DORDCA SZKOLNY
zaprasza na konsultacje rodziców wraz z uczniami
w każdy czwartek od 13:30-14:30
Drogi Rodzicu,
jestem doradcą zawodowym w naszej szkole i w klasach VIIa i VIIIa prowadzę zajęcia z zakresu „doradztwa zawodowego”.
W poprzednich latach nauki uczniowie zapoznawani byli z elementami doradztwa zawodowego na lekcjach przedmiotowych i godzinach wychowawczych. Jednak w klasach VII i VIII doradztwo zawodowe to zajęcia prowadzone w wymiarze 10 godzin lekcyjnych rocznie. Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe, ale nie są wpisywane na świadectwie. Uczniowie nie otrzymują ocen.
Zajęcia te prowadzone są po to, aby pomóc uczniom dokonać przemyślanego wyboru swojej dalszej drogi w systemie edukacji. Nie chodzi tu o wybranie konkretnego zawodu, lecz o otwarcie umysłu na pełny zakres możliwości, odpowiadający potencjałowi. Dzięki tym zajęciom młodzież ma szansę lepiej poznać siebie, zrozumieć wartość kompetencji miękkich i będzie umiało ocenić perspektywiczność określonych profesji. A przede wszystkim będzie lepiej przygotowana do świadomego wyboru szkoły ponadpodstawowej.
Prowadzenie zorganizowanych działań z zakresu doradztwa zawodowego jest obowiązkiem szkół. Działania te mamy uważnie przemyślane, zaplanowane i zapisane w specjalnym dokumencie o nazwie Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego, który jest częścią statutu szkoły. Elementy działań doradczych realizują wszyscy członkowie Rady Pedagogicznej. Jako nauczyciele, pedagodzy i doradcy chcemy przez to wspierać naszych uczniów w ich rozwoju oraz przygotować ich do wejścia w przyszłości na rynek pracy, do budowania swojej kariery zawodowej oraz osiągania sukcesu, spełnienia i szczęścia.
To ważne, byśmy zarówno my – nauczyciele, jak i Wy – rodzice i opiekunowie wspólnie prowadzili dla naszych podopiecznych doradztwo, które przygotuje ich do podjęcia dobrych decyzji edukacyjnych i zawodowych.
W przypadku pytań zapraszam do kontaktu –
Elżbieta Słomiany
email: elzbietaslomiany.inf@gmail.com
Jak Rodzicu, możesz poszerzać horyzonty zawodowe swojego dziecka
i jego wiedzę na temat rynku pracy?
Oprócz tego, że polecamy korzystać ze wsparcia specjalistów, takich jak doradcy zawodowi, mamy też kilka ogólnych wskazówek.
Pokazuj dziecku wiele różnych ścieżek zawodowych na przykładzie osób ze swojego otoczenia. Mogą stać się one wartościowymi wzorcami do naśladowania (członkowie rodziny, znajomi, postaci literackie, osoby obserwowane w mediach).
Identyfikuj i rozwijaj mocne strony i zainteresowania dziecka, podczas podejmowania różnych aktywności (jednak bez wskazywania jakie zawody do niego „pasują”, aby niepotrzebnie nie ograniczać aspiracji).
Wspieraj innowacyjność i przedsiębiorczość – przecież nie każdy musi pracować na etacie w konkretnym zawodzie.
Więcej porad, danych i statystyk, dotyczących preferencji zawodowych rodziców i dzieci, przedstawiamy w artykule:O jakich zawodach dla swoich dzieci marzą rodzice?
Zachęcam do przeczytania całego artykułu na stronie:mapakarier.org w Zakładce: Rodzic
5 rzeczy, o których warto pamiętać, rozmawiając z dzieckiem o ścieżce edukacyjno-zawodowej
Być może zastanawiasz się, jak możesz pomóc swojemu dziecku w wyborze szkoły czy ścieżki zawodowej. Z jednej strony, jako rodzic, chcesz podzielić się doświadczeniem i uchronić przed nietrafionymi decyzjami, z drugiej strony przychodzi refleksja: nie chcę narzucać swojego zdania. Z licznych rozmów przeprowadzonych z rodzicami nastolatków odnoszę wrażenie, że dorośli mają poczucie, że stąpają po kruchym lodzie i chętnie zostawiliby kwestię doradzania specjalistom. Co jednak możemy zrobić jako rodzice bez korzystania z pomocy doradcy?
Zachęcam Cię Rodzicu, do przeczytania artykułu: 5 rzeczy, o których warto pamiętać, rozmawiając z dzieckiem o ścieżce edukacyjno-zawodowej
Źródło: Mapa Karier (mapakarier.org),