• Projekt czytelniczy - klasa 1a

          •   

            Podsumowanie projektu

                „Kwiatki czytelnicze”

               Kl. I

             

            „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

             

            Wisława Szymborska

             

             

            Czytanie książek pobudza wyobraźnię, ułatwia komunikację, wzbogaca słownictwo, zwiększa wrażliwość, wiedzę ogólną i uczy myślenia. Dzieci, które lubią czytać dla przyjemności z dużą swobodą piszą wypracowania, są kreatywne, tolerancyjne, pięknie wypowiadają się, posiadają dużą wiedzę o otaczającym świecie.

            W ramach promocji czytelnictwa w naszej szkole w drugim semestrze nauki w klasie I a  realizowany był projekt „Kwiatek czytelniczy”.  Przedsięwzięcie miało na celu wspieranie nawyków czytelniczych  oraz propagowanie codziennego czytania jako skutecznej i przyjaznej metody wspomagania wszechstronnego rozwoju.

            Każde dziecko otrzymywało swój kwiatek czytelniczy.  Zadaniem uczniów było zakolorowanie jednego płatka za każde 15 min czytania w domu. Oczywiście rodzice musieli nadzorować czytanie i kolorowanie, o czym zostali poinformowani i wyrazili wcześniej na to zgodę.
            Gdy dziecko pokolorowało wszystkie płatki, przynosiło swojego „kwiatka czytelniczego”  do szkoły, a nauczyciel wymieniał mu go na nagrodę w postaci oceny do dziennika.

            Kwiatki zawieszane były w przygotowanym na to miejscu, a uczeń otrzymywał kolejny kwiatek do uzupełnienia.

            W mojej klasie sposób ten sprawdził się bardzo dobrze. Każde dziecko wypełniło  po kilka kwiatków, a od rodziców wiem, że dzieci naprawdę chętniej czytały w domu. Projekt ten okazał się również  sposobem na zmotywowanie dzieci do czytania. Ważnym efektem  było to, że każdy pierwszoklasista opanował technikę czytania w stopniu bardzo dobrym lub celującym. Serdecznie gratuluję uczniom klasy pierwszej opanowania tej umiejętności i dziękuję za wszystkie kolorowe kwiatki😊

            Bernadetta Mazur

          • Projekt edukacyjny - klasa 1a

          •  


            PROJEKT UNIWERSYTET DZIECI-KLASA 1a

             

             

            Klasa 1a w czerwcu zakończyła realizację projektu: Uniwersytet Dzieci pt. „Czy wiesz jak żyje jeż”?   

            Pierwsze lekcje miały na celu integrację grupy oraz oswojenie ich z emocjami. Omówione zostały tematy związane z koncentracją uwagi oraz z empatią:

            - Jak być dobrym przyjacielem.

            - Jak się uczyć koncentracji uwagi.

            Wiodącym tematem projektu było poszerzenie wiedzy przyrodniczej. Każde spotkanie poprzedzone było kilkuminutowym wykładem  lub projekcją filmu. Specjalista wprowadzał dzieci w świat emocji i uczuć oraz wiedzy przyrodniczej. Uczniowie zabrani zostali w podróż po fascynującym świecie przyrody! Podczas lekcji poznali prawa, panujące w naturze oraz przekonali się, jaki wpływ ma na nią człowiek. Poznawali wiele gatunków roślin i zwierzą.   Zajęcia oparte były o zadania ruchowe, plastyczne, konstrukcyjne, a także badawcze
            i doświadczenia. Dzieci zdobywały wiedzę i umiejętności w sposób dla nich atrakcyjny
            i ciekawy. Prowadziły proste obserwacje przyrodnicze, wykonywały doświadczenia
            i samodzielnie wyciągały wnioski. Zostały omówione następujące tematy: 

            - Czy ptaki mają zęby?

            - Jak chronić wodę przed zanieczyszczeniem ?

            - Jak oczyścić brudną wodę?

            - Jak zwierzęta przystosowują się do otoczenia?

            - Co znaczy, że rośliny żyją?

            Dzieci były bardzo zaangażowane w swoją pracę, podejmowały różnorodne wyzwania i śmiało konfrontowały swoje odkrycia i osiągnięcia.  Przekonali się, dlaczego warto!

            Realizowany projekt pozwolił wesprzeć uczniów w rozwoju istotnych kompetencji, takich jak: kreatywność, otwartość, myślenie krytyczne i analityczne, innowacyjność, empatia oraz umiejętność pracy projektowej i współpracy. Gratuluję!

             

            B. Mazur

          • Wycieczka - klasa 1a, 2a

          • WYCIECZKA DO OGRODU DOŚWIADCZEŃ  IM. STANISŁAWA LEMA

            Muzeum Inżynierii i Techniki – Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema :  ADAMED SmartUP

             

            5 czerwca uczniowie klasy I i III odwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, w którym zapoznali się z tajnikami różnych dziedzin nauk. Głównym celem tego Ogrodu jest zainteresowanie zwiedzających nauką poprzez zabawę.

            Zwiedzając zakątek optyki dzieci poznały zasadę kalejdoskopu, spirali , krzywego zwierciadła i ukrytych kolorów. Kolejnym punktem zwiedzania była hydraulika, z której uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje wir wodny, a także mogli zważyć się na wadze hydraulicznej. Następnie zapoznali się z elementami mechaniki, gdzie zobaczyli platformę równowagową. Dużym powodzeniem cieszył się tor saneczkowy i labirynt. Dzieci uczestniczyły również w  warsztatach pt. „Fizyka balonika” podczas, których poznaliśmy wszechstronne zastosowanie balonika w eksperymentowaniu z fizyką. Uczniowie byli wyjątkowo zadowoleni z tak ciekawej lekcji, a większość doświadczeń wykonywali sami pod czujnym okiem Naukowca. Na zakończenie wycieczki wszyscy udaliśmy się na kulkowe  lody i pyszne gofry.

             

                                                                                                                              M. Raputa

                                                                                                                             B. Mazur

          • Konkurs o Hallerze

          • Pamiętamy o generale Józefie Hallerze

             

            W maju przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Historycznym „Generał Haller i Błękitna Armia”. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków. W tym roku odbyła się XXIV edycja tego konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych.

            Drużyna ZPO w Kopance była w następującym  w składzie: Victoria Sikora (klasa 6a), Krzysztof Balon i Jan Baran (klasa 7a).

            Konkurs składał się z dwóch etapów:

            I etap: 8 maja 2023 r. obejmował plener malarski w Jurczycach przy Dworze Hallerów pod opieka plastyczną mgr Mariana Strzebońskiego. Dzieło malarskie zostało wykonane przez Victorię Sikorę.

            II etap: 12 maja 2023 r. obejmował konkurs wiedzy. Należało  odpowiedzieć (drużynowo) na pięć zadań pisemnych (m.in. test wyboru, zadania z luką, zaznaczanie na mapie, praca z obrazem,  opis sztandaru Błękitnej Armii), a następnie na trzy wylosowane  pytania. Odpowiedzi oceniało jury w składzie którego byli m.in. Maria Przybyszewska, Elżbieta Kołodyńska i  płk Stanisław Grodecki.

            W rywalizacji wzięli udział reprezentanci 11 szkół z gminy. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, pytania trudne i wymagające dużej wiedzy, skupienia i  umiejętności współpracy w zespole. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za udział w zmaganiach – dyplomem i książkami. Ponadto uczniowie biorący udział w konkursie mieli okazję zobaczyć dawny Dwór Hallerów i zwiedzić teren należący w przeszłości do rodziny Hallerów (przewodnikiem był p. Leszek Krupnik autor wielu publikacji o Hallerach).

            Nasza szkolna drużyna zajęła w rywalizacji szóste miejsce. Pamiętać należy, że najważniejszy był udział.

                                                                                                                     

             

                                                                                                              Kamilla Jaśnikowska- Toboła

          • Konkurs Matematyczny - Przedszkole i Klasa 1a

          • Jak rozwijać zdolności matematyczne u małych dzieci? – 4FUN KIDSNajmłodsi Matematycy

            „Małe bystrzaki” to konkurs matematyczny dla najmłodszych, a mianowicie dzieci 5,6 i 7 letnich. Do konkursu zgłosiło się bardzo dużo chętnych, jednak samo zgłoszenie nie wystarczyło. Dzieci, które chciały wziąć udział w konkursie musiały trochę poćwiczyć przed eliminacjami. I tak, po wielodniowych przygotowaniach odbyły się wstępne eliminacje, do których zakwalifikowało się pięcioro dzieci z klasy pierwszej i siedmioro ze starszej grupy przedszkolnej. Zadania konkursowe nie były skomplikowane, raczej zróżnicowane i wymagały przede wszystkim  skupienia uwagi i myślenia. Uczestnicy zaprezentowali  wysoki poziom umiejętności i wiadomości matematycznych; wszyscy wykonali zadania uzyskując ponad połowę wymaganych punktów. W klasyfikacji kolejne lokaty zajęli:

            I miejsce:  Tymon K. klasa Ia

            II miejsce: Lena G. 5-lat,  grupa II

            III miejsce Patryk W. klasa Ia i  Olek R. 6 lat grupa II

            IV miejsce: Łucja Z. grupa II i Zlatoslava K. klasa Ia

            V miejsce: Rafał P. klasa Ia

            VI miejsce: Franek Z. klasa Ia

            VII miejsce: Mateusz K. grupa II

            VIII miejsce: Antek B. grupa II

            IX miejsce: Maksymilian W. grupa II

            X miejsce Lena K. grupa II

            Wszystkim  serdecznie gratulujemy odwagi, zdolności i mamy nadzieję, że świetnie się bawili a nagrody sprawiły im również trochę przyjemności.

             

            Beata Jaskuła

            Anna Janik

          • Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Skawinie

          • WYCIECZKA DO MUZEUM REGIONALNEGO W SKAWINIE

            Prezentacja dyrektora odnośnie działań Muzeum Regionalnego w Skawinie w  roku 2020 - InfoSkawina

             

            05 maja 2023 roku uczniowie klasy 1a i 3a uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Regionalnego w Skawinie. Dyrektor p. Czesław Gąsiorowski wspaniale opowiadał skawińskie legendy, pobudzając wyobraźnię najmłodszych słuchaczy. Przybliżył historię naszego miasta oraz ważne dla nas wydarzenia historyczne. W tym dniu zwiedziliśmy również najważniejsze skawińskie zabytki. W alejkach Parku im. Józefa Piłsudskiego podziwialiśmy  przepiękny Pałacyk Sokół i wysłuchaliśmy ciekawej  historii obiektu. Zwiedzanie nie mogło obejść się bez podróży po skawińskim rynku. Z tego miejsca oglądaliśmy Ratusz z charakterystyczną wieżą. Podziwialiśmy również  zabytkowy kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Szymona i Tadeusza Judy.

             Uczniowie w tym dniu przekonali się, że mała miejscowość może  oferować wspaniałe zabytki.

             

            M. Raputa

            B. Mazur

             

          • 3 MAJ- UROCZYSTOŚĆ

          • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja | Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6  im. Jana Pawła II we Wrześni

             

             

            3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

            Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej - na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy.

            28 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który przygotowały klasy VI a  i V a. Opiekunami uroczystości były p. Kamilla Jaśnikowska-Toboła oraz p. Dorota Morek. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie zaprezentowali krótką scenkę z „życia książek”, która przeniosła widzów do wieku XVIII i pozwoliła przypomnieć ważny moment uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Ustawy Rządowej, regulującej ustrój prawny naszego państwa. Ten ważny moment naszej historii należy pamiętać, dlatego w tym dniu wszyscy uczniowie uczestniczący w apelu byli ubrani w strój galowy. Wzorowo i pięknie zaprezentowały się także nasze przedszkolaki, które w skupieniu , w galowych strojach i biało-czerwonymi chorągiewkami w dłoniach, uczestniczyły w szkolnej uroczystości.

          • FESTIWAL ZAWODÓW

          • Festiwal Zawodów- Kraków EXPO

             

            W dniu 27 kwietnia uczniowie klas: 7a, 8a, 8b uczestniczyli w X Festiwalu Zawodów w Kraków-EXPO.

            Oferty ponad 80 szkół ponadpodstawowych, pokazy i prezentacje zawodów, profili to niewątpliwie ciekawe i nowe doświadczenie dla młodzieży, który stoi przed wyborem dalszej drogi kształcenia. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze specyfika poszczególnych zawodów, a także mogli uzyskać informacje od pracodawców i doradców zawodowych.

            W Halach „festiwalowych” ustawiono  ponad 100 stoisk wystawienniczych wg stref tematycznych:

            • strefa turystyczno-gastronomiczna: 16 stoisk,
            • strefa handlowo usługowa: 17 stoisk,
            • strefa elektryczno-informatyczna: 14 stoisk,
            • strefa mechaniczno-transportowa: 7 stoisk,
            • strefa medyczno-społeczna: 8 stoisk (w tym 4 uczelnie medyczne),
            • strefa rolno-leśna z ochroną środowiska: 6 stoisk,
            • strefa budowlana i energetyczno-chemiczna: 13 stoisk,
            • strefa służb mundurowa (Karpacki Oddział Straży Granicznej, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa, Izba Administracji Skarbowej w Krakowie, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze),
            • strefa pracodawców/przedsiębiorców,
            • 5 stanowisk doradców zawodowych,
            • stoisko Województwa Małopolskiego,
            • pokazy tematyczne na scenie.

            W drugiej części, uczniowie skorzystali z konferencji tematycznej pt:

            1. Barometr zawodów – poznaj bliżej małopolski rynek pracy”,

            2. „Jak uniknąć błędów w wyborze szkoły i zawodu”.

             

            Elżbieta Słomiany

          • KOMUNIKAT

          • Szanowni Rodzice,

             

             

            Informujemy, że dyżur wakacyjny w roku szkolnym 2022/2023 ustalony został w terminie

             

            od 3 lipca 2023 r.  do  28 lipca 2023 r.

             

            Wnioski na dyżur wakacyjny oraz regulamin dyżuru,  dostępne będą od 4 maja b.r. na stronie internetowej.

             

            Przyjmowanie wniosków odbywać się będzie od 4 maja  do 12 maja 2023r.

             

            Rekrutacja dzieci odbywać się będzie wg regulaminu przyjętego na rok szkolny 2022/2023.

             

             

             

          • Konkurs Plastyczny klasy 1-3

          • KONKURS PLASTYCZNY

            DRZEWO GENEALOGICZNE –

            "PORTRET RODZINY"

             

             

            I. Cele konkursu:

            1. Wzbudzenie zainteresowania historią własnej rodziny.

            2. Propagowanie wartości rodzinnych.

            3. Poznanie, poprzez pryzmat losów rodziny, historii własnej miejscowości i regionu.

            4. Pobudzanie dialogu międzypokoleniowego.

            5. Rozwijanie umiejętności wyrażania myśli i uczuć w formie plastycznej, poszukiwanie ciekawych form wyrazu artystycznego.

             

            II. Warunki uczestnictwa:

            1.Tematem pracy jest: „Portret rodziny” prezentowany w formie drzewa genealogicznego.

            2. Adresatami konkursu są uczniowie klas I-III Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka  w Kopance.

            3. Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie historii swojej rodziny w graficznej formie drzewa genealogicznego (wywodu przodków) dowolną techniką. Opracowane drzewo powinno zawierać minimum cztery pokolenia wstecz (w tym jako pierwsze pokolenie autora).

            4. Format pracy minimum A3

            5. Każda praca powinna zostać opisana na odwrocie według wzoru: – imię i nazwisko uczestnika konkursu, – klasa.

            6.Termin dostarczania prac upływa 31 maja 2023 r. Nagrody zostaną wręczone na szkolnym apelu.

             

            III. Kryteria oceny prac:

            1. Ilość informacji (dociekliwość historyczna -korzenie drzewa genealogicznego – informacja o najstarszych członkach rodziny).

            2. Forma prezentacji, zgodność z tematyką – zachowanie formy drzewa genealogicznego.

            3. Pomysłowość i estetyka, oryginalność wykonania

             

            IV. Postanowienia końcowe:

            1. Członkowie komisji konkursowej wyłonią laureatów konkursu I, II, III miejsce.

            2. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy pokonkursowej.

             

             

            Bernadetta Mazur

            Magdalena Raputa

          • Dzień Ziemi - klasa 3a

          •  

            Obchody Dnia Ziemi w klasie III

            Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze. Musimy być przyjaciółmi przyrody, ekologami i dbać o środowisko. W naszej klasie obchodziliśmy ten dzień 21 kwietnia. Świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu edukacyjnego, podczas którego dowiedzieliśmy się, jakie nasza planeta ma dla nas dary oraz co ją zatruwa i niszczy. Następnie przeszliśmy do działania wspólnie rozwiązując quiz i sprawdzając zapamiętaną wiedzę. Kolejnym elementem było ułożenie haseł zachęcających i promujących poprawne zachowania dotyczące tego, jak dbać o naturalne środowisko. Każdy uczeń mógł rozwiązać łamigłówkę lub kartę z zakodowanym obrazkiem. Podczas wykonywania  pracy plastycznej, uczniowie zastanawiali się nad osobistymi obietnicami związanymi z dbałością o wspólne dobro, jakim jest nasza planeta. Prace te zdobią korytarz szkolny, będąc jednocześnie  przypomnieniem, że Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok.

             

            Magdalena Raputa

             

             

          • POMAGAMY ADASIOWI!

          • ADAŚ  ŚLIWA – MAŁY STRAŻAK KONTRA DMD

             

            POMAGAMY ADASIOWI!

             

            Adaś jest wesołym, pogodnym, ciekawym życia i niezwykle dzielnym chłopcem, którego dotychczasowe życie to nieustanna walka z chorobą, z bólem i cierpieniem. Uśmiech i błysk w oczach tego wyjątkowego chłopca, to piękne podziękowanie za wszelkie wsparcie i pomoc.

            Adaś urodził się 3 maja 2017 r. Gdy miał trzy miesiące, zdiagnozowano u niego nieuleczalną chorobę – Dystrofię Mięśniową Duchenne’a (DMD). Choroba jest postępująca, prowadzi do ciężkiej niepełnosprawności, niewydolności krążeniowo-oddechowej, co z kolei kończy się tragicznie. Choroba wkrótce zabierze Adasiowi możliwość chodzenia, następnie samodzielne oddychanie. Dystrofia Duchenne'a to okrutna, wielonarządowa choroba. Jego rodzice nie chcą pozwolić, aby ten cudowny uśmiech zgasł na ich oczach.

            Chłopiec wymaga wielospecjalistycznej opieki lekarskiej i rehabilitacyjnej.
            W tym roku pojawiła się wielka szansa dla Adasia; nowa terapia genowa, która pozwoli zatrzymać dalszy postęp choroby. Koszt tego leczenia jest bardzo wysoki. Dlatego chcemy wesprzeć Adasia w jego walce z tą okrutną chorobą. Chłopiec jest pod opieką kilku  fundacji : SiePomaga, Dar Serca Skawina, Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Ochrony Zdrowia, Pomóc Więcej, Odzyskaj Nadzieję.

            Nasza społeczność szkolna i przedszkolna włączy się do pomocy poprzez zorganizowanie zbiórki zakrętek, zbiórki makulatury, zbiórki fantów, które zostaną wystawione na licytację oraz zorganizowanie akcji „Góra Grosza”’.

            Harmonogram działań:

            Cały maj i czerwiec – zbiórka plastikowych zakrętek

            4,5 maja – zbiórka makulatury (portiernia)

            8 -12 maja – zbiórka fantów na loterię – Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu

            15,16, 17 maja – zbiórka makulatury (portiernia)

            18, 19 maja „Góra Grosza” – Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu

          • Przedszkole - Mobilne Planetarium

          • MOBILNE PLANETARIUM „ORBITEK

             

            26 kwietnia dzieci z naszego przedszkola odbyły niesamowitą wycieczkę w kosmos. Ciekawy pokaz dostarczył przedszkolakom niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w ich pamięci. Było to możliwe dzięki mobilnemu planetarium „ ORBITEK”, które zawitało do naszego przedszkola. Dzieci, w wielkim balonowym namiocie, słuchały kosmicznych opowieści o gwiazdach, Układzie Słonecznym, Drodze Mlecznej i oglądały barwne obrazy (fotografie nie oddają obrazów, które widziały dzieci). W jednej chwili przedszkolaki przeniosły się w  zagadkowy świat  kosmosu.

            Katarzyna Littner- Gucia

            Anna Janik

          • Przedszkole - Dzień Ziemi

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi - Urząd Miasta w Brzegu

            Dzień Ziemi

            Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw
            w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę
            .

             

             Z tej okazji 21kwietnia 2023 zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele różnych zabaw z ekologią w tle. Dzieci miały okazję także porozmawiać o tym, co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Przedszkolaki przypomniały sobie także zasady segregacji śmieci, a na koniec wykonały piękne pracę plastyczne. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety.

            Katarzyna Littner- Gucia

            Natalia Światłoń

          • Przedszkole - Wycieczka do Teatru

          • Театральная сцена с рядами сидений и легкими занавесками | Премиум векторы

            Przedszkolaki w teatrze -teatr Groteska

             

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru nasze przedszkolaki były w Teatrze Groteska w Krakowie.  Głównym celem wycieczki był spektakl pt. „Brzydkie kaczątko”. Przedstawienie było piękne. Dzieci były zachwycone. Jednak największe wrażenie wywołała przede wszystkim muzyka i postacie. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocjiw dzieciach, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

             

            Katarzyna Littner- Gucia

            Natalia Światłoń

            Anna Janik

            Beata Jaskuła

          • DEBATA OKSFORDZKA

          • Debaty oksfordzkie

            DEBATA OKSFORDZKA PO RAZ

            PIĄTY!

             

            24 kwietnia 2023 r. w Zespole Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance odbyła się Międzyszkolna Debata Oksfordzka. Pomysłodawcą i równocześnie organizatorem debaty   od samego początku jest dyrektor naszej szkoły- p. Jolanta Kozłowska.  Natomiast czasem, wiedzą, umiejętnościami oraz bogatym doświadczeniem dzieli się z uczniami naszej szkoły współorganizator Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich – p. Jakub Kozłowski. Dzięki ich współpracy i zaangażowaniu w szranki debatowania stanęły dwie czteroosobowe drużyny: jedna z SP w Jaśkowicach i druga z SP w Kopance. Naszą szkołę reprezentowały: Anna Zajda jako mówca pierwszy, Wiktoria Fudalej jako mówca drugi, Wiktoria Kochana jako mówca trzeci i Joanna Kochana jako mówca czwarty. W gotowości do debatowania  był również Julian Stępski i Krzysztof Balon.

            Teza tegorocznej debaty oksfordzkiej brzmiała: „Polski system edukacji sprzyja rozwojowi zainteresowań uczniów”. Tym razem uczennice klas ósmych i uczennica klasy szóstej musiały zająć stanowisko opozycji, czyli nie zgadzały się z tak postawioną tezą. Argumentami, przykładami, wysoką kulturą osobistą i równocześnie przy zachowaniu zasad debaty uczennice wskazywały na mylność założenia.

            Debata oksfordzka stała się już cyklicznym wydarzeniem organizowanym w naszej szkole. Wydarzeniem uczącym pokonywania niepewności i stresu związanych z wystąpieniami publicznymi. Wydarzeniem ćwiczącym: modelowanie intonacją, zachowanie spokoju podczas zabierania głosu i przykuwanie uwagi słuchaczy. Wydarzeniem uczącym: wielostronnego spojrzenia na temat, krytycznego myślenia oraz szacunku do grupy przeciwnej. W końcu… debata oducza pustosłowia. Debata „kocha” wiedzę i konkret.

            Anna Zajda, Wiktoria Fudalej, Wiktoria Kochana i Joanna Kochana podczas debatowania „grały pierwsze skrzypce”. Bardzo ważnymi uczestnikami debaty byli również Julian Stępski i Krzysztof Balon. Wszyscy ci uczniowie  od samego początku do końca pracowali nad „linią argumentacyjną” własnej drużyny oraz nad „linią argumentacyjną” grupy propozycji w celu jak najlepszego przygotowania się do  debaty.

            W pierwszym spotkaniu przygotowującym do debaty uczestniczyli także: Maja Mosór, Jan Baran, Krystian Dźwigał, Filip Mocha i Aleksandra Rypina.

            Wszystkim uczniom należą się wyrazy podziękowania za zaangażowanie i chęć dzielenia się swoimi uwagami i pomysłami.

            Joanna Pukło

          • Dzień Ziemi klasa 1a

          • DZIEŃ ZIEMI- Klasa 1a

             

            22 kwietnia to wyjątkowa data, bowiem tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Święto to promuje dbanie o naszą planetę, a tym samym proekologiczne zachowania. Klasa 1a świętowała ten piękny dzień w piątek 21 kwietnia realizując szereg zadań których celem było promowanie ekologicznych postaw.

            Uczniowie ubrani w  zielone stroje wykonywali ciekawe ćwiczenia dotyczące tego zagadnienia: rozwiązywali krzyżówki, rebusy, oglądali filmy o ochronie środowiska i prawidłowej segregacji odpadów. Klasa wykonała także gazetkę oraz prace plastyczne pod hasłem Dnia Ziemi. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była realizacja dwóch lekcji Uniwersytet Dzieci o tematyce ekologicznej „Jak chronić wodę przed zanieczyszczeniami?” oraz „Jak oczyścić brudną wodę? Najwięcej emocji przyniosło przeprowadzenie eksperymentów przyrodniczych:

            1. Podlewanie róży jerychońskiej - Celem tego zadania było zwrócenie uwagi uczniów na to, jak istotną rolę w środowisku odgrywa woda.
            2. Zbudowanie makiety wioski zaopatrywanej w wodę ze studni. Uczniowie  sprawdzili w ten sposób, czy wysypisko śmieci jest w stanie zanieczyścić ich źródło wody pitnej. Celem aktywności było zbadanie przez uczniów, jak śmieci rozkładające się pod wpływem deszczu zatruwają wody podskórne.
            3. Wykonanie mechanicznych filtrów do wody domowej roboty. Głównym założeniem tego doświadczenia było przepuszczenie zanieczyszczonej wody przez kolejne warstwy filtrujące o stopniowo zmniejszającej się przepuszczalności, aby zatrzymać w miarę możliwości jak najwięcej zanieczyszczeń o różnej grubości. Woda, którą uzyskaliśmy była wyraźnie czystsza.

             

            Dzień ten przyniósł wszystkim wiele wrażeń, ale najważniejsze, że przyczynił się do podniesienia świadomości ekologicznej.

            Mam nadzieję, że zaowocuje on wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

             

            B. Mazur

          • Wycieczka do Auschwitz- klasy 8a, 8b

          • Zwiedzamy Miejsce Pamięci - były obóz Auschwitz i Auschwitz-Birkenau

             

            „Ludzie ludziom zgotowali ten los…”

            Zofia Nałkowska

             

            31 marca 2023 roku klasy 8a i 8b uczestniczyły w wyjeździe do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Auschwitz i Auschwitz-Birkenau.

            Auschwitz - miejsce to stało się symbolem zagłady i ludobójstwa. Obóz na przedmieściach Oświęcimia założono w 1940 r. początkowo jako obóz koncentracyjny dla Polaków, od 1942 r. stał się obozem zagłady.

            Uczniowie naszej szkoły zwiedzali powstałe w miejscu zagłady Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz wędrowali śladami byłych więźniów obozu. Poznali  historię hitlerowskiego obozu zagłady, zobaczyli najważniejsze relikty poobozowe - teren dawnego obozu, baraki mieszkalne, barak sanitarny, rampę wyładowczą (tam przyjeżdżały transporty z więźniami i dokonywano selekcji), pozostałości komór gazowych i pieców krematoryjnych. Przewodnik przypomniał im pojęcia związane z  „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej”  i polityką III Rzeszy podczas II wojny światowej.

            Zwiedzanie muzeum – jednego z największych cmentarzy w historii ludzkości - odbywało się w ciszy i skupieniu, każde oglądane miejsce czy pamiątka, wzbudzały ogromne emocje. Jedno jest pewne - nie wolno nam zapomnieć…

                                    

            K. Jaśnikowska-Toboła

          • Sprawozdanie z działań w Bibliotece

          • Biblioteka – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5

            CO  NOWEGO
            W BIBLIOTECE?

             

             

             

            Podsumowanie międzyklasowych projektów bibliotecznych:

            „Książka z listem” (uczniowie wypożyczali książki zakupione w ramach II edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, po przeczytaniu zwracali książkę z listem zawierającym opinię o niej, polecającym lub nie do przeczytania).

            „Plakat reklamowy wybranej książki” (uczniowie w grupach lub indywidualnie wykonywali plakat reklamujący wybraną książkę).

            Projekty zostały ogłoszone w lutym 2023 r. Do poszczególnych klas od III – VIII zostały skierowane listy do przeczytania i przedyskutowania na godzinach wychowawczych, zawierały one informacje o znaczeniu czytania dla ogólnego rozwoju człowieka, a także zaproszenie do projektów i ich objaśnienie.

            W bibliotece przygotowałam wystawki książek dla poszczególnych grup wiekowych, doradzałam uczniom przy wyborze pozycji, potem monitorowałam przebieg projektów kontaktując się z łącznikami i zainteresowanymi osobami. Wyniki, a więc plakaty
            i najciekawsze listy są prezentowane do końca kwietnia na gazetce bibliotecznej.

            NAJBARDZIEJ ZAANGAŻOWANE KLASY TO KLASA III a ORAZ VII a.

            Klasa III podzielona na grupy wykonała 3 piękne plakaty,  wiele osób z klasy VII zaangażowało się w projekt „Książka z listem”.  Szczególne podziękowania należą się:

            • całej klasie 3aza udział w  projekcie „Plakat reklamujący książkę”;
            • Sarze Stępskiej i Basi Zaremba – Śmietańskiej z klasy IV a;
            • Emilce Lipiarz, Klaudii Duda z kl. VII a;
            • Przemkowi Balon i Szymkowi Gołąb z klasy V a,;
            • Ani Zajda z klasy VIII a.

            Serdecznie dziękuję: Klaudii Duda, Emilii Szczurek, Emilii Królik, Emilii Lipiarz, Jankowi Baran, Krzysztofowi Balon, Marcelowi Korczak z klasy VII a, Alicji Sadowskiej, Przemkowi Balon, Filipowi Sermet z klasy Va, Alicji Gworek z klasy III a, Antoninie Kruk z klasy IV a, Julianowi Stępskiemu i Annie Zajda z klasy VIII a  za ciekawe listy dotyczące przeczytanych książek.

            Wszyscy biorący udział w projektach zostali nagrodzeni uwagami pozytywnymi.

             

             

            KOŁO BIBLIOTECZNE

            Chętni uczniowie z klasy II i III spotykają się w środy o 12.45, aby wspólnie poczytać, porozmawiać, porozwiązywać zagadki, ilustrować teksty, słuchać muzyki relaksacyjnej….

            Podobne koło działa dla dzieci z klasy I w piątki również o 12.45.

             

            CO JESZCZE SIĘ DZIEJE?

            Dzieci z klasy I a otrzymały pierwsze zeszyty lektur, które ufundowała im Rada Rodziców. Oczywiście w tym miejscu dziękuję Rodzicom serdecznie za współpracę, na Radę Rodziców zawsze mogę liczyć.

             

            TURNIEJ

            W maju zostanie rozegrany turniej czytelniczy pomiędzy klasami II a i III a, do rywalizacji została zaproszona również klasa I a. Klasy wybierają drużyny, powstaje regulamin turnieju, te informacje również zostaną przedstawione na stronie. Turniej będzie dotyczył twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, czyli najpopularniejszych poetów dziecięcych, których wiersze znamy już od przedszkola.

             

            Jolanta Chojnacka

             

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • Biuletyn informacji publicznej