• MR SCROOGE- Teatr Banialuka

     • MR SCROOGE | Banialuka

       

       

      „Patrz, oto teatr, przyszedłeś boś chciał, 

      Bo tu mądrzej lub chociaż zabawniej.

      Bo wiadomo, kto gra, Z kogo śmiech, nad kim łza. 

      I że nic się nie stanie naprawdę.”

       

      CHARLES DICKENS I MR SCROOGE ODWIEDZAJĄ  TEATR BANIALUKA

                 

      9 stycznia uczniowie kl.: 4a, 5a, 6a, 7a i 8a udali się do Teatru Banialuka w … Bielsku- Białej na przedstawienie pt. „Mr Scrooge”. Przedstawienie to, oparte na grze aktorów i „grze” lalek, jest twórczym i zaskakującym „dialogiem” z „Opowieścią wigilijną” napisaną przez Charlesa Dickensa.                                                                                                                                  

      Na początku występu oczom widzów ukazują się białe postaci „z niebios”, które w różnych językach zwracają się do widzów, aby poznać miejsce, w którym zupełnie „przypadkowo”... znalazły się. Wreszcie, po krótkiej konwersacji (rozmowie), dzieci i młodzież słyszą język polski! Jak miło i uroczo usłyszeć „anioły” mówiące w naszym ojczystym języku! Po chwili dzieją się jeszcze dziwniejsze „rzeczy”! Przed oczami publiczności, na szczudłach- podestach, staje autor „Opowieści wigilijnej”. To „sam” Charles Dickens zaprasza zgromadzonych do obejrzenia spektaklu. „Przenosi” nas do Londynu i do XIX wieku. Mówi nam także, abyśmy UCZYLI SIĘ NA CUDZYCH BŁĘDACH, czyli mamy... uważnie oglądać przedstawienie i nie popełniać tych błędów, które popełnił tytułowy MR SCROOGE.I na scenie, za sprawą niezwykłej twórczej „magii”, szczudła- podesty „zamieniają się” w meble, a kostium Charlesa Dickensa … staje się scenografią. Nagle „ubranie” jest częścią Londynu sprzed dwóch wieków. I jest zabawnie, i radośnie!  Zgromadzeni w teatrze śmieją się z wypowiedzi aktorów (humor słowny- językowy) i z zachowania bohaterów (humor sytuacyjny).

      Ale jeśli ktokolwiek myśli, że widzowie tylko śmieją się, to jest w wielkim błędzie! Na „deskach teatru” jest i smutno, i poważnie. To za sprawą duchów, które przenoszą tytułowego bohatera w minione, teraźniejszą i w przyszłą Wigilię. Mr Scrooge musi „zmierzyć się” z konsekwencjami niegodnego zachowania, brakiem empatii w stosunku do innych ludzi i z następstwami okropnego skąpstwa, które wpędza jego pracownika wraz z rodziną w bardzo trudne położenie. I oto – za sprawą wizji – pan Scrooge staje się zupełnie NOWYM CZŁOWIEKIEM! Dobrym, radosnym i szczęśliwym, który niesie uśmiech i pomoc potrzebującym!       Przemiana – metamorfoza bohatera, ale i każdego człowieka, jest możliwa na każdym etapie życia i zależy od chęci zmiany. I oby to zawsze była zmiana na lepsze, tak jak w przypadku głównego bohatera „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa.
       

       

       

     • "Serdeczna Kartka"

     • „SERDECZNA KARTKA”

      UŚMIECH NA GWIAZDKĘ!

       

       

      W tym roku uśmiech zagościł na twarzach dzieci z  Domu Małego Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie

       

       

      Szkolny Projekt Edukacyjny “SERDECZNA KARTKA” kolejny raz został zakończony sukcesem. Dzieci z Domu Małego Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie otrzymały piękny Dar Serca od uczniów Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance oraz przedszkolaków. Piękne świąteczne kartki wykonane przez uczniów klas I - VIII rozpromieniły świąteczny czas i wywołały uśmiech na twarzach wszystkich mieszkańców Domu Małego Dziecka. Piękne Dary Serca przekazano pracownikowi Domu Małego Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie 21 grudnia 2022 r.

       

       

      Serdecznie dziękujemy!

       

       

      Wioletta Wełna

       

       

     • Jasełka 2022

     •  

      JASEŁKA                

       

       

                 „Była noc. Zwyczajna i ziemska.

                          Tak jak dziś- albo może jak wczoraj…..”

       

       

       

       

      Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

      Magię świąt w naszej szkole można było poczuć właśnie za sprawą jasełek wystawionych 22 grudnia przez uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich, którzy wcieli się w postacie biblijne. Scenariusz Jasełek zawierał najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzinom Jezusa, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Sceny biblijne były przeplatane życzeniami, wierszami, wypowiedziami narratorów, które skłaniały do  refleksji.

      W rolę narratorów i recytatorów wcielili się uczniowie klas starszych: piątych i ósmych. Przedstawienie jasełkowe było dla wszystkich lekcją wzajemnego zbliżenia, miłości, zadumy i refleksji, sposobnością do wejścia w piękną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

      5 stycznia Jasełka były wystawiane po raz drugi, a na widowni zasiadły Babcie i Dziadkowie,  bowiem przedstawienie było prezentem właśnie dla nich z okazji Dnia Babci I Dziadka.

      Spotkanie przepełnione było radością dzieci oraz wzruszeniem Babć i Dziadków i dumnych ze swych pociech Rodziców. Na zakończenie dzieci złożyły swoim Dziadkom życzenia oraz wręczyły przygotowane prezenty, dziękując im za wyrozumiałość, cierpliwość i miłość. Do życzeń dołącza się cała Społeczność Szkoły Podstawowej w Kopance życząc: zdrowia, szczęścia, długich lat życia wypełnionych radością i życzliwością. Życzymy , aby każdego dnia omijały Was zmartwienia, troski i choroby, a zdobyte doświadczenie i życiowa mądrość służyły innym.

       Dziękujemy małym artystom za włożoną pracę i serce. Chcemy również podziękować wszystkim, którzy przybyli na przedstawienie.  Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w organizację uroczystości, przygotowanie strojów dla dzieci, niezastąpioną pomoc i słodkości na stole.

       

      Wychowawcy klas I-III.

     • Spotkania z Rodzicami

     • HARMONOGRAM SPOTKAŃ Z RODZICAMI

       

       

      25.01.2023 – środa – godz. 16.30

       

      Klasa 1a – sala nr 15

      Klasa 2a – sala nr 7

      Klasa 3a – sala nr 14

      klasa 8b – sala nr 13

       

      26.01.2023 – czwartek – godz. 16.30

       

      Klasa 4a – sala nr 14

      Klasa 5a – sala nr 15

      Klasa 6a – sala nr 19

      Klasa 7a – sala nr  13

      Klasa 8a – sala nr  0

       

     • Grudzień na Świetlicy

     • DUŻA Szopka BOŻONARODZENIOWA 3D STAJENKA życzenia 11408810044 - Allegro.pl

      Grudniowe dni to czas intensywnych przygotowań do najpiękniejszych Świąt…

      W naszej szkole oczekiwanie na te wspaniałe dni rozpoczęliśmy 6 grudnia – odwiedził nas wtedy Mikołaj, który przyniósł słodkie upominki i miłe życzenia. Wokół szkolnej choinki zebrali się wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Zamigotały choinkowe światełka, łagodnym rytmem i melodia otuliły nas świąteczne piosenki, a zapach pierniczków  wypełnił szkolne przestrzenie. Radosna atmosfera udzieliła się wszystkim…nawet Mikołajowi😊

      Uczestnicy zajęć świetlicowych – pod kierunkiem p. Moniki Lempart -  intensywnie pracowali nad tworzeniem Szopki Betlejemskiej, którą zgłosiliśmy do konkursu szopek.

     • Święta i zwyczaje świąteczne w Przedszkolu- grupa II

     • Święta i zwyczaje świąteczne – taką tematyką zajmowały się dzieci z przedszkola z grupy II. Po raz kolejny założyły fartuchy, czapki kucharskie i ruszyły do pracy. Momentami było trudno, bo ciasto było „uparte” i kleiło się do rąk, albo nie chciało wyjść z foremki, ale na szczęście z pomocą przyszły panie, które opanowały sytuację. Pierniczki wyszły wyśmienite, a piernikowy zapach tak kusił, że musieliśmy ich skosztować, pomimo, że jeszcze nie były udekorowane. Pierniczki palce lizać, ale tylko do spróbowania, bo to nasza słodka tajemnica, gdyż przygotowaliśmy je specjalnie dla naszych rodzin. Następnego dnia odbyło się dekorowanie lukrem  i  kolorowymi cukiereczkami, to już trochę łatwiejsze zadanie i poszło nam z tym wyśmienicie. Eksperyment kulinarny udany.

      B.Jaskuła

   • Kontakty

    • Zespół Placówek Oświatowych w Kopance im. Janusza Korczaka
    • zpokopanka@gmail.com
    • zpokopanka@gmail.com
    • 12 276 32 24
    • ul. Skawińska 59, 32-050 Kopanka Poland
    • zpokopanka@gmail.com
    • 12 276 32 24
    • zpokopanka@gmail.com
    • 944-20-10-336
    • /ZPOKopanka/skrytka
    • Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Paweł Chochół e-mail: iodo@gminaskawina.pl telefon: 606487587
  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej