• Sprawozdanie z działań DBI 2024

      • Sprawozdanie z działań w ramach Ogólnopolskiej Akcji

        Dnia Bezpiecznego Internetu 2024

         

        Tegoroczne działania rozpoczęły się, jak co roku, dnia 6 lutego 2024 i trwały nieco dłużej niż w latach ubiegłych,  do początku kwietnia. W tym dniu uczniowie  naszej szkoły uczestniczyli (online) w Gali Dnia Bezpiecznego Inter
        netu zorganizowanej w Teatrze Palladium w Warszawie. Głównym partnerem DBI 2024 jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka.

        Przez następny miesiąc podczas zajęć komputerowych oraz informatyki, uczniowie wszystkich klas analizowali tematykę bezpieczeństwa w sieci, zarówno z nauczycielem uczącym, jak i podczas zajęć z ekspertami saferinternet.

        Dla przedszkolaków z grupy II (5,6 latki) zostały zorganizowane warsztaty online pt. „Z Internetem świat jest bliski”. Lekcja ta nawiązała do piosenki edukacyjnej „Z internetem świat jest bliski”, która powstała w ramach projektu Plik i Folder. Celem tych zajęć   było to, aby w przystępny sposób promować wśród dzieci higienę cyfrową, która w obecnych czasach jest coraz ważniejsza, i wspierać budowanie pozytywnych praktyk. Nie zabrakło ruchu
        i zabawy.

        W klasach 1-3 w ramach zajęć komputerowych, został przeprowadzony projekt edukacyjny „Necio.pl Poznajemy Internet”. Dwuczęściowe zajęcia rozpoczęła bajka edukacyjna pt. „Mój przyjaciel, Necio”. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach o tematyce: Co to jest internet i do czego służy, Zagrożenia w sieci, Mów, jeśli co jest nie tak, Za dużo internetu – i co dalej, Za długie używanie i jego konsekwencje. Podczas wspólnych dyskusji, uczyliśmy się jak reagować na spotykane zagrożenia i  mocno akcentowaliśmy, by zawsze informować o tym osoby dorosłe. Efektem tych warsztatów są pięknie opracowane plakaty na temat bezpieczeństwa w sieci, które uczniowie klasy 3a wykonali w wersji elektronicznej.

        Starsze klasy:  4-6 oraz 7-8 uczestniczyły w lekcjach z ekspertami saferinternet pt. „Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?”, na których analizowaliśmy różne formy cyberprzemocy i nazwaliśmy ich rodzaje. Ponadto poznaliśmy profil osoby stosującej i doświadczającej hejtu. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie istnieją skuteczne sposoby reagowania i techniki pomocne w przeciwdziałaniu i radzeniu sobie z hejtem. Lekcja oparta była na bazie scenariuszy Cyberlekcji 3.0, które powstały w wyniku współpracy NASK i Ministerstwa Cyfryzacji.

        Na zajęciach świetlicowych - w ramach Świetlicowego Koła Informatycznego wraz z uczniami klas 1-3 „przeszliśmy” przez Misję Bezpiecznego Internetu. I wspólnie z „Sieciakami” rozpracowaliśmy „Sieciuchy”, czyli główne zagrożenia Internetu.

        12 kwietnia na podsumowanie tych wszystkich działań odbyły się warsztaty z udziałem gościa specjalnego - starszego inspektora Straży Miejskiej pana Tomaszem Morawy. Uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-4 i 5-7 obejrzeli pouczającą prezentację oraz uczestniczyli w kierowanej pogadance na temat: cyberprzemocy i jej rodzajów, kto jest na nią narażony, jakie są jej skutki i jak się możemy przed nią chronić. Szczególnie mocno wybrzmiały konsekwencje prawne z niewłaściwego korzystania w sieci, które mogą prowadzić do katastrofalnych skutków. Całość zajęć przebiegła w sympatycznej atmosferze, która sprzyjała swobodnym i otwartym wypowiedziom dzieci i młodzieży.

         

        Koordynatorem i realizatorem wszystkich szkolnych działań tegorocznej akcji DBI była p. Elżbieta Słomiany.

         

         

         

         

      • DBI 6 luty 2024

      • Szybkimi krokami zbliża się Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI 2024)! To już 6 lutego 2024! Nasza szkoła ma w planie oficjalnie połączyć się z Galą DBI (online), która w tym roku odbędzie się w Teatrze Palladium w Warszawie. W tym czasie, uczniowie klas 7 i 8 będą mogli stać się odbiorcami profesjonalnych prezentacji.

        Ponadto na ten okres (do końca marca br) przewidziano warsztaty z ekspertami saferinternet dla każdej grupy wiekowej. Uczniowie również w tym roku będą mogli „zaprezentować” swoją wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z sieci, tworząc plakaty tematyczne oraz rozwiązując quizy przygotowane przez uczniów korzystających z zajęć dodatkowych (ZRU z informatyki).

        A na podsumowanie tych działań, został zaproszony „gość specjalny” ze Straży Miejskiej w Skawinie, który też będzie miał wiele ciekawych „słów” w tym temacie, do naszych podopiecznych ;-)

        Zapraszamy!

      • Sprawozdanie z DBI 2023

      •            W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach ubiegłych, przystąpiliśmy do realizacji zadań w ramach projektu DBI. Na przełomie lutego i marca 2023 r. zostało zrealizowanych szereg działań w ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy razem!”. Dziś nikt już chyba nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu, który bardzo sprawnie wkradł się w każdą dziedzinę naszego życia. Tegoroczne obchody dały nam również możliwość promowania pozytywnych jego aspektów.

        Za organizację Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce odpowiadają Polskie Centrum Programu Safer Interenet, które tworzą: NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Nie chcemy również pominąć, faktu, że obchody DBI objęte zostały honorowym patronatem  Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz  Ministerstwa Edukacji i Nauki.

        I dzięki takiej współpracy w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne/ lekcje online
        z powołanymi przez w/w instytucje ekspertami dla każdej grupy wiekowej. Wymienić należy:

        • Lekcja „Sieciaki- pięć zasad bezpieczeństwa” klasy 1-3;
        • Lekcja „Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie? klasy 4-6;
        • Lekcja „Cyfrowy ślad” klasy 7-8;
        • Lekcja „Dzieci Sieci Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów” klasy 4-6;
        • Lekcja „Jak odróżnić fake od newsa?” klasy 7-8;
        • Lekcja „Siła uważności” klasy 0-3.

        Niezwykle ważne w tej części zajęć okazały się wspólne dyskusje po zakończonych warsztatach połączone z burzą mózgów, a także mapą myśli dla uwieńczenia oraz dłuższego zapamiętania tematu.

        Kolejną odsłoną tych działań był zorganizowany w szkole konkurs plastyczny na plakat pt. „Bezpieczeństwo w sieci - skutki cyberprzemocy” skierowany dla uczniów klas 1-4. Spośród kilkunastu prac wyodrębniono 1, 2 i 3 miejsce oraz dwa wyróżnienia. Komisja w jury oceniała plakaty pod kątem: zgodności z tematem, samodzielności, estetyki i kreatywności.

        Ale, to nie koniec działań…

        Nie zapomnieliśmy również o „starszych”  uczniach. Dla klas 5-7 zorganizowaliśmy ESCAPE ROOM – potyczki międzyklasowe – w którym uczniowie interaktywnie sprawdzali swoją wiedzę oraz z odrobiną humoru- grali w tematyczną grę  w programie Scratch. I również w tych zmaganiach wyróżniliśmy klasę, która zdobyła największą ilość punktów: pod względem wiedzy, czasu oraz współpracy i odpowiedniego zachowania.

        I może to wszystko, byłoby dosyć oczywiste, gdyby nie fakt: że WSPÓŁORGANIZATORAMI oraz REALIZATORAMI tych działań byli uczniowie klas 8a i 8b uzyskując tym samym tytuł „AMBASADORÓW BEZPIECZNEGO INTERNETU…bo to właśnie oni osobiście dopilnowywali przebieg konkursu plastycznego: codziennie chodząc po klasach i zachęcając do wzięcia udziału, zbierając plakaty i zgody, dekorując korytarz szkolny i  biorąc udział
        w obradach komisji.  I to również oni, przygotowali ankietę dla każdej klasy w Formularzu Google, stworzyli animację w programie Scratch i dopilnowali porządku w trakcie escape room.

        Ogromne podziękowania należą się:

        Annie Zajda (8a), Krystianowi Dźwigał (8a), Wiktorii Kochana (8a), Jakubowi Majcherek (8a), Julii Godzik (8a), Piotrowi Kolstrung (8b), Nikolii Kawaler (8b), Wiktorii Fudalej (8b), Szymonowi Kawaler (8b), Paulinie Knapik (8b), Jakubowi Kaźmierczak (8b)

         

        Ogłosznie wyników w Konkursie Plastycznym/Plakat:

        I miejsce- Natalia Tyrka (klasa 4a)

        II miejsce-  Antonina Kruk  (klasa 4a)

        III miejsce- Patryk Duda (klasa 2a)

        Wyróznienia: Amelia Pyzik (klasa 3a),  Jan Kolstrung  (klasa 3a)

         

        W ESCAPE ROOM - I miejsce zdobyła klasa VIa (nagroda: Bon na dzień bez pytania i kartkówek ;)

        Z wyrazami szacunku, Elżbieta Słomiany- koordynator DBI.

         

    • Zapraszamy uczniów klas 1-4 do wzięcia udziału
      w konkursie plastycznym - plakat

      „Bezpieczeństwo w sieci i skutki cyberprzemocy”

      w ramach działań DBI 2023

       

      Regulamin konkursu:

      Cele konkursu:

      • popularyzowanie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa
        w Internecie,
      • uświadomienie uczniów o zagrożeniach związanych z korzystaniem
        z Internetu,
      • propagowanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu wśród dzieci
        i młodzieży,
      • zachęcenie do twórczego działania, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień

       

      Plakat:

      • może być wykonany dowolną techniką
      • ma być w formacie A3
      • powinien być wykonany samodzielnie
      • prace mają być podpisane na odwrocie kartki
      •  

      Kryteria oceniania:

      • estetyka
      • kreatywność
      • samodzielność
      • zgodność z tematem
      •  

      Termin:

      Prace należy oddawać do komisji (sala nr 13) do dnia 15.03.2023 roku

      Ogłoszenie wyników odbędzie się 17.03.2023 roku

       

      Nagrodami będą: cząstkowa ocena 6 z informatyki, uwagi pozytywne do dziennika oraz prezentacja najlepszych prac w gazetce szkolnej oraz na stronie szkoły!

      Współorganizatorami konkursu są uczniowie klasy 8a i 8b

       

       

      • DBI 2023

      • https://www.saferinternet.pl/pics/136-o.jpg

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         


        Mamy przyjemność poinformować, że w naszej szkole - jak co roku odbędzie się szereg działań w ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) 2023!

         Po feriach ruszyły zajęcia online z ekspertami SaferInternet. W spotkaniach uczestniczą uczniowie klas 1-8 w ramach zajęć świetlicowych.  W dniach 22.02.- 24.02. wszystkie klasy uczestniczyć będą w zajęciach, których tematyka oscylować będzie wokół zagadnień dotyczących bezpiecznego poruszania się w sieci, zagrożeń w cyberprzestrzeni, reagowanie na niewłaściwe sytuacje, które mogą zagrażać bezpieczeństwu.

        Ponadto zostanie ogłoszony konkurs plastyczny/ plakat- dla uczniów klas 1-4
        o temacie „ Bezpieczeństwo w sieci i skutki cyberprzemocy”.

        Pomyśleliśmy również o starszych uczniach naszej szkoły i dla was – kochani- przygotowujemy escape roomm wiedzowy ze specjalnymi zagadkami!

        Nowością a zarazem innowacją tegorocznych obchodów jest fakt, że współorganizatorami powyższych działań są uczniowie klasy 8a i 8b jako przyszli Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu pod kierunkiem p. Elżbiety Słomiany.

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej