• Międzynarodowy Konkurs Informatyczny "Bóbr" 2021

     • Uczniowie naszej szkoły już po raz trzeci wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „Bóbr”.

      Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Konkurs Bóbr jest adresowany do uczniów  wszystkich typów szkół. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych. Ponadto udział uczniów w rozwiazywaniu zadań konkursowych wpływa się wzrost zaangażowania w stosowaniu komputerów i technologii informacyjnej podczas poznawania różnych dziedzin, przyczynia się do rozwoju i kształtowania twórczego podejścia przy zdobywania wiedzy i umiejętności, a także  zachęca uczniów do zdobywania umiejętności potrzebnych w ich życiu osobistym  i w przyszłej pracy zawodowej. Posługiwanie się technologią niesie w sobie wiele ważnych aspektów poznawczych, społecznych
      i kulturowych. W konkursie mocno akcentowane są elementy międzykulturowe i europejskie.

      W naszej szkole konkurs został  podzielony na dwie kategorie wiekowe:

      • w kategorii Benjamin (klasy IV-VI) uczestnikami byli:  Krzysztof Balon, Jan Baran, Jan Fabian;
      • w kategorii Junior (klasy VII, VIIII) udział wzięli: Piotr Kolstrung, Szymon Kawaler, Wiktoria Kochana, Kamil Dunaj, Julian Stępski, Anna Zajda, Krystian Dźwigał, Jakub Majcherek i Małgorzata Zaremba- Śmietańska.

      Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali wysokimi ocenami z informatyki.

      Jest nam niezmiernie miło poinformować, że na 4087 uczestników w kategorii Benjamin, uczeń naszej szkoły- Krzysztof Balon z klasy 6a otrzymał wyróżnienie uzyskując 78,75 pkt!

      Wszystkim gratulujemy udziału i życzymy dalszych sukcesów w przyszłym roku!

      Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowała pani Elżbieta Słomiany, która rozwija zainteresowania i zachęca uczniów do podejmowania nowych wyzwań.

     • REALIZACJA INNOWACJI: ”HAK NA ORTOGRAFIĘ” klasa 3a

     • Ortografia języka polskiego to trudny orzech do zgryzienia. Nie tylko dla uczniów, bo czasem i dorośli mają z nią niemały problem. Jedno jest pewne – zasady ortograficzne należy znać. Poznając je, najlepiej odejść od żmudnego wkuwania i puścić nieco wodze fantazji.

      W tym roku szkolnym uczniowie klasy III a, kontynuują realizację innowacji pedagogicznej „Hak na ortografię”- czyli nauka ortografii przez skojarzenia. Zastosowana metoda hakowa angażuje wszystkie zmysły uczniów. Dzieci kojarzą najpierw daną trudność ortograficzną z odpowiednim „hakiem”- postacią  Urwisa, Ósemki, Chińczyka, Hieny, Rzodkiewki i Żaby czyli przetwarzają słowo na obraz. W ten sposób dzieci kojarzą trudność ortograficzną z rysunkiem i zabawną historią. Historyjki wzbogacone kolorowymi, wesołymi obrazkami są przedstawione uczniom jako prezentacje multimedialne.

       

      Głównym powodem opracowania i realizacji tego przedsięwzięcia było wyjście naprzeciw potrzebom uczniów. W trakcie trwania zajęć uczniowie w sposób ciekawy, a zarazem skuteczny poznają zasady pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Nic nie wchodzi tak do głowy jak krótkie rymowanki. Mają one ogromną zaletę – można w nich  zawrzeć dosłownie wszystko, a, co ważne, łatwo je zapamiętać. Przytoczę zatem jedną z zasad pisowni „ch” z następującym wierszykiem: „Pan Chińczyk dobrej rady Ci udziela kolego, pisz zawsze ch po s, a błędu nie zrobisz żadnego”. Takie rymowanki można ułożyć do każdej reguły: „Urwis takim właśnie jest kolegą, który lubi stać na końcu wyrazu każdego”.

      Urwis i Chińczyk to dwa z naszych haków pamięciowych. Nie trudno się domyślić, do pisowni jakich wyrazów się odwołują. Dzięki nim i wspomnianym rymowankom nauka staje się bardziej przystępna, ale nie można powiedzieć, że jest to jej ostatni etap. Istotne jest również sprawdzanie zdobytej wiedzy.

       

      Szereg dodatkowych ćwiczeń, takich jak zadawanie odpowiednich pytań do poznanej historyjki, malowanie, rysowanie, układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek wzmacnia jeszcze bardziej zapamiętanie wprowadzanych, nowych wyrazów.

      Zajęcia w ramach realizowanego programu  innowacji pedagogicznej dostarczają uczniom wiele okazji do zabawy. Dzięki zastosowanej metodzie hakowej nauka zasad ortograficznych nie jest dla uczniów trudna. Dzieci przyswajają reguły ortograficzne znacznie szybciej i efektywniej. Nie ulega wątpliwości, że nauka ortografii to zmora wszystkich uczniów. Łatwo jest się zniechęcić, kiedy ktoś za wszelką cenę stara nauczać za pomocą samej teorii. Sztuka polega na tym, by teorie przedstawić w atrakcyjny dla ucznia sposób. 

       

      B. Mazur

     • Projekt "Zdrowo jem, więcej wiem" - klasa 3a

     • W BIAŁEJ KRAINIE –

      OSTROŻNIE Z CUKREM I SOLĄ

      W ramach zimowej części ogólnopolskiego projektu edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem” uczniowie klasy III a uczestniczyły w zajęciach o charakterze edukacyjnym „W Białej Krainie – ostrożnie z cukrem i solą”. Głównym celem tych zajęć było kształtowanie u dzieci nawyków żywieniowych dotyczących spożywania zdrowych produktów pozbawionych nadmiaru soli i cukru.

      Na początku nauczyciel, który wcielił się w postać cukrowej wróżki zaprosił wszystkich do rozwiązywania zagadek o soli i cukrze. Następnie dzieci zostały poproszone o narysowanie zdrowych słodyczy. I jak się okazało nie było to wcale zadanie proste. Dopiero po pogadance na temat zawartości cukru w różnych produktach spożywczych oraz przeanalizowaniu etykiet, dzieci przystąpiły do realizacji zadania. Wielkim zaskoczeniem dla uczniów było to, że w większości produktów można znaleźć sól i cukier, że występuje nie tylko w formie białych kryształków, ale  również jako dodatek do wielu, często całkiem niewinnych produktów  nawet pod nieznanymi dla nich nazwami. Po posegregowaniu produktów na zdrowe i te które zawierają w swoim składzie dużo soli lub cukru odbyła się burza mózgów i padały różne propozycje wskazujące wady i zalety mieszkania w białej krainie- w krainie cukru i soli.

      Czytanie etykiet, dwie prezentacje multimedialne – „Różne oblicza cukru” i „Mniej soli, proszę” oraz pogadanka na temat soli i cukru przybliżyły  słuchaczom informacji na temat soli i cukru: ich rodzajów, wad, zalet oraz zamienników. Po zdobyciu solidnej porcji informacji uczniowie klasy III uzupełniły drzewka decyzyjne. Realizując to zadanie dzieci potrafiły doskonale wymienić skutki jedzenia niezdrowych produktów, a więc takich bogatych w cukier i sól. Niestety dzieci nie były świadome chorób jakie te substancje wywołują. Niektórzy wymienili tylko otyłość i chore zęby, a chorób niestety jest znacznie więcej.

      Na koniec zajęć dzieci miały poczęstunek zdrowe łakocie: suszone i świeże owoce, orzechy i pestki. Część uczniów z wielką przyjemnością pałaszowała dobre kalorie, ale byli też uczniowie, którzy nie skusili się na naturalną słodycz.

      Nasuwa się na koniec pytanie do cukrowej wróżki: Czy słodycze i sól  rzeczywiście są tak bardzo niezdrowe?

      Odpowiedź cukrowej wróżki nie powinna nas zaskoczyć.

      - „Słodycze, sól są  potrzebne. Szkodliwy jest tylko ich nadmiar. Pamiętajcie ostrożnie z cukrem i solą”.

       

      B. Mazur

       

     • JASEŁKA

     • „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś

      Niech kolęduje z nami cała Ziemia…”

       

               Zaśpiewaliśmy pięknie, radośnie, z nadzieją i wiarą…

      Kolędy rozbrzmiewały i niosły się … i płynęły ich dźwięki „między Wisłą a Skawinką”… daleko… daleko…z najpiękniejszą dedykacją dla wszystkich Babć i Dziadków!

               Boże Narodzenie to czas magii, radości i miłości. To czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają  o troskach dnia codziennego. Ten magiczny czas rozpoczął się w naszej szkole już 6 grudnia, kiedy odwiedził nas Mikołaj, na naszej szkolnej choince zamigotały kolorowe lampki, a nas wszystkich ogarnął cudowny świąteczny nastrój. Tradycyjne Jasełka pozwalają jak najdłużej cieszyć się tą niepowtarzalną atmosferą.

      14 stycznia 2022 r.  odbyło się w naszej szkole  przedstawienie jasełkowe. Salę gimnastyczna, która zamieniła się na ten czas w salę teatralną, wypełnili uczniowie , przedszkolaki oraz nauczyciele i pracownicy  szkoły i przedszkola. O piękne i wzruszające  przeżycia zadbali zdolni młodzi  aktorzy- uczniowie klasy 1a, 2a, 3a i 4a. Było to widowisko niezwykłe, które wywołało radość i wzruszenie wszystkich widzów, a popisy pasterzy wzbudziły aplauz i rozbawiły publiczność. Sceny Misterium Bożonarodzeniowego oparte na fragmentach z Biblii zamieniły się w barwną paletę doznań, odczuć i wrażeń. W oczach i sercach widzów pojawiła się zaduma, ale też radość, uśmiech i podziw.  Efekt spotęgowały liczne żartobliwe teksty oraz zabawne sytuacje, co stworzyło atmosferę wspólnej zabawy.

      Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że mogliśmy nadal czuć magię świąt. 

      Sztuka bardzo się spodobała społeczności szkolnej. Aktorzy byli z siebie  dumni, słysząc wiele pochwał pod swoim adresem. Cieszymy się, że mamy tak wielu wspaniałych uczniów obdarzonych talentami recytatorskimi, wokalnymi, aktorskimi.

      Autorkami tego wspaniałego przedsięwzięcia są: pani Magdalena Raputa, pani Wioletta Wełna oraz pani Bernadetta Mazur.

      Przedstawienie Jasełkowe w tym roku zostało przygotowane dla wszystkich Seniorów – Babć i Dziadków – z okazji zbliżającego się ich święta. Z powodu trudnej sytuacji pandemii , w trosce o zdrowie  Seniorów, nie mogliśmy ich gościć w progach naszej szkoły.

      Z wielką serdecznością i najpiękniejszymi życzeniami zdrowia i pięknych dni przedstawienie to dedykujemy wszystkim Seniorom!

      J.K.

     • ZEBRANIA RODZICÓW

     • Szanowni Rodzice!

      Informuję, że w dniu 12 stycznia 2022 r. odbędą się  spotkania  z rodzicami wg następującego harmonogramu:

      Godz. 17.00

      Kl. 1a – sala nr 7

      Kl. 2a – sala nr 8

      Kl. 3a – sala nr 14

      Kl. 7b – sala nr 19

       

      Godz. 18.00

      Kl. 4a – sala nr 15

      Kl. 5a – sala nr 19

      Kl. 6a – sala nr 6

      Kl. 7a – sala nr  0

      Kl. 8a – sala nr 14

       

      Z poważaniem

      Jolanta Kozłowska

       

   • Kontakty

    • Zespół Placówek Oświatowych w Kopance im. Janusza Korczaka
    • zpokopanka@gmail.com
    • zpokopanka@gmail.com
    • 12 276 32 24
    • ul. Skawińska 59, 32-050 Kopanka Poland
    • zpokopanka@gmail.com
    • 12 276 32 24
    • zpokopanka@gmail.com
    • 944-20-10-336
    • /ZPOKopanka/skrytka
    • Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Paweł Chochół e-mail: iodo@gminaskawina.pl telefon: 606487587
  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej