• XVIII Olimpiada Informatyczna Juniorów

          • Logo Olimpiady Informatycznej

            26 października br w naszej szkole odbyła się XVIII Olimpiada Informatyczna Juniorów - zadania testowe, w której wzięli udział uczniowie klasy 8a: Krzysztof Balon i Jan Baran.

            Olimpiada Informatyczna Juniorów jest olimpiadą przedmiotową, która działa zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 29 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad.

            Uczestnictwo w Olimpiadzie to ciężka praca, ale jej efekty pozostają na całe życie. Na najlepszych już w tej edycji czekają atrakcyjne nagrody. Wszyscy finaliści Olimpiady mają zagwarantowany wstęp na dowolne studia informatyczne w Polsce, a laureaci otrzymują wysokie stypendia ufundowane przez NASK - PIB.

            Naszym uczniom - życzymy powodzenia!

          • Tydzień Korczakowski - klasa 4a

          • W związku z Tygodniem Korczakowskim w klasie IVa zostały przeprowadzone w dniu 16.10 zajęcia wychowawcze poświęcone Patronowi. W czasie zajęć zwróciliśmy przede wszystkim uwagę na to, że Janusz Korczak poświęcił całe swoje życie dzieciom - opiekował się nimi jako lekarz i dyrektor Domu Sierot. Przypomnieliśmy, pozostał w pamięci także jako pisarz. Omówiliśmy również okoliczności śmierci Janusza Korczaka, co wymagało nakreślenia kontekstu historycznego i przywołania smutnych doświadczeń II wojny światowej (prześladowanie osób pochodzenia żydowskiego przez hitlerowców, przeniesienie Domu Sierot do getta oraz wywiezienie Janusza Korczaka wraz z dziećmi do obozu zagłady
            w Treblince).

            M.Szczypczyk

          • Tydzień Korczakowski - świetlica

          • "Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się całświat" - Janusz Korczak

             

            Dzień Patrona w świetlicy szkolnej

            W dniach od 16 do 20 października Zespół Placówek Oświatowych w Kopance obchodził Tydzień Korczakowski.  Dni Patrona naszej szkoły - Janusza Korczaka - świętowaliśmy także w świetlicy szkolnej. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z sylwetką Janusza Korczaka czytając jego życiorys oraz rożne ciekawostki związane z tym wybitnym Człowiekiem. Wspólnie wykonano piękną wystawkę prezentującą postać Patrona naszej szkoły w sali na świetlicy oraz udekorowaliśmy korytarz szkoły złotymi myślami poety. Uczniowie utrwalili w sobie przekonanie, za którym opowiadał się Janusz Korczak, że na szacunek zasługuje każdy człowiek, nawet ten najmniejszy.

            Dodatkowo podczas w ramach świetlicowego koła informatycznego wspólnie z uczniami wyszukiwaliśmy sylwetkę Janusza Korczaka w Internecie, a następnie wydrukowaliśmy. Zgromadzone materiały posłużyły do dekoracji sali 13 i stworzenia gazetki pt. „Janusz Korczak-Przyjaciel Dzieci” oraz „Janusz Korczak –oczami dziecka”.

            Na kolejnych zajęciach świetlicowych zaprosiliśmy uczniów klasy 2a, którzy pod kierunkiem wychowawcy wspólnie z uczniami przebywającymi na świetlicy (klasa 3a) czytaliśmy fragment książki „Król Maciuś I”. Celem tych zajęć było kształtowanie kompetencji informatycznych, integracja między uczniami oraz przypomnienie pięknych dzieł Janusza Korczaka.
             

             

            Wychowawcy świetlicy

          • Tydzień Korczakowski - klasa 1a

          •  

                TYDZIEŃ KORCZAKOWSKI W KLASIE IA

             

            W ciągu całego Tygodnia Korczakowskiego uczniowie klasy 1a mieli okazję bliżej poznać historię i działalność swojego patrona, Janusza Korczaka. Tydzień ten był pełen edukacyjnych i kreatywnych zajęć, które pomogły uczniom zrozumieć wkład tego wybitnego pedagoga w dziedzinie edukacji i opieki nad dziećmi.

            Rozpoczęliśmy naszą podróż po życiu Janusza Korczaka od wspólnego oglądania bajki "Król Maciuś  1". Ta klasyczna historia pozwoliła uczniom zrozumieć ważność opieki nad dziećmi i prawa dziecka, które były jednymi z głównych zaangażowani Korczaka. Następnie uczniowie mieli okazję wyrazić swoją twórczość, prezentując plakaty dotyczące działalności i przekonań Janusza Korczaka. W trakcie tych zajęć młodzi artyści wyrażali swoje myśli i wrażenia na temat patrona szkoły poprzez rysunek i słowo pisanie. Uczniowie mogli kontynuować swoje eksploracje, kolorując malowanki związane z życiem i pracą Janusza Korczaka. To było wspaniałe ćwiczenie, które pozwoliło im na głębsze zrozumienie znaczenia jego działań i przekonań. Tydzień Korczakowski był okazją do poznania historii naszego patrona szkoły oraz do refleksji nad wartościami, które reprezentował. Dzięki różnym formom aktywności, uczniowie mieli okazję do zrozumienia, jakie znaczenie ma działalność Janusza Korczaka dla ochrony praw dziecka i edukacji.

            Wszystkie te zajęcia pomogły uczniom lepiej zrozumieć, dlaczego Janusz Korczak jest patronem naszej szkoły i inspiracją dla nas wszystkich w dziedzinie edukacji i opieki nad dziećmi.

            M. Raputa

          • Wycieczka do Skawiny - klasa 1a

          •  MUZEUM REGIONALNE

                                                                   Tradycyjny wyrób masła

                                                                    z wykorzystaniem maselnicy.

             

             

            Masło jest jednym z podstawowych składników wielu potraw na całym świecie. Warto więc poznać tajniki jego wytwarzania, a jednym z ciekawych sposobów jest produkcja masła w maselnicy. Uczniowie kl. Ia w dniu 24 października mieli okazję uczestniczyć w takich  warsztatach. Na początku zajęć dokładnie omówiliśmy, jakie surowce są potrzebne do wyprodukowania masła w maselnicy, oraz kroki procesu produkcyjnego. Następnie przystąpiliśmy do działania…

             

             

             

                           IZBA PAMIĘCI

             

             

            W dniu 24 października klasa 1A odwiedziła Izbę Pamięci znajdującą się w Skawinie przy ul. Wesołej 2, by poznać historię  Polskiego 2 Korpusu. Zajęcia rozpoczęliśmy od zapalenia  znicza i minuty ciszy upamiętniając w ten sposób poległych żołnierzy. Nasza wizyta była niesamowicie pouczająca i inspirująca. Izba pamięci jest pełna eksponatów związanych z dziejami i walkami żołnierzy. Zobaczyliśmy stare mundury, odznaczenia i zdjęcia. Uczniowie poznali również historię niezwykłego żołnierza NIEDŹWIEDZIA WOJTKA, który dzielnie pomagał żołnierzom podczas bitew.

             

            M. Raputa

             

          • Tydzień Korczakowski - klasa 5a

          • „Prawa są ważne, a szacunek… ma znaczenie!”

             

            Janusz Korczak- Patron naszej Szkoły- nie dzielił ludzi na dorosłych i dzieci. Nieustannie powtarzał: „Nie ma dzieci, są ludzie”. I właśnie dlatego, podczas Tygodnia Korczakowskiego, na godzinach wychowawczych klasa 5 wraz z wychowawcą rozmawiała o „małym człowieku” (dziecku) widzianym oczyma „Starego Doktora”.

            Na pierwszej lekcji z wychowawcą uczniowie dyskutowali o prawach „niewielkich ludzi” do: szacunku, radości, zabawy, popełniania błędów, wyrażania własnego zdania… Następnie dziewczynki i chłopcy wybierali, z tych wszystkich ważnych praw, jedno prawo- szczególnie dla nich bliskie. Tym najczęściej wybieranym okazało się prawo do popełniania błędów. Podczas trwania lekcji wychowawca klasy nieustannie podkreślał, że te prawa są tak samo ważne dla każdego człowieka i że jeśli wymagamy od innych okazywania sobie szacunku, to musimy też pamiętać, że i innym osobom należy się okazywanie szacunku. Potem dziewczęta i chłopcy rozmawiali, jakimi ludźmi chcieliby zostać… Jakie cechy są dla nich ważne… Cieszy fakt, że dla uczniów klasy piątej dobro, bycie pomocnym i miłym są ważnymi wartościami.

            Na drugiej godzinie wychowawczej piątoklasiści poznawali bajkę terapeutyczną o wartości szacunku. Ta lekcja stanowiła kontynuację rozważań o prawach „małych ludzi”.

            J.P.

          • Spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci

          • „Za książką kryje się autor. Jego pisanie jest więc zawsze listem do czytelnika..."

                                                                                                                    J. Iwaszkiewicz

            Dnia 19 października uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki, uczestniczyły w spotkaniu z pisarką Kazimierą Woźniak. Autorką książki dla dzieci i młodzieży pt. “Wycieczka rowerowa ze Skawiny do Kopanki”.  Podczas spotkania pisarka przybliżyła małym czytelnikom swoją twórczość, opowiadała w jaki sposób powstawała jej książka oraz odpowiadała na pytania dzieci i uczniów. Dodatkowym atutem i atrakcją spotkania był występ Dyrektora Muzeum Regionalnego w Skawinie, który przedstawił dawne życie, zwyczaje i tradycje wsi i miasta, które były nieodłącznym elementem  spajającym mieszkańców Kopanki oraz Skawiny. W miłej atmosferze dzieci wysłuchały wiele ciekawych anegdot i legend, które były uatrakcyjnione ciekawymi  strojami i rekwizytami. Spotkanie upłynęło w miłej, radosnej atmosferze, a dzieci nagrodziły pisarkę oraz Dyrektora Muzeum gromkimi brawami. Pełne emocji spotkanie zakończyło się wpisywaniem dedykacji do zakupionych przez dzieci książek autorki oraz pięknymi pracami plastycznymi. Mamy nadzieję, że takie spotkania z pisarzami będą aktywną zachętą do czytania, bo każdy chętniej sięga po książkę, której autora poznał osobiście.                                                         

            W.W.

             

          • Tydzień Korczakowski - klasa 3a

          • Każdego roku w naszej szkole organizowany jest TYDZIEŃ KORCZAKOWSKI, który rozpoczyna się od święta Patrona Szkoły. Od pierwszego dnia zbliżamy się do postaci J. Korczaka  i możemy poczuć Jego wielki etyczny heroizm. W bieżącym roku szkolnym klasa III “a” rozpoczęła Tydzień Korczakowski od uroczystego Dnia Patrona oraz akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
            W kolejnych dniach uczniowie uczestniczyli w lekcjach, podczas których poprzez gry, zabawy, rebusy, bajki edukacyjne oraz pogadankę edukacyjną poznali ciekawe informacji o życiu i działaniach J. Korczaka. Kolejny dzień w szkole rozpoczął się od interesujących prezentacji plakatów i przygotowanych biografii dotyczących życia J. Korczaka. Kolejnym działaniem upamiętniającym i zbliżającym nas do postaci J. Korczaka był spacer korytarzami szkoły. Uczniowie klasy III “a” przeszli “Śladami Janusza Korczaka” - oglądając gazetki szkolne, wystawy jednocześnie  prowadząc ciekawe rozmowy o życiu i działaniach Wielkiego Polaka.                                                                                                                                  

            W.Wełna

          • Tydzień Korczakowski - klasa 7a

          • Nawet jeśli go nie ma... Spektakl o Januszu Korczaku – Janusz Korczak –  Biblioteka w Szkole nr 05/2012

            Tydzień Korczakowski w tym roku rozpoczął się 16 października i trwał do 20 października. Świętowanie rozpoczęliśmy udziałem całej społeczności szkolnej  w uroczystości ślubowania klasy pierwszej. W jej ramach oprócz samej ceremonii pasowania na ucznia prezentowały program artystyczny klasy 1-3. Ponadto w tym dniu obchodziliśmy święto Dnia Edukacji Narodowej – szczególnie, że przypadła 250 rocznica  ustanowienia pierwszego ministerstwa oświaty, czyi Komisji Edukacji Narodowej.

            Klasa 7a uczestniczyła w zajęciach z wychowawcą pt. „Janusz Korczak - co wiemy o naszym patronie?”  podczas których oglądała prezentację na temat patrona. Rozmawiano o jego życiu – dzieciństwie, wykształceniu, powołaniu do pracy z dziećmi (był wychowawcą z wyboru!). Szczególnie zwrócono uwagę na jego ostatnie lata i chwile oraz pozostanie ze swoimi podopiecznymi do końca…  Zajęcia urozmaicały zdjęcia przedstawiające Janusza Korczaka i cytaty z jego dzieł (jakże aktualne i dziś mimo upływu lat!).

             

            Klasa oglądała stałą gazetkę o Patronie (Janusz Korczak w świetle obiektywu”) oraz na poszczególnych lekcjach słuchała  nawiązań nauczycieli do postaci Patrona.

             

            K.Jaśnikowska-Toboła

          • Tydzień Korczakowski - klasa 2a

          • Od 16 do 20 października 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Korczakowski, którego celem było przybliżenie uczniom postaci Janusza Korczaka – lekarza, pedagoga, pisarza, działacza społecznego, który całe swoje życie poświęcił opiece nad dziećmi.

            W tym czasie uczniowie kl. II a zapoznali się życiorysem Janusza Korczaka, obejrzeli prezentację multimedialną i film dokumentalny. Obchodom przez cały tydzień towarzyszyło czytanie fragmentów książki „Król Maciuś I” i oglądanie filmu pod tym samym tytułem.W tym czasie na korytarzach szkolnych pojawiły się również piękne plakaty pt. ”Janusz Korczak w oczach dzieci”, zrobione przez najmłodszych uczniów w domowym zaciszu.

            Podczas obchodów Tygodnia Korczakowskiego dzieci na zajęciach lekcyjnych  opracowałyi wykonały książki tematyczne w formie Lapbooka (tzw. książka na kolanach). Zadanie to miało na celu: zgłębienie wiedzy o Januszu Korczaku, zachęcenie uczniów do czytaniai czerpania wiedzy z książek, rozbudzanie indywidualnych zdolności i zainteresowań, rozwijanie umiejętności plastycznych i estetycznych.

            Wszystkie podejmowane w Tygodniu Korczakowskim działania miały jednak cel nadrzędny: zwrócenie uwagi na wartość każdego Dziecka.

             

            B. Mazur

          • Ślubowanie klasy 1. Dzień Edukacji Narodowej.

          • Zaproszenie na Ślubowanie Uczniów Klas Pierwszych - Szkoła Podstawowa im.  Królowej Jadwigi w Sierczy

             

                                                                 

            16 października 2023 r. odbyło się ślubowanie uczniów klasy 1a. Uroczystość ta połączona była z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowali uczniowie klasy 2a i 3a, a także rozpoczęciem Tygodnia Korczakowskiego - Świętem Patrona Szkoły. Wszyscy nauczyciele, oraz pracownicy szkoły w tym dniu usłyszeli piękne podziękowania i słowa uznania.

            To był niezwykły dzień, w którym nasi kochani pierwszoklasiści przenieśli nas do

            "Sklepu z marzeniami" swoją wyjątkową prezentacją. Dla naszych uczniów, to początek niezwykłej przygody w świecie wiedzy, odkrywania i wspólnego rozwoju.

            W tym duchu chcemy podzielić się z Wami jedną z myśli:

            "Jeśli twoje pragnienie wciąż nie jest spełnione - to oznacza, że za nie wciąż nie zapłaciłeś."

            To słowa, które przypominają nam, że sukces wymaga poświęcenia i wysiłku. Dzisiejsze ślubowanie naszych uczniów to pierwszy krok w drodze do spełniania ich marzeń i osiągania sukcesów.

             

            Dziękujemy rodzicom za ich wsparcie i miłość, nauczycielom za cierpliwość i wiedzę, którą przekazują naszym uczniom. Razem tworzymy przestrzeń do rozwoju i edukacji.

             

            Podczas uroczystości wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.

             

            M. Raputa

             

             

             

             

          • Prelekcja: Pierwsza pomoc w klasie 1a

          • Pierwsza pomoc- Piaseczno- Warszawa- Centrum Medyczne CMP

            13 października w naszej szkole dla uczniów klasy 1a odbyła się prelekcja dotycząca pierwszej pomocy.

            Dzięki zajęciom uczniowie poznali zasady obowiązujące podczas udzielania pierwszej pomocy w przypadku zasłabnięcia. Pan st. ins. Tomasz Morawa dokładnie wytłumaczył uczniom jakim stanem jest zasłabnięcie i kiedy do niego dochodzi, zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy. Przypomniał ważne telefony alarmowe, pokazał jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i pokazem jak używać aparatury AED.

             

            M. Raputa

             

          • Sukces Ucznia klasy 8a

          • Lauréat MEFPD 2015             

             

            Mamy ogromną przyjemność poinformować, że uczeń naszej szkoły Krzysztof Balon z klasy 8a został uhonorowany stypendium naukowym Burmistrza Miasta i Gminy Skawina za wysokie wyniki w nauce za rok szkolny 2022/2023. To wielkie osiągnięcie i nagroda za wyjątkową pracowitość, determinację i wysiłek włożony w zdobywanie wiedzy.

            Serdecznie gratulujemy zarówno Krzysztofowi , jak i Jego Rodzicom, którzy wspierają syna na każdym etapie edukacji. Szkoła jest dumna z osiągnięć Krzysia i ceni trud włożony w zdobywanie cennych umiejętności, które pozostają i zaowocują w przyszłości.

            Stypendium zostało uroczyście wręczone przez Pana Burmistrza Witolda Grabca w dniu 3 października 2023 r. w naszej szkole.

            Życzymy Krzysztofowi jeszcze większych sukcesów. Niech to stypendium będzie dodatkową motywacją do dalszego doskonalenia się i osiągania swoich celów. Niech będzie też inspiracją dla młodszych kolegów.

            Raz jeszcze gratulujemy i  życzymy powodzenia!


            Wych. Agata Wiśniowska- Jędrusiak

          • ÓSMOKLASIŚCI w momencie wyboru!

          • ​​​​​​

             

                                   Dopiero połowa października, ale są tacy, którzy myślą już o maju… 🚀 Ósmoklasiści zaczynają przygotowania do egzaminów i rozważają swoje przyszłe ścieżki edukacyjne.

            To jest moment, w którym już od kilku lat łączymy siły z drugim projektem  fundacji, Pi-stacja💚

            Zespół fundacyjnej siostry Mapy Karier, od 2019 roku pomaga 8-klasistom w powtórkach do egzaminu z matematyki! 🎊 

            W edycji 2024, Pi-stacja zaprasza uczniów do wspólnej nauki w ramach cotygodniowego, bezpłatnego Newslettera!

             

             Kurs startuje 6 listopada🚀 Każda zapisana osoba przez kolejne 🗓 23 tygodnie dostawać będzie maile z pistacjowymi materiałami, które pomogą ogarnąć przygotowanie do egzaminu z matmy!

            To nie wszystko! Na koniec całego cyklu, ⌚ 22 kwietnia 2024 r., Pi-stacja publikuje autorski, próbny arkusz egzaminacyjny dla ósmoklasistów! Premiera testu przebiega tak, żeby chętni nauczyciele mogli przeprowadzić egzamin w szkole 🏫 na warunkach najbardziej zbliżonych do tych w oficjalnym terminie! Poza tym arkusz dostępny jest bez opłat dla wszystkich i każdy będzie mieć możliwość wydrukowania go w domu.

             

            Po dalsze wskazówki zapraszam na stronę: Przygotowanie do próbnego egzaminu ósmoklasisty z Pi‑stacją 2024 | Pi-stacja (pistacja.tv)

             

            żródło: mapakarier.org

          • Dzień Chłopaka - Przedszkole grupa 2

          • Dzień Chłopaka,

            Pomimo, iż dzień ten wypadał w sobotę w grupie II obchodziliśmy to święto dzień wcześniej. Z pomocą rodziców, dla chłopców zostały zakupione małe upominki, a dla wszystkich słodka niespodzianka. W tym dniu wszyscy razem zaśpiewaliśmy sto lat dla siebie wzajemnie, zatańczyliśmy ulubiony tanieć połamaniec a na koniec chłopcy mieli okazję do „podriftowania” samochodami zdalnie sterowanymi. Dziewczynki dzielnie kibicowały. Dzieci dobrze się bawiły i chyba o to tylko w tym wszystkim chodzi.

            Wychowawca Beata Jaskuła

          • Dzień Przedszkolaka - grupa 2

          • PLAKAT - Dzień Przedszkolaka - Sklep online

            Dzień Przedszkolaka,

            Z tej okazji w dniu 25 września, dzieci z grupy II wybrały się na małą wycieczkę. Dzieci w tym dniu były bardzo dobrze zorganizowane i mocno podekscytowane, szczególnie podróżą autobusem miejskim. Czas spędzony w sali zabaw, to moc radości i rozpierającej energii, która towarzyszyła dzieciom do ostatniej chwili. Wszystko to można zobaczyć w naszej galerii zdjęć.

            Wychowawca: Beata Jaskuła

          • Dzień Chłopaka - klasa 1a i 2a

          • Rysunek, Szczęśliwy, Szkoła, Chłopiec, Pozowanie | Premium Wektor

            Dziś świętuje chłopak każdy,
            mały, duży – dla nas ważny.
            Z tej okazji ślemy życzenia:
            radości i marzeń spełnienia,
            zdrowia i uśmiechu,
            a po szkole – trochę oddechu.

            29 września klasy I i II  świętowały Dzień Chłopaka. Ciekawość i oczekiwanie, dobra zabawa i radość – takie przeżycia towarzyszyły chłopcom w tym wyjątkowym dla nich dniu. Wychowawczynie, wraz z dziewczynkami zorganizowały kilka wesołych zabaw, złożyły życzenia i wręczyły upominki ufundowane przez rodziców.

            Wszyscy bawili się doskonale, a zdjęcia są miłym wspomnieniem tych chwil.
             

             

    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Biuletyn informacji publicznej