• Nasza przygoda dobiega końca

14 czerwca odbyły się ostatnie zajęcia koła chemicznego w roku szkolnym 2021/2022. Uczestnicy badali jaki odczyn mają poszczególne produkty spożywcze (takie, jak ocet lub soda oczyszczona) za pomocą naturalnego wskaźnika - wywaru z czerwonej kapusty. Prowadzący pokazali również, jakich wskaźników używa się w laboratoriach. Zostały przeprowadzone doświadczenia mające na celu pokazanie barw fenoloftaleiny, oranżu metylowego oraz błękitu tymolowego w środowiskach kwasowych oraz zasadowych.

Wspólnie z panią Klaudią Kopacz bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za uczestnictwo
            w tegorocznym kółku chemicznym. To były świetne 3 miesiące działalności naszego kółka. Naszego? Tak, naszego! Wspólnie z wami - uczestnikami stworzyliśmy naprawdę fajny projekt. Bez was nigdy by się to nie udało. ,,Każde zakończenie stanowi początek czegoś nowego" - Libba Bray.

• O alkoholach słów kilka

• Sztuka w chemii

Czy można wykorzystać umiejętności artystyczne w chemii? Oczywiście, że tak! Uczestnicy koła chemicznego przekonali się o tym na zajęciach i zademonstrowali swoją twórczość malując barwnikami spożywczymi na mleku. Malarzom potrzeba pędzla by stworzyć arcydzieło, natomiast młodym chemikom wystarczył do tego wszystkiego... patyczek do uszu namoczony płynem do naczyń!

• Kropelkowe mistrzostwa i rozdzielanie

• W jaki sposób można rozdzielić niejednorodną mieszaninę cieczy? Młodzi chemicy (rozwijający swoje zainteresowania na zajęciach koła chemicznego)  rozwiązali ten problem  rozwarstwiając mieszaninę oleju i wody za pomocą rozdzielacza. Ponadto wzięli udział w mini konkursie... Uczestnicy za zadanie mieli zmieścić jak najwięcej kropel na poszczególnych monetach. Najwięcej kropel wody na monecie o wartości 1 gr zmieścił Jan Baran - uczeń klasy VI. Na monecie o wartości 1 zł najwięcej kropel zmieścili w duecie - Filip Sikora z klasy IV wraz z Szymonem Kawalerem z klasy VII b. Filip i Szymon mogą poszczycić się również wygraną konkurencją w kategorii monet o wartości 5 zł. Składamy serdeczne gratulację dla zwycięzców i zapraszamy do odbioru nagrody.

• Lekcja o dyfuzji

Na pierwszych zajęciach w maju uczestnicy dowiedzieli się, na czym polega dyfuzja, czyli samoistne mieszanie się cząsteczek. „Dlaczego herbata miesza się szybciej w ciepłej niż
            w zimnej wodzie?", „Od jakich czynników zależy szybkość zachodzenia dyfuzji?", „Gdzie występuje dyfuzja?" - na te pytania młodzi pasjonaci chemii znaleźli odpowiedź wykonując doświadczenia oraz przysłuchując się prowadzącym.

• Wiem, czym oddycham!

Uczestnicy kółka chemicznego pożegnali kwiecień zgłębiając tajemnice powietrza. Wykonane doświadczenia miały na celu zaprezentowanie, z czego składa się jednorodna mieszanina gazów, którą oddychamy. Najlepszymi efektami wykonanych doświadczeń mogą poszczycić się nasi najmłodsi chemicy - Lena Kot oraz Daria Ziembańska z klasy IV.

• Koło chemiczne

• Z końcem marca rozpoczęła się działalność koła chemicznego prowadzonego przez ucznia klasy VIII Radosława Przebinda pod kierunkiem pani Klaudii Kopacz.

Na pierwszych zajęciach uczniowie zostali dokładnie zapoznani z zasadami BHP, regulaminem pracowni biologiczno-chemicznej, tematyką oraz metodami pracy. Każdy uczestnik koła poznał sprzęt laboratoryjny, z którego będzie korzystał w czasie kolejnych zajęć.

Następne spotkania zostały poświęcone tematyce gęstości. Początkujący chemicy wykonali wieżę oraz tęczę chemiczną.

• Startujemy!

Marzec zapowiada się niezwykle ekscytująco, bowiem otwieramy zapisy do koła chemicznego „Allchemik”.

Chcesz dowiedzieć się,  jakim sprzętem posługuje się chemik, czym jest odczyn roztworu lub samodzielnie wykonać tęczę chemiczną? Te zajęcia są właśnie dla Ciebie! Radosław Przebinda, uczeń klasy VIII, stworzył autorski program zajęć pod opieką pani Klaudii Kopacz, aby przybliżyć młodszym kolegom i koleżankom fascynujący świat chemii.

Aby zapewnić bezpieczne warunki pracy podczas zajęć, wprowadzono limit osób mogących w nich uczestniczyć (15 miejsc) – decyduje kolejność zgłoszeń.

Osoby chętne do udziału w zajęciach koła proszone są o wysłanie widomości do Pani Klaudii Kopacz poprzez e-dziennik.

Termin zajęć: wtorek 15:20 – 16:05.

• Plan koła chemicznego

• Na przedostatnich tegorocznych zajęciach koła chemicznego uczniowie byli świadkami dosyć nietypowej lekcji. Zamiast ciekawych doświadczeń uczestnicy zastali prezentację pt. ,,Nabici w butelkę" autorstwa Moniki Marszałek - pedagoga Zespołu Szkół Nr 1 w Lubinie. Lekcja była przestrogą ku spożywaniu alkoholu. Poruszane były tematy: ,,dlaczego młodzież pije alkohol?", ,,jakie są skutki picia alkoholu?", ,,co powoduje alkohol u kierowcy?" oraz wiele innych zagadnień. Oczywiście nie obyło się również bez chemicznego spojrzenia na tę sprawę. Wspólnie z panią Klaudią Kopacz wyjaśniliśmy, w jaki sposób sklepy używają niepoprawnych nazw ,,alkohole" zamiast ,,produkty alkoholowe", a także na koniec wykonaliśmy spalanie etanolu skażonego oraz wykazaliśmy za pomocą doświadczenia różnice w jego lotności względem wody.