• ANDRZEJKI 2020
     • ANDRZEJKI 2020

     • Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada

      Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. 

      Niegdyś wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Los kobiet zamężnych był przesądzony, z kolei panny, podczas wieczoru wróżb miały się dowiedzieć, jak oraz czy znajdą kawalera. Wierzono, że przyszłość objawiają duchy, które zstępują na ziemię. Uważano, by w obrzędach nie brały udziału kobiety w błogosławionym stanie, ponieważ duchy mogłyby zaszkodzić dziecku. Kawalerowie nie brali udziału w andrzejkowych wróżbach, ponieważ mieli swój własny wieczór. Mężczyźni wróżyli sobie w noc poprzedzającą dzień św. Katarzyny, czyli w tzw. "Katarzynki".

       

      Andrzejki 2019. Tradycyjne wróżby, ciekawostki

       

       

      • Standardową wróżbą jest lanie wosku. Co ciekawe jednak, najlepiej wykorzystać do tego stary klucz, należący do babci, a jeszcze lepiej użyć klucza od drzwi kościoła. Kształt wylanego wosku miał zdradzać cechy przyszłego męża np. kształt góry- skały mówił o jego gwałtowności, a kształt psa lub kota, że będzie dobrym przyjacielem.

       

      • Kolejną nieodłącznym elementem wieczoru wróżby jest (i było) wróżenie z kart. As kier oznacza spokojny i ciepły dom. As karo zapowiada dobrą wiadomość w sprawach miłości. As trefl mówi, że można spodziewać się niespodzianki w miłości. As pik zapowiada partnera władczego i solidnego.

       

      • Do wielu wróżb wykorzystywano nawet zwierzęta, najczęściej psy. Co ważne właścicielka psa nie mogła brać udziału we wróżbie (ponieważ była osobą, której pies po prostu słucha najbardziej). Dwanaście panien, stojąc w kręgu, trzymały w dłoniach kawałki kiełbasy bądź placuszki posmarowane tłuszczem. Tej pierwszej zwiastowano zamążpójście, do której pies podszedł po smakołyki. Jeśli pies zjadł rarytas na miejscu, panna jeszcze rok musiała poczekać. Natomiast jeśli wyniósł z domu, oznaczało to ślub jeszcze w tym samym roku. Zdarzało się, że do izby wpuszczano gąsiora z zasłoniętą głową. Którą pannę pierwszą uszczypnął, tej pierwszej zwiastowano zamążpójście.

       

      • Znaczenie mogą mieć również sny. Jeżeli w andrzejkową noc przyśni się coś dobrego, może to oznaczać powodzenie, szczęście. Niegdyś w sprowadzaniu dobrych snów pomagał pewien rytuał. Dawni mistrzowie magii zalecali, by przed snem spalić palmy wielkanocne i stanąć tak, by czuć dym. To miało sprawić, że w andrzejkową noc nadejdzie dobry sen.

       

      Propozycje wróżb na andrzejkowy wieczór

       

      • Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny
      • Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp. 
      • Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż.
      • Wróżenie ze skórki jabłka – panna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa; następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.
      • Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się “ku sobie", życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie -będziesz musiała dłużej poczekać na jego realizację.
      • Na własnym włosie odmierz palcami kolejne litery alfabetu. Jesli włos jest długi, trzeba powtórzyć liczenie aż do skutku. Litera która wypadnie na końcu włosa to inicjał imienia lub nazwiska przyszłego partnera.
    • KLASA 1
     • KLASA 1

     • W trosce o środowisko naturalne uczniowie klasy 1a wzięli udział w programie edukacyjnym połączonym z konkursem, którego organizatorem jest sieć sklepów Biedronka. Przewodnikami po opowieściach byli bohaterowie Gangu Fajniaków  związani z czterema żywiołami– klasie 1a patronowała Chmurka Celinka (powietrze). Scenariusze prowadzonych lekcji były przygotowane zgodnie z podstawą programową i dostosowane również do pracy zdalnej, co umożliwiło realizację ostatniej części programu. Uczniowie uczestniczyli w działaniach mających na celu ochronę przyrody oraz mieli możliwość „eksperymentowania powietrzem’’(z zachowaniem zasad sanitarnych), obserwowania i formułowania wniosków. Na podsumowanie tych  lekcji dzieci wykonały prace plastyczne związane z żywiołem, które zostaną wysłane na konkurs „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”.

      Magdalena Przęczek

       

     • Klasa 2 Hodowla kryształków

     • Uczniowie klasy II przez dwa tygodnie przeprowadzali eksperyment związany z hodowlą kryształów. Do tego doświadczenia użyli roztworu nasyconego soli kuchennej (chlorku sodu).

      Uczniowie prowadzili doświadczenie, które miało pomóc w odpowiedzi na pytanie: Czy z roztworu wody z solą kuchenną można wyhodować kryształy soli? Najpierw dzieci odpowiednio zaplanowały całe doświadczenie. Następnie przygotowały swoje roztwory. Młodzi badacze byli bardzo zaangażowani w przedsięwzięcie i codziennie sprawdzali co dzieję się z ich próbkami. Po tygodniu były widoczne efekty doświadczenia, na sznurkach i ściankach naczynia zaczynała uwidaczniać się sól. W kolejnych dniach uczniowie zauważyli, że soli osadza się coraz więcej, zaś wody jest coraz mniej. Na sznurkach zbudowały się przepiękne kryształki. Uczniowie wyciągnęli następujące wnioski z doświadczenia:

      • Podczas parowania wody ze słoika sól ulegała krystalizacji i osadzała się na ściankach słoika oraz nitce.
      • Krystalizacja przebiegała w ciepłym pomieszczeniu, kryształy są małe.
      • Im dłużej będzie przebiegał proces parowania i krystalizacji, tym większe będą kryształy soli.
      •  Może warto jeszcze uzbroić się w cierpliwość i poczekać kolejne dwa tygodnie

       

      B. Mazur

    • Konkurs Bajka profilaktyczna APTECZKA RODZINNA
     • Konkurs Bajka profilaktyczna APTECZKA RODZINNA

     • Szanowni Państwo,  

      serdecznie zapraszamy do udziału w gminnym konkursie  "Rodzinna Apteczka".  

      Organizatorami konkursu są Centrum Wspierania Rodziny i Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie.


      Konkurs polega na rodzinnym napisaniu bajki  profilaktycznej    (rodzic / opiekun i dziecko / dzieci).  Bajka może dotyczyć tematyki niechcianych emocji, niewłaściwych zachowań, zachowań prozdrowotnych, radzenia sobie ze stresem, samotnością, lękami itp., ale też wartości (przyjaźni, życzliwości, wdzięczności, radości i in.).  

      W założeniu wspólne pisanie bajki ma być okazją do spędzenia czasu razem i rozmów na trudne tematy. Tych trudnych tematów nie brakuje - zwłaszcza w okresie pandemii COVID-19 (obawy związane z izolacją, uczucia temu towarzyszące, nadzieje na przyszłość...).  Bajka powinna wspólnym dziełem rodzica i dziecka, ponadto warto zadbać o jej uzupełnienie  rysunkami  dziecka.


      Informacje dodatkowe:

      Przed przystąpieniem do konkursu należy zapoznać się z jego Regulaminem.

      Napisana bajka musi być zgodna z kryteriami budowy bajki profilaktycznej (zał. nr 1 do Regulaminu).

      Do każdej pracy  należy dołączyć formularz zgłoszeniowy z oświadczeniem dotyczącym zgody na przetwarzanie danych osobowych i wizerunku (zał. nr 2 do regulaminu).

      Każdy uczestnik konkursu otrzyma dyplom uczestnictwa.

      Zapraszamy do udziału.


      plakat.pdf

      Regulamin_kryteria_formularz_zgloszeniowy.pdf

    • "NO PROMIL - NO PROBLEM" klasa 8
     • "NO PROMIL - NO PROBLEM" klasa 8

     •  XIII Edycja Kampanii Społecznej

      „NO PROMIL – NO PROBLEM”

       

       

                Uczniowie kl. 8 Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kopance dnia 18 listopada 2020 r. uczestniczyli online w szkoleniu dla liderów młodzieżowych, w ramach XIII edycji Kampanii No Promil - No Problem. Podczas trwania warsztatów zostali oni  zapoznani z  celami i misją tej kampanii społecznej.

      Uczestnicy szkolenia uświadomili sobie znaczenie  zbiorowej odpowiedzialności na rzecz poczucia bezpieczeństwa na drogach i nie tylko. Szczególne wrażenie wywarł na nich film kampanijny pt. „Dagmara”. Na podstawie autentycznej historii, co bardzo podkreślali , zauważyli jak wielką moc ma umiejętność stanowczego stawiania granic i równocześnie, jak tragiczne w skutkach mogą być konsekwencje ulegania wpływom innych osób. Zwrócili też uwagę na nieodwracalność skutków pewnych zachowań i moralną odpowiedzialność za swoje decyzje i działania.

       

      Joanna Pukło

     • NO PROMIL – NO PROBLEM

     • XIII EDYCJA KAMPANII SPOŁECZNEJ

      NO PROMIL – NO PROBLEM

      Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła  się do kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM, której organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z siedzibą w Wieliczce. Podobnie jak w roku ubiegłym włączamy się w działania promujące właściwe postawy kierowców i pieszych realizowane na terenie naszej gminy i województwa małopolskiego. Wspomnienia spektakularnego wydarzenia, jakim było zorganizowanie w ubiegłym roku uroczystego happeningu na płycie skawińskiego Rynku, mobilizują nas do kolejnych działań i inicjatyw. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej (Covid-19) i ograniczeń wynikających z tego powodu, podjęliśmy kolejne wyzwanie. W tym roku do działań przyłączyły się także nasze przedszkolaki, które w swoim udziałem chcą wyrazić protest przeciwko nieodpowiedzialnym zachowaniom  kierowców.

      Założenia kampanii w naszej szkole realizowane będą przez:

      • prowadzenie zajęć w klasach wg kampanijnych scenariuszy;
      • konkurs plastyczny (którym objęte zostały także przedszkolaki);
      • przygotowanie listów otwartych do kierowców z apelem o bezpieczną trzeźwą jazdę (listy publikowane będą na stronie internetowej szkoły);
      • akcji informacyjnej skierowanej do rodziców uczniów i przedszkolaków;
      • uczestniczenie w szkoleniach i warsztatach promujących akceptowane społecznie postawy i zachowania;
      • zorganizowanie online profesjonalnej debaty  międzyszkolnej (współpraca z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców – organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich).

       Dzięki kampanii NO PROMIL - NO PROBLEM możemy:

      • dbać o bezpieczeństwo dzieci i ich rodziców;
      • zwiększyć świadomość o odpowiedzialności za życie własne i cudze;
      • uświadomić, jakie mogą być skutki jazdy pod wpływem środków psychoaktywnych i alkoholu;
      •  wpłynąć na zmniejszenie  liczby wypadków samochodowych spowodowanych przez osoby w stanie nietrzeźwym;
      • nauczyć dzieci i młodzież, jak reagować w sytuacjach, gdy mogą być przewożeni przez nietrzeźwych kierowców;
      • powodować zmiany w postawach i zachowaniach społecznych.

      Jolanta Kozłowska

     • Przedszkole "DZIEŃ KREDKI"

     • Dzień Kredki

      „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,

      kolorowe kredki bardzo lubią mnie,

      kolorowe kredki kiedy je poproszę,

      namalują wszystko to co chcę”

       

      W piątek 20 listopada br. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię.

      Tego dnia celem zabaw było zapoznanie i utrwalenie kolorów, integracja grupy, kształcenie sprawności manualnych, doskonalenie umiejętności liczenia oraz reakcji na sygnał dźwiękowy. Dzieci wysłuchały piosenki pt. „Kolorowe kredki”, zastanawiały się, do czego można wykorzystać kredki. Poznały różnicę między rysowaniem a kolorowaniem. Dopasowywały obrazki do odpowiednich kolorów kredek, określały kolory, przeliczały kredki, ozdabiały je według własnego pomysłu. To był kolorowy dzień😊

       

      Katarzyna Littner- Gucia

      Anna Janik

     • Przedszkole Konkurs "Flaga Polski"

     • Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczno - techniczny pt. „Flaga Polski” został rozstrzygnięty. Do dnia 10 listopada wpłynęło 7 ciekawych pięknych prac.

      Celem konkursu było promowanie twórczości dziecięcej, kształtowanie postaw patriotycznych przedszkolaków oraz możliwość rozwijania twórczości plastycznej poprzez rodzinne wykonanie pracy. Pani Dyrektor Jolanta Kozłowska i Pani Magdalena Raputa po naradzie wybrały cztery najciekawsze prace.

      Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkurach.

       

      Oto lista zwycięzców:

      I miejsce- Zuzanna Nędza i Lena Gucia

      II miejsce Maksymilian Wątroba

      III miejsce Lilianna Meres

       

      Katarzyna Littner- Gucia

      Anna Janik

    • SUKCESY UCZNIÓW
     • SUKCESY UCZNIÓW

     •  

      W ostatnich tygodniach w naszej szkole odbywały się szkolne etapy konkursów przedmiotowych. Gratuluję wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i trud przygotowania się do tych konkursów.

      20 października odbył się etap szkolny Małopolskiego Konkursu Biologicznego. Uczniowie kl. 6, 7 i 8, przygotowywani przez p. Klaudię Kopacz, przystąpili do zmagań konkursowych. Udział w tym etapie Małopolskiego Konkursu Biologicznego wzięli:

      Wiktor Wątroba, Nikola Suder, Dorota Dubin, Małgorzata Zaremba-Śmietańska, Kamila Płonka, Amelia Maj, Julia Szczudło, Maksymilian Płonka, Paweł Dubin, Wiktoria Marczuk, Jakub Majcherek, Igor Kadłuczek, Jakub Sermet, Piotr Dąbrowski, Hubert Paluchowski, Julia Prochownik.

      Do II etapu konkursu zakwalifikował się Wiktor Wątroba z klasy 7a. Serdecznie gratulujemy!

       

      23 października zorganizowany został etap szkolny Małopolskiego Konkursu Matematycznego. Do zmagań konkursowych przystąpiły trzy uczennice: Dorota Dubin, Julia Szczudło i Małgorzta Zaremba-Śmietańska  przygotowywane przez p. Agatę Wiśniowską –Jędrusiak.

      Do II etapu konkursu zakwalifikowała się Julia Szczudlo. Wielkie gratulacje!

       

      17 listopada do zmagań konkursowych przystąpili znawcy geografii.
      W szkolnym etapie Małopolskiego Konkursu Geograficznego udział wzięli: Dorota Dubin, Amelia Maj, Nikola Suder, Małgorzata Zaremba-Śmietańska, Paweł Dubin, Radosław Przebinda.

      Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem p. Beaty Samek. Oczekujemy na wyniki licząc na sukcesy uczniów.

       

      Chcąc uatrakcyjnić naszym uczniom realizację obowiązkowych zajęć zaproponowaliśmy im udział w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Zgłosiliśmy więc szkołę do OLIMPUSA – instytucji, która już od wielu lat organizuje olimpiady. Stanowią one rozszerzenie programów nauczania, są urozmaiceniem zajęć, a także stanowią zewnętrzne źródło oceny poziomu wiedzy uczniów. Olimpiady przygotowane są przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. W tym roku w olimpiadzie z języka angielskiego udział wzięło 10 uczniów przygotowywanych przez p. Dianę Starowicz. Z zadaniami konkursowymi zmierzyli się:

      Natasza Kochana, Oliwia Boroń, Jakub Juszczak, Damian Dźwigał, Jan Fabian, Joanna Kochana, Klaudia Duda, Jan Baran, Szymon Kawaler, Piotr Kolstrung.

      Gratuluję!

         Jolanta Kozłowska

     • Prace klasy 1

     • Uczniowie klasy 1a realizując zagadnienia związane z przystosowaniem zwierząt do nocnego trybu życia, poznały różne ciekawostki związane ze zwierzętami prowadzącymi nocny tryb życia. Na koniec zajęć dzieci wykonały piękne sowy korzystając z dostępnych materiałów. 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Magadalena Przęczek

     • Zebrania Rodziców

     • ZEBRANIA  RODZICÓW

       

      Szanowni Rodzice!

      Informuję, że spotkania z wychowawcami klas odbędą się w następujących terminach:

       

      Klasa 1a – 23.11. g. 17.00

      Klasa 2a – 23.11. g. 17.30

      Klasa 3a – 23.11. g. 17.30

       

      Klasa 4a – 24.11. g. 17.00

      Klasa 5a – 24.11. g. 17.30

      Klasa 6a – 24.11. g. 17.30

       

      Klasa 6b – 25.11. g. 17.00

      Klasa 7a – 25.11. g. 17.30

      Klasa 8a – 25.11. g. 17.00

       

      Szczegółowe informacje dotyczące formy przeprowadzenia spotkania przekażą wychowawcy klas.

       

      Jolanta Kozłowska

     • Międzynarodowy Konkurs Informatyczny BÓBR 2020

     •        Po raz kolejny w naszej szkole odbył się  Międzynarodowy Konkurs Informatyczny BÓBR 2020. Głównym celem tego konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
      W szczególności konkurs miał na celu:

      • zwiększenie zaangażowania uczniów w stosowaniu komputerów i technologii informacyjnej podczas poznawania różnych dziedzin od samego początku pobytu w szkole, przyczynianie się do rozwoju i kształtowania twórczego podejścia przy zdobywania wiedzy i umiejętności,
      • sprzyjanie wyrównywaniu szans stosowania tej technologii w grupach dziewcząt i chłopców posiadających dostęp do komputerów, jak i nie mających takiego dostępu,
      • zachęcanie uczniów do zdobywania umiejętności potrzebnych w ich życiu osobistym i w przyszłej pracy zawodowej,
      • stwarzanie okazji do wymiany doświadczeń między uczniami i nauczycielami z różnych szkół w różnych krajach.

      Posługiwanie się technologią niesie w sobie wiele ważnych aspektów poznawczych, społecznych i kulturowych. W konkursie mocno zaakcentowane zostały elementy międzykulturowe i europejskie.

                  Pomimo niesprzyjającej sytuacji związanej z pandemią covid-19, udało się zorganizować wszystkie etapy tegorocznych międzynarodowych „rozgrywek”.

      Do etapu próbnego oraz właściwego przystąpiło razem 13-ro uczniów z klas V-VIII, podzielonych w dwóch kategoriach wiekowych, których reprezentowali:

      • Junior- dla klas VII i VII – Małgorzata Zaremba- Śmietańska, Julia Szczudło Piotr Dąbrowski, Amelia Maj, Dorota Dubin, Nikola Suder, Maksymilian Płonka;
      • Beniamin- dla klas IV-VI- Jan Baran, Krzysztof Balon, Jakub Majcherek, Piotr Kolstrung, Szymon Kawaler, Anna Zajda, Wiktoria Kochana.

      Bardzo się cieszymy, że nasza szkoła ponownie była reprezentowana na „szczeblu międzynarodowym” i życzymy wspaniałych efektów uważając już za wielki sukces zmierzenie się z tymi zadaniami i wiarą w swoje możliwości.

      Elżbieta Słomiany

     • Przedszkolaki- Dzień Niepodległosci

     • Przedszkolaki świętują Dzień Niepodległości

      W dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo
      i uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków –  dzień. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

       

      Katarzyna Littner- Gucia

      Anna Janik

    • Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka
     • Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka

     • Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka

      Grupa I „ Motylki”

       

      „Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie.

      9 listopada Mali Artyści z uśmiechami na twarzach recytowali wierszyki i śpiewali piosenki.

      Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Po obietnicy złożonej przez dzieci, Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka za pomocą „czarodziejskiego ołówka”.

      Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania, książkę i pięknego motylka.

       

      Katarzyna Littner- Gucia

      Anna Janik

     • 11 LISTOPADA

     •        

                11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.

      Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole w tym roku  – zapewne jak w wielu szkołach w całej Polsce – mają szczególną formę i wymiar. Podobnie jak w roku ubiegłym, przystąpiliśmy do akcji „Szkoła do hymnu”. Niestety, nie mogliśmy spotkać się w szkole , by wspólnie, w odświętnych strojach i nastrojach, w obecności sztandaru szkoły, odśpiewać dumnie i godnie nasz hymn narodowy – pieśń, która jest symbolem naszej tożsamości narodowej. 

                10 listopada o godzinie 11.00 rozpoczęło się szczególne – bo prowadzonew formie on-line –    spotkanie całej społeczności szkolnej. Pani Dyrektor, Jolanta Kozłowska, z radością przywitała wszystkich uczniów i nauczycieli, a następnie w kilku słowach nawiązała do historii, ukazując wagę i wyjątkowość tego święta. W swojej wypowiedzi, Pani Dyrektor, odniosła się również do ubiegłorocznych szkolnych obchodów Święta Niepodległości, wspominając niezapomniany apel („Szkoła do hymnu”) oraz zjawiskową patriotyczną wieczornicę, piękne wydarzenie z udziałem mieszkańców Kopanki i Skawiny.

      Punktualnie o godzinie 11.11. rozległy się dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego”, i  wszyscy godnie, w uroczystym i refleksyjnym nastroju,  wsłuchiwaliśmy się w tę rytmiczną i jakże bliską naszym sercom, melodię. Najważniejsze, że mogliśmy być razem. Takie chwile uświadamiają nam, że tworzymy społeczność, integralną, tożsamą i wyjątkową.

      Do akcji tej włączyły się najmłodsze dzieci naszej placówki. Przedszkolaki, odświętnie ubrane, z biało-czerwonymi chorągiewkami w dłoniach, dumnie i głośno odśpiewały hymn.

                Kończąc to spotkanie, Pani Dyrektor skierowała do Uczniów i Nauczycieli słowa podziękowania i  uznania za obowiązkowość, rzetelność i odpowiedzialność w podejmowaniu wyzwań, z jakimi spotykamy się funkcjonując w  szczególnych warunkach spowodowanych sytuacją epidemiologiczną. Życząc wszystkim zdrowia, sił i wytrwałości, Pani Dyrektor podziękowała za to wyjątkowe spotkanie.

    • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     • „Polska jest jednym z krajów najboleśniej doświadczonych na globie ziemskim. Jedną z ojczyzn najgłębiej przeoranych cierpieniem
      i równocześnie jedną
      z najbardziej miłowanych”.

       

      Jan Paweł II

       

            Nasza historia opiera się na dokonaniach wybitnych Polaków. Dzięki nim żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. Wolność nie jest dana raz na zawsze. Przekonali się o tym boleśnie Polacy, kiedy utracili własne państwo w XVIII wieku. Polski naród nie poddał się niewoli. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar w obronie wolności. Już w dwa lata po trzecim rozbiorze na apel generała Dąbrowskiego tysiące ochotników zgłosiło się do Legionów. Dopiero jednak po stu latach niewoli pojawiła się realna szansa na odbudowę wolnej Polski.

      Gdy Polska była w niewoli, rodzice opowiadali swoim dzieciom o utraconej ojczyźnie. Przypominali sławne zdarzenia z polskiej historii, wspaniałych dowódców
      i zwycięskie bitwy. Dlatego wielu młodych Polaków było gotowych walczyć
      o niepodległą Ojczyznę.

      W 1914 roku rozpoczęła się w Europie wielka wojna nazwana potem pierwszą wojną światową. Przeciwko sobie walczyły największe państwa, nasi zaborcy: Niemcy i Austria z jednej strony, a Rosja z drugiej. W Krakowie Józef Piłsudski utworzył pierwszy polski oddział wojskowy nazwany Pierwszą Kompanią Kadrową i wyruszył na wojnę przeciwko Rosji.

      Pierwsza Kompania Kadrowa składała się z przeszło 160 ochotników. Wszyscy dostali jednakowe siwe mundury, koce, skórzane tornistry, łopatki oraz nowoczesne karabiny. W Kompanii było wielu studentów, inni ukończyli już wyższe uczelnie. W plecakach mieli często spakowane tomiki wierszy wielkich polskich poetów. Wkrótce Kompania stała się zaczątkiem polskiego wojska – Legionów Polskich, które wsławiły się odwagą i poświęceniem. Legiony Polskie składały się z trzech brygad. Najsłynniejsza była Pierwsza Brygada dowodzona przez Józefa Piłsudskiego.

      Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli. Widząc zbliżający się koniec wojny, która przyniosła klęskę Niemiec i Austrii, Polacy zaczęli rozbrajać żołnierzy zaborców. Tak przejmowali rządy w swoim państwie.
      W wielu miastach ludzie okazywali ogromną radość, na ulicach wiwatowali i śpiewali, gdyż cieszyli się z tego, że znowu będą żyli w niepodległej ojczyźnie.

      Tak wspominał pierwsze dni wolności jeden z ówczesnych poetów:

       

      Ach, jakże mi nie mówić o tych dniach radości,

      O tej chmurnej jesieni, gdy w szumiącym wietrze

      Szedł nad miastem rodzinnym pierwszy powiew wolności.

      [...]

      Jakże Ciebie przywitać radosna swobodo?

      I czym uczcić najpiękniej? Chyba tym uśmiechem

      I młodzieńczej poezji burzliwą urodą,

      Co szła śpiewem przez miasto i wracała echem.

       

      Po objęciu urzędu Naczelnika Państwa Piłsudski rozpisał pierwsze w wolnej Polsce wybory powszechne do Sejmu. W momencie otwarcia jego obrad wypowiedział ważne słowa:

       

      Sąsiedzi nasi, z którymi pragnęlibyśmy żyć w pokoju i zgodzie, nie chcą zapomnieć
      o wiekowej słabości Polski, która tak długo stała otworem dla najazdów i była ofiarą narzucania jej obcej woli przemocą i siłą
      .

       

      Słowa te sprawdziły się w 1939 roku i nadal są bardzo aktualne.

       

                                                                                               Marcin Szczypczyk

       

      11_listopada.pptx

       

    • Konkurs Plastyczny dla klas 1-3
     • Konkurs Plastyczny dla klas 1-3

     • BEZPIECZEŃSTWO ….WAŻNA SPRAWA !!!

      Jesień, to pora roku, podczas której elementy odblaskowe mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo pieszych na drodze. Wiedzą o tym najlepiej laureaci Konkursu Plastycznego „Jestem widoczny na drodze”.

      W piątek (6 listopada ) miało miejsce rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego dla uczniów klas I-III pod hasłem „Jestem widoczny na drodze” .

      Głównym celem konkursu było propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze, a przede wszystkim – uświadomienie dzieciom, jak bardzo ważne jest noszenie elementów odblaskowych zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

      Piękne prace plastyczne przygotowane przez najmłodszych uczniów naszej szkoły dotyczyły szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wykonane były rożnymi technikami. Prace dzieci były niezwykle ciekawe, przemyślane i bardzo starannie wykonane.

       

      Laureaci konkursu:

      I MIEJSCE

      ALICJA GWOREK  - kl. 1a

      PRZEMYSŁAW BALON – kl. 3a

      II MIEJSCE

       NATALIA TYRKA – kl. 2a

      BARTOSZ JUSZCZAK – kl. 1a

      III MIEJSCE

      JAN KOLSTRUNG – kl. 1a

      ANTONI SUDER – kl.2a

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      M. Przęczek

      B. Mazur

      W. Wełna

       

       

       

     • KONKURS FOTOGRAFICZNY

     • Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie fotograficznym "Jesień w obiektywie" uczniów klas 4 - 8.

      Uruchomcie swoją wyobraźnię, otwórzcie szeroko oczy i serca - zobaczcie piękno polskiej jesieni i zatrzymajcie jej urok w kadrze obiektywu.

       

      REGULAMIN_KONKURSU_FOTOGRAFICZNEGO.odt

       

                                                                                                                      Olga Wielgus-Wosatko

  • Kontakty

   • Zespół Placówek Oświatowych w Kopance im. Janusza Korczaka
   • zpokopanka@gmail.com
   • zpokopanka@gmail.com
   • 12 276 32 24
   • ul. Skawińska 59, 32-050 Kopanka Poland
   • zpokopanka@gmail.com
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Biuletyn informacji publicznej