• Konstytucja 3 Maja

      •  Pierwsza w Europie!

        Druga… na świecie! 

         

        Tak, tak! Konstytucja 3 Maja to pierwsza taka ustawa w Europie, a druga… zaraz po Stanach Zjednoczonych… na świecie!

        Konstytucja 3 Maja została  uchwalona 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie podczas burzliwych obrad Sejmu. Podczas tychże obrad król Stanisław August Poniatowski przemawiał trzy razy, wskazując na konieczność naprawienia panującego ustroju.

        A kiedy król Stanisław August Poniatowski po raz czwarty podniósł rękę na znak chęci zabrania głosu… odebrano ten gest jako wezwanie do przyjęcia projektu konstytucji! I to rzeczywiście nastąpiło! Zewsząd odezwały się głosy: „Wiwat król!”, „Wiwat konstytucja!”. I król od razu złożył przysięgę na Ustawę Rządową na ręce biskupa krakowskiego , Feliksa Turskiego.

        Autorami konstytucji byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj  i Stanisław Małachowski.

        Konstytucja znosiła miedzy innymi zasadę liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz wolną elekcję. Wolna elekcja została zastąpiona władzą dziedziczenia.

        Aby Konstytucja  była zawsze aktualna, co 25 lat miał się zbierać Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmian w zapisach konstytucji.

         

      • FINAŁ SKAWIŃSKICH DEBAT OKSFORDZKICH

      • Pierwsze miejsce... - Przecza

        FINAŁ SKAWIŃSKIEJ LIGI DEBAT OKSFORDZKICH

        WSPANIAŁE ZWYCIĘSTWO!!!

         

        23 kwietnia 2024 roku w pałacyku Sokół odbył się finał Skawińskiej Ligi Debat Oksfordzkich realizowanej w ramach projektu „Dialog Młodzieżowy w Małej Ojczyźnie”, którego celem było propagowanie idei debatowania i wdrażanie uczestników w aktywności mające pozytywny wpływ na rozwój kluczowych umiejętności, takich jak: krytyczne myślenie, zdolności interpersonalne, budowanie merytorycznej argumentacji, praca w grupie,  umiejętność autoprezentacji.

        Realizacja projektu obejmującego kilkumiesięczne działania możliwa była dzięki współpracy i zaangażowaniu organizatorów: Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Cenne i ważne było wsparcie Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Pana Norberta Rzepisko, który serdecznie pogratulował uczestnikom debat oraz podziękował Jolancie Kozłowskiej (dyrektorowi ZPO w Kopance), która jest prekursorem całego przedsięwzięcia  i Krystynie Droździewicz (dyrektorowi Biblioteki Pedagogicznej) za inicjatywę i działania, które poszerzają ofertę edukacyjną w naszej gminie.

         W debacie nt. Telewizja nie powinna organizować talent show, w których TV występują dzieci uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim (propozycja) zmierzyli się z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach, którzy wystąpili po stronie opozycji. Obie strony przedstawiały trafne argumenty, jednak tę debatę wygrała drużyna Zespołu Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim zajmując ostatecznie III miejsce w Lidze Debat Oksfordzkich.

          W debacie finałowej pt. „Rodzice powinni zniechęcać dzieci do aspirowania do nierealistycznych marzeń, takich jak zostanie najlepszym piłkarzem na świecie lub pierwszym człowiekiem na Marsie”  po stronie propozycji wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Rzozowie, a po stronie opozycji uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance. Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Boroń (7a), Joanna Kochana (7a), Maja Mosór (7a), Natasza Kochana (7a), Krzysztof Balon (8a) i Jan Fabian (7a), Jakub Juszczak (7a); uczniowie przygotowywali się do debaty pod opieką i kierunkiem p. Joanny Pukło.

        Obie drużyny przytaczały silne i celne argumenty poparte materiałami źródłowymi, licznymi przykładami i badanami. Decyzją sędziów zwycięzcą tej debaty, a tym samym całej tegorocznej Ligi Debat Oksfordzkich została drużyna Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka  w Kopance.

        Ostateczne wyniki prezentują się następująco:

        • Miejsce I – Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka
          w Kopance
        • Miejsce II – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Rzozowie
        • Miejsce III – Zespół Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim
        • Miejsce IV – Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach

        Uczestnicy debat usłyszeli wiele słów uznania. Pięknie i godnie zaprezentowali siebie i swoje szkoły. Wraz z gratulacjami uczniowie otrzymali cenne  upominki oraz życzenia dalszych sukcesów w podejmowaniu kolejnych zadań i wyzwań.

         

        WIELKIE GRATULACJE DLA NASZYCH DEBATANTÓW
        I DLA P. JOANNY PUKŁO!

         

      • DZIEN ZIEMI klasy 1a, 2a

      • Polska: Dzień Ziemi 2024 - świętowanie przez działanie. Jak d

         

         DZIEŃ ZIEMI W KLASIE Ia i IIa

        Uczniowie klas1a i 2 a naszej szkoły 22 kwietnia obchodzili Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców naszej planety. 

        Dzieci pod kierunkiem swoich wychowawców włączyli się w działania  promujące ideę ochrony środowiska poprzez:

        • Wykonanie plakatów pt. „Iglaste czy liściaste”
        • Realizację programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury",
        • Sadzenie kwiatów.

        Uczniowie z entuzjazmem przygotowywali plakaty przedstawiające różne gatunki drzew. Podczas tej aktywności, dzieci miały okazję zgłębić wiedzę na temat różnorodności drzew występujących w naszym otoczeniu oraz ich znaczenia dla zdrowia ekosystemu. Plakaty te będą służyły nie tylko jako ozdoba szkolnego korytarza, ale także jako narzędzie edukacyjne dla innych uczniów.

        Program "Kubusiowi Przyjaciele Natury” dostarczał istotnych informacji na temat ochrony środowiska oraz dbania o zwierzęta i rośliny. Dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji po obejrzeniu programu. Dzieliły się swoimi przemyśleniami na temat jak dbać o planetę.

        Na zakończenie obchodów Dnia Ziemi, uczniowie przystąpili do sadzenia kwiatów w donicach, które miały ozdobić parapety w klasach. To praktyczne zajęcie nie tylko uczyło dzieci odpowiedzialności za rośliny, lecz także dodawało koloru i uroku naszym szkolnym pomieszczeniom.

        Obchody Dnia Ziemi były nie tylko okazją do zabawy, ale także ważnym momentem edukacyjnym, podczas którego dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i roli, jaką w niej odgrywają. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie będzie inspiracją do podejmowania działań na rzecz naszej planety również poza szkolnymi murami.

         

        Wychowawcy

      • Akademia Puchatka- klasa 1a

      • Akademia Bezpiecznego Puchatka

         

         

        Klasa 1a zakończyła realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka, który obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci. Celem programu było wzmacnianie świadomości uczniów na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, a także kształtowanie umiejętności odpowiedniego reagowania na zagrożenia w otoczeniu. Podczas zajęć dzieci wykazały zainteresowanie tematyką bezpieczeństwa i aktywnie uczestniczyły we wszystkich działaniach. Zauważono poprawę świadomości uczniów na temat bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach.

         

                                                                                                               M. Raputa

      • Warsztaty z Cyberprzemocy

      • Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa w sieci

         

                     12 kwietnia br. w naszej szkole na podsumowanie działań z zakresu bezpieczeństwo w sieci (w ramach działań DBI 2024) odbyły się warsztaty z udziałem starszego inspektora Straży Miejskiej panem Tomaszem Morawą. Uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-4 i 5-7 obejrzeli pouczającą prezentację oraz uczestniczyli w kierowanej pogadance na temat: cyberprzemocy i jej rodzajów, kto jest na nią narażony, jakie są jej skutki i jak się możemy przed nią chronić. Szczególnie mocno wybrzmiały konsekwencje prawne z niewłaściwego korzystania w sieci, które mogą prowadzić do katastrofalnych skutków. Całość zajęć przebiegła w sympatycznej atmosferze,  która sprzyjała swobodnym i otwartym wypowiedziom dzieci i młodzieży.

        Bardzo dziękujemy za jego osobisty udział w tych zajęciach!

      • Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w sieci

      •            

        Mamo, tato, Wasze dzieci są narażone na cyberprzemoc - Aleksandra  Zawadowska Psychoterapeuta

         

        W dniu 9 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas 4-8 „Kłopoty online cyberprzemoc”. Dotyczyły niezwykle ważnego i aktualnego  tematu związanego z zagrożeniami pochodzącymi z częstego przebywania w wirtualnym świecie.  W tym samym dniu wszyscy zainteresowani rodzice uczestniczyli w prelekcji „Czy wiem co moje dziecko robi w wirtualnym świecie”, podczas której w bardzo praktyczny sposób omówione zostały zachowania ryzykowne prezentowane w sieci, jak również ich wpływ na postrzeganie świata przez dzieci. Rodzicom zaprezentowane zostały sposoby ochrony dzieci przed negatywnym wpływem treści wirtualnych na ich realne życie. Należy podkreślić, że dużą zaletą prelekcji był obrazowy sposób przekazania wiedzy przez prowadzącą. 

                  Zajęcia dla uczniów przeprowadziła Pani Marta Zaborska - psycholog,  natomiast z rodzicami spotkała się Pani Katarzyna Kudyba – doświadczony trener praktyk w obszarze profilaktyki uzależnień, nowych mediów, przeciwdziałania przemocy i cyberprzemocy z Centrum Szkoleń Edukator z Krakowa. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników warsztatów poszerzył swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz wyniósł coś interesującego i wartościowego dla siebie.

         

        Monika Lempart

      • Konkurs logicznego myślenia 1-3

      •  

         

         

        Konkurs logicznego myślenia, który odbył się 25 marca  zgromadził wielu entuzjastów zagadek, matematyki i logicznego rozumowania. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać szereg wymagających zadań, które wyzwalały umysł do kreatywnego i analitycznego myślenia. Zmagania obejmowały różnorodne dziedziny, od łamigłówek logicznych, przez zadania matematyczne. Celem konkursu było nie tylko wyłonienie osób o najwyższej zdolności logicznego myślenia, ale również promowanie tej formy intelektualnego wysiłku wśród uczestników. Konkurs okazał się dużym sukcesem, a zwycięzcy zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami. Uczestnicy, niezależnie od miejsca, które zajęli, zyskali cenną okazję do sprawdzenia swoich umiejętności i wymiany doświadczeń.

        Z każdej klasy wyłoniono ucznia z największą ilością punktów, który zdobył I miejsce

        Witold Karpiel kl. Ia

        Zlatoslava Kharchenko kl. IIa

      • Akcja!

      • Pomagajmy – zbierajmy nakrętki!

         

        Pomoc potrzebującym to działania, które rozwijają wrażliwość na drugiego  człowieka. Dlatego też, dla nas niezwykle ważne jest angażowanie naszych uczniów do działalności charytatywnych. Postanowiliśmy więc, w ramach współpracy z Fundacją „Dar Serca” w Skawinie zbierać nakrętki na naprawdę wyjątkowy i szczytny cel, jakim jest zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci. Zakrętki zapakowane w foliowe „jednorazówki” można zostawiać na portierni szkoły, gdzie zostanie potwierdzony ich odbiór.                    W każdej sali będzie także umieszczony pojemnik, do którego będzie można bezpośrednio wrzucić zakrętkę po wypiciu napoju. Pokazujemy dzieciom, że nawet drobne gesty mają olbrzymią moc i mogą sprawić komuś radość, poprawić komfort życia lub dać szanse na powrót do zdrowia.

         

        Pamiętajcie, każda plastikowa nakrętka jest cenna, bo pomaga!

         

        Koordynatorkami akcji są pedagodzy - Iwona Szułakiewicz i Monika Lempart

         

      • Wyniki konkursu wielkanocnego

      • WYNIKI KONKURSU:

        „WIELKANOCNE TRADYCJE W MOIM REGIONIE”

         

        Święta Wielkanocne to długo wyczekiwany czas rodzinnego ciepła i miłości. Obfitują one w tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, to wiele nadal jest kultywowanych. 

        Uczniowie w ramach konkursu wykonali  różnorodne  prace plastyczne płaskie i przestrzenne, utrwalili w ten sposób tradycje wielkanocne swojego regionu. Dzieła małych artystów przedstawiały charakterystyczne potrawy świąteczne, zwyczaje takie jak śmigus dyngus,  triduum paschalne, symbole wielkanocne, a nawet przedmioty z których kiedyś słynęła wieś Kopanka- wiklinowe kosze. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem i stała się piękną dekoracją szkolnego korytarza.

        Autorzy wszystkich prac zasługują na wielkie uznanie i pochwałę.

        Laureaci konkursu z klas: I,II,III:

        I miejsce- Antoni Boroń

                         Jakub Sadowski

        II miejsce- Kinga Czopek

                           Antoni Czajkowski

        III miejsce- Bartłomiej Ożóg

                              Witold Karpiel

        Wyróżnienie:

        Lenka Kozioł, Amelia Maślanka, Oliwia Ożga

         

        Dziękujemy i gratulujemy!

        Wychowawcy.

      • Akcja Charytatywna!

      •  

        13 i 15 marca uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli  się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących dzieci. Swoją postawą i zaangażowaniem  udowodnili, że nie jest im obojętny los chorych dzieci. W pomoc zaangażowana była cała szkoła, szczególnie aktywne i odpowiedzialne za organizację wydarzenia  były klasy III „a” oraz VI „a”.  Uczniowie odwiedzili siedzibę radia RMF FM w Krakowie,
        z którym współpracowaliśmy podczas zbiórki pieniędzy. Uczniowie uczestniczyli w lekcji edukacyjnej na temat choroby nowotworowej, promowali akcję chodząc z mikrofonem w szkole i odwiedzając wszystkie klasy oraz przygotowali plakaty promujące wydarzenie na rzecz  FUNDACJI wspierającej Dzieci
        z Chorobą Nowotworową, którą przeprowadzili w wyznaczone dni.

        Za pomoc i otwarte serca należą się wszystkim serdeczne podziękowania i słowa uznania.

         Akcja charytatywna pt. „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową FUNDACJA. Pomóż Dzieciom Chorym Na Raka”, zakończona wielkim sukcesem, wspólnie zebraliśmy 1742,10 zł!!! BRAWO 👏

        Wioletta Wełna

      • SPORTOWE TALENTY z Kopanki

      • SPORTOWE TALENTY W KOPANCE😊

         

        Uczniowie naszej szkoły w pięknym stylu wywalczyli  aż 11 indywidualnych medali !!!
        i srebrny medal drużynowo ( sztafeta chłopców ) w  XIV Halowych Mistrzostwach Skawiny w Lekkoatletyce szkół podstawowych i ponadpodstawowych zorganizowanych z okazji 660-lecia Skawiny, które odbyły się 21 marca.

        Ponadto drużyna chłopców zdobyła puchar – jako najlepsza drużyna! W klasyfikacji drużynowej chłopców zajęliśmy PIERWSZE MIEJSCE!!!

        Oto nasi medaliści:

        Oliwia Boroń – 7a – srebrny medal w biegu na 100 m

        Joanna Kochana – 7a – brązowy medal w biegu na 300 m

        Jakub Juszczak – 7a – dwa złote medale w biegu na 100 m i 400 m oraz srebrny medal w sztafecie

        Hubert Bartyzel – 8a – dwa złote medale w biegu na 100 m i 400 m oraz srebrny medal w sztafecie

        Bartosz Juszczak – 4a – brązowy medal w biegu na 400 m

        Nikita Pohribnyi – 4a – brązowy medal w skoku w dal

        Alicja Gworek – 6a – srebrny medal w rzucie piłką lekarską

        Victoria Sikora – 7a – srebrny medal w rzucie piłką lekarską

        Gabriel Szablak – 4a – brązowy medal w rzucie piłką lekarską

        WSPANIAŁE SUKCESY!

        GRATULACJE DLA WSZYSTKICH SPORTOWCÓW I ICH OPIEKUNA p. MARCINA DUDAŁY!

      • Debata Oksfordzka

      • MŁODZIEŻ DEBATUJE -  LIGA DEABT OKSFORDZKICH RUSZYŁA!

         

        20 marca 2024 r w Pałacyku „Sokół” odbyło się niezwykle ciekawe i wyjątkowe spotkanie uczniów szkół podstawowych. Turniej debat oksfordzkich – realizowany w ramach projektu „Dialog w Małej Ojczyźnie. Debaty Oksfordzkie” – pozwolił młodzieży na podjęcie wspaniałego wyzwania. Przygotowanie do debat było dla uczniów  procesem projektowym, sama debata sprawdzianem umiejętności prezentowania i wypowiadania się. Na każdym etapie debatowanie fundamentalnie związane jest z wykorzystywaniem myślenia krytycznego, budowaniem logicznej argumentacji i prowadzeniem  dyskusji z zachowaniem zasad kultury
        i poprawności językowej.

        W dyskusji nad pierwszą tezą „Rodzice powinni mieć dostęp do kont w serwisach społecznościowych swoich dzieci” zmierzyły się dwie drużyny (Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w roli propozycji i Zespół Placówek Oświatowych im. J.Korczaka w roli opozycji). Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Boroń (7a), Joanna Kochana (7a), Maja Mosór (7a), Natasza Kochana (7a), Krzysztof Balon (8a) i Jan Fabian (7a); uczniowie przygotowywali się do debaty pod opieką i kierunkiem p. Joanny Pukło.

        W drugiej debacie – „W szkole podstawowej powinien obowiązywać zakaz używania telefonów komórkowych” – spotkały się drużyny  Zespołu  Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim (propozycja) i  Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Rzozowie (opozycja).

        Młodzi debatanci wykazali wysoki poziom przygotowania, zaprezentowali kulturę i kunszt sztuki argumentacji z jednoczesnym poszanowaniem oponentów, wspaniale podejmowali polemikę reagując adekwatnie do pojawiających się w dyskusji argumentów. Poziom spotkania był wyrównany. Marszałek spotkania – p. Jakub Kozłowski – mocno podkreślał wysokie kompetencje poszczególnych mówców. Sędziowie tych debat w składzie: p. Kalina Krzemińska (Krakowskie Stowarzyszenie Mówców), p. Dariusz Storoń (Krakowskie Stowarzyszenie Mówców), p. Katarzyna Żak (Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie) oraz
        p. Agnieszka Bartnicka (Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie), nie mieli łatwego zadania. Punktacja, oceny i komentarze sędziowskie do wystąpień poszczególnych drużyn potwierdzają wspaniałe przygotowanie wszystkich uczestników debat. Ostateczny werdykt wyłonił finalistów, którzy zmierzą się w debacie finałowej – będą to drużyny z
        ZPO Kopanka oraz SP Rzozów. Natomiast o kolejne miejsca „powalczą” SP Jaśkowice i ZPO Borek Szlachecki.

        Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY!

        Organizatorzy: Krakowskie Stowarzyszenie Mówców, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie, Zespół Placówek Oświatowych w Kopance, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zapraszają na finałowe spotkanie.

         

         

        https://photos.app.goo.gl/X617GzR2xA1wpFAS7  - zdjęcia z debaty

         

        Jolanta Kozłowska

         

         

      • Zajęcia sportowe - #zGRANAszkoła

      • #zGRANAszkoła ponownie w Kopance!

        13 marca zagościli u nas trenerzy i pracownicy z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, którzy w ramach  projektu promującego zdrowy styl życia zorganizowali i przeprowadzili dla naszych najmłodszych uczniów wspaniałe zabawy i zawody sportowe. Uczniowie klas 1-3 spisali się znakomicie, a sportowa rywalizacja nie przeszkodziła im w czerpaniu radości z tych wyjątkowych zajęć. Uśmiechnięte twarze wszystkich uczniów oraz nauczycieli świadczą o tym, że to naprawdę był wyjątkowy dzień w szkolnej codzienności!

        Dziękujemy instruktorom  z CKiS oraz sponsorowi projektu – firmie GRANA – dzięki której wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

        https://www.flickr.com/photos/ckiswskawinie/albums/72177720315410207

         - zdjęcia z zajęć sportowych

         

      •  1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

      • 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

         

        1 marca  pamiętajmy o Żołnierzach Niezłomnych (Wyklętych). Święto to ustanowiono  3. lutego  2011 roku. Dlaczego 1 marca? Otóż właśnie tego dnia przypada kolejna rocznica zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków  IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

         

        Po zakończeniu II wojny światowej Polska nie stała się wolnym krajem – miejsce okupanta niemieckiego zajął sowiecki. Władzę w naszym kraju przejęli komuniści podlegli Związkowi Sowieckiemu. Polscy patrioci byli więzieni, torturowani, mordowani. Inni widząc, co się dzieje, ukrywali się w lasach i prowadzili walkę partyzancką. Używamy wymiennie w stosunku do nich dwóch określeń: „Żołnierze Wyklęci” i „Żołnierze Niezłomni”. Wyklęci, ponieważ komuniści skazali ich na zapomnienie, a  Niezłomni, bo wytrwale walczyli i mimo braku szansy na zwycięstwo pozostali wierni swoim przekonaniom. Żołnierze ci, za przywiązanie do myśli o niepodległej Polsce zapłacili najwyższą cenę – cenę życia.

         

        Warto spośród tak wielu, którzy stawiali opór władzy komunistycznej, pamiętać choć o niektórych „Wyklętych”:  Danucie Siedzikównie (ps. Inka), Łukaszu Cieplińskim (ps. Pług), Witoldzie Pileckim (ps. Witold), Auguście Emilu Fieldorfie (ps. Nil) i Zygmuncie Szendzielarzu (ps. Łupaszka).

         

         

        Cześć i Chwała Bohaterom!

         

         

                                                                                  

        Koniec II wojny światowej nie oznaczał dla Polski niepodległości. Zmienili się jedynie okupanci – zamiast niemieckiego – sowiecki. Rządy w  kraju przejęli komuniści. Polscy patrioci byli wtrącani do więzień, torturowani i jakże często mordowani za to, że pozostali wierni wolnej Polsce. Dla wielu Polaków jedynym wyjściem z zaistniałej sytuacji była ucieczka do lasu i podjęcie na nowo walki partyzanckiej.

        Pamięć Żołnierzy Niezłomnych oficjalnie świętujemy dopiero od dziesięciu lat. Bowiem dopiero 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dlaczego 1 marca? Otóż, w tym właśnie dniu w 1951 roku został zamordowany w komunistycznym więzieniu pułkownik Łukasz Ciepliński. Wraz ze swoimi współpracownikami Ciepliński kierował antykomunistyczną podziemną organizacją – Zrzeszeniem „Wolność i Niezawisłość”. Tuż przed śmiercią w liście do żony pisał: „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona”. Pośród tysięcy Polaków, którzy przeciwstawili się komunistycznemu zniewoleniu można jeszcze wymienić rotmistrza Witolda Pileckiego – jednego z największych bohaterów II wojny światowej oraz Danutę Siedzikównę „Inkę” - sanitariuszkę w oddziale majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Dopiero po upadku komunizmu zaczęto przywracać pamięć o żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego. Do dzisiaj jednak często nie znamy miejsc, gdzie ci żołnierze zostali pochowani.

        Dlaczego powinniśmy pamiętać o Niezłomnych? Najlepszą odpowiedzią są słowa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

         

        Cześć i chwała Bohaterom!                               

                                                                                              Kamilla Jaśnikowska-Toboła, Marcin Szczypczyk

         

      • Konkurs Kolęd i Pastorałek

      • Konkurs Kolęd i Pastorałek

        2 lutego 2024 r. odbył się w naszej szkole konkurs kolęd i pastorałek pod hasłem

        „Kolędujemy”

         

        Było to wydarzenie ogólnoszkolne, a w przygotowania do występów oraz prezentację kolęd zaangażowały się wszystkie klasy od 1a po 8a, jak również indywidualni i grupowi wykonawcy.

        Konkurs miał na celu popularyzację, kultywowanie i podtrzymanie tradycji śpiewania kolęd
        i pastorałek, uwrażliwianie na ich piękno i różnorodność, rozbudzanie zainteresowań muzycznych, prezentację talentów muzycznych oraz integrację społeczności szkolnej.

              Konkurs przeprowadzony został w dwóch częściach.

        W pierwszej części każda klasa zaprezentowała jedną z wylosowanych kolęd/pastorałek przygotowaną wspólnie przez wszystkich uczniów. Jury w składzie: P. Monika Lempart, P. Dorota Morek oraz P. Marcin Dudała oceniało występy w dwóch kategoriach wiekowych, tj. klas I-IV oraz V-VIII.

        W tej części konkursu, wśród młodszych klas zwyciężyła klasa 3a, II miejsce zajęła klasa 2a
        a III miejsce – klasa 4a. Nagroda pocieszenia przypadła klasie 1a.

        Wśród starszych klas, zdaniem jury, najlepiej wypadła klasa 8a, II miejsce przyznano klasie 6a, a III – klasie 5a. Nagroda pocieszenia powędrowała do klasy 7a.

        Po prezentacjach klas nastąpiła druga część konkursu – tym razem były to występy solistów, duetów oraz grup 4-osobowych. Nie było tutaj podziału na kategorie wiekowe. Uczniowie mogli się dobierać  dowolnie, bez ograniczeń co do wieku i klasy.

        Po wszystkich występach jury oceniając osobno występy solistów i grup zdecydowało, że najpiękniej zaprezentowali się solo:

        Maja Skowronek z kl. 2a, która zajęła I miejsce;

        Roksana Brańka z kl. 6a, która zajęła II miejsce;

        Amelia Pyzik z kl. 5a, która zajęła III miejsce.

        Wyróżniono także  Zlatoslavę Kharchenko z kl. 2a.

        W kategorii grupowej nagrody otrzymali:

        I miejsce – Marcel Kiebuła, Jan Kolstrung, Gabriel Szablak, Bartosz Juszczak z klasy 4a;

        II miejsce – Maja Mosór i Emilia Królik z klasy 7a i 8a;

        III miejsce – Jeremi Orzeł i Adrian Trojan z klasy 5a.

         

        Wszystkim klasom oraz wykonawcom indywidualnym i grupowym dziękujemy za przygotowania i udział w konkursie oraz za dobrą zabawę. Zwycięzcom gratulujemy wspaniałych występów!        

        • Wycieczka na przedstawianie "Doktor i Jego Zwierzęta" klasy 1a i 2a 

        • W dniu 30 stycznia 20024r. uczniowie klas 1 i 2 mieli przyjemność wziąć udział w magicznym przedstawieniu teatralnym zatytułowanym "Doktor i Jego Zwierzęta".

          O czym było przedstawienie? "Doktor i Jego Zwierzęta" to barwne widowisko, które przeniosło nas w fascynujący świat przygód Doktora oraz jego wyjątkowych przyjaciół ze świata zwierząt. Wciągająca historia, pełna humoru i nauki, zachwyciła zarówno małych, jak i dużych widzów.

          Reakcje naszych uczniów: Uczniowie byli wręcz zauroczeni widowiskiem! Ich uśmiechy i radosne okrzyki świadczyły o tym, jak bardzo cieszyli się każdą chwilą przedstawienia. Widząc ulubione postacie z książek ożywione na scenie, dzieci mogły podziwiać magiczną moc teatru. Przedstawienie nie tylko dostarczyło rozrywki, ale również przekazało ciekawe informacje na temat różnorodności zwierząt i ich potrzeb. Dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy o świecie przyrody, co z pewnością rozbudziło ich ciekawość.

          Wychowawcy kl I i II

        • Karnawał w klasach 1-3

        • 29 stycznia na sali gimnastycznej w Szkole  w Kopance

           jak w bajce – bajkowo!
          Kolorowe balony, muzyka, animator – i my!

          Jest tu Piłkarz, Rycerz z  Królową,
          Księżniczki, Jednorożec, Spiderman, Motyle – i Lwy!

          Grają sambę, kaczuszki i rock
          A na sali taki gwar – i tłok.

          Z Babą Jagą pląsają Biedronki,
          Pikachu, Harry Potter– i Kot.

          Pyszny popcorn i wata cukrowa znikają w mig.
          Jest zabawa! Jest wesoło – bo

          w karnawale na balowej sali
          Przedszkolaki i uczniowie klas I-III w kręgu wirowały dziś!

          Wychowawcy

      • Debata Oksfordzka

      • Debaty Oksfordzkie - XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy

        DIALOG MŁODZIEŻOWY W MAŁEJ OJCZYŹNIE – DEBATY OKSFORDZKIE

         

         

              17 stycznia 2024 roku uczniowie szkół podstawowych naszej gminy wzięli udział w pierwszym spotkaniu szkoleniowo-warsztatowym w ramach  projektu „Dialog młodzieżowy w małej ojczyźnie. Debaty Oksfordzkie”. Spotkanie odbyło się w Pałacyku „Sokół”, a uczestniczyli w nim uczniowie najstarszych klas Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance, Zespołu Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim, Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Rzozowie i Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach.

        Spotkanie prowadził trener Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców pan Jakub Kozłowski  – Mistrz Polski Debat Oksfordzkich oraz wielokrotny sędzia Akademickich Mistrzostw Debat Oksfordzkich – który w przystępny i ciekawy sposób zapoznał młodzież ze specyfiką i zasadami prowadzenia dyskusji w formacie  debaty oksfordzkiej.

        Podczas dwugodzinnego spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in., iż debata oksfordzka to uporządkowana forma dyskusji, której celem jest przekonanie do stanowiska swojej drużyny. Debata ma ściśle określone reguły. Dzięki temu ludzi uczą się kulturalnej dyskusji opartej na szacunku dla oponentów i zaczynają rozumieć, że każdy ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie bez przerywania. To ważne zarówno w rozwoju indywidualnym mówców, jak i dla poziomu debaty publicznej. Debatowanie ma wpływ na rozwijanie wiele ważnych kompetencji przemawiającego – między innymi umiejętność autoprezentacji, radzenia sobie z tremą, współpracy w grupie, krytycznego myślenia.  Esencją debaty jest merytoryczna dyskusja na argumenty, dlatego debatanci powinni umieć zarówno argumentować,  jak i osłabiać argumenty oponentów.

        Po części teoretycznej uczniowie przystąpili do zajęć w formie warsztatowej. Pracując w czteroosobowych grupach przygotowywali się do debaty. Pierwsze próby debatowania –  pełne wrażeń i emocji – zakończyły się sukcesem. Młodzi adepci tej metody znakomicie poradzili sobie w nowej sytuacji wykazując się  kreatywnością i adekwatnym reagowaniem na pojawiające się w dyskusji argumenty.

        Do „próbnej” debaty zgłosiła się drużyna z naszej szkoły (Brawo!) w składzie: Joanna Kochana (7a), Natasza Kochana (7a), Emilia Królik (8a) i Maja Mosór (7a). Dziewczęta wspaniale prowadziły argumentację (występując w roli opozycji) podważając tezę, iż lektury szkolne powinny być nieobowiązkowe.

        Gratulacje za odwagę i piękne wystąpienia!

        Spotkanie bardzo podobało się młodzieży, czego wyrazem były wysokie oceny i słowa uznania.

        Organizatorzy spotkania – Krakowskie Stowarzyszenie Mówców, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie i Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance – zapraszają na kolejne spotkania, podczas których młodzież pozna tajniki sztuki argumentacji oraz  wystąpień publicznych.

        Jolanta Kozłowska

         

      • MIĘDZYNARODOWY KONKURS INFORMATYCZNY "BÓBR"

      • Konkurs Bóbr

        W dniach od 15 do 17 listopada 2023 r uczniowie naszej szkoły wzięli udział
        w
        Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „BÓBR 2023”.

        W kategorii Skrzat - klasy 1-3, wzięli udział: Zofia Baran, Patryk Duda, Antoni Skop, Patryk Wawro, Maja Skowronek, Zlatoslava Kharchenko, Tymon Karpiel, Franciszek Zięciowski.

        W kategorii Benjamin – klasy 4-6, wzięli udział: Przemysław Balon, Alicja Gworek, Bartosz Juszczak, Marcel Kiebuła, Ivan Tretiakov, Yulia Vovchuk.

        W kategorii Junior – klasy 7-8, wzięli udział: Jan Baran, Krzysztof Balon, Jakub Juszczak, Damian Dźwigał,

        Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

        Posługiwanie się technologią niesie w sobie wiele ważnych aspektów poznawczych, społecznych i kulturowych. W konkursie mocno akcentowane są elementy międzykulturowe i europejskie.

        https://www.bobr.edu.pl/wp-content/uploads/2022/09/Patronat-honorowy-Ministra-Edukacji-i-Nauki-z-napisem.png

         

         

         

         

         

         

        Nasza szkoła stawia sobie za cel aby:

        • zwiększyć zaangażowanie uczniów w stosowaniu komputerów i technologii informacyjnej podczas poznawania różnych dziedzin od samego początku pobytu
          w szkole,
        • wyrównywać szanse stosowania technologii komputerowej w grupach dziewcząt
          i chłopców posiadających dostęp do komputerów, jak i nie mających takiego dostępu,
        • zachęcać uczniów do zdobywania umiejętności potrzebnych w ich życiu osobistym, jak i na dalszej ścieżce edukacyjnej. 

        Gratulujemy wszystkim uczniom udziału w tym konkursie i zachęcamy do kolejnych edycji.

        W tegorocznej edycji konkursu w kategorii Junior Krzysztof Balon uzyskał  85 pkt
        i tym samym zdobył WYRÓŻNIENIE.

      • Warsztaty z druku 3D w ramach projektu Laboratoria Przyszłości

      • Warsztaty z Druku 3D

        Obraz znaleziony dla: druk 3d banach school

         

         

         

        Jakie są elementy przestrzenne w technologii druku 3D?

         

         

        Drukarka 3D – Banach School

         

         

         

                         W dniach od 12 do 19 grudnia 2023 roku w naszej szkole na zajęciach komputerowych oraz na lekcjach informatyki odbyły się warsztaty z druku 3d. Odbiorcami tych zajęć byli wszyscy uczniowie w klasach 1-3 oraz 4-8, również uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej. Podczas zajęć rozmawialiśmy o nowej technologii drukowania. Poznawaliśmy „niecodzienne okazy” powstałe z drukarek 3D:

         

        W Dubaju otwarto największy na świecie budynek z drukarki 3D

         

         

         

         

         

        Dwupiętrowy biurowiec o powierzchni ponad 640 m2 wykonany przy pomocy druku 3D.

        (źródło: https://www.national geographic.pl/media/cache/slider_big/uploads/media/default/0013/100/w-dubaju-otwarto-najwiekszy-na-swiecie-budynek-z-drukarki-3d.jpeg)

         

        Ojciec wydrukował synowi Lamborghini na drukarce 3D

         

         

         

         

         

         

         

        Lamborghini w z Druku 3D w Kolorado

        (źródło: Ojciec wydrukował synowi Lamborghini na drukarce 3D (chip.pl)

         

         Jednak głównym celem zajęć było zaprojektowanie medali dla uczestników zbliżającego się  konkursu świątecznej piosenki angielskiej. Uczniowie klas młodszych wykorzystywali swoje umiejętności posługiwania się programem Paint 3D, starsi z kolei zapoznawali się z programem tinkercad- dedykowanym dla projektów do druku 3D. Ostatecznie uczniowie z klasy 8a uczęszczający na zajęcia rozwijające zdolności informatyczne - Jan Baran i Krzysztof Balon - „stworzyli” projekt, którego efektem były piękne i oryginalne medale dla zwycięzców konkursu świątecznej piosenki anglojęzycznej.

        Autor projektu: Jan Baran, wykonawca druku: Krzysztof Balon

         

        Elżbieta Słomiany

         

      • JASEŁKA

      • JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE | Szkoła Podstawowa nr 7 im. Partyzantów Ziemi  Kieleckiej w Kielcach

         „Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku…”

         

         

         

         

         

              W oczekiwaniu na ten wyjątkowy dzień i magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia uczniowie  Zespołu  Placówek Oświatowych w Kopance przygotowali barwne i energiczne, a zarazem poruszające przedstawienie jasełkowe, którego premiera odbyła się 20 stycznia 2023 roku.

        Salę gimnastyczną, która zamieniła się na ten czas w salę teatralną, wypełnili licznie przybyli goście. O piękne i wzruszające  przeżycia zadbali zdolni młodzi  aktorzy wcielający się m.in. w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, Trzech Króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Nie sposób słowami oddać atmosfery i emocji, jakie mali aktorzy zdołali przekazać licznie zgromadzonej publiczności. Pokazali oni niezwykły talent sceniczny. To już kolejny rok, kiedy uczniowie stają na wysokości zadania i prezentują niezapomniane widowisko. Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszej szkole.

        Było to widowisko niezwykłe i bardzo innowacyjne, gdzie tradycja mieszała się z teraźniejszością. Mali aktorzy pokazali nam, że podczas codziennej gonitwy warto czasem zatrzymać się i pochylić nad sensem życia i przemijania. Ukazali, jak ważna jest obecność drugiego człowieka w tak szczególnym dniu, jakim jest Wigilia. Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że mogliśmy już poczuć magię świąt.  Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście.

        Wielkim atutem tego przedstawienia była przepiękna scenografia (zaprojektowana przez panią Elżbietę Bularz), niezwykle bogata, budząca zachwyt, wzmacniająca doznania estetyczne i artystyczne widzów.

        Sztuka bardzo się spodobała społeczności szkolnej oraz zaproszonym gościom – którzy byli pod dużym wrażeniem, czego nie ukrywali. Sami aktorzy byli z siebie bardzo dumni, słysząc wiele pochwał pod swoim adresem. Cieszymy się, że mamy tak wielu wspaniałych uczniów obdarzonych talentami recytatorskimi, wokalnymi, aktorskimi.

        Autorkami tego wspaniałego przedsięwzięcia są: pani Magdalena Raputa, pani Wioletta Wełna oraz pani Bernadetta Mazur. Oprawa muzyczno-wokalna to także zasługa pani Wiolety Łosinieckiej.

        Dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu Jasełek: uczniom – aktorom za ich piękną grę, ich Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów,  strażakom z OSP Kopanka  za pomoc przy budowie dekoracji i  przygotowaniu sali.

                                                                                            Jolanta Kozłowska

         

        Jasełka -przedstawienie bożonarodzeniowe

         

        Aktualności / Komentarze / Jasełka 2021-2022 - Oficjalna ...

        Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas związany z pięknymi tradycjami. Jedną z nich są jasełka – przedstawienie o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa. Dnia 20 grudnia uczniowie klas 1a, 2a, 3a zaprezentowali przedstawienie jasełkowe dla społeczności lokalnej,  a 22 grudnia dla społeczności szkolnej.

        Jasełka w wykonaniu młodych aktorów przypomniały o wydarzeniach sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Widowisko wzbogacone było najpiękniejszymi polskimi kolędami i  pastorałkami wykonaniu najmłodszych aktorów oraz chóru, w skład którego wchodzili uczniowie koła teatralnego z naszej szkoły.

        Niezwykły nastrój podkreślały niecodzienne stroje młodych aktorów oraz  bożonarodzeniowa dekoracja sceny. Wyrazem uznania dla wszystkich młodych wykonawców, scenografów i reżyserów tegorocznych jasełek były gromkie brawa.

        Jasełka  wprowadziły wszystkich zebranych w bożonarodzeniowy, magiczny nastrój świąt.
        A ostatnia scena jasełek ( rozmowa wnuczka z babią przy choince) uświadomiła i przypomniała o tym, że święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy  i niezwykły czas. W piękny sposób uczniowie przekazali, jakie wartości powinny liczyć się najbardziej.

        Ta chwila refleksji pozwala nam spojrzeć na życie  z innej perspektywy i dostrzec to, o czym zapominamy, co często gubimy…Pamiętajmy przesłanie tegorocznych jasełek:

        „Jezusek darzy wszystkich ludzi!”

         

        Występ dedykowany był ukochanym Babciom i Dziadkom.

         

        Wychowawcy

         

         

      • PODZIEKOWANIA

      • Archipelag Skarbów

      •  

        ARCHIPELAG SKARBÓW

        Program profilaktyczny dla uczniów klas siódmych i ósmych

        W dniach 7 i 8 grudnia 2023 r. uczniowie klasy siódmej i ósmej uczestniczyli
        w warsztatach realizowanych w ramach rekomendowanego programu profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”.  Odbiorcami programu byli także rodzice uczniów oraz nauczyciele naszej szkoły.

        „Archipelag Skarbów”  to żywy i dynamiczny program profilaktyczny dla najstarszej młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych opracowany i nadzorowany przez specjalistów Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. Program uczy mądrego i zdrowego stylu życia; pokazuje młodym ludziom ich ogromny pozytywny potencjał.

        J.K.

      • Mikołaj 2023

      • Odwiedziny Świętego Mikołaja!

         

         

        WITAJ MIKOŁAJU…

        Mroźno i śnieżnie, zimno i biało wokół …
        a w naszej szkole ciepło, wesoło i świątecznie!

        6 grudnia o godz. 10.00 wszyscy uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele i pracownicy zebrali się wokół pięknie przystrojonej choinki
        i w radosnych nastrojach oczekiwali na przybycie wyjątkowego Gościa😊 gdy rozbłysły choinowe światełka, ciszę wypełniły dźwięki dzwoneczków i po chwili pojawił się wyczekiwany i jakże miły Gość. Przybył do nas Mikołaj, który przyniósł uśmiech, radość i moc słodkich prezentów!

         

        J.K.

         

      • Konkurs Piosenki Angielskiej

      • KONKURS ŚWIĄTECZNEJ PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

         „Merry Christmas Songs”

         

        Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

         

         

        6 grudnia 2023 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Piosenki Angielskiej „Merry Christmas Songs”. Uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali przygotowane piosenki o tematyce świątecznej w języku angielskim. Indywidualne i grupowe występy wprowadziły nas w klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością w interpretacji wokalno – tanecznej znanych świątecznych przebojów wywołując swoimi występami wiele emocji i wrażeń. Wzruszenie, melancholia, zaduma ….oraz radość, euforia i energiczne pląsy towarzyszyły wszystkim podczas tego pięknego wydarzenia. Opiekę merytoryczną nad uczestnikami sprawowali nauczyciele języka angielskiego, którzy czuwali nad organizacją imprezy.

        Wszyscy uczestnicy zachwycili nas swoimi popisami…toteż członkowie jury konkursu postanowili ogłosić wyniki w późniejszym terminie.

        Impreza zakończyła się wspólnym śpiewaniem wiązanki świątecznych przebojów oraz spontanicznym tańcem uczestników i publiczności. Konkurs już niestety za nami, ale wprawieni w świąteczny nastój możemy już odliczać dni do świąt i życzyć wszystkim Merry Christmas!

        J.K.

         

      • ANDTRZEJKI 2023

      • Obrazy (Andrzejki) — zdjęcia, wektory i wideo bez tantiem (829) | Adobe  Stock 

        Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana z dziada, pradziada. Również
        w naszej szkole 30 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa .

        Na uczniów czekało, prócz zabaw przy muzyce i tańców w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej, wiele atrakcji.

        Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla uczestników zabawy liczne wróżby, dzięki którym mogli oni sprawdzić, np. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości albo jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca. Wróżba „Marzenie za grosik” gwarantowała spełnienie życzenia każdemu, komu udało się z odległości celnie wrzucić monetę do miseczki z wodą. 

        Podczas zabawy andrzejkowej uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli
        i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal:)

         

        SU

         

      • OGŁOSZENIE

      • Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy

        W odpowiedzi na kryzys migracyjny związany z działaniami wojennymi prowadzonymi od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie Województwo Małopolskie – Departament Edukacji realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”, którego celem jest wsparcie potencjału małopolskich organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe kształcenia ogólnego i zawodowego oraz placówki oświatowe w organizacji nauki i wsparcia uczniów ukraińskich w funkcjonowaniu w środowisku szkolnym.

        Dzięki środkom pozyskanym w ramach tego projektu wzbogaciliśmy wyposażenie naszej sali informatycznej.

      • XXIV AKCJA "GORA GROSZA"

      • XXIV EDYCJA AKCJI „ GÓRA GROSZA”

        Szkolne Koło Wolontariatu ogłasza od 04.12.2023 do 12.01.2024r
        akcję „ Góra Grosza”
        Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną,
        rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących
        się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.
        Wrzucając monetę na” Górę Grosza”, przekazujecie środki niezbędne
        dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej
        nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.
        Pieniądze można zbierać w klasach lub wrzucać do puszki oznaczonej „Góra
        Grosza”, która będzie umieszczona przy tablicy ogłoszeń na parterze.

        Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
        Ewa Wrzoszczyk

      • Żywa lekcja przyrody

      • Żywa lekcja przyrody - edukacyjny pokaz zwierząt egzotycznych

              W czasie zajęć uczniowie klas IV-VII  mogli  podziwiać z bliska niespotykane i wyjątkowe okazy owadów, płazów i gadów. Z ogromnym zainteresowaniem słuchali  ciekawostek dotyczących życia przedstawionych gatunków, uważnie przyglądali się zwierzętom zadając  wiele pytań. Bezpośrednie spotkanie z żywymi zwierzętami było dla uczniów bardzo emocjonujące - w ich oczach widać było błysk fascynacji i zaciekawienia. Odważniejsi z nich  mieli okazję - pod czujnym okiem doświadczonego herpetologa - dotknąć węża czy wziąć na ręce przepięknego kameleona. Kontakt ze zwierzętami ma niesamowicie korzystny wpływ na emocjonalny, psychiczny i społeczny rozwój dziecka. Takie spotkania niejednokrotnie mogą stać się  początkiem prawdziwej pasji.

         

                                 Nauczyciel biologii- Ewa Wrzoszczyk

      • Wycieczka klasa 2a

      • Wycieczka do Multicentrum i Muzeum Regionalnego - klasa 2a

         

        Warsztaty „W GŁĘBI MÓRZ I OCEANÓW”

        28 listopada klasa 2a wybrała się na zajęcia edukacyjne organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Skawinie  oraz do Muzeum Regionalnego na lekcję muzealną pt. „Zabawy andrzejkowe.”

        Pierwszym punktem wycieczki były warsztaty przyrodnicze  pt. „W głębi mórz i oceanów”. Temat okazał się bardzo ciekawy dla moich uczniów. Zainteresował młodych odbiorców od samego początku. Dzieci zanim obejrzeli niezwykłą prezentację mieli bardzo dużo pytań o podwodny świat do prowadzących zajęcia. Sami też musieli rozwiązywać morskie zagadki. W tym dniu drugoklasiści przyswoili najważniejsze informacje dotyczące zagadnienia mórz i oceanów. Obejrzeli niezwykłe morskie zwierzęta ( pławikonika australińskiego, baranka morskiego i wiele innych). Dowiedzieli się również jakie znaczenia mają dla nas morza i oceany. Lekcja w oparciu o technologie informacyjne i komunikacyjne z elementem kodowania z wykorzystaniem robotów Ozobot całej klasie jednogłośnie bardzo się podobała. Po  warsztatach udaliśmy się na drugie śniadanie do Live-Book Cafe 😊 

         

                                                                Lekcja muzealna- Zabawy andrzejkowe


         
           

        Lekcja muzealna zaczęła się od opowieści jak to kiedyś do wieczoru andrzejkowego należało się odpowiednio przygotować. Prowadzący zwrócił uwagę na to, jakie to było wyjątkowe wydarzenie, taki wieczór andrzejkowy dla mieszkańców Skawiny. Andrzejki był to czas dobrej zabawy, ciekawych wróżb i często spotkań mieszkańców.  

        Podczas tej lekcji dowiedzieliśmy się, że dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie. Poznaliśmy również typowe wróżby andrzejkowe dla mieszkańców Skawiny. I najważniejsze mieliśmy możliwość powróżyć! Chociaż wszystkie zabawy traktowaliśmy z przymrużeniem oka, emocje były ogromne.

        Zapraszam do galerii zdjęć.

        Bernadetta Mazur

      • Prelekcja z zakresu Doradztwa Zawodowego

      • „Żywa” lekcja z zakresu doradztwa zawodowego – Poznajemy zawody

                    W dniu 23 listopada br. w naszej szkole odbyła się prelekcja z zakresu doradztwa zawodowego na temat pracy geologa. Prelekcję poprowadziła pani Edyta Sermet - pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Odbiorcami zajęć byli uczniowie klasy 7a i 8a.

        Podczas zajęć uczniowie zdobyli obszerną wiedzę na temat pracy geologa. Już na pierwsze pytanie postawione przez naszego gościa: „Z czym kojarzy się wam praca geologa?”; uczennica trafnie odpowiedziała, że „z badaniem skał”.

        Uczniowie dowiedzieli się również, że:

        • do najważniejszych zadań geologa należy badanie skorupy ziemskiej;
        • geolodzy potrafią opisać procesy zachodzące na- i pod powierzchnią Ziemi,
        • w okresie wielu tysięcy lat, oceniają stan gruntu, jakość wód, sprawdzają, jakie minerały znajdują się w skałach i w glebie.

        Uwagę słuchaczy przykuł fakt, jak bardzo „wiele rzeczy” wykorzystywanych w codziennym życiu zależy od pracy geologów:

        Praca geologów ma ogromne znaczenie z punktu widzenia współczesnej gospodarki i ochrony środowiska. W naszym życiu codziennym i każdym obszarze działalności gospodarczej użytkujemy kilkaset surowców mineralnych o różnym znaczeniu gospodarczym.

        Osoby z odpowiednią wiedzą są w stanie prognozować, jakie zmiany strukturalne będą zachodzić w skałach i na powierzchni Ziemi w przyszłości, np. powstawanie osuwisk.

        Co więcej, zaawansowana wiedza i umiejętności geologów wykorzystywane są m.in. podczas przygotowania terenu przed rozpoczęciem inwestycji budowalnych, w zagospodarowaniu przestrzennym, a także w przemyśle wydobywczym”.

        A jak wygląda praca geologów?

        Główne zadanie geologów to przygotowanie dokładnych ekspertyz dotyczących budowy i stanu konkretnego obszaru. Na podstawie analiz i badań laboratoryjnych przygotowują dokumentację geologiczną, która później jest wykorzystywana między innymi podczas przygotowania terenu przed inwestycjami lub przy pracach w przemyśle wydobywczym ( tak jak np. przed budową tunelu na „Zakopiance”).

        Cała prelekcja wzbogacona została o treściwą prezentację multimedialną.

        Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni na międzynarodową wystawę minerałów, skamieniałości i biżuterii do Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

         

        Serdecznie dziękujmy p. Edycie Sermet za poświęcony czas i niezwykle ciekawy,
        a jednocześnie barwny i urozmaicony wykład.

        Elżbieta Słomiany

      • Warsztaty interaktywne "Poczuj chemię do fizyki"

      • „ZAELEKTRYZOWANI - POCZUJ CHEMIĘ DO FIZYKI

         

        24 listopada 2023 r. naszą szkołę odwiedzili Zaelektryzowani – grupa animatorów z Lublina, która specjalizuje się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji poprzez przedstawienie interaktywnych pokazów i doświadczeń, wyjaśniając zjawiska fizyczno- chemicznego i nie tylko.
        Uczniowie aktywnie uczestniczyli w eksperymentach, badali prawdziwość teorii fizycznych i doświadczali ich na własnej skórze. W ramach pokazów uczniowie mogli obejrzeć m.in. eksperymenty z wodorem, helem, powstanie pary wodnej, latający balon, zabawić się ciekłym azotem i wziąć udział w ciekawym eksperymencie poznawczym tzw. efekcie Stroopa oraz poznać zasadę przemieszczania się poduszkowca i jego tajemnicę unoszenia się nad powierzchnią. Dziękujemy za atrakcje i miłe spotkanie.

        Grupa ZAELEKTRYZOWANI pokazała wszystkim, że nauka może być wesoła, widowiskowa, ciekawa i pasjonująca.

        Wioletta Wełna

      • Wycieczka - klasa 1a, 2a

      • Wycieczka do Apliandii klasy 1a i 2a

         
          Apilandia - zobacz ile pracy pszczoła musi włożyć w produkcję miodu.  Prawdziwie bzyczące miejsce w Małopolsce! | Skomplikowane

         

         

         

         

         

         

         

        23 listopada klasa 1a i 2a wybrały się na fascynującą wycieczkę do Apilandii - Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa. Podczas wizyty dzieci miały okazję zdobyć wiedzę na temat pszczół, ich roli w przyrodzie oraz pracy pszczelarzy.

        Pierwszym punktem programu było przywitanie przez przewodnika, który opowiedział dzieciom o znaczeniu pszczół w przyrodzie. Następnie uczniowie zwiedzali ekspozycję, która prezentowana jest za pomocą różnorodnych technologii multimedialnych, interaktywnych instalacji, a także animacji.

        W dalszej części wizyty dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których miały możliwość samodzielnie wykonać świece. To było nie tylko edukacyjne doświadczenie, ale także świetna zabawa.

        Na zakończenie wizyty klasy miały okazję skosztować różnych rodzajów miodu i dowiedzieć się, jak różnorodne mogą być smaki tego naturalnego słodzika.

        Wycieczka do Apilandii była nie tylko edukacyjnym wydarzeniem, ale także doskonałą okazją do zintegrowania się klasy i zdobycia nowych doświadczeń związanych z przyrodą i pszczelarstwem.

        Początek formularza

          M. Raputa

                                                                                                                                           B. Mazur

         

      • Liga Debat Oksfordzkich w Skawinie

      • LIGA DEBAT OKSFORDZKICH W SKAWINIE

                    21 listopada szkoleniem w sali obrad skawińskiego Ratusza rozpoczęta została realizacja projektu „DIALOG MŁODZIEŻOWY W MAŁEJ OJCZYŹNIE”, którego celem jest szerzenie idei debatowania wśród uczniów szkół podstawowych. Jest to nowatorski projekt Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, oparty na formule debat oksfordzkich, który promując właściwe postawy i rozwijając nowy kierunek działań edukacyjnych w naszej gminie, jednocześnie rozwija potencjał dzieci i młodzieży. Uczniowie będą  mogli doskonalić swoje kompetencje dotyczącej kulturalnej dyskusji, odwagi i umiejętności wypowiadania własnego zdania, szacunku dla rozmówcy, krytycznego myślenia, radzenia sobie z tremą i stresem, współpracy w grupie. Debata poszerza również horyzonty uczestników, pokazując wiele perspektyw patrzenia na pozornie oczywiste tematy. Zwieńczeniem tych działań będzie turniej debat oksfordzkich, podczas którego młodzież zaprezentuje zdobyte umiejętności.

                    Dzięki działaniom p. Krystyny Droździewicz – dyrektora Zespołu Specjalistycznych Placówek Wspierania Edukacji oraz p. Jolanty Kozłowskiej – dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance realizacja projektu stanowiącego podwaliny Skawińskiej Ligi Debat Oksfordzkich stała się możliwa. Projekt współtworzony jest przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców i Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie. Uczestnikami projektu są: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach, Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Rzozowie, Zespół Placówek Oświatowych  w Borku Szlacheckim, Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance.

        Aprobata i wsparcie p. Norberta Rzepisko, Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, to istotny czynnik wskazujący na rangę przedsięwzięcia.

        Projekt „DIALOG MŁODZIEŻOWY W MAŁEJ OJCZYŹNIE”, to nie tylko okazja do poszerzenia oferty edukacyjnej naszej Gminy, ale także sposobność na promocję aktywności kulturalnej i społecznej.

         

         
          logo nasze


        logo_sowa_ZPO_Borek_Szlachecki_RGB_72dpi-01           

         

                     

      • Święto Niepodległości

      • 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości! Jaka jest historia tego Święta?  - Związek Polaków na Białorusi

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        10 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w której uczestniczyli: Pani Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły i Uczniowie.

        Historia uczy nas, że suwerenność Ojczyzny jest wielkim dobrem. Na przestrzeni wieków naród polski wielokrotnie musiał bronić swej wolności i niepodległości. W czasie uroczystości przypomnieliśmy wydarzenia z okresu niewoli narodowej, kiedy Polacy próbowali zbrojnie wywalczyć niepodległość, składając dowody bohaterstwa i patriotyzmu. Radość z odzyskanej wolności podkreśliły przytoczone w trakcie akademii słowa generała Józefa Hallera:

        „Oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Zawdzięczamy to przede wszystkim Miłosierdziu Bożemu, a potem tym wszystkim, którzy w walce nie ustawali”.

        Uczniowie naszej szkoły z pełnym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie uroczystości.
        W roli prowadzących wystąpili uczniowie klasy 7: Jakub Juszczak oraz Martyna Szczerbak. Wiersze o tematyce patriotycznej recytowali: Amelia Pyzik, Yuliia Vovchuk, Marcel Kiebuła i Jan Kolstrung  z klasy 4, Roksana Brańka i Kacper Truszczyński z klasy 6 oraz Victoria Sikora z klasy 7. Pytania dotyczące historii Polski zadawał Gabriel Szablak z klasy 4. Pieśni związane z tradycją niepodległościową zaprezentowali uczniowie klasy 5 i 7.

         

        Uroczystość zakończyły wzruszające słowa poety:

         

        „Polska. To Wielka Rzecz, bez wątpienia,

        lecz trzeba Ją jak kwiat pielęgnować.

        Przykładów szukać w Polski korzeniach.

         

        I jeszcze słowo – Uczcie się Polski!

        Bądźcie Jej wierni!

        Przecież te miasta, pola i wioski

        są naszym wspólnym skarbem niezmiernym...”

         

         

                                                                                                      Marcin Szczypczyk

      • Wycieczka do Multicentrum - klasa 1a

      • „W GŁĘBI MÓRZ I OCEANÓW”

        15 listopada klasa 1 udała się na fascynujące zajęcia do Multicentrum w Skawinie. Głównym celem wyprawy było poznanie tajemniczych głębin mórz i oceanów.

        Po przybyciu na miejsce zostaliśmy serdecznie powitani przez Panią prowadzącą zajęcia. W jednej z sal mieliśmy okazję uczestniczyć w interaktywnej prezentacji na temat różnorodności morskiego życia. Poznaliśmy egzotyczne ryby, koralowce, a także stworzenia , które zamieszkują głębiny.

        Najbardziej ekscytującą częścią zajęć okazał się być ozobot - mały robot. Dzięki programowaniu ozobota, mieliśmy okazję samodzielnie decydować o jego trasie.

        Wizyta w Multicentrum w Skawinie była nie tylko edukacyjna, ale również dostarczyła nam wiele emocji i radości z odkrywania nieznanych zakątków oceanów. Dzięki ozobotowi włączyliśmy się aktywnie w proces nauki, co sprawiło, że całe zajęcia były niezapomniane. Ostatecznie wróciliśmy do szkoły z głowami pełnymi wrażeń i nowej wiedzy na temat fascynującego świata mórz i oceanów.

        • Opera w Krakowie

        • OPERA W KRAKOWIE

           

          W dniu 31 października 2023 roku grupa uczniów z naszej szkoły i przedszkola miała okazję uczestniczyć w wycieczce do Opery Krakowskiej, gdzie mogliśmy obejrzeć spektakl pt. "Profesor Wiolinek i Dziwny Dzwonnik". Opera Krakowska jest jednym z najważniejszych miejsc kulturalnych w naszej okolicy, więc to było dla nas wyjątkowe przeżycie.

          Spektakl rozpoczął się o godzinie 12:00, kiedy wszyscy uczestnicy wycieczki zajęli swoje miejsca w pięknie udekorowanej sali operowej. Od samego początku byliśmy oczarowani widowiskiem. Aktorzy i śpiewacy na scenie zaprezentowali nam historię Profesora Wiolinek i jego muzyczną podróż w poszukiwaniu Pani nocy.

          Najbardziej zapadające w pamięć były występy wokalne. Soliści opery wykazali się niezwykłym talentem i głosami o niezwykłym brzmieniu. Wszyscy byliśmy zachwyceni pięknem muzyki, która towarzyszyła całemu przedstawieniu. Oprawa sceniczna była równie imponująca, z pięknymi kostiumami i scenografią, która oddawała klimat opowieści.

          "Profesor Wiolinek i Dziwny Dzwonnik" to nie tylko spektakl muzyczny, ale także pełna emocji historia o przyjaźni i magii. W trakcie przedstawienia mogliśmy śledzić losy głównych bohaterów, współczuć im i śmiać się z zabawnych sytuacji, które się wydarzały.

          Na koniec spektaklu widownia nagrodziła artystów owacjami. Byliśmy pod wrażeniem wykonania i talentu wszystkich osób zaangażowanych w produkcję tego przedstawienia.

          Cała wycieczka do opery była niezapomnianym doświadczeniem. Spektakl "Profesor Wiolinek i Dziwny Dzwonnik" pozostawił w naszych sercach wiele pięknych wspomnień. Dzięki tej wizycie w Operze Krakowskiej nasza grupa zyskała większe zrozumienie i szacunek dla opery jako formy sztuki.

          Jesteśmy pewni, że to wyjątkowe przeżycie na długo pozostanie w naszej pamięci i będzie inspiracją do dalszego odkrywania świata kultury i sztuki.

                                                                                                                                                            Wychowawcy

      • XVIII Olimpiada Informatyczna Juniorów

      • Logo Olimpiady Informatycznej

        26 października br w naszej szkole odbyła się XVIII Olimpiada Informatyczna Juniorów - zadania testowe, w której wzięli udział uczniowie klasy 8a: Krzysztof Balon i Jan Baran.

        Olimpiada Informatyczna Juniorów jest olimpiadą przedmiotową, która działa zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 29 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad.

        Uczestnictwo w Olimpiadzie to ciężka praca, ale jej efekty pozostają na całe życie. Na najlepszych już w tej edycji czekają atrakcyjne nagrody. Wszyscy finaliści Olimpiady mają zagwarantowany wstęp na dowolne studia informatyczne w Polsce, a laureaci otrzymują wysokie stypendia ufundowane przez NASK - PIB.

        Naszym uczniom - życzymy powodzenia!

      • Debaty Oksfordzkie

      • Debaty Oksfordzkie - XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy

         

        DEBATY OKSFORDZKIE…

        CZAS START!!!

         

        Od kilku lat uczniowie naszej szkoły sukcesywnie poznają i doskonalą umiejętności debatowania.

        Debaty oksfordzkie to bardzo uniwersalne narzędzie dydaktyczne. Jest to uporządkowana forma dyskusji, której celem jest przekonanie do stanowiska swojej drużyny. Debata ma ściśle określone zasady, dzięki którym zabronione jest wchodzenie sobie w zdanie, przeszkadzanie oponentom, czy obrażanie. Dzięki temu ludzie uczą się kulturalnej dyskusji
        i zaczynają rozumieć, że każdy ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie bez przerywania. To ważne zarówno w rozwoju indywidualnym mówców, jak i dla poziomu debaty publicznej.
        Debatowanie ma wpływ na wiele ważnych kompetencji przemawiającego – między innymi kwestie radzenia sobie z tremą, współpracy w grupie oraz krytycznego myślenia.  Podstawą debatowania jest oczywiście poznanie zasad i formatu. Esencją debaty jest merytoryczna dyskusja na argumenty, dlatego debatanci powinni umieć zarówno argumentować, 
        jak i osłabiać argumenty oponentów.

        Nasza szkoła była prekursorem Debat Oksfordzkich w gminie. Cieszymy się ogromnie, że możemy te działania kontynuować i promować ideę debatowania. Wkrótce kolejne informacje…

        J.K.

      • Tydzień Korczakowski - klasa 4a

      • W związku z Tygodniem Korczakowskim w klasie IV zostały przeprowadzone w dniu 16.10 zajęcia wychowawcze poświęcone Patronowi. W czasie zajęć zwróciliśmy przede wszystkim uwagę na to, że Janusz Korczak poświęcił całe swoje życie dzieciom - opiekował się nimi jako lekarz i dyrektor Domu Sierot. Przypomnieliśmy, pozostał w pamięci także jako pisarz. Omówiliśmy również okoliczności śmierci Janusza Korczaka, co wymagało nakreślenia kontekstu historycznego i przywołania smutnych doświadczeń II wojny światowej (prześladowanie osób pochodzenia żydowskiego przez hitlerowców, przeniesienie Domu Sierot do getta oraz wywiezienie Janusza Korczaka wraz z dziećmi do obozu zagłady
        w Treblince).

        M.Szczypczyk

      • Tydzień Korczakowski - świetlica

      • "Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się całświat" - Janusz Korczak

         

        Dzień Patrona w świetlicy szkolnej

        W dniach od 16 do 20 października Zespół Placówek Oświatowych w Kopance obchodził Tydzień Korczakowski.  Dni Patrona naszej szkoły - Janusza Korczaka - świętowaliśmy także w świetlicy szkolnej. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z sylwetką Janusza Korczaka czytając jego życiorys oraz rożne ciekawostki związane z tym wybitnym Człowiekiem. Wspólnie wykonano piękną wystawkę prezentującą postać Patrona naszej szkoły w sali na świetlicy oraz udekorowaliśmy korytarz szkoły złotymi myślami poety. Uczniowie utrwalili w sobie przekonanie, za którym opowiadał się Janusz Korczak, że na szacunek zasługuje każdy człowiek, nawet ten najmniejszy.

        Dodatkowo podczas w ramach świetlicowego koła informatycznego wspólnie z uczniami wyszukiwaliśmy sylwetkę Janusza Korczaka w Internecie, a następnie wydrukowaliśmy. Zgromadzone materiały posłużyły do dekoracji sali 13 i stworzenia gazetki pt. „Janusz Korczak-Przyjaciel Dzieci” oraz „Janusz Korczak –oczami dziecka”.

        Na kolejnych zajęciach świetlicowych zaprosiliśmy uczniów klasy 2a, którzy pod kierunkiem wychowawcy wspólnie z uczniami przebywającymi na świetlicy (klasa 3a) czytaliśmy fragment książki „Król Maciuś I”. Celem tych zajęć było kształtowanie kompetencji informatycznych, integracja między uczniami oraz przypomnienie pięknych dzieł Janusza Korczaka.
         

         

        Wychowawcy na świetlicy

      • Tydzień Korczakowski - klasa 1a

      •  

            TYDZIEŃ KORCZAKOWSKI W KLASIE IA

         

        W ciągu całego Tygodnia Korczakowskiego uczniowie klasy 1a mieli okazję bliżej poznać historię i działalność swojego patrona, Janusza Korczaka. Tydzień ten był pełen edukacyjnych i kreatywnych zajęć, które pomogły uczniom zrozumieć wkład tego wybitnego pedagoga w dziedzinie edukacji i opieki nad dziećmi.

        Rozpoczęliśmy naszą podróż po życiu Janusza Korczaka od wspólnego oglądania bajki "Król Maciuś  1". Ta klasyczna historia pozwoliła uczniom zrozumieć ważność opieki nad dziećmi i prawa dziecka, które były jednymi z głównych zaangażowani Korczaka. Następnie uczniowie mieli okazję wyrazić swoją twórczość, prezentując plakaty dotyczące działalności i przekonań Janusza Korczaka. W trakcie tych zajęć młodzi artyści wyrażali swoje myśli i wrażenia na temat patrona szkoły poprzez rysunek i słowo pisanie. Uczniowie mogli kontynuować swoje eksploracje, kolorując malowanki związane z życiem i pracą Janusza Korczaka. To było wspaniałe ćwiczenie, które pozwoliło im na głębsze zrozumienie znaczenia jego działań i przekonań. Tydzień Korczakowski był okazją do poznania historii naszego patrona szkoły oraz do refleksji nad wartościami, które reprezentował. Dzięki różnym formom aktywności, uczniowie mieli okazję do zrozumienia, jakie znaczenie ma działalność Janusza Korczaka dla ochrony praw dziecka i edukacji.

        Wszystkie te zajęcia pomogły uczniom lepiej zrozumieć, dlaczego Janusz Korczak jest patronem naszej szkoły i inspiracją dla nas wszystkich w dziedzinie edukacji i opieki nad dziećmi.

        M. Raputa

      • Izba Pamięci - klasa 1a

      •                                                                      IZBA PAMIĘCI

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        W dniu 24 października klasa 1A odwiedziła Izbę Pamięci znajdującą się w Skawinie przy ul. Wesołej 2, by poznać historię  Polskiego 2 Korpusu. Zajęcia rozpoczęliśmy od zapalenia  znicza i minuty ciszy upamiętniając w ten sposób poległych żołnierzy. Nasza wizyta była niesamowicie pouczająca i inspirująca. Izba pamięci jest pełna eksponatów związanych z dziejami i walkami żołnierzy. Zobaczyliśmy stare mundury, odznaczenia i zdjęcia. Uczniowie poznali również historię niezwykłego żołnierza NIEDŹWIEDZIA WOJTKA, który dzielnie pomagał żołnierzom podczas bitew.

         

        M. Raputa

      • Muzeum Regionalne - klasa 1a

      •                                                       

        MUZEUM REGIONALNE

                                             

         

         

         

         

         

         

        Tradycyjny wyrób masła

             z wykorzystaniem maselnicy

        Masło jest jednym z podstawowych składników wielu potraw na całym świecie. Warto więc poznać tajniki jego wytwarzania, a jednym z ciekawych sposobów jest produkcja masła w maselnicy. Uczniowie kl. Ia w dniu 24 października mieli okazję uczestniczyć w takich  warsztatach. Na początku zajęć dokładnie omówiliśmy, jakie surowce są potrzebne do wyprodukowania masła w maselnicy, oraz kroki procesu produkcyjnego. Następnie przystąpiliśmy do działania…

         

         

        M. Raputa

      • Tydzień Korczakowski - klasa 5a

      • „Prawa są ważne, a szacunek… ma znaczenie!”

        Janusz Korczak- Patron naszej Szkoły- nie dzielił ludzi na dorosłych i dzieci. Nieustannie powtarzał: „Nie ma dzieci, są ludzie”. I właśnie dlatego, podczas Tygodnia Korczakowskiego, na godzinach wychowawczych klasa 5 wraz z wychowawcą rozmawiała o „małym człowieku” (dziecku) widzianym oczyma „Starego Doktora”.

        Na pierwszej lekcji z wychowawcą uczniowie dyskutowali o prawach „niewielkich ludzi” do: szacunku, radości, zabawy, popełniania błędów, wyrażania własnego zdania… Następnie dziewczynki i chłopcy wybierali, z tych wszystkich ważnych praw, jedno prawo- szczególnie dla nich bliskie. Tym najczęściej wybieranym okazało się prawo do popełniania błędów. Podczas trwania lekcji wychowawca klasy nieustannie podkreślał, że te prawa są tak samo ważne dla każdego człowieka i że jeśli wymagamy od innych okazywania sobie szacunku, to musimy też pamiętać, że i innym osobom należy się okazywanie szacunku. Potem dziewczęta i chłopcy rozmawiali, jakimi ludźmi chcieliby zostać… Jakie cechy są dla nich ważne… Cieszy fakt, że dla uczniów klasy piątej dobro, bycie pomocnym i miłym są ważnymi wartościami.

        Na drugiej godzinie wychowawczej piątoklasiści poznawali bajkę terapeutyczną o wartości szacunku. Ta lekcja stanowiła kontynuację rozważań o prawach „małych ludzi”.

        J.P.

      • Spotkanie autorskie z pisarką książekdla dzieci

      • „Za książką kryje się autor. Jego pisanie jest więc zawsze listem do czytelnika..."

                                                                                                                J. Iwaszkiewicz

        Dnia 19 października uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki, uczestniczyły w spotkaniu z pisarką Kazimierą Woźniak. Autorką książki dla dzieci i młodzieży pt. “Wycieczka rowerowa ze Skawiny do Kopanki”.  Podczas spotkania pisarka przybliżyła małym czytelnikom swoją twórczość, opowiadała w jaki sposób powstawała jej książka oraz odpowiadała na pytania dzieci i uczniów. Dodatkowym atutem i atrakcją spotkania był występ Dyrektora Muzeum Regionalnego w Skawinie, który przedstawił dawne życie, zwyczaje i tradycje wsi i miasta, które były nieodłącznym elementem  spajającym mieszkańców Kopanki oraz Skawiny. W miłej atmosferze dzieci wysłuchały wiele ciekawych anegdot i legend, które były uatrakcyjnione ciekawymi  strojami i rekwizytami. Spotkanie upłynęło w miłej, radosnej atmosferze, a dzieci nagrodziły pisarkę oraz Dyrektora Muzeum gromkimi brawami. Pełne emocji spotkanie zakończyło się wpisywaniem dedykacji do zakupionych przez dzieci książek autorki oraz pięknymi pracami plastycznymi. Mamy nadzieję, że takie spotkania z pisarzami będą aktywną zachętą do czytania, bo każdy chętniej sięga po książkę, której autora poznał osobiście.                                                         

        W.W

      • Tydzień Korczakowski - klasa 3a

      • Każdego roku w naszej szkole organizowany jest TYDZIEŃ KORCZAKOWSKI, który rozpoczyna się od święta Patrona Szkoły. Od pierwszego dnia zbliżamy się do postaci J. Korczaka  i możemy poczuć Jego wielki etyczny heroizm. W bieżącym roku szkolnym klasa III “a” rozpoczęła Tydzień Korczakowski od uroczystego Dnia Patrona oraz akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
        W kolejnych dniach uczniowie uczestniczyli w lekcjach, podczas których poprzez gry, zabawy, rebusy, bajki edukacyjne oraz pogadankę edukacyjną poznali ciekawe informacji o życiu i działaniach J. Korczaka. Kolejny dzień w szkole rozpoczął się od interesujących prezentacji plakatów i przygotowanych biografii dotyczących życia J. Korczaka. Kolejnym działaniem upamiętniającym i zbliżającym nas do postaci J. Korczaka był spacer korytarzami szkoły. Uczniowie klasy III “a” przeszli “Śladami Janusza Korczaka” - oglądając gazetki szkolne, wystawy jednocześnie  prowadząc ciekawe rozmowy o życiu i działaniach Wielkiego Polaka.                                                                                                                                  

        W.Wełna

      • Tydzień Korczakowski - klasa 2a

      • Od 16 do 20 października 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Korczakowski, którego celem było przybliżenie uczniom postaci Janusza Korczaka – lekarza, pedagoga, pisarza, działacza społecznego, który całe swoje życie poświęcił opiece nad dziećmi.

        W tym czasie uczniowie kl. II a zapoznali się życiorysem Janusza Korczaka, obejrzeli prezentację multimedialną i film dokumentalny. Obchodom przez cały tydzień towarzyszyło czytanie fragmentów książki „Król Maciuś I” i oglądanie filmu pod tym samym tytułem.
        W tym czasie na korytarzach szkolnych pojawiły się również piękne plakaty pt. ”Janusz Korczak w oczach dzieci”, zrobione przez najmłodszych uczniów w domowym zaciszu.

        Podczas obchodów Tygodnia Korczakowskiego dzieci na zajęciach lekcyjnych  opracowały
        i wykonały książki tematyczne w formie Lapbooka (tzw. książka na kolanach). Zadanie to miało na celu: zgłębienie wiedzy o Januszu Korczaku, zachęcenie uczniów do czytania
        i czerpania wiedzy z książek, rozbudzanie indywidualnych zdolności i zainteresowań, rozwijanie umiejętności plastycznych i estetycznych.

        Wszystkie podejmowane w Tygodniu Korczakowskim działania miały jednak cel nadrzędny: zwrócenie uwagi na wartość każdego Dziecka.

         

        B. Mazur

      • Tydzień Korczakowski - klasa 7a

      • Nawet jeśli go nie ma... Spektakl o Januszu Korczaku – Janusz Korczak –  Biblioteka w Szkole nr 05/2012

        Tydzień Korczakowski w tym roku rozpoczął się 16 października i trwał do 20 października. Świętowanie rozpoczęliśmy udziałem całej społeczności szkolnej  w uroczystości ślubowania klasy pierwszej. W jej ramach oprócz samej ceremonii pasowania na ucznia prezentowały program artystyczny klasy 1-3. Ponadto w tym dniu obchodziliśmy święto Dnia Edukacji Narodowej – szczególnie, że przypadła 250 rocznica  ustanowienia pierwszego ministerstwa oświaty, czyi Komisji Edukacji Narodowej.

        Klasa 7a uczestniczyła w zajęciach z wychowawcą pt. „Janusz Korczak - co wiemy o naszym patronie?”  podczas których oglądała prezentację na temat patrona. Rozmawiano o jego życiu – dzieciństwie, wykształceniu, powołaniu do pracy z dziećmi (był wychowawcą z wyboru!). Szczególnie zwrócono uwagę na jego ostatnie lata i chwile oraz pozostanie ze swoimi podopiecznymi do końca…  Zajęcia urozmaicały zdjęcia przedstawiające Janusza Korczaka i cytaty z jego dzieł (jakże aktualne i dziś mimo upływu lat!).

         

        Klasa oglądała stałą gazetkę o Patronie (Janusz Korczak w świetle obiektywu”) oraz na poszczególnych lekcjach słuchała  nawiązań nauczycieli do postaci Patrona.

         

        K.Jaśnikowska-Toboła

      • ŚLUBOWANIE KLASY 1a

      • Zaproszenie na Ślubowanie Uczniów Klas Pierwszych - Szkoła Podstawowa im.  Królowej Jadwigi w Sierczy

         

                                                             

        16 października 2023 r. odbyło się ślubowanie uczniów klasy 1a. Uroczystość ta połączona była z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowali uczniowie klasy 2a i 3a, a także rozpoczęciem Tygodnia Korczakowskiego - Świętem Patrona Szkoły. Wszyscy nauczyciele, oraz pracownicy szkoły w tym dniu usłyszeli piękne podziękowania i słowa uznania.

        To był niezwykły dzień, w którym nasi kochani pierwszoklasiści przenieśli nas do

        "Sklepu z marzeniami" swoją wyjątkową prezentacją.

        Dla naszych uczniów, to początek niezwykłej przygody w świecie wiedzy, odkrywania i wspólnego rozwoju.

        W tym duchu chcemy podzielić się z Wami jedną z myśli:

        "Jeśli twoje pragnienie wciąż nie jest spełnione - to oznacza, że za nie wciąż nie zapłaciłeś."

        To słowa, które przypominają nam, że sukces wymaga poświęcenia i wysiłku. Dzisiejsze ślubowanie naszych uczniów to pierwszy krok w drodze do spełniania ich marzeń i osiągania sukcesów.

         

        Dziękujemy rodzicom za ich wsparcie i miłość, nauczycielom za cierpliwość i wiedzę, którą przekazują naszym uczniom. Razem tworzymy przestrzeń do rozwoju i edukacji.

         

        Podczas uroczystości wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.

         

        M. Raputa

         

         

         

         

      • Prelekcja- Pierwsza pomoc- w klasie 1a

      • Pierwsza pomoc- Piaseczno- Warszawa- Centrum Medyczne CMP

        13 października w naszej szkole dla uczniów klasy 1a odbyła się prelekcja dotycząca pierwszej pomocy.

        Dzięki zajęciom uczniowie poznali zasady obowiązujące podczas udzielania pierwszej pomocy w przypadku zasłabnięcia. Pan st. ins. Tomasz Morawa dokładnie wytłumaczył uczniom jakim stanem jest zasłabnięcie i kiedy do niego dochodzi, zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy. Przypomniał ważne telefony alarmowe, pokazał jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i pokazem jak używać aparatury AED.

         

        M. Raputa

         

      • Sukces Ucznia z klasy 8a

      • Lauréat MEFPD 2015             

         

        Mamy  ogromną przyjemność poinformować , że uczeń naszej szkoły Krzysztof Balon z klasy 8a został uhonorowany stypendium naukowym Burmistrza Miasta i Gminy Skawina za wysokie wyniki w nauce za rok szkolny 2022/2023. To wielkie osiągnięcie i nagroda za wyjątkową pracowitość, determinację i wysiłek włożony w zdobywanie wiedzy.

        Serdecznie gratulujemy zarówno Krzysztofowi , jak i Jego Rodzicom, którzy wspierają syna na każdym etapie edukacji. Szkoła jest dumna z osiągnięć Krzysia i ceni trud włożony w zdobywanie cennych umiejętności, które pozostają i zaowocują w przyszłości.

        Stypendium zostało uroczyście wręczone przez Pana Burmistrza Witolda Grabca w dniu 3 października 2023 r. w naszej szkole.

        Życzymy Krzysztofowi jeszcze większych sukcesów. Niech to stypendium będzie dodatkową motywacją do dalszego doskonalenia się i osiągania swoich celów. Niech będzie też inspiracją dla młodszych kolegów.

        Raz jeszcze gratulujemy i  życzymy powodzenia!


        Wych. Agata Wiśniowska- Jędrusiak

      • Dzień Chłopaka 1a i 2a

      • Rysunek, Szczęśliwy, Szkoła, Chłopiec, Pozowanie | Premium Wektor

         

         

         

         

         

        Dziś świętuje chłopak każdy,
        mały, duży – dla nas ważny.
        Z tej okazji ślemy życzenia:
        radości i marzeń spełnienia,
        zdrowia i uśmiechu,
        a po szkole – trochę oddechu.

        29 września klasy I i II  świętowały Dzień Chłopaka. Ciekawość i oczekiwanie, dobra zabawa i radość – takie przeżycia towarzyszyły chłopcom w tym wyjątkowym dla nich dniu. Wychowawczynie, wraz z dziewczynkami zorganizowały kilka wesołych zabaw, złożyły życzenia i wręczyły upominki ufundowane przez rodziców.

        Wszyscy bawili się doskonale, a zdjęcia są miłym wspomnieniem tych chwil.

         

      • Pierwsza pomoc przedmedyczna - grupa 5,6 latków

      • Pierwsza pomoc - Służba Więzienna

        Wydarzenie w grupie 5-6 latków –

               Pierwsza pomoc przedmedyczna.

         

         

         

         

        Z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, Światowy Dzień Pierwszej Pomocy został ustalony na drugą sobotę września, która w tym roku wypadała 9 września. Stanowiło to świetną okazję dla  najmłodszych, aby poczynili kroki w zakresie zdobywania umiejętności dotyczących  udzielania pierwszej pomocy. Ze względów organizacyjnych takie wydarzenie miało miejsce w ZPO w Kopance 22 września w grupie przedszkolnej 5-6 latków, a zajęcia  dla uczniów klas 1-4 odbędą się w kolejnych terminach w październiku.

        Dzieci w tym dniu miały spotkanie z ratownikiem medycznym p. Tomaszem Morawą, pogadankę na temat pierwszej pomocy, prezentację jak się zachować i jak pomóc w sytuacji zasłabnięcia, pokaz ułożenia w pozycji bocznej - bezpiecznej oraz pierwsze próby resuscytacji z wykorzystaniem aparatury AED oraz przez masaż ręczny na fantomie. Dzieci słuchały z zaciekawieniem, chociaż informacji było dużo, a także chętnie próbowały swoich sił
        w resuscytacji. Myślę, że powtórzymy takie spotkanie kolejny raz, aby wdrażać dzieci do odważnych prób udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia.

         Wychowawca grupy: Beata Jaskuła

      • Wyjazd do teatru

      • PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "BRZECHWOLANDIA"

        ZABAWY W TEATR – 1. Makówkowy teatrzyk - Przedszkole Miejskie nr 2 im. Jana  Brzechwy

        18 września uczniowie klas Ia i IIa wraz z wychowawcami wybrali się na przedstawienie teatralne pt. „Brzechwolandia”  do sali teatralnej przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego 
        w Skawinie.

        Spektakl w wykonaniu aktorów z PSE Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu był dla uczniów wspaniałym przeżyciem. Na scenie został przedstawiony świat pełen przygód, w którym głównymi bohaterami byli: Pajacyk, Miś, Lalka, Tygrysek i Robot. 

        Zaczarowany świat poezji i piosenki wykreowany przez aktorów przeniósł dzieci w świat marzeń, radości i muzyki. Spektakl w wykonaniu wspaniałych aktorów był okazją do poznania i przypomnienia sobie wierszy Jana Brzechwy tj.: „Leń”, „Skarżypyta”, „Samochwała”, „Atrament”, „Znaki przestankowe”.  Każdy z bohaterów spektaklu nauczył się czegoś pożytecznego i próbował przekazać tę wiedzę widzom. 

        Najmłodsi odbiorcy teatru byli świadkami fantastycznych przygód głównych bohaterów magicznej krainy, które tylko w tym świecie zdarzyć się mogą, bo:

        „Brzechwolandia to kraina szczęśliwości,

        w Brzechwolandii tylko uśmiech zawsze gości,

        Brzechwolandia uczy, bawi nas,

        w Brzechwolandii  można miło spędzić czas.”

         

        Po spektaklu udaliśmy się na warsztaty do Biblioteki  Pedagogicznej w Skawinie. Przemierzając  naszą trasę, przyszedł czas na przerwę….Pyszną, słodką przerwę😊.

        M. Raputa

        B. Mazur

      • Dzień Kropki w klasach 1a, 2a

      • Międzynarodowy Dzień Kropki

        W KLASIE Ia, IIa

         

         

        15 września to International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Organizuje się tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.

        Również w naszej szkole (w klasie 1a i 2a) 15 i 18 września kreatywnie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. 

        Uczniowie świętowali ten dzień na wiele sposobów. 15 września odbyły się pogadanki o talentach i „mocnych” stronach każdego ucznia. Niektórzy z nich z zapałem prezentowali swoje zdolności i umiejętności. Następnie odbyły ćwiczenia ruchowe pt.: „Kropkowe zabawy”. Po wspólnej gimnastyce, zostały zorganizowane kreatywne zajęcia plastyczne. Były to: „zwierzątka z kamyków” oraz wiele kropkowych łamigłówek do rozwiązania.

        18 września  uczniowie brali udział w warsztatach zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie. Warsztaty dotyczyły oczywiście Dnia Kropki. Zajęcia rozpoczęły się od wysłuchania historii, której bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.  Uczniowie mogli zastanowić się, co może powstać z jednej malutkiej kropki i okazało się, że różne cuda! Najfajniejsze podczas tych zajęć były doświadczenia z wodą i kolorowymi farbami. Dzieci bardzo uważnie obserwowały zmieniające się barwy. Każdy uczeń dostał jeszcze do wykonania kreatywne kropkowe zadanie plastyczne.

        Było kolorowo, kropkowo i kreatywnie, a ten dzień przypomniał wszystkim, że w każdym z nas jest coś wyjątkowego.

        Bardzo dziękujemy Pracownikom Biblioteki Pedagogicznej za bardzo ciekawe zajęcia, ciepłe przyjęcie i za słodkie upominki😊

         

        B. Mazur

        M. Raputa

         

      • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

      •  

        Dzwonki | Szkoła Podstawowa nr 2 im.Kornela Makuszyńskiego

         

         

        Po długich tegorocznych wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024. Czwartego września uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance, podobnie jak ich koledzy w całym kraju, spotkali się na rozpoczęciu roku szkolnego. Pierwsze powakacyjne spotkania odbyły się w bardzo przyjemnej atmosferze.  Ciepłe słowa powitania pani Dyrektor skierowała do całej społeczności szkolnej. W ten szczególny dzień popłynęły przed wszystkim życzenia skierowane do uczniów: „by szkoła stała się skarbnicą wiedzy i kuźnią talentów”. Nauczycielom pani Dyrektor życzyła  ogromnej wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy, a rodzicom wielu radości z rozwoju swoich pociech. Uroczystość przebiegała w pogodnej atmosferze, do której przyczynił się wspaniały występ trzecioklasistów. Uczniowie kl. 3a pod kierunkiem i opieką swojej wychowawczyni, p. Wioletty Wełny, przygotowali ciekawy i wesoły program artystyczny.

        Po zakończeniu uroczystości, nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania uczniów z wychowawcami. 

        W. Wełna

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej