Samorząd Uczniowski

          • Hallerowie z Jurczyc – gminny konkurs historyczny

          •  

                  I znowu przyszedł maj! I jak co roku nasza szkoła wzięła udział w gminnym konkursie historycznym Słynne postacie naszego regionu i miejsca z nimi związane” – „Ród Hallerów z Jurczyc”. Organizatorem  XXVII edycji było tradycyjnie Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków.

            W składzie naszej trzyosobowej reprezentacji były uczennice klasy 6a - Alicja Gworek i Yuliia Vovchuk oraz Patrycja Wyrwa z klasy 5a.

            Konkurs  składał się z dwóch etapów: pleneru malarskiego i finału wiedzowego.

            Etap I odbył się 8 maja, malowano dwór Hallerów w Jurczycach. Yuliia Vovchuk wykonała swoją pracę plastyczną akwarelami. Jej dzieło zostało uznane za najlepsze (można je podziwiać na zdjęciu), a  Yuliię nagrodzono pierwszym miejscem w kategorii plener malarski.

            Etap II – finał wiedzowy – miał miejsce 15 maja. Uczestniczyły w nim trzyosobowe zespoły – jeden z każdej ze zgłoszonych szkół (a było ich 8).

            Najpierw należało wykonać cztery zadania pisemne:

            - wypełnić test wyboru,

            - wejść w rolę organizatora wycieczki po miejscach pamięci i podać ciekawostki związane z Hallerami oraz miejscowościami takimi jak Jurczyce, Radziszów, Kraków czy Władysławowo,

            - uzupełnić drzewo genealogiczne rodu Hallerów,

            - odpowiedzieć na pytania w oparciu o reprodukcję obrazu znanego malarza (należało rozpoznać obraz, podać jego tytuł, autora, wyjaśnić, jakie wydarzenie historyczne on przedstawia oraz podać dzienną datę i miejscowość!).

            Następnie przyszła kolej losowanie  czterech pytań ustnych – i tu szczególnie liczyło się szczęście! Pytania były o zróżnicowanym stopniu trudności – prostsze - na przykład podaj imiona żony i syna gen. Józefa Hallera, czy datę i okoliczności śmierci gen. Stanisława Hallera –  trudniejsze – wymień,  jakie odznaczenia otrzymał Józef Haller od zaborców lub opisz mundur gen. Hallera jako naczelnego wodza Błękitnej Armii - i bardzo trudne – podaj trzy przykłady działalności społeczno-gospodarczej Józefa Hallera w latach 1912-1914…

            Zatem łatwo nie było… Nasze uczennice nie zajęły miejsca w pierwszej trójce, ale walczyły dzielnie! Poszerzyły wiedzę o historii lokalnej i dziejach regionu, poznały bliżej postaci z rodu Hallerów i ich rolę w historii Polski, udoskonaliły umiejętność wyszukiwania, analizowania i selekcjonowania informacji, ćwiczyły samodzielną pracę z materiałami historycznymi (a było ich sporo!), ponadto miały okazję wykazać się współpracą oraz uczestniczyć w zdrowej rywalizacji z rówieśnikami.

            Liczymy także, że nagrodzona za swoją pracę plastyczną Yuliia odczuła satysfakcję z osiągniętego sukcesu i uznania swojej pracy przez jury oraz zyskała motywację do dalszego rozwijania talentu  artystycznego (trzymamy kciuki za jej dalszy rozwój jako artystki!).

                                                                                                                           K. Jaśnikowska-Toboła

          • Rozstrzygnięcie konkursu „Małe kroki – wielka pomoc dla Ziemi”

          •  „Małe kroki – wielka pomoc dla Ziemi”

            W ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się konkurs ekologiczny pt. „Małe kroki – wielka pomoc dla Ziemi”, którego celem było kształtowanie postaw proekologicznych oraz promowanie idei recyklingu poprzez tworzenie eko doniczek.

            Uczniowie klas 1–3 wykazali się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem. Powstałe prace były niezwykle pomysłowe, estetyczne i wykonane z różnorodnych materiałów przeznaczonych do ponownego wykorzystania. Wybór zwycięzców był bardzo trudny, dlatego komisja konkursowa zdecydowała się przyznać większą liczbę nagród.

            Laureaci konkursu:

            I miejsce:

            • Jakub Pawlak (kl. 1) 
            • Lena Gucia (kl. 2) 

            II miejsce:

            • Lena Kozioł (kl. 3) 
            • Amelia Maślanka (kl. 3) 
            • Zuzanna Nędza (kl. 2) 

            III miejsce:

            • Zoja Sikora (kl. 2a)
            • Antoni Czajkowski (kl. 3) 

            Wyróżnienia:

            • Milena Kaleta (kl. 1) 
            • Nikodem Wrona (kl. 2) 

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział w konkursie.

            Wychowawcy

             

          • "PAKA DLA ZWIERZAKA"

          •  

            Z radością informujemy, że w naszej szkole zakończyła się akcja charytatywna „Paka dla zwierzaka”, której celem było wsparcie bezdomnych zwierząt.

            Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców oraz nauczycieli udało się zebrać wiele potrzebnych darów, takich jak karma dla psów i kotów, naturalne gryzaki, smycze, obroże, a także zabawki, koc oraz pokrowiec na karmę. Wszystkie zebrane rzeczy zostały przekazane do Skawińskiego Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę inicjatywę. Wasza postawa pokazuje, że razem możemy zrobić naprawdę wiele dobrego.

            Dziękujemy za okazane serce i wsparcie!

             

                                                                                                          M. Lempart

             

          • DZIEŃ ZIEMI - klasy 1-3

          • Dnia 22 kwietnia w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Ziemi, w których aktywnie uczestniczyli uczniowie klas 1–3. Celem wydarzenia było kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększanie świadomości dzieci na temat ochrony środowiska naturalnego. Uczniowie brali udział w różnorodnych zajęciach edukacyjnych, takich jak sadzenie kwiatów, pogadanki dotyczące segregacji odpadów, oszczędzania wody i energii oraz troski o przyrodę. Dzieci oglądały krótkie filmy edukacyjne, wykonywały prace plastyczne, a także rozwiązywały zadania o tematyce ekologicznej – wykreślanki oraz ćwiczenia polegające na uzupełnianiu zdań. W ramach obchodów uczniowie przygotowali również prace techniczne na konkurs „Eko doniczka”. Wszystkie wykonane prace zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie. Obchody Dnia Ziemi były nie tylko okazją do nauki, ale także do wspólnej zabawy i integracji. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem oraz wiedzą na temat ochrony środowiska. To wyjątkowe wydarzenie przypomniało wszystkim, jak ważne jest codzienne dbanie o naszą planetę.

             

            Wychowawcy

             

             

    • Galeria zdjęć

      • brak danych
    • Biuletyn informacji publicznej