• Warsztaty z Muzeum Regionalnym- klasa 1
          • Warsztaty z Muzeum Regionalnym- klasa 1

          • Na gałązce choinkowej.......

            Uczniowie klasy 1a uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Regionalne w Skawinie. Warsztaty były prowadzone online na platformie Microsoft Teams , połączone z zajęciami plastycznymi i prezentacją filmu z instruktażem wykonania choinki. Podczas wprowadzenia do lekcji uczniowie zostali zapoznani z tradycyjnymi ozdobami choinkowymi oraz mieli możliwość utrwalenia i poznania nowych wiadomości związanych ze zwyczajami bożonarodzeniowymi w dawnej Skawinie. Końcowym efektem tych warsztatów były pięknie wykonane przez dzieci choinki z kartonu ozdobione przygotowanymi wcześniej elementami dekoracyjnymi. Efektowne choinki w formie zdjęć zostały przesłane do muzeum.

            M. Przęczek

          • NAGRODY STATUTOWE

          • NAGRODY STATUTOWE!

             

            Z wielką przyjemnością  pragnę  poinformować, że decyzją Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance udzielone zostały nagrody statutowe – pochwały Dyrektora Szkoły –   uczniom:

            Julii Szczudło uczennicy klasy VIII „a”

            za godne reprezentowanie szkoły w środowisku lokalnym poprzez uczestnictwo w Międzyszkolnej Debacie Oksfordzkiej oraz za godne reprezentowanie szkoły w Małopolskim Konkursie Matematycznym (awans do etapu rejonowego); a także za zaangażowanie w pracę na rzecz klasy i szkoły, za postawę, która może być wzorem do naśladowania dla rówieśników.

            Dorocie Dubin uczennicy klasy VIII „a”

            Uczennica wyróżnia się wysoką kulturą osobistą oraz zaangażowaniemw życie klasy i szkoły. Aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu i realizacji Międzyszkolnej Debaty Oksfordzkiej godnie reprezentując szkołę. Postawa uczennicy może być wzorem do naśladowania dla rówieśników.

            Radosławowi Przebinda uczniowi klasy VII „a”

            Uczeń wyróżnia się wysoką kulturą osobistą oraz zaangażowaniem w życie klasy i szkoły. Brał  aktywny udział w Międzyszkolnej Debacie Oksfordzkiej oraz w konkursach przedmiotowych godnie reprezentując szkołę.  Postawa ucznia może być wzorem do naśladowania dla rówieśników.

             

            Wiktorowi Wątroba uczniowi klasy VII „a”

            Uczeń godnie reprezentował szkołę w konkursach przedmiotowych uzyskując awans do etapu rejonowego w Małopolskim Konkursie Biologicznym, co wymagało dużego zaangażowania i wkładu dodatkowej pracy. Wiktor reprezentował szkołę także w Międzyszkolnej Debacie Oksfordzkiej. Postawa ucznia może być wzorem do naśladowania dla rówieśników.

            Jakubowi Juszczak uczniowi  klasy IV „a”

            Uczeń wyróżnia się wysoką kulturą osobistą, wzorową postawą i dużym zaangażowaniem w życie klasy i szkoły. Jakub chętnie i aktywnie brał udział w przygotowaniu i realizacji  uroczystości i projektów szkolnych, a ponadto reprezentował szkołę w konkursach międzyszkolnych uzyskując tytuł laureata w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Języka Angielskiego.

            Gratuluję wyróżnionym Uczniom oraz ich Rodzicom!

                                                                                                 Jolanta Kozłowska

          • SUKCESY UCZNIÓW

          • KOLEJNE SUKCESY  NASZYCH UCZNIÓW….

            Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady OLIMPUSA z JĘZYKA ANGIELSKIEGO (sesja jesienna) sprawiły nam wiele radości i satysfakcji. Wszyscy uczniowie uzyskali bardzo wysokie wyniki w swoich kategoriach wiekowych. Dlatego każdemu z nich należą się wielkie GRATULACJE i słowa uznania. Największym sukcesem może poszczycić się


            JAKUB JUSZCZAK z kl. 4a,

            któy zajął 5 miejsce w Polsce wśród czwartoklasistów

            uzyskując tytuł

            LAUREATA !!!


            Wysokie miejsca oraz piękne wyniki osiągnęli pozostali uczniowie naszej szkoły:

            Oliwia Boroń – kl.4a

            Jan Fabian – kl.4a

            Joanna Kochana – kl. 4a

            Natasza Kochana – kl. 4a

            Jan Baran – kl. 5a

            Klaudia Duda – kl. 5a

            Szymon Kawaler – kl. 6b

            Piotr Kolstrung – kl. 6b

            Wszyscy wyróżnieni uczniowie pracują pod kierunkiem
            p. Diany Starowicz.

            Gratulujemy Uczniom, Rodzicom i Nauczycielowi!

            Wyrazem uznania są oprócz słów i dyplomów także nagrody statutowe :-) :-)


            Jolanta Kozłowska

          • Klasa 2

          • POMOC ZWIERZĘTOM W ZIMIE

             

             

             

            W ubiegłym tygodniu klasa II w ramach edukacji wczesnoszkolnej dużo dowiedziała  się na temat, jak pomagać zwierzętom w zimie. Wypowiedzi dzieci na temat pomocy zwierzętom w przetrwaniu zimy, dokarmiania  ptaków zimą, a także odpowiednia literatura były inspiracją do zrobienia plakatów pt.” Pomagamy zwierzętom w zimie”.  Mam nadzieję, że wykonane prace plastyczne będą inspiracją do podejmowania działań w tym zakresie. Zapraszam do galerii.

            I jeszcze kilka informacji o których należy pamiętać:

            • Dlaczego nie wolno karmić ptaków chlebem?

            Eksperci ostrzegają nas, że dokarmianie ptactwa wodnego chlebem może prowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci zwierząt. „Ptaki to nie śmietniki – nie możemy traktować ich jako sposobu na utylizację domowych odpadków. Pleśń jest dla nich trująca, podobnie jak dla nas. Poza tym chleb ma bardzo niewiele wartości odżywczych, a przyjmowany przez ptaki przez dłuższy czas prowadzi do powstawania schorzeń układu pokarmowego.” Ekolodzy mówią też o innym problemie związanym z karmieniem pieczywem ptaków – „Niezjedzony chleb tonie i gnije, powodując poważne spustoszenia w ekosystemie.” „Gnijący chleb powoduje nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych, które pochłaniają tlen, gniją i wydzielają toksyny groźne dla ryb.

            • Czym karmić ptaki?

            Łabędzie i kaczki jedzą ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa, w trakcie surowej zimy specjalny granulat dla ptaków wodnych. Gołębie, sierpówki, kawki i gawrony jedzą grubą kaszę, pszenicę. Sikory jedzą surową słoninę, łuskane nasiona orzechów włoskich, słonecznika (łuskane lub w łupinach) oraz konopie. Kosy i kwiczoły jedzą przekrojone jabłka, morele, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, a także rodzinki i pokrojone daktyle. Należy unikać podawania suszonych owoców, gdyż pęcznieją w wolu, co w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości może być dla ptaka niebezpieczne. Wróble i mazurki jedzą proso, drobne kasze, łuskany słonecznik.

             

            • Dokarmianie dzikich zwierząt

            Należy pamiętać, że zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego. Osoby takie wskażą miejsca, gdzie można wyłożyć karmę. Trzeba zwrócić uwagę również na rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć.

            Wykładanie karmy ma zatrzymać  jak najwięcej zwierzyny w lesie. Poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą w okolice dróg, a tym samym zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami. Poza tym zwierzęta rzadziej wychodzą na pola uprawne, tym samym wyrządzając mniej szkód rolnikom.

             

             Mam nadzieję, że  uczniowie ( nie tylko II klasy)  będą zwracać uwagę na dobro zwierząt w czasie zimy. Naprawdę nie trzeba dużo, żeby pomóc zwierzętom, w tym trudnym dla nich czasie.

             

            B. Mazur

          • No Promil- No Problem- PRZEDSZKOLE

          • NO PROMIL – NO PROBLEM

            W PRZEDSZKOLU

             

             

            Uczniowie naszej szkoły realizują „nopromoilowe” zadaniai działania…za nami Debata Oksfordzka, niebawem rozstrzygnię cie konkursu plastycznego, konkursu na prezentację multimedialną…

             

             PRZEDSZKOLAKI także włączyły się do projektu i swoimi dziecięcymi uśmiechami i sercami wspierają działania starszych kolegów. W tym roku dzieci postanowiły głośno wyrazić swój protest przeciwko niewłaściwym zachowaniom  kierowców i wykonały plakaty propagujące trzeźwe i bezpieczne poruszanie się po drogach. Pracowały wytrwale i z wielkim zapałem. BRAWO!

            Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii No Promil- No Problem- PRZEDSZKOLE.

        • DEBATA OKSFORDZKA No Promil- No Problem
          • DEBATA OKSFORDZKA No Promil- No Problem

          • DEBATA OKSFORDZKA

            NO PROMIL – NO PROBLEM

             

                      7 grudnia 2020 r odbyła się  debata oksfordzka nt. „Aktywni i byli sportowcy nie powinni reklamować alkoholu”. W szranki debatowania stanęli reprezentanci naszej szkoły oraz drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach. Debata oksfordzka to ważne wydarzenie w życiu naszej szkoły; pierwsze doświadczenie sztuki debatowania i nowe wyzwanie dla uczniów i nauczycieli. To kolejna inicjatywa realizowana w ramach kampanii społecznej „No promil - no problem”.

                      Naszą szkołę reprezentowali: Dorota Dubin, Julia Szczudło, Wiktor Wątroba i Radosław Przebinda. Uczniowie przygotowywali się do debaty pod kierunkiem mgr Joanny Pukło i mgr Marcina Szczypczyka.

            Nad prawidłowym przebiegiem, formą i strukturą spotkania czuwał marszałek debaty i wiceprezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców – pan Jakub Kozłowski.

            Młodzi debatanci nie tylko podjęli nowe i trudne wyzwanie, ale wykazali wysoki poziom przygotowania, zaprezentowali kulturę i kunszt sztuki argumentacji z jednoczesnym poszanowaniem oponentów, wspaniale podejmowali polemikę reagując adekwatnie do pojawiających się w dyskusji argumentów.

            Gościem spotkania, oprócz dyrektorów obu szkół, była także pani Małgorzata Kopeć , kierownik Centrum Wspierania Rodziny oraz koordynator XIII edycji kampanii „No promil – no problem”  na terenie miasta i gminy Skawina.

                      Było to niezwykle ciekawe i nowe dla nas wszystkich wydarzenie i przeżycie. Dwie drużyny  zmierzyły  się w dyskusji nad postawioną tezą – drużyna propozycji, która w debacie broniła tezy, i opozycji, która starała się tezę obalić.  Najważniejszy był  wspólny cel : edukacja i wpływ na zmiany w postawach i zachowaniach społecznych, bo bezpromilowo=bezproblemowo. Poziom spotkania był tak wysoki i wyrównany, że sędzia podjął decyzję o przyznaniu statusu zwycięzcy obu drużynom. Brawo!!!

            Uczestnicy debaty usłyszeli wiele słów uznania. Pięknie i godnie zaprezentowali siebie i naszą szkołę. Wielkie i piękne GRATULACJE, do których załączyliśmy upominki i decyzje o przyznaniu nagród statutowych.

          • NO PROMIL NO PROBLEM- DEBATA

          • XIII EDYCJA KAMPANII SPOŁECZNEJ

            NO PROMIL – NO PROBLEM

            XIII edycja kampanii społecznej „No promil – no problem” przebiega pod hasłem „Prawdziwa wolność lubi bezpromilowe klimaty”. Podobnie jak
            w roku ubiegłym włączamy się w działania promujące właściwe postawy kierowców i pieszych  na terenie naszej gminy i województwa małopolskiego. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej (Covid-19) i ograniczeń wynikających z tego powodu, podjęliśmy  wyzwanie i sukcesywnie realizujemy zadania i cele  projektu społecznego. Zakres działań jest bardzo szeroki – dostosowany do obecnych warunków i możliwości, a ich zdecydowana większość odbywa się
            w przestrzeni cyfrowej. Wydarzeniem ważnym – podjętym w ramach kampanii – będzie międzyszkolna  debata oksfordzka nt. „Aktywni i byli sportowcy nie powinni reklamować alkoholu”. Organizatorem debaty jest Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance, przy ściślej współpracy
            z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców (współorganizatorem Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich). To spektakularne wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia i współdziałania  z Centrum Wspierania Rodziny.

            Debata odbędzie się w trybie online dnia 7 grudnia 2020 r, a w szranki debatowania  staną : drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka
            w Kopance  oraz drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach. Uczniowie  przygotowują się do debaty pod opieką nauczycieli
            i trenera z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. Młodzi adepci sztuki debatowania pracują nad konstruowaniem przekonujących argumentów, doskonaleniem umiejętności ich przedstawienia. Dwie drużyny  zmierzą się
            w dyskusji nad postawioną tezą – drużyna propozycji, która w debacie bronić będzie tezy, i opozycji, która postara się ją obalić. Jednak najważniejszy jest wspólny cel : edukacja i wpływ na zmiany w postawach i zachowaniach społecznych, bo bezpromilowo=bezproblemowo.

            Jolanta Kozłowska

        • Konkurs plastyczny NO PROMIL NO PROBLEM
          • Konkurs plastyczny NO PROMIL NO PROBLEM

          • Witajcie Kochani!!!                            

            W związku z tym, iż ruszyła kolejna edycja kampanii NO PROMIL NO PROBLEM serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez naszą szkołę.

            Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy.

            Tematem konkursu jest walka z nietrzeźwymi kierowcami.

             

            WARUNKI UCZESTNICTWA

             1. Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich klas naszej szkoły, w kategoriach I-III, IV-VIII.

             2. Udział w konkursie polega na wykonaniu pracy zgodnej z celami konkursu, w formie wybranej przez autora.

             3. Jeden twórca może nadesłać na konkurs jedną pracę.

            4. Prace należy przesłać w formie zdjęcia do 11.12.2020 na adres olga.wielgus.wosatko@gmail.com

            FORMA PRACY KONKURSOWEJ

            1. Plastyczna np.: album, gazetka, plakatu, komiks, itp. Technika plastyczna dowolna (farba, tusz, kredka, witraż, collage, techniki własne).

            OCENA PRAC KONKURSOWYCH

            Praca powinna być wykonana osobiście i według własnego pomysłu, przy twórczym wykorzystaniu dostępnych źródeł wiedzy. Prace oceniane będą pod kątem:

             1. Zgodności z tematem.

             2. Twórczego i oryginalnego podejścia do tematu.

             3. Atrakcyjności formy przekazu.

             4. Walorów estetycznych.

             5. Ogłoszenie wyników nastąpi 15.12.2020.

             

            ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!!

                                                                                                                  M. Raputa

                                                                                                          O. Wielgus-Wosatko

             

        • ANDRZEJKI 2020
          • ANDRZEJKI 2020

          • Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada

            Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. 

            Niegdyś wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Los kobiet zamężnych był przesądzony, z kolei panny, podczas wieczoru wróżb miały się dowiedzieć, jak oraz czy znajdą kawalera. Wierzono, że przyszłość objawiają duchy, które zstępują na ziemię. Uważano, by w obrzędach nie brały udziału kobiety w błogosławionym stanie, ponieważ duchy mogłyby zaszkodzić dziecku. Kawalerowie nie brali udziału w andrzejkowych wróżbach, ponieważ mieli swój własny wieczór. Mężczyźni wróżyli sobie w noc poprzedzającą dzień św. Katarzyny, czyli w tzw. "Katarzynki".

             

            Andrzejki 2019. Tradycyjne wróżby, ciekawostki

             

             

            • Standardową wróżbą jest lanie wosku. Co ciekawe jednak, najlepiej wykorzystać do tego stary klucz, należący do babci, a jeszcze lepiej użyć klucza od drzwi kościoła. Kształt wylanego wosku miał zdradzać cechy przyszłego męża np. kształt góry- skały mówił o jego gwałtowności, a kształt psa lub kota, że będzie dobrym przyjacielem.

             

            • Kolejną nieodłącznym elementem wieczoru wróżby jest (i było) wróżenie z kart. As kier oznacza spokojny i ciepły dom. As karo zapowiada dobrą wiadomość w sprawach miłości. As trefl mówi, że można spodziewać się niespodzianki w miłości. As pik zapowiada partnera władczego i solidnego.

             

            • Do wielu wróżb wykorzystywano nawet zwierzęta, najczęściej psy. Co ważne właścicielka psa nie mogła brać udziału we wróżbie (ponieważ była osobą, której pies po prostu słucha najbardziej). Dwanaście panien, stojąc w kręgu, trzymały w dłoniach kawałki kiełbasy bądź placuszki posmarowane tłuszczem. Tej pierwszej zwiastowano zamążpójście, do której pies podszedł po smakołyki. Jeśli pies zjadł rarytas na miejscu, panna jeszcze rok musiała poczekać. Natomiast jeśli wyniósł z domu, oznaczało to ślub jeszcze w tym samym roku. Zdarzało się, że do izby wpuszczano gąsiora z zasłoniętą głową. Którą pannę pierwszą uszczypnął, tej pierwszej zwiastowano zamążpójście.

             

            • Znaczenie mogą mieć również sny. Jeżeli w andrzejkową noc przyśni się coś dobrego, może to oznaczać powodzenie, szczęście. Niegdyś w sprowadzaniu dobrych snów pomagał pewien rytuał. Dawni mistrzowie magii zalecali, by przed snem spalić palmy wielkanocne i stanąć tak, by czuć dym. To miało sprawić, że w andrzejkową noc nadejdzie dobry sen.

             

            Propozycje wróżb na andrzejkowy wieczór

             

            • Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny
            • Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp. 
            • Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż.
            • Wróżenie ze skórki jabłka – panna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa; następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.
            • Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się “ku sobie", życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie -będziesz musiała dłużej poczekać na jego realizację.
            • Na własnym włosie odmierz palcami kolejne litery alfabetu. Jesli włos jest długi, trzeba powtórzyć liczenie aż do skutku. Litera która wypadnie na końcu włosa to inicjał imienia lub nazwiska przyszłego partnera.
        • KLASA 1
          • KLASA 1

          • W trosce o środowisko naturalne uczniowie klasy 1a wzięli udział w programie edukacyjnym połączonym z konkursem, którego organizatorem jest sieć sklepów Biedronka. Przewodnikami po opowieściach byli bohaterowie Gangu Fajniaków  związani z czterema żywiołami– klasie 1a patronowała Chmurka Celinka (powietrze). Scenariusze prowadzonych lekcji były przygotowane zgodnie z podstawą programową i dostosowane również do pracy zdalnej, co umożliwiło realizację ostatniej części programu. Uczniowie uczestniczyli w działaniach mających na celu ochronę przyrody oraz mieli możliwość „eksperymentowania powietrzem’’(z zachowaniem zasad sanitarnych), obserwowania i formułowania wniosków. Na podsumowanie tych  lekcji dzieci wykonały prace plastyczne związane z żywiołem, które zostaną wysłane na konkurs „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”.

            Magdalena Przęczek

             

          • Klasa 2 Hodowla kryształków

          • Uczniowie klasy II przez dwa tygodnie przeprowadzali eksperyment związany z hodowlą kryształów. Do tego doświadczenia użyli roztworu nasyconego soli kuchennej (chlorku sodu).

            Uczniowie prowadzili doświadczenie, które miało pomóc w odpowiedzi na pytanie: Czy z roztworu wody z solą kuchenną można wyhodować kryształy soli? Najpierw dzieci odpowiednio zaplanowały całe doświadczenie. Następnie przygotowały swoje roztwory. Młodzi badacze byli bardzo zaangażowani w przedsięwzięcie i codziennie sprawdzali co dzieję się z ich próbkami. Po tygodniu były widoczne efekty doświadczenia, na sznurkach i ściankach naczynia zaczynała uwidaczniać się sól. W kolejnych dniach uczniowie zauważyli, że soli osadza się coraz więcej, zaś wody jest coraz mniej. Na sznurkach zbudowały się przepiękne kryształki. Uczniowie wyciągnęli następujące wnioski z doświadczenia:

            • Podczas parowania wody ze słoika sól ulegała krystalizacji i osadzała się na ściankach słoika oraz nitce.
            • Krystalizacja przebiegała w ciepłym pomieszczeniu, kryształy są małe.
            • Im dłużej będzie przebiegał proces parowania i krystalizacji, tym większe będą kryształy soli.
            •  Może warto jeszcze uzbroić się w cierpliwość i poczekać kolejne dwa tygodnie

             

            B. Mazur

        • Konkurs Bajka profilaktyczna APTECZKA RODZINNA
          • Konkurs Bajka profilaktyczna APTECZKA RODZINNA

          • Szanowni Państwo,  

            serdecznie zapraszamy do udziału w gminnym konkursie  "Rodzinna Apteczka".  

            Organizatorami konkursu są Centrum Wspierania Rodziny i Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie.


            Konkurs polega na rodzinnym napisaniu bajki  profilaktycznej    (rodzic / opiekun i dziecko / dzieci).  Bajka może dotyczyć tematyki niechcianych emocji, niewłaściwych zachowań, zachowań prozdrowotnych, radzenia sobie ze stresem, samotnością, lękami itp., ale też wartości (przyjaźni, życzliwości, wdzięczności, radości i in.).  

            W założeniu wspólne pisanie bajki ma być okazją do spędzenia czasu razem i rozmów na trudne tematy. Tych trudnych tematów nie brakuje - zwłaszcza w okresie pandemii COVID-19 (obawy związane z izolacją, uczucia temu towarzyszące, nadzieje na przyszłość...).  Bajka powinna wspólnym dziełem rodzica i dziecka, ponadto warto zadbać o jej uzupełnienie  rysunkami  dziecka.


            Informacje dodatkowe:

            Przed przystąpieniem do konkursu należy zapoznać się z jego Regulaminem.

            Napisana bajka musi być zgodna z kryteriami budowy bajki profilaktycznej (zał. nr 1 do Regulaminu).

            Do każdej pracy  należy dołączyć formularz zgłoszeniowy z oświadczeniem dotyczącym zgody na przetwarzanie danych osobowych i wizerunku (zał. nr 2 do regulaminu).

            Każdy uczestnik konkursu otrzyma dyplom uczestnictwa.

            Zapraszamy do udziału.


            plakat.pdf

            Regulamin_kryteria_formularz_zgloszeniowy.pdf

        • "NO PROMIL - NO PROBLEM" klasa 8
          • "NO PROMIL - NO PROBLEM" klasa 8

          •  XIII Edycja Kampanii Społecznej

            „NO PROMIL – NO PROBLEM”

             

             

                      Uczniowie kl. 8 Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kopance dnia 18 listopada 2020 r. uczestniczyli online w szkoleniu dla liderów młodzieżowych, w ramach XIII edycji Kampanii No Promil - No Problem. Podczas trwania warsztatów zostali oni  zapoznani z  celami i misją tej kampanii społecznej.

            Uczestnicy szkolenia uświadomili sobie znaczenie  zbiorowej odpowiedzialności na rzecz poczucia bezpieczeństwa na drogach i nie tylko. Szczególne wrażenie wywarł na nich film kampanijny pt. „Dagmara”. Na podstawie autentycznej historii, co bardzo podkreślali , zauważyli jak wielką moc ma umiejętność stanowczego stawiania granic i równocześnie, jak tragiczne w skutkach mogą być konsekwencje ulegania wpływom innych osób. Zwrócili też uwagę na nieodwracalność skutków pewnych zachowań i moralną odpowiedzialność za swoje decyzje i działania.

             

            Joanna Pukło

          • NO PROMIL – NO PROBLEM

          • XIII EDYCJA KAMPANII SPOŁECZNEJ

            NO PROMIL – NO PROBLEM

            Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła  się do kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM, której organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z siedzibą w Wieliczce. Podobnie jak w roku ubiegłym włączamy się w działania promujące właściwe postawy kierowców i pieszych realizowane na terenie naszej gminy i województwa małopolskiego. Wspomnienia spektakularnego wydarzenia, jakim było zorganizowanie w ubiegłym roku uroczystego happeningu na płycie skawińskiego Rynku, mobilizują nas do kolejnych działań i inicjatyw. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej (Covid-19) i ograniczeń wynikających z tego powodu, podjęliśmy kolejne wyzwanie. W tym roku do działań przyłączyły się także nasze przedszkolaki, które w swoim udziałem chcą wyrazić protest przeciwko nieodpowiedzialnym zachowaniom  kierowców.

            Założenia kampanii w naszej szkole realizowane będą przez:

            • prowadzenie zajęć w klasach wg kampanijnych scenariuszy;
            • konkurs plastyczny (którym objęte zostały także przedszkolaki);
            • przygotowanie listów otwartych do kierowców z apelem o bezpieczną trzeźwą jazdę (listy publikowane będą na stronie internetowej szkoły);
            • akcji informacyjnej skierowanej do rodziców uczniów i przedszkolaków;
            • uczestniczenie w szkoleniach i warsztatach promujących akceptowane społecznie postawy i zachowania;
            • zorganizowanie online profesjonalnej debaty  międzyszkolnej (współpraca z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców – organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich).

             Dzięki kampanii NO PROMIL - NO PROBLEM możemy:

            • dbać o bezpieczeństwo dzieci i ich rodziców;
            • zwiększyć świadomość o odpowiedzialności za życie własne i cudze;
            • uświadomić, jakie mogą być skutki jazdy pod wpływem środków psychoaktywnych i alkoholu;
            •  wpłynąć na zmniejszenie  liczby wypadków samochodowych spowodowanych przez osoby w stanie nietrzeźwym;
            • nauczyć dzieci i młodzież, jak reagować w sytuacjach, gdy mogą być przewożeni przez nietrzeźwych kierowców;
            • powodować zmiany w postawach i zachowaniach społecznych.

            Jolanta Kozłowska

          • Przedszkole "DZIEŃ KREDKI"

          • Dzień Kredki

            „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,

            kolorowe kredki bardzo lubią mnie,

            kolorowe kredki kiedy je poproszę,

            namalują wszystko to co chcę”

             

            W piątek 20 listopada br. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię.

            Tego dnia celem zabaw było zapoznanie i utrwalenie kolorów, integracja grupy, kształcenie sprawności manualnych, doskonalenie umiejętności liczenia oraz reakcji na sygnał dźwiękowy. Dzieci wysłuchały piosenki pt. „Kolorowe kredki”, zastanawiały się, do czego można wykorzystać kredki. Poznały różnicę między rysowaniem a kolorowaniem. Dopasowywały obrazki do odpowiednich kolorów kredek, określały kolory, przeliczały kredki, ozdabiały je według własnego pomysłu. To był kolorowy dzień😊

             

            Katarzyna Littner- Gucia

            Anna Janik

          • Przedszkole Konkurs "Flaga Polski"

          • Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczno - techniczny pt. „Flaga Polski” został rozstrzygnięty. Do dnia 10 listopada wpłynęło 7 ciekawych pięknych prac.

            Celem konkursu było promowanie twórczości dziecięcej, kształtowanie postaw patriotycznych przedszkolaków oraz możliwość rozwijania twórczości plastycznej poprzez rodzinne wykonanie pracy. Pani Dyrektor Jolanta Kozłowska i Pani Magdalena Raputa po naradzie wybrały cztery najciekawsze prace.

            Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkurach.

             

            Oto lista zwycięzców:

            I miejsce- Zuzanna Nędza i Lena Gucia

            II miejsce Maksymilian Wątroba

            III miejsce Lilianna Meres

             

            Katarzyna Littner- Gucia

            Anna Janik

        • SUKCESY UCZNIÓW
          • SUKCESY UCZNIÓW

          •  

            W ostatnich tygodniach w naszej szkole odbywały się szkolne etapy konkursów przedmiotowych. Gratuluję wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i trud przygotowania się do tych konkursów.

            20 października odbył się etap szkolny Małopolskiego Konkursu Biologicznego. Uczniowie kl. 6, 7 i 8, przygotowywani przez p. Klaudię Kopacz, przystąpili do zmagań konkursowych. Udział w tym etapie Małopolskiego Konkursu Biologicznego wzięli:

            Wiktor Wątroba, Nikola Suder, Dorota Dubin, Małgorzata Zaremba-Śmietańska, Kamila Płonka, Amelia Maj, Julia Szczudło, Maksymilian Płonka, Paweł Dubin, Wiktoria Marczuk, Jakub Majcherek, Igor Kadłuczek, Jakub Sermet, Piotr Dąbrowski, Hubert Paluchowski, Julia Prochownik.

            Do II etapu konkursu zakwalifikował się Wiktor Wątroba z klasy 7a. Serdecznie gratulujemy!

             

            23 października zorganizowany został etap szkolny Małopolskiego Konkursu Matematycznego. Do zmagań konkursowych przystąpiły trzy uczennice: Dorota Dubin, Julia Szczudło i Małgorzta Zaremba-Śmietańska  przygotowywane przez p. Agatę Wiśniowską –Jędrusiak.

            Do II etapu konkursu zakwalifikowała się Julia Szczudlo. Wielkie gratulacje!

             

            17 listopada do zmagań konkursowych przystąpili znawcy geografii.
            W szkolnym etapie Małopolskiego Konkursu Geograficznego udział wzięli: Dorota Dubin, Amelia Maj, Nikola Suder, Małgorzata Zaremba-Śmietańska, Paweł Dubin, Radosław Przebinda.

            Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem p. Beaty Samek. Oczekujemy na wyniki licząc na sukcesy uczniów.

             

            Chcąc uatrakcyjnić naszym uczniom realizację obowiązkowych zajęć zaproponowaliśmy im udział w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Zgłosiliśmy więc szkołę do OLIMPUSA – instytucji, która już od wielu lat organizuje olimpiady. Stanowią one rozszerzenie programów nauczania, są urozmaiceniem zajęć, a także stanowią zewnętrzne źródło oceny poziomu wiedzy uczniów. Olimpiady przygotowane są przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. W tym roku w olimpiadzie z języka angielskiego udział wzięło 10 uczniów przygotowywanych przez p. Dianę Starowicz. Z zadaniami konkursowymi zmierzyli się:

            Natasza Kochana, Oliwia Boroń, Jakub Juszczak, Damian Dźwigał, Jan Fabian, Joanna Kochana, Klaudia Duda, Jan Baran, Szymon Kawaler, Piotr Kolstrung.

            Gratuluję!

               Jolanta Kozłowska

          • Prace klasy 1

          • Uczniowie klasy 1a realizując zagadnienia związane z przystosowaniem zwierząt do nocnego trybu życia, poznały różne ciekawostki związane ze zwierzętami prowadzącymi nocny tryb życia. Na koniec zajęć dzieci wykonały piękne sowy korzystając z dostępnych materiałów. 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Magadalena Przęczek

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej