• Dzień Patrona Szkoły 2023/2024

        • Klasa 2a

        • Od 16 do 20 października 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Korczakowski, którego celem było przybliżenie uczniom postaci Janusza Korczaka – lekarza, pedagoga, pisarza, działacza społecznego, który całe swoje życie poświęcił opiece nad dziećmi.

          W tym czasie uczniowie kl. II a zapoznali się życiorysem Janusza Korczaka, obejrzeli prezentację multimedialną i film dokumentalny. Obchodom przez cały tydzień towarzyszyło czytanie fragmentów książki „Król Maciuś I” i oglądanie filmu pod tym samym tytułem.
          W tym czasie na korytarzach szkolnych pojawiły się również piękne plakaty pt. ”Janusz Korczak w oczach dzieci”, zrobione przez najmłodszych uczniów w domowym zaciszu.

          Podczas obchodów Tygodnia Korczakowskiego dzieci na zajęciach lekcyjnych  opracowały
          i wykonały książki tematyczne w formie Lapbooka (tzw. książka na kolanach). Zadanie to miało na celu: zgłębienie wiedzy o Januszu Korczaku, zachęcenie uczniów do czytania
          i czerpania wiedzy z książek, rozbudzanie indywidualnych zdolności i zainteresowań, rozwijanie umiejętności plastycznych i estetycznych.

          Wszystkie podejmowane w Tygodniu Korczakowskim działania miały jednak cel nadrzędny: zwrócenie uwagi na wartość każdego Dziecka.

           

          B. Mazur

        • Klasa 7a

        • Nawet jeśli go nie ma... Spektakl o Januszu Korczaku – Janusz Korczak –  Biblioteka w Szkole nr 05/2012

          Tydzień Korczakowski w tym roku rozpoczął się 16 października i trwał do 20 października. Świętowanie rozpoczęliśmy udziałem całej społeczności szkolnej  w uroczystości ślubowania klasy pierwszej. W jej ramach oprócz samej ceremonii pasowania na ucznia prezentowały program artystyczny klasy 1-3. Ponadto w tym dniu obchodziliśmy święto Dnia Edukacji Narodowej – szczególnie, że przypadła 250 rocznica  ustanowienia pierwszego ministerstwa oświaty, czyi Komisji Edukacji Narodowej.

          Klasa 7a uczestniczyła w zajęciach z wychowawcą pt. „Janusz Korczak - co wiemy o naszym patronie?”  podczas których oglądała prezentację na temat patrona. Rozmawiano o jego życiu – dzieciństwie, wykształceniu, powołaniu do pracy z dziećmi (był wychowawcą z wyboru!). Szczególnie zwrócono uwagę na jego ostatnie lata i chwile oraz pozostanie ze swoimi podopiecznymi do końca…  Zajęcia urozmaicały zdjęcia przedstawiające Janusza Korczaka i cytaty z jego dzieł (jakże aktualne i dziś mimo upływu lat!).

          Klasa oglądała stałą gazetkę o Patronie (Janusz Korczak w świetle obiektywu”) oraz na poszczególnych lekcjach słuchała  nawiązań nauczycieli do postaci Patrona.

           

          K.Jaśnikowska-Toboła

        • Klasa 3a

        • Każdego roku w naszej szkole organizowany jest TYDZIEŃ KORCZAKOWSKI, który rozpoczyna się od święta Patrona Szkoły. Od pierwszego dnia zbliżamy się do postaci J. Korczaka  i możemy poczuć Jego wielki etyczny heroizm. W bieżącym roku szkolnym klasa III “a” rozpoczęła Tydzień Korczakowski od uroczystego Dnia Patrona oraz akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
          W kolejnych dniach uczniowie uczestniczyli w lekcjach, podczas których poprzez gry, zabawy, rebusy, bajki edukacyjne oraz pogadankę edukacyjną poznali ciekawe informacji o życiu i działaniach J. Korczaka. Kolejny dzień w szkole rozpoczął się od interesujących prezentacji plakatów i przygotowanych biografii dotyczących życia J. Korczaka. Kolejnym działaniem upamiętniającym i zbliżającym nas do postaci J. Korczaka był spacer korytarzami szkoły. Uczniowie klasy III “a” przeszli “Śladami Janusza Korczaka” - oglądając gazetki szkolne, wystawy jednocześnie  prowadząc ciekawe rozmowy o życiu i działaniach Wielkiego Polaka.                                                                                                                                  

          W.Wełna

        • klasa 5a

        • „Prawa są ważne, a szacunek… ma znaczenie!”

          Janusz Korczak- Patron naszej Szkoły- nie dzielił ludzi na dorosłych i dzieci. Nieustannie powtarzał: „Nie ma dzieci, są ludzie”. I właśnie dlatego, podczas Tygodnia Korczakowskiego, na godzinach wychowawczych klasa 5 wraz z wychowawcą rozmawiała o „małym człowieku” (dziecku) widzianym oczyma „Starego Doktora”.

          Na pierwszej lekcji z wychowawcą uczniowie dyskutowali o prawach „niewielkich ludzi” do: szacunku, radości, zabawy, popełniania błędów, wyrażania własnego zdania… Następnie dziewczynki i chłopcy wybierali, z tych wszystkich ważnych praw, jedno prawo- szczególnie dla nich bliskie. Tym najczęściej wybieranym okazało się prawo do popełniania błędów. Podczas trwania lekcji wychowawca klasy nieustannie podkreślał, że te prawa są tak samo ważne dla każdego człowieka i że jeśli wymagamy od innych okazywania sobie szacunku, to musimy też pamiętać, że i innym osobom należy się okazywanie szacunku. Potem dziewczęta i chłopcy rozmawiali, jakimi ludźmi chcieliby zostać… Jakie cechy są dla nich ważne… Cieszy fakt, że dla uczniów klasy piątej dobro, bycie pomocnym i miłym są ważnymi wartościami.

          Na drugiej godzinie wychowawczej piątoklasiści poznawali bajkę terapeutyczną o wartości szacunku. Ta lekcja stanowiła kontynuację rozważań o prawach „małych ludzi”.

          J.P.

        • Klasa 1a

        •  

              TYDZIEŃ KORCZAKOWSKI W KLASIE IA

           

          W ciągu całego Tygodnia Korczakowskiego uczniowie klasy 1a mieli okazję bliżej poznać historię i działalność swojego patrona, Janusza Korczaka. Tydzień ten był pełen edukacyjnych i kreatywnych zajęć, które pomogły uczniom zrozumieć wkład tego wybitnego pedagoga w dziedzinie edukacji i opieki nad dziećmi.

          Rozpoczęliśmy naszą podróż po życiu Janusza Korczaka od wspólnego oglądania bajki "Król Maciuś  1". Ta klasyczna historia pozwoliła uczniom zrozumieć ważność opieki nad dziećmi i prawa dziecka, które były jednymi z głównych zaangażowani Korczaka. Następnie uczniowie mieli okazję wyrazić swoją twórczość, prezentując plakaty dotyczące działalności i przekonań Janusza Korczaka. W trakcie tych zajęć młodzi artyści wyrażali swoje myśli i wrażenia na temat patrona szkoły poprzez rysunek i słowo pisanie. Uczniowie mogli kontynuować swoje eksploracje, kolorując malowanki związane z życiem i pracą Janusza Korczaka. To było wspaniałe ćwiczenie, które pozwoliło im na głębsze zrozumienie znaczenia jego działań i przekonań. Tydzień Korczakowski był okazją do poznania historii naszego patrona szkoły oraz do refleksji nad wartościami, które reprezentował. Dzięki różnym formom aktywności, uczniowie mieli okazję do zrozumienia, jakie znaczenie ma działalność Janusza Korczaka dla ochrony praw dziecka i edukacji.

          Wszystkie te zajęcia pomogły uczniom lepiej zrozumieć, dlaczego Janusz Korczak jest patronem naszej szkoły i inspiracją dla nas wszystkich w dziedzinie edukacji i opieki nad dziećmi.

          M. Raputa

        • PRZEDSZKOLE- grupa Motylki

        •                                          TYDZIEN KORCZAKOWSKI W PRZEDSZKOLU

           Król Maciuś Pierwszy - odcinek 3 - Wyspa niezgody - streszczenie odcinka -  Telemagazyn.pl                   

           

          Prawa dzieci już znamy,      Prawa i obowiązki Dziecka | Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w  Gościszowie

          na zajęciach o nich rozmawiamy.

          Wiemy, że mamy prawo rodzinę posiadać

          i tajemnic swoich nie zdradzać.

           

          W tygodniu poświęconym Januszowi Korczakowi przedszkolaki z grupy Motylki poznały bliżej sylwetkę patrona szkoły. Dzieci wysłuchały prezentacji poświęconej tej wielkiej postaci, a następnie poznały prawa stworzone przez Korczaka. Wspólnie wykonały plakat prezentujący niektóre z praw i stworzyły swoje własne koperty z tajemnicą. Kolejnym krokiem było przybliżenie twórczości patrona i obejrzenie bajki na podstawie powieści  Janusz Korczaka p.t. Król Maciuś Pierwszy. Tego dnia każdy przedszkolak mógł poczuć się jak król.

                                                                          

                                                                             Grupa Motylki, Natalia Światłoń

        • Świetlica

        • "Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się całświat" - Janusz Korczak

           

          Dzień Patrona w świetlicy szkolnej

          W dniach od 16 do 20 października Zespół Placówek Oświatowych w Kopance obchodził Tydzień Korczakowski.  Dni Patrona naszej szkoły - Janusza Korczaka - świętowaliśmy także w świetlicy szkolnej. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z sylwetką Janusza Korczaka czytając jego życiorys oraz rożne ciekawostki związane z tym wybitnym Człowiekiem. Wspólnie wykonano piękną wystawkę prezentującą postać Patrona naszej szkoły w sali na świetlicy oraz udekorowaliśmy korytarz szkoły złotymi myślami poety. Uczniowie utrwalili w sobie przekonanie, za którym opowiadał się Janusz Korczak, że na szacunek zasługuje każdy człowiek, nawet ten najmniejszy.

          Dodatkowo podczas w ramach świetlicowego koła informatycznego wspólnie z uczniami wyszukiwaliśmy sylwetkę Janusza Korczaka w Internecie, a następnie wydrukowaliśmy. Zgromadzone materiały posłużyły do dekoracji sali 13 i stworzenia gazetki pt. „Janusz Korczak-Przyjaciel Dzieci” oraz „Janusz Korczak –oczami dziecka”.

          Na kolejnych zajęciach świetlicowych zaprosiliśmy uczniów klasy 2a, którzy pod kierunkiem wychowawcy wspólnie z uczniami przebywającymi na świetlicy (klasa 3a) czytaliśmy fragment książki „Król Maciuś I”. Celem tych zajęć było kształtowanie kompetencji informatycznych, integracja między uczniami oraz przypomnienie pięknych dzieł Janusza Korczaka.
           

           

          Wychowawcy świetlicy

        • Klasa 4a

        • W związku z Tygodniem Korczakowskim w klasie IV zostały przeprowadzone w dniu 16.10 zajęcia wychowawcze poświęcone Patronowi. W czasie zajęć zwróciliśmy przede wszystkim uwagę na to, że Janusz Korczak poświęcił całe swoje życie dzieciom - opiekował się nimi jako lekarz i dyrektor Domu Sierot. Przypomnieliśmy, pozostał w pamięci także jako pisarz. Omówiliśmy również okoliczności śmierci Janusza Korczaka, co wymagało nakreślenia kontekstu historycznego i przywołania smutnych doświadczeń II wojny światowej (prześladowanie osób pochodzenia żydowskiego przez hitlerowców, przeniesienie Domu Sierot do getta oraz wywiezienie Janusza Korczaka wraz z dziećmi do obozu zagłady
          w Treblince).

          M.Szczypczyk

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej