• Wyniki Egzaminu Ósmoklasisty 2022

   • WYNIKI

      EGZAMINU  ÓSMOKLASISTY

    2022

     

    Przedmiot

    ŚREDNI WYNIK SZKOŁY

     

    Gmina

     

    Powiat

     

    Województwo

     

    Kraj

     

    Język polski

     

    75%

     

    66%

     

    64%

     

    64%

     

    60%

     

    Matematyka

     

    69%

     

    63%

     

    66%

     

    63%

     

    57%

     

    Język angielski

     

    82%

     

    65%

     

    73%

     

    69%

     

    67%

     

    Uczniowie nominowani do nagrody Burmistrza MiG Skawina za wynik egzaminu ósmoklasisty:

    Małgorzata Zaremba-Śmietańska – średni wynik 95%

    Radosława Przebinda –średni wynik 95%

     

    GRATULUJĘ UCZNIOM I NAUCZYCIELOM!

     

    Jolanta Kozłowska

    • Pożegnanie klasy 8

    • POŻEGNANIE UCZNIÓW KLASY ÓSMEJ

      

     23 czerwca odbyła się w naszej szkole uroczystość pożegnania uczniów klasy ósmej. W sali gimnastycznej zgromadziła się cała społeczność szkolna. Honorowymi uczestnikami tej uroczystości byli oczywiście ósmoklasiści, którzy wraz ze swoim wychowawcą, p. Marcinem Szczypczykiem, zajęli miejsca „w pierwszej ławce”.

     Wspaniałą uroczystość przygotowali uczniowie klas siódmych pod kierunkiem swoich wychowawców – p. Olgi Wielgus-Wosatko oraz p. Elżbiety Słomiany. Wszyscy byliśmy widzami wyjątkowego przedstawienia, w którym znalazło się wiele mądrych i cennych wskazówek dla absolwentów wyruszających w nową drogę edukacyjną i rozpoczynających nowy etap swojego życia. Autorką scenariusza i reżyserem tego spektaklu była p. Wioleta Łosiniecka.

     Miłą niespodzianką dla uczniów kl.8a były piękne i spersonalizowane upominki przygotowane przez kl. 7a i 7b.

     Pani Dyrektor wręczyła  nagrody uczniom kończącym edukację w naszej szkole. Tytuł „Absolwenta Roku” zdobyła Małgorzata Zaremba-Śmietańska uzyskując średnią ocen 5,50.

     Decyzją Rady Pedagogicznej Radosław Przebinda  wyróżniony został  otrzymaniem Rekomendacji Dyrektora Szkoły za wzorową postawę uczniowską i koleżeńską.

     Listy Pochwalne za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie wręczono Małgorzacie Zaremba-Śmietańskiej oraz Radosławowi Przebindzie, a ich rodzice otrzymali Listy Gratulacyjne.

     Gratulujemy wszystkim Absolwentom ukończenia szkoły i życzymy sukcesów, wytrwałości
     w dążeniu do celów i spełniania marzeń!

     Szczęśliwej drogi…Julio, Kamilo, Małgosiu, Julio, Michale, Radku, Danielu, Mateuszu, Patryku, Jakubie, Pawle, Wiktorze!

    • PIKNIK- ZTU

    • NIE CZAS NA NUDĘ!

     PIKNIK SZKOLNY…

      

      

     20 czerwca  - w czerwcowy poniedziałek – przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, wychowawcami, pracownikami ZPO oraz rodzicami uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu. W tym dniu na boisku w Kopance zorganizowany został – w ramach realizacji zadań wynikających z kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł –  Piknik  pod hasłem „Nie czas na nudę!”.

     W scenariuszu wydarzenia zaplanowano wiele atrakcyjnych zabaw, konkursów, zawodów. Zabawy ruchowe, sportowe, łamigłówki matematyczne, zabawa z alkogoglami…to tylko niektóre z propozycji. Jednak najwięcej radości i uśmiechów dostarczyła zabawa na dmuchanej zjeżdżalni się  oraz kurtyna wodna, która w ten upalny dzień przyniosła wspaniałe orzeźwienie i spontaniczną zabawę wszystkich uczestników pikniku.  

     Był to też czas miłych rozmów, spotkań z rówieśnikami oraz aktywności, które z pewnością pozwalają na budowanie dobrych osobistych relacji.

     Ten wspólny czas umilały przepyszne słodkości przygotowane przez rodziców – wyborne ciasta, babeczki, drożdżowe bułeczki z owocami, tarty i ciasteczka spotkały się z wielkim uznaniem wszystkich uczestników pikniku.

     Duży grill, na którym piekły się smakowite kiełbaski, obsługiwany był przez Strażaków (zatem było pysznie i bezpiecznie!).

     Finałowym akcentem spotkania był mini festiwal piosenki turystycznej. Ta część spotkania została przeniesiona do szkoły; w sali gimnastycznej każda z klas zaprezentowała przygotowaną piosenkę…wesoło brzmiały dźwięki „..stokrotek i strumyków płynących z wolna…”, „…morskich opowieści…”, „..zdobywców gór…”. Uczniowie wesoło odśpiewali piękne turystyczne, wakacyjne piosenki, które trwają przez kolejne pokolenia.

     Konkurencje sportowe przygotowane przez Strażaków z OSP w Kopance również przeprowadzone zostały w sali gimnastycznej.

     W trakcie spotkania wręczone zostały nagrody i upominki laureatom i uczestnikom konkursów realizowanych w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, które sfinansowane zostały przez UMiG Skawina.

     Niespodziankę naszym przedszkolakom sprawili Strażacy z OSP w Kopance, którzy przekazali piękne podarunki dla najmłodszych.

     Ten dzień zapisał się w historii wydarzeń mijającego roku szkolnego.

     Składamy serdeczne i najpiękniejsze podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy:

     Druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kopance współorganizatorom imprezy, którzy nie tylko czynnie i z dużym zaangażowaniem włączyli się w organizację pikniku, ale także dbali o bezpieczeństwo podczas imprezy szkolnej.

     Pani Małgorzacie Kopeć kierownikowi Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie

     Państwu Katarzynie i Mirosławowi Adamusom

     Właścicielom Piekarni J.K.B.Dąbrowscy

     Panu Norbertowi Bartyzelowi

                                                                                                                                           J.K.

    • Zakończenie programu „Przyjaciele Zippiego” klasy- 1a, 2a

    • W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy 1a i 2a realizowali program „Przyjaciele Zippiego” . Program ten miał na celu promowanie zdrowia psychicznego wśród małych dzieci. Zajęcia prowadzone były raz w tygodniu. Uczył on różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonalił relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentrował się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promował zdrowie emocjonalne wszystkich dzieci. Realizując zajęcia, nie mówimy dzieciom, co mają robić, ani: "To rozwiązanie jest dobre, a tamto złe". Natomiast zachęcamy dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postępowania w tych sytuacjach .Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość i  jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile. Dzięki zajęciom dzieci nawiązują lepsze kontakty z rówieśnikami. Otwarcie mówią o swoich uczuciach, uczą się pomagać innym oraz poznają różne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

      

     Magdalena Raputa

     Wioletta Wełna

    • DEBATA OKSFORDZKA - ZTU

    • DEBATA OKSFORDZKA

      

     NIE CZAS NA NUDĘ!

     14 czerwca 2022 roku to dzień, który zapisał się w kalendarzu ważnych wydarzeń szkolnych i środowiskowych. Po raz kolejny zorganizowaliśmy debatę oksfordzką, w której uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z uczniami Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach.

     Debata oksfordzka nt. Krótkie wyjazdy turystyczne są lepsze niż długie podróże” była finałowym wydarzeniem projektu profilaktycznego realizowanego w ramach tegorocznej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, w działania której uczniowie obu szkół są mocno zaangażowani. Jest to nowatorski projekt, który promując właściwe postawy i rozwijając nowy kierunek działań profilaktycznych w naszej gminie, jednocześnie rozwija potencjał dzieci i młodzieży. Realizując założenia kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł  uczniowie mogli doskonalić swoje kompetencje dotyczącej kulturalnej dyskusji, odwagi i umiejętności wypowiadania własnego zdania, szacunku dla rozmówcy, krytycznego myślenia, radzenia sobie z tremą i stresem, współpracy
     w grupie.

     W szranki debatowania stanęły dwie 4-osobowe drużyny. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 7a i 7b: Wiktoria Fudalej, Wiktoria Kochana, Jakub Skrzypoń i Anna Zajda. Uczniowie przygotowywali się do debaty pod kierunkiem  p. Joanny Pukło. Nad prawidłowym przebiegiem, formą i strukturą spotkania czuwał marszałek debaty i wiceprezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców – pan Jakub Kozłowski. Młodzi debatanci nie tylko podjęli trudne wyzwanie, ale wykazali wysoki poziom przygotowania, zaprezentowali kulturę i kunszt sztuki argumentacji z jednoczesnym poszanowaniem oponentów, wspaniale podejmowali polemikę reagując adekwatnie do pojawiających się w dyskusji argumentów. Było to niezwykle ciekawe dla wszystkich wydarzenie i przeżycie. Obie drużyny zaprezentowały wysoki i jednocześnie wyrównany poziom dyskusji!

     Młodzi adepci debatowania dyskutowali w pięknym stylu, a tej ciekawej i profesjonalnej dyspucie przysłuchiwała się publiczność, uczniowie SP w Kopance i uczniowie SP w Jaśkowicach.

     Uczestnicy debaty usłyszeli wiele słów uznania i podziękowania od p. Jolanty Kozłowskiej – dyrektora ZPO w Kopance i p. Andrzeja Morawy – dyrektora SP w Jaśkowicach.

     GRATULACJE!!

    • Konkurs Piosenki Angielskiej

    • 13 czerwca 2022 r. odbył się w naszej szkole konkurs piosenki angielskiej pod nazwą

     „English Song Contest”

      

     Było to wydarzenie ogólnoszkolne, a w przygotowania do występów oraz prezentację piosenek zaangażowały się wszystkie klasy, od a po 7b, jak również indywidualni wykonawcy z klasy 8a.

     Zamysł organizatorów konkursu był taki, aby nakłonić wszystkie dzieci do zainteresowania się kulturą i muzyką krajów anglojęzycznych – zarówno tą nowszą, jak i trochę starszą – ale również, by doskonalić umiejętności językowe i wokalne uczniów oraz zachęcić ich do ujawniania i rozwijania swoich talentów, które – jak pokazał konkurs – drzemią uśpione z wielu z nich.

     Konkurs przeprowadzony został w dwóch częściach.

     W pierwszej części - tzw. „bitwie klas” - każda klasa zaprezentowała jeden wybrany utwór anglojęzyczny, przygotowany wspólnie przez wszystkich uczniów danej klasy, przy czym jury w składzie: P. Joanna Pukło, P. Klaudia Kopacz, P. Marcin Dudała oraz Paulina Knapik - oceniało występy w dwóch kategoriach wiekowych, tj. klas I-III oraz IV-VII.

     W tej części konkursu, wśród młodszych klas zwyciężyła klasa 3a, II miejsce zajęła klasa 1a, a III miejsce – klasa 2a.

     Wśród starszych klas, zdaniem jury, najlepiej wypadła klasa 7b.

     II miejsce przyznano klasie 7a, a III – klasie 6a.

     Obydwie zwycięskie klasy, w obu kategoriach wiekowych, otrzymały dyplomy pamiątkowe, wspaniałe ciasto ze specjalną dedykacją oraz symboliczny „bon prezentowy” – do zrealizowania w przyszłym roku szkolnym – na dzień wolny od zajęć, połączony z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

     Po prezentacjach klas nastąpiła druga część konkursu – tym razem były to występy solistów, duetów oraz grup 3-osobowych. Nie było tutaj podziału na kategorie wiekowe. Uczniowie mogli się dobierać  dowolnie, bez ograniczeń co do wieku i klasy.

     Po wszystkich występach jury zdecydowało, że najpiękniej zaprezentowali się:

     - Aleksandra Rypina (kl. 7a) oraz Radosław Przebinda (kl. 8a), którzy zajęli równorzędne miejsce I;

     - Nikola Kawaler (kl. 7b) i Wiktoria Fudalej (kl. 7b) – równorzędne miejsce II;

     - Joanna Kochana (kl. 5a) oraz grupa: Zofia Baran, Patrycja Skrzypoń i Patrycja Wyrwa (kl.1a), które zajęły równorzędne miejsce III.

     Wszystkim klasom i wykonawcom indywidualnym dziękujemy za przygotowania i udział w konkursie. Mamy nadzieję, że konkurs był nie tylko świetną zabawą, nauką, ale i szansą na integrację i prezentację talentów.

     Zwycięzcom gratulujemy wspaniałych występów!        

     Elżbieta Kaczmarzyk

    • Rowerowy Maj 2022

    • W bieżącym roku szkolnym  uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Kampanii Rowerowy Maj.

     Przez cały miesiąc uczniowie i pracownicy szkoły przyjeżdżali do szkoły rowerami, hulajnogami mając przy tym wiele radości i satysfakcji. W kampanii aktywnie wzięło uczestniczyło  113 uczniów oraz 10 pracowników. Spośród wszystkich uczniów, aż 34 osiągnęło wynik 100% frekwencji!

     Zaangażowanie uczniów zakończyło się wspaniałym sukcesem.

     W kategorii „mała szkoła” Szkoła Podstawowa im J.Korczaka  w Kopance zajęła

     I miejsce,  z wynikiem 71,11% frekwencji.

      W dniu 4 czerwca br. podczas finału akcji na skawińskim Rynku, szkolny koordynator kampanii – p. Ewa Wrzoszczyk, odebrała nagrodę dla szkoły za zajęcie I miejsca – voucher w wysokości 3000 zł.

     Ponadto w konkurencji klasowej, nasza klasa Ia zdobyła I miejsce w kategorii „mała szkoła”. Uczniowie klasy I a otrzymali nagrody rzeczowe, przekazane przez koordynatora.

     Wśród wszystkim uczestników kampanii z terenu Gminy Skawina o 100% frekwencji losowano 100 nagród rzeczowych. Uczniowie naszej szkoły wylosowali w sumie 7 nagród.

     Pracownicy o 100% frekwencji również zostali nagrodzeni.

      

      

     Szczegółowe wyniki konkursu wśród poszczególnych klas:

     Klasa

     Ogólna liczba uczniów w klasie

     Liczba uczniów aktywnych

     Liczba uczniów ze 100% frekwencją

     I a

     10

     9

     6

     II a

     13

     11

     3

     III a

     14

     11

     4

     IV a

     14

     14

     5

     V a

     16

     14

     5

     VI a

     13

     11

     3

     VII a

     12

     10

     2

     VII b

     13

     11

     6

     VIII a

     12

     6

     0

     PRACOWNICY

     10

     10

     9

      

     Dyrektor szkoły oraz koordynator serdecznie dziękują uczniom i wychowawcom za aktywny udział.

      

     https://photos.app.goo.gl/FaHpuBwPNMz36kFo8

      

     Koordynator Ewa Wrzoszczyk

    • Projekt "Zdrowo jem, więcej wiem"

    •          „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”

      

     Uczniowie klasy 3a zakończyli realizację wiosennej części ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem.”  Etap wiosenny poświęcony był tematyce etykiet na produktach żywnościowych oraz aktywności fizycznej. Uczniowie mieli do wykonania sześć zadań:

     1. Lekcję: zbieramy informacje na temat tego, co jemy.
     2. Konkurs: gazetka ścienna „Jak czytać etykiety?”
     3. Lekcję: aktywnie spędzamy czas.
     4. Konkurs: strefa aktywności – stwórzcie własną grę zespołową.
     5. Forum zdrowia dla rodziców: wychowanie fizyczne – ważna lekcja.
     6. Promocję: Dzielimy się wiedzą!

     Głównym celem projektu było kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem było również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.  Podczas zajęć chciałam uświadomić dzieciom, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Ważne było uświadomienie uczniom, dlaczego należy czytać etykiety i jaki wpływ ma reklama na sposób odżywiania. Realizacja zajęć przebiegała w formie zabawy, pogadanki, eksperymentów, prac plastycznych, plakatów quizów. Dzieci w ramach tego etapu przybliżyły sobie wiedzę na temat tego, co powinna zawierać etykieta umieszczona na produkcie spożywczym oraz jak należy odczytywać informacje na niej zawarte. Wykonały w grupach gazetki ścienne w formie plakatu dotyczącą „Jak czytać etykiety?”, które następnie zostały umieszczone na gazetce szkolnej. Gazety wykonane przez trzecioklasistów  zachęcają innych uczniów do czytania etykiet kupowanych produktów.

     Uczniowie kl. 3a wzięli również udział w zajęciach dotyczących aktywnie spędzanego czasu, na których dowiedzieli się, jaki wpływ ma aktywność fizyczną na  zdrowie człowieka. Przypomniane zostały oczywiście  zasady bezpieczeństwa podczas zabaw i  uprawiania sportów. Kolejne zadanie polegało na wymyśleniu w grupach własnej gry zespołowej, którą uczniowie opisywali i przedstawili graficznie.

     Zdobyta  wiedza przyczyni się do uświadomienia dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie, jak ważny jest skład produktów które spożywamy i sport w naszym życiu.

     Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, na której zostały przedstawione efekty pracy klasy 3a!

     Prezentacja_ZDROWO_JEM.pptx

     Uczniom dziękuję za zaangażowanie w realizację projektu.

     Bernadetta Mazur

    • Projekt "Wieża czytelniczna"

    • PODSUMOWANIE PROJEKTU

          „WIEŻA CZYTELNICZA”

      

      

      „...Czytanie to najpiękniejsza

     zabawa,

     jaką sobie ludzkość wymyśliła”

      

                           Wisława Szymborska

      

     Uczniowie klasy drugiej i trzeciej  przystąpili do projektu  „Wieża czytelnicza”. Projekt trwał trzy miesiące i miał na celu popularyzację  czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów, wzmocnienie aktywności czytelniczej, promowanie wartości czytelnictwa
     i literatury, rozwijanie  i poszerzanie wiedzy o świecie oraz  wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci.

     Dzieci czytały książki w domu, w świetlicy, podczas przerw. Korzystały ze zbiorów bibliotek oraz własnych kolekcji. Uczniowie wykazali się niebywałą aktywnością podczas realizacji projektu.

     Wychowawcy co miesiąc umieszczali na tablicy ogłoszeń wieże czytelnicze, na których zapisywali ilość przeczytanych stron. Dzieci ponadto  wykonały plakaty dotyczące promowania czytelnictwa, rysunki bohaterów, wybranych  wydarzeń i zakładki do książek.

     Podczas konkursu „Mistrz czytania”  dzieci czytały fragmenty swojej ulubionej  książki, zachęcając wszystkich do przeczytania akurat tej pozycji. Każdy uczeń pracował na swój wynik oraz ogólny wynik klasy. Klasa, która przeczytała największą ilość stron, otrzymała tytuł – Najlepiej Czytającej Klasy. Za największą aktywność  w czytaniu, wybrani zostali  Klasowi Mistrzowie Czytania. 

     Ilość przeczytanych stron przez uczniów poszczególnych klas w ciągu trzech miesięcy prezentuje się następująco:

     • Klasa 2a – 8713  przeczytanych stron!
     • Klasa 3a – 5916 przeczytanych stron!


     Tytuł Najlepiej Czytającej klasy otrzymała  klasa II a.

     Tytuł  Klasowego Mistrza Czytania zdobyli:
     Bartosz Juszczak, Yuliia Vovchuk  z kl.II a

     Barbara Zaremba – Śmietańska, Natalia Tyrka z kl. III a

     Serdecznie gratulujemy  wszystkim uczniom,  którzy przyczynili się do ogólnego wyniku w klasie oraz zwycięzcom, którzy otrzymali tytuł „Pożeracza książek”J
      

     Bernadetta Mazur

     Magdalena Raputa

    • Gminny Konkurs Czytelniczy

    • Gminny Konkurs Czytelniczy

     Znamy baśnie Andersena

      

     Cały świat jest serią cudów,

     ale jesteśmy do nich tak przyzwyczajeni,

     że nazywamy je zwykłymi rzeczami.”

                                               Hans Christian Andersen

      

     Dnia 31 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie   odbył się konkurs czytelniczy „Znamy baśnie Andersena”.

     Naszą szkołę reprezentowali:  Natalia Tyrka i Antoni Suder z klasy 3a, którzy przygotowywali się  do konkursu pod opieką p. Bernadetty Mazur. Uczestnicy odpowiadali na pytania drużynowo w zespołach 2-osobowych. Losowali pytania oraz cytaty z baśni. Wszystkie zadania dotyczyły treści baśni  H. CH. Andersena oraz życiorysu i twórczości H. Ch. Andersena. Jedna z konkurencji polegała na przygotowaniu i prezentacji kostiumu baśniowego. Oprócz dobrej znajomości baśni Andersena
     i życiorysu pisarza, uczestnicy musieli się wykazać szybkością wykonywania zadań, bystrością, umiejętnością rozwiązywania krzyżówek i układania puzzli
     .
     Natalka
     z Antkiem zdobyli 15,5 punktów na 16,5 możliwych, zdobywając tym samym wyróżnienie.

     Wielkie brawa!

      

     B.Mazur

   • Radosna Niepodległa - Festiwal Pieśni Patriotycznych

     

    27 kwietnia 2022 r. w naszej szkole świętowaliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zorganizowany  został Festiwal Pieśni Patriotycznych pt. Radosna Niepodległa. W uroczystości wzięła udział cała społeczność – przedszkolaki, uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Przypomniano okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale i inne ważne wydarzenia z historii Polski: kolejne rozbiory, walkę o wolną Ojczyznę, radość z odzyskania niepodległości i ponowny atak sąsiadów - Niemiec i ZSRS - we wrześniu 1939 roku. Pochylono się nad polskimi oficerami zamordowanymi przez Związek Sowiecki w Katyniu w 1940 roku.

    Głównie jednak skupiono się na radości z posiadanej suwerenności, którą wyrażono wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Wszystkie klasy oraz przedszkolaki przygotowały prezentację  wylosowanej wcześniej pieśni. Podczas nauki pieśni należało zwrócić uwagę na poprawność wykonania melodii, dykcję, trzeba było również nauczyć się na pamięć słów pieśni. Przygotowane utwory można było śpiewać z akompaniamentem lub bez muzyki. Ponadto wszyscy uczestnicy festiwalu powinni mieć stosowny do okoliczności strój galowy  oraz dowolny akcent w barwach narodowych.

    Repertuar był zróżnicowany – od „Płynie Wisła, płynie” , „Witaj, majowa jutrzenko” poprzez „Rotę” aż do pieśni legionowych nawiązujących do walki o niepodległość. Wszyscy uczestnicy festiwalu ubrani w stroje galowe, wykazali się znajomością tekstów oraz pięknym śpiewem. Było  radośnie, ale i wzruszająco.

     

    Uroczystość prowadziły dwie uczennice z klasy 5a – Natasza Kochana i Martyna Szczerbak. Ponadto zaprezentowano dwa wiersze Polska flaga (Yulia Vovchuk  z klasy 2a) oraz To jest moja ojczyzna (Victoria Sikora i Amelia Suder z klasy 5a).

    Jak wspomniano na początku uroczystości: Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka, muzyki, pieśni czy samego krajobrazu ojczystego. I właśnie wspólne radosne śpiewanie jak najbardziej wpisuje się w taką definicję.

    K. Jaśnikowska-Toboła

    • DZIEŃ ZIEMI

    • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

      

     to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Największe ekologiczne święto świata, obchodzone jest 22 kwietnia. Dodatkowo, Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła tę datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

      

     Dbajmy o naszą Planetę - nasz Dom przez cały rok! Wszak Ziemia to wspólne dobro łączące pokolenia na całym świecie. Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka  w Kopance podczas tegorocznych obchodów Dnia Ziemi, mieli okazję uczestniczyć w ekologicznej prezentacji multimedialnej promującej EKO - życie przygotowanej przez p. Wiolettę Wełnę.

      

     Ciekawym doświadczeniem dla każdego ucznia była lekcja ekologiczna prowadzona przez doradcę ekologicznego z UMiG w Skawinie p. Piotra Dzrzdżyka. Podczas lekcji dzieci poznały wiele ciekawych ekologicznych zagadnień, uświadomiły sobie, jak wiele rzeczy codziennego użytku zagraża planecie i można je realnie zmienić “od zaraz”. Ważnym aspektem lekcji było skupienie się na odnawialnych źródłach energii, które są przyszłością naszej planety.

      

      

     Kolejnym etapem obchodów Dnia Ziemi były doświadczenia biologiczno – chemiczne (przygotowane i prezentowane pod kierunkiem p. Klaudii Kopacz), dzięki którym dowiedzieliśmy się o mikroplastiku, powstawaniu kwaśnych deszczy, czy potrzebie właściwego segregowania odpadów.

      

     Ostatnim punktem programu były gry i zabawy wspierające ekologiczny styl życia i utrwalające ekologiczne postawy. W naszej szkole pojawiła się piękna, zielona i czysta planeta, którą kochamy i zawsze będziemy o nią dbać :)

      

      

     Wioletta Wełna

    • "Dzień bez plecaka"

    • „DZIEŃ BEZ PLECAKA"

      

      

     21 kwietnia 2022 roku w naszej szkole zorganizowany został ''dzień bez plecaka". Tego dnia zadaniem uczniów  klas 1-8 było przyniesienie do szkoły zamiast plecaka jakiejś rzeczy, w której można było zmieścić podręczniki i przybory szkolne. Samorząd Uczniowski – z  którego taka „akcja“ została zorganizowana – postanowił przeprowadzić   z tej okazji konkurs, w którym należało wyróżnić ucznia za najlepszy pomysł. Jednak wytypowano aż trzech uczniów, którzy jako nagrodę otrzymali dodatkowe przywileje uczniowskie. Trzecie miejsce zdobyła Wiktoria Kochana z klasy 7a, która zamiast plecaka przyniosła samochód zabawkowy. Na miejscu drugim znalazł się Krystian Dźwigał również z klasy 7a, który przyniósł zabawkową ciężarówkę. Zwycięzcą konkursu został Dawid Dąbrowski z kl. 6a, który przyniósł ze sobą grilla. Reszta uczniów również  wykazała się kreatywnością. Niektórzy zdecydowali się na przyniesienie do szkoły przenośnej zamrażarki, wanienki dla niemowląt czy kosza na śmieci. Dziękujemy wszystkim uczniom za wzięcie udziału w tym wydarzeniu i za wspaniałą zabawę!

      

     Natalia Tyran

   • ŻYCZENIA

   • Wielkanoc to czas otuchy i nadziei, to czas odradzania się  miłości i wiaryw potęgę życia i drugiego człowieka.

     Wszystkim mieszkańcom Kopanki, Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance oraz sympatykom i przyjaciołom naszej szkolnej i przedszkolnej społeczności przekazuję piękne, wypełnione serdecznością i wiosennym tchnieniem życzenia świąteczne.

    Życzę , aby te wyjątkowe i szczególne Święta  Wielkanocne 2022 przyniosły   wzajemną życzliwość, wzmocnienie ducha i ciała, pokój  w sercu oraz nadzieję na pokój i bezpieczeństwo codziennego życia , a także moc siły  i wiary pozwalającej przezwyciężyć trudności i z ufnością patrzeć w przyszłość.

    Niech radość Zmartwychwstania zagości w Waszych sercach, napełniając je nadzieją, wiarą i pokojem!

     

     

    Jolanta Kozłowska

     

     

     

    • Podchody Wielkanocne

    • „PODCHODY WIELKANOCNE''

      

     12 kwietnia 2022 r. – z okazji  zbliżających się Świąt  Wielkanocnych –  Samorząd Uczniowski pod opieką pani Natalii Tyran zorgaizował Podchody Wielkanocne. Uczniowie klas 1-8, którzy uczestniczyli w tych  podchodach, wzbogacili swoją wiedzę na temat tradycji Świąt  Wielkanocnych, poznali wiele ciekawostek związanych z  Wielkanocą oraz doskonalili współpracę w zespole. Przed rozpoczęciem zajęć każda z klas musiała wytypować swojego lidera. W czasie 25 minut klasy 1-8 miały za zadanie znaleźć kilka pytań na temat Wielkanocy, a  odpowiedzi na te pytania były ukryte w rebusach i zagadkach. Za każdą poprawną odpowiedź klasa dostawała literę. Kiedy uczniowie mieli już komplet liter, ich zadaniem było ułożyć nazwę sali, do której powinni się udać. W tej sali uczniowie mieli za zadanie ułożyć kolejne hasło. Istniała również możliwość skorzystania z 3 możliwych podpowiedzi dla jednej klasy. Wszystkie klasy spisały się „na medal“, ale za szczególne osiągnięcia należy wyróżnić dwie klasy. Zwycięzcami została klasa Ia (w kategorii klas I-III) oraz  klasa VI a (w kategorii klas IV-VIII).

      

     Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w Podchodach Wielkanocnych

     Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na pyszną pizzę (nagrodę)!

      

     N.Tyran

    • Klasa 3a

    • NASZE SPOSOBY NA ORTOGRAFIĘ.

      

      

     Każdy uczeń klasy trzeciej wie, że z ortografią wcale u niego nie jest tak źle.

     Zajęcia ortograficzne realizowane w klasie trzeciej mają na celu poznanie, pogłębianie już nabytych oraz rozwijanie i doskonalenie nowych umiejętności ortograficznych. Nauka  odbywa się w oparciu o różnorodny materiał ortograficzny łączący zabawę z nauką oraz nabywanie i doskonalenie umiejętności ortograficznych zintegrowanych z gramatyką, fleksją i słowotwórstwem.

     Jak się ostatnio przekonałam,uczniowie dużo zapamiętują podczas zajęć ruchowych, np. podczas zabawy „Biegane dyktando”. Metoda polega na zapamiętaniu zdania z kartki i podyktowaniu go sekretarzowi grupy, który siedzi w miejscu oddalonym o kilka metrów od umieszczonego tekstu dyktanda. Taka metoda powtórzenia treści ortograficznych bardzo spodobała się uczniom. I na ich prośbę na pewno wkrótce powtórzymy „Biegane dyktando”.

      Dobrze w naszej klasie sprawdza się też metoda skojarzeń- haków pamięciowych.Pisanie zabawnych historii, które pomagają zrozumieć odpowiednią regułę lub wyjątki oraz ortograficzne ilustracje.

     Od niedawna pracujemy również z uczniami nad „segregatorem z ortografii”. W segregatorach mają być zawarte  zasady ortograficzne, karty z obrazkami i ….., ale o tym to już w następnym wpisie😊

     Zapraszam do obejrzenia naszych prac.

     B.Mazur

      

      

   • DBI 2022

   •                   Na przełomie lutego i marca w Zespole Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka  w Kopance po raz kolejny odbyła się akcja DBI: „Działajmy razem”. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie, a koordynatorem szkolnej akcji profilaktycznej była pani Elżbieta Słomiany. Podjęto szereg działań, aby dotrzeć z informacją do każdego ucznia, sprowokować go do refleksji nad korzyściami i zagrożeniami płynącymi z Internetu. Do akcji przyłączyli się wychowawcy klas 1-3, nauczyciel plastyki. Zajęcia odbywały się w ramach lekcji z zajęć komputerowych, informatyki oraz zajęć na świetlicy.

    W klasach 1-5 zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne pod hasłem „Bezpieczny internauta”. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali bajki edukacyjne „Owce w sieci”. Po każdej bajce aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat zagrożeń i przykrych konsekwencji z nieuważnego korzystania z Internetu. Położono szczególny nacisk na takie zagrożenia, jak: cyberstalking (prześladowanie w sieci), grooming (uwodzenie w sieci) oraz phishing (wyłudzanie danych). Efektem dobrze zrozumianego tematu okazały się pięknie opracowane plakaty, które ozdobiły korytarze naszej szkoły. Powstały 63 plakaty wykonane samodzielnie przez uczniów oraz podczas pracy grupowej.

    Klasy 6-8 uczestniczyły w podobnych warsztatach, których  temat wiodący brzmiał: „STOP Cyberprzemocy!”. W tym wypadku zostały przeprowadzone lekcje profilaktyczne;  uczniowie poznali definicję cyberprzemocy i agresji elektronicznej. Po przeprowadzonych mini-wykładach oraz obejrzeniu  filmu, z zaangażowaniem odpowiadali na pytania:

    • Jakie mogą być formy cyberprzemocy?
    • Co czuje sprawca cyberprzemocy?
    • Co czuje osoba doświadczająca cyberprzemocy?
    • Dlaczego ktoś stosuje cyberprzemoc?
    • Jak powinien się zachować się świadek cyberprzemocy?
    • Co powinna zrobić ofiara przemocy?

    Uczniowie wskazali również, jakie są konsekwencje cyberprzemocy i do czego może  doprowadzić. Efektem pracy starszych uczniów jest 16 prezentacji multimedialnych wykonanych w programie PowerPoint dotyczących omawianych zagadnień.

    W ramach podsumowania wszystkich działań DBI odbył się ogólnoszkolny apel, podczas którego  uczniowie prezentowali swoje prace i zachęcali do analizy tematu. W wyniku podjętych inicjatyw w naszej szkole, udało się nam skłonić młodych internautów do refleksji nad korzyściami i zagrożeniami płynącymi z sieci; wskazaliśmy naszym uczniom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że uczniowie w wyniku tych działań, unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem i będą świadomie surfować w Internecie.

     

    Zachęcamy do obejrzenia prac wykonanych przez uczniów: linki do prezentacji poniżej  oraz w galerii: Album fotograficzny.

     

    Elżbieta Słomiany

    • Historia- klasa 5a

    • W styczniu i lutym b.r. klasa 5a realizowała projekt "Historia w pudełku". Zadanie uczniów polegało na przedstawieniu w pudełku przeszłości tak, jak ją sobie  wyobrażają. Należało wybrać jakieś wydarzenie historyczne  lub postać z historii starożytnej Mezopotamii, Egiptu, Grecji lub Rzymu. Następnie trzeba było  samodzielnie wyszukać informacje, związki przyczynowo-skutkowe oraz zgromadzić własne materiały i dokonać ich selekcji. Ostatnim etapem było przygotowanie swojego pudełka zawierającego wybrane materiały (zdjęcia, rysunki, teksty, makiety itp.).  Potem już tylko pozostało zaprezentować przygotowane pudełko na forum klasy i czekać na ocenę...

      Klasa spisała się doskonale! Pudełka bardzo się różniły wielkością, użytymi materiałami,

     a przede wszystkim wyjątkowymi pomysłami! Nic tylko podziwiać, co też czyniono - efekty pracy piątoklasistów mogła oglądać cała społeczność szkolna. 

      

     Zapraszamy Wszystkich do galerii...

     K. Jaśnikowska-Toboła

      

   • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

   • SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA ZESPOŁU PLACÓWEK OŚWIATOWYCH IM. JANUSZA KORCZAKA W KOPANCE MÓWI

    NIE dla WOJNY!!!

    WSZYSCY LUDZIE MAJĄ PRAWO DO ŻYCIA
    W POKOJU!!!

    CHCEMY POKOJU I BEZPIECZEŃSTWA DLA UKRAINY!!!

     

          28 lutego 2022 r. w naszej szkole odbył się wyjątkowy apel, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy. Spotkanie było wyrazem niezgody na wojnę i wyrazem solidarności z narodem ukraińskim. W tych chwilach , tak trudnych dla naszych sąsiadów, wszyscy pomagamy, jak możemy i potrafimy. Podczas spotkania pani Dyrektor przekazała informacje o możliwościach czynnego włączenia się w akcje pomocowe poprzez ofiarowanie konkretnych produktów i rzeczy, które są potrzebne dla naszych wschodnich sąsiadów.

    Wyrazem naszej solidarności z zaatakowanym przez rosyjskiego agresora narodem ukraińskim jest nie tylko pomoc rzeczowa, ale także godna postawa. Na znak tej solidarności przypniemy kotyliony, przypinki i emblematy z narodowymi barwami Ukrainy. Udekorujemy naszą szkołę tak, by nasi ukraińscy koledzy, koleżanki i sąsiedzi poczuli, jak mocno, wszystkimi  siłami naszych serc, jednoczymy się z nimi. Jesteśmy dumni z niezłomności i bohaterstwa narodu ukraińskiego, jesteśmy dumni z naszego narodu, który tak wspaniale, pięknie i odważnie ruszył z pomocą! To niezwykła lekcja człowieczeństwa i patriotyzmu!

     

     

     

   • POMOC DLA UKRAINY

   • Szanowni Państwo,

    W związku z rosyjską agresją na Ukrainę Urząd Miasta i Gminy w Skawinie aktywnie zaangażował się w pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów.

    Zorganizowane zostały punkty zbiórki, m. in.
    w Kopance, gdzie w OSP codziennie w godz. 15.00 – 19.00 można przekazywać rzeczy i dary dla Ukrainy. Ponadto punkty zbiórki darów znajdują  się także w innych miejscowościach naszej Gminy i w samej Skawinie. Są to:

    -OSP Rzozów, sobota-niedziela 9:00-17:00, poniedziałek-piątek 15:00-19:00

    -OSP Facimiech, codziennie 15:00-19:00

    -OSP Skawina II (Korabniki), niedziela 15:00-19:00, poniedziałek-piątek 17:00-19:00

    -OSP Wielkie Drogi, poniedziałek, środa, piątek, sobota, niedziela 16:00-19:00, wtorek, czwartek 8:00-10:00

    -OSP Krzęcin, niedziela 15:00-19:00 poniedziałek, wtorek, środa 16:00-19:00

    -OSP Radziszów, sobota-niedziela 10:00-13:00, poniedziałek-piątek 16:00-18:00

    -OSP Kopanka, codziennie 15:00-19:00

    -OSP Wola Radziszowska, codziennie 16:00-19:00

    -OSP Jaśkowice, środa 15:00-18:00, czwartek 10:00-13:00, piątek 15:00-18:00

    -OSP Borek Szlachecki (ul. Szlachecka 105), poniedziałek-piątek 16:00-18:00

    -OSP Polanka Hallera, poniedziałek, wtorek, czwartek, 16:00-19:00, sobota (05.03) 8:00-10:00

    -Skawina - Centrum Wspierania Rodziny, poniedziałek 12:00-20:00, wtorek-piątek 8:00-20:00

    -Skawina - parking za Ratuszem, poniedziałek-piątek 9:00-18:00, sobota-niedziela 10:00-16:00

    -Skawina - Miejska Biblioteka Publiczna, Live-Book Cafe, poniedziałek-piątek 9:00-19:00, sobota-niedziela 14:00-20:00

    -Skawina - Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast, poniedziałek-środa, 16:00-18:00

    -Skawina - Centrum Zakupowe JAN

    W tych punktach przyjmowane są: śpiwory, koce, karimaty, poduszki, ręczniki z mikrofibry, ręczniki papierowe, środki higieniczne w tym środki myjące do ciała, pasty i szczoteczki do zębów, środki antyseptyczne, środki opatrunkowe, woda, żywność puszkowana, batony energetyczne. Produkty dla dzieci: pieluszki, mokre chusteczki, jedzenie w słoiczkach, kaszki, butelki, kubki (wyłącznie nowe).  

    W ramach walki z dezinformacją przygotowany został regularnie aktualizowany artykuł,
    w którym pojawiają się „w pigułce” rzetelne i sprawdzone informacje z terenu naszej Gminy:
    https://www.gminaskawina.pl/aktualnosci/2022/02/skawina-dla-ukrainy-wszystkie-informacje-w-jednym-miejscu  

    W  celu  skoordynowania działań mieszkańców deklarujących zapewnienie miejsc noclegowych dla obywateli Ukrainy uruchomiony został specjalny adres e-mail skawinadlaukrainy@gminaskawina.pl

    Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej uruchomił telefon informacyjny 508 167 392 dedykowany obywatelom Ukrainy, którzy są na terenie naszej gminy oraz mieszkańcom udzielającym im pomocy.

     

    Stworzono  na facebooku grupę publiczną "Skawina dla Ukrainy", której celem jest:

    - Stworzenie oficjalnego kanału komunikacji Gmina Skawina – społeczność pochodzenie ukraińskiego zamieszkującej na terenie naszej gminy;

    - Zebranie ważnych i potwierdzonych informacji;

    - Udzielenie szybkiej pomocy pozostającej w kompetencji Gminy Skawina;

    - Organizacja pomocy dla miasta partnerskiego Skawiny - Peremyshlany na Ukrainie.

    Przygotowano również niezbędnik informacyjny zawierający najważniejsze informacje dla mieszkańców Gminy Skawina oraz obywateli Ukrainy.

     

    W związku z tym, że sytuacja z pewnością może być trudna dla naszych uczniów, dla dzieci i młodzieży, informuję, że w szkole wszyscy nasi specjaliści (psycholog, pedagodzy) będą udzielać niezbędnej pomocy i wsparcia. Proszę sygnalizować i zgłaszać wszelkie niepokojące sygnały, abyśmy mogli w miarę szybko reagować.

    Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Skawinie, w związku ze spodziewanym zapotrzebowaniem na pomoc psychologiczną w środowisku dzieci i młodzieży z Ukrainy umożliwia bezpłatne wsparcie specjalistów pod specjalnym numerem telefonu:
    12 276 90 00.

     

    Pozdrawiam

    Jolanta Kozłowska

    • BAL KARNAWAŁOWY W KLASACH I-III

    •  

     BAL KARNAWAŁOWY W KLASACH I-III

      

     Najsłynniejszy karnawał na świecie odbywa się w RIO DE JANEIRO. Każda grupa muzyczna paradująca po Sambodromie na ogromnych ruchomych platformach i w olśniewających kostiumach może liczyć nawet 5000 tancerzy, którzy walczą o pierwsze miejsce w karnawale.

     Karnawał w ORURO  w boliwijskim mieście trwa 10 dni i jest jedną z najstarszych tego typu tradycji na świecie, odbywa się od ponad 200 lat. Kostiumy i tańce nawiązują symboliką do czasów  hiszpańskiego podboju.

     W porze karnawału w KANADZIE panuje sroga zima, dlatego jego ambasadorem jest bałwan zwany Bonhomme, a jedną z atrakcji jest konkurs rzeźb ze śniegu i lodu.

     Karnawał w BAZYLEI jest najbardziej znany w całej Szwajcarii. Rozpoczyna się wcześnie nad ranem, kiedy w mieście panuje całkowita ciemność.  Uczestnicy w maskach muszą nieść ze sobą lampiony do oświetlania ulic.

     Karnawał w KOPANCE w  miejscowości położonej w województwie małopolskim trwa kilka godzin, na przepięknie udekorowanej szkolnej sali gimnastycznej. Rozpoczyna się konkursem kulinarnym, w którym biorą udział dwie drużyny klas 1-3. Po niezwykłych dokonaniach gastronomicznych, uczestnicy  spożywają własnoręcznie przygotowane pączki i faworki. Następnie w przepięknych strojach  dzieci mogą zaprezentować swoje umiejętności taneczne.

     Tak więc karnawał to nie tylko samba w Rio de Janeiro i bal maskowy w Wenecji J

      

                                                                              Zapraszamy do galerii.                   

                                                                             Wychowawcy klas 1-3

      

      

      

      

    • DZIĘKUJEMY

     W imieniu społeczności szkolnej  składamy serdeczne podziękowanie  Rodzicom za zaangażowanie w życie naszej placówki, inicjatywę  i pomoc w upiększaniu naszej szkolnej codzienności.

     Za pomoc w remoncie i modernizacji pracowni komputerowej, za malowanie, odświeżenie,  za pomoc w składaniu nowych mebli, które zapewniają bezpieczne i właściwe warunki procesu edukacyjnego. Słowa podziękowania kierujemy do:

     Państwa Moniki i Krzysztofa Boroń

     Państwa Moniki i Krzysztofa Kolstrung

     Pana Grzegorza Skrzyponia

     Pana Dawida Łata

     Pana Józefa Skrzyponia

     Pana Jarosława Mieczkowskiego

     oraz

     Pana Ireneusza Borowińskiego

     Pana Marcina Dudały

     Pana Andrzeja Stępskiego

      

   • Podziękowania dla Rodziców

   • Jest na świecie tyle rzeczy, za które nie można zapłacić żadnymi pieniędzmi, tylko radością, pamięcią i słowem „dziękuję”

     

    Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom kl. 3a  za pomalowanie i odświeżenie  sali nr 14. Okazana pomoc, dobroć i życzliwość jest dowodem na to, że nie pozostajemy sami w naszych codziennych zmaganiach. Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich Rodziców, którzy poświęcili swój wolny czas, aby osobiście uczestniczyć w pracach remontowych. Dzięki Państwa zaangażowaniu uczniowie mogą uczyć się w pięknej, kolorowej sali. Słowa podziękowania kierujemy do:

    Państwa Katarzyny i Marcina Kruk

    Państwa Joanny i Justyna Lelek

    Pani Bernadetty Sikory

    Pana Krzysztofa Trojana

    Państwa Anety i Sebastiana Tyrka

    Chcielibyśmy jeszcze raz pięknie podziękować za okazane wsparcie. Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa….wtedy proste dziękujemy -  zawiera wszystko, co chcemy wyrazić.

     

    • Międzynarodowy Konkurs Informatyczny "Bóbr" 2021

    • Uczniowie naszej szkoły już po raz trzeci wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „Bóbr”.

     Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Konkurs Bóbr jest adresowany do uczniów  wszystkich typów szkół. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych. Ponadto udział uczniów w rozwiazywaniu zadań konkursowych wpływa się wzrost zaangażowania w stosowaniu komputerów i technologii informacyjnej podczas poznawania różnych dziedzin, przyczynia się do rozwoju i kształtowania twórczego podejścia przy zdobywania wiedzy i umiejętności, a także  zachęca uczniów do zdobywania umiejętności potrzebnych w ich życiu osobistym  i w przyszłej pracy zawodowej. Posługiwanie się technologią niesie w sobie wiele ważnych aspektów poznawczych, społecznych i kulturowych. W konkursie mocno akcentowane są elementy międzykulturowe i europejskie.

     W naszej szkole konkurs został  podzielony na dwie kategorie wiekowe:

     • w kategorii Benjamin (klasy IV-VI) uczestnikami byli:  Krzysztof Balon, Jan Baran, Jan Fabian;
     • w kategorii Junior (klasy VII, VIIII) udział wzięli: Piotr Kolstrung, Szymon Kawaler, Wiktoria Kochana, Kamil Dunaj, Julian Stępski, Anna Zajda, Krystian Dźwigał, Jakub Majcherek i Małgorzata Zaremba- Śmietańska.

     Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali wysokimi ocenami z informatyki.

     Jest nam niezmiernie miło poinformować, że na 4087 uczestników w kategorii Benjamin, uczeń naszej szkoły- Krzysztof Balon z klasy 6a otrzymał wyróżnienie uzyskując 78,75 pkt!

     Wszystkim gratulujemy udziału i życzymy dalszych sukcesów w przyszłym roku!

     Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowała pani Elżbieta Słomiany, która rozwija zainteresowania i zachęca uczniów do podejmowania nowych wyzwań.

    • REALIZACJA INNOWACJI:  ”HAK NA ORTOGRAFIĘ” - klasa 3a

    • Ortografia języka polskiego to trudny orzech do zgryzienia. Nie tylko dla uczniów, bo czasem i dorośli mają z nią niemały problem. Jedno jest pewne – zasady ortograficzne należy znać. Poznając je, najlepiej odejść od żmudnego wkuwania i puścić nieco wodze fantazji.

     W tym roku szkolnym uczniowie klasy III a, kontynuują realizację innowacji pedagogicznej „Hak na ortografię”- czyli nauka ortografii przez skojarzenia. Zastosowana metoda hakowa angażuje wszystkie zmysły uczniów. Dzieci kojarzą najpierw daną trudność ortograficzną z odpowiednim „hakiem”- postacią  Urwisa, Ósemki, Chińczyka, Hieny, Rzodkiewki i Żaby czyli przetwarzają słowo na obraz. W ten sposób dzieci kojarzą trudność ortograficzną z rysunkiem i zabawną historią. Historyjki wzbogacone kolorowymi, wesołymi obrazkami są przedstawione uczniom jako prezentacje multimedialne.

      

     Głównym powodem opracowania i realizacji tego przedsięwzięcia było wyjście naprzeciw potrzebom uczniów. W trakcie trwania zajęć uczniowie w sposób ciekawy, a zarazem skuteczny poznają zasady pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Nic nie wchodzi tak do głowy jak krótkie rymowanki. Mają one ogromną zaletę – można w nich  zawrzeć dosłownie wszystko, a, co ważne, łatwo je zapamiętać. Przytoczę zatem jedną z zasad pisowni „ch” z następującym wierszykiem: „Pan Chińczyk dobrej rady Ci udziela kolego, pisz zawsze ch po s, a błędu nie zrobisz żadnego”. Takie rymowanki można ułożyć do każdej reguły: „Urwis takim właśnie jest kolegą, który lubi stać na końcu wyrazu każdego”.

     Urwis i Chińczyk to dwa z naszych haków pamięciowych. Nie trudno się domyślić, do pisowni jakich wyrazów się odwołują. Dzięki nim i wspomnianym rymowankom nauka staje się bardziej przystępna, ale nie można powiedzieć, że jest to jej ostatni etap. Istotne jest również sprawdzanie zdobytej wiedzy.

      

     Szereg dodatkowych ćwiczeń, takich jak zadawanie odpowiednich pytań do poznanej historyjki, malowanie, rysowanie, układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek wzmacnia jeszcze bardziej zapamiętanie wprowadzanych, nowych wyrazów.

     Zajęcia w ramach realizowanego programu  innowacji pedagogicznej dostarczają uczniom wiele okazji do zabawy. Dzięki zastosowanej metodzie hakowej nauka zasad ortograficznych nie jest dla uczniów trudna. Dzieci przyswajają reguły ortograficzne znacznie szybciej i efektywniej. Nie ulega wątpliwości, że nauka ortografii to zmora wszystkich uczniów. Łatwo jest się zniechęcić, kiedy ktoś za wszelką cenę stara nauczać za pomocą samej teorii. Sztuka polega na tym, by teorie przedstawić w atrakcyjny dla ucznia sposób. 

      

     B. Mazur

    • Projekt  "Zdrowo jem, więcej wiem" - klasa 3a

    • W BIAŁEJ KRAINIE –

     OSTROŻNIE Z CUKREM I SOLĄ

      

     W ramach zimowej części ogólnopolskiego projektu edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem” uczniowie klasy III a uczestniczyły w zajęciach o charakterze edukacyjnym „W Białej Krainie – ostrożnie z cukrem i solą”. Głównym celem tych zajęć było kształtowanie u dzieci nawyków żywieniowych dotyczących spożywania zdrowych produktów pozbawionych nadmiaru soli i cukru.

     Na początku nauczyciel, który wcielił się w postać cukrowej wróżki zaprosił wszystkich do rozwiązywania zagadek o soli i cukrze. Następnie dzieci zostały poproszone o narysowanie zdrowych słodyczy. I jak się okazało nie było to wcale zadanie proste. Dopiero po pogadance na temat zawartości cukru w różnych produktach spożywczych oraz przeanalizowaniu etykiet, dzieci przystąpiły do realizacji zadania. Wielkim zaskoczeniem dla uczniów było to, że w większości produktów można znaleźć sól i cukier, że występuje nie tylko w formie białych kryształków, ale  również jako dodatek do wielu, często całkiem niewinnych produktów  nawet pod nieznanymi dla nich nazwami. Po posegregowaniu produktów na zdrowe i te które zawierają w swoim składzie dużo soli lub cukru odbyła się burza mózgów i padały różne propozycje wskazujące wady i zalety mieszkania w białej krainie- w krainie cukru i soli.

     Czytanie etykiet, dwie prezentacje multimedialne – „Różne oblicza cukru” i „Mniej soli, proszę” oraz pogadanka na temat soli i cukru przybliżyły  słuchaczom informacji na temat soli i cukru: ich rodzajów, wad, zalet oraz zamienników. Po zdobyciu solidnej porcji informacji uczniowie klasy III uzupełniły drzewka decyzyjne. Realizując to zadanie dzieci potrafiły doskonale wymienić skutki jedzenia niezdrowych produktów, a więc takich bogatych w cukier i sól. Niestety dzieci nie były świadome chorób jakie te substancje wywołują. Niektórzy wymienili tylko otyłość i chore zęby, a chorób niestety jest znacznie więcej.

     Na koniec zajęć dzieci miały poczęstunek zdrowe łakocie: suszone i świeże owoce, orzechy i pestki. Część uczniów z wielką przyjemnością pałaszowała dobre kalorie, ale byli też uczniowie, którzy nie skusili się na naturalną słodycz.

     Nasuwa się na koniec pytanie do cukrowej wróżki: Czy słodycze i sól  rzeczywiście są tak bardzo niezdrowe?

     Odpowiedź cukrowej wróżki nie powinna nas zaskoczyć.

     - „Słodycze, sól są  potrzebne. Szkodliwy jest tylko ich nadmiar. Pamiętajcie ostrożnie z cukrem i solą J

      

     B. Mazur

      

    • JASEŁKA

    • „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś

     Niech kolęduje z nami cała Ziemia…”

      

              Zaśpiewaliśmy pięknie, radośnie, z nadzieją i wiarą…

     Kolędy rozbrzmiewały i niosły się … i płynęły ich dźwięki „między Wisłą a Skawinką”… daleko… daleko…z najpiękniejszą dedykacją dla wszystkich Babć i Dziadków!

            Boże Narodzenie to czas magii, radości i miłości. To czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają  o troskach dnia codziennego. Ten magiczny czas rozpoczął się w naszej szkole już 6 grudnia, kiedy odwiedził nas Mikołaj, na naszej szkolnej choince zamigotały kolorowe lampki, a nas wszystkich ogarnął cudowny świąteczny nastrój. Tradycyjne Jasełka pozwalają jak najdłużej cieszyć się tą niepowtarzalną atmosferą.

     14 stycznia 2022 r.  odbyło się w naszej szkole  przedstawienie jasełkowe. Salę gimnastyczna, która zamieniła się na ten czas w salę teatralną, wypełnili uczniowie , przedszkolaki oraz nauczyciele i pracownicy  szkoły i przedszkola. O piękne i wzruszające  przeżycia zadbali zdolni młodzi  aktorzy- uczniowie klasy 1a, 2a, 3a i 4a. Było to widowisko niezwykłe, które wywołało radość i wzruszenie wszystkich widzów, a popisy pasterzy wzbudziły aplauz i rozbawiły publiczność. Sceny Misterium Bożonarodzeniowego oparte na fragmentach z Biblii zamieniły się w barwną paletę doznań, odczuć i wrażeń. W oczach i sercach widzów pojawiła się zaduma, ale też radość, uśmiech i podziw. Efekt spotęgowały liczne żartobliwe teksty oraz zabawne sytuacje, co stworzyło atmosferę wspólnej zabawy.

     Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że mogliśmy nadal czuć magię świąt. 

     Sztuka bardzo się spodobała społeczności szkolnej. Aktorzy byli z siebie  dumni, słysząc wiele pochwał pod swoim adresem. Cieszymy się, że mamy tak wielu wspaniałych uczniów obdarzonych talentami recytatorskimi, wokalnymi, aktorskimi.

     Autorkami tego wspaniałego przedsięwzięcia są: pani Magdalena Raputa, pani Wioletta Wełna oraz pani Bernadetta Mazur.

      

     Przedstawienie Jasełkowe w tym roku zostało przygotowane dla wszystkich Seniorów – Babć i Dziadków – z okazji zbliżającego się ich święta. Z powodu trudnej sytuacji pandemii , w trosce o zdrowie  Seniorów, nie mogliśmy ich gościć w progach naszej szkoły.

     Z wielką serdecznością i najpiękniejszymi życzeniami zdrowia
     i pięknych dni przedstawienie to dedykujemy wszystkim Seniorom!

     Link do filmu:

     https://wetransfer.com/downloads/a79c550b9a88547675cffb567f60044220220119190841/affad01842f629f7a4652bd05dfdbc8e20220119190956/6e9e5b

     J.K.

    • SERDECZNA KARTKA

    • UŚMIECH NA GWIAZDKĘ W PROKOCIMIU!

      

     W tym roku zagościł uśmiech na twarzach Małych-Wielkich-Pacjentów Oddziału Onkologicznego w Prokocimiu ❤️

      

      

     Szkolny Projekt Edukacyjny “SERDECZNA KARTKA” kolejny raz został zwieńczony ogromnym sukcesem. Dzieci z Oddziału Onkologicznego w Prokocimiu otrzymały piękny Dar Serca od uczniów Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance oraz przedszkolaków. Piękne świąteczne kartki wykonane przez uczniów klas I - VIII oraz ogrom prezentów przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. W tym roku siły zostały zwiększone, a to za sprawą wspaniałej współpracy ze szkołą tańca Salsa House by Daniel Pancerz - serdecznie dziękujemy za współpracę oraz  pomoc w przekazaniu paczek  firmie Alubrass okucia budowlane ❤️ . Wszystkie Piękne Dary Serca przekazano pracownikom Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Oddział Onkologiczny, którzy osobiście przekazali życzenia dzieciom i obdarowali Ich ogromem prezentów, które udało się zebrać w ZPO w Kopance.

     ❤️Serdecznie dziękujemy!❤️

      

     „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

     nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

     Jan Paweł II

     Wioletta Wełna

    • ŻYCZENIA

    • Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy …

     Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku…
     Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem….

      

     Niebo ziemi, niebu ziemia
     Wszyscy wszystkim ślą życzenia….”


      

      

     Zbliża się najpiękniejszy czas -  Święta Bożego Narodzenia.

     Wszystkim mieszkańcom Kopanki, Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom Zespołu Placówek Oświatowych
     im. Janusza Korczaka w Kopance oraz sympatykom i przyjaciołom naszej szkolno - przedszkolnej  społeczności przekazuję piękne życzenia, wypełnione serdecznością, pokojem i radością oraz zapachem świątecznego piernika
     i zielonej choinki: niech nadchodzące Święta przyniosą spokój, radość chwil spędzonych w gronie rodziny
     i przyjaciół, a miłość i ciepło swą magią niech otulą Wasze serca i ubogacą ten wyjątkowy czas.

     Zdrowych i niezapomnianych Świąt Bożego Narodzenia przynoszących zdrowie, pomyślność i szczęście
     w Nowym Roku 

     Jolanta Kozłowska

      

      

      

      

      

     Boże Narodzenie 2021

   •  III MIĘDZYSZKOLNA DEBATA OKSFORDZKA

   •  III MIĘDZYSZKOLNA DEBATA OKSFORDZKA

    NO PROMIL – NO PROBLEM

     

    XIV edycja kampanii społecznej „No promil – no problem” przebiega pod hasłem „Prawdziwa odwaga lubi bezpromilowe klimaty”. Podobnie, jak w roku ubiegłym, włączamy się w działania promujące właściwe postawy kierowców i pieszych  na terenie naszej gminy i województwa małopolskiego.

    15 grudnia 2021 r. w Zespole Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka odbyła się  III Międzyszkolna Debata Oksfordzka. Pomysłodawcą i organizatorem tego  spektakularnego wydarzenia jest dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusz Korczaka w Kopance, p. Jolanta Kozłowska. Ścisła współpraca z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców (współorganizatorem Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich) oraz z p. Małgorzatą Kopeć , kierownikiem Centrum Wspierania Rodziny, zaowocowała wspaniałym spotkaniem. W szranki debatowania stanęły dwie czteroosobowe drużyny. Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance reprezentowali: Wiktoria Fudalej, Wiktoria Kochana, Jakub Skrzypoń i Anna Zajda.  Uczniowie przygotowywali się do debaty po kierunkiem p. Joanny Pukło.  Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach reprezentowali: Eliza Chmura, Dawid Jankowicz, Amelia Pasierbek, Michał Zajączkowski. Opiekę merytoryczną i pedagogiczną nad drużyną z Jaśkowic sprawowała p. Katarzyna Brzeska. Młodzi debatanci nie tylko podjęli nowatorskie i trudne wyzwanie, ale wykazali wysoki poziom przygotowania, zaprezentowali kulturę i kunszt sztuki argumentacji z jednoczesnym poszanowaniem oponentów, wspaniale podejmowali polemikę reagując adekwatnie do pojawiających się w dyskusji argumentów. Dwie drużyny  zmierzyły  się w dyskusji nad postawioną tezą – drużyna propozycji (ZPO Kopanka), która w debacie broniła tezy „Sposób, w jaki we współczesnej kulturze masowej przedstawiany jest alkohol i jego spożywanie należy ocenić negatywnie", i opozycji (SPJaśkowice), która starała się tezę obalić. Najważniejszy był  wspólny cel: edukacja i wpływ na zmiany w postawach i zachowaniach społecznych, bo bezpromilowo=bezproblemowo. Poziom spotkania był tak wysoki i wyrównany, że sędzia podjął decyzję o przyznaniu statusu zwycięzcy obu drużynom. Brawo!!!

    Uczestnicy debaty usłyszeli wiele słów uznania i podziękowania od p. Marka Marca – kierownika Wydziału Edukacji, p. Andrzeja Morawy – dyrektora SP w Jaśkowicach oraz p. Jolanty Kozłowskiej – dyrektora ZPO w Kopance. Pięknie i godnie zaprezentowali siebie i swoje szkoły. Wraz z gratulacjami wszyscy uczestnicy otrzymali cenne upominki oraz życzenia dalszych sukcesów w podejmowaniu nowych zadań i wyzwań.

     

    • Wycieczka do Wieliczki, klasy 1-3

    • W piątek, 10 grudnia, uczniowie klasy Ia, IIa, IIIa odwiedzili sławną w całej Polsce Kopalnię Soli w Wieliczce.

     Podczas zwiedzania przeszliśmy ponad trzykilometrową trasę i zeszliśmy na głębokość 135m. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi panu Waldemarowi w sposób poznaliśmy historię i tajemnice kopalni, przedstawione niezwykle interesująco, jak i również legendę o księżnej Kindze, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Po pewnym czasie pojawił się też w kopalni Skarbnik, czyli duch kopalni , który przygotował dla nas ciekawe konkurencje. Wszyscy uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i radością wzięli w nich udział. Szczególne wrażenie wywarł na nas świetlny spektakl nad brzegiem jeziora przy akompaniamencie muzyki Fryderyka Chopina.

     Dzięki wycieczce do kopalni mogliśmy podziwiać wspaniałe rzeźby z soli przedstawiające osoby szczególnie ważne dla Polski. Na zakończenie zwiedzania wszyscy razem zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i wyjechaliśmy windą na powierzchnię.

                                                                                                                Wioletta Wełna

                                                                                                                Magdalena Raputa

                                                                                                                Bernadetta Mazur

    • Paka dla zwierzaka

    • Zbierane są rzeczy dla zwierząt od 13 do 17 grudnia 2021:

     -karma sucha

     -karma mokra

     -smaczki

     -zabawki

     -czyste koce, ręczniki, pocięty dywan

     -inne…

      

     Z góry dziękujemy Samorząd Uczniowski 😊

    • Mikołaj

    • 6 grudnia 2021 –  to niezwykły dzień
     w kalendarzu wydarzeń naszej szkoły
     i przedszkola.

      

     W tym dniu zgromadziliśmy się wszyscy wokół pięknej choinki rozświetlonej blaskiem lampek i migoczących ozdób.  W radosnych nastrojach wysłuchaliśmy powitania Pani Dyrektor, która  życzyła, aby rozpoczynający się w naszej  szkole
     i przedszkolu magiczny  czas oczekiwania na najpiękniejsze Święta przyniósł nam wiele pięknych i dobrych chwil. Zaciekawienie wszystkich uczniów i dzieci wzbudzały, ustawione przy choince,  wielkie kosze wypełnione słodyczami. Czyżby Święty Mikołaj krążył gdzieś w pobliżu?

     Przedszkolaki zgodnym chórem nawoływały i zapraszały miłego Gościa, pięknie i z wielkim zaangażowaniem śpiewały świąteczne piosenki…i nagle usłyszeliśmy gromkie „Ho ho ho!”, a na schodach pojawił się prawdziwy Święty Mikołąj!!!

     Przemiły Gość obdarował wszystkich słodkimi prezentami, bo wszyscy na to zasłużyli!

     W taki sposób zainaugurowaliśmy piękny czas oczekiwania na Święta.

    • Choinka w Urzędzie Miasta

    •  Choinka w Urzędzie Miasta i Gminy
     w Skawinie.

      

      

     Po rocznej przerwie do Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie  powróciła tradycja wspólnego ubierania choinki z przedszkolakami z całej gminy. W ubieraniu choinki – w dniu 8 grudnia 2021 r. – brały udział również przedszkolaki z naszego przedszkola w Kopance. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zostały przygotowane dwie choinki. Dzieci pięknie ubrały drzewka wcześniej przygotowanymi ozdobami, a maluchom pomagali wychowawcy oraz przedstawiciele władz miasta i gminy na czele z burmistrzem Norbertem Rzepisko, zastępcą burmistrza Witoldem Grabcem i z drugim zastępcą burmistrza Tomaszem Ożóg. Na zakończenie najmłodsi zostali poczęstowani słodkościami i owocami.

     Było dużo śmiechu i zabawy!

       Jolanta Pieniążek

     Ewa Wrzoszczyk                                                                                                                      

      

    • "ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM" projekt, klasa 3a

    • Uczniowie kl.3a rozpoczęli cykl zajęć z projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”.
     „Zdrowo jem, więcej wiem” to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia, poprzez uświadamianie  dzieciom oraz osobom dorosłym jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa.

     Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Powstał on w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej.

      Celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

     Klasa 3a zrealizowała  dwa pierwsze działania z etapu jesienno-zimowego. Pierwsze zadanie polegało na przeprowadzeniu lekcji pt.: „Co należy jeść, aby być zdrowym?”. Drugie na wykonaniu plakatu w grupach pt. „Dbam o zdrowie”. Działania takie, jak: analiza wiersza Stanisława Jachowicza, nauka piosenki o warzywach, zabawy dydaktyczne, analiza piramidy żywieniowej, omówienie krótkiej prezentacji „Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie”, wykonanie kart pracy, ćwiczenia gimnastyczne oraz zrobienie pysznych warzywno- owocowych soków przyczyniły się do zrealizowania nadrzędnych celów projektu.

     Zapraszam do galerii.

     B. Mazur

   • HAPPENING "NO PROMIL - NO PROBLEM"

   • HAPPENING „NO PROMIL-NO PROBLEM”

    17 listopada 2021 - to data, która zapisze się w historii naszej szkoły i w naszych sercach.

    Realizując założenia kampanii społecznej No promil - No problem – do której włączyliśmy się z dużym zaangażowaniem i przekonaniem, że możemy mieć swój wkład w promowanie pozytywnych postaw – zorganizowaliśmy happening promujący bezpieczne i trzeźwe poruszanie się po drogach. Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania nietrzeźwego kierowcy. Jest to już XIV edycja tej kampanii społecznej realizowanej w Małopolsce. Honorowy patronat nad przebiegiem kampanii na terenie naszej gminy objął Norbert Rzepisko Burmistrz Miasta i Gminy Skawina.

    Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się bardzo starannie i długo.
    W szkole odbywały się lekcje, zajęcia, spotkania i akcje nopromilowe. Każda klasa przygotowywała plakaty z hasłami promującymi bezpieczne, bezpromilowe poruszanie się po drogach, uczniowie pracowali też nad listami zawierającymi apele i prośby do kierowców o trzeźwe i bezpiecznie prowadzenie pojazdów. Punktem kulminacyjnym wszystkich działań była organizacja happeningu. Na spotkaniach z uczniami i nauczycielami szkoły pani Dyrektor dokładnie przedstawiła  program i harmonogram naszej akcji, przydzieliła zadania dla poszczególnych klas i wychowawców, a przede wszystkim przypominała zasady bezpieczeństwa i precyzyjnie omówiła te zagadnienia.

    W dniu 16 listopada reprezentanci uczniów, Wiktoria Fudalej z kl. 7b i Radosław Przebinda z kl.8a, wraz z p. Ewą Wrzoszczyk i p. Dyrektor Jolantą Kozłowską zostali zaproszeni do Ratusza, gdzie w ich obecności Burmistrz Miasta i Gminy Skawina p. Norbert Rzepisko podpisał „Deklarację odpowiedzialnego pasażera/świadka”.

    I nadszedł 17 listopada…od rana pracowaliśmy, pakowaliśmy plakaty, ulotki, listy, banery…i o 9.30, wyposażeni w koszulki z logo No promil - No problem, z pękami balonów w rękach i entuzjazmem w sercach wyruszyliśmy ze szkoły.

    W dniu 17 listopada br. na płycie Rynku w Skawinie odbył się uroczysty happening połączony z marszem trzeźwości będący podsumowaniem tegorocznej XIV edycji kampanii „NO PROMIL - NO PROBLEM”.  Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia była Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance Pani Jolanta Kozłowska, Pani Małgorzata Kopeć - Kierownik  Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie,  Pani Elwira Biel - Wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie oraz Pani Beata Kurek – Prezes Fundacji „Odzyskaj Nadzieję”.

    W akcji profilaktycznej udział wzięła cała społeczność naszej  szkoły. Uczniowie wszystkich klas pod opieką wychowawców, nauczycieli, pracowników szkoły zgodnie, radośnie i pięknie zaprezentowali się podczas tej wspaniałej imprezy profilaktycznej. Mocno wspierali nas uczniowie pierwszych klas Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie, a wśród nich absolwenci naszej szkoły, którzy brali udział w pierwszym happeningu, zorganizowanym przez nas w 2019 roku.

    Do udziału w happeningu zaproszeni zostali także uczniowie szkół, które realizują zadania kampanii No promil - No problem oraz pozostałych szkół , dając możliwość młodym mieszkańcom naszego miasta i gminy do przyłączenia się do tego projektu i wyrażenia swego protestu oraz podziękowania dla tych, którzy jeżdżąc bezpiecznie i trzeźwo szanują  zdrowie i życie wszystkich użytkowników ruchu drogowego.
     

    Wspaniałym i wyjątkowym gościem tegorocznej imprezy był Czesław Lang - polski kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata, obecnie organizator m. in Tour de Pologne oraz Przemysław Niemiec – kolarz szosowy, olimpijczyk.
    Wybitni sportowcy podkreślili rangę akcji profilaktycznych promujących trzeźwość na drogach i ich wpływ na bezpieczeństwo. Podpisali także „Deklarację  odpowiedzialnego pasażera/świadka”, na której widniał już podpis Burmistrza MiG Skawina , pana Norberta Rzepisko.

    Niezwykle atrakcyjnym i ważnym punktem tego wydarzenia była obecność kierowcy rajdowego Waldemara Kluzy, który wyraził duże poparcie dla odbywającej się akcji. Ten utytułowany sportowiec także podpisał „Deklarację odpowiedzialnego pasażera/świadka”.

    W imprezie brali również udział: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Witold Grabiec, Komendant Komisariatu Policji w Skawinie podins. Marek Kowalik, Kierownik Wydziału Edukacji UMiG w Skawinie Marek Marzec, p. Kazmierz Sasor – Komendant Straży Miejskiej w Skawinie, p. Maryla Kruk i p. Wojciech Słonina reprezentujący Stowarzyszanie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki, dyrektorzy  szkół i szkolni koordynatorzy kampanii „No promil – No problem”, p. Alicja Płonka – przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

    Pani Dyrektor Jolanta Kozłowska z radością przywitała wszystkich zebranych na płycie skawińskiego Rynku, a następnie z uśmiechem i entuzjazmem czuwała nad przebiegiem całego wydarzenia, by wreszcie poprowadzić marsz  uczestników happeningu ulicami wokół Rynku. W marszu udział wzięli wszyscy zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele, a dołączyli się także mieszkańcy Skawiny, którzy poparli  akcję. Kolorowym i wyrazistym akcentem podczas marszu i całego spotkania były nie tylko plakaty i transparenty, ale też maszerujący  na szczudłach propagatorzy naszej akcji.

    W trakcie imprezy: uczniowie apelowali do dorosłych mieszkańców o bezpieczeństwo i trzeźwość na drogach, uczniowie apelowali również do świadków, aby mieli odwagę wymagać trzeźwości od osób prowadzących pojazdy, prezentowali transparenty, okrzyki nawiązujące do przesłania kampanii oraz odczytywali napisane przez siebie listy do kierowców. Dorośli uczestnicy imprezy podpisywali także „Deklarację odpowiedzialnego pasażera/świadka”.

    Wydarzenie uświetnili swoją obecnością funkcjonariusze  Komendy Powiatowej Policji w Krakowie,  a nad bezpieczeństwem czuwała Straż Miejska w Skawinie oraz policjanci z Komisariatu Policji w Skawinie. Byli z nami także nasi sojusznicy i przyjaciele szkoły, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kopance, którzy czuwali nad bezpieczeństwem oraz gotowi byli do pokazu z zakresu pierwszej pomocy.

    Dużą pomoc okazali przedstawiciele Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

    Radosna atmosfera, piękna pogoda, atrakcje przygotowane przez organizatorów, a przede wszystkim wspaniała postawa młodych uczestników happeningu, którzy tak mocno i przekonywująco apelowali o bezpieczeństwo i trzeźwość na drogach, sprawiły, że dzień 17 listopada 2021 roku wpisał się mocno w kalendarzu wydarzeń naszego miasta.

    Organizacja imprezy o tak dużym zasięgu wymagała wielkiego wkładu i zaangażowania, ale przyniosła nam wiele satysfakcji, bo mamy poczucie, a nawet pewność, że my też możemy przyczyniać się do propagowania i promowania bezpieczeństwa w szerszym wymiarze. To było duże i ważne wyzwanie, ale podołaliśmy! Wszyscy uczniowie, od najmłodszych pierwszoklasistów do najstarszych, spisali się „na medal”!

    Przedszkolaki z naszego przedszkola także czynnie włączyły się w nopromilowe działania – dzieci przygotowały piękne plakaty i  maszerowały w swoim przedszkolu!

    Mamy nadzieję i wiarę, że za rok będzie tak samo dobrze, a może nawet lepiej…bo wiemy, że potrafimy i że warto podejmować wspólne działania, dzięki którym przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

    Jolanta Kozłowska

    • Nasza Niepodległa- quiz

    • Nasza Niepodległa!

      

     11 listopada 2021 r. chętni uczniowie ze starszych klas wzięli udział w ważnym działaniu. W dniu Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyli w Internetowym Quizie „Niepodległa Polska”.  

     Quiz był aktywny przez pół godziny, trzeba było w tym czasie udzielić odpowiedzi na 50 pytań zamkniętych – w tym wielokrotnego wyboru. Zawierał pytania testowe o działaniach Polaków podczas I wojny światowej i tuż po jej zakończeniu, które zmierzały do odzyskania przez Polskę niepodległości. Pytania dotyczyły również wydarzeń, które doprowadziły do ukształtowania granic naszego państwa (w tym: wojny polsko-bolszewickiej, powstań śląskich, kwestii przynależności do Polski Warmii i Mazur, decyzji konferencji pokojowej w Wersalu, walk polsko-ukraińskich o Lwów, konfliktu polsko-czeskiego o Śląsk Cieszyński, konfliktu polsko-litewskiego o Wileńszczyznę).

     Swoją wiedzę historyczną w quizie sprawdzili: Krzysztof Balon i Jan Baran z klasy 6a, Wiktoria Kochana i Anna Zajda z klasy 7a oraz Małgorzata Zaremba-Śmietańska z klasy 8a.

     Gratuluję wszystkim Uczestnikom i dziękuję, że właśnie w taki sposób chcieli świętować naszą niepodległość!

     K.Jaśnikowska-Toboła

   • Wieczornica patriotyczna

   • Wieczornica patriotyczna…

     

              10 listopada 2021 r. uczestniczyliśmy w niezwykłym i uroczystym, a jednocześnie radosnym wydarzeniu… w  wieczornicy patriotycznej. Pragnąc zatrzymać się i pochylić nad dziejową doniosłością tych wydarzeń, które zmieniły bieg  historii naszego narodu  i uczcić godnie pamięć tych wszystkich, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę – własne życie, jak również tych, których całe życie było -  bez względu na okoliczności i konsekwencje -  żywym świadectwem patriotyzmu, zgromadziliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, by wspólnie uczcić to piękne święto.

     

    Póki pamięć o nich trwa – oni żyją”…

    Wydarzenie to pozwala zachować pamięć o tym, jak trudną i bolesną drogę musieli pokonać Polacy , byśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością. Nasi przodkowie dali nam najpiękniejszą lekcję polskości, patriotyzmu, męstwa, odwagi, zdumiewającej siły  i wytrwałości. Nie zapominajmy o poświęceniu, trudzie i często najwyższej ofierze tych, którzy z ufnością i drżeniem serca pozostawili nam w spadku ojczyznę wolną i niepodległą, gdyż, jak powiedział Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

               Piękny wystrój oraz blask świec potęgował podniosły nastrój tego wydarzenia. Program poetycko-muzyczny w wykonaniu uczniów wzbogacony prezentacją multimedialną dostarczył uczestnikom wydarzenia wspaniałych, wzruszających i pięknych wrażeń i emocji.  

    Na zakończenie pani Dyrektor podziękowała wszystkim, którzy  mocno zaangażowali się w przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia. Bukiet podziękowań powędrował więc do: pani Ewy Wrzoszczyk, pana Marcina Szczypczyka, pani Olgi Wielgus-Wosatko, pani Anny Janik, pani Magdaleny Raputy. Podziękowania skierowane przez panią Dyrektor do uczniów kl. 8a,7a, 7b,5a zawierały radość, wzruszenie i dumę z młodych artystów.

    Wydarzenie to poruszyło  w nasze serca i pozostawiło  piękne wspomnienia.

    J.K.

    • GMINNY KONKURS

     „ ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ GENERŁA JÓZEFA HALLERA”

      

     Dnia 13 października uczestniczyłam w pierwszym etapie konkursu „Generał Józef Haller oraz Błękitna Armia” w Jurczycach. Naszą szkołę reprezentował także Julian Stępski z kl. 7a. Zadanie konkursowe, które wykonywałam samodzielnie,  polegało na namalowaniu dworu rodziny Hallerów. Podczas, gdy ja pracowałam nad powierzonym zadaniem, Julian uczestniczył w zajęciach w Izbie Pamięci Hallerów. Narysowałam obraz stylem architektonicznym. Rysunek był wykonany  ołówkiem.

     Drugi etap konkursu odbył się 10 listopada i wówczas pracowaliśmy wspólnie. Pierwsze zadanie polegało na przyporządkowaniu drzewa genealogicznego rodzinny Hallerów oraz podaniu ważnych wydarzeń  dotyczących poszczególnych członków rodu Hallerów. Za wykonanie tego zadania otrzymaliśmy 15 punktów. Następne polecenie dotyczyło wiedzy
     z kalendarium: musieliśmy ułożyć chronologicznie podane wydarzenia  określając datę każdego z nich. To zadanie  również wykonaliśmy dobrze i  otrzymaliśmy 14 punktów. Kolejnym ćwiczeniem sprawdzającym wiedzę,  było zorganizowanie wycieczki tematycznej, związanej z postacią Józefa Hallera. Celem tego zadania było wskazanie miejsc związanych z bohaterem. Każda drużyna miała podane miejscowości, które należało uzupełnić ciekawym komentarzem powiązanym z postacią Hallera. My zdobyliśmy 6 punktów. Na kolejnej karcie były pytania wraz z odpowiedziami do wyboru. Julian i ja wskazaliśmy 6 poprawne odpowiedzi. Piątym i ostatnim poleceniem była interpretacja herbu Hallerów. W tej konkurencji zdobyliśmy 4 punkty.  Poradziliśmy sobie świetnie z zadaniami konkursowymi zdobywając w ostatecznej punktacji 45 punktów, zajmując 
     III miejsce na 9 szkół. To niewątpliwy sukces!

     Do konkursu przygotowywaliśmy się pod kierunkiem  pana Marcina Szczypczyka. Natomiast opieka i wsparcie ze strony pani Elżbiety Słomiany i pani Moniki Lempart także pomogły nam w osiągnięciu tego sukcesu.

     Wiktoria Kochana 7a

    • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO  POEZJI PATRIOTYCZNEJ 

    • W dniu 09 listopada 2021 r. uczniowie klas młodszych naszej szkoły, trwając w podniosłym, a zarazem radosnym świętowaniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej. Młodzi  artyści, którzy zaprezentowali swój talent, wyrazili całym swoim sercem miłość do Ojczyzny i uczcili w ten sposób dzień, w którym po 123 latach niewoli znów stała się wolna.

     Dziękujemy i gratulujemy wszystkim wykonawcom, którzy podjęli trud doboru repertuaru, opanowania wybranego utworu oraz wreszcie występu przed komisją konkursową.  Recytacje zachwyciły jury i uczestników konkursu. Podziwiano technikę wygłaszania utworu poetyckiego, warsztat aktorski i umiejętność interpretacji. Z wielkim zaangażowaniem i wzruszeniem wysłuchaliśmy repertuaru zaprezentowanego przez młodych recytatorów. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli się tego zadania. Słuchając Was czuliśmy, że pamięć o Polsce, o naszych bohaterach będzie zawsze żywa.

      

     Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu jury przyznało następujące miejsca:

     I miejsce -   Natalia Tyrka, Alicja Gworek

     II miejsce -  Jan Kolstrung, Jeremi Orzeł

     III  miejsce – Amelia Pyzik

     Wyróżnienie- Adrian Trojan

      

     Wszyscy uczestnicy konkursu zasługują na słowa podziwu i uznania. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

     Bernadetta Mazur

     Magdalena Raputa

    • SUKCES KRZYSZTOFA J

      

     Dnia 5 listopada 2021 r. odbyło się uroczyste podsumowanie XV edycji Konkursu Matematycznego „Krakowska Matematyka” za rok szkolny 2020/2021. Uroczystości odbywały się w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi w Krakowie. Tematem przewodnim konkursu były „Setne urodziny Stanisława Lema i inne krakowskie rocznice”.

     Wśród nagrodzonych był nasz uczeń Krzysztof Balon, z klasy VIa,  który zdobył II miejsce i tytuł laureata. Warto zauważyć, że w konkursie brały udział 272 szkoły z województwa małopolskiego, a w etapie szkolnym aż 2438 uczniów.

     Gratulujemy Krzysztofowi wyniku i życzymy dalszych sukcesów!

     Krzysztof pracuje pod opieką dydaktyczną Pani Agaty Wiśniowskiej-Jędrusiak, do której również kierujemy słowa uznania i gratulacji!

      

      

      

    • APILANDIA - klasy 2a, 3a

    •            W dniu 03.11. 2021r. uczniowie klas 2a i 3a odwiedzili niezwykłe miejsce - Apilandię - Interaktywne CentrumPszczelarstwa w Kleczy Dolnej.

     Apilandia to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie w bardzo profesjonalny i ciekawy sposób promowane jest życie pszczół i jego tajniki. Ekspozycja prezentowana jest za pomocą różnorodnych technologii multimedialnych, interaktywnych instalacji oraz animacji poglądowych.

                     Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w podziemiach Centrum, gdzie przewodnik opowiadał nam o znaczeniu i roli pszczół nie tylko w życiu człowieka, ale również dla funkcjonowania roślin i zwierząt.  Mieliśmy także okazję zobaczyć film opowiadający o tych owadach oraz zgłębić tajniki pracy pszczelarza. Ukazane zostały także możliwości działań, jakie może podjąć każdy z nas, aby pomóc pszczołom.

                     Po tej wizycie spotkała nas kolejna atrakcja. Podczas warsztatów pszczelarskich pod okiem przewodnika uczniowie wraz z opiekunami z przejęciem wykonywali 2 rodzaje świec. Do pierwszych potrzebne były: płynny wosk, forma silikonowa, knot bawełniany i gumki. W drugiej części zajęć dzieci zwijały arkusze węzy, wokół bawełnianych knotów, tworząc własne świece.  Uczniowie mieli także możliwość skosztowania pysznego miodu.  Ależ nam było słodko J

     Zapraszamy do galerii.

     Bernadetta Mazur

     Magdalena Raputa

      

    • Warsztaty „Listopadowa tradycja” z klasą 4a

    • W dniu 2 listopada 2021 r klasa 4a  pojechała do Wadowic do Muzeum Miejskiego na warsztaty: „Listopadowa tradycja”, które trwały około godziny. Składały się one z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Uczniowie dowiedzieli się o ważnych dla naszego kraju symbolach narodowych: fladze, hymnie i godle Polski. W części praktycznej każdy z uczestników warsztatów zrobił samodzielnie kotylion. W zgodnej opinii uczniów warsztaty były udane.

     Ireneusz Borowiński

      

    • Wycieczka do Krakowa na musical "Mały Książe"

    • W dniu 27 października uczniowie kl. 4-8 obejrzeli musical pt. „Mały Książę”w Nowohuckim Centrum Kultury.

     Mnie osobiście spektakl się podobał.

     Scenografię w skali  1 - 10 oceniłbym na „8”. Ogromne wrażenie zrobił na mnie wulkan, za którym aktorzy chowali rekwizyty potrzebne na scenie oraz ekran, na którym za pomocą projektora wyświetlały się tła. Odjąłem punkty, bo rekwizytów było za mało.

     Grę aktorów oceniłbym na „9”. Aktorzy dobrze zabawiali publiczność. Z kolei aktorom akrobatom świetnie wychodziły sztuczki, chociaż czasami przy żonglowaniu piłeczka spadła na podłogę, a przy jeździe na monocyklu akrobata za bardzo się przechylił w prawo lub w lewo i nie przybił „piątki” koledze.

     Natomiast oświetlenie było doskonałe. Postaci albo były bardzo dobrze widoczne, albo była całkowita ciemność. Tak powinno być.

     Muzykę oceniłbym na „7”, ponieważ była za głośna i za często były śpiewane piosenki.

     Cały musical był dobry, ale mogło być „delikatnie” lepiej.

      

      

                                                                                                        Krzysztof Balon, kl.6a

      

    • TYDZIEŃ JANUSZA KORCZAKA

    • TYDZIEŃ KORCZAKOWSKI W NASZEJ SZKOLE!

      

     29 października 2021 r. – w ramach Tygodnia Korczakowskiego – Samorząd Uczniowski pod opieką pani Natalii Tyran  zorganizował  ESCAPE ROOM o patronie naszej szkoły. Uczniowie klas IV-VIII uczestniczący w tym wyjątkowym quizie wzbogacili swoją wiedzę o Januszu Korczaku, poznali wiele ciekawostek z jego życia i twórczości,  a zarazem doskonalili umiejętność  współpracy i współdziałania w zespole. Te ciekawe zajęcia odbywały się w specjalnie przygotowanej i udekorowanej sali.  Przed rozpoczęciem zajęć każda klasa musiała wytypować swojego lidera. W czasie  20 minut uczniowie musieli znaleźć 15 pytań (każda klasa otrzymywała inny zestaw) oraz skrzętnie ukrytych odpowiedzi, rozwiązać rebusy lub krzyżówki prowadzące do finału.  Istniała także możliwość skorzystania z  3 dostępnych dla jednej klasy podpowiedzi. Wszystkie klasy spisały się na medal, aczkolwiek szczególne uznanie należy się klasie 6a, która wykazała się bardzo dobrą współpracą,
     a także miała najwięcej zaliczonych  poprawnych odpowiedzi. Równie dobrze spisała się klasa 4a, która mimo nie najlepszego czasu, była drugą w kolejności klasą z największą liczbą znalezionych odpowiedzi. Mimo tego, że byli najmłodszą grupą biorącą udział w tym konkursie, również bardzo dobrze i spójnie ze sobą współpracowali.  Wyróżnić należy także klasy 7a i  8a, które skorzystały z małej ilości podpowiedzi. Warto podkreślić, że w tych grupach wyraźnie widoczna była rola i praca  lidera grupy (zgodnie z zasadami zawartymi
     w regulaminie ). Kolejną klasą zasługującą na uwagę, była klasa 7b, której nie poszło najgorzej, bo byli drugą najlepszą klasą pod względem czasu, ale skorzystali z wielu podpowiedzi. Klasa 5a, mimo najlepszego czasu, wykorzystała najwięcej podpowiedzi. Pojawiały się też błędne odpowiedzi, ale docenić należy starania uczniów klasy 5a.

      

     Wszystkim  dziękujemy za wzięcie udziału w escape room’ie, a klasy z najlepszymi wynikami (6a i 4a) zostaną nagrodzone (nagrodą za najlepsze wyniki w tym „Korczakowskim” konkursie są przyznane dni, wybrane przez te klasy w pierwszym półroczu, bez kartkówek, sprawdzianów i odpowiedzi ustnych).  

     Julia Steczko, kl.8a

     Przewodnicząca SU

    • DZIEŃ JANUSZA KORCZAKA

    • „Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy”

     Janusz Korczak

     26 października 2021 r. w ramach działań Tygodnia Korczakowskiego odbyło się uroczyste spotkanie, którego uczestnikami byli wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy ZPO w Kopance. Przedstawienie z okazji święta Patrona Szkoły - Janusza Korczaka - przygotowali uczniowie klasy 5a i 7b pod opieką p. Elżbiety Słomiany i p. Kamilli Jaśnikowskiej-Toboły. Przypomniano biografię Janusza Korczak, tytuły jego dzieł i postawę - nauczyciela całkowicie oddanego dzieciom, który pozostał ze swoimi podopiecznymi do samego końca. Zaprezentowano także Apel Twojego Dziecka wg Janusza Korczaka ku przemyśleniu dla wszystkich dorosłych... Każdy uczestnik spotkania otrzymał na pamiątkę  cytat z dzieła Patrona.

     Gratulacje dla Wszystkich Uczniów z klasy 5a i 7b, a wyrazy szczególnego uznania dla konferansjerów (Patrycji Zajdy i Jakuba Kaźmierczaka) oraz aktorów (Mai Mosór, Martyny Szczerbak, Jana Fabiana z 5a oraz Wiktorii Fudalej, Nikoli Kawaler, Pauliny Knapik i Piotra Kolstrunga z klasy 7b).

      

     K. Jaśnikowska-Toboła 

    • „Nic wielkiego na świecie nie zostało osiągnięte bez pasji”

    • Pasja dodaje skrzydeł – wiadomo to nie od dziś. Jeżeli mamy pasję, nasze życie staje się jeszcze barwniejsze. Kiedy dzielimy się nią z innymi możemy latać jeszcze wyżej – nie tylko rozwijamy umiejętność prezentacji swojej pracy, ale także uczymy się, w jaki sposób uczyć innych, jak przekazywać zdobytą wiedzę.

     Dnia 26 października – w ramach obchodów „Tygodnia Korczakowskiego” –  odbyła się niezwykle interesująca prezentacja pasji i zainteresowań uczniów klasy VIIb – Szymona i Nikoli Kawaler. Prezentacja dotyczyła roślin mięsożernych, które uczniowie hodują już od kilku lat. Prelegenci przynieśli do szkoły rośliny z własnej hodowli, przygotowali prezentację bogatą w wartościowe informacje, autorskie zdjęcia oraz liczne ciekawostki. Uczniowie
     z zapartym tchem słuchali prelegentów, a po przeprowadzonej lekcji zadawali prowadzącym mnóstwo pytań. Kilkoro słuchaczy już zaplanowało założenie własnej hodowli. Na koniec prezentacji uczniowie rozwiązywali krzyżówki oraz rebusy przygotowane przez prowadzących, a  związane z tematyką prezentacji.

     Dzielmy się tym, co mamy cennego z innymi – rozwijamy wtedy nie tylko innych, ale także samych siebie.  

                                                                                                                                     K.Kopacz

    • Konkurs ekologiczny

    • „Środowisko ponad wszystko!”

     Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest troska
     o środowisko naturalne i czyste powietrze. Ekodoradcy na terenie naszej gminy już od kilku lat prowadzą projekt ekologiczny „LIFE” dotyczący ekologii i ochrony środowiska. Projekt ten skierowany przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców. Dnia 20 października odbył się w naszej szkole konkurs ekologiczny, którego przewodnim hasłem było „Środowisko – ponad wszystko”. Uczniowie klas 1-3 mogli wybrać jedną spośród trzech propozycji i wykonać: plakat ekologiczny  pt. “Środowisko ponad wszystko”,  eko-ludzika lub strój ekologiczny. Z kolei  uczniowie klas 4-6 przygotowywali projekt koszulki ekologicznej. Poza samym wykonaniem pracy niezwykle istotne było także zaprezentowanie jej efektów przed jury, co był nie lada wyzwaniem, jednak nasi uczniowie dali sobie świetnie radę. Starsze klasy (7-8) mierzyły się z testem wiedzy o tematyce ekologicznej.

     Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy przygotowali piękne prace wraz z ciekawą ich prezentacją. Jury miało nie lada wyzwanie podejmując decyzje rozstrzygające wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych.

      

     Laureatami konkursu ekologicznego zostali:

      

     Kategoria klas 1-3

     Jan Kolstrung – kl. 2a – I miejsce

     Zofia Baran – kl. 1a – II miejsce

     Dominik Badura – kl. 1a – III miejsce

      

     Wyróżnienia otrzymali:

     Patrycja Wyrwa – kl. 1a

     Kacper Stopa – kl. 2a

     Yuliia Vovchuk – kl. 2a

     Jeremi Orzeł – kl.3a

     Alicja Gworek – kl. 2a

     Antonina Kruk – kl. 3a

      

     Kategoria klas 4-6

     Daria Adamus – kl. 4a – I miejsce

     Lena Kot – kl. 4a – II miejsce

     Joanna Kochana – kl. 5a – III miejsce

     Wyróżnienia otrzymały:

     Maja Mosór – kl. 5a i Patrycja Zajda – kl. 5a

      

     Kategoria  klas 7-8

     Wiktor Wątroba – kl. 8a – I miejsce

     Jakub Majcherek – kl. 7a – II miejsce

     Daniel Wątroba – kl. 8a – III miejsce

      

     Wszystkim laureatom oraz uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy!

     Konkurs został zorganizowany i przeprowadzony dzięki zaangażowaniu koordynatorów szkolnych, którymi były pani Wioletta Wełna i pani Klaudia Kopacz.

     Projekt zintegrowany LIFE w zakresie wdrażania Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze – LIFE IPE PL  /LIFE IP MAŁOPOLSKA”

    • 14 PAŹDZIERNIKA

    • 14  października 2021 r.

        14 października 2021 r. uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka złożyli uroczyste ślubowanie. Uroczystość przebiegała w radosnej, ale jednocześnie podniosłej atmosferze. Pierwszoklasiści – pod kierunkiem p. Wioletty Wełny -  pięknie i godnie zaprezentowali swe umiejętności. Najważniejszym punktem było uroczyste ślubowanie.
     W obecności Pani Dyrektor, Nauczycieli, Uczniów oraz wzruszonych Rodziców  pierwszoklasiści przyrzekali systematycznie uczyć się, wzorowo zachowywać, być dobrym, uczciwym i koleżeńskim, pomagać innym w potrzebie, okazywać szacunek starszym, dbać o dobre imię szkoły. Następnie Pani Dyrektor dokonała pasowania pierwszaków na Uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kopance i złożyła uczniom gratulacje oraz życzenia,
     by zdobywanie nowej wiedzy i kolejnych umiejętności niosło ze sobą radość i zadowolenie.  

          Spotkanie całej społeczności szkolnej wzbogacone zostało zabawnym
     i ciekawym programem artystycznym przygotowanym prze uczniów klasy 2a i 3a, skierowanym do wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

        Te wyjątkowe i piękne chwile wpisały się w kronikę ważnych wydarzeń z życia szkoły. Wszyscy mogliśmy , po wielu miesiącach ograniczeń, spotkać się na tak doniosłej uroczystości, której towarzyszył pełny szkolny ceremoniał, dźwięki werbli i nasz sztandar dostojnie i godnie wprowadzany  przez poczet sztandarowy (w składzie: Małgorzata Zaremba-Śmietańska, Kamila Płonka i Radosław Przebinda).

     Uroczystość została przygotowana przez p. Wiolettę Wełnę,
     p. Bernadettę Mazur, p. Magdalenę Raputę, p. Olgę Wielgus-Wosatko,
     p. Annę Janik i p. Jolantę Pieniążek, p. Natalię Tyran.

    • Dzień drzewa - 3a

    • „Dzień Drzewa”

     „ Wtuliłem się w chropawy pień,

     A dąb wciąż snuł opowieść swą.

     Czemu tak cenne drzewa są?

     Mógłbym wyliczać cały dzień!

     Dają nam opał w zimne wieczory.

     Papier i deski. Łódeczki z kory…

     Drewniane meble, pachnące lasem-

     Niektóre mogą przetrwać lat trzysta!

     Starą kapliczkę na skraju drogi,

     Którą wyrzeźbił z drewna artysta…”

      

     Dnia 11 października uczniowie klasy 3a obchodzili „Dzień Drzewa”.

     Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w roku 1872 w Ameryce, kiedy to ówczesny sekretarz rolnictwa i wielki miłośnik przyrody J. S. Morton kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”, zwrócił się z apelem do swoich rodaków, aby 10 kwietnia kto tylko może posadził drzewo. Jego pomysł spodobał się Amerykanom i tego właśnie dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. Wkrótce idea ta rozeszła się po całym świecie.

     W Polsce „Dzień Drzewa” obchodzony jest od roku 2002 w dniu 10 października.

      Również w naszej szkole trzecioklasiści świętowali i zadbali o to,  by powiększyła się liczba drzew w ogrodzie J

     Klasa 3a w tym dniu uczestniczyła w zajęciach, których motywem przewodnim było drzewo. Zajęcia zaczęły się prezentacją pt. „ Co nam dają drzewa?”. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody.  Następnie  uczniowie posadzili drzewo
     w szkolnym ogrodzie oraz wykonali plakaty pt. „Co drzewa dają ludziom?”,  „Co drzewa dają  przyrodzie?”.

     A co dają?

     Podziwiamy je za piękno, za długowieczność, za smakowite owoce. Są naszymi najwierniejszymi towarzyszami w codziennym życiu i mają w ogóle ogromny wpływ na nasze samopoczucie, nastrój, zdrowie. Bez nich niemożliwe byłoby życie! Bez nich nie można sobie wyobrazić żadnego krajobrazu, bez nich nie istniałoby jedno z najpiękniejszych   marzeń, marzenie o domku na drzewie J

      

     B. Mazur

    • ŻYCZENIA

    • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance składam najpiękniejsze życzenia wszelkiej pomyślności.

     Nauczycielom  i Wychowawcom życzę, aby Państwa oddanie, pasja, profesjonalizm w nauczaniu i wychowaniu dzieci i młodzieży stały się źródłem satysfakcji, by zawsze niosły ze sobą poczucie spełnienia. Życzę Państwu wielu osiągnięć w pracy zawodowej, uznania i poczucia dumy z własnego udziału w kształtowaniu młodych ludzi.

     Jednocześnie pragnę złożyć wszystkim serdeczne podziękowania za sumienną
     i odpowiedzialną pracę, za pokonywanie wielu barier
     i podejmowanie nowych wyzwań. Za rzetelność, zaangażowanie, godne realizowanie zadań edukacyjnych i wychowawczych. Za wytrwałość, konsekwencję i cierpliwość.

      

     Jolanta Kozłowska

     14 października 2021

    • Integracyjny spacer po wakacjach- klasa 7b

    • Dnia 15.09.2021 w środę na godzinie wychowawczej wybraliśmy się na spacer po okolicy... Czas spędzony w koleżeńskim gronie wzbogacony został smakiem pysznych lodów ... Była to nagroda za udekorowanie sali. Spacer trwał od około godziny 14.30-15.15. Było bardzo fajnie😄...   

      

     Nikola K.- uczennica 7b

    • Dzień Chłopaka - klasa 5a

    • 6 października klasa 5a obchodziła Dzień Chłopaka. Gospodarzami w tym dniu były dziewczynki, które przygotowały dla chłopców kilka atrakcji.

     Najpierw był konkurs dla chłopców z pytaniami z różnych dziedzin (Zrób 5 przysiadów, Podaj imiona wszystkich dziewczyn w klasie, Dodaj 2 do 2 itp.). Chłopcy poradzili sobie z nimi doskonale smileyPotem były dyplomy i imienna czekolada dla każdego chłopca oraz pyszny poczęstunek (babeczki upieczone przez Maję oraz napoje). Na zakończenie wspólne zdjęcie klasowe!

     To były miłe chwile! Dziękuję wszystkim dziewczynkom za zaangażowanie wink

     K. Jaśnikowska-Toboła

    • Dzień Chłopaka - klasa 7b

    • 30 września we czwartek był Dzień Chłopaka 😊

     Dziewczęta z klasy 7b przygotowały upominki dla chłopaków. Chłopcy, mile zaskoczeni, otrzymali po paczuszce słodkości, na których były karteczki z ich imionami oraz cechą charakteru danego chłopaka. Było miło i wesoło 😉

      

     Julia W.- uczennica 7b

    • Dzień Chłopaka  - klasa 2a

    • Dzień Chłopaka w klasie IIa obchodzono bardzo wesoło. Chłopcy mieli do wykonania kilka zadań, z którymi radzili sobie doskonale. Dziewczynki dzielnie czuwały nad zmaganiami chłopców i składały im indywidualne życzenia.

     Na koniec dziewczynki wręczyły chłopcom słodki upominek i dyplom, co stanowiło dodatkową atrakcję i pamiątkę tego miłego dnia w szkole.

     M.Raputa

    • Dzień Chłopaka - klasa 4a

    • Dzień Chłopaka w klasie 4a

     W dniu 1 października 2021 r dziewczyny klasy 4 a wraz z rodzicami zorganizowały imprezę klasową podczas godziny wychowawczej. Były pyszne ciasta i smakołyki przygotowane przez dziewczyny wraz z rodzinami. Były serdeczne życzenia dla chłopaków i wychowawcy klasy, a także gry i zabawy, w których uczestniczyli wszyscy. Impreza była udana, za którą wszystkim zaangażowanym dziękuję.

     Wychowawca klasy

  • Kontakty

   • Zespół Placówek Oświatowych w Kopance im. Janusza Korczaka
   • zpokopanka@gmail.com
   • zpokopanka@gmail.com
   • 12 276 32 24
   • ul. Skawińska 59, 32-050 Kopanka Poland
   • zpokopanka@gmail.com
   • 12 276 32 24
   • zpokopanka@gmail.com
   • 944-20-10-336
   • /ZPOKopanka/skrytka
   • Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Paweł Chochół e-mail: iodo@gminaskawina.pl telefon: 606487587
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Biuletyn informacji publicznej