     Piękne prace plastyczne przygotowane przez najmłodszych uczniów naszej szkoły dotyczyły szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wykonane były rożnymi technikami. Prace dzieci były niezwykle ciekawe, przemyślane i bardzo starannie wykonane.

      

     Laureaci konkursu:

     I MIEJSCE

     ALICJA GWOREK  - kl. 1a

     PRZEMYSŁAW BALON – kl. 3a

     II MIEJSCE

      NATALIA TYRKA – kl. 2a

     BARTOSZ JUSZCZAK – kl. 1a

     III MIEJSCE

     JAN KOLSTRUNG – kl. 1a

     ANTONI SUDER – kl.2a

     Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     M. Przęczek

     B. Mazur

     W. Wełna

      

    • ŚLUBOWANIE KLASY I

    • ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

                26 października 2020 r uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka złożyli uroczyste ślubowanie. Uroczystość przebiegała nieco inaczej niż zawsze, ale nie zabrakło podniosłej atmosfery. Ceremoniał szkoły został zachowany, a sztandar wprowadzany był przy dźwiękach werbli. Uczestnicy ślubowania musieli dostosować się do aktualnych wymogów sanitarnych. Odświętnie ubrani uczniowie, na tle przygotowanej dekoracji, która “zapraszała do podróży w cudowny świat nauki” zaprezentowali swoje umiejętności. Najważniejszym punktem było uroczyste ślubowanie. W obecności Pani Dyrektor, Nauczycieli, Przewodniczącego Rady Rodziców (który reprezentował wszystkich rodziców nie mogących - ze względu na procedury sanitarne – towarzyszyć swoim pociechom w tak ważnym momencie ich edukacyjne drogi) oraz przedstawicieli SU uczniowie przyrzekali systematycznie uczyć się, wzorowo zachowywać, być dobrym, uczciwym i koleżeńskim, pomagać innym w potrzebie, okazywać szacunek starszym, dbać o dobre imię szkoły. Następnie Pani Dyrektor dokonała pasowania pierwszaków na Uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kopance i złożyła uczniom życzenia, które w tych okolicznościach nabrały dodatkowego znaczenia. Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.

     Magdalena Przęczek

      

    • DZIEŃ CHŁOPAKA - 6A

    • Chłopak to stworzenie takie, co to bywa różnorakie!

     Są weseli i szaleni, nie brakuje wśród nich leni.

     Czasem bardzo są poważni, często silni i odważni.

     Wciąż nastroje swe zmieniają, plany różne obmyślają.

     Ale mimo wszystkich wad, nudny bez nich byłby świat.

     Więc dnia tego dziękujemy, że wśród stworzeń tych żyjemy!”

      

      

                     30 września to wyjątkowa data w kalendarzu. Wszyscy chłopcy – starsi oraz młodsi na całym świecie mają wtedy swoje święto. Również dziewczęta z kasy VIa nie zapomniały o tym dniu i zadbały o to, aby ten dzień był wyjątkowy. Przygotowały dla chłopców krótką prezentację opisującą każdego z nich,
     a następnie na wszystkich czekał pyszny słodki poczęstunek oraz zabawy integracyjne.

      

     Zapraszamy do obejrzenia miłej prezentacji:

     Chlopcy_z_6a.pptx

      

                                                                                                                        Olga Wielgus-Wosatko

   • SZKOLNE SPOTKANIA

   • NASZE SZKOLNE SPOTKANIA….

    W dniu 5 października 2020 w naszej szkole odbyło się spotkanie Pani Dyrektor ze wszystkimi uczniami i nauczycielami. Było to wyjątkowe spotkanie, gdyż odbywało się w warunkach dostosowanych do zasad  bezpieczeństwa sanitarnego.

    Pani dyrektor Jolanta Kozłowska podsumowała funkcjonowanie szkoły po pierwszym miesiącu pracy. Z dumą wyrażała się o postawach uczniów, którzy w tych niecodziennych warunkach dzielnie i pełni odpowiedzialności podejmują swoje obowiązki w warunkach tzw. reżimu sanitarnego. Podczas spotkania Pani Dyrektor przypominała podstawowe zapisy ujęte w „Procedurach bezpieczeństwa sanitarnego” obowiązujących w Zespole Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance. Przypomniano uczniom o sposobach i miejscach wyznaczonych do spędzania przerw, harmonogramie wydawania obiadów i regulaminie stołówki, o zaleceniach dotyczących zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych oraz o higienie i dezynfekowaniu rąk.

          Omawiając tematykę bezpieczeństwa, Pani Dyrektor przypomniała uczniom o bezpieczeństwie podczas drogi do i ze szkoły; szczególnie prosiła „rowerzystów” i zwolenników przyjeżdżania do szkoły hulajnogami o zakładanie kasków i ostrożność w poruszaniu się na drodze. Ważnym elementem wzmacniającym bezpieczeństwo jest także noszenie odblasków, zwłaszcza w porze jesiennej i zimowej, kiedy mglistość  poranków i wcześniejsze pojawianie się szarości zmierzchu osłabia widoczność na drodze i stwarza dodatkowe zagrożenie.

              W trakcie spotkania Pani Dyrektor przedstawiała wszystkim uczniom prezydium Samorządu Uczniowskiego wybrane w demokratycznych wyborach w dniu 24.09.:

    Piotr Dąbrowski kl.8a i Oliwia Boroń kl.4a – liderzy SU

    Małgorzata Zaremba-Śmietańska  kl. 7a – skarbnik

    Julia Szczudło kl.8a  i Julian Stępski kl.6a – członkowie

              Pani Dyrektor złożyła gratulacje nowemu SU życząc sukcesów i zadowolenia w podejmowanych zadaniach i przedsięwzięciach. Wyraziła także nadzieję na udaną i owocną współpracę. Podziękowania skierowała także do p. Natalii Tyran – która pełni rolę opiekuna SU – za   sprawne koordynowanie przebiegu wyborów.

    Miłym akcentem spotkania całej społeczności uczniowskiej były także gratulacje i wyróżnienia. Pani Dyrektor przekazała wyrazy uznania i gratulacje uczniowi klasy 5a Krzysztofowi Balon za uzyskanie tytułu laureata w konkursie matematycznym „Krakowska Matematyka”. Słowa podziękowania i gratulacji skierowane zostały również do pani Agaty Wiśniowskiej-Jędrusiak, która sprawowała opiekę merytoryczną nad uczniem.

    Za wzorową postawę, odpowiedzialność i sumienność w przestrzeganiu zasad i norm zachowania  obowiązujących w szkole, Pani Dyrektor wyróżniła cztery klasy: klasę 1a, klasę 2a, klasę 4a i klasę 8a.

    Uczniowie wyróżnionych klas otrzymali w nagrodę dodatkowe przywileje.  Gratulujemy!

     

    • UNIWERSYTET DZIECI

    • W tym roku szkolnym klasa II będzie realizować dwa projekty proponowane przez fundację UNIWERSYTET DZIECI. 

      Fundacja Uniwersytet Dzieci  działa non-profit na rzecz pozytywnej zmiany edukacji. Zachęca dzieci do rozwoju i poznawania świata, wspierając edukację w szkołach podstawowych. Od 2007 roku realizuje nowoczesne programy edukacyjne oparte na dziecięcej ciekawości i pasji. Misją  fundacji jest rozwijanie potencjału twórczego i intelektualnego dzieci, aby mogły one w pełni korzystać ze swoich talentów, zrozumieć świat i skutecznie w nim działać.

     W pierwszym semestrze klasa II będzie uczestniczyć  w projekcie pt. „ Mali matematycy - Gdzie kryje się matematyka”.   Będziemy odkrywać  z uczniami praktyczne zastosowanie matematyki! Podczas zajęć uczniowie będą ćwiczyć odczytywanie godzin, poznają jednostki miar i wag oraz nauczą się prowadzić obliczenia pieniężne. Uczestnicząc w projekcie, rozwiną również umiejętność samodzielnego, logicznego i krytycznego myślenia.

     Pierwszym etapem realizacji projektu jest przeprowadzenie z uczniami lekcji „na rozgrzewkę”. Taka lekcja –  pt: „Jak się uczyć koncentracji uwagi?” – już za nami.

     Na zajęciach dzieci dowiedziały się, co ma wspólnego pozytywne nastawienie z koncentracją uwagi oraz jak emocje wpływają na motywację do podejmowania trudnych zadań. Wykonały trzy zadania, których celem było ćwiczenie koncentracji wzrokowej, słuchowej i dotykowej. Ulepienie bałwanka na czas z zamkniętymi oczami bez patrzenia na ręce chyba najbardziej spodobało się grupie. Koncentracja uwagi tutaj naprawdę była potrzebna!

      

     Bernadetta Mazur

    • PIKNIK KLASA 2

    • PIKNIK – KLASA II a – 24 września 2020 r

     Zielona polana,
     śpiew ptaków, blask słońca -
     - można by tak leżeć
     i marzyć bez końca…

      

         W tym roku szkolnym pogoda we wrześniu na pewno nie sprzyjała nauce. Wysokie temperatury, gorące słońce i bezchmurne niebo. A pomimo to, uczniowie klasy II pracowali jak mrówki od początku września. Za taką postawę koniecznie należy się nagroda…. dobra zabawa, sport na świeżym powietrzu, smaczne  przekąski, relaks przy grach planszowych i koniecznie bujanie w obłokach J.

     Bernadetta Mazur

      

  • Kontakty

   • Zespół Placówek Oświatowych w Kopance im. Janusza Korczaka
   • zpokopanka@gmail.com
   • zpokopanka@gmail.com
   • 12 276 32 24
   • ul. Skawińska 59, 32-050 Kopanka Poland
   • zpokopanka@gmail.com
   • 12 276 32 24
   • zpokopanka@gmail.com
   • 944-20-10-336
   • /ZPOKopanka/skrytka
   • Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Paweł Chochół e-mail: iodo@gminaskawina.pl telefon: 606487587
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Biuletyn informacji publicznej