TERMINY REKRUTACJI DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH W KRAKOWIE I POWIECIE KRAKOWSKIM
Rekrutacja do szkół w Krakowie i województwie małopolskim
Etapy rekrutacji dla kandydatów
Termin w postępowaniu rekrutacyjnym
wybór preferencji i złożenie wniosku w szkole pierwszego wyboru
od 13 maja 2024 r. do 4 lipca 2024 r.
wybór preferencji i złożenie wniosku do szkoły oddziału międzynarodowego, dwujęzycznego, wstępnego, przygotowania wojskowego, mistrzostwa sportowego, sportowego
od 13 maja 2024 r. do 27 maja 2024 r.
uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty
od 21 czerwca 2024 r. do 4 lipca 2024 r.
możliwość zmiany przez kandydata wniosku o przyjęcie do szkoły lub złożenie nowego wniosku z uwagi na zmianę szkół, do których kandyduje.
od 21 czerwca 2024 r. do 4 lipca 2024 r.
przeprowadzenie sprawdzianu kompetencji językowych, uzdolnień kierunkowych, prób sprawności fizycznej
od 28 maja 2024 r. do 28 czerwca 2024 r.
publikacja listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki sprawdzianu uzdolnień kierunkowych, prób sprawności fizycznych
do 2 lipca 2024 r.
publikacja list kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia
11 lipca 2024 r do godz.12:00
potwierdzenie woli podjęcia nauki w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, uczeń musi uzupełnić wniosek rekrutacyjny o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.
od 11 lipca 2024 r. do 15 lipca 2024 r
podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych
16 lipca 2024 r. – do godz. 12.00
podanie informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych
18 lipca 2024 r.
wystąpienie do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia
do 19 lipca 2024 r
rekrutacja uzupełniająca
od 17 lipca 2024 r. do 24 lipca 2024 r.
FESTIWAL ZAWODÓW- Kraków EXPO
Sprawozdanie z udziału w Festiwalu Zawodów 2024
Za nami ekscytujące wydarzenie jakim był udział w Małopolskim Festiwalu Zawodów zorganizowanym w Kraków EXPO. Uczestnikami tego wydarzenia byli uczniowi klas: 7a i 8a.
Podczas zwiedzania uczniowie mogli zapoznać się z ofertą szkół branżowych z dużego obszaru w Małopolsce, zobaczyć interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż, spróbować, samodzielnie wykonać prace związane z danym zawodem, porozmawiać ze starszymi uczniami, którzy wybrali już profesję. Podczas trwania targów uczniowie mieli również możliwość porozmawiać z przedstawicielami świata mediów, kultury, edukacji, nauki, biznesu i samorządu oraz skorzystać z konsultacji z zakresu doradztwa zawodowego oraz uczestniczyć w warsztatach tematycznych.
E. Słomiany
Warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego
W dniu 18.01.2024 r. w naszej szkole w ramach projektu „Doradca Zawodowy w szkole", odbyło się spotkanie Doradcy Zawodowego Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego z uczniami klasy 8a pod nazwą „Piramida Kariery".
W trakcie warsztatów omówiono zagadnienia z zakresu:- Etapy planowania przyszłości zawodowej;
- Zawody przyszłości;
- Barometr zawodów;
- Rynek pracy XXI wieku.
Dziękujemy Pani Dorocie Kucharczyk za przeprowadzone zajęcia!
E.S.
„Żywa” lekcja z zakresu doradztwa zawodowego – Poznajemy zawody
W dniu 23 listopada br. w naszej szkole odbyła się prelekcja z zakresu doradztwa zawodowego na temat pracy geologa. Prelekcję poprowadziła pani Edyta Sermet - pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Odbiorcami zajęć byli uczniowie klasy 7a i 8a.
Podczas zajęć uczniowie zdobyli obszerną wiedzę na temat pracy geologa. Już na pierwsze pytanie postawione przez naszego gościa: „Z czym kojarzy się wam praca geologa?”; uczennica trafnie odpowiedziała, że „z badaniem skał”.
Uczniowie dowiedzieli się również, że:
- do najważniejszych zadań geologa należy badanie skorupy ziemskiej;
- geolodzy potrafią opisać procesy zachodzące na- i pod powierzchnią Ziemi,
- w okresie wielu tysięcy lat, oceniają stan gruntu, jakość wód, sprawdzają, jakie minerały znajdują się w skałach i w glebie.
Uwagę słuchaczy przykuł fakt, jak bardzo „wiele rzeczy” wykorzystywanych w codziennym życiu zależy od pracy geologów:
„Praca geologów ma ogromne znaczenie z punktu widzenia współczesnej gospodarki i ochrony środowiska. W naszym życiu codziennym i każdym obszarze działalności gospodarczej użytkujemy kilkaset surowców mineralnych o różnym znaczeniu gospodarczym.
Osoby z odpowiednią wiedzą są w stanie prognozować, jakie zmiany strukturalne będą zachodzić w skałach i na powierzchni Ziemi w przyszłości, np. powstawanie osuwisk.
Co więcej, zaawansowana wiedza i umiejętności geologów wykorzystywane są m.in. podczas przygotowania terenu przed rozpoczęciem inwestycji budowalnych, w zagospodarowaniu przestrzennym, a także w przemyśle wydobywczym”.
A jak wygląda praca geologów?
Główne zadanie geologów to przygotowanie dokładnych ekspertyz dotyczących budowy i stanu konkretnego obszaru. Na podstawie analiz i badań laboratoryjnych przygotowują dokumentację geologiczną, która później jest wykorzystywana między innymi podczas przygotowania terenu przed inwestycjami lub przy pracach w przemyśle wydobywczym ( tak jak np. przed budową tunelu na „Zakopiance”).
Cała prelekcja wzbogacona została o treściwą prezentację multimedialną.
Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni na międzynarodową wystawę minerałów, skamieniałości i biżuterii do Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.
Serdecznie dziękujmy p. Edycie Sermet za poświęcony czas i niezwykle ciekawy, a jednocześnie barwny i urozmaicony wykład.
Elżbieta Słomiany
ÓSMOKLASIŚCI W MOMENCIE WYBORU...
Dopiero połowa października, ale są tacy, którzy myślą już o maju…
Ósmoklasiści zaczynają przygotowania do egzaminów i rozważają swoje przyszłe ścieżki edukacyjne.
To jest moment, w którym już od kilku lat łączymy siły z drugim projektem naszej fundacji, Pi-stacja!
Zespół fundacyjnej siostry Mapy Karier, od 2019 roku pomaga 8klasistom w powtórkach do egzaminu z matematyki!W edycji 2024, Pi-stacja zaprasza uczniów do wspólnej nauki w ramach cotygodniowego, bezpłatnego Newslettera!
Uczniowie mogą zapisać się na powtórki Pi-stacji już dziś! Kurs startuje 6 listopada.Każda zapisana osoba przez kolejne 23 tygodnie dostawać będzie maile z pistacjowymi materiałami, które pomogą ogarnąć przygotowanie do egzaminu z matmy!
To nie wszystko! Na koniec całego cyklu, 22 kwietnia 2024 r., Pi-stacja publikuje autorski, próbny arkusz egzaminacyjny dla ósmoklasistów! Premiera testu przebiega tak, żeby chętni nauczyciele mogli przeprowadzić egzamin w szkole na warunkach najbardziej zbliżonych do tych w oficjalnym terminie! Poza tym arkusz dostępny jest bez opłat dla wszystkich i każdy będzie mieć możliwość wydrukowania go w domu.
Po dalsze wskazówki zapraszam na stronę: Przygotowanie do próbnego egzaminu ósmoklasisty z Pi‑stacją 2024 | Pi-stacja (pistacja.tv)
żródło: mapakarier.org
JAK WYBRAĆ SZKOŁĘ PONADPODSTAWOWĄ? cz. 1: Różnice między liceum, technikum a szkołą branżową
Która szkoła przygotuje Cię do matury, ile trwa nauka w technikum oraz w jakiej szkole nauczysz się zawodu? Dowiedz się, jakie są różnice między różnymi typami szkół ponadpodstawowych.
Czym różnią się od siebie szkoły ponadpodstawowe?
Po ośmioletniej podstawówce możesz kontynuować naukę w szkołach ponadpodstawowych.Zaliczają się do nich:
liceum ogólnokształcące (4-letnie),
technikum (5-letnie),
branżowa szkoła I stopnia (3-letnia)Sprawdź swoją wiedzę i zweryfikuj (wiadomości poznane na lekcji), czytając artykuł: Jak wybrać szkołę ponadpodstawową cz. 1: Różnice między liceum, technikum a szkołą branżową
Źródło: Mapa Karier (mapakarier.org)
JAK WYBRAĆ SZKOŁĘ PONADPODSTAWOWĄ? cz. 2: Czas na Twój wybór!
Wybór dalszej ścieżki edukacji po ukończeniu podstawówki nie jest łatwy. Dowiedz się, jakie kryteria wyboru wziąć pod uwagę, a także kto może Ci pomóc w podjęciu tej ważnej decyzji.
Dalsza część artykułu, znajduje się pod linkiem: Jak wybrać szkołę ponadpodstawową cz. 2: Czas na Twój wybór!
Źródło: Mapa Karier (mapakarier.org)
SKĄD CZERPAĆ WIEDZĘ O ZAWODACH? cz. 1: Najciekawsze kanały na YouTube
W internecie znajdziesz mnóstwo ciekawych, inspirujących informacji o bardziej i mniej znanych zawodach. Prawdziwą kopalnią wiedzy, podanej w atrakcyjnej formie są kanały na YouTube. Które warto obserwować?
Przeczytaj artykuł: Skąd czerpać wiedzę o zawodach? Cz. 1: Najciekawsze kanały na YouTube
Źródło: Mapa Karier (mapakarier.org),
SKĄD CZERPAĆ WIEDZĘ O ZAWODACH? Cz. 2: Najciekawsze podcasty
Słuchasz podcastów? To świetny sposób na przyjemne (i pożyteczne) wykorzystanie czasu.
Oto podcasty, które Ci polecamy jeśli stoisz przed wyborem drogi zawodów.
Zajrzyj na strone mapakarier.org i przeczytaj cały artykuł: Skąd czerpać wiedzę o zawodach? Cz. 2: Najciekawsze podcasty
Źródło: Mapa Karier (mapakarier.org)
REKRUTACJA !!!
OTO USYSTEMATYZOWANE INFORMACJE NA TEMAT REKRUTACJI W ROKU 2023:
na podstawie:
https://portaledukacyjny.krakow.pl/start/249087,artykul,rekrutacja_do_szkol_ponadpodstawowych.html
REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2023/2024
DO KLAS PIERWSZYCH
LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH (dla młodzieży), TECHNIKÓW i BRANŻOWYCH SZKÓŁ I STOPNIA ORAZ KLAS WSTĘPNYCH W LICEACH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI
PROWADZONYCH PRZEZ MIASTO KRAKÓW
PRZEPROWADZONA ZOSTANIE W TERMINACH OKREŚLONYCH W ZAŁĄCZNIKU NR 1 DO ZARZĄDZENIA NR 5/23 MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY Z DNIA 26 STYCZNIA 2023 r.
REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2023/2024
Kandydaci do klas pierwszych liceów ogólnokształcących dla młodzieży, techników, branżowych szkół I stopnia oraz klas wstępnych, ich Rodzice i Opiekunowie prawni
Informuję, że zgodnie z uchwałą nr LXVI/1649/17 Rady Miasta Krakowa z 15 marca 2017 r.
w REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH PROWADZONYCH PRZEZ MIASTO KRAKÓW DOPUSZCZA SIĘ MOŻLIWOŚĆ SKŁADANIA WNIOSKÓW O PRZYJĘCIE DO DOWOLNEJ LICZBY SZKÓŁ, KTÓRE PROWADZĄ REKRUTACJĘ
Ponieważ rekrutacja odbędzie się z wykorzystaniem systemu informatycznego, dostępnego na stronie: https://krakow.e-omikron.pl/ od 15 maja 2023 r., do systemu wprowadza się jeden wniosek o przyjęcie, w którym można wskazać dowolną liczbę liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Miasto Kraków, a w nich dowolną liczbę oddziałów klasy I oraz klasy wstępnej.
Terminy składania wniosków
od 15 maja do 30 maja 2023 r.– składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe
od 15 maja do 19 czerwca 2023 r.– składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów, w rekrutacji do których nie obowiązują sprawdziany językowe lub próby sprawności fizycznej
od 23 czerwca do 10 lipca 2023 r.– możliwość dokonania zmiany przez kandydatów wniosków o przyjęcie, polegającej na zamianie szkół, do których będą kandydować, w tym możliwość złożenia zupełnie nowego wniosku
Termin przeprowadzenia sprawdzianów językowych i prób sprawności fizycznej – dla kandydatów do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe
od 31 maja do 13 czerwca 2023 r. (II termin do 28 czerwca 2023 r. – dla kandydatów, którzy z przyczyn niezależnych od nich nie mogli przystąpić do sprawdzianu lub prób sprawności w pierwszym terminie)
do 16 czerwca 2023 r.– komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu językowego lub próby sprawności fizycznej (do 30 czerwca w przypadku przeprowadzenia sprawdzianu lub próby w II terminie)
Terminy uzupełniania wniosków
od 23 czerwca do 10 lipca 2023 r. – uzupełnienie wniosków rekrutacyjnych o świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (w oryginale lub lepiej w kopii)
19 lipca 2023 r. godz. 10.00 – opublikowanie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkół
od 19 lipca do 26 lipca 2023 r. – potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły
Żeby potwierdzić wolę przyjęcia kandydata w szkole, do której został zakwalifikowany należy złożyć:
- oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej,
- oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (jeśli dokumenty te nie zostały dołączone do wniosku rekrutacyjnego),
- w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe dodatkowo zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem silnikowym i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem silnikowym (dotyczy nauki zawodów, w których podstawa programowa kształcenia w zawodzie przewiduje uzyskanie umiejętności kierowania pojazdem silnikowym lub pojazdem silnikowym w zakresie prawa jazdy kategorii C lub C+E).
Skierowania na badania lekarskie wydają od 15 maja do 21 lipca 2023 r. szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, o przyjęcie do których ubiega się kandydat.
27 lipca 2023 r. godz. 10.00 – ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół
Wyniki postępowania rekrutacyjnego zostaną podane do publicznej wiadomości w formie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia oraz przyjętych i nieprzyjętych wywieszonych w szkołach.
Informacja o zakwalifikowaniu kandydata do szkoły dostępna będzie w systemie rekrutacyjnym, a jeśli we wniosku podany będzie adres e-mail rodziców informacja zostanie przesłana na ten adres.
W SZKOŁACH KTÓRE PO OGŁOSZENIU LIST KANDYDATÓW PRZYJĘTYCH NADAL BĘDĄ DYSPONOWAĆ WOLNYMI MIEJSCAMI PROWADZONE BĘDZIE UZUPEŁNIAJĄCE POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE W TERMINACH:
Terminy składania wniosków
od 28 lipca do 31 lica 2023 r.– składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe
od 28 lipca do 4 sierpnia 2023 r.– składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów, w rekrutacji do których nie obowiązują sprawdziany językowe lub próby sprawności fizycznej
Termin przeprowadzenia sprawdzianów językowych i prób sprawności fizycznej – dla kandydatów do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe
od 1 sierpnia do 2 sierpnia 2023 r.
do 3 sierpnia 2023 r.– komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu językowego lub próby sprawności fizycznej
14 sierpnia 2023 r. do godz. 10.00 – opublikowanie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia w postępowaniu uzupełniającym
od 14 sierpnia do 21 sierpnia 2023 r. – potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły
Żeby potwierdzić wolę przyjęcia kandydata w szkole, do której został zakwalifikowany należy złożyć oryginał:
1) świadectwa ukończenia szkoły podstawowej
2) zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (jeśli dokumenty te nie zostały dołączone do wniosku rekrutacyjnego),
3) w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe dodatkowo zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem silnikowym i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem silnikowym (dotyczy nauki zawodów, w których podstawa programowa kształcenia w zawodzie przewiduje uzyskanie umiejętności kierowania pojazdem silnikowym lub pojazdem silnikowym w zakresie prawa jazdy kategorii C lub C+E).
Skierowania na badania lekarskie wydają od 4 sierpnia do 17 sierpnia 2023 r. szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, o przyjęcie do których ubiega się kandydat.
22 sierpnia 2023 r. do godz. 10.00 – ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół w postępowaniu uzupełniającym
Rekrutacja do szkół prowadzonych przez Miasto Kraków odbędzie się z wykorzystaniem informatycznego systemu rekrutacyjnego, dostępnego na stronie:
DLA ZAINTERESOWANYCH:
Zachęcam do skorzystania z e-booka, jak wypełnić elektroniczny wniosek w procesie rekrutacji:
REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH - TERMINY 2023
źródlo: nowaera.pl
Pełny wykaz dat znajduje się na stronie: Kuratorium Oświaty w Krakowie w załaczniku:
6 rzeczy, które warto wiedzieć o rekrutacji w 2023 roku
źródlo:nowaera.pl
Co musisz wiedzieć?
1. Jakie są najważniejsze daty rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej?
2. Co można zrobić online?
3. Na jakich zasadach kandydat zostaje zakwalifikowany do szkoły?
4. Jak traktować progi punktowe?
5. Jak zwiększyć swoje szanse na dostanie się do dobrej szkoły?
6. Kiedy będą wyniki rekrutacji?
Po szczegółowe wyjasniena w/w zaglądnij do artykulu na stronie nowaera.pl
pt. "6 rzeczy, które warto wiedzieć o rekrutacji w 2023 roku"
Jak obliczyć punkty do Liceum?
źródlo:nowaera.pl
O tym, czy dostaniesz się do wybranego liceum, decyduje liczba zgromadzonych przez Ciebie punktów.
Jak obliczać punkty po ósmej klasie szkoły podstawowej?
Absolwent szkoły podstawowej może zebrać aż 200 punktów, w tym celu jednak musisz mieć idealne świadectwo, maksymalne wyniki ze wszystkich części egzaminu oraz kilka dodatkowych osiągnięć i poświadczony udział w wolontariacie.
Za oceny na świadectwie możesz uzyskać następującą ilość punktów:
- celujący – 18 punktów,
- bardzo dobry – 17 punktów,
- dobry – 14 punktów,
- dostateczny – 8 punktów,
- dopuszczający – 2 punkty.
Dodatkowe punkty:
- świadectwo z czerwonym paskiem – 7 punktów
- wolontariat szkolny – 3 punkty
- sukcesy w konkursach kuratoryjnych, konkursach wiedzy, osiągnięcia artystyczne i sportowe – od 2 do 10 punktów (maksymalnie można uzyskać 18 punktów).
Warto jednak pamiętać, że o tzw. progach punktowych, czyli o tym, ile punktów trzeba mieć, by dostać się do wybranej klasy w upatrzonej szkole, tak naprawdę dowiesz się dopiero po zakończeniu całego procesu rekrutacji.
Zachęcam do zapoznania się ze szczegółowym wyjaśnieniem obliczania punktów, czytając artykuł pt." Jak obliczać punkty do liceum?" na stronie nowaera.pl.
Profile klas w szkołach ponadpodstawowych
ÓSMOKLASISTO!
Stoisz przed wyborem szkoły ponadpodstawowej i zastanawiasz się, jaka klasa będzie najlepszą decyzją? Przeczytaj, co mają do powiedzenia na temat nauki na różnych profilach w liceum i technikum uczniowie tych klas!
Wybór profilu szkoły średniej to ważny moment, wyznaczający pierwszy kierunek ścieżki rozwoju. Choć życie lubi pisać różne scenariusze i preferencje dotyczące przyszłości mogą zawsze ulec zmianie, warto świadomie podjąć pierwsze poważne decyzje. Jak zrobić to dobrze, gdy w wieku 14 lat jeszcze wiemy o sobie całkiem niewiele?
Warto skorzystać z doświadczenia innych, na przykład wysłuchać opinii starszych kolegów! W artykule: Profile klas w szkołach ponadpodstawowych - wywiady z uczniami liceum i technikum znajdziesz krótkie charakterystyki wybranych profili w liceum i technikum. Opisy sporządzili uczniowie danych klas, autorzy projektu E-Sfora, realizowanego w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.
Źródło: Mapa Karier (mapakarier.org)
FESTIWAL ZAWODÓW
Festiwal Zawodów- Kraków EXPO
W dniu 27 kwietnia uczniowie klas: 7a ,8a, 8b uczestniczyli w X Festiwalu Zawodów - Kraków-EXPO.
Oferty ponad 80 szkół ponadpodstawowych, pokazy i prezentacje zawodów, profili to niewątpliwie ciekawe i nowe doświadczenie dla młodzieży, który stoi przed wyborem dalszej drogi kształcenia. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze specyfika poszczególnych zawodów, a także mogli uzyskać informacje od pracodawców i doradców zawodowych.
W Halach „festiwalowych” ustawiono ponad 100 stoisk wystawienniczych wg stref tematycznych:
- strefa turystyczno-gastronomiczna: 16 stoisk,
- strefa handlowo usługowa: 17 stoisk,
- strefa elektryczno-informatyczna: 14 stoisk,
- strefa mechaniczno-transportowa: 7 stoisk,
- strefa medyczno-społeczna: 8 stoisk (w tym 4 uczelnie medyczne),
- strefa rolno-leśna z ochroną środowiska: 6 stoisk,
- strefa budowlana i energetyczno-chemiczna: 13 stoisk,
- strefa służb mundurowa (Karpacki Oddział Straży Granicznej, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa, Izba Administracji Skarbowej w Krakowie, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze),
- strefa pracodawców/przedsiębiorców,
- 5 stanowisk doradców zawodowych,
- stoisko Województwa Małopolskiego,
- pokazy tematyczne na scenie.
W drugiej części, uczniowie skorzystali z konferencji tematycznej pt:
1. „Barometr zawodów – poznaj bliżej małopolski rynek pracy”,
2. „Jak uniknąć błędów w wyborze szkoły i zawodu”.
Elżbieta Słomiany