• Dzień Patrona Szkoły 2022/2023

    • Zagłębiowski konkurs literacko-plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pt.: „Żonkil dla Janusza Korczaka” – VI LO im. J. Korczaka w Sosnowcu

      

      

     ŚWIĘTO PATRONA

     25.X.2022

      

      

      

      

     Święto Patrona Szkoły-Janusza Korczaka

     W dniach 24-28 października br. w naszej szkole obchodziliśmy TYDZIEŃ KORCZAKOWSKI, podczas którego w sposób szczególny wspominaliśmy postać wybitnego Polaka i Wielkiego Przyjaciela Dzieci – Janusza Korczaka.

     Lekcje wychowawcze, zajęcia pozalekcyjne, a nawet zajęcia dydaktyczne koncentrowały się na tematyce Korczakowskiej. Konkursy, quizy, spotkania tematyczne, międzyklasowy turniej  „Familiada Korczakowska” …to tylko niektóre z wydarzeń tego wyjątkowego tygodnia, którego najważniejszym dniem był wtorek – 25 października – Święto Patrona.

      Z tej okazji klasy V a i VII a przygotowały apel poświęcony życiu i działalności tego Niezwykłego Człowieka. Oprócz pięknych recytacji wierszy, usłyszeliśmy ważne informacje biograficzne i wzruszające piosenki zaprezentowane przez uczniów obu klas. Wszyscy uczestnicy spotkania na długo zapamiętają to ważne dla naszej społeczności szkolnej wydarzenie. 

    • Klasa 1a

    • Uczniowie klasy 1a przez cały tydzień obchodów święta Patrona Szkoły  poznawali postać  Janusza Korczaka.  Spędzili ten czas  poznając życie, czyny i twórczość pisarza, lekarza i pedagoga. Słuchali opowieści, oglądali film "Król Maciuś Pierwszy", rysowali portrety naszego patrona oraz wykonywali prace plastyczne, których tematem była ,,Ulubiona postać z książki Janusza Korczaka”. W tym czasie również uczniowie wspólnie z wychowawcą  wykonali gazetkę ścienną o Januszu Korczaku pt.” Prawa dziecka wg. Janusza Korczaka”.

      

     B. Mazur

    • Klasa 2a

    •  

           Janusz Korczak to Człowiek historia, niesamowita postać, którą zna każdy uczeń Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance. Każdego roku w naszej szkole organizowany jest TYDZIEŃ KORCZAKOWSKI.  Od pierwszego dnia Tygodnia Korczakowskiego, niejako zbliżamy się do J. Korczaka  i możemy poczuć Jego wielki etyczny heroizmem.
     W bieżącym roku szkolnym klasa II “a” rozpoczęła Tydzień Korczakowski od interesującej lekcji bibliotecznej, podczas której poprzez gry, zabawy, rebusy, bajki edukacyjne oraz pogadankę edukacyjną uczniowie poznali ciekawe informacji o życiu i działaniach J. Korczaka. Kolejny dzień w szkole rozpoczął się od uroczystego apelu, podczas którego cała szkoła świętowała DZIEŃ PATRONA SZKOŁY. Kolejnym działaniem upamiętniającym i zbliżającym nas do postaci J. Korczaka było wykonanie portretu, a następnie spacer “alejkami” szkoły. Uczniowie klasy II “a” przeszli “Śladami Janusza Korczaka” - oglądając gazetki szkolne, wystawy i jednocześnie  prowadząc ciekawe rozmowy o życiu i działaniach Wielkiego Polaka. Wszak niejeden z nas chciałby być jak Korczak…

      

     Wioletta Wełna

      

      

      

    • Przedszkole- grupa II

    • TYDZIEŃ KORCZAKOWSKI W PRZEDSZKOLU

      

     „Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy” to jeden z wielu cytatów charakterystycznych dla największego przyjaciela dzieci – Janusza Korczaka. Jak co roku
     w naszej szkole obchodzimy tydzień korczakowski dla uczczenia pamięci wielkiej postaci, naszego patrona. Dzieci z grupy drugiej miały okazję zapoznać się z ciekawostkami z życia
     i twórczości wielkiego poety oraz obejrzeć film pt. „Król Maciuś I i nowi przyjaciele”. Na koniec stworzyły piękne ilustracje do filmu, który bardzo im się spodobał.

      

     B.Jaskuła

     A.Janik

    • FAMILIADA KORCZAKOWSKA

    • FAMILIADA KORCZAKOWSKA

      

     28.10.2022 roku odbyła się w naszej szkole „Familiada Korczakowska” z okazji tygodnia Korczakowskiego. Klasy 4-5, 6-7, 8a-8b rywalizowały między sobą. Każda klasa dostała zestaw 16 pytań. Osoba, która pierwsza nacisnęła dzwonek miała prawo do pierwszeństwa odpowiedzi . Podczas rywalizacji ocenie podlegała nie tylko liczba  pytań, na które poprawnie odpowiedziała dana klasa, ale również oceniano współpracę oraz zachowanie klasy w trakcie rywalizacji.

     W międzyklasowej rywalizacji bezkonkurencyjna okazała się klasa 7a!

      

     Gratulujemy zwycięstwa i życzymy radości w smakowaniu pysznej „wygranej” pizzy😊

      

    • Świetlica Szkolna

    • 😊"Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat" - Janusz Korczak

      

     Dzień Patrona w świetlicy szkolnej

     W dniach od 24 do 28 października Zespół Placówek Oświatowych w Kopance obchodził Tydzień Korczakowski.  Dni Patrona naszej szkoły - Janusza Korczaka - świętowaliśmy również w szkolnej świetlicy. W ramach zajęć można było zapoznać się z sylwetką Starego Doktora – wychowawcy przedstawili życiorys oraz ciekawostki z życia Janusza Korczaka. Uczniowie wykonali piękne prace przedstawiające jego wizerunek oraz uczestniczyli w quizie tematycznym. Przygotowane zostały również materiały na gazetkę szkolną, która niosła ze sobą przesłanie, że dobro, empatia i pochylenie się nad losem każdego człowieka, nawet tego najmniejszego, są wartościami, które każdy powinien naśladować. Jesteśmy dumni i szczycimy się imieniem tego wielkiego Człowieka w nazwie naszej placówki.

     M.Lempart

      

    • Klasa 3a

    •  Tydzień Korczakowski w klasie 3a

     Dzień 24 października rozpoczęliśmy krótką rozmową na temat Janusza Korczaka- kim był, czym się zajmował. Następnie cała nasza klasa uczestniczyła w przygotowaniu dekoracji w sali upamiętniającej patrona. W dniu 25 października wszyscy uczniowie szkoły zgromadzili się w sali gimnastycznej na akademii przygotowanej przez  starszych kolegów z okazji Dnia Patrona Szkoły. Tego obejrzeliśmy także krótki film o Januszu Korczaku. Kolejne dni upłynęły nam na rozwiązywaniu różnego rodzaju zagadek, rebusów, dzięki którym poznaliśmy twórczość tak WIELKIEGO CZŁOWIEKA.

    • Przedszkole Grupa Motylki 

    •                                          ŚWIĘTO PATRONA

     Patron szkoły - Strona Internetowa,, Pan Janusz Korczak

                                         A któż to taki?

                                         Znają go przecież wszystkie dzieciaki.

                                         bo pewnie wiecie,

                                         że dzięki niemu swe prawa mają wszystkie dzieci na całym świecie.

                                         On dzieci leczył i wychowywał,

                                         Zawsze wysłuchał, nigdy nie zbywał.’’                                                                                                            

                                                                                                                   Małgorzata Olszewska- Chabura                                                                                                                                                                                                                                               

      25 października przedszkolaki z grupy ,,Motylki’’ obchodziły ŚWIĘTO PATRONA. Z tej okazji obejrzeliśmy film edukacyjny o Januszu Korczaku i rozmawialiśmy o tym, co to znaczy ,, być patronem’’. Dzieci pokolorowały rysunek Janusza Korczak, a następnie wybierały cechy, które go charakteryzowały. Wszystkie wybrane przez dzieci określenia przyklejaliśmy na odrysowanych, kolorowych dłoniach.

                                                                                Grupa 1 ,,Motylki’’, opiekun: Natalia Światłoń

                                                                           

      

    • Klasa 4a

    • Tydzień Korczakowski w kl. 4a

      

                 Jest taka historia... Jaka historia? Niesamowita, niezwykła i nietuzinkowa! Napisana przez   p. Beatę Ostrowicką, a jej tytuł brzmi... Jest taka historia opowieść o Januszu Korczaku. I właśnie fragmenty tej opowieści poznawali uczniowie klasy czwartej w ramach Tygodnia Korczakowskiego.

                 Dzięki niej – razem z chłopcem o imieniu Jasiek- czwartoklasiści przenieśli się do „Domu Sierot” w Warszawie przy ulicy Krochmalnej 92, gdzie przed II wojną światową dyrektorem był
     „Pandoktor”.

                 Dzieci z klasy czwartej nie mają magicznej różdżki ani zaczarowanego pierścionka, a jednak... odbyły podróż w czasie. Dzięki wyobraźni zobaczyły p. J. Korczaka, jak na facjatce ( malutkim pokoju na poddaszu) siedział do późna w nocy i pracował... Jak stworzył tablicę, na której zamieszczał informacje, ilu chłopców i ile dziewczynek potrzebnych jest do pomocy w kuchni, w stolarni, kotłowni...

                 Szczególnym zainteresowaniem cieszył  się fragment książki dotyczący Różyczki- mieszkanki „Domu Sierot”. Ta dziewczynka napisała kiedyś, że jak rano wstaje, to bardzo jej się oczy zamykają. „Pandoktor” karteczkę przeczytał i pozwolił dziewczynce dużej spać. Nie musiała wcześnie rano wstawać, tak jak inne dzieci. Pewnie wszyscy by tak chcieli!

                 Uczniowie kl. 4 poznawali fragmenty wcześniej wspomnianej książki i dzielili się swoimi refleksjami i spostrzeżeniami. Słuchali fragmentów Króla Maciusia Pierwszego i wykonywali ilustracje. Uczestniczyli w uroczystej akademii przygotowanej przez kl. 5 i 7. Rozwiązywali krzyżówki związane z postacią Patrona. Stawali w szranki z uczniami klasy piątej w turnieju „Familiada Korczakowska”.

                                                                                                                                                               J.Pukło

    • Klasa 6a

    • Patron - SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANUSZA KORCZAKA W ŁUBIANCETradycją naszej szkoły stało się, że  ostatni tydzień października  poświęcony  jest Patronowi Szkoły - Januszowi Korczakowi. Klasa 6a uczestniczyła w  uroczystej akademii przygotowanej przez klasy 5a i 7a przypominając sobie sylwetkę Janusza Korczaka, jego życie, twórczość
      i dokonania. Ponadto na poszczególnych lekcjach nauczyciele nawiązywali do osoby Patrona podkreślając jak wyjątkową był postacią. Klasa 6a próbowała sprawdzała również  swoją wiedzę dotyczącą Korczaka biorąc udział w rywalizacji z inną klasą w ramach zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski „Familiady Korczakowskiej”.

      

     K. Jaśnikowska-Toboła.

      

      

      

    • Klasa 8a

    • Obchody Dni Korczakowskich

      

     W ramach obchodów Tygodnia Patrona szkoły, uczniowie klas 4-7 wzięli udział w konkursie plastycznym na przedstawienie postaci Janusza Korczaka jako nauczyciela i przyjaciela wszystkich dzieci. Uczniowie klasy 5a oraz 7a nauczyli się trzech piosenek wykorzystanych w uroczystym apelu poświęconym pamięci Patrona. Na lekcji wychowawczej uczniowie klasy 8a utrwalili wiadomości na temat życia i twórczości Janusza Korczaka w postaci obejrzenia prezentacji multimedialnych oraz filmów dokumentalnych, a także podzielili się spostrzeżeniami i refleksjami dotyczącymi tej tematyki.

      

     O.Wielgus-Wostko

    • Klasa 8b

    •  

                         W dniu 20.10 klasa 8b uczestniczyła w warsztatach korczakowskich na zajęciach z wychowawcą. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy. Każda grupa pracowała nad swoją częścią. Pierwsza „opracowywała” portret Janusza Korczaka widziany „okiem” nastolatków. Druga grupa zajęła się życiorysem pana Korczaka. Trzecia - jego twórczością, a ostatnia najcenniejsze sentencje z jego życia, które warto zapamiętać. Efektem pracy uczniów, jest „bogata” gazetka w naszej klasie!

      

     E.Słomiany

  • Kontakty

   • Zespół Placówek Oświatowych w Kopance im. Janusza Korczaka
   • zpokopanka@gmail.com
   • zpokopanka@gmail.com
   • 12 276 32 24
   • ul. Skawińska 59, 32-050 Kopanka Poland
   • zpokopanka@gmail.com
   • 12 276 32 24
   • zpokopanka@gmail.com
   • 944-20-10-336
   • /ZPOKopanka/skrytka
   • Waldemar Tarkowski e-mail: walmarbhp@onet.eu
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Biuletyn informacji publicznej