Konkurs matematyczny- Grupa II
Najmłodsi Matematycy
„Małe bystrzaki” to konkurs matematyczny dla najmłodszych, a mianowicie dzieci 5,6 i 7 letnich. Do konkursu zgłosiło się bardzo dużo chętnych, jednak samo zgłoszenie nie wystarczyło. Dzieci, które chciały wziąć udział w konkursie musiały trochę poćwiczyć przed eliminacjami. I tak, po wielodniowych przygotowaniach odbyły się wstępne eliminacje, do których zakwalifikowało się pięcioro dzieci z klasy pierwszej i siedmioro ze starszej grupy przedszkolnej. Zadania konkursowe nie były skomplikowane, raczej zróżnicowane i wymagały przede wszystkim skupienia uwagi i myślenia. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności i wiadomości matematycznych; wszyscy wykonali zadania uzyskując ponad połowę wymaganych punktów. W klasyfikacji kolejne lokaty zajęli:
I miejsce: Tymon K. klasa Ia
II miejsce: Lena G. 5-lat, grupa II
III miejsce Patryk W. klasa Ia i Olek R. 6 lat grupa II
IV miejsce: Łucja Z. grupa II i Zlatoslava K. klasa Ia
V miejsce: Rafał P. klasa Ia
VI miejsce: Franek Z. klasa Ia
VII miejsce: Mateusz K. grupa II
VIII miejsce: Antek B. grupa II
IX miejsce: Maksymilian W. grupa II
X miejsce Lena K. grupa II
Wszystkim serdecznie gratulujemy odwagi, zdolności i mamy nadzieję, że świetnie się bawili a nagrody sprawiły im również trochę przyjemności.
Beata Jaskuła
Anna Janik
Mobilne Planetarium
MOBILNE PLANETARIUM „ORBITEK”
26 kwietnia dzieci z naszego przedszkola odbyły niesamowitą wycieczkę w kosmos. Ciekawy pokaz dostarczył przedszkolakom niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w ich pamięci. Było to możliwe dzięki mobilnemu planetarium „ ORBITEK”, które zawitało do naszego przedszkola. Dzieci, w wielkim balonowym namiocie, słuchały kosmicznych opowieści o gwiazdach, Układzie Słonecznym, Drodze Mlecznej i oglądały barwne obrazy (fotografie nie oddają obrazów, które widziały dzieci). W jednej chwili przedszkolaki przeniosły się w zagadkowy świat kosmosu.
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi
Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw
w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.Z tej okazji 21kwietnia 2023 zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele różnych zabaw z ekologią w tle. Dzieci miały okazję także porozmawiać o tym, co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Przedszkolaki przypomniały sobie także zasady segregacji śmieci, a na koniec wykonały piękne pracę plastyczne. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety.
Katarzyna Littner- Gucia
Natalia Światłoń
Wycieczka do Teatru
Przedszkolaki w teatrze -teatr Groteska
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru nasze przedszkolaki były w Teatrze Groteska w Krakowie. Głównym celem wycieczki był spektakl pt. „Brzydkie kaczątko”. Przedstawienie było piękne. Dzieci były zachwycone. Jednak największe wrażenie wywołała przede wszystkim muzyka i postacie. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.
Katarzyna Littner- Gucia
Natalia Światłoń
Anna Janik
Beata Jaskuła
2
Grupa II
Olimpiada matematyczna dla przedszkolaków
W dniu 14 marca w Przedszkolu Samorządowym nr 2 Niebieski Miś odbyła się VII Gminna Olimpiada Matematyczna pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina.
Nasze przedszkole reprezentował zespół dwuosobowy z grupy II:
Antoni Boroń i Maksymilian Wątroba .
Chłopcy radzili sobie z zadaniami bardzo dobrze, żadne nie było dla nich nowością, jak również wielkim wyzwaniem. Jak sami stwierdzili, warto było trochę poćwiczyć.
B.Jaskuła
Grupa 2
Dzień Babci I Dziadka w grupie II
24 lutego 2023 przedszkolaki z najstarszej grupy miały zaszczyt zaprosić na swój występ Babcie i Dziadków z okazji ich święta. Dzieci przygotowywały się bardzo sumiennie, ćwicząc wiersze, tańce i piosenki. A jak wyszło… nie pytajcie. Trochę tremy, a trochę zaszczytu przed możliwością zaprezentowania siebie na scenie przed liczną widownią, spowodowały, że wszystko wyszło perfekcyjnie. No, prawie wszystko, oczywiście technologia nie zawsze poddaje się naszym oczekiwaniom. Pomimo wszystko dzieci szybko odnalazły się przy zmianie scenariusza, że nikt nawet nie zauważył, że coś było nie tak, albo, że coś miało być inaczej. Dzieci brały również udział w przygotowywaniu dekoracji a świadomość, że to dla ich bliskich, to tym bardziej starały się wykonać kolorowe serca jak najlepiej. To nie wszystko, dzieci przygotowały również, samodzielnie piękne laurki, bogato zdobione, wymagające wiele pracy, ale czego się nie zrobi dla kochanych babć
i dziadków.Zimowa sensoplastyka
Oj, działo się działo. Dzieci były pod wielkim wrażeniem. Najpierw bacznie się przyglądały podczas przygotowań, zadawały pytania, co to będzie, czy mogą dotknąć, itd. Oczywiście, przecież zajęcia takie, mają na celu doświadczanie różnymi zmysłami. Zimowa sensoplastyka związana była z produktami suchymi jak mąki różnego rodzaju i koloru, różne nasiona, igliwie, ziarna o różnych fakturach, pobudzająca receptory dłoni i stóp, ale również zmysły wzroku, węchu i słuchu. Przy muzyce dzieci wąchały, dotykały bawiły się produktami, przesypując, ugniatając dłońmi i stopami. Kiedy już wszystko było wymieszane, zabawy nadszedł koniec a dzieci pytały kiedy znowu będzie taka fajna zabawa. Przygotowań dużo, sprzątania jeszcze więcej, ale radość dzieci bezcenna.
Beata Jaskuła
Grupa 2
DZIEŃ PIZZY
9 lutego światowy dzień pizzy. W grupie II po raz kolejny przeprowadziliśmy eksperyment kulinarny. Każdy mógł własnoręcznie wyczarować własną, smaczną pizzę. Najpierw oczywiście każdy zrobił projekt, aby wiedzieć jakie składniki będą potrzebne. Kolejny krok to ciasto, tutaj tylko obserwacja i pomoc przy podawaniu składników. Następnie już tylko wałkowanie ciasta, formowanie fantazyjnego brzegu i ozdabianie ulubionymi dodatkami. Dzieci z wielką radością i przejęciem przygotowywały swoje danie obiadowe. No i upragniona chwila – konsumowanie. Jak widać na zdjęciach, chyba wszystkim smakowało. Było pysznie…..mmmniaaam.
Beata Jaskuła
KONKURS
PRZEDSZKOLE
ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM
„ MASKA KARNAWAŁOWA”
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym skierowanym do dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat. Uczestnicy konkursu mają za zadanie samodzielne wykonanie maski karnawałowejdowolną techniką plastyczną. Celem konkursu jest zachęcanie dzieci do zapoznania się z karnawałowymi zwyczajami. Rozwijanie samodzielności dziecka. Rozwijanie twórczego myślenia, wyobraźni i wrażliwości estetycznej. Kształtowanie umiejętności posługiwania się różnorodnymi technikami plastycznymi. Rozbudzanie poczucia odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy.
PRACE KONKURSOWE BĘDĄ PRZYJMOWANE DO 14 LUTEGO. OGŁOSZENIE WYNIKÓW 17 LUTEGO PODCZAS ZABAWY KARNAWAŁOWEJ.
Zachęcamy do udziału wszystkie dzieci.
Konkurs
Dziękujemy na udział w konkursie przedszkolnym
pt. „ Najpiękniejsza karta bożonarodzeniowa”
Wszystkie pracy były piękne, dlatego jury jednym głosem ogłosiło
14 PIERWSZYCH MIEJSC!
Nagrody i podziękowania za udział w konkursie, zostały wręczone podczas warsztatów świątecznych z rodzicami. Piękne kartki, zostały przekazane dla dzieci chorych będących pod opieką Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci.
Katarzyna Littner- Gucia
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
Klimat Świąt Bożego Narodzenia można było poczuć podczas warsztatów bożonarodzeniowych dla dzieci i rodziców, które odbyły się 16 grudnia.
Celem warsztatów było rozbudzanie aktywności dzieci
i rodziców, utrwalanie więzi emocjonalnej z rodziną i przywiązania do najbliższych, wzmacnianie wzajemnych relacji w rodzinie opartych na szacunku, akceptacji i miłości, a także kształtowanie wrażliwości
i ekspresji twórczej. Rodzice wraz z dziećmi z zapałem wykonywali piękne świąteczne choinki. Tego dnia nie zabrakło świątecznych życzeń, ogromnych podziękowań za zaangażowanie w życie przedszkola. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy, a na zakończenie bawiliśmy się razem przy dziecięcych utworach.Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie, zaangażowanie, atrakcyjnie spędzony czas i wspólną zabawę.
Katarzyna Littner- Gucia
MIKOŁAJKI
„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty”
Zgodnie z tradycją we wtorek 6 grudnia uroczyście obchodziliśmy mikołajkowe święto. W dniu Mikołajek nasze przedszkolaki zamieniły się w pomocników Mikołaja. Ubrane w czerwone czapeczki już od rana zastanawiały się, czy Mikołaj ich odwiedzi i czy przyniesie prezenty. Po przyjściu Mikołaja dzieci przywitały się z niezwykłym gościem i zaprezentowały wierszyk przygotowany specjalnie dla Niego. Mikołaj był zachwycony i rozdał wszystkim dzieciom prezenty.
Dziękujemy kochany Mikołaju, że nie zapomniałeś o nas! Dziękujemy za wszystkie wspaniałości i wprowadzenie nas w czas radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia!
Katarzyna Littner- Gucia
Natalia Światłoń
Konkurs Gminny Bonarodzeniowy
Dziękujemy za udział w konkursie gminnym organizowanym przez Samorządowe Przedszkole nr.2 w Skawinie „ Niebieski Miś”
pt. „ Dzieci kontra smog”
Z naszej placówki w konkursie wzięło udział łącznie 7 dzieci.
Marlena Dunaj zajęła II miejsce w kategorii wiekowej 5- 6 lat,
Jakub Gucia dostał wyróżnienie w grupie wiekowej 3-4 lat.
Pozostałe dzieci za udział w konkursie otrzymały dyplomy i książeczki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Katarzyna Littner- Gucia
Natalia Światłoń
Beata Jaskuła
Anna Janik
Coraz bliżej Święta...
Coraz bliżej Święta…..
Magia i niezwykły nastrój ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA zagościł u nas….. Ubieranie choinki i radość dzieci z własnoręcznie wykonanych ozdób na choinkę, dekorowanie pierniczków, nauka
i śpiewanie tradycyjnych kolęd i pastorałek, poznawanie literatury : wierszy, opowiadań dotyczących świąt – to wszystko sprawiało dzieciom dużo radości i budowało świąteczną atmosferę zbliżających się Świąt.Katarzyna Littner- Gucia
Grupa II
Święta i zwyczaje świąteczne – taką tematyką zajmowały się dzieci z przedszkola
z grupy II. Po raz kolejny założyły fartuchy, czapki kucharskie i ruszyły do pracy. Momentami było trudno, bo ciasto było „uparte” i kleiło się do rąk, albo nie chciało wyjść z foremki, ale na szczęście z pomocą przyszły panie, które opanowały sytuację. Pierniczki wyszły wyśmienite,
a piernikowy zapach tak kusił, że musieliśmy ich skosztować, pomimo, że jeszcze nie były udekorowane. Pierniczki palce lizać, ale tylko do spróbowania, bo to nasza słodka tajemnica, gdyż przygotowaliśmy je specjalnie dla naszych rodzin. Następnego dnia odbyło się dekorowanie lukrem i kolorowymi cukiereczkami, to już trochę łatwiejsze zadanie i poszło nam z tym wyśmienicie. Eksperyment kulinarny udany.B.Jaskuła
Grupa II
Święta i nasze tradycje.
Jedną z ulubionych tradycji świątecznych dzieci są oczywiście pierniczki. W tym roku grupa starszych przedszkolaków, również postanowiła zmierzyć się z tym słodkim zadaniem. Eksperyment kulinarny to lubiana przez dzieci forma zajęć i pomimo licznej grupy dyscyplina wtedy jest na szóstkę. Oczywiście jest to zadanie wieloetapowe gdyż wymaga czasu. Jednego dnia dzieci obserwują i uczestniczą w przygotowaniu ciasta, później same wykrawają ciasteczka. Po upieczeniu, dekorowanie kolorowym lukrem i słodką posypką, ale to już następnego dnia. To również jest fajna zabawa dla dzieci. Uczę się jak można przygotować kolorowy lukier i artystyczne zdobienie gdzie kolory wzajemnie się przenikają tworząc barwne obrazki. I kiedy wszystko już zrobione, pada wielokrotnie jedno pytanie…a kiedy będziemy jeść nasze pierniczki? A przecież wcześniej wszyscy widzieli, że to nasza niespodzianka na świąteczny stół do domu.
Beata Jaskuła
Kolędowanie jako kolejna nasza tradycja świąteczna.
W tym roku grupa 2 przedszkolaków przygotowała oprócz pierniczków, kolejną niespodziankę dla swoich rodzin w postaci pastorałek. Dzieci z wielkim przejęciem i zaangażowaniem przygotowywały się, aby zaśpiewać najlepiej jak potrafią, aby sprawić radość swoim bliskim. Obejrzyjcie krótki filmik i oceńcie sami.
https://drive.google.com/file/d/1kQjU9Eon0BgemUfx11fB8bqUIAWUm4G9/view?usp=drive_web
Beata Jaskuła
Grupa II
Andrzejki
W dniu świętego Andrzeja w starszej grupie przedszkolaków nie zabrakło tradycyjnych wróżb i zabaw. Najpierw dzieci dowiedziały się jak kiedyś odbywały się zabawy związane
z andrzejkami, jakie były zwyczaje związane z tym świętem. Później same bawiły się w rożne zabawy: szukanie do pary butów i skarpet czarownicy, wróżyły poprzez losowanie serduszek czy też wypatrywały w zaczarowanej kuli kim będą w przyszłości. Nie zabrakło również wróżb z lanego wosku i odczytywanie później teatrzyku cieni. Na koniec oczywiście tańce przy muzyce i mały poczęstunek.Tu kiedyś rosły paprocie
2 grudnia starsza grupa przedszkolaków przeniosła się do ery dinozaurów. Najpierw odbyło się podsumowanie wiadomości z całego tygodnia, a później dzieci mogły zobaczyć wielki szkielet dinozaura. Przeniosły się również za pomocą techniki do świata dinozaurów w aplikacji 4D, gdzie mogły zobaczyć poruszające się zwierzęta, które były na wyciągnięcie ręki. Po wszystkich wrażeniach, na koniec dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi paleontolodzy i wziąć udział w wykopaliskach. Każdy za pomocą młotka i wkrętaka mógł wydobyć skamielinę dinozaura z gipsowego odlewu. Było głośno, nawet bardzo, ale zabawy i radości nie da się opisać.
Beata Jaskuła
Święto Niepodległości- grupa II
Szumią stare polskie drzewa , wiatr historii wieje, I w gałęziach cicho śpiewa, sławiąc dawne dzieje. Wiedzą o tym wszystkie dzieci od gór aż po morze, że nas strzeże od stuleci białopióry orzeł…
Takie słowa piosenki patriotycznej, zabrzmiały 10.11.2022r przygotowane przez dzieci z okazji Narodowego Święta odzyskania Niepodległości. Dzieci z grupy drugiej zaprezentowały również wiersze z tej okazji, a na koniec wspólnie odśpiewały hymn, z pełną godnością, w uroczystych galowych strojach. Kształtowanie postaw patriotycznych to ważny element w edukacji przedszkolaków, dlatego od najmłodszych lat dzieci biorą udział w uroczystościach patriotycznych, zapoznawane są z symbolami narodowymi, ważnymi postaciami, bohaterami narodowymi.
B.Jaskuła
A.Janik
Grupa II
TYDZIEŃ KORCZAKOWSKI W PRZEDSZKOLU
„Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy” to jeden z wielu cytatów charakterystycznych dla największego przyjaciela dzieci – Janusza Korczaka. Jak co roku
w naszej szkole obchodzimy tydzień korczakowski dla uczczenia pamięci wielkiej postaci, naszego patrona. Dzieci z grupy drugiej miały okazję zapoznać się z ciekawostkami z życia
i twórczości wielkiego poety oraz obejrzeć film pt. „Król Maciuś I i nowi przyjaciele”. Na koniec stworzyły piękne ilustracje do filmu, który bardzo im się spodobał.B.Jaskuła
A.Janik
Grupa Motylki
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
4 listopada przedszkolaki z grupy ,,Motylki’’ obchodziły Dzień postaci z bajek.
Dzieci otrzymały kolorowe maski i mogły wcielić się w wybranych przez siebie bohaterów ulubionych bajek. Każdy musiał rozwiązać przygotowane przez panią zagadki dotyczące znajomości bajek. Przedszkolaki pomogły Kopciuszkowi oddzielić groch od ryżu oraz Baba Jadze naprawić chatkę z piernika. W nagrodę Baba Jaga poczęstowała ich smacznymi piernikami.
Grupa 1 ,,Motylki’’, opiekun: Natalia Światłoń
Grupa Motylki
Powitanie Jesieni
W naszym przedszkolu sezon jesienny uważamy za otwarty. 23 września oficjalnie powitaliśmy nową porę roku, która będzie panować przez najbliższe miesiące, W Kąciku Przyrody pojawiły się dary jesieni: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, owoce z sadu
i warzywa. Zajęcia w tym dniu nawiązywały do tematyki jesiennej. Były piosenki, wiersze, zabawy. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat nowej poru roku poprzez rozwiązywanie zagadek, rebusów. Z wielkim zaangażowaniem tworzyły również kolorowe jesienne prace plastyczne. Dzień ten był wprowadzeniem do tematyki związanej z jesienią. Przedszkolaki będą poszerzać swoją wiedzę, obserwować zmiany jakie przyniesie nam nowa pora roku podczas kolejnych zajęć, spacerów i wycieczek.Katarzyna Littner- Gucia
Natalia Światłoń
Grupa Motylki
Spektakl „Szkoła Pana Kleksa”
Wizyta teatrzyku w przedszkolu jest dla dzieci zawsze ogromną atrakcją. Tak było i tym razem do naszego przedszkola zawitał teatr Blaszany Bębenek ze swym przedstawieniem pt. „Szkoła Pana Kleksa”. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały pełne humoru przygody Adasia. Spektakl bez wątpienia dostarczył wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń.
Katarzyna Littner- Gucia
Natalia Światłoń
Grupa Motylki
ŚWIĘTO PATRONA
,, Pan Janusz Korczak
A któż to taki?
Znają go przecież wszystkie dzieciaki.
bo pewnie wiecie,
że dzięki niemu swe prawa mają wszystkie dzieci na całym świecie.
On dzieci leczył i wychowywał,
Zawsze wysłuchał, nigdy nie zbywał.’’
Małgorzata Olszewska- Chabura
25 października przedszkolaki z grupy ,,Motylki’’ obchodziły ŚWIĘTO PATRONA. Z tej okazji obejrzeliśmy film edukacyjny o Januszu Korczaku i rozmawialiśmy o tym, co to znaczy ,, być patronem’’. Dzieci pokolorowały rysunek Janusza Korczak, a następnie wybierały cechy, które go charakteryzowały. Wszystkie wybrane przez dzieci określenia przyklejaliśmy na odrysowanych, kolorowych dłoniach.
Grupa 1 ,,Motylki’’, opiekun: Natalia Światłoń
Projekt - Grupa Motylki
PROJEKT - ,,DOTYKAMY, TWORZYMY Z
SENSOPLASTYKĄ SIĘ BAWIMY’’
W październiku przedszkolaki z grupy 1 rozpoczęły przygodę z sensoplastyką. Oczywiście sensoplastyka często pojawiała się już na zajęciach. Tym razem postanowiliśmy przybliżyć ją w formie projektu. Na pierwszych zajęciach tworzyliśmy ,,dyniowy wulkan’’. Zabawa z dynią okazała się wspaniałą okazją do pobudzania naszych zmysłów. Dzieci oglądały, dotykały, wąchały dynie a następnie samodzielnie ją wydrążały. Kolejnym krokiem było wsypanie do jej pustego wnętrza sody oczyszczonej i zalanie octem. Na koniec obserwowaliśmy niesamowity wynik naszego eksperymentu.
Grupa 1 ,,Motylki’’ , opiekun: Natalia Światłoń
Grupa Motylki
Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!
Grupa „motylki” na początku października świętowała Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu jego walorów zdrowotnych i ożywczych. Dzieci poszerzały wiedzę o jabłkach. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Wspólnie zrobiły sok z jabłek oraz pyyyyszną szarlotkę. Dodatkowo wysłuchały opowiadanie pt. „Małe Jabłuszko”, rozpoznawały drzewa owocowe oraz zagadki o jabłku i innych owocach.
Katarzyna Littner- Gucia
Natalia Światłoń
Grupa Motylki
Spotkanie z Policjantem
W dniu 4 października ważnym wydarzeniem dla naszych przedszkolaków była wizyta Pana policjanta. Tematem numer jeden było bezpieczeństwo dzieci na drogach, lecz nie obyło się bez wielu pytań maluchów dotyczących codziennej pracy policjanta. Rozmawiał z dziećmi
o bezpiecznych zachowaniach na drogach, przypominał, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Przypominał również o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród maluchów opowiadania o codziennej pracy Policji oraz demonstracja sprzętu policyjnego. Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z maluchów nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.Katarzyna Littner- Gucia
Natalia Światłoń
Grupa 1 Motylki
ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT
4 PAŹDZIERNIKA przedszkolaki z grupy 1 obchodziły ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT.
Tego dnia każdy z nich zamienił się w wybrane przez siebie zwierzątko. Nie zabrakło rozpoznawania zwierząt po ich odgłosach oraz naśladowania ich ruchów. Dzieci wspólnie wykonały dużą kulę ziemską, na którą wklejały zwierzątka z całego świata. Opowiedziały również o swoich domowych zwierzętach oraz o tym, jak o nie dbają.
Grupa 1 ,,Motylki’’, opiekun: Natalia Światłoń
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA gr. 1
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Dzień Przedszkolaka to ważna data. Nie tylko dla dzieci, lecz dla całego świata.
Dzieci są ważne, każdy to powie. Z nich kiedyś wyrośnie dorosły człowiek.
20 września przedszkolaki z grupy 1 miały swoje wielkie święto. W tym dniu nie zabrakło wesołej zabawy, tańca, niespodzianek i smacznych przekąsek. Na każdej twarzy gościł promienny uśmiech.
Grupa 1 ,,Motylki’’, opiekun: Natalia Światłoń
JESIEŃ
Z darami natury świat nie jest ponury, tym bardziej, że pogoda dopisuje.
I tak, my Leśne Ludki ruszamy z mapą na poszukiwanie skarbu, obserwujemy mikro świat przez lupę i świetnie się bawimy. Nauczanie outdoorowe to dla dzieci świetna nauka i zabawa na świeżym powietrzu, myślę, a raczej wiem na pewno, że takie zajęcia w terenie powtórzymy nie jeden raz.Piękna nasza jesień to musimy koniecznie to wykorzystać. Ruszamy do naszego zagajnika, gdzie już powstał jeżowy domek. Teraz pora na szałas. Pracy co nie miara, dzieci uwijają się jak mróweczki, aż miło popatrzeć.
I oto jest nasz wspólny domek, wszyscy są zadowoleni z efektów ciężkiej pracy. No cóż, buty brudne we włosach trawa, ale popatrzcie sami, warto było, bo wyszło super.Już wcześniej mieliśmy okazję do zabawy pt. „Boso przez świat”, tym razem dorzucamy muzykę, której niestety nie widać na zdjęciach, ale jest. Odgłosy lasu połączone z zapachem liści, ziół, drzew i dotyk…super wielozmysłowe doznania sensoryczne. Do tego jeszcze na koniec „Patykiem pisane” czyli utrwalamy litery, układając je z patyczków. Świetna zabawa dla wszystkich, a ile sprzątania….Ale tu też dzieci się sprawdziły chętnie pomagając przy porządkach.
Eksperyment przyrodniczy.
Skoro z naturą jesteśmy tak blisko, więc czemu nie eksperyment? I tak postanowiliśmy, że spróbujemy rozmnożyć kwiaty z liści. Pod okiem wychowawcy dzieci robiły swoją sadzonkę, umieszczając liść kwiatu fiołka w ziemi. Zabawy z ziemią to dla dzieci fajna zabawa, chociaż eksperyment dłuuuugoterminowy, to mamy nadzieję, że finał będzie spektakularny, na pewno pochwalimy się efektem fiołkowym, tzn. końcowym
Beata Jaskuła
Projekty- grupa 5,6 latków
CO SŁYCHAĆ U PRZEDSZKOLAKÓW…
- Dzieci z II grupy w tym roku szkolnym, realizują ogólnopolski, czytelniczy projekt edukacyjny „Bajeczna księga”. Księga będzie zaprojektowana i wykonana przez wychowawcę grupy, a autorami tekstu i ilustracji są dzieci wraz z rodzicami. Księga opowiada o przygodach zająca, który miał wielki problem, bo chciał wziąć udział w zawodach, ale niestety dopadła go choroba…Jaka? I co było dalej? Tego jeszcze nie wiemy, gdyż kolejne strony opowiadania dopiero powstają. Dzieci myślą, rodzice piszą i dzieci rysują. Możecie się dowiedzieć o przygodach zająca zaglądając do naszej księgi. Chętnych zapraszamy do wypożyczenia, jak tylko zakończymy opowieść.
- Drugi projekt realizowany przez dzieci z II grupy to ogólnopolski projekt ekologiczno-plastyczny, „Z darami natury świat nie jest ponury”. Projekt ten realizowany jest poprzez ciekawe zajęcia i prace plastyczne z wykorzystaniem darów natury.
W ramach projektu z darami natury… dzieci brały udział w zajęciach „Boso przez świat”, czyli ścieżka sensoryczna pod stopami z wykorzystaniem szyszek, traw, kwiatów, kory itp. Zadaniem dzieci było chodzenie po ścieżce boso, co umożliwiło odbieranie różnych bodźców sensorycznych, czasem przyjemnych a czasem trochę mniej. Zabawy było co nie miara i rywalizacji również, kto da radę…
- W ramach projektu z darami natury… dzieci zrealizowały kolejne zadanie podczas zajęć plastycznych pt. „Rzeźba z natury”. Pracowały w grupach tworząc z kartonu zwierzęta leśne: dzika, niedźwiedzia i lisa. Dzieci – pracując w grupach – miały za zadanie pomalować farbami duże kartony przedstawiające poszczególne zwierzęta. Na koniec trzeba było uprzątnąć stanowisko pracy i … do wykonania pozostało już tylko wspólne zdjęcie z „dziełem sztuki”.
Rzeźba z natury to również obrazy z materiału przyrodniczego. Podczas zajęć matematycznych dzieci przeliczały, tworzyły zbiory, a na koniec stworzyły piękne obrazy, drzewa, jeże na spacerze i inne co tylko wyobraźnia mogła podpowiedzieć.
- Kolejnym zadaniem, które dzieci zrealizowały w ramach projektu Z darami natury….. był jeżowy domek. Korzystając z pięknej jesiennej pogody dzieci wraz z wychowawcą wybrały się do pobliskiego zagajnika, gdzie z gałęzi i liści zbudowały domek dla jeża na czas zimowego snu. Dzieci były bardzo podekscytowane zadaniem, gdy usłyszały, jak bardzo jest to ważne dla tak małych stworzeń w zimowy czas. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem, a przy tym bawiąc się wesoło.
- Realizacja kolejnego zadania z projektu ekologicznego pt. „Lecą na głowę liście kolorowe” - to zabawy w plenerze z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Zadaniem dzieci było zebranie dużej ilości liści, umieszczenie ich na chuście i stworzenie niesamowitej scenerii tańca liści w powietrzu. Wszystkim podobało się zadanie, zabawa była udana, mnóstwo radości ze wspólnie spędzanego czasu.
- Smacznie, zdrowo, kolorowo – zajęcia kulinarne w II grupie. Wdrażane dzieci do zdrowego stylu życia poprzez aktywny udział w przygotowaniu posiłku – to cel realizowanych zajęć. Zadaniem dzieci było samodzielne obranie warzyw, pokrojenie i wymieszanie. Muszę przyznać, że obawy trochę były przy tak licznej i energicznej grupie, ale niepotrzebnie. Dzieci zgodnie pracowały z wielkim zaangażowaniem, zainteresowaniem i starannością. Po prostu mali kucharze na medal! Jestem z nich dumna.
Beata Jaskuła
Grupa 5-6 latków
Powitanie jesieni w grupie 5 – 6 latków
Dzień ten obfitował w zajęcia tematycznie związane z jesienią, poprzez które dzieci przyswajały sobie wiadomości
o rozpoczynającej się porze roku. Celem zajęć było również integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Wspólnie z Panią Jesienią dzieci układały jesienne kompozycje, śpiewały, tańczyły, rozwiązywały jesienne zagadki oraz uczestniczyły w jesiennych konkursach. Dzieci będą poszerzać swoją wiedzę, obserwować zmiany, jakie przyniesie nowa pora roku podczas kolejnych zajęć i spacerów.
Anna Janik
Beata Jaskuła
Rowerowy Maj 2022
„Rowerowy Maj 2022” – przedszkole
Zakończyliśmy kolejną edycję kampanii „Rowerowy maj”. Przedszkolaki z naszego przedszkola - z ochotą i radością pod opieką rodziców - jeździły do przedszkola na rowerkach, deskorolkach i hulajnogach nawet wówczas, gdy pogoda nie sprzyjała. Mimo pozytywnych emocji oraz niezwykłych przeżyć staraliśmy się nie zapominać
o najważniejszym, czyli o bezpieczeństwie.W sobotę 4 czerwca odbył się finał kampanii „Rowerowy Maj 2022”. Przedszkole w Kopance również w tym roku zdobyło wiele nagród, okazaliśmy się ponownie najbardziej aktywnymi uczestnikami kampanii w nasze gminie.
W rankingu małych przedszkoli zdobyliśmy I miejsce w gminie
z frekwencją wynoszącą 63,7% - nagroda Voucher o wartości 1000,00 złotych, najlepszą grupą przedszkolną w gminie okazała się grupa naszych 6 latków – nagroda pakiet gadżetów.Przedszkolaki ze 100% frekwencją: Leon Boroń (grupa 4 latki), Aleksandra Knapik (grupa 5 latki), Jakub Sadowski (grupa 6 latki).
Wszystkim przedszkolakom serdecznie gratulujemy i dziękujemy!
Koordynator kampanii: Anna Janik
„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają"
Przedszkolaki z Kopanki czekają na wizytę niezwykłego gościa.
6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły i uśmiechnięty. Najpierw odbyło się spotkanie ze wszystkimi uczniami w szkole i dziećmi w przedszkolu. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
Jolanta Pieniążek
Anna Janik
Katarzyna Lttner-Gucia
Natalia Światłoń
Dzień Niepodległości
Święto Niepodległości
Dnia 10 listopada przedszkolaki obchodziły Święto Niepodległości.
W tym dniu rozwiązywali zagadki związane z Polską i wspólnie odśpiewali hymn Polski.
Symbole narodowe znamy
i z radością o Polsce rozmawiamy.
O tym, że jesteśmy Polakami,
nigdy nie zapominamy.
Dzień postaci z bajek- grupa Motylki
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Dnia 5 listopada grupa Motylki obchodziła Dzień postaci z bajek. W tym dniu przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do baśniowej krainy. Dzieci założyły kolorowe maski i tańczyły w rytm piosenek z ulubionych bajek.
Witajcie w naszym świecie.
Moc bajek tu znajdziecie.
Radości także wiele
bo tu są przyjaciele.
Księżniczki i królowie,
a nawet super bohaterowie.
Wszyscy się uśmiechają
i do zabawy zachęcają.
Natalia Światłoń
Dzień chleba- grupa Motylki
Dzień chleba
Dnia 15 października przedszkolaki z grupy Motylki świętowały Dzień chleba. Dzieci poznały historię powstawania chleba, pracę piekarza, a także sami próbowali zrobić swoje małe chlebki z masy solnej.
Chlebek lubi każdy z nas.
Jego smak kusi tak.
Na śniadanko go zjadamy
i dodatkami przyzdabiamy.
Natalia Światłoń
Dzień drzewa- grupa Motylki
DZIEŃ DRZEWA
Dnia 11 października grupa Motylki świętowała Dzień Drzewa.
Na drzewa dziś spoglądamy, bo mnóstwo siły w nich mamy.
Odwieczną energię w sobie mają i przedszkolaków nią zarażają.
Wiemy, co z drewna zrobić możemy i dzięki nim żyjemy.
One powietrze nam wzbogacają i zwierzętom mieszkanie dają.
Natalia Światłoń
Wyniku konkursu „ Jesienny cudaczek”.
W konkursie wzięło udział 22 dzieci wraz z rodzicami. Rodzice i dzieci wykazali się ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością. Wszystkie prace były bardzo piękne i ciekawe. Autorzy prac zostali nagrodzeni upominkiem i dyplomem.
Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
Kategoria 3-4 latki:I miejsce – Zuzanna Nędza
II miejsce- Lena Gucia
III miejsce- Lilianna Meres
III miejsce- Wiktroria Zabielska
Kategoria 5-6 latki:
I miejsce- Wiktor Szafrański
II miejsce- Krystian Sermet
III miejsce- Marlena Dunaj
Katarzyna Littner- Gucia
Jolanta Pieniążek
Natalia Światłoń
Anna Janik
Dzień Dyni- Grupa Motylki
28 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Dyni. Królowa DYNIA towarzyszyła nam przez cały dzień. Dzieci poznały wartości odżywcze tego warzywa, dowiedziały się, jakie potrawy można przyrządzić z dyni i poznały jej budowę.
Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw: klasyfikowania dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczania dyń, odczytywania dyniowych sylab i wiele innych. Wśród zabaw ruchowych były skoki przez różnej wielkości dynie, slalom dyniowy oraz zabawy taneczne. Ten dzień był pełen wrażeń i radości.
Katarzyna Littner- Gucia
Natalia Światłoń
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Nauczyciela to szczególny dzień dla wszystkich pracowników naszego przedszkola, którzy w swojej codziennej pracy dbają, by dzieci czuły się w przedszkolu dobrze, a także by miło i bezpiecznie spędzały tu czas…
NAUCZYCIELE I PRACOWNICY PRZEDSZKOLA SKŁADAJĄ SERDECZNE PODZIĘKOWANIA WSZYSTKIM DZIECIOM I RODZICOM ZA ŻYCZENIA, PAMIĘĆ ORAZ MIŁE SŁOWA.Katarzyna Littner- Gucia
Natalia Światłoń
Wycieczka- grupa 0
Wycieczka Przedszkolaków
18 października 2021 r. przedszkolaki gr.II odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Skawinie. Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejścia między regałami w wypożyczalni i zapoznania się z biblioteką. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, oglądały salę komputerową, a także specjalną salę dla najmłodszych, gdzie odgadywały zagadki związane z postaciami z bajek. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze.
Po zwiedzeniu biblioteki dzieci przeszły na zajęcia do Muzeum Regionalnego w Skawinie. Tam spotkały się z królem Kazimierzem Wielkim, który opowiadał dzieciom jak powstała Skawina, skąd się wzięła nazwa miasta. Lekcja historii była bardzo ciekawa. Następnie dzieci układały puzzle związane z królem Kazimierzem, a także kolorowały rysunk,i z których później zrobiona była wystawka. Na koniec każde dziecko dostało książeczkę z różnymi legendami związanymi ze Skawiną.Jolanta Pieniążek
Anna Janik
Grupa Motylki
W ogrodzie i w sadzie
Pierwszy tydzień października Grupa Motylki
poświęciła na poznawanie owoców i warzyw.
W tym tygodniu na spacer do ogrodu idziemy. A co z niego przyniesiemy?
Zieleń ogórka, czerwień pomidora, zapach cebuli i pora.
Z ogrodu do sadu się udajemy i tam coś smacznego dostaniemy.
Dojrzałe jabłka, soczyste gruszki i już się cieszą nasze brzuszki.
Natalia Światłoń
Grupa Motylki
Dzień Uśmiechu
Dnia 1 października Grupa Motylki świętowała Dzień uśmiechu.
Dziś jest taki dzień,
w którym smutek idzie w cień.
Moc uśmiechów na twarzach gości,
bo dużo jest powodów do radości.
Wesołe buźki od rana mamy
i wszystkich uśmiechem zarażamy.
Natalia Światłoń
Grupa Motylki
Dzień Przedszkolaka
Dnia 20 września grupa Motylki
obchodziła Dzień Przedszkolaka.
22 września kalendarz wskazuje i o ważnym dniu nas informuje.
Przedszkolaki dziś świętują i życzenia od wszystkich przyjmują.
W rytm muzyki podskakują, tańczą, śpiewają i dokazują.
Już medale otrzymali i uśmiechają się do swojej pani.
Natalia Światłoń
Konkurs
OGŁASZAMY KONKURS
Dla Przedszkolaków ( Gr. I i Gr. II )
„ Jesienny cudaczek”
Dlaczego powinniśmy jeść jak najwięcej warzyw i owoców, wiedzą nie tylko dorośli,
ale także dzieci… Okazuje się, że warzywa i owoce można również wykorzystać
do świetnej zabawy i wykonać z nich przepiękne postacie.
CEL KONKURSU:
- Rozszerzenie zainteresowania przyrodą.
- Rozbudzanie świadomości ekologicznej.
- Aktywność rodziców w życiu przedszkola przez włączenie się udział w różnych formach oddziaływań proekologicznych.
- Uświadomienie dzieciom potrzeby racjonalnego i zdrowego odżywiania.
- Poznawanie wartości odżywczych warzyw i owoców i ich znaczenia w żywieniu człowieka.
- Wdrażanie do konieczności mycia rąk oraz owoców i warzyw przed ich spożyciem.
- Wyzwolenie twórczej aktywności plastycznej dzieci.
- Rozwijanie dziecięcych talentów.
- Zachęcanie rodziców do efektywnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem.
- Radość ze wspólnie wykonanej pracy.
ZASADY KONKURSU:
• Zgłaszane prace wykonane z delikatną pomocą rodziców.
• Każdy uczestnik konkursu może złożyć tylko JEDNĄ pracę.
• Cudaczek musi być wykonany z warzyw, owoców, kasztanów, żołędzi oraz elementów mocujących(np. sznurek, klej, drucik) .
• Musi mieć formę przestrzenną.
• Do każdej pracy należy dołączyć starannie przymocowaną małą metryczkęz następującymi informacjami: imię i nazwisko, wiek dziecka.
Prace będą oceniane w następujących kategoriach:
a) dzieci 3-4 letnie
b) dzieci 5-6 letnie
Na prace czekamy w dniach – 14.X – 21.X.2021 r
• Ogłoszenie wyników 26 października 2021r.Organizatorzy:
Katarzyna Littner- Gucia
Jolanta Pieniążek
Natalia Światłoń
Anna Janik
Dzień Pieczonego Ziemniaka
Święto dziś ziemniaka mamy
tak więc wszystkich zapraszamy
na zabawy i zawody
na zagadki i podchody.
Uśmiech, humor i zabawa
to dziś najważniejsza sprawa.Jesień to czas zbiorów, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy, o czym przekonały się młodsze i starsze dzieci z Przedszkola Samorządowego w Kopance, które świętowały dzisiaj 05.10 2020 r. Dzień Pieczonego Ziemniaka.
Piękna pogoda oraz różne atrakcje sprawiły, że wszystkie buzie były uśmiechnięte. Na dzieci czekało wiele ciekawych zabaw, wykopywanie ziemniaków, ziemniaczane konkurencje sportowe, układanie serc z ziemniaków oraz malowanie bajkowych ziemniaków.
Punktem kulminacyjnym imprezy były pieczone ziemniaki i to one właśnie najbardziej smakowały dzieciom.
Dziękujemy naszym miłym paniom z kuchni za przepyszne ziemniaki.
Jolanta Pieniążek
Anna Janik
Katarzyna Littner- Gucia
Natalia Światłoń
Grupa Motylki- wrzesień
Wrzesień w przedszkolu
Grupa „Motylki”
Wrzesień w naszej grupie upłynął pod znakiem wspaniałych zabaw, podczas których poznawaliśmy siebie, naszą nową salę, ustalaliśmy wspólne zasady obowiązujące nas wszystkich. Wykonaliśmy piękne prace plastyczne, a także braliśmy udział w zabawach ruchowych oraz przywitaliśmy Panią Jesień.
Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji (w zakładce Album Fotograficzny) z pierwszych wspólnych wrześniowych dni naszych przedszkolaków w Przedszkolu w Kopance.
K.Littner-Gucia
Grupa II- Dzień Chłopaka
Każdy przedszkolak dobrze wie,
Że kiedy wrzesień kończy się,
Od najmłodszego aż po starszaka,
Wszyscy świętują Dzień ChłopakaW dniu 30 września 2021 roku w gr.II Przedszkola Samorządowego w Kopance odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Tego dnia w grupie starszaków świętowały wszystkie dzieci: chłopcy i dziewczynki. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości
i dobrej zabawy. Wszystkie dzieci otrzymały upominki ufundowane przez rodziców. Zdjęcia wykonane podczas uroczystości są miłym wspomnieniem tych chwil.Jolanta Pieniążek
Anna Janik
Grupa Motylki
Międzynarodowy Dzień Kropki 2021
Motylki obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki.
Był to dzień wyjątkowy, ponieważ jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy! Czyli wszystko to, co nasze Przedszkolaki uwielbiają i czym się szczególnie wyróżniają.
W tym dniu oczywiście najważniejsza była KROPKA, która zawładnęła całym naszym przedszkolem. Dzieci poznały historię Vashti, bohaterki "Kropki" Petera Reynoldsa. Tego dnia były zabawy, tańce oraz piękne prace plastyczne. Dzieci wykazały się kreatywnością i pomysłowością podczas zajęć oraz po raz kolejny przekonały się, że w naszym przedszkolu jest naprawdę fajnie!
Urodziny- grupa Motylki
Urodziny w gronie kolegów i koleżanek w maju obchodziły trzy dziewczynki: Marlenka, Zuzia i Lenka. Jeszcze raz życzymy wszystkiego co najlepsze, dużo zdrowia i uśmiechu na co dzień.
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
KOSMOS- grupa Motylki
Czym jest kosmos?
Jak wygląda?
Gdzie on jest?Na te i inne pytania nasze przedszkolaki znają już odpowiedź, a wszystko to za sprawą obchodzonego w naszym przedszkolu Dnia Kosmosu.
Tego dnia nie zabrakło zajęć, których głównym celem było zdobycie wiadomości o przestrzeni kosmicznej. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z planetami Układu Słonecznego, rozwiązywały zagadki dotyczące kosmosu, słuchały także krótkich informacji na temat słońca oraz krążących wokół niego planet. W tle słychać było piosenkę pt. „W układzie słonecznym”.
Dzieci uczestniczyły w licznych zabawach ruchowych. Wspólnie wykonali rakietę kosmiczną aby móc polecieć na kosmos. To był naprawdę kosmiczny dzień.Anna Janik
Katarzyna Littner- Gucia
Grupa Motylki
Przedszkolaki z gr. I naszego przedszkola wspaniale i efektywnie realizują zadania wynikające z tegorocznej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, która przebiega pod hasłem „W poszukiwaniu szczęścia”.
Ciekawe zajęcia, urozmaicone wspólnym wykonywaniem prac, plakatów i wspaniałą , pełną radości i „szczęścia” , zabawą wypełniały naszym przedszkolakom majowe przedpołudnia. Dzieci uczyły się dostrzegania radości w wielu aspektach codziennego życia oraz tego, jak sprawić, by radość i szczęśliwe chwile towarzyszyły im na co dzień!
Uśmiechy i zadowolenie naszych przedszkolaków to znak, że cel został osiągnięty. Brawo Motylki!
DZIEŃ ZIEMI- grupa Motylki
„ZIEMIO, nie chcemy, abyś była zniszczona,
Chcemy, żebyś była cała zielona,
więc przysięgę Ci składamy,
że zniszczyć Ciebie nie damy!”
Przyroda to nieodłączny element życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Dlatego od najmłodszych lat uczymy dzieci zasad recyklingu oraz kształtujemy w nich postawę ekologiczną. Grupa „Motylki” również nie próżnowała, aktywność dzieci była bardzo różnorodna. Podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą ich przyrodę. Inscenizacja wiersza „Sznurek Jurka” ukazała, jak wielkie znaczenie dla życia Ziemi ma równowaga we wszechświecie. Dzieci w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę na temat segregacji śmieci wrzucając odpady do odpowiednich pojemników. Wspólnie wykonały przestrzenną pracę plastyczną pod hasłem „Chrońmy naszą planetę”. Działania te zostały podsumowane przyrzeczeniem „Przyjaciół przyrody”, na znak którego każdy przedszkolak odbił swoją „zieloną” dłoń i obiecał dbać o naszą Ziemię. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały „Eko ordery” przyjaciela przyrody.
A. Janik
K. Littner-Gucia
Przedszkolaki z gr. II świętują Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy najpopularniejsze i najważniejsze na świecie święto ekologiczne- DZIEŃ ZIEMI!
Jest to doskonała okazja, by uczyć najmłodszych jak należy dbać o naszą planetę. Dzisiejszy dzień uświetniła nam prezentacja multimedialna wraz z ekologicznym quizem „Milionerzy” i piękne prace dzieci.
Grupa Motylki- praca zdalna
Link do książki interaktywnej:
https://view.genial.ly/5e836575ba81d90dfb1f9a67/interactive-content-swieta-tuz-tuz
fwdksikainteraktywnaikartypracygrupai.zip
Grupa Motylki
Pierwszy Dzień Wiosny
Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki…Przedszkolaki z niecierpliwością czekały na Pierwszy Dzień Wiosny. Cały tydzień dzieci sadziły i siały nasionka. Wspólnymi siłami w przedszkolu powstał nam piękny kącik przyrody oznajmiając że zbliża się do nas wiosna. Największą niespodzianką 22 marca dla dzieci były odwiedziny gościa- do przedszkola zawitała Pani Wiosna, kolorowa i radosna. Przedszkolaki przywitały ją wierszykiem, zaśpiewały dla niej piosenkę i razem z nią zatańczyły. Wszędzie wkoło zrobiło się zielono, a słońce zaczęło świecić mocniej.
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
Grupa Motylki
Urodziny
Urodziny w gronie kolegów i koleżanek w marcu obchodzili: Zosia, Zoja, Olek oraz Szymon. Jeszcze raz życzymy wszystkiego co najlepsze, dużo zdrowia i uśmiechu na co dzień.
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
Grupa Motylki
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETY
W przedszkolu obchodziliśmy DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI- zwracającą uwagę na problemy ludzi z Zespołem Downa.
,,Zakładając kolorową skarpetkę zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi z Zespołem Downa. W tym dniu chcieliśmy pokazać, ze różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom - tak jak nasza dodatkowa, niepasująca skarpetka!"
W związku z tym wszystkie dzieci w naszym przedszkolu założyły na stopy kolorowe skarpetki. Były one wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Katarzyna Littner- Gucia
Grupa Motylki
Zwierzęta na wsi „doimy krowę„
Tematem tygodnia, były zwierzęta mieszkające na wiejskim podwórku. Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci ze zwierzętami, które żyją na wsi. Dzieci oglądały obrazki przedstawiające zwierzęta hodowlane, nazywały, opisywały ich wygląd oraz miejsca, w jakich można je spotkać. Określały, co one robią i naśladowały głosy. Przedszkolaki utrwaliły nazwy zwierząt w poszczególnych rodzinach, wyjaśniając, jak nazywa się mama, tata i dziecko. Odbyły się ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza „Podwórkowa awantura”, ilustrowanego sylwetami zwierząt. Co najważniejsze dzieci same mogły spróbować doić krowę co sprawiło im wiele radości. Na koniec była degustacja mleka prosto od naszej przedszkolnej „ Krowy”.
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
Grupa Motylki
Marzanno, Marzanno,
Ty zimowa panno!
Pięknie cię żegnamy,
Bo wiosnę witamy!Cały tydzień przedszkolaki poznawały oznaki wiosny: pierwsze wiosenne kwiaty, powracające ptaki itd. Na koniec tygodnia w dniu 19 marca dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy”. Wykonały wspólnie Marzannę, z którą wspólnie maszerując po korytarzach i salach naszej szkoły ze śpiewem na ustach odganiały zimę.
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
Grupa Motylki
DZIEŃ DINOZAURA
Motylki 26 lutego obchodziły Dzień Dinozaura. W tym dniu rozmawialiśmy na temat pracy paleontologa i wspólnie dokonaliśmy ,,wykopalisk", dzięki którym zobaczyliśmy, jak wyglądał tyranozaur. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną przedstawiającą historię dinozaurów, ich cechy i gatunki. W zabawie matematycznej dzieci układały dinozaury względem siebie. W zabawach ruchowo – naśladowczych zamieniały się w dinozaury. Odwiedził nas tego dnia bardzo kochany Dinozaur, który przywitał się z dziećmi i pokazał im, że jedni są roślinożernymi stworzeniami, a inni mięsożernymi. Do przedszkola również dotarł dinozaur, którego z wielką radością i zaangażowaniem dzieci malowały farbami. Zabawa była wspaniała a dzieci zachwycone.
Katarzyna Littner- Gucia
Grupa Motylki
Dzień Kota
Grupa I
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty.
W poniedziałek 22 lutego, dzieci obchodziły nietypowe święto – Światowy Dzień Kota.
Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą, przy znanej wszystkim piosence
„Uciekaj myszko do dziury”. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, nadając im imiona, rozwiązywały zagadki, słuchały wiersza „Kotek”. Aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc i chlipiąc mleczko. Dużo radości sprawiły dzieciom konkursy oraz ozdabianie swoich kocich opasek.Katarzyna Littner- Gucia
Walentynki- grupa Motylki
Dzień w kolorze czerwonym
„WALENTYNKI”
15 lutego 2020 roku grupa I obchodziła dzień w kolorze czerwonym „Walentynki”. W tym dniu dzieci wraz z Paniami przyszły ubrane na czerwone. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich wartości jak: szczęście, miłość, przyjaźń i radość z przebywania ze sobą. Wspólnie bawiły się m.in. przy piosence "Mam chusteczkę haftowaną", układały walentynkowe puzzle, rozwiązywały zagadki . Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały piękną walentynkę. Słodkim akcentem był pyszny lizak w kształcie serduszka, który dodatkowo osłodził ten wyjątkowy dzień.
Katarzyna Littner- Gucia
Bal Karnawałowy - grupa Motylki
BAL KARNAWAŁOWY
Gr. I
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. 12 lutego br. od rana w naszym przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Tego dnia towarzyszył nam bajeczny wystrój i skoczna muzyka. Przedszkolaki z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, i zabawach. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń.
Katarzyna Littner- Gucia
KARNAWAŁ - oddział 0
„W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara,
strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi, mali
zgromadzeni na tej sali.”Oddział ,,0”
W piątek 12 lutego w przedszkolu już od rana panowała radosna atmosfera, a wszystko to za sprawą zaplanowanego balu karnawałowego. Sala przystrojona balonami, serpentynami zachęcała do zabawy. Dzieci przebrane w piękne stroje m.in. księżniczek, spider-mana, batmanów, policjantów, wróżek z ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach prowadzonych przez Panie. Tego dnia na dzieci czekały również zdjęcia oraz smaczny poczęstunek. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i bajkowej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Kiedy po zakończonej zabawie zaczęli zjawiać się rodzice, dzieci z wielkim zaangażowaniem zdawały relację z tego , co ciekawego działo się w przedszkolu.
Jolanta Pieniążek
Jolanta Chojnacka
DZIEŃ BABCI I DZIADKA- oddział 0
„Kocham mocno babcię, dziadka – to nie żart moi mili
Dzisiaj im życzenia składam, by 100 latek jeszcze żyli”.
Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku każdego dziecka. Dlatego iż w tym roku dzieci z oddziału ,,0” nie mogły gościć swoich ukochanych dziadków, to przygotowały dla nich krótki program artystyczny. Specjalnie dla nich recytowały wiersze, śpiewały piosenki . Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, w których wyrazili swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka życzymy dużo zdrowia, pogody ducha oraz wiary w lepsze jutro. Mamy nadzieję, że tylko ten rok jest wyjątkowy, i że już w następnym spotkamy się wszyscy w przedszkolu, by wspólnie świętować Państwa święto.
Jolanta Pieniążek
Jolanta Chojnacka
Przygotowanie prezentów na Dzień Babci i Dziadka
Dzieci z grupy ,,0” przygotowały prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Była przy tym dobra zabawa, zwłaszcza przy robieniu muffinek i ich ozdabianiu, ale także stroiki z szyszek i laurki z życzeniami.
JolantaPieniążek
JolantaChojnacka
Dlaczego warto często używać nożyczek :)
Nożyczki, to naprawdę świetne narzędzie, które bywa bardzo pomocne w życiu. Pod warunkiem, że nauczymy się z nich sprawnie korzystać.
W codziennym życiu nie zdajemy sobie sprawy, jaką wartość niesie ze sobą używanie nożyczek, szczególnie jeżeli chodzi o rozwój dziecka. Wycinanie nożyczkami przyczynia się przede wszystkim do usprawniania motoryki małej, a to bardzo ważna sprawa. Trzymając nożyczki w dłoni, operując nimi, tnąc papier, dziecko ćwiczy koordynację ruchową (ręka- oko). Dziecko chcąc wyciąć pewien kształt, musi używać obu rąk i to w sposób skoordynowany. Wycinanie nożyczkami, to doskonałe ćwiczenie mięśni dłoni, co z pewności przyda się podczas nauki pisania. Dziecko chcąc przeciąć kawałek papieru musi kilkukrotnie ścisnąć nożyczki i wykonać ruch odwodzenia.Przedstawiamy próby wycinania podejmowane przez nasze Przedszkolaki.
Katarzyna Littner- Gucia
Przygotowania do Dnia Babci i Dziadka
Gr. I Motylki
W drugiej połowie stycznia przed Dniem Babci i Dziadka dzieci w skupieniu pracowały nad upominkami. Malowały farbami, wyklejały witrażowe serca. Przedszkolaki odbijały swoje rączki oraz kolorowały piękne laurki i z wielkim sercem upiekły pyszne babeczki dla Babci i Dziadka. Wszystko po to, aby sprawić radość babciom i dziadkom. Przy tej okazji dzieci poznały tradycje obchodów tego święta w innych krajach. Pracy było nie mało, ale było warto – uśmiech wywołany na twarzy bliskich jest bezcenny.
Link do filmiku: https://we.tl/t-AhmwvGH63X
Katarzyna Littner- Gucia
KOMUNIKAT
Szanowni Państwo , Rodzice Przedszkolaków…
Informuję, że w związku z obowiązującymi nadal obostrzeniami wynikającymi z sytuacji epidemicznej nie możemy zorganizować spotkania w trybie stacjonarnym. Jeśli tylko taka możliwość się pojawi, zaprosimy Państwa na spotkanie.
W podzakładce „Ogłoszenia” zamieszczone zostały informacje dotyczące działań podejmowanych w kierunku rozbudowy przedszkola. Natomiast wszelkie informacje dotyczące rekrutacji do przedszkola na rok szkolny 2021/2022 zostaną zamieszczone, gdy otrzymamy stosowne materiały i dokumenty z UMiG.
Pozdrawiam Państwa, dziękuję za dotychczasową współpracę
i życzę dużo zdrowia i sił.Jolanta Kozłowska
Zimowe zabawy w ogrodzie – Grupa I Motylki
Zimowe szaleństwo w ogrodzie przedszkolnym – przyszła zima biała… śniegu nasypała (…) Tupu, tup po śniegu… dzyń, dzyń, dzyń na sankach… skrzypu, skrzyp na mrozie lepimy bałwanka… W takt piosenki Misia i Margolci, której się uczyliśmy, wyszliśmy do przedszkolnego ogrodu i super się bawiliśmy. Oczywiście nie mogło zabraknąć malowania na śniegu farbami oraz jazdy na sankach.
Katarzyna Littner- Gucia
SUKCES PRZEDSZKOLA
GRATULACJE DLA ZUZI
W grudniu 2020 r odbył się ogólnopolski konkurs recytatorski pod hasłem „Grunt to zdrowie”. Konkurs dedykowany był lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym za niesioną pomoc chorym ludziom, szczególnie w czasach pandemii. Założenia konkursu – zgodne z podstawowym kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa
w roku szkolnym 2020/2021 (wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych – kształtowanie postawy prozdrowotnej, podkreślenie wartości zdrowia w naszym życiu) realizowały następujące cele:- promowanie zdrowego stylu życia
- popularyzowanie poezji dziecięcej
- rozwijanie zdolności recytatorskich.
Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o sukcesie
Zuzanny Nędza z gr. I „Motylki”
z naszego przedszkola, która została laureatką tego konkursu zajmując w swojej kategorii wiekowej (3-4 latki) III miejsce. Brawo !!! J
Serdecznie gratulujemy Zuzi oraz jej Mamie –
p. Annie Nędza – która przygotowała Zuzię do konkursu.J.K.
Przedszkolaki żegnają Stary Rok teatralnie
Przedszkolaki pożegnały Stary Rok teatralnie. Dzieci poznały pracę aktora, wykonały piękne kukiełki; na koniec przeniosły się do magicznego teatru, dzięki któremu utrwaliły pory roku i poznały nazwy12 miesięcy.
Zabawy w teatr wywierają duży wpływ na postawy moralne dzieci, wyostrzają zmysł obserwacji, kształtują osobowość i rozładowują nagromadzone emocje.
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
Przedszkolaki wraz z Paniami składają wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku
Świąteczna Paczka
Z radością informujemy, że nasze przedszkole wraz z Oddziałem „ O” przystąpiło do akcji pt. „Świąteczna paczka” oraz „ Serdeczna kartka” dla Dzieci z Hospicjum w Krakowie. Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie i piękne wspólnie wykonane z dziećmi kartki świąteczne. Dobro wraca z podwojoną siłą- dziękujemy :-)
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
Jolanta Pieniążek
Wigilia w oddziale 0
Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończył się Wigilią, która odbyła się 23 grudnia w stołówce szkolnej i na sali oddziału ,,0”. Codzienny obiad zamienił się w świąteczną uroczystość. Była choinka z zapalonymi lampkami, stroik, obrusy, a w tle grała cichutko nastrojowa muzyka. Dzieci wspólnie śpiewały kolędy, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia, zjadły wigilijny obiad. Nie zabrakło barszczu z uszkami, ryby z surówką, kompotu wigilijnego, a także słodyczy. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze, wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.
Jolanta Pieniążek
Jolanta Chojnacka
Wigilia
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończył się, wspólną wigilią, która odbyła się 23 grudnia. Dzieci w tym dniu w strojach świątecznych wspólnie kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły wspólny wigilijny obiad. Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego w swoich domach.
Katarzyna Littner- Gucia
Ubieramy Choinkę
„Wczoraj rosłaś na polanie dzisiaj przyszłaś do nas jakie miłe to spotkanie choinko zielona...”
Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania choinki. W naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć tego zwyczaju. Tuż przed wizytą Św. Mikołaja zabraliśmy się do ozdabiania świątecznego drzewka. Wspólnie zawieszaliśmy bombki, gwiazdki, łańcuchy i kolorowe światełka. Choinka wygląda prześlicznie, a dzięki niej w naszej sali od razu zrobiło się świątecznie i wyjątkowo! Ileż było radości i zabawy we wspólnym ubieraniu choinki.
Jolanta Pieniążek
Przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia
Okres przedświąteczny w naszym Przedszkolu był czasem intensywnych, ale i radosnych przygotowań do obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki, jak co roku kultywowały tradycję bożonarodzeniową dekorując salę przedszkolną i tworząc świąteczne kartki, które przekazane zostały do Hospicjum Dla Dzieci. Przedszkolaki ubierały wspólnie choinkę, tworzyły piękne przestrzenne dekoracje świąteczne: Anioły, choinki, renifery i szopkę. Obowiązkowo dzieci wyrabiały ciasto na pierniki i wykrawały rozmaite wzory ciasteczek, które potem wspólnie je dekorowały. Było wiele emocji, a w trakcie tej twórczej pracy towarzyszyły dzieciom dźwięki tradycyjnych kolęd.
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
,,Serdeczna kartka”
dla dzieci chorych w specjalistycznych placówkach - Krakowskie Hospicjum dla Dzieci.
Święta to czas dobroci, miłości, prezentów oraz kartek świątecznych!
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dzieci z oddziału ,,0” przygotowały dla dzieci , własnoręcznie zrobione kartki świąteczne. Każda kartka zawierała piękne życzenia bożonarodzeniowe i dobre słowa na nadchodzący Nowy Rok. Dzieci dołączyły również upominki świąteczne.
Mamy nadzieję, że wywołają u adresatów poczucie radości i szczęścia, które niesie ze sobą Boże Narodzenie.
Jolanta Pieniążek
No promil- No problem
NO PROMIL – NO PROBLEM
W PRZEDSZKOLU
Uczniowie naszej szkoły realizują „nopromoilowe” zadania i działania…za nami Debata Oksfordzka, niebawem rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, konkursu na prezentację multimedialną…
PRZEDSZKOLAKI także włączyły się do projektu i swoimi dziecięcymi uśmiechami i sercami wspierają działania starszych kolegów. W tym roku dzieci postanowiły głośno wyrazić swój protest przeciwko niewłaściwym zachowaniom kierowców i wykonały plakaty propagujące trzeźwe i bezpieczne poruszanie się po drogach. Pracowały wytrwale i z wielkim zapałem. BRAWO!
MIKOŁAJKI
Odwiedziny Mikołaja
4 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci od kilku dni z niecierpliwością czekały na tego niezwykłego gościa. Przygotowały dla Mikołaja niespodzianki- piosenki, wiersze, oraz upominki. Następnie Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci pięknymi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Radości nie było końca. Mikołaj chętnie zostałby dłużej w naszym przedszkolu, lecz na Jego odwiedziny czekały przecież inne dzieci. Żegnając niezwykłego gościa dzieci obiecały, że w przyszłym roku także będą grzeczne i zaprosiły do odwiedzenia naszego przedszkola za rok.
Do widzenia Mikołaju!
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
ŁAŃCUCH CHOINKOWY- oddział 0
,,Łańcuch choinkowy”.
W tym roku wszystkie przedszkolaki te małe i te starsze zostały poproszone o zrobienie łańcucha choinkowego, który zostanie wykorzystany do ubrania choinki w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie. Przy robieniu takiego długiego łańcucha było sporo zabawy i śmiechu, zwłaszcza że umieszczaliśmy na nim swoje imiona. Jesteśmy bardzo dumni i ciekawi jak ten łańcuch będzie wyglądał na choince.
Jolanta Pieniążek
Jolanta Chojnacka
MIKOŁAJ - oddział 0
,,Mikołaj”
„Dziś Mikołaj do nas jedzie
i prezenty dzieciom wiezie.
On każdego dobrze zna,
a prezenty grzecznym da.
Raz, dwa, trzy – prezent dziś otrzymasz ty”.Dnia 4 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość święty Mikołaj . Pomimo braku śniegu w godzinach rannych przybył do przedszkola. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały . Po śniadaniu poznaliśmy legendę o św. Mikołaju. A następnie udaliśmy się na szkolny korytarz, gdzie została zapalona świąteczna choinka i z niecierpliwością czekaliśmy na spotkanie z miłym gościem. Powitaliśmy św. Mikołaja wierszem i piosenką . Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Cieszymy się, że Św. Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.
Jolanta Pieniążek
Jolanta Chojnacka
BAL POSTACI Z BAJEK
Dzień 27 listopada na długo zostanie w pamięci naszych przedszkolaków, ponieważ do naszego przedszkola zawitały przeróżne bajkowe postacie aby wspólnie świętować
Bal Postaci z bajek.
Nasze przedszkolaki tego dnia wyruszyły w podróż do krainy bajek. Był to dzień tanecznych szaleństw, którym towarzyszyła muzyka i zabawa. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące bajkowych postaci. Wysłuchały fragmentów znanych bajek a następnie rozpoznawały ich tytuły. Trafnie segregowały bajkowe rekwizyty, oraz układały bajkowe puzzle. Wysłuchały bajki opowiadanej przez Panie o „ Czerwonym Kapturku”. Przedszkolaki w przepięknych przebraniach tańczyły do bajkowych piosenek. W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków, dzięki rodzicom naszych przedszkolaków.
Katarzyna Littner-Gucia
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Ze względu na reżim sanitarny, dzieci nie mogły w tym roku przynieść swoich misiów, ale i tak ten dzień był misiowy.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Misiowa pobudka”, „Pluszowy miś”. Na żywo online połączyliśmy się z Misiem Teddym, który miał dla nas kilka zadań do wykonania. Tego dnia było wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, misiowe tańce. Dzieci również próbowały smakołyków, które misie lubią najbardziej; miodek i czekolada.
Katarzyna Littner- Gucia
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA- oddział 0
,, Dzień Pluszowego Misia”
„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”Duże , małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe Misie niestety w tym roku nie opanowały przedszkola i po raz pierwszy nie przybyły do nas ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć, ale zabawa mimo wszystko była przednia.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy . Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Misiowa pobudka”, „Pluszowy miś”, ,,Stary niedźwiedź”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, misiowe tańce, zabawy z chustą animacyjną a także zdjęcia w misiowej budce.
Już dziś z niecierpliwością oczekują na kolejne Święto Pluszowego Misia. Najważniejszy, główny cel imprezy- wspólna, zgodna zabawa- został osiągnięty.”Jolanta Pieniążek
Jolanta Chojnacka
"DZIEŃ KREDKI"
Dzień Kredki
„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,
kolorowe kredki bardzo lubią mnie,
kolorowe kredki kiedy je poproszę,
namalują wszystko to co chcę.”
W piątek 20 listopada br. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię.
Tego dnia celem zabaw było zapoznanie i utrwalenie kolorów, integracja grupy, kształcenie sprawności manualnych, doskonalenie umiejętności liczenia oraz reakcji na sygnał dźwiękowy. Dzieci wysłuchały piosenki pt. „Kolorowe kredki”, zastanawiały się, do czego można wykorzystać kredki. Poznały różnicę między rysowaniem a kolorowaniem. Dopasowywały obrazki do odpowiednich kolorów kredek, określały kolory, przeliczały kredki, ozdabiały je według własnego pomysłu. To był kolorowy dzień :)
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
DZIEŃ KREDKI- oddział 0
Dzień Kredki
W piątek 20 listopada br. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w naszej grupie odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje oraz obejrzały krótki film o tym, jak są zrobione. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność.
Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”, kolorowały kolorowanki nawiązujące do jej treści, brały też udział w zabawach muzyczno-ruchowych, konkursach i zawodach. W naszej grupie przy pomocy różnych środków wykonane zostały piękne kredki, które dekorowwały szkolny korytarz.Jolanta Pieniążek
Jolanta Chojnacka
Konkurs "FLAGA POLSKI"
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczno - techniczny pt. „Flaga Polski” został rozstrzygnięty. Do dnia 10 listopada wpłynęło 7 ciekawych pięknych prac.
Celem konkursu było promowanie twórczości dziecięcej, kształtowanie postaw patriotycznych przedszkolaków oraz możliwość rozwijania twórczości plastycznej poprzez rodzinne wykonanie pracy. Pani Dyrektor Jolanta Kozłowska i Pani Magdalena Raputa po naradzie wybrały cztery najciekawsze prace.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkurach.
Oto lista zwycięzców:
I miejsce- Zuzanna Nędza i Lena Gucia
II miejsce Maksymilian Wątroba
III miejsce Lilianna Meres
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
Przedszkolaki- Dzień Niepodległości
Przedszkolaki świętują Dzień Niepodległości
W dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo
i uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków – dzień. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
Pasowanie na Przedszkolaka
Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka
Grupa I „ Motylki”
„Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie.
9 listopada Mali Artyści z uśmiechami na twarzach recytowali wierszyki i śpiewali piosenki.
Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Po obietnicy złożonej przez dzieci, Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka za pomocą „czarodziejskiego ołówka”.
Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania, książkę i pięknego motylka.
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
,,Dzień pieczonego ziemniaka” - 9 października 2020r.
Jesień to czas zbiorów ziemniaków a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Z tej okazji został zorganizowany ,,Dzień pieczonego ziemniaka”. Przedszkolaki zapoznały się z ,,Bajką o Ziemniaku'', z której dowiedziały się, skąd on pochodzi. Przyswoiły sobie również wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaka: jego różne nazwy, oraz potrawy jakie można z niego przygotować.
Gdy ziemniaki piekły się w piekarniku, dzieci z twarzami pełnymi uśmiechów, brały udział w różnych konkursach i zawodach sportowych, których głównym bohaterem był ziemniak. Przedszkolaki poszukiwały ziemniaków ukrytych w piaskownicy, rzucały ziemniakiem do celu, zorganizowały slalom z ziemniakiem na drewnianej łyżce, sadziły i zbierały ziemniaki. Były też zabawy ze śpiewem i zabawy integracyjne. Zakończeniem święta była degustacja pieczonych ziemniaków, przygotowana przez nasze miłe panie kucharki.
Ten jesienny, słoneczny dzień na długo pozostanie w naszej pamięci!
Jolanta Pieniążek
Jolanta Chojnacka
Anna Janik
Katarzyna Littner- Gucia
URODZINY W PRZEDSZKOLU- GRUPA 5,6 LATKÓW
Urodziny w przedszkolu zapamięta każdy Przedszkolak!
Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem szczególnie ważnym. Jest to „Jego dzień”. To właśnie ten mały człowiek w tym dniu znajduje się w centrum uwagi. Jest najważniejszy, a inni zastanawiają się, w jaki sposób mogą mu sprawić radość i przyjemność. Dzień ten stanowi symbol jego narodzin i przyjścia na świat.
Urodziny w naszym przedszkolu to jedyna w swoim rodzaju wyprawa w świat przygody, która na długo pozostaje w pamięci dzieci, a w szczególności Jubilata. To bardzo ważne wydarzenie pełne niespodzianek i niezapomnianych przeżyć. Dlatego w naszym przedszkolu świętujemy urodziny każdego dziecka.
Jolanta Pieniążek
DZIEŃ USMIECHU
Gr. I „ Motylki”
2 października 2020 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Uśmiechu. Była to dobra okazja, by porozmawiać o naszych emocjach, głównie smutku i radości, których na co dzień doświadczamy. Dzieci wysłuchały bajki opowiadającej o sile uśmiechu i zatańczyły taniec radości do utworu „Pogoda na uśmiech” z balonami. Przedszkolaki wyklejały obrazki przedstawiające radosne minki.
Wszystkim przedszkolakom, rodzicom i pracownikom przedszkola i szkoły życzymy, aby uśmiech gościł na ich twarzach zawsze, nie tylko od święta, bo „uśmiech nic nie kosztuje, ale jest wiele wart. Wzbogaca tego, kto go otrzymuje i tego, który go daje”, czyni nas lepszymi i piękniejszymi.
Katarzyna Littner- Gucia
Anna Janik
DZIEŃ CHŁOPAKA
Gr. I „ Motylki”
30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców” zostały przygotowane specjalne dyplomy dla „Super Chłopaka”. Były także drobne upominki, zabawy muzyczno- ruchowe i oczywiście mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi. Wspólnie tego dnia wykonaliśmy koktajl owocowy. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.
Katarzyna Littner- Gucia
Dzień Przedszkolaka
Dzień Przedszkolaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"
21 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci. Na dzieci czekało tego dnia moc atrakcji. Już od samego rana w grupie I „ Motylki” panowała wesoła atmosfera.
Przedszkolaki uczestniczyły we wspólnych zabawach, konkursach i grach zespołowych, zapoznały się również ze swoimi prawami – tak ważnymi w życiu każdego człowieka – oraz z obowiązkami, czyli „kodeksem dobrego zachowania się”. Było wesoło i kolorowo. Nie brakowało uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Na koniec dzieci dostały drobny upominek i medal super przedszkolaka.
Życzymy naszym kochanym Przedszkolakom jeszcze raz wszystkiego co najlepsze.
Pamiętajmy, że „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.” /J. Korczak/
Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września – Międzynarodowy Dzień Kropki
Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia oraz działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy.
Tego dnia ubrania dzieci naszego przedszkola wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznały genezę tego święta. Uważnie wysłuchały opowiadania o tym, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nich ma jakieś ukryte zdolności i talenty. Tego dnia również dostrzegły kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą im w codziennym życiu: są w kropkach biedronki, są na kapeluszu muchomora.
Dzieci z gr. II wspólnie ułożyły własną historię małej Kropki, a potem kolorowymi farbami wykonały fanatazyjne obrazki. Dzieci bawiły się też przy piosence o kropce oraz szukały kropkowych par.
Natomiast nasze „Motylki” (gr.I) wykonały prace plastyczne z kropką
w roli głównej : koronę króla i królowej.Było kolorowo i radośnie.
Jolanta Pieniążek
Jolanta Chojnacka
Katarzyna Littner-Gucia
Urodziny
16 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy 3 urodziny Leosia
z gr.I JWszystkie dzieci radośnie odśpiewały
STO LAT i życzyły wszystkiego najlepszego.
Wspólne zabawy i piosenki urozmaiciły ten niezapomniany i wyjątkowy dzień naszemu Jubilatowi.
Katarzyna Littner-Gucia