• Konstytucja 3 Maja

          •  Pierwsza w Europie!

            Druga… na świecie! 

             

            Tak, tak! Konstytucja 3 Maja to pierwsza taka ustawa w Europie, a druga… zaraz po Stanach Zjednoczonych… na świecie!

            Konstytucja 3 Maja została  uchwalona 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie podczas burzliwych obrad Sejmu.Podczas tychże obrad król Stanisław August Poniatowski przemawiał trzy razy, wskazując na konieczność naprawienia panującego ustroju.

            A kiedy król Stanisław August Poniatowski po raz czwarty podniósł rękę na znak chęci zabrania głosu… odebrano ten gest jako wezwanie do przyjęcia projektu konstytucji! I to rzeczywiście nastąpiło! Zewsząd odezwały się głosy: „Wiwat król!”, „Wiwat konstytucja!”. I król od razu złożył przysięgę na Ustawę Rządową na ręce biskupa krakowskiego , Feliksa Turskiego.

            Autorami konstytucji byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj  i Stanisław Małachowski.

            Konstytucja znosiła miedzy innymi zasadę liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz wolną elekcję. Wolna elekcja została zastąpiona władzą dziedziczenia.

            Aby Konstytucja  była zawsze aktualna, co 25 lat miał się zbierać Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmian w zapisach konstytucji.

             

          • FINAŁ SKAWIŃSKICH DEBAT OKSFORDZKICH

          • Pierwsze miejsce... - Przecza

            FINAŁ SKAWIŃSKIEJ LIGI DEBAT OKSFORDZKICH

            WSPANIAŁE ZWYCIĘSTWO!!!

             

            23 kwietnia 2024 roku w pałacyku Sokół odbył się finał Skawińskiej Ligi Debat Oksfordzkich realizowanej w ramach projektu „Dialog Młodzieżowy w Małej Ojczyźnie”, którego celem było propagowanie idei debatowania i wdrażanie uczestników w aktywności mające pozytywny wpływ na rozwój kluczowych umiejętności, takich jak: krytyczne myślenie, zdolności interpersonalne, budowanie merytorycznej argumentacji, praca w grupie,  umiejętność autoprezentacji.

            Realizacja projektu obejmującego kilkumiesięczne działania możliwa była dzięki współpracy i zaangażowaniu organizatorów: Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Cenne i ważne było wsparcie Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Pana Norberta Rzepisko, który serdecznie pogratulował uczestnikom debat oraz podziękował Jolancie Kozłowskiej (dyrektorowi ZPO w Kopance), która jest prekursorem całego przedsięwzięcia  i Krystynie Droździewicz (dyrektorowi Biblioteki Pedagogicznej) za inicjatywę i działania, które poszerzają ofertę edukacyjną w naszej gminie.

             W debacie nt. Telewizja nie powinna organizować talent show, w których TV występują dzieci uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim (propozycja) zmierzyli się z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach, którzy wystąpili po stronie opozycji. Obie strony przedstawiały trafne argumenty, jednak tę debatę wygrała drużyna Zespołu Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim zajmując ostatecznie III miejsce w Lidze Debat Oksfordzkich.

              W debacie finałowej pt. „Rodzice powinni zniechęcać dzieci do aspirowania do nierealistycznych marzeń, takich jak zostanie najlepszym piłkarzem na świecie lub pierwszym człowiekiem na Marsie”  po stronie propozycji wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Rzozowie, a po stronie opozycji uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance. Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Boroń (7a), Joanna Kochana (7a), Maja Mosór (7a), Natasza Kochana (7a), Krzysztof Balon (8a) i Jan Fabian (7a), Jakub Juszczak (7a); uczniowie przygotowywali się do debaty pod opieką i kierunkiem p. Joanny Pukło.

            Obie drużyny przytaczały silne i celne argumenty poparte materiałami źródłowymi, licznymi przykładami i badanami. Decyzją sędziów zwycięzcą tej debaty, a tym samym całej tegorocznej Ligi Debat Oksfordzkich została drużyna Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka  w Kopance.

            Ostateczne wyniki prezentują się następująco:

            • Miejsce I – Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka
              w Kopance
            • Miejsce II – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Rzozowie
            • Miejsce III – Zespół Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim
            • Miejsce IV – Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach

            Uczestnicy debat usłyszeli wiele słów uznania. Pięknie i godnie zaprezentowali siebie i swoje szkoły. Wraz z gratulacjami uczniowie otrzymali cenne  upominki oraz życzenia dalszych sukcesów w podejmowaniu kolejnych zadań i wyzwań.

             

            WIELKIE GRATULACJE DLA NASZYCH DEBATANTÓW
            I DLA P. JOANNY PUKŁO!

             

          • DZIEN ZIEMI klasy 1a, 2a

          • Polska: Dzień Ziemi 2024 - świętowanie przez działanie. Jak d

             

             DZIEŃ ZIEMI W KLASIE Ia i IIa

            Uczniowie klas1a i 2 a naszej szkoły 22 kwietnia obchodzili Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców naszej planety. 

            Dzieci pod kierunkiem swoich wychowawców włączyli się w działania  promujące ideę ochrony środowiska poprzez:

            • Wykonanie plakatów pt. „Iglaste czy liściaste”
            • Realizację programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury",
            • Sadzenie kwiatów.

            Uczniowie z entuzjazmem przygotowywali plakaty przedstawiające różne gatunki drzew. Podczas tej aktywności, dzieci miały okazję zgłębić wiedzę na temat różnorodności drzew występujących w naszym otoczeniu oraz ich znaczenia dla zdrowia ekosystemu. Plakaty te będą służyły nie tylko jako ozdoba szkolnego korytarza, ale także jako narzędzie edukacyjne dla innych uczniów.

            Program "Kubusiowi Przyjaciele Natury” dostarczał istotnych informacji na temat ochrony środowiska oraz dbania o zwierzęta i rośliny. Dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji po obejrzeniu programu. Dzieliły się swoimi przemyśleniami na temat jak dbać o planetę.

            Na zakończenie obchodów Dnia Ziemi, uczniowie przystąpili do sadzenia kwiatów w donicach, które miały ozdobić parapety w klasach. To praktyczne zajęcie nie tylko uczyło dzieci odpowiedzialności za rośliny, lecz także dodawało koloru i uroku naszym szkolnym pomieszczeniom.

            Obchody Dnia Ziemi były nie tylko okazją do zabawy, ale także ważnym momentem edukacyjnym, podczas którego dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i roli, jaką w niej odgrywają. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie będzie inspiracją do podejmowania działań na rzecz naszej planety również poza szkolnymi murami.

             

            Wychowawcy

          • AKADEMIA PUCHATKA klasa 1a

          • Akademia Bezpiecznego PuchatkaKlasa 1a zakończyła realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka, który obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci. Celem programu było wzmacnianie świadomości uczniów na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, a także kształtowanie umiejętności odpowiedniego reagowania na zagrożenia w otoczeniu. Podczas zajęć dzieci wykazały zainteresowanie tematyką bezpieczeństwa i aktywnie uczestniczyły we wszystkich działaniach. Zauważono poprawę świadomości uczniów na temat bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach.

             

                                                                                                                   M. Raputa

          • Warsztaty z Cyberprzemocy

          • Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa w sieci

             

                         12 kwietnia br. w naszej szkole na podsumowanie działań z zakresu bezpieczeństwo w sieci (w ramach działań DBI 2024) odbyły się warsztaty z udziałem starszego inspektora Straży Miejskiej panem Tomaszem Morawą. Uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-4 i 5-7 obejrzeli pouczającą prezentację oraz uczestniczyli w kierowanej pogadance na temat: cyberprzemocy i jej rodzajów, kto jest na nią narażony, jakie są jej skutki i jak się możemy przed nią chronić. Szczególnie mocno wybrzmiały konsekwencje prawne z niewłaściwego korzystania w sieci, które mogą prowadzić do katastrofalnych skutków. Całość zajęć przebiegła w sympatycznej atmosferze, która sprzyjała swobodnym i otwartym wypowiedziom dzieci i młodzieży.

            Bardzo dziękujemy za jego osobisty udział w tych zajęciach!

             

          • Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w sieci

          •  

            Mamo, tato, Wasze dzieci są narażone na cyberprzemoc - Aleksandra  Zawadowska Psychoterapeuta

             

                 W dniu 9 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas 4-8 „Kłopoty online cyberprzemoc”. Dotyczyły niezwykle ważnego i aktualnego  tematu związanego z zagrożeniami pochodzącymi z częstego przebywania w wirtualnym świecie.  W tym samym dniu wszyscy zainteresowani rodzice uczestniczyli w prelekcji „Czy wiem co moje dziecko robi w wirtualnym świecie”, podczas której w bardzo praktyczny sposób omówione zostały zachowania ryzykowne prezentowane w sieci, jak również ich wpływ na postrzeganie świata przez dzieci. Rodzicom zaprezentowane zostały sposoby ochrony dzieci przed negatywnym wpływem treści wirtualnych na ich realne życie. Należy podkreślić, że dużą zaletą prelekcji był obrazowy sposób przekazania wiedzy przez prowadzącą. 

                 Zajęcia dla uczniów przeprowadziła Pani Marta Zaborska - psycholog,  natomiast z rodzicami spotkała się Pani Katarzyna Kudyba – doświadczony trener praktyk w obszarze profilaktyki uzależnień, nowych mediów, przeciwdziałania przemocy i cyberprzemocy z Centrum Szkoleń Edukator z Krakowa. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników warsztatów poszerzył swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz wyniósł coś interesującego i wartościowego dla siebie.

             

            Monika Lempart

          • Konkurs z języka angielskiego

          • UWAGA…KONKURS!

             

            REGULAMIN KONKURSU

            z języka angielskiego:

             

            „ILE WIESZ O WIELKIEJ BRYTANII?”

             

                 Cele konkursu:

             

            1. Doskonalenie umiejętności uczniów z zakresu języka angielskiego;
            2. Rozbudzanie zainteresowania uczniów historią, geografią, kulturą oraz życiem codziennym w Wielkiej Brytanii;
            3. Motywowanie uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy, umiejętności i zdolności językowych;
            4. Stwarzanie możliwości wykazania się dodatkową wiedzą i umiejętnościami.

             

            Organizacja Konkursu:

            1. Organizatorem konkursu jest mgr Elżbieta Kaczmarzyk.
            2. Konkurs odbędzie się w dn. 21.05.2024 r.
            3. Mogą w nim wziąć udział uczniowie klas IV-VIII.
            4. Konkurs będzie polegał na rozwiązaniu quizu w języku angielskim (będą to zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte) obejmującego zagadnienia dotyczące geografii, historii, kultury oraz życia codziennego w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
            5. Materiały w języku angielskim, dotyczące zagadnień konkursowych, a także wskazówki dotyczące źródeł informacji „w przestrzeni online”,  dostępne będą  u organizatora po zgłoszeniu chęci udziału w konkursie.
            6. Dla laureatów trzech pierwszych miejsc przewidziane są dyplomy pamiątkowe, nagrody książkowe oraz cząstkowe oceny celujące z języka angielskiego.
            7. Ogłoszenie wyników nastąpi do dn. 29.05.2024 r.
            8. Chętni uczniowie proszeni są o zapisywanie się u mgr Elżbiety Kaczmarzyk do dnia 26.04.2024 r.
          • Konkurs logicznego myślenia klasy 1-3

          •  

             

             

            Konkurs logicznego myślenia, który odbył się 25 marca  zgromadził wielu entuzjastów zagadek, matematyki i logicznego rozumowania. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać szereg wymagających zadań, które wyzwalały umysł do kreatywnego i analitycznego myślenia. Zmagania obejmowały różnorodne dziedziny, od łamigłówek logicznych, przez zadania matematyczne. Celem konkursu było nie tylko wyłonienie osób o najwyższej zdolności logicznego myślenia, ale również promowanie tej formy intelektualnego wysiłku wśród uczestników. Konkurs okazał się dużym sukcesem, a zwycięzcy zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami. Uczestnicy, niezależnie od miejsca, które zajęli, zyskali cenną okazję do sprawdzenia swoich umiejętności i wymiany doświadczeń.

            Z każdej klasy wyłoniono ucznia z największą ilością punktów, który zdobył I miejsce

            Witold Karpiel kl. Ia

            Zlatoslava Kharchenko kl. IIa

          • Akcja!

          • Pomagajmy – zbierajmy nakrętki!

             

            Pomoc potrzebującym to działania, które rozwijają wrażliwość na drugiego  człowieka. Dlatego też, dla nas niezwykle ważne jest angażowanie naszych uczniów do działalności charytatywnych. Postanowiliśmy więc, w ramach współpracy z Fundacją „Dar Serca” w Skawinie zbierać nakrętki na naprawdę wyjątkowy i szczytny cel, jakim jest zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci. Zakrętki zapakowane w foliowe „jednorazówki” można zostawiać na portierni szkoły, gdzie zostanie potwierdzony ich odbiór.                    W każdej sali będzie także umieszczony pojemnik, do którego będzie można bezpośrednio wrzucić zakrętkę po wypiciu napoju. Pokazujemy dzieciom, że nawet drobne gesty mają olbrzymią moc i mogą sprawić komuś radość, poprawić komfort życia lub dać szanse na powrót do zdrowia.

             

            Pamiętajcie, każda plastikowa nakrętka jest cenna, bo pomaga!

             

            Koordynatorkami akcji są pedagodzy - Iwona Szułakiewicz i Monika Lempart

             

          • Wyniki konkursu wielkanocnego

          • WYNIKI KONKURSU:

            „WIELKANOCNE TRADYCJE W MOIM REGIONIE”

             

            Święta Wielkanocne to długo wyczekiwany czas rodzinnego ciepła i miłości. Obfitują one w tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, to wiele nadal jest kultywowanych. 

            Uczniowie w ramach konkursu wykonali  różnorodne  prace plastyczne płaskie i przestrzenne, utrwalili w ten sposób tradycje wielkanocne swojego regionu. Dzieła małych artystów przedstawiały charakterystyczne potrawy świąteczne, zwyczaje takie jak śmigus dyngus,  triduum paschalne, symbole wielkanocne, a nawet przedmioty z których kiedyś słynęła wieś Kopanka- wiklinowe kosze. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem i stała się piękną dekoracją szkolnego korytarza.

            Autorzy wszystkich prac zasługują na wielkie uznanie i pochwałę.

            Laureaci konkursu z klas: I,II,III:

            I miejsce- Antoni Boroń

                             Jakub Sadowski

            II miejsce- Kinga Czopek

                               Antoni Czajkowski

            III miejsce- Bartłomiej Ożóg

                                  Witold Karpiel

            Wyróżnienie:

            Lenka Kozioł, Amelia Maślanka, Oliwia Ożga

             

            Dziękujemy i gratulujemy!

            Wychowawcy.

    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Biuletyn informacji publicznej