• Klasa 3a

        •          „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”

           

          Uczniowie klasy 3a zakończyli realizację wiosennej części ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem.”  Etap wiosenny poświęcony był tematyce etykiet na produktach żywnościowych oraz aktywności fizycznej. Uczniowie mieli do wykonania sześć zadań:

          1. Lekcję: zbieramy informacje na temat tego, co jemy.
          2. Konkurs: gazetka ścienna „Jak czytać etykiety?”
          3. Lekcję: aktywnie spędzamy czas.
          4. Konkurs: strefa aktywności – stwórzcie własną grę zespołową.
          5. Forum zdrowia dla rodziców: wychowanie fizyczne – ważna lekcja.
          6. Promocję: Dzielimy się wiedzą!

          Głównym celem projektu było kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem było również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.  Podczas zajęć chciałam uświadomić dzieciom, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Ważne było uświadomienie uczniom, dlaczego należy czytać etykiety i jaki wpływ ma reklama na sposób odżywiania. Realizacja zajęć przebiegała w formie zabawy, pogadanki, eksperymentów, prac plastycznych, plakatów quizów. Dzieci w ramach tego etapu przybliżyły sobie wiedzę na temat tego, co powinna zawierać etykieta umieszczona na produkcie spożywczym oraz jak należy odczytywać informacje na niej zawarte. Wykonały w grupach gazetki ścienne w formie plakatu dotyczącą „Jak czytać etykiety?”, które następnie zostały umieszczone na gazetce szkolnej. Gazety wykonane przez trzecioklasistów  zachęcają innych uczniów do czytania etykiet kupowanych produktów.

          Uczniowie kl. 3a wzięli również udział w zajęciach dotyczących aktywnie spędzanego czasu, na których dowiedzieli się, jaki wpływ ma aktywność fizyczną na  zdrowie człowieka. Przypomniane zostały oczywiście  zasady bezpieczeństwa podczas zabaw i  uprawiania sportów. Kolejne zadanie polegało na wymyśleniu w grupach własnej gry zespołowej, którą uczniowie opisywali i przedstawili graficznie.

          Zdobyta  wiedza przyczyni się do uświadomienia dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie, jak ważny jest skład produktów które spożywamy i sport w naszym życiu.

          Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, na której zostały przedstawione efekty pracy klasy 3a!

          Prezentacja_ZDROWO_JEM.pptx

          Uczniom dziękuję za zaangażowanie w realizację projektu.

          Bernadetta Mazur

        • Klasa 3a

        • W BIAŁEJ KRAINIE –

          OSTROŻNIE Z CUKREM I SOLĄ

           

          W ramach zimowej części ogólnopolskiego projektu edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem” uczniowie klasy III a uczestniczyły w zajęciach o charakterze edukacyjnym „W Białej Krainie – ostrożnie z cukrem i solą”. Głównym celem tych zajęć było kształtowanie u dzieci nawyków żywieniowych dotyczących spożywania zdrowych produktów pozbawionych nadmiaru soli i cukru.

          Na początku nauczyciel, który wcielił się w postać cukrowej wróżki zaprosił wszystkich do rozwiązywania zagadek o soli i cukrze. Następnie dzieci zostały poproszone o narysowanie zdrowych słodyczy. I jak się okazało nie było to wcale zadanie proste. Dopiero po pogadance na temat zawartości cukru w różnych produktach spożywczych oraz przeanalizowaniu etykiet, dzieci przystąpiły do realizacji zadania. Wielkim zaskoczeniem dla uczniów było to, że w większości produktów można znaleźć sól i cukier, że występuje nie tylko w formie białych kryształków, ale  również jako dodatek do wielu, często całkiem niewinnych produktów  nawet pod nieznanymi dla nich nazwami. Po posegregowaniu produktów na zdrowe i te które zawierają w swoim składzie dużo soli lub cukru odbyła się burza mózgów i padały różne propozycje wskazujące wady i zalety mieszkania w białej krainie- w krainie cukru i soli.

          Czytanie etykiet, dwie prezentacje multimedialne – „Różne oblicza cukru” i „Mniej soli, proszę” oraz pogadanka na temat soli i cukru przybliżyły  słuchaczom informacji na temat soli i cukru: ich rodzajów, wad, zalet oraz zamienników. Po zdobyciu solidnej porcji informacji uczniowie klasy III uzupełniły drzewka decyzyjne. Realizując to zadanie dzieci potrafiły doskonale wymienić skutki jedzenia niezdrowych produktów, a więc takich bogatych w cukier i sól. Niestety dzieci nie były świadome chorób jakie te substancje wywołują. Niektórzy wymienili tylko otyłość i chore zęby, a chorób niestety jest znacznie więcej.

          Na koniec zajęć dzieci miały poczęstunek zdrowe łakocie: suszone i świeże owoce, orzechy i pestki. Część uczniów z wielką przyjemnością pałaszowała dobre kalorie, ale byli też uczniowie, którzy nie skusili się na naturalną słodycz.

          Nasuwa się na koniec pytanie do cukrowej wróżki: Czy słodycze i sól  rzeczywiście są tak bardzo niezdrowe?

          Odpowiedź cukrowej wróżki nie powinna nas zaskoczyć.

          - „Słodycze, sól są  potrzebne. Szkodliwy jest tylko ich nadmiar. Pamiętajcie ostrożnie z cukrem i solą J.”

           

          B. Mazur

        • Klasa 3a

        • Uczniowie kl.3a rozpoczęli cykl zajęć z projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”.
          „Zdrowo jem, więcej wiem” to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia, poprzez uświadamianie  dzieciom oraz osobom dorosłym jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa.

          Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Powstał on w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej.

           Celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

          Klasa 3a zrealizowała  dwa pierwsze działania z etapu jesienno-zimowego. Pierwsze zadanie polegało na przeprowadzeniu lekcji pt.: „Co należy jeść, aby być zdrowym?”. Drugie na wykonaniu plakatu w grupach pt. „Dbam o zdrowie”. Działania takie, jak: analiza wiersza Stanisława Jachowicza, nauka piosenki o warzywach, zabawy dydaktyczne, analiza piramidy żywieniowej, omówienie krótkiej prezentacji „Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie”, wykonanie kart pracy, ćwiczenia gimnastyczne oraz zrobienie pysznych warzywno- owocowych soków przyczyniły się do zrealizowania nadrzędnych celów projektu.

          Zapraszam do galerii.

          B. Mazur

        • Klasa 1a

        • ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

           

          Uczniowie klasy 1a zakończyli realizację wiosennej części ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem’’ pod hasłem „Źródło życia i zdrowia – woda!’’. Realizacja tego zadania polegała na przeprowadzeniu lekcji i przekazaniu dzieciom wiedzy na temat wpływu wody na ludzi, zwierzęta i rośliny oraz funkcji i znaczenia wody w organizmie ludzkim. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób organizm traci wodę i jak należy uzupełniać wodę w organizmie oraz jaką wartość zdrowotną na woda. Realizacja zajęć przebiegała w formie zabawy, pogadanki, eksperymentów, pracy plastycznej, quizu o wodzie czy też burzy mózgów. Uczniowie wykazywali się dużą wiedzą, pomysłowością i wyobraźnią. Jednak najwięcej emocji wywołały eksperymenty z wodą. Zdobyta  wiedza przyczyni się do uświadomienia dzieciom, jak ważne jest picie wody oraz nauczy ich odpowiedzialności za właściwy lub niewłaściwy wybór tego, co jedzą i piją.

          Magdalena Przęczek

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej