• DORDCA SZKOLNY

      zaprasza na konslutacje rodziców wraz z uczniami

      w każdy czwartek od 13:30-14:30

       

       

      Drogi Rodzicu,

      jestem doradcą zawodowym w naszej szkole i w klasach VIIa i VIIIa prowadzę zajęcia z zakresu „doradztwa zawodowego”.

      W poprzednich latach nauki uczniowie zapoznawani byli  z elementami doradztwa zawodowego na lekcjach przedmiotowych i godzinach wychowawczych. Jednak w klasach VII i VIII doradztwo zawodowe to zajęcia prowadzone w wymiarze 10 godzin lekcyjnych rocznie. Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe, ale nie są wpisywane na świadectwie. Uczniowie nie otrzymują ocen.

      Zajęcia te prowadzone są po to, aby pomóc uczniom dokonać przemyślanego wyboru swojej dalszej drogi w systemie edukacji. Nie chodzi tu o wybranie konkretnego zawodu, lecz o otwarcie umysłu na pełny zakres możliwości, odpowiadający potencjałowi. Dzięki tym zajęciom młodzież ma szansę lepiej poznać siebie, zrozumieć wartość kompetencji miękkich i będzie umiało ocenić perspektywiczność określonych profesji. A przede wszystkim będzie lepiej przygotowana do świadomego wyboru szkoły ponadpodstawowej.

      Prowadzenie zorganizowanych działań z zakresu doradztwa zawodowego jest obowiązkiem szkół. Działania te mamy uważnie przemyślane, zaplanowane i zapisane w specjalnym dokumencie o nazwie Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego, który jest częścią statutu szkoły. Elementy działań doradczych realizują wszyscy członkowie Rady Pedagogicznej. Jako nauczyciele, pedagodzy i doradcy chcemy przez to wspierać naszych uczniów w ich rozwoju oraz przygotować ich do wejścia w przyszłości na rynek pracy, do budowania swojej kariery zawodowej oraz osiągania sukcesu, spełnienia i szczęścia.

      To ważne, byśmy zarówno my – nauczyciele, jak i Wy – rodzice i opiekunowie wspólnie prowadzili dla naszych podopiecznych doradztwo, które przygotuje ich do podjęcia dobrych decyzji edukacyjnych i zawodowych.

       

      W przypadku pytań zapraszam  do kontaktu –

      Elżbieta Słomiany

      email: elzbietaslomiany.inf@gmail.com

    • Jak Rodzicu, możesz poszerzać horyzonty zawodowe swojego dziecka

      i jego wiedzę na temat rynku pracy?

       🚀

      Oprócz tego, że polecamy korzystać ze wsparcia specjalistów, takich jak doradcy zawodowi, mamy też kilka ogólnych wskazówek.

       👇

      💙 Pokazuj dziecku wiele różnych ścieżek zawodowych na przykładzie osób ze swojego otoczenia. Mogą stać się one wartościowymi wzorcami do naśladowania (członkowie rodziny, znajomi, postaci literackie, osoby obserwowane w mediach).

      💙 Identyfikuj i rozwijaj mocne strony i zainteresowania dziecka, podczas podejmowania różnych aktywności (jednak bez wskazywania jakie zawody do niego „pasują”, aby niepotrzebnie nie ograniczać aspiracji).

      💙 Wspieraj innowacyjność i przedsiębiorczość – przecież nie każdy musi pracować na etacie w konkretnym zawodzie.

      Więcej porad, danych i statystyk, dotyczących preferencji zawodowych rodziców i dzieci, przedstawiamy w artykule:

       O jakich zawodach dla swoich dzieci marzą rodzice?⭐ 

      Zachęcam do przeczytania całego artykułu na stronie:mapakarier.org w Zakładce: Rodzic

      • 5 rzeczy, o których warto pamiętać, rozmawiając z dzieckiem o ścieżce edukacyjno-zawodowej

         

        picture   

         Być może zastanawiasz się, jak możesz pomóc swojemu dziecku w wyborze szkoły czy ścieżki zawodowej. Z jednej strony, jako rodzic, chcesz podzielić się doświadczeniem i uchronić przed nietrafionymi decyzjami, z drugiej strony przychodzi refleksja: nie chcę narzucać swojego zdania. Z licznych rozmów przeprowadzonych z rodzicami nastolatków odnoszę wrażenie, że dorośli mają poczucie, że stąpają po kruchym lodzie i chętnie zostawiliby kwestię doradzania specjalistom. Co jednak możemy zrobić jako rodzice bez korzystania z pomocy doradcy?

        Zachęcam Cię Rodzicu, do przeczytania artykułu: 5 rzeczy, o których warto pamiętać, rozmawiając z dzieckiem o ścieżce edukacyjno-zawodowej 

         

        Źródło: Mapa Karier (mapakarier.org), 

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej